«Rustige j aarwisseling de Leidse regio Drents-Groningse streekromans worden in Oegstgeest geboren Z, Criminaliteit herplaatst naar het "OVERLAST VOORAL IN KLEINE GEMEENTEN —REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 JANUARI 1980 PAGINA 5 SSE In de Lissese Hoba- hallen is van maandag 7 ja- ye( ari tot vrijdag U januari de ld; rlijkse mechanisatietentoon- lling voor het bloembollen- k te bezichtigen. De ope- ïgstijden zijn van half twee negen uur en op de laatste g tot zes uur. L5SENHEIM Het Twee- Kamerlid Annelien Kap- yne van de Coppello is dins- gavond 8 januari te gast bij plaatselijke VVD in gebouw 5es en Ineke' aan de Sassen- imse Hoofdstraat. Zij zal eken over het onderwerp beralisme in de jaren ;linksaf-rechtsaf'. De discus- lar bijeenkomst begint om half iu ïen' il DERDORP De plaat- ijke VVD houdt donderdag januari een openbare verga- dering in de Menswording- kerk aan het Leiderdorpse Heelblaadjespad. De bijeen komst waarin onder meer een bestuursverkiezing aan de orde komt, begint om half ne- sn. ISSE Ren- en Toervereni- ging De Bollenstreek houdt vrijdag 11 februari de jaarlijk se ledenvergadering in café restaurant De Beurs aan de Lissese Haven. De vergadering begint 's avonds om acht uur. RIJNSBURG De Rijns- burgse stichting 'Boekerij De Kloosterhof' neemt vrijdag 11 januari de nieuwe bibliotheek aan de Smidstraat officiéél in gebruik. Op deze dag worden er niet alleen van twee tot ne gen uur boeken uitgeleend, maar is iedereen ook welkom om een kijkje te komen nemen in de nieuwe bibliotheek. In de expositieruimte van het pand is een tentoonstelling van zeefdrukken van de Rijns- burgse kunstenaar Aad Hase- noot. ZOETERYVOUDE/LEIDER- DORP De EHBO-afdeling 'Meerburg' van Zoeterwoude en Leiderdorp start 15 januari met een EHBO-cursus in de Bernardusschool aan de Zoe- terwoudse Oranjelaan. De op leiding bestaat uit 16 lesavon- den van 2 uur. Aanmelding en inlichtingen bij: mevr. R. de Vette, Lebuinesstraat 14, Zoe terwoude tel. 896715 en mej. R. Borst, Hubrechtstraat 10, Lei derdorp tel. 894251. ze de SD. Die soldaat is later achter het Asser bos met twee Nederlanders gefusil- Na de oorlog werd het boertje erop betrapt, dat hij bij ande ren melk weghaalde om die aan zijn varkens te voeren. Het neerslaan van die Duitser was geen helden daad geweest maar de wanhoopspoging van een vrek om het goud van de familie te behouden. De buurt heeft van de melkdiefstal nooit politiewerk gemaakt. Maar ze heeft het doorvertld, waardoor het boertje hele maal uit de gemeenschap werd verstoten". De schrijver Rein Brouwer weet heel veel over het boe renleven in het veen. Zelf heeft hij zes bunder heide bij Deurze ontgonnen. Hij herinnert zich: „Ik woon de in een groot huis in Assen en ik was bezig met proefwer ken toen alle veenarbeiders voor de deur stonden. Ze wil den meer loon. Ik heb eerst mijn werk afge maakt en ben toen met ze gaan praten. Bij een borrel vertelde ik ze, hoeveel ikzelf verdiende. Het kostte moeite om het ze te laten geloven. Maar toen ik een paar dagen met ze méé had gegraven, gingen ze weer voor me door het vuur". Als je als 70-jarige vindt dat de tjd eigenlijk voorbij is dat je met schrijven moet verdie nen, waarom zou je je er dan zo ingespannen mee bezig houden? Zeventig jaar: dat is toch een leeftijd om te rusten en jezelf te ontspannen? Rein Brouer legt uit: „Schrij ven is een middel om jezelf te dwingen als een ander te den ken en de dingen door de ogen van een ander te bekij ken. Ieder mens is veelzijdi- ger dan hij zich voordoet Ga je schrijven, dan kan je de mens willen Zijn die de ethiek je verbiedt te zijn: een dief, een moordenaar of een stro per 8 wat ik nog niet eens het ergste vindt. Je moet jezelf dwingen, in de huid van die ander te kruipen. En dat ik niet gemakkelijk. Maar het is