Dertien kandidaten voor Winterspelen Krachtexplosie van Jan van de Roemer Weer problemen metscorebord Voorlopig 36 landen naar Lake Placid SENSATIONEEL SLOT VAN SPRINTKAMPIOENSCHAP Uw beste voornemen voor1980jde I En pak ook uw kans in de Toto-Gelijk. LEIDSE COURANT MAANDAG 7 JANUARI 1980 PAGINA 1£ DEN HAAG-Dertien namen van schaatsers noem de Bram Leeuwenhoek gistermiddag als kandida ten voor de Olympische Winterspelen in Lake Placid, toen de nationale kampioenschappen op „De Uithof" in Den Haag bijna ten einde waren. Als de chef de mission van het Nederlands Olym pisch Comité de allerlaatste rit nog had afge wacht, waren het er misschien zelfs veertien ge weest, omdat de 24-jarige Rolf Sibrandy toen naar een sensationele tweede plaats op de tien kilometer reed in de voortreffelijke tijd van 15.13.51. Wie had gedacht, dat de officials van de schaats bond onmiddellijk alert op de voorzetten van Bram Leeuwenhoek zouden reageren, kwam echter be drogen uit. Wel trokken voorzitter Van Laer, vice- voorzitter Zwart. Adviesraad Top. landelijke techni sche commissie en trainers zich terug voor een „beraad op hoog niveau", dat onbegrijpelijk lang moest duren, terwijl het „olympische" resultaat er van in feite nihil was. Bram Leeuwenhoek vertelde, dat in Lake Placid Ria Visser, Sijtje van der Lende. Hilbert van der Duim. Bert de Jong en Lieuwe de Boer er vrijwel zeker bij zullen zijn. Op grond van hun prestaties in het afge lopen seizoen waren zij al op een lijst van potentië le kandidaten geplaatst, zodat zij slechts vormbe houd behoefden te tonen. Bram Leeuwenhoek vindt dat dit vijftal aan die voorwaarde heeft vol daan. Maar de chef de mission van het NOC noem de ook namen, die bij wijze van spreken binnen een week al als zekere Olympiagangers gekwalifi ceerd kunnen worden. „Ik reken er op. dat de KNSB één van de komende dagen met een tussen tijds voorstel zal komen. Want het is een slechte zaak om kanshebbers lang in het onzekere te laten. Zij moeten zich goed op de Spelen kunnen voorbe reiden". Indentreure Alle reden dus om tijdens dat topoverleg aan de hand van de namen die door Leeuwenhoek wer den genoemd een lijstje te produceren. Maar nee, de schaatsofficials verdiepten zich tot in den treure over de kansen die de op „De Uithof" fa lende rijders nog moeten worden geboden. En dat met de wetenschap, dat het NOC hun ver richtingen in Davos zo kritisch zal beschouwen, dat het idyllische Zwitserse oord nauwelijks een voorportaal van Lake Placid kan worden ge noemd. En als het aan de KNSB had gelegen, was het groepje rijdsters en rijders dat naar Zwitserland wordt uitgezonden waarschijnlijk nog een flink stuk groter geworden. De financiën van de bond lieten zo'n massale wintersportvakantie echter niet toe. Wie er op het niet geproduceerde lijstje dat ter stond had kunnen worden doorgezonden naar het NOC hadden moeten staan? Haitske Valentijn „Wat mij betreft kan voor haar zo het licht al op groen",aldus Leeuwenhoek Annie Borckink, die volgens de chef de mission veel beter dan vier jaar geleden rijdt. Piet Kleine en Yep Kramer, die naar het oordeel van Leeuwenhoek morgen al op de startlijst kunnèn worden geplaatst en uiteraard ook sprintkampioen Jan van de Roemer. Voor hem en Annie Borckink resteert waarschijnlijk nog slechts één goede prestatie om de keuzeheren van het NOC definitief door de knieën te krijgen. Ina Steenbruggen, Hermannus Moek en Hans van Helden maken het lijstje van dertien van Leeuwen hoek compleet. „Ina heeft dit seizoen al zo vaak een goede drie kilometer gereden, ook hier in Den Haag, dat je niet meer om haar heen