Hilbert van der Duim, eenzame uitblinkef Taf eltennistitels Van Slobbe en Bettine Vriesekoop Sportschool Boersma kansloos in eindstrijd Martelgang vooif Miel Govaert ZEGE OP NOREN DANK ZIJ DAMESPLOEG SPORTTRIBUNE Belangstelling groot voor WK 'r LEIDSE COURANT MAANDAG 17 DECEMBER 1979 PAGINA 20 othek GRONINGEN - Voor het eerst sinds 1973 heett Nederland de schaatsinterland tegen Noorwe gen weer eens gewonnen. Zes jaar geleden bleef de schaats ploeg van Oranje in Heerenveen de Scandinavische tegenstander twee punten voor, dit weekeinde bedroeg in het Groninger „Stadspark" het verschil 18 pun ten. Maar de garantie, dat in dit Olympische seizoen successen voor de Nederlanders in het ver schiet liggen, is daarmee bij lan ge na nog niet verkregen. In het sfeerloze ijsstadion van Gronin gen, waar vooral zaterdag regen en storm de schaatspret grondig bedierven, bleven de mogelijk heden voor Oranje in het duister gehuld. Dat laatste geldt ook voor Hil bert van der Duim, die alle af standen won, op de 5 kilome ter de toptijd van 7.17.86 reed en daarmee de absolute uit blinker van deze landenwed- strijd werd. De 22-jarige Fries werd in Groningen niet gecon fronteerd met de Europese kampioen Jan Egil Storholt en de andëre Noorse topschaat- ser Kay Arne Stenshjemmet. De nationale kampioen was er zich ook maar al te zeer van bewust. „Er is voor mij geen GRONINGEN De be langstelling voor het we reldkampioenschap schaatsen dat begin maart in Heerenveen wordt gehouden is groot. Tijdens de landenwed- strijd in Groningen tussen Nederland en Noorwegen besloot het organisatieco mité in overleg met het dagelijks bestuur van de KNSB de accommodatie uit te breiden met 3000 plaatsen. Het totaal aantal toeschouwers dat Hee renveen tijdens het WK kan herbergen komt dan op 16.000. Volgens voor zitter Herman van Laer is er vooral in Scandinavië veel belangstelling ge toond voor het wereld kampioenschap. enkele reden om hoog van de toren te blazen, want door de afwezigheid van die twee ont staat toch een beetje een ver tekend beeld". Voor Egbert van 't Oever en zijn assistent Tjaard Klooster boer is Hilbert van der Duim dit weekeinde echter definitief doorgestoten naar de Europe se schaatstop. „Hilbert van der Duim en de Noor Tom Eric Ox- holm waren hier een klasse apart", aldus Van 't Oever, die via deze benadering een wat milder oordeel over de andere leden van zijn kernploeg kon vellen. De kloof die Van der Duim had geslagen was im mers griezelig groot. Hans van Helden werd in het eindklassement derde, met een achterstand van ruim drie punten, Piet Kleine (zevende) moest meer dan vier punten prijsgeven, en werd daarmee evenals de als achtste geëin digde Wim Pol tot de groep der naamlozen gedegradeerd. De namen van Frits Schalij en Yep Kramer kwamen in het eindklassement niet voor. Schalij maakte zaterdag drie valse starts op de 500 meter, en werd gediskwalificeerd. Hetzelfde lot onderging Kra mer gisteren op de 5 kilome ter, toen hij zijn Noorse tegen stander Henning Kaarud bij de kruising onvoldoende voorrang verleende. Het kostte de Ne derlandse allrounders tevens de overwinning, want de voor sprong die na drie afstanden was opgebouwd (117 tegen 116), ging nu juist verloren: 154-156. Vooral Kloosterboer kon dat maar moeilijk verkrop pen. „De diskwalificatie van Kramer was helemaal niet te recht. Scheidsrechter Sol moest echter zo nodig zijn stempel op het toernooi druk ken". Overmacht Ook zonder die diskwalifica ties zou de overmacht van Van der Duim echter angstig groot zijn gebleven, al had Schalij zich wellicht net voor Van Helden in het eindklasse ment kunnen nestelen en zou Kramer dicht in de buurt van de Friese Brabander zijn ge bleven. „Waarmee je kunt stellen, dat die twee de aan sluiting