in woning Elf doden bii brand Rotterdam Acties in zuivel losgebarsten Afghanistan raagt meer ulp Rusland Vier gewonden bij zeli maken van rookbommen Grap met aansteker eist in Canada tientallen levens Kouder De pendelaar VEEL DODEN BIJ AARDBEVING OP AZOREN EeicUe (SowuvntWM )thekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas l-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes M.69 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: irtaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Woensdag 2 januari 1980, 70e jaargang no. 219-12 Om 20.00 uur op Ned. I tv-spel „De pendelaar" en om 21.55 uur „Panoramiek". Om 20.32 uur op Ned. II „Countdown" en om 21.35 uur Natalie Wood in de serie „From here to eternity". Om 22.25 uur documentaire „Bang- la Desh". Droog en zonnig, maar aan de kust in de nacht nog een enke le bui. Minimumtemperaturen van nul graden vlak aan zee tot min acht in het binnen land. Middagtemperatuur om het vriespunt. Zon op 08.47 uur, onder 16.38 uur. Hoogwater Scheveningen 03.30 en 15.34 uur, laagwater 11.39 en 23.49 uur. Zending rhesusaapjes gestikt STOCKHOLM Op een vlucht van Jakarta naar Stockholm zijn 500 rhesusaapjes ge stikt, die zich in te kleine kooien bevon den. Dit heeft de Zweedse dierenbe scherming maandag medegedeeld. De aapjes waren bestemd voor het bacteriologische rijkslaboratorium in de Zweedse hoofdstad. De Zweedse dierenbe schermers eisen een wereldwijde campagne tegen dergelijke die rentransporten. Motoren weg: geen wereldreis DEN BOSCH Een Til- burger die van plan was op de motor een wereld reis te ondernemen, kan dit plan voorlopig wel ver geten. Toen hij bij kennis sen in Den Bosch de jaar wisseling zat te vieren, werd de trailer, waarop zijn twee motoren, door onbekenden afgehaakt van de auto. De Tilburger ging het nieuwe jaar in met een schadepost van vijftien- tot twintigdui zend gulden. De wereld reis is even uitgesteld. Goud in Duitsland uitverkocht HAMBURG In West-Duitsland was gisteren het goud uitverkocht. De in voering van een goudbelasting van 13 pet met ingang van het nieuwe jaar heeft in het gehele land geleid tot een ware goudkoorts op maandag, toen de banken op de laat ste ochtend van het jaar 1979 open ble ven. Het kostbare metaal werd voor 1100 gulden per ounce verkocht. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Vijftig chauffeurs van het CMC-Melkunie Distributiecentrum in Amsterdam hebben vanmorgen vroeg het werk voor enkele uren onderbroken. Hier door liep het transport van melk naar win kelcentra in Noord-Holland een vertraging op van ongeveer vier uur. De werkonder breking werd vorige week vrijdag aange kondigd, nadat het overleg tussen werk gevers en werknemers in de zuivelindus trie (2200 werknemers) over toeslagen voor zwaar en onaangenaam werk was vastgelopen. Ook vanavond, vanmiddag en morgenochtend zal het werk bij het Distri butiecentrum worden onderbroken. De aktie van de CMC-chauffeurs in Am sterdam staat niet op zichzelf. Ook elders in het land zullen werknemers in de zuive lindustrie het werk onderbreken. Chauf feurs van de Melkunie in Rotterdam zul len morgenochtend de aktie van de Am sterdammers steunen door niet uit te rij den. De acties worden gesteund door de Voedingsbonden FNV. (Zie verder pag. 9 >udkoorts 1 r» I PONTA DELGADA (AP, Rtr) Het dodental van de zwa re aardbeving die gisteren de Azoren heeft getroffen, is van morgen opgelopen tot ruim vijftig. Officieren van de Amerikaanse legerbasis op de Azoren eilan den meldden verder dat vierhonderd personen gewond raakten bij de aardbeving. De doden vielen allen op het eiland Terceira, een van de negen van de onder Portugees beheer staande archi pel in de Atlantische Oceaan. Als gevolg van de beving viel een groot deel van de verbindin gen met de Azoren uit, hetgeen verklaart dat de schattingen van de materiële schade nogal uiteenlopen. Dit geldt met name voor de uitgebreide basis van de Amerikaanse luchtmacht, Lajes, waar ook Portugal gebruik van maakt. De Azoren die van vul kanische oorsprong