Leidse Junior Kamer start uniek project Van Zeyst wint wisselgong jBouwplan voormalig terrein Machinefabriek Perfecte Lumière son Boeiende Bar Kamerm uziekconeeri ROM3 helpt u kiezen; STERBUS VERVOERT BEJAARDEN EN INVALIDEN Diamanten trouw STAD LEIDSE COURANT MAANDAG 10 DECEMBER 1979 PAGINA 3 agazi emie: rtiviU 05 Jei 19.00 LEIDEN Als het allemaal een beetje mee zit dan rijdt er volgende week maandag al een gloednieuwe stadsbus door Leiden, die speciaal is bedoeld voor het vervoer van be jaarden, gehandicapten en minder-validen. De bus, een uit de kluiten gewassen Merce des 207 diesel, is een geschenk van de Junior Kamer Leiden, een jonge en vrij exclusieve vereniging, die deel uitmaakt van een enor me organisatie met ruim 13.000 Kamers ver spreid over de gehele wereld. Met de zoge naamde „Actie Sterbus" maakt de Leidse Junior Kamer zijn entree als jongste lid (63- ste) binnen de Nederlandse keten. De bus gaat een verbinding onderhouden tussen 30 centrale halteplaatsen (dienstencentra, zie kenhuizen, bejaarden-flats, station en win kelcentra) in de stad en vervoert met gere gelde diensten bejaarden en invaliden van het ene punt naar het andere. Vooral de minder draagkrachtigen moeten van het vervoer gaan profiteren. Tegen een contri butie (20 gulden per kwartaal) kunnen deze mensen donateur worden van de Stichting Sterbus Leiden, waarbij men dan tegelijk een abonnement ontvangt en verzekerd is van de diensten van de stadsbus. Wethouder P.H. Schoute (CRM) overhandigde zaterdagmiddag in de LIAM-garage aan de Vondellaan de sleutels van de auto aan de full time aangestelde bus-chauffeur, de 22-jarige Anton Oosterveen. De wethouder was bijzonder ingenomen met het project van de Junior Ka mer en hij stelde zich dan ook spontaan garant voor een bedrag van 5000 gulden namens de gemeente Leiden ter ondersteuning van de ac tie. De bus zal allereerst een paar maanden proefdraaien in de stad, zodat het stichtingsbe stuur er een beetje kijk op kan krijgen wie er van het vervoer gebruik willen maken en hoe de stadsroute het best ingedeeld kan worden. De bus heeft een maximum capaciteit voor het acht personen waarbij inbegrepen het vervoer van twee rolstoelen. Uit een mark- tonderzoekje is gebleken dat diverse instellin gen en particulieren zeer veel belangstelling voor de bus aan de dag leggen. Junior Kamer lid G.J. Hülsenbeck vertelde desgevraagd, dat er inmiddels 1200 gegadigden zijn voor het lid maatschap van de nieuwe busonderneming. Er is een vrijwilligster aangetrokken die de tele fooncentrale voor haar rekening zal nemen en die het contact met de aanvragers en leden on derhoudt. Het is de bedoeling dat de abonnees ruim een dag van tevoren naar de centrale bel len en opgeven van welke halte zij wensen te worden opgehaald. Chauffeur Anton Ooster veen stemt hier dan zijn ritten op af en zorgt te juister tijd op de afgesproken plek te zijn, waar de mensen hem opwachten. Het vervoer is uit sluitend voorbehouden aan leden en dan nog het liefst aan mensen die om verschillende re denen slecht mobiel zijn. Hülsenbeck: „Het gaat vooral om de minder draagkrachtigen. Mensen met geld kunnen over het algemeen zelf wel voor een taxi of iets dergelijks zorgen. Als het Sterbus project in Leiden aanslaat dan zie ik er nog wel een tweede bus bij komen. Hoewel de aanschaf van zo'n Mercedes niet kinderachtig is, is het financieel wel te bolwerken. We zijn voornamelijk aangewezen op belangeloze gif ten, donatiegelden, subsidies en de verkoop van het boekje „Leiden voor Leiden", dat we speci aal voor de promoting van de stad hebben sa-, mengesteld. Ik geloof, dat als we eenmaal met de bus over de drempel zijn, dat het project in Leiden een grote kans van slagen