tegelijkertijd inspanning en ontspanning. Voor de schrijver „eigen lijk dynamisch van aard" ligt een vergelijkng met zijn grootste hobby voor de hand: „Ik heb een halve eeuw ge zeild. Een keer bij windkracht acht van Delfzijl naar Helgo land en een keer met wind kracht tien over het IJssel- meer van Volendam naar Muiden. Voor volgend jaar heb ik een uitnodiging voor een tocht met de „Eendracht", ons nati onale zeilschip. Zeilen in de storm, dat is het mooiste wat er is". Jezelf en je schip in de hand houden, ongeacht de wind, stroom en golfslag dat is voor Rein Brouwer een uitdaging die hij niet onbeantwoord kan laten. Net zomin als het schrijven. JAN BAKKER „Het heeft er alle schijn &n, dat bepaalde vormen van criminaliteit ph momenteel verplaatsen naar het platte1 ind". Dit constateerde vanmorgen district- lommandant, kolonel P. Paul in zijn leuwjaarsrede. De commandant baseert ze stelling op de sterk toegenomen aantal- Hn misdrijven in het afgelopen jaar. In 1979 Him het aantal misdrijven in het district Hen Haag, waartoe de Leidse regio, Bollen- Hreek en Rijn- en Veenstreek behoren, toe Het achttien procent tot 8836. Het overgrote van deze toename is te wijten aan de van het aantal diefstallen met braak ,i fi misdrijven (respectievelijk 30 en 12 pro- int). Deze percentages zijn aanzienlijk ho- ir dan de landelijke gemiddelden. Het per- V intage opgeloste zaken in deze categorie idraagt ongeveer vijftig. e districtscommandant meent, dat de cijfers ïidelijk aantonen, dat meer aandacht besteed oet worden aan voorlichting over misdaad- iorkoming (crime-prevention) en crimineel Jichtingenwerk. Handicap bij de bestrijding in de criminaliteit is uiteraard het personeels- I kort. In het afgelopen jaar was er overigens el een verbetering te constateren. Kolonel maakte bekend, dat in zijn district het ntal vacatures terugliep van 140 in '78 naar Ondanks deze verbeteringen maakte de ko- ïel zich zorgen over de toekomst. „Ook dit ir zullen weer dertig mensen de dienst verla- i, onder hen de plv. districtscommandant en ?t minder dan twintig kaderleden onder wie n groepscommandanten en vier postcom- indanten". Problemen zag de commandant k in de gebrekkige schietaccommodatie. >oral nu er getraind moet worden met het ïuwe pistool, de Walther P&, die het verou- irde FN-wapen gaat vervangen. [uisvesting ivreden was de heer Paul met de huisvesting in de diverse eenheden. In het afgelopen jaar erden nieuwe bureaus geopend in Warmond „i Reeuwijk, terwijl in Leiderdorp tijdelijk een euw groepsbureau werd betrokken. In Lisse I Zoeterwoude is de nieuwbouw begonnen en Leiderdorp, Waddinxveen en De Lier gaat de"eerste paal voor een nieuw bureau in de loop van dit jaar wellicht de grond in. Het definitie ve districtsbureau in Leiderdorp krijgt ook vas tere vormen. Kolonel Paul hoopt, dat dit ge bouw in 1985 voltooid zal zijn. Ook de ver- keersgroep die thans nog onderdak geniet op vliegbasis Ypenburg zal daar dan worden on dergebracht. De automatische telefoondoorkoppeling, die in het afgelopen jaar werd doorgevoerd, blijkt een succes te zijn. Door deze doorkoppeling komt het publiek direct bij de centrale meldkamer terecht als zij het bureau in hun buurt bellen waar op dat moment niemand aanwezig is. Ge studeerd wordt op uitbreiding van de surveil lancedienst tot de volle 24 uren. Miljoen In zijn nieuwjaarstoespraak schotelde de dis trictscommandant zijn toehoorders een groot aantal cijfers voor. Onder meer meldde hij, dat het afgelopen jaar voor het eerst voor meer dan een miljoen gulden aan boetes was geind. Het aantal aanrijding liep met 1,2 procent terug tot 8.044. Hierbij vielen 51 doden, 19 minder dan in het jaar ervoor. Het aantal gewonden nam eveneens af met 11 procent tot 1119. Er werden minder processen verbaal wegens verkeerso vertredingen