Moord op neef sjah eerste in reeks van aanslagen Internationaal Hof heeft groot moreel gezag NI ïpatroon schendingen mensenrechten ongewijzigd Hevige gevechtpn in Tabriz duren voort Waarom u voor een doorlopend krediet beter naareenbankzoalsdeNMBkuntgaan. AMNESTY IN JAARBOEK: LEIDSE COURANT MAANDAG 10 DECEMBER 1979 PAGINA 7 Droevig einde van houten kerkgebouw Een poging, om een oud houten ktrkgebouw In Pine Bluff (Arkansas, VS) te verplaatste is uitgelopen op een falikante mislukking. Al direct aan he begin van de po ging begon het gebouw zo gevaarlijc opzij te hangen, dat een toevallige passant (rechts) sprinten moest voor zijn leven. Op de twee foto begint het dak al bedenkelij ke omkrullingsverschijnselen te tonen Op foto drie gaat de achterkant al tegen de grond en tenslotte, op foto vier davert, in een wolk van stof, de tiele zaak in elkaar. od«Begin 7 januari naar Sadat rbaaitAIR9 <t,P,) BeSin vol- lend jaar brengt Israëls pre- n aie - - elijk lier Menachem Begin een Kerdaags bezoek aan Egyp- s(ee zo is op te maken uit een isteren in Cairo uitgegeven erklaring. iad president Sadat, die zijn jpëlische gast ontvangt in ijn winterpaleis in Assoen, erder als datum 4 januari ge- loemd, later werd bekend dat iet bezoek begint op 7 januari, iet kerstfeest van de Kopten. W8e, De Isnelische eerste-minister blijft d"ie dagen in Egypte, al dus hel communiqué dat er op wijst dit het overleg tussen de twee politieke leiders past in het raimwerk van beraadsla gingen tussen Egypte en Israël over de vredesonderhandelin gen. Tot de kopten, een christelijke groep, behoren ongeveer 7 miljoei Egyptenaren. Zij heb ben een eigen kalender, die kerstnis laat vallen op 7 janu- )nvo!doende ;eemanskunst i'astnetramp .ONDEN Hoewel het za- in Londen gepubliceer- e rapport over de ramp tij- bns de Fastnet-zeilrace, waar lij vijftien deelnemers om het 'n 0 iven kwamen, in nogal ver- oeilijkende bewoordingen ge- ihreven is, luidt de conclusie, at een combinatie van facto- en, namelijk gebrekkige ont werpen en onvermijdelijke autieve handelingen qua zee- lanskunst, tot de ramp heeft Jeleid. •t team van deskundigen ;gt een „verontrustende sa- ienhang" gevonden te heb- en tussen bepaalde ontwer en van zeejachten en het ge- rek aan stabiliteit bij sommi- e boten in het deelnemers- eld. Vieuwe lederzetting foor bewoners Ion Moreh ERUZALEM (Reuter) Het •raëlische kabinet heeft giste- :n besloten, dat onmiddellijk ewerkt moet worden aan een ïeuwe nederzetting in de la&ts van Elon. Moreh, dat op ist van een Israëlische recht- ank moest worden gesloopt. ADVERTENTIE Gezellig, al die kerstkaarten met bim-bam-beieren- klokken, arresleeën en sprokkelende vrouwtjes in het sparrewoud. Tussen haakjes: hebt u al een adreslijst ge maakt van familie en kennissen mèt post codes? Dat worden dan wat je noemt volledige kerst kaarten! Gebruik'm goed. pttpost OOK ZONDER ERKENNING DOOR IRAN DEN HAAG Terwijl de spanning rond de bezette Amerikaanse ambassade in Teheran voortduurt, is van middag in het Vredespaleis in Den Haag het Internatio nale Hof van Justitie bijeen gekomen om de zaak te be handelen, die de Verenigde Staten hebben aangespan nen tegen Iran. De inzet van deze zaak is, zoals bekend, de eerder genoemde bezet ting van de ambassade in Teheran. De VS willen, dat het Hof Iran gelast een aan tal „voorlopige maatrege len" te nemen. Echter, evenals bij de behan deling van de zaak in de Vei ligheidsraad, verleden week, is de grote afwezige vandaag in Den Haag een vertegenwoord iger van de Iraanse regering. Minister van Buitenlandse za ken Ghotbzadeh heeft de afge lopen dagen herhaald, dat zijn regering het Hof in Den Haag niet erkent en ook de Iraanse geestelijke leider Khomeiny heeft al laten weten, zowel de uitspraak van de Veiligheids raad als die van het Internati onale Gerechtshof aan zijn laars te lappen. „Maar", zo zullen velen zich afvragen, „heeft dat Hof dan nog een mogelijkheid om de uitvoering van haar beslissing af te dwingen". Het antwoord kan kort zijn: nauwelijks, hoe wel het daarom nog niet juist is te stellen dat het Hof eigen lijk geen nut heeft. Zo kan het belang van het Internationale Hof van Justitie niet alleen worden beoordeeld naar zijn werkzaamheden en de resulta ten