FINLAND: fijne vakantiestek voor sportieve natuurminnaars die tegen stilte kunnen Finland slaat bij veel Nederlanders te boek als koud, duur, onherbergzaam en saai. Maar dat is een nog veel grotere leugen dan dat Nederland barst van de molentjes en iedereen er in een wijde broek met klompen aan op de (iets zit. Een volkomen vertekend beeld dus, want in de zomer wordt het in Finland ook wel dertig graden, weet de zon nauwelijks van ondergaan en valt er over het algemeen veel minder regen dan bij ons. En de prijzen zijn er zeker in vergelijking met die in de andere Scandinavische landen op merkelijk laag. Onherbergzaam? Vergeet het maar, want overal in het onmetelijk grote land zijn goede vakantiehotels te vinden. Aan behoorlijk geoutilleerde campings ook geen gebrek, tot heel hoog in Fins Lapland toe. En saai? Alleen voor mensen, die costa-achtige kermissen prefereren, geen oog hebben voor puur natuur en niet tegen absolute stilte kunnen. pioniersgeest is een vakantie in Fins Lapland zeker aan te bevelen. Men kan desgewenst vliegen tot Rovaniemi of zelfs Ivalo. Waarbij uitdrukkelijk moet worden gesteld, dat de laatste bestemming (het noordelijkste officiële vliegveldje van Finland) wel zo n beetje de grens van een toch al schaars bewoonde wereld mag heten. Rovaniemi ligt vlak onder de Poolcirkel en wordt de poort van Fins Lapland genoemd. Ook wel de hoofdstad trouwens. Het is overigens bepaald geen verzameling krakkemikkige houten huizen, maar een hypermoderne stad, geheel en al ontworpen door de wereldberoemde Finse architect Alvar Aalto. Deze ging in zijn streven naar harmonie met het omringende landschap zo ver, dat hij een deel van het stratenplan de vorm gaf van een rendiergewei. Wie boven Rovaniemi de poolcirkel passeert, legt natuurlijk even aan bij de „cottage" waar men een speciale doopplechtigheid kan ondergaan. En daar houdt men dan met een houten nap zoete rendiermelk op de koop toe een op naam en datum gesteld certificaat met indrukwekkende stempels aan over. Licht en donker Ook Finland is deels een „land van de middernachtzon". Boven Rovaniemi gaat de zon middenin de zomer een poosje niet onder. Een hoe hoger men komt hoe langer het dan licht blijft. Voor vakantievierende vreemdelingen is dat natuurlijk wel even wennen. Tegenover die niet aflatende zonneschijn staat uiteraard een lange nacht in het hartje van de winter. Boven de poolcirkel heerst dan duisternis, die naarmate men het hogerop zoekt, langer duurt. Ook in Zuid- en Midden-Finland zijn de donkere dagen voor Kerstmis daglichtarm. Een dik sneeuwkleed is er echter vaste prik en als dat dan ook nog door de maan wordt beschenen, volgt daaruit dat het er niet echt pikdonker is. Taalprobleem Een probleem waarmee de Finlandganger altijd wel even wordt geconfronteerd, is dat van de taal. Fins behoort tot de zeer klinkerrijke Fins-Oegrisc taalgroep, waaraan voor ons geen touw is vast t< knopen. De tweede taal er Zweeds (tien procent i de bevolking is van Zweedse origine), maar daarin plegen wij al evenmin uitblinkers te zi De praktijk leert overige dat men zich in heel Finland met Duits en Engels over het algeme< vrij goed kan redden. Tot dusver mikken de Nederlanders, die het h< noorden als vakantiedot kiezen, vooral op Noorwegen en Zweden, zit er overigens dik in, c Finland in dit opzicht ee belangrijker rol gaat spelen, Zeker als dit lan voor ons niet duurder wordt. En die kans is gr met een Finse mark, die een dikke tien jaar van ri een