Kaagse Middenstand protesteert tegen tariefsverhoging pontveer Bevolking wil verspreide parkeercentra in dorpskern Leidschendam neemt maatregelen tegen ongewenste vestigingen Kolibri bekroonde vogeltekeningen Problemen rond muziekschool niet opgelost In EXCLUSIVITEIT WATERSPORT- EILAND WORDT EEN DURE ZAAK Eerste „ijspret" in Katwijk ENQUETE IN WARMOND: il DIEFSTAL AUTORAMEN Illegale zenders opgerold REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 10 DECEMBER 1979 PAGINA 4 DE KAAG De Kaagse mid denstand is het niet eens met de inmiddels door de gemeente raad aangenomen tariefsverho ging van tien procent voor het pontveer. Het toch al "stille" dorp dreigt door de tariefsver hoging nog meer in een isole ment te geraken. Jan van Nieuwkoop, eigenaar van on dermeer de vishandel op het Kaageiland: „Het is duidelijk dat door een verhoogd tarief minder mensen naar het Kaa geiland toekomen. Een groot aantal huiseigenaars, voorna melijk forensen, vindt het pri ma dat op deze manier de rust op het eiland wordt gehand 7. Vishandelaar Jan van Nieuwkoop voor spelt sombere tijden op het Kaageiland. haafd. Voor hun mag het tarief ongelimiteerd stijgen, want zij zitten hier voor hun rust en zien bovendien de prijzen van hun huizen stijgen naarmate het eiland stiller wordt. Exclu siviteit waar wij als midden standers voor moeten betalen". Vanavond beraden de midden standers zich in een vergade ring in het 'Kompas' over het toenemend isolement van het kaageiland. Vanaf 20.00 uur zal dan duidelijk moeten worden welke acties men wil onderne men tegen onder meer de voor genomen tariefsverhoging. Het pontveer De Kaag is de laatste tijd weer sterk in opspraak gekomen door de zeer grote bedragen die met het be houd van dit pont gemoeid zijn. Dit is voor de gemeente Alkemade, waar het Kaageiland deel vanuit maakt, het grootste probleem. Het exploitatietekort bedraagt nu al 350.000 gulden en het ziet er naar uit dat het nog meer gaat stijgen. Een voor de gemeente Alkema de bijna niet financieel te dragen zaak. Een oplossing voor dit probleem dient, liefst op korte termijn, gevonden te worden. De onlangs gehouden enquête op het Kaageiland die handelde over de toekomst van het pontveer, berust in feite op de keuze: een nieuw pont veer of een vaste oeververbinding door middel van een brug. De heer Van Nieuwkoop: „Voor mij mag er een brug komen. En met mij denken alle middenstanders er zo over, want de romantiek van de pont is er af. Vroeger was dat er nog wel, maar te genwoordig ben je 's avonds bang om daar op je gezicht te worden geslagen. Een brug heeft als tweede voordeel dat ie weet waar je aan toe bent. Nu wordt het tarief voor een auto een bedrag van vijfeneenhalve gulden maar wat zal de toekomst brengen. Bedragen van drie rijksdaalders of een tientje liggen in het Pï JUS rdt c-a 2 verschiet. Denk je, dat de mensen dan ,|n, nog zo snel naar het Kaageiland zullen jij komen. Volgens de Kaagse midden- stand niet. Nu is het al moeilijk om je hoofd boven water te houden. Waar, blijven wij middenstanders als er geen mensen op het eiland komen. Neem bij-, voorbeeld eens de planksurfers. Aan de Ringvaart is het verboden om je 'plank' te water te laten. De jongelui gaan dan naar het Kaageiland, maar moeten wel j een fors bedrag neerleggen om met de auto op het eiland te komen. Ze ver trekken naar elders want De Kaag wordt te duur". Het is duidelijk dat er nog menig woord zal worden gesproken over de toekom stige vorm van oeververbinding voor het Kaageiland. De tariefsverhoging is echter aangenomen in de gemeente raad, daar is weinig meer aan te doen. Jan van Nieuwkoop: „Inderdaad wordt het door sommigen achteraf gepraat ge noemd. Maar het is nooit te laat om je mond open te doen. Vooral bij een zo belangrijke zaak RAADSELACHTIGE WINTERPRIMEUR KATWIJK De Katwijkse Dienst Openbare werken heeft haar eerste „winterse aktiviteit", het strooien van zand, erop zitten. Tot ieders verbazing reed rond het mid daguur de zandstrooiwagen van de Katwijkse gemeente door het dorp. De aanleiding daartoe was een leiding- breuk van een NZH-bus, die