bereidt 1980 welkom Kraakbond is geen alternatief Bureau Huisvesting Televisiepiraat was PTT opnieuw te slim af ~>TAD MllmElMlBBWH Cv LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 JANUARI 1980 PAGINA 3 LEIDEN Het is de laat ste tijd nogal stil geweest rond de Leidse Kraakbond. Vanaf de bewogen zomer maanden van '79 is er van krakerszijde in de stad niet veel meer vernomen: op een aantal geruchten na al thans, die in plaatselijke overheidskringen wat dei ning veroorzaakten. Zo deed er rond mei of juni een ziekelijk verhaal de ronde, dat de Kraakbond van plan was wethouder A. Verboom uit protest tegen zijn gevoerde volkshuisves tingsbeleid te gijzelen of te ontvoeren. Verdachtmakin gen waar noch de wethou der, noch de Kraakbond erg gelukkig mee waren. Achteraf valt er om dit soort onzin wel weer te la chen. Arnou en Willem (hun achternaam noemen zij liever niet), beiden ac tief in het Leids kraakge- beuren, laten dat niet na. Overigens vinden zij, dat er behalve een hoop larie ook wel een paar nuttige dingen over de Kraakbond zijn te vertellen: een ver slag over de stand van za ken op dit moment. Sinds een maand heeft de Kraakbond onderdak bij de KWJ in het nieuwe pand in de Koppenhinksteeg (tele foon 121139). Voordien hield men iedere dinsdag tussen vijf en zeven uur spreekuur in het v voormalig Marine complex aan het Noordeinde, een gebouw dat eerstdaags gesloopt zal worden. Het spreekuur wordt bij de KWJ op dinsdag gewoon voortge zet. Het oplossen van het ei gen huisvestingsvraagstuk is slechts een van de vele acti viteiten geweest waar de Kraakbond zich de laatste maanden mee heeft bezigge houden, vertelt Willem. Zelfwerkzaamheid „Qua opzet zijn er hier ook inhoudelijk een aantal din gen veranderd. Zoals bekend verstrekte de Kraakbond alle denkbare informatie aan die genen, die een huis zochten. We wilden ook nog wel eens ZELFWERKZAAMHEID WONING ZOEKENDEN CENTRAAL een handje helpen bij het kraken van zo'n woning, als die ander het niet in zijn of haar eentje kon: puur techni sche hulp dus. Dat laatste nam erg veel tijd in beslag en leek ons ook niet in alle ge vallen nodig. De Kraakbond heeft besloten, dat er nu meer nadruk gelegd moet worden op de zelfwerkzaam heid van mensen, zodat wij meer tijd kunnen steken in het verzamelen en verstrek ken van informatie. Bijvoor beeld het verzamelen van ge gevens over panden die te lang leegstaan en over eige naren. Achteraf bezien bleek het ons niet juist alle infor matie die wij binnenkrijgen aan iedere woningzoekende te verstrekken. Zelfwerk zaamheid is namelijk heel belangrijk: het zelf opzoeken van een leeg pand en gege vens daarover zien te verza melen, bij het kadaster of zo. Zo lijkt het ons het beste, uit eindelijk kunnen we niet ie der verzoek met een woning honoreren. Daar ontbreekt ons buiten de tijd tevens de mankracht voor. Als men dan een pandje heeft gevon den, dan kan men wel bij de Kraakbond terecht om advies over hoe het nu verder moet. Dat is zo ongeveer ons beleid voor het komende jaar. Men heeft ons wel eens spottend een „alternatief Bureau Huis vesting" genoemd. Dat is na tuurlijk niet zo. We zijn geen beroeps, ook al verwijst de gemeente nog wel eens men sen door naar ons, waarvan zij zegt, dat zij die niet kan helpen." Juridische hulp De Kraakbond wil in de toe komst ook meer aandacht gaan besteden aan juridische hulp. Willem: „Via het Lan delijk Overleg Kraakgroepen (LOK) kunnen wij beschik ken over eigen advocaten die in een werkgroep samenwer ken. De contacten zowel lan delijk als regionaal zijn erg goed. Een