kunt. Moek heeft zoveel indruk op de 1000 meter gemaakt, dat hij een kans verdient, alleen Hans van Helden is nog wat verder van selectie verwijderd. Hij is volop m de running, maar dat wil niet zeggen dat hij het op dit moment al heeft gemaakt". Met half oor De schaatsofficials luisterden echter slechts met een half oor, want alleen aan de suggestie van Leeuwenhoek om Moek naar de schaatsinterland in Zweden te sturen werd gevolg gegeven. Voor de rest maakte men zich druk om de wereldpres taties die op het snelle ijs van Davos van de in middels tot B-rijders gedegradeerden worden verwacht. En dat terwijl Leeuwenhoek er waarschuwde om Davos als een soort „schietschijf" te beschouwen, waardoor uitei lijk alleen Ina Steenbruggen en Rolf Sibn straks met redelijke perspectieven kunnen a zen. Als het kostbare uitstapje naar Davos verder der resultaten blijft, krijgt de schaatsbond in de rekening gepresenteerd voor het warrige O pische beleid. Toen Leeuwenhoek eind nover bij de strijd om de „IJssel Cup" het lijstje var potentiële kandidaten op tafel wierp, was men verrast. Dat in het seizoen 1978/1979 al Olympi: belangen meestreden, was niet eens tot de h- doorgedrongen. Maar gelukkig worden de pre ties van de oranje schaatsers door het NOC nie leen nauwlettend, maar zeker ook zonder over ven strengheid gevolgd. Met als uiteindelijk re taat, dat op 13 februari een fikse Nederlar schaatsploeg zich in Lake Placid bij de officiël pening van de Winterspelen zal presenteren. STEVEN TEN V DEN HAAG „Supersensati- oneel", zo kwalificeerde Jorrit Jorritsma de afloop van het sprintkampioenschap. Op het kunstijs van de Haagse „Uit hof" waande Lieuwe de Boer zich zondagmiddag al opvol ger van de falende Miel Gova ert, toen Jan van de Roemer voor de laatste rit aan de start verscheen. De 22-jarige Amsterdammer deed nog een verwoede poging om de top toch nog te bereiken en dat hij slaagde, kon alleen door het electronische oog van de tijdwaarneming worden ge constateerd: éénhonderdste van een seconde bedroeg tenslotte het verschil met Lieuwe de Boer. De onver wachte krachtsexplosie van Van de Roemer op de 1000 meter kwam als een koude douche over de steeds ang stiger toekijkende De Boer neer. „Als ik na hem echt had gereden, was ik kampioen ge worden", klonk het zelfverze kerd. „Nu heb ik gewoon op zekerheid gereden, want ik ging er van uit, dat ik al vol doende voorsprong had ge nomen". De Friese sprinter leek inder daad op fluweel te zitten, toen hij zondagmiddag op de 500 meter als enige onder de 40 seconden bleef (39.57), waar mee hij bijna een punt op zijn naaste belagers uitliep. Maar dat gevoel van zekerheid werd uiteindelijk fataal. De poging van Jos Valentijn om De Boer te achterhalen liep door een valpartij op een fiasco uit, maar Jan van de Roemer slaagde dus wel. „Waarop ik eerlijk gezegd geen moment had gerekend", erkende hij. „Je kunt zeggen dat ik gewoon geluk heb gehad". Dat geluk was zondagmiddag dus duidelijk niet aan de kant van Jos Valentijn. Nadat hij zijn echtgenote Haitske op de 1000 meter tegen het beton had zien glijden, waardoor zij zelfs eerst per deur een bran card was op „De Uithof" niet zo snel voor handen) en verder per ambulance moest worden afgevoerd, werd natuurlijk een forse aanslag op zijn incasse ringsvermogen gepleegd. Maar uitgerekend toen de Heeren- veense fysiotherapeut zich voor zijn rit op de 1000 meter meldde, verscheen Haitske weer gezond en wel in het sta dion. Een enorme stimulans voor Jos Valentijn om mis schien wel de race van zijn le ven te rijden, maar die wil was De val waarover velen spraken: