Politieke partij en waarderen pnti- apartheidsbeleid Leiden ponen in gevaarlijk Leeuwenhoek is voor gezondheid Binnenkort wellicht Leidse Federatie sociaal-cultureel werk ;eu Onderzoek van gemeente Leiden universiteit en ziekenhuis afgerond GI16TAD/REGI0 LEIDSE COURANT MAANDAG 17 DECEMBER 1979 PAGINA 3 Een scene uit de Bolhoedmannen" van „Perspekt' Een scene uit „Slau" van „Splien". Slau Theatergroep Splien uit Zoetermeer voert donderdag 20 december haar nieuwe programma „Slau" ten tonele in de Leidse Schouwburg. Splien behandelt in „Slau" het leven en werk van de Nederlandse dichter en schrijver Jan Jacob Slauerhoff op een manier die „dis- co-poëzie" genoemd zou kunnen worden. Splien grijpt in ieder geval alle theatermiddelen aan om Slauerhoff in beeld te brengen, muziek treedt daarbij op de voor grond. De voorstelling begint om kwart over acht. Pasolini bij K O K&O Leiden draait morgen in haar gebouw de film Medea uit 1969 van Pier Paolo Pasolini. Medea, gespeeld door Maria Callas, is de dochter van de koning van Col chis. Dit land wordt bedreigd en Medea trekt zich terug om tot de goden te bidden. Zij ontmoet Jason en vat een grote liefde voor hem op, die haar geheel doet breken met haar land en familie. De filmvoorstelling begint om acht uur. Kaartverkoop is op het bureau van de volksuniversiteit, Oude Vest 45 in Leiden. Op de avond van de filmvoorstel ling is de kassa vanaf half acht open. Kinderfilm Voor de kinderen wordt woensdag 19 december om half drie in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 weer een aantal leuke kinderfilms vertoond. Er wordt een greep gedaan uit een aantal tekenfilms, waarin striphelden zoals Porgy Pig, Tweety, Sniffels en ande re stripfiguren. In de pauze zal gratis ranja worden ge schonken. Na de pauze komt de hoofdfilm „Het zal je gebeuren", waarin zeven kinderen allerlei komische avonturen beleven. Informatie bij bureau K&O, tel. 141141. De toegangsprijs is drie gulden. Vrouwenfilm Het Leidse Volkshuis houdt, in samenwerking met Femke, woensdag 19 december een filmochtend voor vrouwen. Vertoond wordt de film „100 beledigingen per dag". De film gaat over de vrouw en haar uiterlijk en de rol van de reclame hierin. Vanaf half tien is er gegelegenheid om in Femke, aan de Haarlemmerstraat 73b een kopje kofie te drinken. Na de film kan er worden nagepraat De kosten bedragen een gulden per persoon. Kerstconcert Het Gewestelijk Orkest zet ook dit jaar de goede tradi tie voort met het houden van een aantal kerstconcer ten. In Leiden komt het Gewestelijk Orkest vrijdag 21 december en geeft een concert in de Hooglandse Kerk aan de Hooglandsekerkgracht. Het programma bevat drie onderdelen, maar het orkestrale hoogtepunt zal ongetwijfeld de Symfonie Concertante voor viool, alt viool en orkest kv 364 van Wolfgang Amadeus Mozart zijn, dat zal worden uitgevoerd door de twee solisten George Hamza met viool en Ludwina Lang op altvi ool. De zang- en oratoriumvereniging Cantarella ver leent haar medewerking in het „Oratorio de Noël" van Camille Saint-Sacns, voor orkest, koor en orgel. Het concert wordt geopend met de Ouverture voor Blazers van Francois Devienne. De uitvoering begint om kwart over acht. De Bolhoedmannen Theatergroep Perspekt brengt vrijdag 21 december de voorstelling „De Bolhoedmannen"in de Leidse Schouw burg. Perspekt heeft als basis voor deze voorstelling projec tie- en schim technieken gebruikt die volledig passen bij het optisch