keer in de maand komen alle kraakgroepen uit het land, 30 in totaal, naar Arnhem om te vergaderen. Er wordt vooral veel aan dacht besteed aan de komen de leegstandswet, een ver kapte anti-kraakwet en aan de Algemene Plaatselijke Verordeningen, APV's. Iede re gemeente heeft haar eigen APV, volgens welke men tal van dwingende maatregelen aan de bevolking kan opleg gen. Die APV's slaan alles lam. Het LOK is nu ook on dermeer bezig om gegevens over alle uitspraken van rechters te verzamelen naar aanleiding van kraakgebeur- tenissen in het land. Een soort jurisprudentie over het kraken. Wij volgen hierbij procedures tot aan de Hoge Raad toe." Geen beroepstuig bond niet bestaat uit beroep stuig. De Leidse groep werkt uiterst consciëntieus. Chec ken en double-checken. Geen wisselwoning wordt er door de Leidenaars gekraakt. Geen stadsgenoot hoeft met angst en beven op vakantie te gaan met het idee in zijn achterhoofd dat zijn woning intussen door anderen inge pikt is. Speculanten daaren tegen, die woningen jaren lang leeg laten staan en'woe- kercentjes willen vangen, mogen wel op hun hoede zijn aldus de Kraakbond-Leiden. Ook diegenen, die met bloed honden, vechtstokken en ge üniformeerd vertoon (som mige particuliere bewaking sdiensten) in het recent ver leden uit naam van project ontwikkelaars als knokploeg optraden. Een grijnzende Ar nou daarover: Kijk eens ge weld is altijd zinloos. Het lost niets op. Wij hebben het wel eens meegemaakt, dat we 's nachts in een kraakpand dat al heel lang leeg stond in onze slaapzakken lagen te bibberen, uit vrees door een knokploeg in elkaar geslagen te zullen worden. Om bij dat soort gebeurtenissen wat ste viger in onze schoenen te kunnen staan, volgt een man of tien van onze nu lessen in een Oosterse vechtsport. Dat mag heus wel met de nodige humor bezien worden, het is namelijk niet uitsluitend be doeld als waarschuwing..." PETER VIERING Politieke scholingscursus De samenwerkende vrouwenorganisaties geven weer een politieke scholingscursus voor vrouwen. De cur sus, die bestaat uit ochtendbijeenkomsten op acht ach tereenvolgende woensdagen, wordt gegeven in de zaal van de Petruskerk aan de Lammenschansweg in Lei den. De eerste bijeenkomst is woensdag 9 januari. De bijeenkomsten duren van halt tien tot halt twaalf. Het accent in de cursus ligt op de gang van zaken binnen een gemeente, de meest directe politieke leefgemeen schap. Lezingenserie In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 gaaat dinsdag 8 januari een serie lezingen over de oor sprong van mens en kosmos van start. Balthus Neëender geeft de eerste lezing, die de tiel „Mijn ontmoetingen met buitenaardsen heeft. Hij gaat in op de geschiedenis van de aarde, die hem onthuld is door onaardse wezens. De lezing begint om acht uur. De toegangsprijs is vier gulden vijftig en twee gulden vijftig voor de leden van het Gesprekscen trum. Duitse cinema Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 ver toont in januari een serie films van de nieuwe Duitse cinema. Maandag 7 januari gaat de film cyclus van start met Auch Zwerge ha ben klein angefangen" van Werner Herzog. De film gaat over een opstand van kleine mannetjes, die ontaardt in een gruwelijk surre alistisch gebeuren. Hiermee wil Herzog de vervreem ding van het individu in beeld brengen. Donderdag 10 januari staat „Angst essen Seele" van Rainer Werner Fassbinder op het programma. De film is een melodra ma over de integratie-problemen van een gastarbeider. Beide films worden tweemaal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. De