Haitske Valentijn, van wie werd gezegd dat zij het val len eindelijk verleerd was, is onderuit gegleden en in de strobalen terecht gekomen. Voor haar was het daarmee afgelopen. Kornilovsnel in Inzeil INZELL/OSLO - De F Alexander Kornilov is in zeil winnaar geworden v een sprintvierkamp. Kor lov won op de eerste c zowel de 500 als 1000 n ter in resp. 39.05 en 1.20 en kon door op de twee dag twee vierde plaats te bewerkstelligen de eir zege zeker stellen. Op zaterdag bleven tien ders onder de 40 second* van wie de Oostduitser S fan Döring het dichtst in buurt(39.08) bleef van K* nilov. Döring won wel sprint op de tweede dagl 38,62, waarmee hij met Japanner Fukuda(38,90) enige onder de 39 second bleef. Op de 1000 mei won op de tweede d< waarop aanzienlijk scherp re tijden werden geret seerd, de Westduit? Schwarz in 1.18,51 voor F kuda in 1.18.97. Bij de damessprinters zég vierde de Oostduitse Chris Rothenburger met grc voorsprong voor de Rust Tatjana Tarrassova. Bij i dames-allrounders behaali de Westduitse Sigrid Smu| •de eerste plaats in het eiri klassement voor de Zwitsj se Lier. Bij de heren-allrounders haalde de Japanner Kav hara de eindzege voor landgenoot Yamamoto. In Oslo zegevierde da R sin Natalia Petroesjowa de allrounders. Ann Sc Jaernstroem was de ste ste bij de sprintsters. Jan van de Roemer was de- toch wel enigszins verrassende winnaar van de sprinttitel. DEN HAAG Niet alles klopte bij het toer nooi om de nationale schaatstitels in het ijs stadion De Uithof in Den Haag. De eerste dag werkte het scorebord - evenals vorig jaar bij de wereldkampioenschappen dames - niet, een euvel dat de tweede dag was her steld. De directie van De Uithof was daarover, ge zien het communiqué dat werd verstrekt, erg verbolgen en wees daarvoor als verantwoor delijk de KNSB aan die contractueel een bin ding zou hebben met de NOS wat betreft de tijdwaarnemingsapparatuur' Opvallend was dat er geen brancard aanwezig was toen Haitske Valentijn ongelukkig ten val was gekomen en veel pijn leed. Nadat de rijd ster enige tijd op de koude grond had gelegen kwamen een paar goedwillenden aanlopen met een schot. Daarpp werd de schaatsenrijd- ster weggebracht. Direcur Klok verklaarde na afloop: „Wij hebben vier brancards op De Uit hof, maar deze staan in de hal, het kostte eni ge tijd om er een te halen en daarna vonden we het niet verantwoord Haitske opnieuw over te hevelen. Tenslotte wisten we niet wat er was gebeurd". Over het aantal toeschouwers toonde Klok zich wel tevreden. „Ongeveer 7500 betalen- den zijn ,de loketten gepasseerd en daarmee springen we er juist uit", zei hij. Jos Valentijn pakt gedesillusioneerd zijn bullen, nadat ook hij door een val is uitgeschakeld. zo groot, dat de Fries de tech niek verwaarloosde. Een kleine toen voldoende om ook hem verstoring van de balans was weer in diepe ellende bren- tegen het canvas te laten glij- gend. den. Daarmee Haitske tevens Geluk LAKE PLACID Voor de winterspelen van Lake Placid hebben zich 36 landen aange meld, evenveel als vier jaar geleden voor de winterspelen van Innsbruck. Het is overigens lang niet ze ker dat er ook inderdaad 36 landen zullen deelnemen. Tai wan bijvoorbeeld, dat zich al had aangemeld vóór in novem ber door het IOC werd bepaald dat het land niet meer mocht uitkomen onder de naam Re publiek China, heeft in Lausan ne een kort geding tegen het IOC aangespannen. De zaak Taiwan-lOC dient op 8 januari, en Taiwan eist daarin handha ving van de oude naam en toe stemming dezelfde vlag en het zelfde volkslied te gebruiken als bij vorige Olympische Spe len. Wanneer Taiwan zijn zaak