zijn, vormen het hoogste punt van een At lantische rug tussen Europa en Noord-Amerika. Er wonen 300.000 mensen. vuurwerk afsteken. Alcoholmisbruik met een ruzietje kostte in het Friese Buitenpost het leven aan een negentienjarige jonge man. Hij werd door een dertigjarige plaatsgenoot in de buik ge stoken. Op Nieuwjaarsdag was het volgens de Rijkspolitie erg druk op de wegen. De plotseling optredende gladheid leidde tot nogal wat kettingbotsingen, met blikschade als gevolg. Vooral gistera vond was het bij de Brienenoordbrug goed raak. (Zie ook pag 3) Laaiende vlammen in de nacht knetterden op vele plaatsen in Nederland het nieuwe jaar in. Vlammen van in brand gesto ken kerstbomen, maar ook van ander materiaal, bijvoorbeeld autowrakken, zoals op deze foto (van Simon E. Smit) in Den Haag blijkt GEN GROEIENDE PROTESTEN IN Mevrouw de bewaker ROTTERDAM Op de Shell-terrei- nen in Pernis, Vlaardingen en Eu- ropöort is een tekort aan bewakers. Shell start daarom een ad- verten tiecam pagn e om dit tekort aange vuld te krijgen. Voor het eerst wor den nu ook vrouwe lijke sollicitanten ge vraagd. Zij krijgen hetzelfde werk te doen als hun man nelijke colega's, maar hoeven geen nachtdienst te draaien. dr (Van onze verslaggevers) POELDIJK Vier Poeldijkse jongens van vijftien tot ze ventien jaar werden maandagmiddag ernstig gewond, toen zij in een kelderbox rookbommen wilden maken. Ze zijn met brandwonden over het gehele lichaam opgenomen in een Haags ziekenhuis. Een van hen is er ernstig aan toe. De jongens hadden in een teil een hoeveeheid chemische stoffen gedaan, waaronder salpeter. Een vijfde jongen, die niet bij de „fabricage" mocht zijn, gooide via een bovenraam een rotje naar binnen. Dat ontplofte in de teil, waardoor een geweldige steek vlam ontstond, gepaard met een sterke rookontwikkeling. Drie jongens slaagden erin uit de kelderbox te komen. De vierde, die zwaar gewond was, werd door de brandweer bevrijd. In Amsterdam zijn twee mannen en een vrouw aangehouden, die in een huiskamer bezig waren bierblikjes te vullen met ont plofbare stoffen. Dat was van buitenaf te zien; dus ook voor de politie. „Betrekkelijk rustig" is Den Haag van Oud naar Nieuw gegaan. Vijf mensen zijn gearresteerd wegens openbare geweldpleging; er kwamen bij de politie zeven aangiften van vernielingen bin nen. In de randgemeenten van Leiden en Den Haag is het tame lijk rustig geweest,met uitzondering van Rijswijk, Voorschoten en Sassenheim. In Voorschoten moest de politie de hulp inroe pen van de Mobiele Eenheid om relletjes rond de jeugdsociëteit De Lindenhoeve te beslechten. Zes verdachten zijn aangehou den. Twee mannen zijn bij de Nieuwjaarsviering doodgestoken. Een 70-jarige man uit Dieren stak voor de deur van zijn huis een achttienjarige plaatsgenoot met een keukenmes neer, nadat deze met een aantal andere de bejaarde urenlang had getreiterd door Tegen de groeiende protesten hele wereld in heeft de door de Sovjet-Unie gesteunde van Afghanistan vandaag meegedeeld dat zij aan kou en andere leden van het Sovjetblok meer militaire zal vragen, totdat het verzet van islamitische zijde te- bewind van de nieuwe leider Babrak Karmal is ge- Karmal heeft volgens radio-Kaboel de hulp ge- van Vietnam, Cuba, Ethiopië, Angola en de Palestij- het verzet te breken. Karmal verscheen gisteren ook televisie. De afgelopen dagen was gespeculeerd dat niet in Afghanistan was aangekomen, maar nog in zou verblijven, heeft men nog niet gereageerd op de harde woorden Carter, maar volgens waarnemers in de Russische is het Kremlin zich toch gaan afvragen of het de van de kracht van de Amerikaanse reactie wel goed in rekeningen had laten meetellen. Door enkele verklaringen de tijdelijkheid van de Russische aanwezigheid in Afgha- n hebben Kaboel en Moskou de sfeer nog wat proberen te gen. Maar de Russische leiders kunnen niet licht heenstap- over de verklaring van Carter dat „een belangrijke veran- ig" in de huidige en verdere betrekkingen tussen de Vere- e Staten en de Sovjet-Unie het gevolg zal zijn van de