ongeveer vijf kilometer as falt in het Zeedorp met die selolie besprenkelde. De lekkage bij de BZH-bus zorgde er gisteren voor dat de busroute vanaf het Vuurbaak plein, vlak achter de Katwijk- se Boulevard, tot en met de Molen in Katwijk aan de Rijn, door een dun olielaagje spek glad werd. Verontruste auto mobilisten, die eerst dachten met een grillige speling der natuur te maken te hebben, deelden de Katwijkse gemeen tepolitie het euvel mede. Door de regenlaag op het asfalt had de olie zich over de gehele weg verspreid. De gemeentepolitie wist geen betere oplossing, dan de ge meentelijke strooidienst te waarschuwen, die daarop met een strooiwagen met zand uit rukte, en de route door het dorp al strooiend herhaalde. Door de ingreep wist men de gladheid, en mogelijke blik schade, tegen te gaan. Echter de verbazing van de net aan tafel zittende Katwijkers was er niet minder om. Met wollen sjaals om en los aangeschoten schoenen probeerde menig Katwijker de „snel ingevallen vorst" op de straten uit. Helaas zonder resultaat. ALPHEN AAN DEN RIJN De problemen rond de „Streekmuziekschool Alphen aan den Rijn" zijn nog lang niet de wereld uit. Tijdens een vergadering van het Alge meen Bestuur van de muziekschool bleek, dat met name de gemeente Nieuwveen de grootste moeite zal hebben met een voorstel over subsidiëring en studieduur, dat in meerder heid werd aangenomen. Behalve de vertegenwoordigster van Nieuwveen, ging het be stuur akkoord met een maximale studieduur van de instrumen tale lessen van 6 jaar. Daarbuiten valt het algemeen vormend onderwijs. Verder zal het muziekonderwijs gesubsidieerd wor den tot maximaal de 20-jarige leeftijd. Daarna zal per leerling de betreffende gemeente zelf moeten beslissen of men doorgaat met de subsidiëring. Dit laatste was een amendement dat de voorzit ter, de Alphense wethouder mevrouw H. Donker, aan het, ver deelde, voorstel van het Dagelijks Bestuur had toegevoegd. De vertegenwoordigster van Nieuwveen voelde niets voor het voor stel. Zij maakte duidelijk dat Nieuwveen de subsidiegrens wil vastleggen op 18-jarige leeftijd terwijl verder tot die leeftijd ook de gesubsidieerde studietermijn mag duren. Voorzitter Donker sprak het „onaanvaardbaar" uit over het standpunt van Nieuw veen. Verder liet zij weten dat de deelnemende gemeenten (Al phen, Nieuwveen, Ter Aar en Zevenhoven) het eens zullen moeten worden over de wijze van subsidiëring voordat er een nieuwe gemeenschappelijke regeling voor de duur van 5 jaar tot stand kan komen „Anders wordt de gemeenschappelijke rege ling uitgekleed en blijft er niets gemeenschappelijks over", zo zei zij. Het bestuur ging, hoewel unaniem, node akkoord met een ander voorstel, om de norm van 2 1/2 leerling per klokuur te handha ven met daarboven enige experimentele ruimte voor de docen ten. Zij zullen de mogelijkheden van groepsonderwijs wat meer serieus moeten gaan bekijken omdat zij gebonden worden aan een begroting van rond de 8 ton die volgend jaar de muzikale lessen totaal mogen gaan kosten. De docenten lieten blijken geen voorstander te zijn van deze beperking. Nieuwveen wilde van de docenten ook nog weten wat van hen te verwachten zou zijn als deze gemeente zou besluiten weer deel te nemen aan een gemeenschappelijke regeling. Bepaalde uitlatingen van deze docenten hadden, zo zei de vertegenwoord igster, voor de nodigen onrust gezorgd. Op deze „typische vraag" werd door de docenten onder meer gezegd dat er geen toezeg gingen konden worden gedaan over de kwaliteit van het onder wijs als er bezuinigd werd. De respectievelijke gemeenteraden zullen zich binnenkort definitief uit moeten spreken over de voorstellen. Dan ook zal pas blijken of er voldoende basis is voor een nieuwe gemeenschappelijke regeling voor een periode van 5 jaar. WARMOND De deelne mers aan een enquête over het toekomstig bestem mingsplan voor de War- mondse bebouwde kom spre ken in grote meerderheid hun tevredenheid uit over het centrum van him dorp. Vrijwel iedereen is het er over eens dat er genoeg win kels en horecabedrijven in het centrum zijn. Het ont breken van een