WN HUIS UT .Jongens niet beschouwen als 'de prinses' in de familie..." \lieuwe wijngids Meubels van Hans Wegner hebben allure door eenvoud Strepen, banen n balken i lentemode an Bayer Feest-make-up in goud en zilver rïËNLAND SD LEIDSE COURANT MAANDAG 10 DECEMBER 1979 PAGINA 9 13 jrecht Duijker, drager van Ordre du Mérite Agricole, ft een nieuw wijnboek het t doen zien, dat de ver- ïde wijnproever deugd zal n. „Kijk op Wijn" verrijkt kennis, is rijk geïllustreerd wil een gids zijn voor Eu- a's meest bekende wijnen, jker voert zijn lezer met tekst en prachtige illustraties van Franse pleintjes, stokoude entrees tot wijnkelders, vel den met plukkers en Proven- Waalse cafeetjes door het land van Marianne, waar het leven goed en de wijn een levensbe hoefte is... Er staat in het boek veel over bekende en misken de wijnen, over gronden en velden. Het wil afrekenen met verwarring, vertelt anec dotes en geeft serveertips: welke wijn bij wild, bij mosse len, bij rundvlees? Bijvoor beeld: een „Cahors" bij truf fels; of (wat dichter bij huis) bij rood vlees en pikante kaas: een „Morgon", het beste alter natief voor rode Bourgogne (ter plekke zegt men dan ook volgens Hubrecht: „hij combi neert het fruit van een Beau- iolais met de charme van een Bourgogne"). In het boek ook een lijst van Nederlandse im porteurs. Kijk op Wijn (300 kleurenfo to's) Paperback 19.90, Zo mer en Keuning Boeken, Ede. ...waar het leven rien het tegenvallertje >r de Italianen, dat de ft van de kleren voor modeshow „Bayer Mag- Italia" in het Amster- nse Hilton in Holland s gestolen, kwam men h bruisend voor de dag t de andere helft van de lectie onder de naam he fifty's in de jaren Er werd dan ook ge il naar de stijl van die riode al presenterend ge- idanst met een elan, dat stukken er af vlogen. fsr maakt vezels, die de ur niet heeft uitgevon- Van ragdunne draden irden breisels vervaardigd arin voor volgend voor- r de streep domineert, lalle en brede strepen, ba- n en balken, ze zijn er al- naal op de slapvallende ken, deux-pièces, mantels, ""T de herenpullovers in H ichtige jaquards, die de ïssmen met hun korte I ppies (eveneens anno j- jO) droegen. Het belang- J kste aspect dat aan de vijf- er jaren doet denken is de .4- nadrukte taille, die jaren- \t ïg door wijde, laag over -ig gedragen jurken en >uses is verdoezeld. De X ede schouders waren er al li., blijven komende zomer. i vallend in de show was ••jvJ korte roklengte tot op de I. ie, geheel naar de Parijse Jt-a-porter-trend 1980, arin zelfs mini voor wan. Asymmetrie in vele nödellen, ook jumpers, die cel asymmetrische (open) slag tot aan het taille- A tand hebben. De rokken zijn ak recht geplisseerd (biina msparant, zo dun is het eisel) en gezet op een inge- r usteerde elastische taille- band. Voor dit soort jurkjes, dat de geringste figuurfout als met een richtingaanwij zer benadrukt, moet de vrouw superslank zijn. Voor de winter veel meng- garens als Draion K met wol, alpaca, cahsmere, lams wol, Shetland en angora of geruwde tweed. Voor lente en zomer in warme of koele tinten fantasiegarens in zo merse tweeds breisels in dralon-katoenmengingen die het slap neervallende effect geven van rokken, de dunne beweeglijkheid van twin- sets, bolero's, vesten en top jes. Aldus toegerust slenter den jonge, gelukkige paartjes met de armen om elkaar heen geslagen over het plan kier, in het licht der schijn werpers. Even onbezorgd als de los om de leden vallende breisels. Naar Parijs' voorbeeld wer den de vroegere skibroeken, die met elastiek om de voet de pantalon glad trokken, gedragen met capuchon truien, terwijl ook voetloze panties in dezelfde kleur en materiaal waren gehouden