Situatie Afghanistan overheerst topoverleg tussen Begin en Sadat Errol Flynn: antisemiet en spion voor Duitsers Artsenstaking in België wordt nijpend Bezetting van ambassade kan nog maanden duren BIOGRAAF HIGHAM ONTHULT: Afghanistan moet tot begrip tussen Westen en islam leiden ZIEKENHUIZEN OVERVOL UITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 7 JANUARI 1980 PAGINA 7 va NEW YORK De Amerikaanse filmheld lij van Australische afkomst Errol Flynn, die in de tweede wereldoorlog in tal van aa anti-fascistische films is opgetreden, is ge en durende lange tijd spion in dienst van de D nazi's geweest, zo staat in een boek dat in icfc de lente van dit jaar verschijnt eej boek, dat de titel zal dragen, „Errol Flynn: the untold Story" en dat is geschreven ddoor Charles Higham, een zeer betrouwbaar /e| biograaf van Hollywoodgroten, is gebaseerd >rdop ruim 5.000 documenten die zijn verkregen tij aan de hand van de „Freedom of Informati- on"-wet van de Amerikaanse regering. Volgens Higham tonen de documenten aan Flynn tijdens de oorlog onder officieel la toezicht stond en dat de rokkenjager op en achter het witte doek, een agent van de Ge- fei stapo was. Flynn, aldus de auteur, werkte als „sub-agent voor een belangrijke Duitse spion die in de Verenigde Staten woonde". Om de nazi's tijdens de oorlog te helpen, ver richtte Flynn belangrijk werk door het verle nen van hand- en spandiensten aan de vijand en deze te voorzien van geheime informatie over de marine, aldus Higham in een inter view. In het boek, dat wordt uitgegeven door Dou- bleday and Company en dat in april ver schijnt in de Verenigde Staten, worden de gangen van Flynn in dienst van de nazi's tus sen de Spaanse burgeroorlog en het einde van de tweede wereldoorlog tot in bijzonderheden gevolgd. Higham schrijft dat Flynn zich wendde tot zijn goede vriendin mevrouw Ele anor Roosevelt, echtgenote van de Ameri kaanse president, om te voorkomen dat een Duitse agent van het eerste plan voor de Ja panse overval op Pearl Harbor zou worden uitgewezen. „Flynns vriendschap met Eleanor Roosevelt behoedde zowel hem als de spion voor ver volging", aldus Higham. Flynn had de spion voorzien van een stroom informatie. Een van Flynns belangrijke spionageprestaties was volgens de auteur dat hij Warner Bros wist over te halen tot het opnemen van de film „Dive Bomber" uit 1940 op de Amerikaanse marinebasis in San Diego en in Pearl Harbor, waarna hij erop toezag dat de film in Japanse handen kwam om door deskundigen daar te worden bestudeerd. Volgens Higham stak Flynn niet onder stoe len of banken dat hij antisemiet was. De Roo- sevelts plachten hem op de kast te jagen door hem „Flynnberg" te noemen. Errol Flynn: beschermd door Eleanor Roosevelt. 'ze Rhodeslsche vrijheidsstrijder is met recht een mu iedrager. Hij bracht om zijn hals een aantal mortier- ïnaten mee toen hij zich in Mrewa (Rhodesië), enkele >n voor de inmiddels weer verlengde meldingstermijn u verstrijken, kwam aanmelden. eldingstermijn in Khodesië verlengd LISBURY De Britse gouverneur voor Rhodesië, lord Soa- heeft gisteren de termijn verlengd waarbinnen nationalisti- e guerrillastrijders zich kunnen melden bij verzamelplaatsen iet land. Dit is gebeurd nadat 18.500 guerrillasoldaten tevoor- ijn waren gekomen en zich bij de autoriteiten hadden ge el. In tegenstelling tot hun voorgangers, zullen guerrillastrij- 5 die nu nog aankomen hun wapens moeten inleveren. >lisario: vele Marokkanen gedood iGIERS Het Saharaanse guerrillafront Polisario heeft gis- en bekend gemaakt dat het afgelopen vrijdag in een hinder- g in de buurt van de buitenpost Hagounia 152 Marokkaanse itairen heeft gedood. t communique, dat werd uitgegeven door het hoofdkwartier Polisario in de Algerijnse hoofdstad Algiers, volgt op een icht van zaterdag, dat bij een aanval op Hagounia op woens- 217 Marokkanen werden gedood. caïnesmokkel kost leven van handelaar \MI In Miami is gister een handelaar in drugs, Victor Be nin, overleden aan het in zijn maag kapot gaan van 110 rub- zakjes met 250 gram cocaïne ter waarde van 100.000 dollar. 