gulden tot rond twe kwartjes kelderde. ANWB's directeur toerisi dr. D. J. Engelen, betooi onlangs ervan overtuigd zijn, dat de Nederlander op de autovakantie hou< „De brandstofprijzen zul hoogstens tot gevolg hebben dat hij wat mine kilometers vreet". Dat z hij ook doen als hij het autootje in Noord-Duitsli op de boot zet en zich n Helsinki laat varen. Maa als hij zich daar tot een rondje Finland laat verleiden, wordt het natuurlijk toch weer een hele rit. Desondanks het overwei waard voor sportieve natuurminnaars, die got tegen de stilte kunnen. ADRESSEN Een paar adressen waa voor uitgebreider Finli informatie terecht kunt het Fins Nationaal Vetrkeersbureau voor c Benelux, Kleine Gartmanplantsoen 21 il Amsterdam, telefoon (020)-233059 en 238713. de Scandinavië-special onder de Nederlandse reisorganisatoren: Scanialux Reizen Holli b.v. met vestigingen in Amsterdam, Eindhoven Ocgstgeest. Het Amsterdamse adres is Weteringschans 73, tplefoon (020)-254581. Eilanden Recreëren doen de inwoners van de Finse hoofdstad graag op de voor de kust gelegen eilanden: het strandeiland Pihlajasaari, het dierentuineiland Korkeasaari en het parkeiland Seurasaari. Op zomeravonden draait in Helsinki de permanente kermis Linnanmaki (een Tivoli-achtig geheel) op volle toeren en bieden tal van (dak)restaurants ook leuke programma's. Het uitgaansleven speelt zich en dat geldt dan niet alleen voor Helsinki maar voor het hele land voor een belangrijk deel in de hotels af. Die zijn over het algemeen goed Wie zich op de Poolcirkel laat dopen, houdt daar als tastbare herinnering een indruk wekkend certificaat aan over. HELSINKI Het kan in Finland veertig graden vriezen en dertig graden dooien. In het eerste geval worden er om het hardst wintersporten beoefend, in het tweede doet men er massaal aan alle mogelijke zomersporten, want de Finnen zijn een sportief volkje. Maar al loopt bij het een of het ander heel Finland uit, dan is het er nog nergens druk. Vierbaans autowegen kent men er nauwelijks, maar files werden er desondanks nog nooit gesignaleerd. Het water in de duizenden meren is er kristalhelder, de lucht zuiver en geluidshinder vrijwel onbekend. Stilte-hinder zou er eerder een euvel kunnen zijn Finland: ruim veertien keer zo groot als Nederland en van die oppervlakte is bijna tien procent koel. helder water. En dat zeer bosrijke geheel vormt dan de leef- en recreatieruimte voor nog geen vijf miljoen mensen, van wie tien procent in de in het uiterste zuiden aan de kust gelegen hoofdstad Helsinki huist. Helsinki, een moderne stad met alles erop en eraan. Zowel in het oudere centrum met zijn empire- hart als in de jongere buitenwijken, kan men aan alles zien, dat de stadsontwikkelaars niet met ruimte behoeven te woekeren. Het voorzieningenniveau is er verrassend hoog, met name op het gebied van de gezondheidszorg. Maar vlak de cultuur ook niet uit, die komt er met name in de theaterwereld zelfs tweetalig aan zijn trekken (Fins en Zweeds). voorzien van restaurants met nachtclub-allures, waarin het vrijwel elke avond diner-dansant is. Een paar specialiteiten: „poronliha" (rendiervlees), „piirakka" (gevulde broodjes), „laatiko" (ovengerechten) en „lohi suola" (licht gezouten zalm). Aan het eind van de zomer kan men er verrukkelijk bereide kleine kreeftjes eten. Puur natuur Maar voor dit alles zal stellig niemand naar Finland gaan. In de winter zal het zijn voor de ruime wintersportmogelijkheden, in de zomer voor wat dit Scandinavische