Carter blijft streven naar ratificering SALT BRITSE STA AT,ARBEIDERS LEGGEN HET WERK NEER Weinig hoop op gunstig resultaat reis Waldheim Verdere verhogingen olieprijzen gemeld Pietro Nenni overleden Executies in Syrië Indira Gandhi wil weer premier worden Begin van grote onrust NAVO BESPREEKT AFGHANISTAN BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 JANUARI 1980 PAGINA 7 LAGOS Nigeria heeft met ingang van 1 januari de prijs voor zijn ruwe olie gebracht op 35 dollar per vat, waardoor de prijs thans meer dan tweemaal zo hoog is als een jaar gele den. Saoedi-Arabië heeft bekend ge maakt dat het zijn huidige olieprijs handhaaft, nadat maandag was be richt dat het land binnenkort zijn priojs met twee dollar per vat tot 26 dollar zou verhogen. Het in Nicosia verschijnende Libanese blad Middle East Economie Survey (MEES) meldde maandag dat Irak zijn prijzen van ruwe olie met vier dollar pet vat van 159 liter heeft ver hoogd, dat Libië zijn prijzen jaar met 4,72 dollar zou verhogen en dat Algerije vanaf januari een „exploratietoeslag" van drie dollar zal vragen. De prijsverhoging van Irak is met terugwer kende kracht: twee dollar per 1 november en twee dollar per 1 december. De Iraakse basis prijs bedraagt nu 26 dollar per vat. Wat het land in dit nieuwe jaar met zijn prijzen zal doen is niet bekend. Libië vraagt voor de olie die het in 1980 op con tract verkoopt 34,72 dollar per vat. De 4,72 dol lar die er bij is gekomen komt in de plaats van de toeslagen die tot nu toe werden geheven. Al gerije vraagt net als Libië een basisprijs van 30 dollar maar doet er vanaf 1 januari een „explo ratietoeslag" van drie dollar bij. Oliemaatschap pijen die olie van Algerije willen kopen zullen in het komende jaar niet alleen die toeslag moeten betalen maar ook een plan voor de op sporing van nieuwe reserves in Algerije moeten indienen voor 1 september. Als de regering het plan aanvaardt zal de toeslag worden verre- kend met de exploratiekosten. Zo niet dan ver- I valt het contract. Cijzelingsaktie Filippijnen ZAMBOANGA Een hooggeplaatste Filip pijnse functionaris heeft bekend gemaakt dat vier mannen die afgelopen vrijdag een schip met ruim 50 mensen aan boord gijzel den en daarbij zeven soldaten dood hebben geschoten, nog tenminste 18 gijzelaars vast houden. j Brigade-generaal Cirilo Bueno jr.. regionaal J commandant van de Filippijnse nationale poli- I tie, verklaarde dat de gijzelingsactie het werk i was van het Moro-opstandelingenfront MLNF. Het schip, dat werd overvallen voor de kust j van de provincie Zamboanga del Norte, was de M. Gloria. Dienstweigeraars hangen zich aan Eiffeltoren I PARIJS (AP) Van de Eiffeltoren in Parijs I bungelden maandag aan lange touwen twee ge- wetensbezwaarden militaire dienst, die met hun demonstratie de aandacht wilden vestigen op de gevangenschap van acht collega's die weigerden dienst te nemen De actie begon zondagmiddag, toen vier man nen de bittere koude trotseerden en zich langs touwen van de tweede verdieping lieten zak ken. Zij ontvouwden een enorm spandoek met I de leus „bezwaar". Bijna twintig uur later wa- I ren er nog twee overgebleven, Jean Perrin en Daniel Briand, die plechtig verklaarden „wij I blijven hier zolang als nodig is." Maandag heb ben ook zij hun actie gestaakt. i Unifilsoldaat in Israël doodgeschoten 1 TEL AVIV Een Noorse Unifilsoldaat is gis teravond in de Noordisraëlische badplaats Na- hariya doodgeschoten door een Israëliër die dacht dat de soldaat een terrorist was. De sol daat had geklopt op de deur van het huis van de Israëliër. De Israëliër riep dat hij zou schie ten. Toen de soldaat wegrende, werd hij dood geschoten. De Noor was vlakbij ondergebracht en had zich waarschijnlijk in het huis vergist. Charta-77 heeft andere woordvoerders LONDEN De voormalige Tsjechoslo- waakse minister van buitenlandse zaken Jiri Hajek en de filosoof Ladislav Hejdanek hebben zich teruggetrokken als woordvoer ders van de in hun land verboden Charta-77- beweging. Dit gisteren door dissidentenkringen in Londen j2 meegedeeld. Zij zeiden dat hun plaats is ingeno- H men door mevrouw Marie Hromadkova en de H predikant Milos Rejchrt. Hajek en Hejdanek ^traden sinds juni als woordvoerders van de I groep op nadat anderen door de politie in