daarvan. Alleen zijn aan wezigheid is al een voorname factor in het internationale rechtsverkeer. Daarnaast is het ook zo, dat een uitspraak van het Hof in veel landen een grote morele waarde heeft. Een bewijs daarvan is onder meer, dat van de meer dan zestig uitspraken die het Hof sinds zijn oprichting in zijn huidige vorm, kort na de Tweede Wereldoorlog, heeft gedaan, er maar een kleih aantal is dat niet is uitgevoerd. Opvallend daarbij is wel, dat de meeste van deze genegeer de uitspraken de afgelopen ja ren zijn gedaan, onder meer in de zogenaamde „Visserij-oor log" tussen IJsland en Enge land en het geschil tussen Aus tralië en Frankrijk over de Franse kernproeven in de Stil le Oceaan. Overigens is het zo, dat alleen staten geen individuen een zaak bij het Internationale Gerechtshof aanhangig kun nen maken. Volgens artikel 94 van het Handvest van de Ver enigde Naties moeten de leden van de VN zich gedragen naar beslissingen van het Hof. Daarnaast kunnen landen zich, onder meer door de on dertekening van een stan daard-verklaring, hebben ver plicht de rechtsmacht van het Hof in Den Haag te aanvaar den. Wanneer landen echter weigeren aan de uitspraak van het Hof gehoor te geven, is de enige sanctie-mogelijkheid een optreden van de Veiligheids raad en het afkondigen van maatregelen. Hoe moet, tegen deze achter grond, de vandaag begonnen zaak worden gezien? President Carter hoopt, dat Iran middels „voorlopige maatregelen" zal worden gelast, de gijzelaars vrij te laten; of Iran daarop re ageert is dan weer een tweede. De Amerikaanse vertegen woordiger bij het Hof, minister van Justitie Benjamin Civilet- Familie Biko krijgt smartegeld JohannesburgDe Zuidafri- kaanse staat heeft de familie van de in gevangenschap overleden zwarte leider, Steve Biko, smartegeld toegekend, zo is uit Johannesburg vernomen. De weduwe van Biko vertelde dat haar familie 65.000 rand (156.000 gulden) had gekregen. ti, zal de komende dagen, zo wordt verwacht, een groot aantal schendingen door Iran van internationale en bilatera le bepalingen overleggen. Twee van deze bepalingen zijn de Weense Conventie inzake consulaire Betrekkingen (1961) en het Amerikaans-Iraanse Vriendschapsverdrag. In beide door Iran en de VS onderte kende verdragen is opgeno men, dat geschillen aan het Internationale Hof van Justitie worden voorgelegd. Nadat het Hof de „voorlopige maatregelen" heeft uitgevaar digd, zal het zich, voordat defi nitief vonnis wordt gewezen, buigen over de vraag, of het in het geschil tussen de VS en Iran enige rechtsmacht heeft en of de Amerikaanse claim voldoende onderbouwd is. Is dit het geval, dan zou Iran bij verstek door het Hof kunnen worden veroordeeld. Voor de gijzelaars in de am bassade in Teheran is het ech ter niet te hopen, dat zij pas vrij worden gelaten wanneer het Internationael Gerechtshof tot een dergelijke uitspraak is gekomen. Immers, de rechters zijn ge woon zo'n beslissing, en daar aan voorafgaande hun be voegdheid in de hele zaak, langdurig en intensief te over wegen. Daar komt, blijkens de uitla tingen van Khomeiny en Ghotbzadeh, nog bij dat er niet op hoeft te worden gerekend, dat de Iraanse overheid aan het vonnis van het Internatio nale Gerechtshof gehoor zal geven. *'-«K Een deel van de 1.000 Iraanse vrijwilligers, die vandaag of morgen naar Zuid-Libanon zouden vertrekken, tijdens een training in een kamp bij Teheran. Iraanse vrijwilligers niet welkom in Libanon BEIROET De Libanese regering heeft de luchthaven van Beiroet tot verboden ge bied verklaard voor vlieg tuigen uit Iran. Hiertoe is besloten nadat uit Teheran was vernomen, dat Iraanse vrijwilligers naar Zuid-Li banon wilden komen om de PLO te steunen in de strijd tegen Israël. De Iraanse religieuze leider Montazari verklaarde verle den week, dat in totaal 10.000 vrijwilligers gereed stonden om naar Libanon te vertrek ken. De eerste 1.000 zouden vandaag vertrekken. Montaza ri verklaarde verder, dat wan neer Libanon de vrijwilligers niet toe zou laten, zij zich met geweld toegang tot het land zouden verschaffen. PLO-leider Arafat zei afgelo pen vrijdag op een pro-Iraanse bijeenkomst in Beiroet, dat hij alle Iraniërs die de PLO wil len steunen, van harte wel kom heet. Hij voegde daar aan toe, dat hij