met Van Helden en Kleine hebben volbracht. Maar van de twee routiniers had ik natuurlijk hier in Gro ningen wel wat meer ver wacht", aldus Van 't Oever. Hij voegde er echter onmidde- lijk aan toe, dat aan de uitslag van deze schaatsinterland maar niet al te veel waarde moet worden gehecht. „De pe riode van voorbereiding is per slot van rekening nog niet af gesloten. Bij de nationale kampioenschappen zal ieder een zich straks echt moeten bewijzen". De enorme superioriteit van Hilbert van der Duim heeft echter ongetwijfeld de schrik in de benen van zijn teamgeno ten gejaagd, waardoor de nati onale kampioen morgen als enige ontspannen naar het trainingskamp in Trondheim, waar over vier weken de Euro pese titelstrijd zich afspeelt, kan vertrekken. Door de ande- ftïEI i-u n do ngra GRONINGEN - Voor Miel Govaert, die tegen de wil van d adviesraadtop in Groningen startte, is de schaatsinter{?e land tegen Noorwegen een martelgang geworden. De r tionale kampioen, die in een enorme vormcrisis verkec produceerde uiterst schamele tijden, met zijn 44.15 va zaterdag op de 500 meter als absoluut dieptepunt. „Di kon er ook nog wel bij", verzuchtte de Amersfoorter. „II heb helemaal geen plezier meer in het schaatsen, maa ik heb er te veel aan gedaan om het nu helemaal te latei p zitten". Sprinttrainer Jorrit Jorritsma had er een flinke ruzie m< de adviesraadtop voor over om de plaats, die Jos Valen tijn zich na de overwinning in de strijd om de Domtrofe in de schaatsinterland leek te hebben verworven, voel Govaert op te eisen. „En daar heb ik goed aan gedaanl meent Jorritsma ook nu nog. „Je moet zo'n rijder oo" met de werkelijkheid confronteren. Lichtpuntjes zag i trouwens ook nog wel. Vooral de eerste honderd meU rijdt Govaert al beter. Maar de tijden lijken natuurlijk no| nergens op." Govaert zelf had die confrontatie met de werkelijkhei echter niet nodig. „Ik weet zelf maar al te goed wat c realiteit is. Maar ik blijf proberen mijn vorm te herwin! nen, hoe somber het er ook uitziet. Ik wil niet dat ik mij zelf het verwijt kan maken, dat ik er niets aan gedaai heb". Fröde Roenning, de win naar van het totaalklasse ment in de schaatsinter land NederlandNoorwe gen, komt bijna ten val tij dens zijn rit over 500 me ter. ren zal nog keihard moeten worden gewerkt vóór het NOC zo vriendelijk zal zijn een start bewijs voor de Winterspelen in Lake Placid te verstrekken. En dat is ondanks de overwinning op de Noren zeker geen be moedigende constatering na de schaatsinterland. De Noorse coach Arne Lier wordt trouwens met precies dezelfde problemen gecon fronteerd. Oxholm bleef rede lijk dicht in de buurt van Van der Duim, en zette eveneens een toptijd op de 5 km neer (8.18.17), de anderen vielen in Groningen echter door de mand. Vooral de prestaties van Amund Sjöbrend lagen op een bedenkelijk laag niveau, terwijl nog maar moet worden afge wacht of Storholt en Stensh jemmet hun trainingsachter stand volledig kunnen wegwer ken. De als altijd scherp obser verende trainer Jorrit Jorrits ma voorspelt de Noren weinig goeds. „Je kunt wel zien dat Josh Tenmann er niet meer is. Het dynamische en explosieve is bij de Noorse schaatsers weg". Bemoedigend Jorritsma had trouwens ook geen reden om tevreden op de prestaties van zijn eigen 8printploeg terug te zien. Niet alleen omdat de Noorse con currentie meer punten verza melde (150 tegen 162), maar vooral omdat de progressie die zich vorige week maan dag in Utrecht op de 1000 me ter aftekende, in Groningen geen voortzetting vond. Maar door de trainingsaanpak die Jorritsma heeft gekozen, moet voorlopig ieder oordeel over de kwaliteiten van de sprintploeg als voorbarig worden afgedaan. En dan zijn de twee eerste plaatsen van Lieuwe de Boer op de 500 meter vóór de