Praag waren gearresteerd. VS geeft aan Israël extra steun WASHINGTON Israël krijgt extra steun van de Verenigde Staten tot een bedrag van 400 miljoen gulden in de vorm van wapenle veranties, zo heeft het Witte Huis meege deeld. IDe extra hulp, waarvoor het Congres nog goed keuring moet geven, is naar de mening van 'president Carter noodzakelijk in verband met de hoge inflatie in Israël en het nadelig saldo van de Israëlische betalingsbalans. De omvang van de extra steun is overigens gering in ver houding tot de ongeveer 3,5 miljard gulden op de fournering waarvan Israëls minister Weiz- man van defensie aangedrongen had. Britse para's schieten twee collega's dood LONDEN Twee Britse soldaten zijn in de 1 eerste nacht van het nieuwe jaar in de :Noordierse plaats Tullydonnel per ongeluk door hun eigen collega's doodgeschoten. In het duister hield een Britse patrouille het i tweetal voor Ierse terroristen. Leden van de patrouille openden onmiddellijk het vuur. De eenheid behoort tot een parachutistenregiment dat in augustus 1979 zestien mannen bij een bomaanslag verloor. ROME (AP) In Rome is gistermorgen op 88-jarige leeftijd overleden een der oudste socialistische leiders van Italië, Pietro Nen ni. De senator stierf na een hartaanvaL Nenni was een der laatste legendarische per soonlijkheden uit de Europese Socialistische wereld. Bijna 70 jaar lang was zijn naam ver bonden met de belangrijkste ontwikkelingen in de Italiaanse geschiedenis. Nenni begon zijn politieke carrière op 20-jarige leeftijd door een staking te organiseren tegen een Italiaanse koloniale expeditie in Libië. Deze actie leverde hem zijn eerste van een lan ge reeks vonnissen op. Gedurende zijn gevan genisstraf van een jaar deelde hij zijn cel met een andere jonge socialistische activist, Benito Mussolini. Nenni werd in 1891 geboren in de midden-Itali aanse stad Faenza, een traditioneel bolwerk van Italiaans radicalisme. Na de eerste wereld oorlog werd hij een actief tegenstander van het fascisme. In Spanje vocht hij van 1936 tot 1938 aan de zijde van de Spaanse republiek tegen Franco. In het begin van de veertiger-jaren stond Nen ni bekend als een van de voornaamste Italiaan se strijders tegen het nazisme. Vam 1946 tot 1947 was hij minister van buitenlandse zaken. Tijdens de Duitse bezetting van Rome, zocht en kreeg Nenni toevlucht in het Vatikaan. Nenni leidde zijn socialistische partij gedurende twintig jaar in nauwe samenwerking met de Italiaanse communistische partij. De Sovjet- Unie reikte hem dan ook de Stalin-priis uit Nenni diende als vice-premier in drie kabinet ten onder leiding van premier Aldo Moro. Van december 1968 tot juli 1969 was hij minister van buitenlandse zaken onder premier Rumor. In 1970 werd hij door president Giuseppe Saragat benoemd tot senator voor het leven. BEIROET Vijf Syriërs zijn in de gevangenis van Damascus terechtgesteld omdat zij betrok ken zouden zijn geweest bij de moord op circa zestig cadetten die in juni werd gepleegd. Het radiostation van de rechtse Libanese falan- gisten dat dit maandag meldde, liet weten dat de executie vorige week is voltrokken. Het be richt is nog niet officieel in Syrië bevestigd. Paus in februari naar Filippijnen MANILLA Paus Johannes Paulas II gaat in de tweede week van februari naar de Fi lippijnen, aldus is van kerkelijke zijde in Manilla bekendgemaakt Hij zal daar de plechtigheid leiden, waarbij de in de zeventiende eeuw levende dominicaan Lorenzo Ruiz wordt heilig verklaard. Scheepsramp bij Corsica: zes doden ROME Bij een scheepsongeluk in de Mid dellandse Zee, voor de kust van Corsica, zijn maandag zes opvarenden van de Italiaanse vrachtvaarder „Phenix" om het leven geko men. Het ongeluk gebeurde toen tijdens een zware storm de lading begon te schuiven, waarop de Phenix kapseisde en zonk. Een te hulp gescho ten Westduits vrachtschip kon slechts twee be manningsleden redden. De Phenix was op weg van La Spezia naar Porto Torres op Sardinië. NEW DELHI Indira Gandhi heeft giste ren aan de vooravond van de morgen e™ zondag te houden tussentijdse nationale v kiezingen, verklaard dat zij eerste-mini- wil worden, als haar partij, de Congresj. r- tij-Indira, de verkiezingen wint. Op een bijeenkomst in Patna, de hoofdstad v t, de Oostindiase