surrealisme en de silhouetwerking van Mar- gritte's schilderijen. De Bolhoedmannen zijn uit de wereld van Margritte's schilderij gestapt en zijn terechtgekomen in een dynamisch stadsbeeld, met als middelpunt het Paleis van Schone Kunsten en Wetenschappen. De voorstelling begint om kwart over acht. ie ;.7C JIDEN Unaniem heeft het merendeel n de in Leiden actieve politieke groepe- igen zich zaterdag in het Waaggebouw uit- ian sPr?ken tegen de apartheid in Zuid-Afri- z(j Tijdens de politieke manifestatie, die in kader van de actie 'Leiden tegen apart- id' plaats had, werd een resolutie aan de ie gesteld, die door de aanwezige politie- partijen was opgesteld. De politieke par- t I vei"klaarden waardering te hebben c^e[>0r besluit van de gemeenteraad, om «nduizend gulden uit te trekken voor een post 'Internationale solidariteit', in welk kader de Leidse actie deze maand wordt ge voerd. 'Straatnamen, die herinneren aan vroegere Zuidafrikaanse machthebbers moeten vervan gen worden door straatnamen, die de hoop op bevrijding ondersteunen', aldus een conclusie van de politieke partijen. Door middel van de resolutie verklaarden de politieke partiien CDA, PvdA, D'66, PPR, PSP, CPN, ANC en'de SP en de organisator van het geheel, de BOA, dat in Zuidelijk Afrika een beleid wordt ge voerd, dat er op is gericht de vrijheidsrechten van de zwarte bevolking te ontnemen en dat net niet voldoet aan de sociale, culturele en eco nomische grondrechten. Er moeten fundamen tele veranderingen doorgevoerd worden om een escalatie van geweld te voorkomen, aldus de verklaring van de aanwezige groeperingen in de Waag. Voorts dringen de deelnemers aan de politieke manifestatie er bij de Leidse instel lingen en bedrijven op aan alle contacten met Zuid-Afrika, die het apartheidsregiem onder steunen te verbreken en te vervangen door contacten die juist steun betekenen voor de vrijheidsstrijd in Zuidelijk Afrika. In de resolutie bij alle politieke partijen op aan gedrongen hun invloed aan te wenden om we zenlijke veranderingen in Zuid-Afrika te be werkstelligen. Tenslotte verklaren de onderte kenaars van de resolutie zich solidair met. de vrijheidsbeweging in Zuidelijk Afrika en aan degenen, die een eind trachten te maken aan de apartheidspolitiek. BUURT- EN CLUBHUIZEN MAKEN VUIST TEGEN GEMEENTE LEIDEN 'Krachtig en als eenheid tegen de gemeente optreden is een eerste vereis te voor het Leidse sociaal-cultureel werk. Dit om te voorkomen, dat de eerste de beste hindernis onoverbrugbaar blijkt te zijn. Om een dergelijk sterke positie te kunnen innemen, is het wenselijk, dat het Leidse sociaal-culturele werk in de toe komst in de vorm van een federatie gaat opereren.': tijdens het bespreken van de gevolgen van de Rijksbijdrageregeling voor het sociaal-cultureel werk in Leiden waren de vertegenwoordigers van de di verse instanties ongeveer alle club- en buurthuizen waren vertegenwoordigd er zaterdag unaniem van overtuigd, dat een dergelijke maatregel spoedig genomen moet worden. Tevens werden de mini mumvoorwaarden bepaald, waaraan het sociaal-cultureel werk moet voldoen. De gemeente krijgt binnenkort een petitie aangeboden, waarin de noodzaak van het 'miniraumpakket' aan de kaak wordt ge steld. Als de achterban van de instellingen die ver tegenwoordigd waren een eensluidende visie op de zaak heeft en dat is zeer waarschijn lijk wordt er binnen afzienbare tijd een Leidse Federatie Sociaal-Cultureel werk in het