als korte daarbij passende jurkjes. Kabel- en vlechtpa- tronen, verzette ribbels, re liëfs en Prince de Galles als „outlook" op winter 1980- 1981. Waar stoffen en vezels ge maakt worden, denkt men lang vooruit... Vandaar ook in de show fake-bontjassen, met bloemblad gesneden voorpanden (1981), dunne wollig aandoende korte jurkjes (grijs) met diepe split in de voorkant van de «rok. Tot slot was er een serie jog- ging-pakken voot alle sei zoenen in oranje-wit om alle jaren allerlei sporten in te 1 rijven. oorknoopjurkje, aansluitend als een kous. Erbij past een svallend vestje. Hij is ook gevallen „voor de streep", die op renpullovers, vaak in multicolour, voorkomt. WE MOETEN OPPASSEN DAT WE MET ZN ALLEN NIET INSUFFEN" Hans Wegner. Hans J. Wegner, Denemarkens be roemdste meubelontwerper, is een zil- verharige man van midden zestig. Zijn studio ten noorden van Kopenha gen kijkt uit op de met kleurige her fstbladeren gestoffeerde tuin, waar de wind bij vlagen zó in huis houdt, dat het goud- en koperkleurig blad over het grasveld stuift... Het huis, dat Wegner zelf ontworpen heeft, is van gele steen en straalt een enorme rust uit Hier heeft Wegner zich gevestigd om samen met zijn dochter Marianne, die architecte is, te werken. In de stu dio staan overal stoelen-in-wordingr, in een hoek een werkbank overdekt met allerlei soorten gereedschappen. Midden in de ruimte staat een straatlan taarn waaraan Wegner lang heeft gewerkt. Lantaarns fascineren hem, zegt hij. Dit exemplaar heeft veel van de ty pische stijl in zijn werk: harmonie zon der overdadigheid, zonder fratsen of frutsels. Een paar maanden geleden schreef een Amerikaans tijdschrift dat er in de wereld maar twee grote meube lontwerpers zijn: Charmes Eames en Hans Wegner. Eames is onlangs overle den. Gezeten aan de overkant van zijn werk bank filosofeert de ontwerper over zijn jonge jaren. Hij roept een wereld op die goeddeels verdwenen is, een wereld die nog plaats bood aan de handwerksman die zowel ambachtsman als kunstenaar was. In Tonder (Jutland nabij de Duitse grens, waar Wegner geboren is) stonden straat na straat juwelen van huizen. Wo ningen die nu in Nederland subiet onder Monumentenzorg zouden vallen. Ze had den een eigen karakter van boven tot beneden. Helaas is men ook hier gaan renoveren. „Mijn vader was schoenlap per, maar we woonden midden tussen ambachtslieden, ieder met een eigen vak. Als je een stuk hout nodig had, liep je even bij de dichtstbijzijnde timmer man binnen. Het leven was ongecompli ceerd, menselijk, je leefde naar de letter lijke zin van het woord „samen". Je klopte ergens aan en was welkom. Je had van huis uit ook een grote ver trouwdheid met gereedschap. Je ouders leerden je het te gebruiken, je zag het om je heen gebruiken, je groeide er mee op. Dit is iets wat de tegenwoordige jeugd misschien mist. Ik voel me erg, eenzaam als ik nu nog wel eens door die straten dwaal. Die warme, doorleefde huizen zijn schitterend „opgeknapt". Maar ik vind ze steriel, te mooi. Ze heb ben hun ziel verloren. De sfeer is eruit, want je hoort het kloppen van de tim mermanshamer niet meer...". Voor de jonge Hans was het de gewoon ste zaak van de wereld om ambachtsman te worden. „Alle mensen die we kenden waren het, maar om iets van mijn ach tergrond te begrijpen moet je iets weten van de plaatselijke toestanden uit die tijd, waardoor ik voorbestemd was om schrijnwerker te worden". Kameraadschap Wegner is nog „timmerman". Hij heeft nooit zijn banden met het schrijnwer- kersgilde verbroken. Veertig jaar werkte hij samen met de grote man uit die pro fessie, de Deen Johannes Hansen. „Jo hannes had net als Iversen, Kjaer en Bo