gemaakt, namelijk 23.800 tegen 28.400 in 1978. Men verwerkte meer dan 20.000 arrestatiebevelen. Kritiek had kolonel Paul op het voorontwerp tot wijziging van de politiewet en dan met name op het onderdeel dat de mogelijkheid tot het indienen van klachten tegen de politie ver betert. Hij meende dat met name het juridische aspect teveel wordt benadrukt en dat de com missies die dit behartigen niet met zoveel woor den zijn voorzien in het lidmaatschap van een politiefunctionaris. De samenstellers van het voorontwerp zouden volgens de districtcom mandant te weinig oog hebben voor de beharti ging van de belangen van de politieman en ten slotte moet men zich afvragen of het wel ge wenst is de politieman door middel van een dergelijke zwaarwichtige regeling in een uit zonderingspositie te plaatsen. De commandant meende, dat de regeling bij de politieman be dreigend kan overkomen. OEGSTGEEST/EM- MEN „De tijd dat ik met schrijven moest verdienen is eigenlijk voorbijzegt Rein Brouwer. Hij heeft een lange rij streekromans en enkele noveles op zijn naam. Zóveeldat hij aantal en titels niet meteen precies kan noe men. Meestal spelen ze op het platteland van Groningenwaar Brou wer 70 jaar geleden ge boren werd. Maar heel wat ervan zijn gesitu eerd in Drenthe9 waar de heer Brouwer 21 jaar lang onderwijzer was. Bovendien zijn er historische werken van zijn hand ver schenen: één over „Gronin gen en Ommelanden in Grootvaders tijd" en twee banden waarin Essays verza meld zijn over grote figuren uit de geschiedenis van het Westen. Opnieuw heeft Rein Brouwer een roman voltooid. Een boek over de doorbraak van Dren the, rond de eerste wereldoor log, van oud naar nieuw. De titel? Die staat nog niet vast. „Och het moet eerst nog naar Boer Roelfsema in Zuidlaren. Die zal het Zuidlaarder dia lect corrigeren. Roelfsema is 73 en hij weet erg veel over dialect, gebruiken en geschie denis van zijn omgeving. Over een maand is het boek klaar. Intussen moet ik be denken welke uitgever het moet hebben Gemakkelijk gezeten in zijn armstoel in het veel te kleine huisje in Oegstgeest, beheerst Rein Brouwer het gesprek. Hij begint ergens middenin want hij is nog niet los van zijn nieuwste roman. Zes weken lang heeft hij elke middag achter zijn schrijfma chine in die andere wereld geleefd. Maar bovendien staat hij op het punt, in het week end voor de bewoners van het Oegstgeester verzorgingshuis „Hofwijck" een lezing te hou den over de schilder Van Gogh. In de nieuwe roman speelt bovenmeester Crone de hoofdrol, een man die erg veel gedaan heeft voor de ontwikkeling van Drenthe. Want d'Olde Lantschap was onder de Nederlandse gewes ten te lang het achtergesteld kind gebleven. „Meester Cro ne liep met een zak kunstmest op de rug van Oudemolen, waar hij hoofdonderwijzer was, naar Westerbork om er de boeren te vertellen over nieuwe landbouwmethoden". Crone „Mooie Jeanne" zo noem den ze de echtgenote van de Rein Brand achter zijn typemachine in zijn Oegstgeestse woning. vroegere commissaris der Ko ningin in Drenthe. Linthorst Homan die heeft me veel verteld over meester Crone, die in 1934 overleed. Crone was een vrijgezel. Hij liep dikwijls, ie statig zwart pak maar met roos op de kraag, zomaar bij Linthorst Homan binnen om te vertel len wat er volgens hem in de provincie gebeuren moest. De commissaris nam hem serieus, luisterde en vroeg zijn me ning. K. ter Laan, later burge meester van Zaandam, heeft nog bij Meester Crone in de klas gezeten Daarmee geeft de auteur iets prijs over de bronnen van zijn nieuwe boek. Maar dan maakt hij een sprongetje naar zijn le zing: Van Gogh heeft óók in Drenthe gewerkt: bij Hooge- veen en in Nieuw-Amster dam. Crone en Van Gogh: je kunt ze niet vergelijken. Maar vraag je me nou wie ik het meest bewonder, dan is dat toch wel Crone. Om wat die voor