lederland loet chip fnel gaan legrijpen Lang niet alle landen in staat aan te haken bij V.S.-trein Verschuiving in industrie zal tot ontslagen leiden, maar ook tot nieuwe werkgelegenheid Oosten direct na de Verenigde Staten genoemd worden. ZUID-KOREA De elektronica-industrie In Zuid-Korea wordt gekenmerkt door een originele ei gen ontwikkeling, ondersteund door re search ter plaatse. De steun van de over heid is bijzonder krachtig. Evenals in Ja pan krijgen de maatschappelijke conse quenties geen aandacht. Zuid-Korea on derscheidt zich duidelijk van gebieden als Hongkong, Taiwan en "Singapore, waar profiterend van de lage lonen assemblagebedrijven gevestigd zijn GROOT-BRITTANNIE De Britse overheid heeft zich met een schok het grote belang van micro-elek- tronica gerealiseerd. De vorige (Labour-) regering zag in het stimuleren van de mi- cro-elektronica een kans, de slechte pro- duktiviteit van de Britse industrie aan merkelijk te verbeteren. Binnen korte tijd werd een ambitieus, niet overal even sa menhangend, steunprogramma opge steld. Vijftig miljoen pond (225 miljoen gulden) werd vrijgemaakt voor het op richten van een nationaal produktiebe- drijf 'van micro-elektronische circuits. Daarnaast is zeventig miljoen pond gere serveerd voor innovatie binnen de be staande industrie. Uit een derde potje komt 55 miljoen pond om projecten en training binnen de industrie te stimule ren. FRANKRIJK In Frankrijk wordt de micro-elektronlca sterk centralistisch benaderd. Het steun programma van de Franse overheid con centreert zich voornamelijk op de tot standkoming van een nationale compo nentenindustrie, welke zal kunnen drijven op de afname in eigen land door de com puter- en telecommunicatie-industrie. Pogingen om het particuliere bedrijfsle ven te stimuleren, vallen door de macro gedachten van de Franse overheid tus sen wal en schip WEST-DUITSLAND De micro-elektronica wordt bij onze oos terburen niet behandeld als een apart verschijnsel. De elektronica-industrie profiteert van het krachtige ondersteu ningsprogramma, dat al jaren mikt op een krachtige industriële ontwikkeling. Dit jaar bedraagt de overheidssteun voor het ontwikkelen van micro-elektronica- componenten honderd miljoen Duitse marken. Duitsland heeft speciale aan dacht geschonken aan de midden- en kleine elektronicabedrijven. Voor een ge zonde groei aan de basis werd vorig jaar een technisch centrum, genaamd VDI, opgericht in Berlijn. De flexibele aanpak die de Duitsers gekozen hebben, wijst erop dat de oosterburen internationaal een sterke positie zullen gaan innemen ITALIË Aanvankelijk waren de Italianen sterk ge ïnteresseerd in het fenomeen micro-elek tronica. Grootse plannen werden opge zet, maar bij het invullen van de details ebde alle animo weg. De Italiaanse over heid besteedt hoegenaamd geen aan dacht aan voorlichting en training. De Ita liaanse aanpak dwingt het mediterrane land tot een plaatsje op de achtergrond. ZWEDEN Tot dusverre geeft de Zweedse overheid geen noemenswaardige financiële steun aan de elektronica-industrie. De discus sie spitst zich in Zweden toe op de as pecten van maatschappelijk en werkgele- genheidsbelang. Waarschijnlijk zal de Zweedse regering de elementen die be trekking hebben op het toekomstige beeld van de samenleving, erg zwaar la ten wegen bij het ten uitvoer brengen van op stapel staande plannen DENEMARKEN Ook In Denemarken is geen sprake van steun van overheidszijde. Afwijkend van de situatie in Zweden is het ontbreken van een discussie over maatschappelijke en sociale gevolgen van het invoeren van micro-elektronica. De Vereniging van Elektronische