ren een ijzeren zelfdiscipline, die zich ook uitte in het werk. Ze leefden en werkten met bepaalde normen. In die tijd verdiende je niet veel. Het huren van tentoonstellingszalen kon er niet af, investeringen moesten krap gefinancierd worden, maar de onderlinge kameraad schap was geweldig. Niemand van ons droomde toen ooit nog eens van het ont werpen van meubels te kunnen leven. Maar toen fantaseerde en experimen teerde ik nog wel eens. Vergeleken met mijn jonge jaren is mijn werk veranderd. Ik weet nu tot in het kleinste onderdeel wat ik ga maken. Ik begin met een ruwe schets. De ideeën komen meestal als ik televisie zit te "kijken" zonder iets te zien. Ik krabbel zo wat op een blocnote, die bij de hand ligt. Later breng ik ver beteringen aan en maak ik een modelle tje. Geen sensationele dingen, maar een goede lekkere stoel". „Ik deed er eens een dag over om de zit ting te vlechten, zodat ik precies wist hoeveel tijd het een man in de werk plaats kost. Als je weet wat je wilt en dat weet ik nu na al die jaren verlies je wel wat van je spontaneïteit, de fris heid van het experiment. Dat is voor een creatieve geest moeilijk te verteren, het wordt meer een strijd om het haalbare ten gerieve van de fabrikant. Die wil een produkt dat geen problemen geeft. Een heleboel ontwerpen van mij komen echter nooit in de handel. Het zijn mo dellen die geen fabrikant wil maken. Maar als ik ergens intens aan gewerkt heb, kan ik het niet weggooien. Je weet trouwens nooit of je het later nog eens kunt gebruiken". Razend „Soms 'speel' ik met ontwerpen uit de veertiger jaren. Veel leuker dan de de signs van nu. Ik heb twee ontwerpen ge maakt aan het einde van 1940, maar die zijn door de critici afgekraakt. In die tijd was het werk van Kaare Klint in Dene marken in zwang. Hij was de koning! Je moest je naar zijn voorbeeld richten. Ik heb dat een tijdje gedaan, maar ik ben er nu razend over. Het was de vervelendste periode in mijn loopbaan. Ik heb het al tijd het prettigst gevonden dingen vanuit een nieuwe gezichtshoek te benaderen. Geen gebaande wegen volgen, anders is het leven dodelijk saai. Ik wil verande ringen teweegbrengen en daarop reage ren. Anders stik ik". „Het is heerlijk om zelf te construeren. Ik kon al op mijn twaalfde jaar hout snij den, op een kinderlijke manier natuur lijk, maar het leerde mij hoe moeilijk het is. Daarom heb ik een enorme bewonde ring voor houtsnijders. Kunst en am bacht? Mij best, maar waarom is am bachtelijk werken op zichzelf geen kunst? Je moet niet te intellectueel gaan denken. Het gaat om puurheid en zui verheid. Je moet de dingen niet te inge wikkeld maken". „Ik weet wéarover ik spreek, want ik heb zelf op het verkeerde spoor gezeten, toen ik een ander ging „nadoen". Eerst maakte ik vaak stoelen met het doel om schrijnwerkers een kans te geven te la ten zien wat ze met hun handen konden maken. Tegenwoordig hebben machines die taak overgenomen. Uiterlijk met het zelfde resultaat. En toch is het anders. Nu krijg je te maken met de omgekeerde wereld. Schrijnwerkers imiteren machi naal werk". „De eerste keer dat ik in Amerika was wilden ze mij overhalen een „Wegner- lijn" te pousseren. Daarmee had ik goud kunnen verdienen, want ik had een ge weldige sponsor. Een miljoenenzaak had 't kunnen worden. Maar ik heb „nee" gezegd. Op de een of andere manier was ik dat in mijn eigen gevoel aan mijn Deense schrijnwerkersvrienden ver plicht. Ik had een schuld af te lossen aan de eerste generatie schitterende Deense timmerlieden. „Als je het niet doet", zei mijn relatie „gaat een ander je toch ma chinaal copiëren". Maar ik ben nog blij dat ik het niet gedaan heb". „Misschien als compensatie