Belangrijke zege Arsenal Leiden mist eindzege Wangedrag Sadri in Melbourne Storholt nog niet in vorm Amerikaans succes in Sylvesterloop Beth Heiden opmerkelijk SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 JANUARI 1980 PAGINA 11 LONDEN Liverpool en Manchester Uni ted, de topploegen uit de Engelse eerste divi sie, zijn op de eerste dag van het nieuwe jaar „uitgevroren". Hun wedstrijden, tegen respectievelijk Stoke City en Bolton Wande rers behoorden tot de talrijke afgelastingen in Groot-Brittannië. In de Schotse competi tie bleef slechts een wedstrijd over, St. Mir- ren hield Morton op een gelijk spel van 2— 2. De belangrijkste wedstrijd die overbleef in En geland was het duel tussen Southampton en Ar senal, samen nummer drie op de ranglijst. Ar senal won de uitwedstrijd op het moeilijk be speelbare veld met 10, dank zij een treffer van verdediger Young vijf minuten voor rust. Ipswich Town klom verder dank zij een over tuigende 40 tegen West Bromwich Albion. Frans Thijssen nam één van de vier doelpunten voor zijn rekening, de andere waren van Paul Mariner, John Wark en Russei Osman. Brigh ton, dat sinds het aantrekken van Ray Clark van een regelrechte degradatiekandidaat een kleine middenmoter is geworden, pikte weer een puntje mee, 22 in Bristol. Brighton werd zowel voor als na rust geconfronteerd met een achterstand. Gary Gow schoot voor Bristol City twee keer raak van de strafschopstip. De eerste gelijkmaker was van Clark, de tweede van Bill Rodgers, die de bal kort voor tijd in eigen doel werkte. Nottingham Forest, houder van de Europese beker voor landskampioenen, bleef de ploeg waarvoor het in de league kan vriezen en dooien. De eerste speeldag in het nieuwe jaar bracht niets, een nederlaag namelijk met 10 bij Everton in Liverpool. De strijd werd halver wege de eerste periode beslist door Brian Kidd. Uitslagen Engeland: Bristol CityBrighton 22, Co ventry CityMiddlesbrough 2—0, Crystal PalaceNor wich City 00. Everton—Nottingham Forest 10, Ips wich TownWest Bromwich Albion 40, Leeds Uni tedDerby County 10. SouthamptonArsenal 01. Stand: Liverpool 2234, Manchester United 23—32, Arse nal 2428, Southampton 2426, Norwich City 2426. Billy Gilbert (rechts) van Crystal Palace en Peter Mendham van Norwich City raken niet de bal maar wel eikaars been. Neupert sterkste skispringer GARMISCH-PARTENKIR- CHEN De Oostenrijker Hu- bert Neupert heeft met spron gen van 96 en 99 meter een to taal aantal punten van 232,2 de skispringwedstrijd van Garmisch-Partenkirchen, de tweede wedstrijd in het inter nationale vierschansentoer- nooi, gewonnen. Na de tweede plaats in Obers- tdorf heeft de negentienjarige Neupert de leiding in het vier- schansenklassement overgeno men en tevens vergrootte hij zijn voorsprong in het klasse ment om de wereldbeker skis pringen. De Fin Yari Puikko- nen eindigde als tweede (96 en 99 mtr/230,4 punten) en de Noor Johan Saetre bezette de derde plaats (94 en 98/229,7). Massaal vertrek technisch kader CULEMBORG De sport- commissie van de Nederland se Tafeltennis Bond is „ont hoofd". Voorzitter Piet Röm- gens en secretaresse mevrouw Trommar hebben met onmid dellijke ingang hun functies neergelegd. Ook een drietal bondstrainers, namelijk Theo Jansen, Hans van den Wollen- berg en Rob Latten zullen hun werk onder de huidige om standigheden niet voortzetten. Volgens Römgens is het mas sale vertrek van technisch ka der een gevolg van het ondui delijke bondsbeleid en een ge brek aan openheid na gemaak te fouten. Het trio trainers meende dat afspraken betref fende het opnemen van jeug digen bij de selectietraining niet zijn nagekomen. Römgens vindt dat met name de uitleg over het niet inschrijven van Bettine Vriesekoop voor de open Franse kampioenschap pen, voor een zodanige inter pretatie vatbaar is, dat de sportcommissie de zwarte piet in de handen gedrukt krijgt. Tsjernin bijna kamp ïoen