29-jarige Benjamin was kort nadat hij in Miami uit het vlieg- afkomstig uit Columbia, was gestapt in elkaar gezakt. ludprijs in Hongkong tot recordhoogte NGKONG De goudprijs is vandaag op de markt van -igkong tot de recordprijs van 675 dollar een ounce gestegen, •ebben goudhandelaren meegedeeld. vorige wereldrecord werd met 658 dollar donderdag in ""ïgkong gevestigd. Zaterdag was gesloten met een koers van in de kroonkolonie en met 615 in New York op vrijdag.' •ie doden in Ulster ..FAST In Noord Ierland zijn gisteravond drie leden van ^Joordierse militie, een burgerwacht die door het Britse leger ;organiseerd, om het levep gekomen door de ontploffing van landmijn op een brug in Castlewellan op 48 kilometer ten len van Belfast. gens de politie ontplofte de mijn op het- ogenblik waarop e jeeps met acht militieleden over de brug reed. (positie in Nepal roert zich TMANDOE Dertigduizend Nepalezen hebben gisteren in mandoe gedemonstreerd tegen het regime van koning Biren- I Het Nepalees Congres, de belangrijkste oppositiegroepering lepal, had tot deze manifestatie opgeroepen. De betogers eis- vrijlating van alle politieke gevangenen, amnestie voor poli- Ie ballingen en herstel van de democratie. bië bië breekt met Al Fatah he Libië heeft zaterdag zijn relaties verbroken met Al Fa- i de grootste groepering in de Palestijnse bevrijdingsorganisa- (PLO) van Jasser Arafat. Dit heeft het Italiaanse persbureau SA bekendgemaakt. gens een bericht uit Tripoli werd het besluit genomen door ruim 1.000 afgevaardigden naar het Algemene Volkscon- k" dat in de Libische hoofdstad bijeen is. titiek primaat El Salvador op junta I SALVADOR De krijgsmacht van El Salvador heeft k laten tnanipuleren door de rechtse oligarchie en houdt k niet aan haar hervormingsbeloften, zo heeft gisteren de tsbisschop van San Salvador, Oscar A. Romero ver- Brd. zijn predikatie dat beweringen van de krijgsmacht dat hiet naar rechts is gezwenkt, „niet voldoende" zijn. willen daden zien en wat wij zien is manipulatie door de rchie. De feiten tonen aan dat een zwenking naar rechts plaatsgehad", aldus de primaat van El Salvador. Romero te in op beschuldigingen van gematigde en linkse leiders en ci dat de militairen zijn teruggekomen van hun belofte dat iale en economische hervormingen zouden uitvoeren. ASSOEAN (Rtr) Premier Mena- chem Begin van Israël is vandaag in Assoean aangekomen voor overleg met president Anwar Sadat van Egypte, een gesprek dat overheerst zal worden door de toegenomen spanning als ge volg van de Russische interventie in Afghanistan. Regeringswoordvoerder Mansoer Hassan noemde de Russische interventie een „ernstige bedreiging, niet slechts voor onze Afghaanse broe ders, maar voor alle volkeren in het Midden-Oosten". Egypte heeft besloten de staf van de Sovjet-ambassade in Cai ro te verkleinen. Ook heeft het militai re opleidingsfaciliteiten en geldelijke steun aangeboden aan Afghaanse vrij willigers. Zowel Egypte als Israël hebben aan de Verenigde Staten militaire steunpunten aangeboden. In Israël is echter reeds irri tatie ontstaan over het feit dat de Ameri kanen Egypte mogelijkerwijs als basis ge bruiken om hun strategische positie in het Midden-Oosten te versterken. Egyptische officiële woordvoerders stel den verder dat de toestand in Iran en Af ghanistan er toe dwingt brandende kwes ties als Palestijns zelfbestuur en de status van Oost-Jeruzalem zo snel mogelijk op te lossen. Zij zeiden dat president Sadat hier op grote nadruk zou leggen met het oog op vestiging van permanente vrede in het Midden-Oosten. Premier Begins programma voor de vier dagen van zijn verblijf in Assoean omvat twee officiële vergaderingen met Sadat. De eerste vergadering vindt vanavond plaats in Sadats vakantiehuis bij de Assoe- andam. Zoals bekend verschillen Sadat en Begin grondig van mening over de rech ten die aan de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en in de Strook van Gaza moeten worden toegekend, en over de sta tus van Oost-Jeruzalem. Voor de Russische ambassade in Den Haag hebben zaterdag meer dan honderd Turken gedemonstreerd tegen de Russische inval in Af ghanistan. (Van onze speciale verslaggever Harry Vermeulen) KARACHI Dr. Inamullah Kahn is in deze voor Pakistan zo woelige dagen een drukbezet man. Als secretaris-generaal van het Wereld Moslim Congres, een sociaal-culturele organisatie met veel invloed bij de moslims in de 62 aaneengesloten lidstaten, is hij nauw betrokken bij het vluchte lingenprobleem in Afghanistan. Toch neemt hij de tijd om een interview in zijn overvolle agenda in te bouwen „omdat", zo legt de bedachtzaam formule rende Khan uit, „onze organisatie de