leven geroepen. Vast staat wel, dat er deze week een werkgroep van vertegenwoor digers van club- en buurthuizen en de Bond van speeltuinen wordt gevormd, die zich over de totstandkoming van de federatie gaat bui gen. De Leidse Jeugd Actie, die wellicht bin nenkort gaat verdwijnen, heeft toegezegd mankracht en know-how beschikbaar te stel len. Minimumvoorwaarden Behalve dat met de invoering van de Rijks bijdrageregeling, waardoor de middelen door de gemeente worden herverdeeld, de in spraak in het gedrang zal komen, werden ook de minimumvoorwaarden besproken. Om aan dit probleem daadwerkelijk iets te kun nen doen, wil het Comité Sociaal-Cultureel Werk een eigen inbreng in de planning. Het comité wenst met de gemeente de verant woordelijkheid omtrent de planning te dra gen. Het minimumpakket voor een club- of buurt huis ziet er als volgt uit: drie sociaal-cultureel werkers en één conciërge. „Van de buurtsitu- atie hangt het af of één van de drie zich met peuters gaat bezighouden en de andere twee met bijvoorbeeld volwassenen. Ook is het zeer belangrijk, dat de reële kostenstijging bijgehouden wordt en dat de achterstand wordt ingelopen", aldus Wim Kuin, de voor zitter tijdens de bijeenkomst. Voorts waren de aanwezigen van mening, dat er mensen beschikbaar moeten worden ge steld voor het nieuwe vrouwenwerk en dat er op binnenstadsniveau tevens iets gedaan moet worden; het Leids Vrijetijdscentrum, het Volkshuis en 't Breehuys moeten de be schikking krijgen over drie sociaal-cultureel werkers, één maatschappelijk werker en een beheerder. Tenslotte acht men het noodzake lijk, dat voor de tweede generatie van buiten landse werknemers een culturele tolk aanwe zig moet zijn en dat er aandacht moet worden geschonken aan jongeren, die niet gebonden zijn aan een bepaald huis. Voor deze zoge naamde zwerfgroepen is ook de inzet van één persoon noodzakelijk. iwsin i ded,ooi SP IIDEN Toekomstige bewoners de geplande Leidse woonwijk de uwenhoek tussen en rond de labo- jjtoria van de RUL en het AZL zullen t staan aan verschillende gezond- lidsrisico's. Dit concludeert de i VIV, die zoveel mogelijk heeft ge- icht de gevaren die er in de Leeu wenhoek aanwezig zijn in kaart te Sfengen. Wat de gemeente en andere langhebbenden met die informatie illen doen is een kwestie waar het 3 Iderzoeksteam geen uitspraak over t. Er worden nauwelijks of geen ibevelingen in de studie gedaan. I oogstens wordt aangegeven waar de perkingen van de verschafte kennis ;gen en waar, wil men tot werkelij- inzichten komen, nog onderzoek ar gedaan zal moeten worden. Dat 51 atste zal naar de mening van het ad- esbureau zeker moeten gebeuren. 3^ het ergste geval zijn er risico's die blijvende Validiteit kunnen veroorzaken, andere heb- i de dood tot gevolg. Hoe groot de kans is dat Iooit zal gebeuren wordt in de analyse niet [endgemaakt. De onderzoekers geven slechts beeld van de gevaren die er zijn. Deze kun- i uiteenlopen van simpele brandjes tot aan totale vernietiging van een laboratorium en halve ondergang van een woonwijk. Specia- aandacht wordt gevraagd voor de LPG-op- igtank aan de Plesmanlaan. Als dat ding ooit rin [elkaar zou klappen, dan zouden de gevolgen or de stad en haar bewoners niet meer te Hij erzien zijn. iuc l"L alamiteiten stgf duidelijk te maken in welke mate ongeluk- n en calamiteiten zich openbaren en risico's voor de bevolking inhouden, is door de AVIV een inventarisatie gemaakt van het gebruik van