Drenthe heeft gedaan. De hele wereld kijkt in be wondering naar Van Goghin Oudemolen staat een Crone- bank. Van steen. Met daarin zijn naam en een opgaande zon ze hebben dus toch iets in hem gezien maar je kunt er niet eens op zitten als het nat is". Heeft Rein Brouwer alleen sympathie voor de miskende grootheid? Misschien is er, on bewust, een andere reden voor Brouwers voorkeur voor Crone. Beiden zijn ze onder wijzer geweest. Allebei eerst in Groningen en later in Drenthe: Crone in Taarlo en Oudemolen: Brouwer in As sen. „Aan de lagere school in de Venestraat. Hoofd was Ja ger, die leeft nu nog. In Assen ben ik getrouwd. Met Grietje, hier. Dat was in 1933. Maar in 1951 ben ik naar Oegstgeest gegaan. Ik had drie kinderen op het gymnasium en die wil den naar de Universiteit". Dus werd Rein Brouwer medewerker van enkele ver zekeringsmaatschappijen. En toen hij op z'n zestigste werd gepensioneerd, keerde hij te rug in het onderwijs: als le raar aardrijkskunde aan de HAVO en leraar Nederlands aan de MAVO van de Rem brandt Scholengemeenschap in Leiden. Nadat hij 65 geworden was bleef de heer Brouwer op verzoek van de leerlingen! nog een half jaar voor de klas staan om de examenopleiding af te ronden. Tenslotte was hij opnieuw een paar jaar werk zaam voor het verzekering swezen. „Nu ben ik vrij man en kan ik dus weer schrij ven zegt hij voldaan. Oude liefde „Mijn oude liefde is Drenthe. En waarom? Wel: Opa Kam pen, mijn opa van moeders kant, had bijen. Daarmee ging hij van Siddeburen naar de bijenmarkten in Schoonloo en Odoorn. Bij Ekkelkamp. Hij reed dan de langwagen. Dat was een wagen waarvan voor- en achterwielen werden losgemaakt en uit elkaar ge plaatst. Daar gingen dan lan ge balken tussen. Er konden wel tachtig korven op. Ik was toen een jochie van vijftien, zestien. Ik zat op de Kweek school in Appingedam. Bij elk tolhek nam Opa een borrel. En ik zat achterop de wagen om boeven af te schrikken. Zo leerde ik Dren the al heel vroeg kennen. Opa Kampen was een gewel dige man. Toen hij 85 jaar was, reed hij nóg op de fiets van Siddeburen naar Assen. Hij kende veel oude volk sliedjes. In mijn eerste boek. Dauw over dorstig land", komt zo'n lied van Opa Kam pen voor". „Dat eerste boek liet ik lezen door Anne de Vries. Die zei: „Je moet het dialect zó schrijen als een Drentse boer het zou spreken als hij in Am sterdam de weg zou vragen Maar dat heb ik in mijn vol gende boek toch maar niet ge daan. Als besef ik wel, dat er yoor een streekroman met di alect maar een beperkte markt is. In dat tweede boek speelt de Zuidlaarder paardenmarkt een belangrijke rol. Er staat een heel lesje in over alles, waarop je moet letten als je een paard koopt. Dat kijken in de bek is onzin: elk paard van zeven jaar wordt al af tands. In Groningen zeggen ze: 'n Drentgait Grunn' mit staile oom veurbie". „Met gemakt" betekent dat. Want de Drent se boer houdt veel meer van zijn paarden dan de Gronin ger. Die fokt wel paarden, Ol- denburgers. En hij zit erop. Maar 1st er 'ns op: De Drent wérkte met zijn paarden en hij loopt ernaast. Na drie romans over Gronin gen, schreef Rein Brouwer „Sint Jan". Dat heeft niets met zijn religieuze gezindheid te maken. „Ik ben orthodox hervormd maar voor een der de katholiek want ik heb sy mbool-gevoel, voor een derde humanist want ik heb de waarheid boven alles lief". Nee, „Sint Jan" is een novel le, die gaat over de goede diensten die het Noorden ver leende aan de grote steden, die leden onder de honger winter. Het boek is geïnspireerd door de ervaringen met de voedsel- transporten. die Brouwer in 1944 organiseerde, „ik wou wel wat dóen voor het land. En ik kreeg bijval van een student, Daan van de Mos van Speyk. Politie en brandweer van Den Haag hadden ver voer. Auto's met houtgasgene rator. Wij zorgden voor de in kopen. Overal