plicht heeft om uit te dragen wat voor verschrikkelijks er momenteel in Afgha nistan gebeurt. De pers kan ons daarbij bijzonder behulpzaam zijn". Daarna ver volgt hij met stemverheffing: „hopelijk beseft men in de westerse wereld dat het niet alleen om een probleem van Pakistan en Afghanistan gaat. De hele wereld moet zich erbij betrokken voelen. Wanneer de Russen niet afgeremd worden, kan het zelfs op een derde wereldoorlog uit draaien. Wij, in' Pakistan voelen die drei ging wel. Het Rusland onder de tsaren droomde altijd al van de warme wateren van de Arabische Zee. Die droom hebben ze nooit opgegeven, zoals nu is gebleken. Ze hebben nu immers hun grenzen een eind in de voor hun goede richting ver legd". Dr. Khan en zijn staf zijn momenteel be zig om de moslim-wereld te bewegen tot het verlenen van hulp aan de ontheemde Afghanen, wier omstandigheden hij veel slechter schetst dan de ergste berichten ons doen geloven. „De cijfers spreken van 400.000 vluchtelingen", aldus dr. Khan. „Het zijn er echter veel meer. Die 400.000 zijn in de vluchtelingenkampen officieel geregistreerd. Ik weet zeker dat er op dit ogenblik al meer dan 600.000 vluchtelin gen in Pakistan zijn. Per dag komen er daar nog zo'n drie tot vierhonderd bij. Zij zitten in alle delen van de grensstreek verspreid. Deze mensen zijn er verschrik kelijk aan toe. Ze hebben echt helemaal niets, ze leven ook onder de meest on menselijke omstandigheden. Per dag moe ten ze rondkomen van een bedrag van 4 rupee, (ongeveer 80 ct). Gelukkig begint de hulp nu op gang te komen. Steeds meer Moslim-landen, maar ook landen uit de westerse wereld zien de ernst van de situ atie in". Naast de vele functies die dr. Kahn in de Moslim-wereld bekleedt is hij tevens een van de vice-presidenten van de wereld wijde organisatie van kerken die zich in zet voor de vrede in de wereld, waarvan het hoofdkwartier in New York gevestigd is. Vanuit die functie redenerend is hij de mening toegedaan dat door de Afghaanse kwestie de westerse wereld en de Islam- staten wellicht meer begrip gaan tonen voor eikaars standpunten en levensopvat tingen". In het afgelopen jaar is er een verwijde ring ontstaan die onnodig was. Men heeft geen respect voor elkaar getoond. Ameri ka bijvoorbeeld had totaal geen begrip voor de gevoelens van het Iraanse volk dat zoveel geleden heeft onder het bewind van de sjah. Ik heb samen met ayatollah Khomeiny aan de graven gestaan van de slachtoffers van de Iraanse revolutie. In Pakistan heeft dat diepe indruk gemaakt. Het Pakistaanse volk is enorm pro-Iraans, daarom is het niet verwonderlijk dat op het Amerikaanse aanbod tot hulp nogal terughoudend wordt gereageerd. Wanneer het serieus is, zullen ze het graag accepte ren. Het moet echter niet zo zijn dat de ene supermacht misbruik wil maken van de misstap van de andere om zelf weer macht te krijgen". Brug stort in zeven doden De 110 meter lange hanbrug over de rivier de Hi- totsuse in Kyusju (Zuid-Japan) Is gisteren onver wacht ingestort. Daarbij kwamen zeven personen om het leven, die juist over de brug liepen, om of fers te gaan brengen in een Sjintoheiligdom. Ontvoerd kind vrijgelaten na tussenkomst paus Vibo Valentia Een 10-jarig Italiaans jongetje, voor wie de paus vrijlating had gevraagd, is zaterdag door zijn ontvoerders vrijgelaten na betaling van een losgeld van 400 miljoen lire (100.000 gulden). Volgens de politie hadden de ontvoerders van Marco Forgione (hij verdween op 9 november van het vorig jaar) eerst bijna vier miljoen losgeld geeist. Marco, de zoon van een groothandelaar in schoenen, werd zaterdag gevonden langs een weg bij het Zuid- Italiaans stadje Vibo Valentia. WALDHEIM NA GESPREK MET CARTER: NEW YORK/TEHERAN Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties verwacht, dat de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran nog „weken, misschien wel maanden" kan duren. Waldheim deelde dit vannacht mee nadat hij aan president Carter verslag had uitgebracht van zijn reis, verleden week. naar Iran. Carter wees vannacht een plan van Waldheim van de hand om op dit moment een internationaal onderzoek in te stellen naar de daden van de sjah. Volgens Waldheim zou een dergelijk on derzoek veel meer hoop op een spoedige vrijlating van de gegij zelden geven dan economische sancties tegen Iran. President Carter zei echter, dat de VS aan de instelling