te gen het IOC zou winnen, bete kent het dat de Eilandrepu bliek onder de naam China zal mogen uitkomen en dat heeft dan weer gevolgen voor het deelnemen van Communistisch China dat na 21 jaar afwezig heid weer tot het IOC is toege treden op de conditie dat de naam China uitsluitend voor dit land gebruikt zou worden. Noorse dames voor Hamar OSLO De Noorse ploeg voor het wereldkampioenschap schaatsen voor dames, vol gend weekeinde in Hamar, is als volgt samengesteld: Bjorg- Eva Jensen en Lisbeth Kors- mo. Reserve is Ann-Mari Tol- lefsen. Turid Lillehagen, Hanne Sveberg, Janne Tenmann en Mona Iversen moeten zich in wedstrijden in Innsbruck en Madonna di Campiglio zien te kwalificeren voor de Olym pische Spelen. Maar net zoals bij zijn vrouw het geval was, kreeg ook voor Jos Valentijn het sprinttoer- nooi een gelukkige afloop. Jorritsma maakte immers na afloop bekend, dat naast de eerste vier van het kampioen schap (Van de Roemer, De Boer, Bert de Jong en Ron Ket) ook Jos Valentijn voor de definitieve sprintploeg is aangewezen. Dit vijftal - aan gevuld met Hermannus Moek die zich als olympisch kandi daat moet gaan bewijzen - start het komend weekeinde in Sundsvall voor de interland tegen Zweden, waarna de vijf op 19 en 20 januari in Davos onderling gaan uitmaken wel ke drie naar het wereldkam pioenschap in West Allis zul len worden gestuurd. Een ontwikkeling waarop Jos Valentijn niet had gerekend- „Morgen om acht uur aan het werk", redeneerde hij na af loop. „Een nieuwe kans zie ik niet zitten, de heren kennende. Jorritsma, het dagelijks be stuur, ik heb er geen hoge pet van op en naar ik dacht te recht. Dat zal voor mij dan het einde van mijn schaatscarrière betekenen, want ik stop in dat geval definitief". Valentijn had echter verkeerd getaxeerd. „Zonder die val zou Jos op een van de eerste plaatsen zijn ge ëindigd. Sportief gezien heeft hij er gewoon recht op. Na tuurlijk zal er wel een gesprek tussen Jos en mij moeten ko men, maar ik verwacht dat hij reeël genoeg is om te zien waarmee hij bezig is. Trouwens ook qua mentaliteit hoort Jos erbij", aldus Jorritsma. Mentaliteit Van mentaliteit heeft ook de nieuwe Nederlandse kam pioen Jan van de Roemer blijk gegeven. Eigenlijk al tij dens het trainingskamp in Noorwegen door te voorspel len, dat hij op „De Uithof" mét de titel zou gaan strijken. „Wij lachten er natuurlijk om, maar hij meende het", aldus Jorritsma, die van mening is, dat zijn nieuwe aanpak niet zonder successen is ge ven. „De jongens in de pl die er niet gevoelig voor ren, zijn afgevallen". Dat trieste lot viel ten deel Sies Uilkema en Miel Govc die zowel in I978 als I979 derlands kampioen werd. kema, vorig jaar in Heerenv problemen makend over schaatsen - de Fries nam het woord „sabotage" mond -, ontvluchtte samen Lieuwe de Boer het trainir kamp in Trondheim, omda het er veel te koud vond. weekeinde in Den Haag kU de Uilkema voortdurend een liesblessure, waarmee al bij voorbaat een uitvli voor tegenvallende presta bij de hand had. Miel Govaert daarentegen school zich niet. „Ik hoop op een kans in Davos om voor de Winterspelen te kv ficeren. Maar krijg ik die r( dan moet ik mij er bij neer gen. Zo is topsport nu maal". Govaert krijgt dank" de landelijke technische c^ missie, waarvan zijn va voorzitter is, die mogelijkhr Samen met Sies Uilkemal Hermannus Moek (dit weekt, de tweede en derde op 1000 meter) wordt hij naar Zwitserse wintersportpl^ uitgezonden, waar Bert p Jong tevens wil proberen 3 als olympiaganger op de li' meter waar te maken. f STEVEN TEN VI ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 18