Noorse ras sprinter Frode Rönning en de derde plaats van Sies Uilke- ma in het eindklassement, al leen maar bemoedigend. Omdat de junioren hun con frontatie onbeslist beëindigden (42-42), moet de uiteindelijke overwinning in de schaatsinter land volledig op naam van de Nederlandse dames worden geschreven. Een belangrijk aandeel in de score van 126 tegen 94 had Haitske Valen- tijn-Pijlman, die oorspronkelijk helemaal niet op het kunstijs in het „Stadspark" in actie zou komen. De Friezin moest vrij dagavond in allerijl worden op getrommeld, toen een lichte voorhoofdsholteontsteking zich bij Annie Borkink openbaarde. Haitske Valentijn, die onlangs in Oost-Berlijn voor de sprint vierkamp koos en zich daar mee bewust buitenspel zette voor de landenwedstrijd, greep haar deelneming aan om haar wraakgevoelens te tonen over het feit, dat haar man Jos in Groningen niet mocht starten. Zij won zaterdag prompt zowel de 500 als de 1500 meter, maar miste de eindoverwin ning, omdat zij gisteren op de 1000 meter de sterke Björg inii Eva Jensen juist voor laten gaan. De Noorse, die de laatste wereldkampid schappen als vierde eindig werkte op de drie kilorr met een voortreffelijke tijd 4.49.49 het verschil ten gemakkelijk weg. Ina Steenbruggen maakte druk met haar 4.49.67, de anderen stelden teleur. Visser kon zich daarvoor recht verontschuldigen, kleine Zuidhollandse raakte terdag op de 500 meter blesseerd, toen zij door de lende Beth Korsmo werd troffen. „Gelukkig vallen verwondingen wel mee, zc Ria gewoon door kan blij trainen", aldus coach Krook, die eind deze week zijn selectie naar Inzeil trekt, om het niveau verde verbeteren. STEVEN TEN VI hi»*,-h-.. Bettine Vriesekoop wint voor de vijfde achtereenvolgende keer het toernooi om de Limburg Coup. ASSEN De strijd om de nationale ta feltennisbekers heeft zaterdag en zon dag in Assen weinig verrassingen opge leverd. Bij de dames prolongeerde Betti ne Vriesekoop voor de vijfde maal het bezit van de Limburg Coupe, bij de he ren veroverde Nico van Slobbe voor de' derde maal de NTTB-beker. Het kwalitatieve surplus van Bettine Vrie sekoop ten opzichte van de overige speel sters neemt bij elke nationale krachtme ting meer en meer vorm aan. Sinds de Avanti-speelster in 1974 op 14-jarige leef tijd min of meer bij verrassing voor de eer ste maal beslag legde op de Limburg Cou pe, wierp de Oosteuropese trainingsaan pak Jaarlijks meer rendement af. Aanvan kelijk volhardde de concurrentie, met name Sonja van Weelderen, In Ijverige te genaanvallen, die incidentele succesjes opleverden. Maar sedert de Amsterdamse speelster haar carrière beëindigde, stond de suprematie van de pupil van Gerard Bakker vast en legden de overige speel sters zich bij voorbaat neer bij de onont koombare nederlaag. Zo is Vriesekoop de laatste twee jaar niet meer verslagen en is gameverlies al een sporadische gebeurte nis. In de Drentse hoofdstad kwamen de tegenstandsters daar niet aan toe. Vriese koop wikkelde haar partijen met speels gemak af en stond opnieuw op eenzame hoogte. Verrassend was de vierde plaats van Stephine van Gennip. De jeugdige Scylla-speelster uit de Leidse school de buteerde verdienstelijk en maakte haar uitverkiezing in de nationale damesselectie waar. Bij de heren geven Nico van Slobbe en Bert van der Helm nog steeds de toon aan. Hoewel beide spelers, nu zij be dankt hebben voor de nationale selectie, het aantal trainingsuren drastisch ver minderd hebben, kwamen hun topposi ties nauwelijks in gevaar. Van Slobbe won de NTTB-beker zonder een partij te moeten afstaan. Van der Helm eindigde als tweede door een beter gamegemiddelde dan Hans Lingen. Voor de herenselectie van Bert Schoofs bete kende deze uitslag min of meer een af gang. Jaap van Spanje's vierde