waren boeren en bur gers, die hielpen, ondanks de tegenwerking van de Land wacht. Die gaf zelfs niets om de schriftelijke vrijgeleide dat we hadden gekregen van haar districtscommandant, Gijs Oosterhof. We verzamelden het voedsel en begeleidden het naar Den Haag want je moest er natuurlijk wel zeker van zijn, dat heto pde goede plaats terecht kwam". „En dan heb ik nog geschre ven: „De Zegen". Het idee daarvoor kreeg ik in de kerk in Assen, toen ik er een be kend schilder zag bidden. Zó godvruchtig!... O ja: „Paarden van Schel ven", „Het Testament" en „Het goud van Moslo". Dat is weer een novelle die in Dren the speelt. Die gaat over mijn melkboer. Op een nacht sloegen een Duitse soldaat en een NSB-er een raam van zijn boerderijtje in en klommen binnen. Ze be gonnen met het stelen van spek. Maar toen ze bij het gouden oorijzer van de vrouw kwamen die en beetje bo ven haar stand leefde 8 werd de boer woedend. In zijn nachthemd ging hij die mof met een staaf ijzer 'te lijf. De NSB-er ging er vandoor. Opoe pakte het machinepis tool van de rover af en smeet het in het stro onder de koeien. De soldaat werd met zijn gezicht in het glas van de gebroken ruit gedrukt en zwaar gewond naar buiten ge smeten. Toen waarschuwden Legale oudejaarspret In Warmond. loop van de nacht enke le charges uitgevoerd te gen vernielzuchtige jon geren. In het Voorschotense winkel centrum Noord-Hofland zijn tijdens de jaarwisseling een groot aantal ruiten gesneuveld. Twee jongens zijn gearresteerd nadat ze bij het jongerencen trum 'De Lindenhoeve' twee surveillancewagens van de rijkspolitie hadden beschadigd. Hun aanhouding leidde tot een grootscheepse vechtpartij tus sen toegesnelde politieagenten en jongeren. Later in de nacht moest de politie ingrijpen bij een vechtpartij tussen bezoe kers van de Lindenhoeve. Traditiegetrouw kwam het ook in Sassenheim tot charges tegen baldadige jeugd. Een groep van naar schatting 60 jongeren had stelling genomen in de Hoofdstraat en bestookte passerende voetgangers en au tomobilisten met een aanzien lijke hoeveelheid vuurwerk. Toen de ruiten van een leeg staand winkelpand sneuvelden greep de politie in en arres teerde twee jongens van 17 en 18 jaar. In Warmond moest de brandweer twee keer onder politie-escorte uitrukken om een uit de hand lopend vreug devuur op De Baan te doven. Hier beperkte het politieoptre den zich tot het uitdelen van enkele klappen. In de gehele Leidse regio is de brandweer een behoorlijk ge deelte van de nacht op de been geweest. Brandende autowrak ken, autobanden en andere vuurstapels vormden het straatbeeld tot diep in de nacht. Aan de Lissese Heere- weg, ter hoogte van het buurt schap De Engel brandden twee sloopwoningen nagenoeg uit. In Leimuiden trof ditzelf de lot een onbewoonde woon boot in de Drecht. en door baldadige jeugd beschadigd winkelpand in Sassenheim. 11- IISTRICTSCOMMANDANT RIJKS POLITIE IN NIEUWJAARSREDE: LEIDEN De gemeen te- en rijkspolitiekorp sen in de Leidse regio vinden dat de nieuw jaarsviering in vergelij king met andere jaren, redelijk rustig is verlo pen. Naast de gebruike lijke oudejaars-taferelen bleef het verder overal rustig. Wel constateert de sterke arm dat er in vernielingen en decibe- len gemeten een accent verschuiving te zien is naar de kleinere ge meenten. De 'gebruike lijke' brandjes, vernie lingen en plagerijen dus, zij het dan dit jaar een paar uur langer dan ge bruikelijk, in bijvoor beeld Hazerswoude, Sas senheim en Warmond. In het Lissese buurt schap 'De Engel' gingen twee slooppanden in vlammen op en in Voor schoten kwam het twee keer tot een treffen tus sen politie en jongeren in het jeugdcentrum De Lindenhoeve. In Sassen heim en Warmond wer den door de politie in de otti' Districtscommandant P. Paul.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5