heeft." Alle informatie over de Sterbus-actie is te krij gen via telefoonnummer 071-122443. Aanmel dingsformulieren worden beschikbaar gesteld door verschillende instanties zoals verzorging stehuizen, dienstencentra, invaliden- en bejaar denbonden. De formulieren moeten zo snel mo gelijk worden verstuurd aan de Stichting Ster bus Leiden, Hooglandschekerkgracht 32 in Lei den. Het gironummer van de stichting is: 4465279. LEIDEN Leiden be leefde zatermiddag in het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat zijn 9e Go Gong-toer nooi. Een vluggertjes- match voor nieuwko mers en gevorderden. Het van origine Chinese spel, maar door Japan wereldbekend gemaakt, trok ook dit maal weer tientallen liefhebbers uit alle delen van het land naar de Sleutel stad. De winnaar van het toernooi. Rob van Zeyst, won de zogeheten wisselgong, die hij in 1977 ook al eens een jaartje in huis mocht la ten prijken. Er werd zaterdag met „voor gift" gespeeld, zodat ook de wat minder deskundige Go- beoefenaren de kans kregen redelijk goed te eindigen. Bij elkaar werden er zes partijen gespeeld door 32 deelnemers in drie groepen. Om de tien seconden ging de gong: bij ding de steen paraat houden en bij dong zetten, zo gaat dat ongeveer. Een hels kabaal wanneer de stenen op het bord neerkomen, want Go- spelers vertonen een nogal af wijkend zetgedrag als we dat vergelijken met schakers en dammers: een zet moet duide lijk hoorbaar zijn, zo vereisen de regels van Go. Het wil na melijk nog wel eens gebeuren dat bij zeer lange matches, die soms dagen kunnen duren, een speler in slaap sukkelt. Winnaars van het Go Gong- toernooi: Groep 1) Rob van Zeyst, tweede Ger Hungerink, derde Willem Knoop. Groep 2) Paul Wagenaar. Groep 3) J. Westerhof. Roei maak :der op hi t al nis lf haddi ^aak.j ng ei) egafo LEIDEN De gemeente wil me dio 1980 beginnen met de uitvoe ring van een woningbouwplan voor het voormalige terrein van de Leidse Machinefabriek op de hoek van de Langegracht en de Pelikaanstraat. In totaal zullen op dit terrein 57 woningen in de De woningen komen in beheer bij de Leidse Woningstichting. Anders dan bij eerder gerealiseerde bouwplan nen in de gesubsidieerde sector is het op dit terrein mogelijk een parkeer dek aan te brengen vooi middelen van de bewoners. De ver houding, die kan worden gehanteerd is een parkeerplaats op twee wonin gen. De leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening maakten onlangs kennis met dit nieuwste plan van de gemeente voor het be bouwen van een „open gat" in de binnenstad. Wethouder C. Waal van stadsontwikkeling wilde niet ingaan op het voorstel van het PSP-raadslid J. van der Putten om bij toewijzing van de woningen voorrang te verle nen aan oud-bewoners van de wijk Noordvest. Met zijn partijgenoot P. Bordewijk betwijfelde de wethouder of er bij de oud-bewoners wel vol doende belangstelling voor de wo ningen zal bestaan. Over de wijze waarop de woningen zullen worden toegewezen, zal de gemeenteraad zich nog nader kunnen buigen. LEIDEN Het zien van „Jean Pool" door de Engelse groep Lumière Son in het LAK leverde zaterdagavond een heel aparte theaterervaring op. Allereerst wordt van de toe schouwer door het gebruik van het Engels een sterkere con centratie gevraagd dan normaal. De tekst bevat bovendien vele woordgrappen, zoals het hele stuk vele situatiegrappen kent. Er is een aantal kruisreferenties die pas na verloop van tijd duidelijk worden, en zelfs dan nog niet helemaal. De acteurs vangen aan het stuk op typisch Brechtiaanse, dus vervreemdende manier te spelen: men spreekt eerst de tekst, en maakt pas daarna de bijbehorende gebaren, de in tonatie is daaraan aangepast. Deze speeltrant wordt gecom bineerd met Ionesco-achtige