Industrieën fungeert in De nemarken als gangmaker. En met suc ces. Vele activiteiten binnen de Deense elektronische industrie zijn in gang gezet ZWITSERLAND De Zwitserse overheid gaat ervan uit, dat de industrie op haar gebied kwalitatief aan de top staat en daardoor de veer kracht moet kunnen opbrengen, gebruik te maken van de mogelijkheden die de techniek biedt. Die overtuiging kreeg en kele jaren geleden een gevoelige knauw toen de Zwitserse horloge-industrie de grond onder zich voelde wegzakken door de komst van digitale tijdaanwijzers. In middels heeft de Zwitserse industrie de handen ineengeslagen en binnen korte tijd ruim twintig procent van de wereld markt voor digitale horloges veroverd. SOVJET-UNIE Hoe ver de ontwikkeling van de micro- elektronica in de Sovjet-Unie gevorderd is, is moeilijk te zeggen. De bekende Brit se auteur Christopher Evans, die zegt een studie gemaakt te hebben van de schreden die de Sovjet-Unie op deze weg zet, schrijft in zijn nieuwste boek, dat de chip een ramp is voor de Russen. ,,De si- liconenchip zal als jongste en wellicht be langrijkste toonbeeld van westelijke tech nologische dominantie, in de komende jaren de eerste nagel aan de doodkist van het doctrinaire Marxistische denken kunnen worden", zo schrijft Evans. De Russen kennen, zo meent hij verder, niet de kapitalistische prikkel die de ra zendsnelle ontwikkeling in het westen mogelijk heeft gemaakt. Maar daar staat tegenover, dat technische prestaties, vooral op militair terrein, die af en toe tot het westen doordringen, getuigen van een vergevorderde elektronische ontwik keling. NEDERLAND De Nederlandse regering heeft in een vrij laat stadium gereageerd op de ontwikke lingen In de elektronische industrie. In december vorig jaar werd de commhsie- Rathenau in het leven geroepen. De com missie kreeg als taak binnen korte ter mijn met gedegen gegevens te komen omtrent de maatschappelijke gevolgen van het op grote schaal toepassen van micro-elektronica. De Nederlandse positie ten opzichte van de micro-elektronica wordt niet uitslui tend bepaald door de stappen die de overheid neemt. Het multinationale be drijf Philips mag zich wat betreft de pro- duktie van geïntegreerde circuits de nummer twee van de wereld noemen. Na het Amerikaanse Texas Instruments. THEO LEONE recteur Bekkers in Almelo. Zijn betoog krijgt een fikse duw in de rug door de woorden van ir. W. J. ter Hart, voorzitter van de Vereniging voor de Metaal- en Elektronische Industrie, kortweg FME Deze heeft, om te voorkomen dat de Ne derlandse industrie ten opzichte van de buitenlandse concurrentie de boot zou missen, gepleit voor faciliteiten van de Nederlandse overheid ten aanzien van het innovatiebeleid en dan met name ge richt op de invoering van de micro-elek tronica. Ter Hart had het in dit opzicht over het Door de komst van de chip kregen de Zwitserse en Franse uurwerkmakers gevoelige klappen om de oren. Op dit moderne digitale horloge de chips, die de radertjes hebben vervangen. In een contactlens is al plaats voor tientallen en één zo'n chip maakt een armband horloge tot polscomputertje... beoordelen door een deskundige instan tie, TNO bijvoorbeeld, of een bedrijf de chip in zijn produkt zou kunnen toepas sen. Op de FME-ledenvergadering zei ir Ter Hart letterlijk: „Is zo'n beoordeling (door TNO) positief, dan zou het deze be drijven financieel mogelijk moeten wor den gemaakt bijvoorbeeld door hun tien of vijftien dagen een daartoe geëi gend adviesbureau beschikbaar te stel len om tot een aanzet te kómen voor een nieuw of vernieuwd produkt met ge bruikmaking van micro-elektronica" Ontwikkeling De