GRONINGEN De Russi sche jeugdwereldkampioen Aleksander Tsjernin speelde gisteren in de elfde ronde van het toernooi om het Europees schaakkampioenschap voor de jeugd, remise tegen de Isra ëliër Harel Elyoseph en hem kan, met nog twee ronden te spelen, de Europese jeugdtitel nauwelijks meer ontgaan. Hij heeft 9 1/2 punt en zijn landgenoot Azmajparasjvili, die zijn partij tegen de Neder lander Rudy Douven in remise zag eindigen, staat tweede met acht punten. DEEN ERIKSEN NAAR RODA JC HEERLEN Roda JC heeft een Deen gecontracteerd. Het is de 22-jarige aanvaller Eriksen van BK Odense. Eriksen heeft een contract van 2 1/2 jaar getekend. Op nieuwjaarsdag maakte de aanwinst van de eredivisieclub zijn opwachting in een vriendschappelijk treffen tegen de amateur tweede klasser Volharding. Roda JC won met 4—2. Van de vier treffers nam Erjksen er twee voor zijn rekening. De andere doelpunten voor Roda JC werden gescoord door Nanninga en De Jong. Voor Volharding troffen Gerrits en Lenders doel. Er waren 600 toeschouwers. Joegoslavië voetbal ploeg 1979 PARIJS Joegoslavië is door het Franse weekblad „France Football" uitgeroepen tot de beste voetbalna tie van 1979. De uitver kiezing werd gebaseerd op het feit dat de door bondscoach Miljan Mil- janic geleide ploeg het afgelopen jaar zes over winningen boekte in even zovele interland wedstrijden. Desondanks slaagde Joe goslavië er niet in zich te plaatsen voor de eindron de van het toernooi om het Europese kampioen schap in Italië. De Joego- slaven, toen nog niet on der de hoede van Milja- nic, verloren in de kwali- ficatiegroep namelijk van Spanje en Roemenië. Het Nederlands elftal eindigde met Polen op de gedeelde zesde plaats. In 1978 werd Oranje als beste ploeg uitverkoren. De lijst ziet er als volgt uit: 1. Joegoslavië, 2. West-Duitsland, 3. Oos tenrijk, 4. Engeland en België, 6. Nederland en Polen, 8. Frankrijk, Italië en Tsjecho-Slowakije. Coen Moulijn sterk aan dé bal voor de oud-internationals. De sliding is van I mar van KHFC. Oud internationals spelen gelijk HAARLEM De traditio nele nieuwjaarswedstrijd tussen de Koninklijke HFC en de oud-internatio nals is gistermiddag geëin digd in een gelijkspel: 11. Hoewel de uitslag van een dergelijke wedstrijd nau welijks van belang is, kan worden gesteld dat het een juiste eindstand was. Beide doelpunten vielen laat in de tweede helft. De oud internationals namen in de 29e minuut een voorsprong, toen Gerrie Mühren na een pass van Reinier Kreyermaat goed reageerde (01). Müh ren en Kreyermaat behoor den met Van der Lugt en Wiersma tot de beste oud oranjeklanten. Nog in' dezelfde minuut waarin Mühren scoorde, maakte HFC gelijk via Ge- rtjan Volgers, die vrij kon in schieten nadat Ton Thie (hij speelde geen enkele inter land, maar was de enige die zich beschikbaar stelde) de bal had losgelaten. Er waren 1800 toeschouwers en scheidsrechter was de heer Van der Broek uit Utrecht. Oud-internationals: Thie; Flinkevleugel, Hulshoff, Wiersma, Van Duivenbode; Swart, Kreyermaat, Mühren; Van Nee (Moulijn), Couperus (Schouten), Van der Lugt. LONDEN Parker Leiden heeft het internationale bas- ketbaltoernooi in Londen weliswaar niet gewonnen, maar wel uitstekende pres taties geleverd. De Leidse ploeg bereikte de eindstrijd, waarin met 86-77 werd verlo ren van Maccabi Tel Aviv. De ruststand was 50-36 in het voordeel van de Israë liërs. pij de Nederlandse ploeg was Jimmy Woudstra met 26 punten de produktief- ste speler. Mitchell Plaat kwam tot 18 punten. De nationale bekerwinnaar behaalde in de halve finale een indrukwekkende over winning van 87-76 tegen North Carolina, een Ameri kaans studententeam. De wed strijd was de beste van het toernooi. De score bleef in evenwicht, met licht voordeel voor Leiden, dat nimmer meer dan zes punten voorsprong kon nemen. Pas in de slotfase werd het verschil uitgebouwd Irving Giddings van Leiden