toegangsprijs is vier gulden vijftig en twee gulden vijftig voor leden van het Leids Gesprekscentrum. Fluit-harp-recital Het duo Sarah Strilmphler (harp) en Henk Vos (fluit) geeft woensdag 9 januari een recital in de Kapelzaal van het K O-gebouw aan de Oude Vest 45. Uitgevoerd worden werken van Devienne, Brevielle, Mozart, Briccialdi, Fauré en Ibert. Het concert begint om kwart over acht. Toegang skaarten zijn voor drie gulden vijftig te krijgen bij het bu reau van K&O. Nieuwjaarsbal Carnavalsvereniging „De Hutspotten" geeft zaterdag 5 januari weer een Nieuwjaarsbal in het Antonius Club huis aan de Lange Mare. Het festijn wordt opgeluis terd door het bekende Loosdrecht Kwartet en bet dans- orkest „Big Band". Rond half elf wordt de jaarorde van de Hutspotten uitgereikt aan een vereniging of een persoon die zich in 1979 op een of andere wijze ver dienstelijk heeft gemaakt voor Leiden. Het bal begint om negen uur. De zaal is vanaf acht uur open. De toe gangsprijs is voor leden vijf gulden en voor introdu- cées vijftien gulden. Jazz on Sunday Het Blue Train Jazztet treedt zondag 6 januari op in het restaurant van Hans Menken aan de Boshuizerlaan bij Jazz on Sunday. De jazz-middag, waaraan tevens een nieuw jaarsreceptie is gekoppeld, begint om kwart voor drie. Het Blue Train Jazztet speelt hoofdzakelijk mainstream-jazz. De bezetting van de groep is: Nico Hiep op bas, Lex Loot, slagwerk, Hans Heinhuis, piano, Henk Vincenten, tenorsaxofoon en Bert JSgel, trompet en flögelhorn. LEIDEN De televisiepi raat van het Leidse kabel net was ook Oudjaars- nacht weer actief. Na af- ia<| loop van de Belgische pro gramma's konden de abon nees van het kabelnet tot ongeveer half vier naar enleen pornofilm van de pi- raat kijken. De PTT-op- be sporingsdienst slaagde er ook ditmaal weer niet in de zendapparatuur op te sporen, hoewel men met „groot" materieel was uit gerukt. In totaal werden drie huiszoekingen ver richt. De PTT constateer de, dat dè zendapparatuur ergens in de binnenstad is verborgen en op afstand wordt bediend, maar tot in beslagneming kon niet worden overgegaan. Volgens een woordvoerder van de PTT had men Oud- jaarsnacht volop kansen gehad om de etherpiraat te ontmaskeren als de Leidse politie maar opti male medewerking had verleend. „De politie was niet erg gretig om de drie opsporingsploegen met manschappen te assiste ren. Wel begrijpelijk na tuurlijk, want in Oud- jaarsnacht heeft men ook wel iets anders om han den, maar wij zaten er mooi mee en konden door het uitblijven van politio nele assistentie pas laat aan het speuren beginnen. Toen de piraat ook rela tief vroeg de uitzending beëindigde, bleek de actie van de PTT opnieuw te vergeefs te zijn geweest. Zonde, maar we moeten gewoon wachten op een nieuwe mogelijkheid. Wel hebben we inmiddels de zender gelokaliseerd in de binnenstad en vastgesteld, dat de apparatuur op af stand wordt bediend. De gebruikte zender heeft een heel gering vermogen, zo dat het erg moeilijk is hem op te sporen." Aldus de woordvoerder van de PTT. De Leidse etherpiraat, die zich „PTV Leiden" noemt, is in het programma van Oudj aarsnacht/Nieuw jaarsochtend wel heel bru taal geworden. Het heeft er alle schijn van, dat men nadrukkelijk bezig is de PTT opsporingsdienst en de politie uit te dagen. Zo werd tijdens deze vijfde uitzending een filmpje uit gezonden waarop de pira ten het Leidse politiebu reau uitvoerig in beeld brachten. s werden ook oude auto's op de brandstapel van kerstbomen gegooid, zoals hier in de Marnixstraat. _iEIDEN Het nieuwe jaar