en het onderzoek naar de immense hoe veelheid stoffen die in de laboratoria en afval— depots voorkomen. Het gaat hierbij om een groot scala van onderzoekingen en experimen ten: van simpel biologisch tot aan radioactief onderzoek. Er worui gewerkt met onschuldige stoffen, maar ook met stoffen, die kanker kun nen verwekken. Gassen die bij inademing de dood veroorzaken, gascylinders die kunnen ex ploderen en een keten van reacties teweeg kunnen brengen. Waarbij onbekende coctails worden gevormd met ongekende gevolgen. Die stoffen zijn in de Leeuwenhoek met tienduizen den liters voorradig. De AVIV heeft zich een bepaalde voorstelling gemaakt van dingen die in de Leeuwenhoek kunnen gebeuren. Daarvoor zijn bepaalde sce nario's opgesteld. Er wordt hierin een beschrij ving gegeven van de belangrijkste gevaren voor de gezondheid door incidenten of calami teiten in en rond de laboratoria. Tevens wordt er een beeld gegeven van de permanente mi lieubelasting, bijvoorbeeld de dagelijkse uitstoot van bepaalde gassen, die in sommige gevallen zwaar giftig zijn. Voor een analyse van gevaren is uitgegaan van een zogenaamde MMO-filoso- fie. Wat een analyse betekent van het ernstigst denkbare ongeval. Bijvoorbeeld: wat kan er ge beuren als er een helicopter (in de Leeuwen hoek is een heli-haven bij het AZL) in de wijk neerstort of als een vrachtwagen met een ex plosieve lading chemische stoffen de bocht uit vliegt, of als het LPG-station uitelkaar knalt? Die gevaren kunnen natuurlijk overal voorko men, maar in de Leeuwenhoek met al zijn kwetsbare laboratoria zullen ze stellig de groot ste gevolgen hebben. Onvoldoende kennis Iedere leek kan in feite bedenken wat er alle maal wel niet zou kunnen gebeuren, indien zich een bepaalde ramp voordoet. De gevaren- studie van de AVIV maakt het alleen maar wat concreter. Belangrijker is wat de AVIV denkt over de beperkingen van zijn eigen informatie en over de leemten die men aantoont in de kennis over risico's en gevaren, doordat er nooit onderzoek naar is gedaan. Dat gaat om nogal wat punten. Zo bestaat er twijfel over de omvang en aanwezigheid van risico's doordat verschillende deskundigen er afwijkende me ningen op na houden. Zo is er tot dusverre wei nig bekend over de lange termijn-effecten, die kanker kunnen veroorzaken. Er bestaat nog maar weinig kennis van vergiften en andere gevaarlijke stoffen. Men is onvoldoende op de hoogte met de gevaren die deze stoffen op den lange duur kunnen hebben op de gezondheid van mensen. Kwetsbare of gevoelige personen (zwangere vrouwen, asthma-patiënten) staan in de Leeuwenhoek aan extra verhoogde risico's bloot. Risico's wat betreft het DN A-onderzoek (met levensgevaarlijke virussen en bacteriën) zijn .moeilijk in te schatten. De veiligheidsmaatrege len ten aanzien van verschillend onderzoek schieten tekort, zeker als er woningbouw in de Leeuwenhoek komt. Ongelukken met ziekte verwekkende stoffen zijn niet uit te sluiten, concludeert het onderszoeksteam: ze kunnen altijd voorkomen. AVIV stelt: „Dat een risico niet in getalcijfers is uit te drukken wil niet zeggen dat daarom de ernst minder zou zijn. Veelal is het gebrek aan voldoende wetenschappelijke kennis en inzicht in de risico's reden waarom niet of onvoldoen de kwantitatieve gegevens over de ernst ver schaft kunnen worden." Geconstateerd kan worden dat de wetenschappelijke kennis over de sociaal psychologische beleving van de risi co's door de toekomstige