land zo royaal voorhanden heeft: onmetelijke brokken puur natuur, in het zuiden badend in de mooiste meren, die men zich maar wensen kan. Met name in dit merengebied vindt men volop riante vakantiehotels met alle mogelijke watersportfaciliteiten. De Rantasipi-hotels zijn in dit opzicht een betaalbaar neusje van de zalm. Ze liggen merendeels in bossen aan de rand van meren en zijn van alle gemakken voorzien. Voordeliger familiehotels zijn er ook bij de vleet en Finland kent bovendien over het hele land verspreid nog zo'n honderdvijftig jeugdhotels, tweehonderd vakantiedorpen, een kleine zesduizend vakantiehuisjes en -hutten en een honderdvijftigtal boederijen met logeeraccommodatie. Doe daar de pakweg driehonderd goed geoutilleerde campings (tot heel hoog in Lapland) nog eens bij en het zal duidelijk zijn, dat men in dit land tot elke prijs altijd wel onder dak komt. Prijzen Ook maar even wat prijsindicaties gegeven. Een tweepersoons kamer inclusief zeer uitgebreid ontbijt in een hotel kost tussen de dertig tot honderd gulden. In de betere hotels heeft men er dan gratis het gebruik van sauna's en zwembaden bij. En als men kinderen meebrengt, krijgt men er over het algemeen flinke gezins- of kinderkortingen. De restaurants zijn ook niet duur. Voor een bedrag van tussen de tien en de dertig gulden kan men in Finland uitstekend eten. Waarbij het wel zaak is een beetje kalm aan te doen met de drankjes, want die kunnen er anders aardig inhakken. Echter lang niet in die mate als in de andere Scandinavische landen. Alcoholica zijn in Finland een staatsmonopolie, wat maakt dat de prijzen niet laag maar wel stabiel zijn. De overheid schrijft bijvoorbeeld voor wat hotels en restaurants voor hun slokje mogen rekenen. En dat is dan beslist niet zo veel dat u een glaasje ijskoude Finse wodka of specifiek Finse bessenlikeuren als Mesimarja, Lakka en Polar zou moeten versmaden. Een Fins biertje (wat lichter en zoeter dan het onze) wil er over het algemeen ook wel in. En dan de souvenirs. Hout en glaswerk, keramiek, handweefstoffen, rendierbont, metalen sieraden, staalwaren, poppen en een zeer breed assortiment van kunstnijverheidsartikelen, daar is natuurlijk wel iets voor u en de uwen bij. Met name in Lapland vindt men ook nog allerlei gebruiksvoorwerpen en sieraden, waarin een goudwaspannetje is verwerkt. Vervoer Hoewel het spoortje er optimaal functioneert, leent Finland zich in de zomermaanden (juni, juli en augustus) bij uitstek voor een autovakantie. Het eigen wagentje kan heel goed worden meegenomen, bijvoorbeeld met een Finnjet-oversteek van Travemünde naar Helsinki. Door het merengebied lopen tal van uitstekende wegen en ook hogerop zijn de hoofdwegen goed berijdbaar. Maar om heel Finland in pakweg een weekje te doen, moeten natuurlijk wel lange dagafstanden voor lief worden genomen. Het niet drukke Finse wegennet is eveneens zeer geschikt voor het maken van fietstochten. Bij verschillende hotels en ook op andere adressen zijn fietsen te huur. Speciale .rijwielpaden kent men er echter niet. Wie naar een bepaalde plaats in Finland wil, kan daar ook heen vliegen. De binnenlandse luchtverbindingen van Finnair zijn goed en goedkoop. Er worden bovendien niet te versmaden groeps-, gezins- en kinderkortingen gegeven op de buiten de IATA- tarieven vallende- passageprijs voor binnenlandse vluchten. Voor sportieve vakantievierders met ...tien procent koel, helder water.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 28