heeft, welis- raar met veel lawaai, maar zonder ongere- k eldheden en op rustige wijze zijn intrede - edaan. Dus ook voor de brandweer en po- a tie is de jaarwisseling mede door een ieranderde strategie rustig verlopen, fel zeer ernstig was de brand zondag avond in een woning aan het P.G. Speck- 7 of, waarbij een bejaarde vrouw om het le en kwam. In het staartje van het vorig l tar moesten verder twee kleine kerst- 7 oombranden gedoofd worden en toen het ieuwe jaar bijna drie uur oud was, werd en kamerbrand in de kiem gesmoord. De :hade bedroeg twintigduizend gulden. De oeveelheid afgestoken vuurwerk ligt, aar de brandweer vermoedt, ook nu weer oger dan vorig jaar. Ook de televisie-pira- in waren tijdens de eerste uren van 1980 ttiei. Om 02.00 uur begonnen zij een twee ur durende uitzending. weer is debet aan de kalme 'laatste uurtjes'. Bij melding stonden de brandweerlieden weliswaar direct in de start blokken, maar voordat tot ac tie werd overgegaan, ging de bemanning van een surveil lancewagen op verkenning uit. Indien de brandjes niet van ernstige aard waren, kon het kerstboomvuur onder toezicht van de Leidse Hermandad uit branden en hoefden de brandj weermannen niet in actie te komen. Het voordeel van deze veranderde taktiek, is dat de brandweer slechts sporadisch hoeft uit te rukken en ten tweede worden daardoor on geregeldheden voorkomen. In het verleden namelijk werden politie- en brandweerlieden maar al te vaak door de recal citrante stichters van de vreugdevuren in hun bewe gingen belemmerd. Deze nieu we strategie heeft dit jaar on geregeldheden voorkomen. De surveillancewagen is bij ongeveer vijfentwintig kers tboombrandjes, verspreid over de gehele stad, aanwezig ge weest. Twee maal echter moest de brandweer uitruk te 76-jarige mevrouw A.S. 1 ügman kwam zondagavond topr verstikking om het leven. 5V (Ja ongeveer negen uur vatte Oen meubel in haar woning het P.G. Speckhof vlam. in elektrisch straalkacheltje as te dicht bij het meubel ge- s' aatst waardor oververhiting tstond. Toen de brand uit rak, lag de vrouw op bed. Zij aft nog geprobeerd vanaf de ■icte etage van haar woning ar de voordeur te lopen, aar door de rookontwikke- m ig raakte de vrouw bewuste- 5s. Een bewoner van het ip ifje, die juist een gast uitliet, rt merkte de brand en de be- eker alarmeerde de brand eer. De toegesnelde brand- h d geen moeite met de I and. Al spoedig werd het in 'brand meester' gegeven. 5; aor de vrouw kwam de hulp hter te laat. rategie it de brandweer slechts drie ial heeft moeten uitrukken 1 nog niet zeggen, dat de eutelstad tijdens de jaarwis- "ling slechts evenzoveel bran- n heeft gekend. De veran- rde strategie van de brand- Nadat een toast op het' nieuwe jaar was uitge bracht, toog een groot deel van de Leidenaars naar buiten om het voor duizenden guldens inge kochte vuurwerk te ver knallen. ken. Om half negen werd door de brandweer aan de Leen manstraat een kerstboom- brand in betere banen geleid. Even voor twaalf uur gebeur de hetzelfde aan de Lombok straat. Aan de Beethovenlaan werd gistermorgen om onge veer drie uur een kamerbrand geblust. Door nog onbekende oorzaak vatte een wand tusen de woon- en slaapkamer vlam. Aan het interieur ontstond voor vijftienduizend gulden schade. Door verbranding van kleding en de inhoud van een kastenwand komt de tatale schade schade op naar schat ting twintigduizend gulden. Verder ontstonden er tijdens de jaarwisseling de bijna ge bruikelijke, maar niet echt ge vaarlijke brandjes in afvalbak ken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3