van de sancties vast blijven houden. Zoals bekend besloot de Veilig heidsraad verleden week, dat over de maatregelen moet worden beslist wanneer de gijzelaars niet voor vanmiddag zijn vrijgela ten. Het is echter de vraag of de Veiligheidsraad, door de zaak- Afghanistan, vandaag nog aan de behandeling van het Ameri kaanse voorstel toekomt. Daarnaast wordt er volop gespeculeerd over een veto van de Sovjet-Unie over het voorstel van de VS. In Iran zelf waar buitenlandse journalisten met uitwijzing worden bedreigd zijn het afgelopen weekeinde 43 mensen om het leven gekomen. In de stad Tabriz kwam het weer tot botsin gen tussen aanhangers van de ayatollah's Khomeiny en Sjariat Madari (tot zaterdag de grootste tegenstander van Khomeiny). Het afgelopen weekeinde staakte Sjariat Madari zijn verzet. Hij liet zijn partij ontbinden en zijn aanhangers weten dat hij hun strijd niet meer kan steunen. Gisteren gingen de aanhangers van Sjariat Madari echter door met demonstëren. Onder het roe pen van de kreet „Dood aan Khomeiny" werden portretten van de religieuze leider in brand gestoken. Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL - De staking in België van art sen, tandartsen en apothekers begint ernsti ge problemen en risico's voor de patiënten op te leveren. Gevreesd wordt voor slachtof fers, indien het scherpe conflict met de rege ring over de medische bezuinigingen deze week niet tot een oplossing komt De ziekenhuizen in Brussel zijn sedert afgelo pen vrijdag overvol. Nieuwe patiënten worden over steeds langere afstanden naar hospitalen elders in het land vervoerd. Mensen die alleen maar een dokter willen raadplegen, en wier huisarts in staking is, moeten in de ziekenhui zen meer dan een halve dag wachten om bij de speciaal ingestelde wachtdiensten aan de beurt te komen. In Vlaanderen, waar de meeste dokters - in te genstelling tot de apothekers - niet aan de sta king deelnemen, heeft de actie tot nog toe be perkte gevolgen gehad. Daarin lijkt echter snel verandering te komen nu het teveel aan patiën ten uit de hoofdstad in hoog tempo de lege bed den in het noorden vult Artsen en apothekers hebben aangekondigd hun actie nog te verscherpen. Er zal strenger worden geselecteerd tussen ernstige en minder ernstige gevallen en de apothekers gaan hun wachtdiensten halveren. Gedreigd is voorts met massaal ontslag van personeel en met sluiting van centra voor intensieve medische verzor ging- Waarschijnlijk zullen deze week - de derde sta- kingsweek - ook de eerste bedden en medische hulpmiddelen van het leger worden ingescha keld om de zorgenverstrekking te blijven waar borgen. In Wallonië zijn reeds op grond van een soort „staat van beleg" - wetsartikel - tand artsen door de overheid opgevorderd. (Het pu bliek vindt overigens dagelijks in de krant de telefoonnummers van de wachtdiensten van de stakende artsen, evenals de speciaal opgerichte comite's van niet-stakende medici). De Belgische regering verdenkt de artsen er van dat patiënten in het ziekenhuis worden op genomen zonder medische noodzaak, teneinde op die manier de verzorging versneld te stagne ren. Daarom heeft minister van Volksgezond heid, Dhoore, zijn departementsartsen opdracht gegeven in de ziekenhuizen naar zulke patiën ten op zoek te gaan en hen naar huis te zenden. Verder weigert de minister de ambulancedien sten die onder het landelijke alarmnummer 900 opereren, beschikbaar te stellen voor het ver voer van Brusselse patiënten naar ziekenhuizen elders. De stakende medici behoren tot de grootste Belgische artsenvereniging, die van de militan te dokter Wynen, eigenaar van een privékli- niek. In het Vlaamse land zijn de meeste dok ters aangesloten bij de federatie van dokter De Brabanter, die dezelfde bezwaren heeft tegen de snoeiplannen van de regering in de medi sche sector, maar die een artsenstaking onge oorloofd acht. De verharding van de opstelling van de Wyne- n-artsen is mede een gevolg van het doorzetten van de regering van de concrete beperking c.q. bevriezing van de tarieven van specialistische behandeling. De maatregel moet dit jaar een besparing van een kleine 400 miljoen gulden opbrengen. De Belgische regering acht een ingrijpende be zuiniging in de medische sector onontkoombaar omdat het hele systeem.als gevolg van geweldi ge tekorten zal instorten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7