absurdistische teksten (.als je niet kunt slapen, wat ga je dan doen"? „Ik ga de hele nacht op en neer lopen"). Het gegeven van het stuk is ongrijp baar; net wanneer de toeschouwer denkt door te hebben welke kant het opging, slaat het stuk een andere richting in. Ook de speeltrant verandert dan. Hoofdpersoon van het stuk is Jean Pool, detectieve, die met haar helper Max Cope de hele wereld doorreist in de övertui- ging dat de vreemde moorden die ze tegenkomt het werk zijn van één, goed georganiseerde, bende. Ze heeft daarvoor geen be wijzen, maar vertrouwt op haar intuitie. In een poging uiteinde lijk helderheid te verschaffen, laat ze de vijf nabestaanden van de slachtoffers bijeenkomen, en de moorden naspelen. Dit levert een paar prachtige (realistisch gespeelde) scènes op van het re peteren, en gestileerde uitbeeldingen van enkele moorden. Op nonsensikale wijze blijkt alles in elkaar te grijpen: de moorden waren gemodelleerd op sprookjes als „Hans en Grietje" enz. Uiteindelijk betekent het stuk helemaal niets, het is geen logisch verhaal, maar eerder een mogelijkheid voor de spelers om hun verbale en theatrale creativiteit te tonen. Doordat ze allen inder daad de benodigde technieken goed beheersen, komen ze tot een speelse, absurde, perfekte voorstelling, waarin echter wel een pauze ingelast had mogen worden om de toeschouwer op adem te laten komen. JACQUELINE MAHIEU Het Amsterdams Volkstoneel brengt woensdag 12, donderdag 13 en vrijdag 14 december de muzikale ko medie „Potasch en Perlemoer" in de Leidse Schouw burg. De beide illustere compagnons in het textiel staan borg voor een avondje vol jiddische warmte en gein. Ze worden op het toneel gezet door Lex Goudsmit en Jan Boskamp. In de verdere hoofdrollen Dick Scheffer en Carry Tefsen. Alle voorstellingen begin nen om kwart over acht. De goede mens van Sezuan De Leidse amateurtoneelvereniging Litter is Sacrum brengt morgen een tweede voorstelling van „De goede mens van Sezuan" in de Leidse Schouwburg, een zogenaamd „leer stuk" van Berthold Brecht. Brecht laat de maatschappelijk laagst gezonkene, de prostituee, de deugd in zijn stuk ver tegenwoordigen. Een jonge prostituee is als enige bereid een drietal goden gastvrij op te nemen als zij naar de aarde zijn afgedaald om te onderzoeken waarom de mensen hun geboden niet meer nakomen. De voorstelling begint om kwart c r acht. Vrouwen tegen apartheid In het kader van de actie „Leiden tegen apartheid" wordt woensdag 12 december in het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a een bijeenkomst gehouden. Op het programma staan een optreden van het Leids Vrouwe norkest, een inleiding door een spreekster van de AABN, een diaserie over de onderdrukking van de zwarte vrouw, een spreekster uit Zuid-Afrika, die over haar eigen ervaringen vertelt, en discussie. De bijeen komst begint om acht uur. Kerstviering „De Ratel Werkgemeenschap „De Ratel" houdt zondagmiddag 16 de cember een kerstviering in de grote zaal van het Leidse Volkshuis. De viering begint om drie uur. De toegangsprijs is een gulden per persoon. De heer A. Olivier vertelt aan de hand van dia's over de verschillende plaatsen in Israel die in de bijbel worden genoemd. Het zangkoor van het Leidse Volkshuis onder leiding van mevrouw Mizee brengt enkele kerstliederen ten gehore. Het koor wordt begeleid door Mijke de Ru op fluit, Han Kapaan op hobo en Wim Habraken op trompet. Toneel Toneelvereniging „Tot Ieders Genoegen" geeft maan dag 17 december een toneelvoorstelling van het stuk „De kinderen van Eduard". De voorstelling begint om kwart over acht. „De kinderen van Eduard" is een blij spel in drie bedrijven van Marc. Gilbert Sauvajon, vrij bewerkt naar „Love and Learn" van