staat Bihar, gaf de ex-prerr duidelijk te kennen dat zij een goede uits. - verwacht „Ik weet niet hoeveel zetels we ha len, maar wij zullen een regering van het een trum kunnen vormen", aldus de dochter v; n ex-leider Nehru, die een stormachtige period van bewondering en verguizing achter de ru~ heeft Vier en een half jaar geleden kondigde me vrouw Gandhi, toen eerste-minister, de nood toestand af. Ze schortte de burgerlijke vrijhe den op en liet kopstukken van de oppositie ar resteren zonder dat ze een proces kregen. Daar naast kwam de pers onder censuur en ontke tende New Delhi een massale sterilisatie-cam pagne in het kader van gezinsplanning. Bijna twee jaar nadien bracht de (intern weinig sa menhangende) parlementaire oppositie me vrouw Gandhi ten val. De verkiezingen van 1977 waren een klinkend succes voor de Jana- ta-partij en een debacle voor mevrouw GandhL ïn Imphal, de hoofdplaats van de staat Manipur in Noordoost-India. is gisteren een kandidaat van de communistische partij (PCI) voor de deze week te houden verkiezingen doodgescho ten. Twee gewapende mannen haalden de 50- jarige Bira Singh uit zijn huis en schoten hem op straat dood. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De eerste nationale staking sedert 1926 in de Britse staalfabrieken is een feit. De sta king is ook het eerste grote sociale conflict waarmee de regering That cher geconfronteerd wordt. Twee vakbonden hebben samen 150.000 arbeiders opdracht gegeven het werk neer te leggen uit protest te gen een loonsverhoging, die vol gens de directie van de genationali seerde staalbedrijven niet hoger kan gaan dan 6 procent. Volgens de vakverenigingen zouden de staalar- beiders een opslag moeten krijgen, die overeenstemt met het niveau van de inflatie, die momenteel meer dan 17 procent bedraagt. Maar de Britse staalbedrijven zijn praktisch bankroet. De verliezen be dragen dagelijks bijna vijf miljoen gulden. Om hieraan een einde te kun^ nen maken, willèn de directie van de staalbedrijven tegen augustus 50.000 arbeidsplaatsen liquideren. De regering Thatcher is niet bereid meer kapitaal voor te schieten. Vol gens Sir Charles Villiers, president van de staalbedrijven, is er geen geld om de arbeiders meer dan 6 procent extra te betalen. Toen de onderhande lingen met de vakbonden begonnen, zei Villiers, dat de loonsverhogingen beperkt moesten blijven tot hooguit 1 procent De limiet van 6 procent werd vrijdag bereikt. Het resultaat was een complete breuk tussen de staaldirec- teuren en de vakbonden. Verwacht wordt, dat de staking lang zal duren. Zij kan dramatische gevol gen hebben voor heel de Britse indu strie, en in het bijzonder voor de auto mobielfabrikanten. Ongeveer 60 be drijven van British Ley land betrek ken 80 procent van hun staal van de fabrieken, die nu plat liggen. SJAH WIL VOOR INTERNATIONAAL TRIBUNAAL VERSCHIJNEN WASHINGTON President Carter zal blijven streven naar ratificering door de Senaat van het vorig jaar ge sloten SALT-2 verdrag, ondanks de nieuwe belemmeringen die zijn ont staan door de Sovjetrussische inter ventie in Afghanistan. Dit heeft een adviseur van het Witte Huis ver klaard. Carter blijft van oordeel dat het SALT-verdrag geen gunst tegen over Moskou betekent en het ver- drag in het belang van de Verenigde Staten is „omdat de kernbewapening in de hand gehouden dient te wor den, ook als de Amerikaans-Russi sche betrekkingen verslechteren". Die verslechterde betrekkingen kwa men gisteren tot uiting op bijeenkom sten van de NAVO en van ongeveer veertig islamitische landen in Tunis. Daarop werd fel gereageerd op het Russische ingrijpen in het zuidelijke buurland. De beide secretarissen-gene raal, Luns van de NAVO en Chatty van de islamitische landen, riepen de leden-landen op tot eensgezinde tegen acties. Luns sprak na afloop van een tweede speciale bijeenkomst in vier dagen van de NAVO-raad in Brussel. Hij noemde het Russische ingrijpen een flagrante schending van het internationale recht en een bedreiging van de vrede. De Verenigde Staten en hun westelijke Een verzameling wapens in een antiekhandel in Kaboel geeft aan dat de bewapening van de Afghaanse bevolking aan niets te wensen ovèr- laat. bondgenoten kwamen in Brussel over een dat er met concrete politieke en