Russi- interventie. Sovjet-regeringsblad Izvestia liet weten dat de interventie gevolgd op een „dringend verzoek om militaire hulp", ge- op de dag nadat Karmal door middel van een staatsgreep de macht was gekomen. Het bewind in Afghanistan ver- rde gisteren dat het zijn militaire samenwerking met Mos- zal beëindigen zodra het gevaar voor agressie van buitenaf weken. aanse studenten hebben vanmorgen in Bonn en in Nieuw i, de hoofdstad van India, de ambassades van hun land be lt protest tegen de Sovjetrussische interventie. Zij beplakten ieuw Delhi het gebouw met anti-Russische leuzen, ver- urden de Afghaanse vlag en hesen een groene islamitische Beide ambassadegebouwen werden later ontruimd. (Zie verder pag. 7) ambassade in Teheran moest het gisteren ontgel- gebouw werd bestormd door Iraanse betogers, die de vlag aan stukken scheurden en verbrandden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een dramatische brand in een woning: in Rotter dam-zuid, heeft vanmor gen naar alle waar schijnlijkheid het leven gekost aan 11 van de in totaal 16 personen die in het pand verbleven. Tien van de slachtoffers zijn leden van de uit Surina me afkomstige familie Oosterwolde, die de eer ste en de tweede etage alsmede de zolder van het in de Oleanderstraat gelegen pand bewoonde. Het elfde slachtoffer, de heer Slabbekoorn, woon de op de begane grond. Het vuur ontstond, door nog onopgehelderde oorzaak, rond kwart over twee. De vlammen werden ontdekt door een buurman, de 25-jarige heer D. Boom, die niet kon slapen en in bed lag te lezen. Om de be woners te waarschuwen smeet Slechts 5 van de 16 personen die In het pand verbleven, konden worden gered. hij in eerste instantie enkele stenen door de ruiten. Toen dit niet leek te helpen, trapte hij de toegangsdeur in, rende naar de eerste etage en wekte daar de heer A.R. Oosterwolde (hoofdbewoner van het pand) en zijn vrouw. Samen met hun 2-jarige baby en een neefje dat bij de familie te gast was, slaagden zij er in een veilig heenkomen te vinden. Buur man Boom en de heer Ooster wolde samen probeerden ver volgens via het dak de op de tweede etage en de zolder ver blijvende familieleden te be reiken. Te weten de moeder van de heer Oosterwolde, drie van diens zussen, de zes kinde ren van deze zussen en een neefje. Omdat de dakpannen beijzeld waren, liep de red dingspoging op niets uit. Aan genomen werd vanmorgen dat slechts één van de zussen erin geslaagd is haar leven te red den en dat de tien overige fa milieleden in de vlammen zijn omgekomen. Helemaal zeker was dit nog niet omdat het stoffelijk overschot van twee slachtoffers nog moest worden geborgen. Dat het drama zo'n omvang heeft genomen is vol gens brandweercommandant F. Klouwens te wijten aan de de snelheid waarmee het vuur zich verspreidde. „Drie minu ten na de melding waren we al ter plaatse, maar toen sloeg het vuur de woning al uit. Van de begane grond en de eerste eta ge is het via de achtergevel overgeslagen naar de tweede etage en de zolder". In andere plaatsen van het land zijn gisteren en eergiste ren vier boederijen en een wo ning in vlammen opgegaan. Hierbij deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De totale schade loopt in de mil joenen. CHAP AIS Een brand, veroorzaakt door een man die „voor de grap" met zijn aansteker een kerstboom in brand stak, heeft op nieuwjaarsdag in de Canadese plaats Chapais aan minstens 48 mensen het leven gekost. Het vuur legde een clubhuis in de as waar ongeveer 300 mensen feest vier den. Dit gebeurde zo snel dat zeer velen het houten gebouw niet meer tijdig konden verlaten. Volgens de politie zijn tot dusver 41 lijken uit de verkoolde resten van het pand geborgen. Zeven andere slachtoffers stierven later aan hun verwondingen. Tientallen feestvierders liepen ernstige brandwonden op. Een onbekend aantal bezoekers wordt nog vermist. Chapais ligt circa 500 kilometer ten noorden van Montreal. In enkele uren uitver- waren. voering van een goudbe- g van 13 procent in Duits-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1