wereldmarkt van de chips wordt tot op heden beheerst door de Verenigde Staten en Japan De produktie van de stofvrije flinterdunne schijfjes silicium met geïntegreerde schakeling (IC) heeft een unieke ontwikkeling doorgemaakt, waarbij het aantal geheugenplaatsen met sprongen omhoog is gegaan; de chip met 128 bits staat er bij wijze van spreken aan te komen. Eén van de meest opval lende ontwikkelingen in dit proces is de „grootte" van de chip een halve centi meter in het vierkant en de lage kos ten ervan, wanneer de ontwikkelingskos ten eenmaal zijn terugverdiend. Zo bete kent de chip een volstrekt onbelangrijke kostenfactor in de prijscalculatie van een digitaal-kwartshorloge, dat in de Verenig de Staten tien dollar kost; de micro-pro cessor, die toch een essentiële functie vervult bij het horloge en één van de meest geavanceerde onderdelen is, kost slechts 20 dollarcent Experiment Tegen die achtergrond zegt Tl-directeur Bekkers dat de chip „niet is tegen te houden en dat iedereen ermee krijgt te maken". Niet alleen in de auto, maar ook in de wasmachine (de hele witgoedsector trouwens) en straks wellicht in de huis computer. De Nederlandse PTT gebruikt reeds de overbekende telefoonlijn voor een experiment met een gesloten gege vensbank (viewdata), waarvan de infor matie uitsluitend toegankelijk is voor be paalde aangesloten gebruikers. Via een beeldscherm kunnen de aangesloten klanten de gewenste informatie oproe pen. Het is de eerste stap van een on overzienbare ontwikkeling Het is een stuk van de koek, waarover de heer Bek kers sprak Een koek die nog steeds rijst, want de toepassingsmogelijkheden van de chip lijken vooralsnog onbe grensd IS I A AO A n voorsprong die de Verenigde Staten bakermat van de micro-elektronica in den kreeg, laat zich nog steeds dui- ik gelden. Officieel krijgt de Ameri- inse industrie geen financiële impul- van de zijde van de overheid. Subsi- is in strijd met de Amerikaanse op- ingen over het vrije ondernemer- ap. Langs alternatieve wegen krijgt bedrijfsleven echter meer geld in den gespeeld dan in enig ander land. dat dient om micro-elektronica te pikkelen ten behoeve van ruimtevaart liet te vergeten: defensie. mo 'AN 3n" belang van micro-elektronica werd in an in een vroeg stadium onderkend. is tekenend dat de ontwikkeling van .eerste microprocessor, bij het Amerl- nse Intel, plaatsvond naar aanleiding ,l- een Japanse opdracht. De ontwikke- 3e in Japan is zeer produkt- en toepas- isgericht. Aan fundamentele research dt in Japan niet bijster veel aandacht chonken Gezien de omvang van de Ui' Ivitelten die in Japan worden qnt- old, moet het het land in het Verre Een boeiende serie over de onbekende, onbegrepen, angstaanjagende ontwikke ling van de "chip". Met verhalen van Klaas Goïnga, Theo Leoné, t|Jef Lousberg en Henk Volmer. Zou men de chip niet uitgevonden hebben en zou met behulp van traditi onele transistoren, weerstanden en di oden een apparaat gemaakt moeten worden, dat dezelf de functies heeft als een chip, dan zou een dergelijke heisa nodig zijn. Ruim één vierkante meter aan onder delen om in dit geval een digita le frequentie-aan wijzing voor een radio te maken. Op deze manier wordt bij Philips een ont werp gemaakt voor een chip. Werken aan de „brood- plank" noemen ze dat. dustrie in die toepassingsgebieden een rol zal kunnen spelen? Bekkers: „Naar mijn smaak zeker. De re gering subsidieert nieuwe industrieën. Maar er is inventiviteit en innovatiever mogen voor nodig, terwijl het er zeer vanaf hangt hoe wij ons tegenover de chip opstellen. Dat is op dit ogenblik niet negatief. Maar verhalen van de vakbon den