economische maatregelen moet worden gereageerd op het Russische ingrijpen. Maar er werden nog geen concrete be sluiten genomen. De komende weken zal nauw overleg worden voortgezet. Na aanvankelijke mededelingen dat een boycot van de Olympische Spelen in Moskou wordt overwogen, kwam la ter een tegenspraak. Een dergelijk voorstel is niet gedaan. Wel wordt ge dacht aan economische maatregelen of een actie in de Verenigde Naties. Presi dent Carter had bij zijn beschuldiging over het bewust onwaarheid spreken van Brezjnjev gewaarschuwd voor „ernstige gevolgen" en verklaard dat de Verenigde Staten het niet zouden la ten bij woordelijke protesten en pro testnota's. Elke Amerikaanse actie om de uitvoer naar de Sovjet-Unie .stop te zetten van hoogwaardige technologie of graan zal echter nauwe coördinatie met de NAVO-bondgenoten vereisen. Over de houding van de Islamitische wereld hoeven de Russen evenmin in onzekerheid te verkeren, na de aanval op de Russische ambassade in Teheran. Ongeveer honderd betogers, geleid door Mohammedaanse geestelijken uit Afghanistan, drongen door de poort van de ambassade, verscheurden de Russische vlag, maar werden later ver dreven door revolutionaire gardisten. Daarna trok de menigte naar de Ame rikaanse ambassade. Pakistan heeft gisteren het buurland India een negatieve houding verweten met betrekking tot de mogelijke ophef fing van het Amerikaanse wapenem bargo tegen dit land. India heeft laten weten bevreesd te zijn dat de wapens tegen India gebruikt zullen worden. Demonstratie in Tabriz Tijdens een demonstratie in de stad Tabriz droegen aanhangers van ayatollah Sharlat Madari niet alleen foto's van hun leider, maar ook messen en korte zwaarden. Korte tijd later werden, bij een treffen met aanhangers van ayatollah Khomeiny, verschillen de mensen gedood. Onder het toeziend oog van Khomeiny Terwijl in de Iraanse hoofdstad Teheran nog steeds vijftig Amerikanen In gijzeling worden gehouden door militante studenten, zitten tijdens een Jamboree in de Austra lische plaats Perth Amerikaanse én Iraanse scouts onder het toeziend oog van Khomeiny aan een tafel bij elkaar. TEHERAN De secretaris-generaal van de Vere- nigde Naties, Kurt Waldheim, is vanmorgen in Te heran besprekingen begonnen met de Iraanse mi nister van buitenlandse zaken Ghotzbadeh. Wald heim is gisteravond in Iran aangekomen in de hoop „de weg te kunnen banen voor een oplossing van de crisis tussen de Verenigde Saten en Iran". De Iraan se autoriteiten hebben echter verklaard, dat er niet over de Amerikaanse gijzelaars kan worden onder handeld. De afgezette sjah heeft in een vandaag ver schenen interview met de Britse Daily Mail gezegd, dat hij eventueel voor een onpartijdig internatio naal tribunaal zou willen verschijnen om verant- woordiging af te leggen voor wat hij „tijdens zijn regering heeft bereikt". Waldheim vertrok naar Teheran, nadat de Veiligheidsraad van de VN maandag een Amerikaanse ontwerp-resolutie had aange nomen. Elf landen stemden vóór terwijl de Sovjet-Unie, Tsje- choslowakije, Bangladesh en Koeweit zich van stemming ont hielden. In de resolutie wordt gedreigd met economische sanc ties tegen Iran, wanneer de gijzelaars op 7 januari niet zijn vrij gelaten. Minister Ghotbzadeh zei bij de aankomst van Waldheim in Teheran, dat hij over aanwijzingen beschikt dat landen die eergisteren de Amerikaanse resolutie hebben gesteund, op 7 ja nuari niet zonder meer met de afkondiging van economische sancties akkoord zullen gaan. Of de reis van Waldheim enig succes zal hebben, wordt sterk betwijfeld. De secretaris-generaal zelf was terughoudend over het mogelijke resultaat van zijn missie. „Dit kan slechts een eer ste stap zijn", zo zei hij. Onzeker is verder, of Waldheim alsnog een ontmoeting zal hebben met de Iraanse geestelijke leider Khomeiny, die eerder deze week verklaarde hem niet te willen ontvangen. In verschillende delen van het land, waaronder Koerdistan, hebben zich de afgelopen dagen felle gevechten voorgedaan tus sen leden van de Revolutionaire Garde en aanhangers van de oppositie, die meer autonomie voor de provincie willen. Er zou den veel slechtoffers zijn gevallen, maar preciese aantallen zijn nog niet bekend.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7