Stijgende energieprijzen stellen tuinders voor grote problemen' Wimecke Damesmode djdelijkop de VOOR ZEVENDE MAAL NEDERLANDSE TUINBOUW VAKBEURS 0 Nieuwe rentetarieven ingaande 4 januari 1980. BINNENLAND Familieberichten ad sanctos LEIDSE SPAARBANK LEIDSE COURANT MAANDAG 7 JANUARI 1980 PAGINA BLEISWIJK Met het oog op de dreigende energie- schaarste en de voortdurend stijgende prijzen is het noodzakelijk dat met name de glastuinbouw, als grote energieverbruiker, gaat uit kijken naar toepassing van energiebesparende mogelijk heden. Dit uitgangspunt zal centraal staan op de jaar lijkse Nederlandse Tuin bouw Vakbeurs (N.T.V.), die op dinsdag 5 februari voor de zevende achtereenvolgen de maal in de Coöperatieve Groentenveiling van Bleis- wijk van start gaat. De vak beurs is tot en met zaterdag 9 februari geopend. Op de beurs zullen 295 standhou ders met hun produkten alle facetten van de tuinbouw be lichten, waaronder kassen, verwarming, klimaatrege ling, mechanisatie, trans port, bestrijdingsmiddelen en gewassen. Dit jaar verwacht men tien procent meer bezoekers bin nen de veilinghallen dan vorig jaar, terwijl het bezoekersaan tal van bijna 53.000 in 1979 al als een record werd ervaren. Ook het aantal standhouders is toegenomen (295) in verhou ding tot vorig jaar (266). De Nederlandse Tuinbouw Vak beurs heeft ten doel een scha kel te zijn tussen de tuinders en de toeleveringsbedrijven. Energiebesparing Juist de drastische olieprijs verhogingen waarover tus sen de olieproducerende lan den onderling nog geen een stemmigheid bestaat en de te verwachten stijging van de daaraan gekoppelde gasprijzen stellen de tuinders voor grote problemen, aldus ir. J. A. Stender. consulent voor Be- drijfsuitvoering en Arbeidsme- thoden (CBA) in Wageningen aan de vooravond van de ko mende vakbeurs. ..De Nederlandse glastuinbouw is een grote energieverbruiker. Voor verwarmingsdoeleinden wordt jaarlijks ruim 3 miljard kubieke nieter aardgas en on geveer 200.000 ton olie ge bruikt. Globaal gerekend komt circa vijf procent van het tota le Nederlandse energiever bruik op rekening van de glas tuinbouw." Mede door de stijgende ener gieprijzen en de toetreding van enkele Zuideuropese lan den tot de EEG, ziet de heer Stender de toekomst van de tuinders met zorg tegemoet. Al deze aspecten in aanmerking nemend is er volop aanleiding voor de tuinders om ..energie besparing als een onderdeel van het economisch handelen" te zien. ..Hij (de tuinder) kan het zich uit ideële overwegin gen niet permitteren om een kwartje te gaan uitgeven om een dubbeltje te verdienen," aldus ir. Stender. Mogelijkheden Er zijn vijf mogelijkheden tot 'energiebesparing, volgens de heer Stender. Verbetering van het rendement van de vvarm- teopwekking, vermindering van de warmteverliezen in de kassen, verlaging van de warmtebehoefte van gewas sen, het efficiëntere gebruik van de verwarmde ruimte en toepassing van alternatieve enereiebronnen. Verbetering van het rende ment ziet de heer Stender vooral in hei omlaag brengen van de hoogliggende verwar- mingspijpen, waardoor de warmte dichter bij het gewas komt, de uitstraling naar het koude glas vermindert en lich- tonderscheppende elementen worden uitgeschakeld. Voorts kan een goede klimaatrege ling, die vooruitloopt op ver anderingen van het buitenkli maat vruchten afwerpen. Ge wijzigde teeltsystemen, zoals steenwolteelt en teelt op stro mend water dus niet langer in grond kunnen eveneens een bijdrage leveren aan een verminderd energieverbruik. Gebruik van total-energysys- temen (opwekking van elek triciteit en warmte) ziet de heer Stender vooralsnog niet op grote schaal uitgevoerd worden, zolang de overtollige elektriciteit niet kan worden geleverd aan de elektriciteits bedrijven. Besparing