plaats mocht nog redelijk worden genoemd, de klasseringen van de overigen waren be schamend: Ron van Spanje zesde, Anne Vlieg zevende, René Hijne achtste. Nog bonter maakte Han Gootzen het door in de aanloop naar de finale van het winter- circuit te struikelen. AMERSFOORT - De met veel spanning tegemoet ge ziene finale om db Europe se judobeker voor lands kampioenen eindigde za terdag voor Nederland in een grote teleurstelling. De sportschool Boersma, sinds jaar en dag onbetwist de sterkste ploeg in ons land, kon het tegen VFL Wolfs burg niet bolwerken. Op zichzelf was dat geen schande. Het vervelende was alleen, dat de West duitsers zo veel sterker bleken. Meer nog dan de uitslag: 1-6, demonstreer den de wedstrijdcijfers (10-, 55) dat er sprake was ge weest van een eenzijdige vertoning. Alleen Peter Adelaar slaagde er in de eer te redden door zijn te genstander Jan Jacques Komosinski met een vol punt te verslaan. In de an dere klassen waren het de Duitsers die de toon aanga ven. Zelfs de met brons tijdens de onlangs in Parijs gehouden wereldkampioenschappen be loonde Henk Numan moest het onderspit delven. Dat ge beurde in een onregelmatige partij tegen Siegfried Komo- sinksi, die na enig geharrewar eindigde in diskwalificatie van de Amsterdammer. De Duitse halfzwaargewicht was duidelijk beducht voor de kracht van Numan, en probeerde op alle mogelijke manleren echt judo te verhinderen. Dat resulteer de in enig trek- en sleurwerk met als gevolg, dat de Duitser plotseling buiten de mat be landde. Op zichzelf was het al lemaal niet erg. De Franse ar biter meende echter, dat Nu man zijn actie met een trap pende beweging had besloten en kende de Duitser prompt de zege toe. Geveld Belangrijk was dat op dat mo ment al lang niet meer, want Peter Adelaar was de enige judoka die een wedstrijd voor sportschool Boersma winst omzette PI in een eerder stadium waren netjesputter te zijn. Ook de doka's prijs gegeven en Jj de andere Boersma-vertegen- nederlaag van Rob Geurtsen, terwijl er niet minder woordigers in een vlot tempo die Fred Marhenke tegenover achttien spelers waren me« geveld. Gerrit van Ramshorst 2jCh vond, was eigenlijk al een bracht. Zelfs werd nog gé had geen schijn van kans te- beetje ingecalculeerd. Mar- beerd om over de duur van gen Herbert Strumberger. henke werd uiteindelijk tijdens warming up moeilijkheden Herman van der Bor moest de Olympische Spelen van maken. Al die fncided buigen voor James Rohleder, Montreal niet voor niets vijfde, werkten negatief door op terwijl ook Herman Boersma, prestaties van de gasthe - Jacob van Dijken en Rob Ge- Ondanks de indrukwekkende De enige die zoals vermeld urtsen tegen resp. Peter Wal- technische prestaties maakte de verwachte winst kw ter, Wolfgang Vulperhorst en de jarenlang door de befaam- was Peter Adelaar. Hij had Fred Marhenke te sterke riva- de Klaus Glahn getrainde tegen Jan Jacques Komos len kregen. Niet helemaal ver- Duitse ploeg, de voormalige kj niet eenvoudig, maar h wonderlijk, want Wolfsburg tegenstander van Ruska is te- op het beslissende ogen stond bekend als een lastige genwoordig nog als adviseur het hoofd koel en besliste opponent. James Rohleder aan de club verbonden, geen duel voortijdig. De return trad evenals Numan aan tij- al te prettige indruk. Vanaf het deze finale zal op 22 dec dens de wereldtitelstrijd en moment van aankomst werd ber in Wolfsburg worden had met het veroveren van de constant een koude oorlog gewerkt. De sportscl ,n zilveren medaille op de Euro- gevoerd. Zo werden pas enke- Boersma mag dan blij zijn pese kampioenschappen 1979 Ie minuten voor aanvang van ©en eervolle nederlaag. ook aJ aangetoond, een man- de strijd de namen van de ju- PETER VAN PLTfl je

Leidse Courant | 1979 | | pagina 20