ook bereid is troe pen naar Iran te sturen, om ayatollah Khomeini te helpen in zijn „strijd tegen het imperi alisme". PARIJSE POLITIE NA DOOD MOESTAFA CHAFIK: (Van onze Parijse correspondent) PARIJS - De Franse politie is er na de moord afgelopen vrijdag op Moestafa Chafik, de neef van de sjah, van overtuigd dat het de eerste aanslag betrof van een reeks aansla gen op naar Frankrijk uitgeweken Iraniërs. In de Franse hoofdstad Pa rijs hebben zich de afgelopen jaren honderden Iraanse vluchtelingen ge vestigd. Een bepaalde groep Iraniërs heeft steeds een Franse opvoeding gehad, spreekt vloeiend Frans (vaak beter dan Perzisch) en voelt zich tot Frankrijk aangetrokken. Veel van deze Iraniërs zijn de politie na de moord op Chafik komen vertellen, dat zij sedert dagen jongelieden „met oriëntaals uiterlijk" in hun wijk had den zien slenteren. Voor de Parijse po litie is het duidelijk, dat deze „verken ningen" werden uitgevoerd om de ge woonten van Moestafa Chafik te weten te komen en om na te gaan, of hij even tuele lijfwachten had. De jongeman die Chafik afgelopen vrijdag neerschoot was alleen, maar volgens de politie stonden anderen klaar om in te grijpen, ZOOP V3P d© SJ3h, prins R©Z3, W©rd door 3Q©nt©n Omringd, tO©n hij wanneer zich moeilijkheden zouden in New York een bezoek bracht aan zijn tante, prinses Ashraff. voordoen. Allen zouden tot de moord- groep van de „Strijders voor de Islam" van ayatollah Khalkhali behoren. Deze heeft gezegd, dat de moord door zijn or ganisatie is gepleegd. Hij verklaarde verder dat „de kinderen van de Islam door heel Europa en Amerika heen de verrotte wortels van een schaamteloos bewind, deze bezoedelde lichamen, in een onvermoeibare jacht achtervolgen en wel, om ze in de vuilnisbakken van de historie te werpen". De Iraanse immigranten, die inmiddels een eigen contra-revolutionaire organi satie hebben gesticht, menen dat Moes tafa Chafik door de moordenaars aan gezien was voor zijn halfbroer prins Chahman. Zij verklaarden dat sinds be gin november onder meer drie gene raals van de Savana (de Iraanse staats veiligheidsdienst en de opvolger van de beruchte Savak) naar Parijs zijn geko men. Sedert de komst van de generaals naar de Franse hoofdstad zouden tal van leden van de gevluchte Iraanse ko lonie zijn geschaduwd. Vijf flats in de stad, die eertijds werden bewoond door leden van de Savak, zijn nu bezet door vertegenwoordigers van de veiligheids dienst van Khomeiny. TABRIZ De schermutselingen tussen aanhangers van de gouverneur is eveneens weer in handen van de opstandelingen, twee hoogste religieuze leiders in Iran, de ayatollahs Kho- De opstand in de hoofdstad van de noordwestelijke provincie, meiny en Sjariat Madari, zijn gisteravond in de stad Tabriz Azerbeidsjan begon toen vorige week donderdag twee geestelij- uitgelopen op heftige vechtpartijen. Minstens vijf mensen zijn daarbij om het leven gekomen en 26 werden gewond. De strijd ging om de controle over het radiostation van de stad, dat vanmorgen door de aanhangers van Sjariat Madari is heroverd op de aanhangers van Khomeiny. De residentie van de ke leiders van de Turkssprekende bevolking in de heilige stad Qom werden vermoord. Daarbij komt dat de bevolking van de provincie ontevreden is over de grondwet die teveel bevoegdhe den geeft aan Khomeiny. De opstandelingen willen meer regio nale autonomie, net als de Koerden. Het is nog onzeker of de ge plande vredesmissie vandaag uit Teheran naar Tabriz zal ver trekken. ADVERTENTIE Een geldvoorraadje voor onver wachte uitgaven of als alles tegelijk komt, zoals tandartsreke ningen, belastingaanslagen en de kosten van een 'tussendoor' vakan tie, kunt u altijd achter de hand hebben met een doorlopend krediet. Maar het is wel verstandig om te zorgen dat uw maandelijkse lasten binnen de perken blijven. Daarvan bent u verzekerd wan neer u erover gaat praten met een bank zoals de NMB. De mensen denken er daadwerkelijk met u mee en stellen in overleg met u de hoogte van het krediet vast, U kunt er dan op elk moment over beschik ken, Steeds opnieuw. Ook over het bedrag dat u al heeft afgelost. U be taalt alleen rente over het opge nomen bedrag. Want voor wat hoort wat, óók bij de NMB. Folders bij elk NMB kantoor. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. Het ion( DEN HAAG Hoewel in ommige landen :hai [rote aantallen politieke jevangenen wer- len vrijgelaten bleef het globale patroon van willekeurige arrestaties, politieke de lf d entie, martelingen en doodstraf in de we- s be 'eld ongewijzigd. Dit zegt het jaarboek van ilsiide internationale organisatie voor mensen- i ei [echten Amnesty International in haar jaar- i ren »oek. ileki tan het einde van de verslagperiode kwamen nieuwe regeringen in landen waar eerder toassale schendingen van mensenrechten had- wn plaats gehad, zoals Oefpnda en Cambodja. Maar volgens Amnesty is het nog niet mogelijk een betrouwbaar beeld van de nieuwe situatie in die landen te krijgen. In veel Latijnsamerikaanse landen liet men weer politieke opposanten „verdwijnen"; van sommigen werden later de stoffelijke over schotten gevonden. „Verdwijningen", politieke moorden of dood door marteling kwamen voor in Argentinië, Chili, Colombia, El Salvador, Guatemala, Mexico, Nicaragua, Paraguay en Uruguay. De situatie van de mensenrechten in Azië werd volgens Amnesty getypeerd door langdurige hechtenis van politieke tegenstanders zonder dat deze een proces kregen. Berichten over martelingen en politieke moorden kwamen ook uit een aantal landen in Afrika en het Midden- Oosten. Zo hebben er in Angola, Iran, Irak, Mozambique, Somalië, Zuid-Afrika, Zaïre en Zimbabwe-Rhodesië terechtstellingen van poli tieke gevangenen plaats gehad. In Oost-Europa kregen politieke opposanten zware gevangenis straffen. Sommigen van hen werden tegen hun wil in psychiatrische inrichtingen opgesloten. In Tsjecho-Slowakije, Polen, Roemenië en de Sowjet-Unie werden activisten voor de rechten van de mens gearresteerd, vaak omdat zij be richten over schendingen van mensenrechten hadden verspreid. In West-Europa leidden maatregelen tegen het politieke geweld tot inperking van individuele rechten. Zo overhandigde Amnesty aan de re geringen van Groot-Brittannië en Ierland rap- Korten over mishandeling van personen in echtenis van de politie. De Westduitse rege ring kreeg een rapport over de gevolgen van het isoleren van gevangenen. Wat de V.S. be treft stelde de organisatie een onderzoek in naar vermeende mishandeling van illegale im migranten en voerde zij acties tegen de dood straf. Dat laatste gebeurde ook in een aantal landen in het Caribische gebied Libië wijst PLO-man uit BEIROET (Reuter— UPI) De Libische autori teiten hebben gisteren de vertegenwoordiger van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie (PLO) het land uit gezet, zo is in Beiroet meege deeld namens Farouk Kad- doumi, de „minister van bui tenlandse zaken" van de PLO. Het Palestijnse persbureau WAFA heeft bekend gemaakt dat Abu Tarek opdracht had gekregen Libië te verlaten. Eerder was bericht dat de ver houding tussen kolonel Gad dafi, de leider van Libië, en de PLO slechter geworden was VS-vliegtuigen mogen niet landen in Cambodja SingaporeTwee Amerikaan se vliegtuigen die goederen voor Cambodja aan boord had den, zijn in Singapore geland omdat de Cambodjaanse rege ring geen toestemming wilde verlenen voor een landing in Phnom Penh, zo heeft een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade gisteren be kend gemaakt. Een van de vliegtuigen, een C- 5 Galazy uit Travers Field in Texas, had in Tokio op vracht wagens gemonteerde hijskra nen aan boord genomen en was van daar naar de luch tmachtbasis Clark op de Fili- pijnen gegaan met het plan naar Phnom Penh door te vliegen. Toen geen toestem ming werd verleend voor de landing in de Cambodjaanse hoofdstad, moest het toestel zaterdag in Singapore landen. Politieke gevangenen in Indonesië vrij JAKARTA— De Indonesi sche autoriteiten hebben za terdag de laatste politieke gevangen uit de tijd van de mislukte communistische staatsgreep in 1965 zaterdag vrijwel allen vrijgelaten. In totaal kwamen in verschil lende delen van het land 2.045 mensen die veertien jaar zon der vorm van proces hadden vastgezeten, op vrije voeten. Dit heeft het hoofd van de staatsveiligheidsdienst admi raal Sudomo bekendgemaakt. Er zitten nu nog 105 mensen gevangen die zich, naar hij zei, niet meewerkingsgezind heb ben getoond.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7