over boetes en automatiseringshef fingen zijn belachelijk en niet serieus te nemen Op die manier snijden we ons zelf de pas af Het Investeringsklimaat is hier zeker geschikt en er zijn goede kan sen voor goede bedrijven, die beschik ken over ragfijne regeltechnieken. En omdat de toepassing van chips nogal wat technische know-how vereist, is deze tak van industrie niet geschikt voor de zoge naamde lageloonlanden". „Maar nogmaals: de Nederlandse indu strie moet de chip begrijpen. De chip geeft de geestkracht namelijk een extra dimensie, hetgeen zonder twijfel zal lei den tot verschuivingen in de industrie. Dat zal tot ontslagen leiden, maar ook tot nieuwe werkgelegenheid Neem nu alleen maar eens de rekenmachine-industrie Die markt is door het gebruik van elek tronische machines veel en veel groter geworden. En straks zullen er nieuwe markten komen, die veel groter zijn dan de thans bestaande. Al met al zal de chip veel meer werk opleveren dan hij zal „af nemen" Het is dan ook kortzichtig te trachten de chip tegen te houden. Bo vendien: het is milieuvriendelijk en ener giebesparend" Duw in de rug Tot zover voorlopig althans •- Tl-di- de Nederlandse vestiging in Almelo de Amerikaanse chip-gigant Texas ruments is men nog steeds niet uit- raat over de toepassingsmogelijk- I en van de micro-processor, „leder- "K die wat te regelen heeft krijgt met >s te maken", zegt directeur G. F. T. 1 c kers. En hij voegt er aan toe: „De rK€Berlandse industrie moet de chip gaan begrijpen, want anders raakt log verder achterop bij de ontwik- gen" :irca duizend man tellende Texas In- jments-vestiging in Almelo is een puur imblage-bedrijf van de chip-industrie, zijn stormachtige opmars is begon in de intussen roemruchte Silicon iy in Californië. Texas Instruments jrt de lijst van chip-fabrikanten aan, [Olgd door Philips, dat in Sunnyvale inetics" (producent van chips) op- it om op die manier een plaats onder n te verwerven. «meer we praten over de toepassings- \pelijkheden van chips en het verde- jvan deze koek, redresseert Bekkers pmerking onmiddellijk met de con- iring dat het op dit ogenblik nog on- ind is hoe groot die koek wel zal zijn. it het is duidelijk dat het digitale hor dat de Franse en Zwitserse uur- imakers een gevoelige klap om de gaf, en de zakcalculator nog maar iltjes" zijn vergeleken met de te lachten ontwikkeling, igens heeft Texas Instruments re- telijk nog zo'n speelgoedje aan die ;s toegevoegd in de vorm van het ap- itje .Speak and spell", waarbij kin woorden kunnen schrijven en het o «teraatje antwoordt of het al dan niet -to< is geschreven. Voorlopig is in Ne- >tel and alleen nog maar een Engelse lie beschikbaar, maar Bekkers ver- ht dat spoedig een Nederlandstalige eak and spell" op de markt zal ko- al gaan landen als Duitsland, Span- n Frankrijk vanwege het veel grotere 'lebied in dit opzicht voor. Het appa- lijkt echter de eerste stap te zijn in 'ichting van een gemakkelijk hanteer- voor iedereen toegankelijke vertaal- ihine; het kost rond de 175 gulden, ir die prijs zal in de toekomst zonder lel naar beneden gaan.) lerwerk" |de woorden van de Almelose Texas Uments-directeur blijkt, dat met de automobielindustrie gezien kit als één van de potentiële markten, krin chips op grote schaal kunnen jden toegepast. Of de Nederlandse in- micro-electronica maakt een ra- Isnelle ontwikkeling door. Lang niet I landen zijn in staat aan te haken bij trein, die in de Verenigde Staten in ig gezet is. We geven een overzicht I de activiteiten die op het gebied I de micro-electronica worden ont- (oid. VERENIGDE STATEN Hel d I tan

Leidse Courant | 1979 | | pagina 23