Leeuwenhoekers na genoeg in de A VI V-rapportage ontbreekt. „Daarom is het voorlopig niet mogelijk om voor de Leeuwenhoek op wetenschappelijke sociale- of sociaal-psychologische theorieën gefundeer de uitspraken te doen." De situatie voor dit ge bied leent zich aldus de AVIV voor zinvol on derzoek en een kritische opstelling. Vandalisme „Wat nu schijnbaar als risico wordt geaccep teerd, omdat er geen bezwaren of protesten naar voren worden gebracht, hoeft in de toe komst niet het geval te zijn. Activiteiten die voor een bepaalde groep voordelen biedt maar voor een ander alleen risico's zullen naar onze verwachting steeds minder als aanvaardbaar worden gezien door de risicolopende groep." De AVIV denkt hierbij onder meer aan protesten tegen chemische industriën en tegen kernbewa pening en nu dus ook tegen toekomstige woon wijken. De gevarenstudie waarschuwt met na druk voor de gevolgen van vandalisme in de Leeuwenhoek. „Indien een woningbouwwijk tussen de laboratoria in de Leeuwenhoek gesi tueerd zou worden, dan zou de noodzakelijke beveiliging van de laboratoria mogelijk op on voldoende wijze kunnen plaatsvinden. Een her metische of zelfs gedeeltelijke afsluiting van de laboratoria zal namelijk op grote praktische problemen stuiten. Ook hier kan een potentieel concflict liggen tusen woningwijkbewoners en universiteit." Kinderen „Indien de woningwijk gerealiseerd zou wor den, kan men met het volgende probleem ge confronteerd worden: Door de moeilijk af te sluiten laboratoria, opslagplaatsen voor chemi caliën (afval), laad- en losperrons zijn deze makkelijk toegankelijk voor kinderen. Kinde ren zullen de neiging hebben om ook de omge ving van de laboratoria of de laboratoria zelf tot een „speelterrein" te rekenen. Dit kan in de eerste plaats tot gevaarlijke situaties leiden en mogelijk kunnen hierdoor ook gevaarlijkje situ aties voor laboratoriumwerkers en de omgeving ontstaan". Aldus de AVIV, die aan de inventa risatie dan wel geen conclusies verbindt, maar wel tot bovenvermelde uitspraken komt. LEIDEN De gemeente Leiden, de Rijksuniversiteit en het Academisch Ziekenhuis hebben dit jaar onderzoek la ten plegen naar de risico-aspecten voor de gezondheid bij bewoning tussen en rond het laboratoriumcomplex op het zogeheten Leeuwenhoek-terrein, een lap grond die aan de noord- en oostzijde grenst aan de laboratoria van de RUL en het AZL. Dit gevarenonderzoek een soort risico-analy- K se) is thans afgerond. Het Enschedese adviesbureau A VIV (Adviseurs voor industriële veiligheid) is de auteur van deze omvangrijke studie. Het doel van de studie is primair inzicht te verschaffen in de gevaren die voor de volksge zondheid aanwezig zijn bij bewoning van de Leeuwenhoek. De bewustwording van eventuele gevaren, hoe beperkt de kennis daarvan uiteindelijk ook moge zijn, moet de door slag geven bij de keuze wél of niet bouwen van circa 2500 woningen op de 40 ha grond in het westen van de stad. De Leeuwenhoek is nog een van de laatste overgebleven grote terreinen waar de gemeente Leiden in de toekomst wo ningbouw kan realiseren. Nadeel van de Leeuwenhoek is echter, dat deze locatie voor een aanzienlijk deel vergeven is van laboratoria, waar allerlei experimenteel onderzoek wordt verricht, dat zonder meer gevaren inhoudt voor de toekomstige bewoners. De studie van de A VIV stelt een en ander onomstotelijk vast. Uit de L.C. van 10 februari.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3