Vermindering van de warmte verliezen in de kas geeft, vol gens de heer Stender, de grootste mogelijkheden tot energiebesparing. Dubbele kasdekken (zowel glas als kunststof) kunnen een bespa ring van zeker veertig procent opleveren. Daartegenover staan echter nadelen, zoals hoge kosten en verminderde gewasopbrengst door minder lichtdoorlating. Daarnaast be staan er mogelijkheden, zoals het aanbrengen van noppenfo lie, beweegbare scherminstal- laties en glas dat voorzien is van een dun laagje metaaloxy- de (Hortiplus). Hierbij speelt echter eveneens het probleem van verminderde lichtdoorla ting en in de glastuinbouw geldt de vuistregel: één pro cent lichtverlies is één procent minder opbrengst. Alternatieven Het ontwikkelen van nieuwe rassen met een lagere tempe ratuur en/of lichtbehoefte biedt in het geval van verla ging van de energiebehoefte redelijke perspectieven. Plan- tenveredelaars werken mo menteel hard aan deze proble matiek. In Wageningen heeft men al tomaten ontwikkeld die bij lage temperaturen kun nen groeien. Een mogelijkheid om de kas- ruimte doelmatiger te benut ten, wordt gezien in het ge bruik van roltafels en tran sporttabletten, waarmee in een bepaalde ruimte vijftien a twintig procent meer gewassen kunnen groeien dan met vaste tabletten. Ten slotte ziet de heer Stender de mogelijkheden van de al ternatieve energiebronnen. Daarbij zal nog veel onderzoek moeten worden verricht, on der meer naar het opslaan van overtollige warmte, die vaak in het voor- en naseizoen vrij komt. Een andere mogelijk heid is het gebruik in de glas tuinbouw van afvalwarmte van industrieën en elektrici teitscentrales. Tot nu toe is slechts één geval van industri ële warmtebenutting op een tuinbouwbedrijf gerealiseerd, namelijk bij de vuilverbran dingsoven in Roosendaal ..Op papier is hel zo gemakkelijk." zo stelt ir. Slender, „om het Botlekgebied door middel van een tracé pijpleidingen te ver binden met het Westland. maar men heeft nauwelijks in zicht in de planologische, mi lieutechnische. sociale en eco nomische factoren." Voorlopig moet de gratis verkrijgbare zonne-energie beter benut worden, is zijn opvatting. Daartoe is het noodzakelijk dat het zonlicht onbelemmerd in de kassen doordringt. Het glas moet daarom schoon zijn en er moeten zo weinig mogelijk schaduwgevende delen in het kasdek zijn verwerkt. De hoogliggende installatie-onder delen moeten naar een lager niveau worden verplaatst. Het is noodzakelijk dat de tuinders alert reageren op de komende ontwikkelingen. An derzijds bestaan er nog vele onbekende factoren op dit ge bied. De tuinder zal tijdens zijn bezoek aan de Nederland se Tuinbouw Vakbeurs over stelpt worden door een over weldigend aanbod op het ge bied van energiebesparende mogelijkheden. Het is meer dan ooit noodzakelijk dat hij zich op de vakbeurs oriënteert bij de voorlichtingstands van de onderzoekinstituten, proef stations. tuinbouwconsulent- schappen en andere instanties om een verantwoorde keus te doen uit het commerciële aan bod. De Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs (N.T.V.) vindt plaats op de veiling van Bleiswijk op dinsdag 5 fe bruari tot en donderdag 7 fe bruari van tien tot zeven uur 's avonds. Op vrijdag 8 februari is de vakbeurs geo pend van tien uur 's mor gens tot tien uur 's avonds en op de laatste dag zater dag 9 februari van tien tot vier uur. De entree bedraagt twee gul den; groepen krijgen reduc tie. De catalogus bevat veel informatie en is voor ander halve gulden verkrijgbaar. Vanaf dinsdag tot en met vrijdag kunnen de bezoekers de gehele dag van half tien tot half zeven gratis van het Station Zoetermcer (Driemanspoldcr) met de bus naar en van de vakbeurs in Bleiswijk worden gere- TOM VAN RIJSWIJK Stormloop op