weekmarkt is voor velen een probleem doch ook hier spreekt de meerderheid zich uit voor het handhaven van de huidi ge situatie. Het aantal fiets en wandelpaden in War mond wordt zondermeer on voldoende genoemd. Van de 109 mensen die aan de in spraakprocedure mee wil den doen vulden er 89 de vragenlijst in. De enquête vormt de eerste fase in de totstandkoming van het be stemmingsplan. Naar aan leiding van de gegeven ant woorden worden de doelstel lingen geformuleerd waarna in de derde fase de oplossin gen bepaald gaan worden. Het merendeel van de beant- woorders vindt het niet nodig j dat er meer woningen in de Parkeren in de Warmondse Dorpsstraat. Eindje lopen; geen bezwaar. dorpskern gebouwd worden. Met de huidige verdeling van winkels, bedrijven en wonin gen is men tevreden. Bedrij ven die hinder of overlast be zorgen (stank of lawaai) moe ten geen verdere uitbreidings mogelijkheden worden gebo den. De invullers van de vra genlijst hebben er geen be zwaar tegen om meer dan 200 meter van hun auto naar de winkel te lopen. De parkeer gelegenheid moet dan wel over meerdere plaatsen ver spreid worden. De watersport blijft een om streden punt. Met een krappe meerderheid zijn de beant- woorders tegen een uitbrei ding van de jachthavens. De vestiging van nieuwe jachtha vens is volgens velen onaan vaardbaar. De bestaande ruimtelijke structuur spreekt erg aan. Deze moet zeker gehandhaafd en indien mogelijk versterkt worden. Ook de aanwezigheid van boerderijen wordt positief gewaardeerd. Wanneer de agrarische functie van deze boerderijen komt te vervallen moeten zij een andere functie krijgen. Dorpskern Al met al blijkt uit de beant woording van de enquête een grote tevredenheid met de huidige situatie in de dorp skern. In tegenstelling tot dat gene wat in andere gemeenten vaak naar voren komt bestaan er in Warmond weinig bezwa ren om een eindje te lopen. De winkels hoeven niet direct per auto bereikbaar te zijn. Hoe de winkeliers hierover denken komt uit de enquête niet naar voren maar duidelijk is dat de uitslag van deze enquête de te genstanders van een autovrij centrum een hoop wind uit de Zeilen wordt genomen, met deze uitslag wordt de tegen standers van een autovrij cen trum voor een groot gedeelte de wind uit de zeilen geno men. IJsclub Oud Ade huldigt bestuurslid OUD ADE Tijdens een drukbezochte vergadering van de IJsclub 'Oud Ade' is het bestuurslid Chris van der Geest gehuldigd in ver band met zijn 25-jarig lid maatschap van de actieve ijsclub. De heer Van der Geest ont ving uit handen van de heren or Vergeer van het district Sas- senheim en Zaalberg van het gewest Zuid-Holland een pla quette en een onderscheiding. Het jubilerende bestuurslid kondigde aan 'ijs en weder dienende' nog lang te willen m blijven werken aan het ijsclub- gebeuren in Oud Ade. ml 25- jarig jubileum zuster Straatman SASSENHEIM Zuster Wil ma Maria Straatman, sedert 10 jaar directrice van het gingstehuis 'Sint Bernardus' herdacht gistermiddag dat zij 25 jaar geleden intrad in de 'Congregatie Julie Postel' in Boxmeer. Het geestelijk jubi leum werd onder meer ge vierd met een Eucharistievie ring in de Tuinzaal van Huize Bernardus. Celebrant was Rec tor van der Ploeg. Muzikale medewerking verleende het broederkoor van Voorhout on der leiding van broeder Lebui- nus. Tijdens een drukbezochte receptie maakten veel Sassen- heimers van de gelegenheid gebruik om zuster Wilma te feliciteren. LEIDSCHENDAM De poltie van Leidschendam keek wel even vreemd op toen twee heren uit de Zijdebuurt aan gifte kwamen doen van een diefstal. Het was dan ook wel een ongewone diefstal. Uit de voertuigen van de beide gedupeerde heren werden namelijk de ramen ge stolen. Uit één auto werden alle ruiten vakkundig verwijderd terwijl uit de andere alleen de voorruit werd gehaald. Behalve de ramen wordt niets vermist en ook is van verdere schade geen sprake. Diefstal geluidsapparatuur Apothekersdijk is in de nacht elk spoor. van zaterdag op zondag voor 3700 gulden aan geluidsappa ratuur ontvreemd. De apparatuur was eigendom van een bandje dat op de zol der van het Volkshuis oefent. Van de daders ontbreekt nog Motoren uit treinwagon ontvreemd LEIDEN Uit een goederenwagon van een trein uit Tsje- choslowakije, die in de nacht van vrijdag op zaterdag het Leidse perron is binnengereden, zijn een aantal Jawa-moto- ren ontvreemd. De deur van de loszijde van de wagon was verzegeld, doch aan de andere kant van de wagon bleek dit verbroken te zijn. Een deel van de motoren, die in kratten werden vervoerd, waren omgevallen en een aantal motoren zijn verdwenen. De spoorwe grecherche en de Leidse politie stellen een onderzoek in. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Drie illegale zen ders zijn zaterdagavond om tien uur uit de ether ge haald. De zenders werden in beslag genomen na een zoe kactie van de Rijkspolitie Koudekerk in samenwer king met de opsporings dienst van de PTT. De zenders, die opgesteld ston den in een woning in Koude kerk, zijn ontdekt na peilingen van de PTT. Er waren een aantal klachten over etherver vuiling bij de politie binnenge komen. LEIDSCHENDAM Door een gedeeltelij ke herziening van drie bestemmingsplan nen wordt het in de toekomst onmogelijk dat datailhandelsbedrijven zich vestigen op gronden of in gebouwen die niet uit drukkelijk voor de detailhandel zijn be stemd. Hiemee wordt ook voldaan aan de wens van Gedeputeerde Staten onvolledi ge omschrijvingen voor bedrijfsterreinen in de bestemmingsplannen aan te passen. In Leidschendam gaat het met name om het grote 'Uitbreidingsplan in hoofdzaak, dat uit 1956 dateert, en de bestemmings plannen Veursestraatweg 1 en 2. In deze bestemmingsplannen staan omschrijvingen die detailhandel niet nadrukkelijk uitsluiten. Te vage omschrijvingen hebben in het verleden de ge meente problemen opgeleverd zoals bijvoorbeeld bij de vestiging van cash en carrybedrijven. In de nade re Leidschendamse bestemmingsplannen is de vesti ging van dergelijke bedrijven al onmogelijk gemaakt. Wethouder H.L. van Dongen heeft medegedeeld dat het uiteraard niet de bedoeling is om uitbreiding van bestaande bedrijven tegen te gaan. Aan de Veurses traatweg liggen industrieterreinen waarop bedrijfs hallen staan die voor dit doel kunnen worden ge bruikt. In een toelichting bij de herziening zeggen burgemeester en wethouders dat de aanpassing niet alleen nodig is voor eventuele nieuwbouw maar ook voor het gebruik van bestaande gebouwen. Ook uit economisch oogpunt is het volgens het college ge wenst de vestiging van bedrijven buiten de traditio nele, of de daartoe in bestemmingsplannen aangewe zen, winkelgebieden in de hand te houden. 'Wilde' vestigingen kunnen leiden tot aantasting van de aan trekkelijkheid van winkelcentra en daarmee van de stedelijke structuur. Omdat de (totale) herziening van andere plannen door woningbouwplannen voor rang hebben wordt slechts tot gedeeltelijke herzie ning overgegaan. NOORDWIJKERHOUT Door middel van een te kenwedstrijd „Vogel" heeft de Noordwijkerhoutse Vo gelvereniging „Kolibri" de plaatselijke jeugd bij haar jaarlijkse vogelexpositie in het Parochiehuis betrok ken. Eerste klassers van alle basisscholen in Noord- wijkerhout waren uitgeno digd om een tekening in te sturen voor de expositie. Per school werd één win naar gekozen. De mooiste tekeningen met het onder werp „Vogel" werden be kroond met een vogel in ien kooi. De 22e tentoonstelling kreeg als algemeen kampioen de heer Van de Ven met een bruinivoren kanarie. De jury achtte deze vogel het beste van de 383 inzendingen. De heer Van de Ven werd ook kampioen „gepigmenteerd". Met een kanarie werd de heer Opdam kampioen vet stof. De heer Zwaan werd kampioen in de afdelingen klein tropen en zebra's en Ja panse meeuwen. De heer Muilwijk verwierf de hoogste prijs bij de groot tropen, ter wijl de heer Zwetsloot de hoogste eer verwierf bij de grasparkieten. Bij de grote parkieten, de bastaarden en de stammen werden respec tievelijk de heren Haasnoot, Hermans en De Mooy kam pioen. De jeugdkampioen van dit jaar is A. van Roode. De winnaars met op de achtergrond het bestuur van de Vogelvereniging „Kolibri",

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4