ben ik een kast gaan timmeren, die ik met een zak mes heb gegraveerd. Mijn vrienden zei den dat ik gek was, maar ik heb het toch gedaan. Het werd een tafreeltje dat ik vaak in mijn jeugd gezien heb vanuit ons huis ih Tonder: een sloot met kikkervis jes, snoeken, waterplanten en insecten. Het waren jongensfantasieën waar ik geen cent mee verdiende. Maar het was fijn werk om te doen. Vroeger kon je het kaf en het koren onderscheiden bij meu bels. Je wist wat goed en wat rommel was. Vandaag de dag hebben de mensen een „functionele smaak". Daar hebben ze de mond van vol: iets moet functio neel zijn. Dat is modern. Apekool. We moeten oppassen dat we met z'n allen niet insuffen, en niet achter smaakbe- dervende nieuwigheden aan hollen. Dat is toch niet te veel verlangd wel? TINY FRANCIS Tiny Francis en de wijn een levensbehoefte is. Het kleurig oog van Ayer... U moet eens kijken hoe u ervan opknapt als u wat make-up gebruikt. In de donkere dagen voor Kerst mis wil de cosmetica wat fleur in het leven en op de wangen brengen. Ze doet dit door middel van de warme en weldoene kleur goud. Vrijwel in alle lip sticks en foundations zit een gouden gloed. Niet al leen goud, maar ook zilve ren glinsteringen worden gebruikt om de huid een stralender glans te geven. Het huis Orlane speelt met het avondlicht met Poudre B 21 „Platinium" in de kleur „Transclucide", geschikt voor elke teint, voor blond jes en bruinharige vrouwen. Deze poeder schittert in het avondlicht omdat het 20 pro cent parelmoerdeeltjes be vat. De rouge a levres zorgt voor een „gouden" glimlach in de kleur Cuivre Doré. De oogleden passen bij dit ge heel door Fard Paupières Duo B 21: „Les Platines", gouden parelmoer. Deze pro- dukten zijn volgens de fabri kant vochtregulerend, zodat de huid niet uitdroogt door de maquillage. Helena Rubinstein, die ook haar sporen verdiend heeft in de feestelijke make-up- sector zoekt het in de „Pre vious Metals" make-up, al weer een parelmoerachtige heldere teint met „Silk Fas hion Foundation", kleur „Cool Beige". De oogleden worden voorzichtig bepoe derd (borsteltje van zuiver marterhaar) en vervolgens wordt nieuwe eyeshadow compact opgebracht in gou dachtig koper (Brilliant Cop per), goudachtig bruin met groene schijn of zuiver goud. Linda Mason, de Rubinstein styliste, wil het hele ooglid goud maken met „Brilliant Gold". Al deze schittering is mogelijk omdat de produk- ten alle zeer kleine goudk leurige schilfertjes bevatten. Tenslotte goud- of zilverach tig poeder over armen en schouders verstuiven. De naam: „Silk Fashion Accent Powder", die de huid werke lijk satijnig maakt Natuur lijk gebruikt u er „Precious Metals" nagellak bij. Harriët Huber Ayer brengt ook iets heel moois met haar maquillage Vertiges; „duize lingwekkend" zal ze wel be doelen met deze naam. De ogen worden verlevendigd met drie camaieutinten oog schaduw: quartz, topaze en muscat (nieuwe kleur tussen bruin en purper in). Het oog krijgt een omlijsting van sa tijnig zwart. Topaze is een zonnig-gouden nuance, die op het midden van het oog lid en de arcadeboog komt. Naar de slapen toe dan de tint Muscat en glanzend roze quartz krijgt een plekje vlak bij de neus. Een kleurig oog, met „goud" als „blikvanger". Op de wimpers veel mascara en de mond mag fuchsiaroze zijn, mits dit bij de kleding past. Het bijzondere van de Hubbard-lipsticks is dat ze crème-achtig aanvoelen door de toevoeging van tarwekie- men, glycerine en allantoi- ne. Nu is het een feit dat meer lippenstiffen de mond fraai „zalven" doordat ze de bovenstaande natuurlijke vochtbehoudende kwalitei ten hebben. Een noodzaak in de winterdag met de regel matige aanvallen van