Frederic Jackson en R. Bottomley. Centraal in het stuk staat de moder ne vooruitstrevende en zelfstandige journaliste Denise Darvet-Stuart. Zij belandt door het voorgenomen hu welijk van haar twee oudste kinderen in een moeilijk pakket, omdat zij haar kinderen moet gaan vertellen wie hun vader is. Festival van de Lach Het festival van de Lach in het Kijkhuis aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 17 wordt volgende week voortgezet. Maan-- dag 17 december wordt een film met de Engelse komiek Norman Wisdom vertoond. Dinsdag 18 december staat de film „A Night in Casablanca" van de Marx Brothers op het programma. Donderdag 20 december is het de beurt aan een horrorpersiflage met in de hoofdrol Marty Feldman. De laatste film die in het kader van het festival wordt ver toond is een film van de Marx Brothers met Marilyn Mon roe. Deze film wordt maandag 24 december vertoond. Elke film wordt tweemaal vertoond en wel om acht uur om kwart over tien. De toegangsprijs is vier gulden vijftig. Een gelukkig 60-jarig bruidspaar N. Delfos-Blankenstein met burgemeester en mevrouw Vis op de foto vereeuwigd in hun woonkamer van de Parelvisser-flat- aan het Leidse Bizetpad. Het diamanten paar was danig ingenomen met het bezoek. En vooral ook met de grote fruitmand die mevrouw Vis aan de 78-jarige mevrouw Reina Delfos-Blankenstein overhandigde. „We hebben even gezellig met de burgemeester en zijn vrouw zitten praten. Zij zijn best lang gebleven. Hardstikke leuk", aldus mevrouw Del fos zaterdagmiddag. De heer Nicolaas Delfos (81) vond het ook een fijne dag. Hij is een verwoed kaarter en een gedegen henge laar. Met de mensen in het bejaardenhuis kan hij uitstekend overweg. De gezondheid van het echtpaar is best goed. En wat wil je dan nog meer als je ook nog schatten van kinderen heb: twee dochters en een zoon, die op hun beurt weer tezamen tien kinderen hebben. Terwijl die ook weer voor nageslacht hebben gezorgd, zeven achterkleinkinderen in totaal. Met zo'n farmilie kun je een aardig huwelijksfeest vieren, wat dan ook afgelopen week gebeurd is. LEIDEN Een interes sant programma en een zeer goede solist waren te horen in het koffieconcert van zondag. Alwin Bar was solist in dit kamermu ziekconcert. Hij speelde werken van Moessorgsky, Ravel, Tsjaikovsky en Liszt. Van Moessorgsky werden Intermezzo, Reisin drukken van de Kriro, en De naaister gespeeld, een drietal typerende beschrij vingen. Bars spel is van een uitzonderlijke muzika liteit. Zijn inlevingsvermogen krijgt door een perfekt be grip van de materie die extra bezieling die hem interessan te solist maakt. In Ravels Jeux d'eau schitterde hij in interpretatief opzicht. Zijn techniek is zeker niet per fekt, maar zijn muzikaliteit domineert volkomen en dringt oneffenheden en slor digheden op de achtergrond. Het stuk is een jeugdwerk van Ravel en doet eigenlijk nogal denken aan Debussy. Het is „gebaseerd" op een versregel van Henri de Rég- niet; „Dieu fluvial riant de l'eau qui le chatouille" (de ri viergod, lachend door het water dat hem kietelt). De sonatine die volgde is wel een van de karakteristiekste werken van deze komponist. Tsjaikovsky werd vertegen woordigd door enkele stuk ken uit De jaargetijden. Na de pauze speelde Bar de So natine in b van Liszt. Het is een eendelig werk dat door zijn lengte hog eisen stelt aan de vertolker. Bar wist voort durend te boeien. Zijn mee slepende, intense inzet was van grote klasse. Het enthou siaste publiek wist nog een toegift los te krijgen: het was Claire de Lune van Debussy. VERENA KOPERDRAAT ADVERTENTIE bv Gebr. Rolff's Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel. 070-85 1308

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3