goedkope Duitse benzine (Van een onzer verslaggevers) HENGELO Omdat na de laatste prijsverhoging hier (1 januari) de benzine in Duitsland vijftien cent per liter goedkoper is dan in Ne derland, kopen veel automo bilisten in de grensstreek hun brandstof bij de Ooster buren. Pomphouders aan de Neder landse kant van de grens kla gen steen en been over terug gelopen omzetten, soms ge daald tot de helft. Want de Ne derlandse autobezitters laten bij de Duitsers niet alleen de tank, maar vaak ook een paar jerrycans volgooien. Niet alleen de brandstof is goedkoper in Duitsland, de auto zelf ook. Na de laatste verhoging bedraagt de belas ting op een nieuwe auto hier veertig procent, tegen in West- Duitsland dertien. Dat is een (gemiddeld) verschil van vier duizend gulden per wagen. Burgelijke stand Sassen- heim Geboren: 18 dec. Antoon, z.v. Ver schoor. D. C. en Avè. A. T. W.; 25 dec. Jeroen, z.v. Kloeze, T. en Over- dulve. C. P.; 22 dec. Joyce, d.v. Tljs- sen. T. J.J. en Post. E. P. M.; 27 dec. Marten, z.v. van der Nagel. P. A. C. en van der Berg, M. A.; 1 jan. Lisette. C. d.v. Bos, J en Nicola C. W. Gehuwd: 12 dec Castelein. G. J. M. en Homan M. H. M.; 12 dec. Verbe ek K. en Staring. J P.; 13 dec. Knetsch. C. J en Hogewoning. L. J.; 13 dec. Vink, J. A. M. en Hooger- vorst, E. A.; 13 dec. Jue. C. J. G. A. en van der Voort. J. M.; 14 dec. Roor- da. R. T. C. en van de Vliet. G. M.; 14 dec. Habraken, C. J en den Houdij- ker. J. C.; 14 dec. Bijl, C. J. en ter Maat. C. G.; 17 dec. Dijkstra. J. T. en van Olsen, A. H.; 17 dec. van Vliet. P. J. R. J. en Arts, M. I. C.; 18 dec. Kerkvliet, J. P. J. en Dofferhoff, C. A. H.; 18 dec. van den Akker, W. C. en Kroeze, H.; 19 dec. Koelewijn. P. J. W. en Staring, C. A.; 19 dec. Verbe ek. S. en Filippo, M. A.; 19 dec. Bis- schops, R. J. M. en van Diest. C. J.; 20 dec. Hoek, J. en Brocks. J. E. M.; 20 dec. Westmaas, W. en Pelgrim. M.; 20 dec. Rotteveel, N. L. J. en de Groot, C. M.; 21 dec. Kooistra, G. en Winkelman. M. M. A.; 21 dec. Ver- heijen, A. J. I. en van Tol, A. L. M.; 21 dec Muilwijk, J. M en van Zomeren. G. F.; 27 dec. Eikelenboom. J en Kühn, H. B.; 28 dec. van Leeuwen, D. E. en van der Slot, M L. G. Overleden: 17 dec. van Rijzen. H. J.; 1 jan. van Eeden, M. KOUDER DE BILT (KNMI) - Met e zwakke tot matige noordoc tenwind stroomt koudere luc ons land binnen. Er komt ve bewolking in voor waaruit w neerslag kan vallen. De aa voer van deze lucht vin plaats tussen een hogedrukg bied boven Skandinavie een lagedrukgebied dat ov> ons land naar Duitsland we trekt. Langs de Zuidflank vt deze laag stroomt tameli zachte lucht via de Golf v; Biscaye over Frankrijk, wa de temperaturen vanochter rond de vijf graden lagen. I aanvoer van deze zachte luel wordt afgesneden doordat et oceaandepressie die ten westt van Ierland ligt naar het Zui< oosten trekt en morgen in c buurt van Parijs wordt ve wacht. Daarbij kan in Noon -Frankrijk en Belgie enige ti; regen of sneeuw vallen. Vooruitzichten voor woensdai Iets lagere temperaturen en k ter kans op neerslag. Weersvooruitzichten in cijfei voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temperatuur: omstreeks graden. Max. temperatuur: omstreeks graden. Kans op een droge period van minstens 12 uur: 80 pre cent. Kans op een geheel droog el maal: 50 procent. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam Eindhoven Den Helder Voorzien van de Sacramenten der Zieken overleed na een liefdevolle verpleging in Huize „Roomburgh" te Leiden, onze lieve zorgzame moeder, schoon moeder, oma en overgrootmoeder, CORNELIA SCHALKS VAN HOUTEN, weduwe van Bernardus Lambertus Schalks. Zij is 91 jaar geworden. Avondwake aldaar: maandag om 7 uur in de kapel. De gezongen Requiemmis wordt opgedragen op dinsdag 8 januari om 10 uur in de kapel van huize „Roomburgh". Verdrietig maar dankbaar voor zijn liefde en zorg, waarmee hij ons gedurende zijn leven heeft om ringd, geven wij U kennis dat heden na een kort stondige ziekte van ons is heengegaan mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa MARTINUS VAN DER KLAAUW 2211 RB Noordwijkerhout 6 januari 1980 Kerkstraat 27. De H. Eucharistieviering zal voor hem worden opge dragen op woensdag 9 januari a.s. des v.m. 10.00 uur in de St. Victorkerk, Victorlaan 13 te Noordwij kerhout, waarna wij hem begeleiden naar zijn laat ste rustplaats op het parochiekerkhof aldaar. Onze geliefde man en vader ligt thuis opgebaard. Dinsdagavond 8 januari a.s. om 7 uur is er voor zijn intentie een Avondwake in voornoemde kerk, waarna gelegenheid tot condoleren. Dankbaar voor alles wat hij voor ons heeft bete kend. is na een kortstondige ziekte voorzien van het H. Sacrament der Zieken van ons heengegaan mijn geliefde man. onze zorgzame vader en opa, broer, zwager en oom THEODOR HEINRICH POUWELS op de leeftijd van 65 jaar. Sassenheim: A. C. Pouwels-Krom Wil en Martha Hans José De Zilk: Henk en Corry Frank Marielle Sassenheim: Marianne en verdere familie De avondwake vindt plaats dinsdag 8 januari a.s. om 19.30 uur in de H. Pancratiuskerk te Sassenheim, waarna gelegenheid tot condoleren tot 20.30 uur in het rouwcentrum „Vliem", Jacoba van Beierenlaan 4, Sassenheim, alwaar de overledene is opgebaard. De H. Eucharistieviering zal worden opgedragen op woensdag 9 januari om 10.30 uur in vermelde kerk, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de be graafplaats aldaar. Bedroefd maar toch dankbaar voor alles wat hij voor ons betekend heeft delen wij u mede dat plot seling van ons is heengegaan, mijn dierbare man en onze lieve vader, GERARDUS ANTONIUS KOPPERS echtgenoot van Hendrika Fr. Q. J. van Winsen op de leeftijd van 51 jaar. Warmond: H. Fr. Q. J. Koppers-van Winsen Henny - Marian Yvonne - Harry Marion Annette F am. Koppers Fam. Van Winsen Bezoekuren dinsdag 8 jan. van 19.30 tot 20.30 uur. De avondwake zal worden gehouden op woensdag 9 januari in de Parochiekerk van de H. Matthias tq Warmond om 19.00 uur. De plechtige H. Mis van Requiem zal worden opge dragen op donderdag 10 jan. om 10.00 uur in bo^ vengenoemde kerk. waarna de begrafenis zal plaats vinden op het R.K. kerkhof aldaar. f mededelingen van artsen A.VANLUYK huisarts PRAKTIJK HERVAT. ft!:;#:':;:-.. begrafenissen crematies >.-«• kaniooreralia lange mare 69 leiden 071-126618 Wamecke Damesmode gaat de zaak aantrekkelijker maken en die verbouwing zal zo'n twee maanden gaan duren. De hele kollektie damesmode zal gedurende die periode worden overgebracht naar het pand Breestraat 142-144, schuin tegenover onze zaak, waar u van harte welkom bent. Komt u maar eens kijken, hoe u kunt profiteren van onze verboüwings-perikelen. Tijdelijk Breestraat 142-144, Leiden. perfectspaarrekeningen 5y2% f 5.000,- per maand direct opvraag baar, hogere bedragen met 1 maand opzegging. minimum tegoed f 1.000,-. termijnspaarrekeningen minimum tegoed f 100- opzeggingstermijn: 6 maanden 12 maanden spaardeposito's minimum inleg f 1.000,- voor 2 jaar vast voor 3 jaar vast voor 4 jaar vast voor 5 jaar vast 6V4% (was 6%) 6V2% 8V4% 8y2% 9 93A spaarselectrckeningen 7V4% (was 7%) 8%% (was 8%) spaarseiect-extra-rekeningen Bij elke terugbetaling wordt 1% resp.2% over het opgenomen bedrag in rekening gebracht groeispaarbewijzen aan toonder in coupures van f 500.-, fl 000.- en f 5.000,- vaste looptijd: na 2 jaar 8'/4%* na 5 jaar 9y4%* variabele looptijd: (minimaal 2 jaar, maximaal 5 jaar) na 2 jaar 8 na 3 jaar 8l/2% na 4 jaar 83/4°/O na 5 jaar 9V2 op basis van samengestelde interest.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6