kou en schrale wind. Centrale en gasverwarming drogen de huid (ook die van de lip pen) eveneens gevaarlijk uit 10EK OVER KINDEREN EN GEZIN inderen hebben een eigen jk op het ideale gezin... rof. Gisela Oestreich, togleraar in de pedagogie 3 psychologie aan de uni- trsiteit van Frankfort, *ft in een periode van en jaar zo'n 16.000 kinde- n ondervraagd en opstel- o laten schrijven over hoe j zich het prettige familie- iven voorstellen. Ze heeft tor bevindingen gebun- eld en uitgegeven bij Uit- everij Hoffman en Campe t Hamburg onder de titel: Elternladen". *e kinderen en tieners, die *n de enquête hebben mee gaan leven allemaal in de Midsrepubliek. Hun leeftij- En variëren van 9 tot 16 jaar. e kregen vragen te beant- "n visie op het gedrag van ,ngens en meisjes, terwijl ze mochten vertellen hoe ze un eventuele kinderen later "f zouden opvoeden. Veel ftwoorden waren onthut- end. Ze openen de ogen van ouders en opvoeders met be trekking tot de tolerantie van de kinderen en waar deze overschreden wordt. Uit het boek komt duidelijk naar vo ren hoe kinderen op conflict situaties reageren en welk een grondige hekel zij hebben aan disharmonie en hypocrisie in hun omgeving. Een vijftienja rige: „Mijn ouders zijn alleen vriendelijk tegen mensen van wie zij denken dat ze daar voordeel bij hebben". In vrijwel elk vraaggesprek valt een verlangen naar rust en vrede thuis te beluisteren. Kinderen lijden er meer on der dan ogenschijnlijk lijkt, als vader en moeder ruzie maken. Daarom is Gisela Oes- treichs (ouderwetse...) conclu sie: „Vecht onenigheden uit als de kinderen er niet bij zijn". Ook vindt zij, aan de hand van haar omvangrijke steekproeven dat ouders geen geheimen voor hun kinderen verborgen moeten houden. Ze moeten niet altijd gelijk wil len hebben en de kinderen als onmondige wezens beschou wen, maar hen als gelijkwaar- digen behandelen als het om menselijke relaties gaat. Een meisje: „Als ik kinderen moest opvoeden, moesten de jongens hetzelfde doen als de meisjes, want iedereen in het gezin heeft dezelfde rechten. Jongens moeten niet worden beschouwd als de „prinses" in de familie... Kinderen moeten een behoorlijk vak leren en naar school gaan. Als de va der van de kinderen „slecht doet" gaat het met hen ook de verkeerde kant op". Deze wij ze woorden komen van een dertienjarige. Een elfjarige middelbare scholier uit Schleeswijk-Hol- stein schreef in een opstel: „Ik ken een familie, die beslist niet behoort tot de gelukkig ste in de wereld. Ik zou nooit kunnen leven in een gezin waar de mensen elkaar al bij het ontbijt in de haren vlie gen. Ik zou ook niet kunnen leven in een gezin waar de hele dag herrie was. In de fa milie die ik bedoel, doet ie dereen waar hij zin in heeft. De ouders kijken niet naar de kinderen om; ze hebben ge woon geen belangstelling voor ze". In grote lijnen vindt de on dervraagde jeugd dat .jongens en meisjes' hetzelfde werk moeten (kunnen) doen en dat in families waar de hele dag wordt gebekvecht de kinde ren ongelukkig ziin. Tieners hebben zeer duidelijke denk beelden over samenwerking en in vrede met elkaar leven. „Ouders moeten niet autori tair doen", zegt prof. Gisela. „Als ze steeds hun wil opleg gen wordt een kind nukkig en ontmoedigd. Ze moeten bij moeilijkheden van buitenaf achter hun kroost staan en hen steunen zonder daar veel ophef over te maken. Ouders moeten er de tijd voor nemen hun kinderen te helpen bij het nemen van beslissingen en kinderen moeten niet naar bed worden gestuurd omdat het dan rustiger in huis is". ...kinderen moeten niet naar bed worden gestuurd omdat het dan rustiger is in huis.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9