dreigt de bal te verspelen in de eindstrijd tegen Maccabi Tel Aviv. Rechts Micky Berkovitz van de Israëlische ploeg. tot elf punten, mede dank zij topschutter Plaat (23), Gid dings (17) en Bruinsma (16). De Nederlandse juniorenploeg won een zes-landentoernooi in Brugge. In de finale werd Marcella Mesker bereikt finale dubbelspel MELBOURNE De Argen tijn Guillermo Vilas heeft als eerste de finale bereikt van het toernooi om de open Australische kampioen schappen, dat in Melbourne wordt gehouden. Vilas, als eerste geplaatst, versloeg de Amerikaan Victor Amaya in vier sets, 75 3—6 7—6 7—6. De tegenstander van Vilas in de eindstrijd is nog niet be kend. De partij tussen John Sadri uit de Verenigde Staten en de Australiër Colin Gibbley moest na drie sets wegens duisternis worden afgebroken. Sadri pakte de winst in de eer ste twee sets (64 76), maar Dibley, die na zijn marathon- partij tegen landgenoot Mark Edmondson een dag eerder een arts bezocht wegens een verrekte spier in de maag streek, bleef in de derde set overeind: 76. Sadri een heet gebakerde persoon, weet zijn verlies in de derde set aan ge brek aan licht. Hij maakte dat op niet mis te verstane wijze duidelijk aan de scheidsrech ter. Een dag eerder, in de par tij tegen Rod Frawley, was Sa dri al beboet met 250 Australi sche dollar (ongeveer 500 gul den) wegens het gebruik van obscene taal. Ook tegen Dibley kon de Amerikaan zich ken nelijk niet inhouden. Hij schold voortdurend en maakte obscene gebaren. Bovendien sloeg Sadri met zijn racket hard in op een koelkast. Bij de dames verzekerden de Amerikaansen Barbara Jordan en Sharon Walsh zich van een plaats in de eindstrijd. Jordan en Walsh, die in eigen land na Chris Lloyd, Tracy Austin en Pam Shriver op het tweede plan komen, versloegen res pectievelijk Renata Tomanova uit Tsjecho-Slowakije (57 6 3 63) en Mary Sawyer uit Australië (76 63). In het damesdubbelspel was succes weggelegd voor Marcel- la Mesker. Aan de zijde van de Engelse Claire Harrison ver sloeg de Nederlandse indoor- kampioene Karin Pratt en Eve Little met 62 76. In de fi nale komt de Engels/Neder landse combinatie uit tegen Diane Evers en Judy Chaloner (Vst). Marianne van de Torre ver loor in Port Washington ook haar tweede eindstrijd. In de finale van het damesdubbel spel werd zij met Karin Moos verslagen door de Zuidafri- kaanse speelsters Jennifer Mundel en Susan Rollinson: 6—1 6—3. Marianne van de Torre en Ste fan Svensson (Zwe), verliezer in de halve eindstrijd van het enkelspel tegen Van der Mer- we, kregen de speciale prijzen van de „Tennis Academy". Volgens de jury hadden Van de Torre en Svensson de meeste vooruitgang geboekt in 1979. SAO PAOLO De 55e editie van de Sylvesterloop in de Braziliaanse stad Sao Paolo heeft zowel bij de heren als de dames Amerikaans succes opgeleverd. Bij de heren verraste Herb Lindsay, een 25-jarige handelaar in sportartikelen, vriend en vijand door de 9000 meter lange stratenloop win nend te beëindigen in de tijd van 23 minuten en 26 seconden. Bij de dames won Dana Slater voor het tweede achtereen volgende jaar. In tegenstelling tot voorgaande jaren hadden tal van prominente atleten afgezien van deelneming. De Fin Lasse Viren, die wel ,aan de start verscheen, werd getipt als winnaar nu een groot deel van de concurrentie het had laten afweten. Viren, winnaar van het goud op de 5 en 10 kilometer tijdens de Olympische Spe len, kwam echter niet verder dan de zestiende plaats met een achterstand van meer dan een minuut op de winnaar. Onmiddellijk na de start nam Lindsay de leiding. Rond zeshon derd atleten volgden hem in de gestaag vallende regen. Alleen in de beginfase werd Lindsay bedreigd door de Portugees Jose Sena, die uiteindelijk met een achterstand van zeven seconden als tweede eindigde. Victor Mora, de Columbiaan die de Sylves terloop in 1972, 1973 en 1975 won, bezette de derde plaats. De uitslag is: 1. Herd Lindsay (Vst) 23 min 26 sec.; 2. Jose Sena (Por) 23.33; 3. Victor Mora (Col) 23.34; 4. Frank Gillaert (Bel) 23.57; 5. Domingo Tibaduiza (Col) 24.02; 6. Silvio Salzar (Col) 24.09; 7. Rafael Palomares (Mex) 24.13; 8. Aluisio Araujo (Bra) 24.21; 9. Eloi Scheleder (Bra) 24.23; 10. Michel Spöttel (Wdl) 24.24. Veldrijder Groenendaal blijft winnen LIESHOUT Veldrijder Rei nier Groenendaal uit St. Mi chielsgestel heeft op nieuw jaarsdag weer toegeslagen. Groenendaal boekte in Lies hout tijdens een internationa le wielerveldrit zijn zeven tiende seizoenoverwinning. Hij legde de 24 kilometer af in 1 uur 3 minuten en 19 secon den en was daarmee 1.03 mi nuten sneller dan Wil Brou- "r wers, die als tweede over de eindstreeP g>ng-. De Westduit- ser Rainer Paus bezette de *WÊ derde plaats met een achter- stand van 2.03 op de winnaar. De uitslag is: 1. Reinier Groe nendaal (St. Michielsgestel) 24 km in 1 uur 3 min. 19 sec.; 2. Wil Brouwers (Horst-Ameri'ca) °P 3. Rainer Paus (Wdl) Reinier Groenendaal ploeterend op weg naar zijn zeven- z.t.; 5. Helmut WiRer (Wdifod tiende seizoenoverwinning. 3.00. F WEST ALLIS Eric en Beth Hei den hebben ook de laatste dag van de Amerikaanse selectiewedstrij den voor de win terspelen be heerst. In West Allis won Eric Heiden de tien kilometer in 14 minuten 56,90 se conden. Dat was een tijd die nog nooit eerder door een Amerikaan in de Verenigde Sta- ten werd gereden. Nog opmerkelijker was de tijd van Beth Heiden op de 3000 meter. Voor haar werden de klokken stil gezet na 4 minuten 37,30 seconden. De ne gentienjarige stu dente maakte daar mee de beste tijd ooit op een laag- landbaan gereden.. Zij verbeterde haar eigen topprestatie, van 25 februari 1979 in Grenoble (4.40,35) met meer dan drie seconden. OSLO Op Bislett is gisteren een begin gemaakt met de schaatswedstrijden om de Noorse titels voor de all-rounders bij de dames en heren en de sprinters. Opvallend was het falen van titelhouder en Europees kampioen Jan Egil Stor holt op dé 5000 meter. Hij finishte als tiende in de tijd van 7.38.50. Winnaar werd Tom Erik Oxholm in 7.19,66. Op de 500 meter, die in 39.86 seconden door Terje Andersen werd gewonnen, realiseerde Oxholm een tijd van 41.39 waarmee hij vijfde werd. Storholt lag toen met 40.38 nog goed in de race. Bij de dames won Bjoerg Eva Jensen twee afstanden. De 500 meter legde zij in 44,92 seconden af en de 1500 meter in 2.17,38. Bij de sprinters spitst de strijd zich toe tussen Frode Roenning en Kai Arne Engelstad. Beiden wonnen één afstand: Roenning de 500 meter in 39,37. Engelstad werd tweede in 39,67. Hij zegevier de echter op de 1000 meter in 1.19,67 met Roenning in 1.19,90 als tweede. Alie Boorsma heeft tijdens wedstrijden in Innsbrück een knappe tijd gereden op de 3000 meter: 4.54,8. Dat was een verbetering van haar snelste tijd met ruim tien seconden (5.04,61). Bij de he ren verbeterdé Hein Vergeer zijn snelste tijd met 0,5 seconden door de afstand in 40.4 af te leggen. De wedstrijden werden ge reden in een sneeuwstorm en bij een temperatuur van enkele graden onder nul. Nieuwjaarsmarathon voor Portengen HEERENVEEN Henk Portengen uit Diemen is winnaar geworden van de nieuwjaarsmarathon op het kunstijs van Heerenveen. Hij won de sprint van een groep van 19 rijders, die na 35 ronden uit het peloton was weggesprongen en vijf tien ronden later een voor sprong van een ronde had verworven. Tien ronden voor het einde f«robeerde Dries van Wijhe al- een weg te komen, maar hij had zijn krachten overschat en werd in de eindfase ingelopen. Co Giling eindigde als tweede en versterkte hiermee zijn po sitie in het klassement om de marathoncup. Arie Eriks ein digde als derde. Bij de dames ging de overwin ning naar Margriet Pomper. Hennie Ebbinge en Connie Brouwer eindigden respectie velijk als tweede en derde.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11