anAgtvol ertrouwen naar onn vertrokken Bemiddelaars naar Teheran Luchtaanvallen op guerrilla bases in Zambia en Mozambique G Weer rellen in Hardenberg y i othekersdijk 34. 2312 OD Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 1030Ö3 Bank. Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Haliewaa li-redacteur- Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,49 per mm. Telefoontjes ƒ4.46 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: irtaal ƒ43,05, jaar ƒ160.70: losse nummers: 55 cent. Maandag 10 december 1979, 70e jaargang no. 21526 0AGBIAC VOOR TeleBingo Op Ned. II om 20.27 uur Tele Bingo met als speciale gast Dusty Springfield. „Met Voor bedachten Rade" om 20.37 uur en een bizarre vertelling van Roald Dahl om 22.25 uur op Ned. I. Verder op Ned. II om 21.30 uur een aflevering uit de thril ler „De erfenis van Aphrodi te". Enkele buien Opklaringen, afgewisseld met enkele buien. Middagtempera- turen ongeveer 9 graden. Har de wind uit zuidwest tot west. Morgen zon: 8.37 - 16.29. Schev. hoogw.: 7.55 en 20.24. Laagw.: 3.27 en 15.51. JUWELIJKE MOORD Ie j aarde ivend verbrand irrijdagavond het slachtoffer gewor i van een gruwelijke roofmoord, vrouw werd vastgebonden aan een ll gevonden in haar gedeeltelijk uit- rande woning. Sectie heeft uitgewe- dat zij nog leefde toen de brand uit- !c. Vermoedelijk hebben inbrekers ir op de stoel gezet, waarna zij onder stoel nog onbekend materiaal in nd staken. „Zij wilden de sporen zo als de vrouw laten verdwijnen", al- de politie. Vermoed wordt dat de irekers er met geld en sieraden van- ir zijn Hand van Tito trilt nog niet BELGRADO De 87-jarige Joegoslavische president Tito heeft nog steeds een vaste hand. Dat bewees hij het afgelopen weekeinde tij dens een jachtpartij voor buitenlandse diplomaten op een buiten even ten noorden van Belgrado. Tito schoot verscheidene wilde zwijnen, een hert en een wild schaap. Na afloop verklaarde hij, dat het jagen voor hem een goe de manier is, om zijn zorgen even te vergeten. Pornobioscopen in Rome bij aanslag vernield ROME Een feminis tische actiegroep in Rome heeft zaterdag twee bioscopen opge blazen, waarin harde pornofilms werden ge draaid. Omdat de brandbommen vroeg in de ochtend zijn ont ploft, zijn er geen ge wonden. De schade is zo groot, dat de biosco pen gesloten zijn. Er werd ook nog een bom in een derde bioscoop gevonden, maar deze is onschadelijk gemaakt. Leraren tegen kortere vakantie UTRECHT (ANP) Het Nederlands Genootschap van Leraren is tegen de verkorting van de zomer vakantie in het voortgezet onderwijs, zoals dat wordt voorgesteld in het plan van minister Pais voor spreiding van de schoolva- kanties.Behalve om deze reden, werd het plan op een NGL-vergadering af gelopen zaterdag ook van de hand gewezen omdat volgens deze opzet de va kanties in het kleuter-, la ger en voortgezet onder wijs niet samenvallen. Proces tegen „Bende van vier" begint in januari TOKIO Volgens een Japanse hoogleraar, die het afgelopen weekeinde terugkeerde van een be zoek aan China, wordt in januari een begin ge maakt met het proces te gen de „bende van vier",- die onder leiding stond van de weduwe van par tijleider Mao. De Japan se hoogleraar heeft dit, zo zegt hij, gehoord van de huidige Chinese lei ders. Het proces zal, zo wordt verwacht, onge veer zes maanden duren. West-Dui tsland mogelijk bereid tot concessies in NA VO-raad an onze verslaggevers) EN HAAG/BONN- IRUSSEL Premier ui Agt heeft er, vooral zijn bezoek aan Was- ngton, alle vertrou- en in dat hij zijn kabi- t overeind kan houden de moeilijkheden nd de modernisering in de kernwapens en gelijk een breuk met NAVO te voorkomen, minister-president is nmiddag samen met nister Van der aauw naar Bonn ge- ogen voor een gesprek A bondskanselier nidt en minister Ge ler van Buitenlandse ten. Hun bevindingen dit laatste gesprek een NAVO-partner ;en ze vanavond voor de ministerraad. de Duitse pers circuleren ichten dat de Bondsrege- eventueel bereid zou zijn concessies tegenover Ne land. Om de eenheid in het mdgenootschap te bewaren uBonn bereid-zijn te accep- ren dat de raketten die vol- ns plan op Nederlandse bo rn zouden worden gestatio- erd, ofwel bij andere NA- D-partners onder te brengen, als het helemaal niet an- rs kan, zelfs volledig van t programma te schrappen, t is er Bonn, evenals Was- igton namelijk alles aan ge- [en om het dubbele concept n het te nemen NAVO-besl- te weten modernisering plus een onderhandelingsaan bod aan de Sovjet-Unie, van de grond te krijgen. Minister Genscher heeft giste ren overigens in een interview verklaard dat de bondsrege ring vast besloten is om woensdag het omstreden be sluit te nemen. Hij voegde er - met een vermanende vinger naar Den Haag - aan toe: „De (solidariteit binnen het bondge nootschap is niet alleen een voorwaarde voor de veiligheid in West-Euoopa, maar ook voor succesvolle ontwapening sonderhandelingen met het Oosten. Ik hoop dat men dit feit niet alleen in de Bondsre publiek, maar ook in alle an dere Europese staten bewust Volgens kringen rond het ka binet wil Van Agt de West- duitse regering ervan overtui gen dat Nederland aanstaande woensdag tijdens het beraad in Brussel moet worden toége- staan binnen de NAVO een zogenaamde unilaterale positie in te nemen. Dat wil zeggen: ons land krijgt het recht in deze kwestie een voorbehoud te maken bij het positieve be sluit, dat het bondgenootschap wil nemen zowel ten aanzien van de productie als de statio nering van de nieuwe raket ten. Daarmee zouden twee vliegen in één klap worden geslagen: er wordt voorkomen dat ons land zich vervreemdt van het bondgenootschap, wat de VVD en een belangrijk deel van het CDA absoluut niet wil, en ons land werkt (voorlo pig) niet daadwerkelijk mee aan de modernisering, wat een meerderheid in de Tweede Kamer als eis stelt. Het moderniserinsgsbesluit heeft het afgelopen weekeinde in het Belgische regering skamp toch nog voor opschud ding gezorgd. Minister Simo- net van buitenlandse zaken die vorige week in het parle ment een vurig pleidooi hield voor de plannen, werd zater dag door zijn partij (de Waalse socialisten) tot orde geroepen en kreeg de oproep om binnen de regering juist een lans te gaan breken voor een „nee" tegen het NAVO-voornemen. iunsthand wijt OORDWIJKERHOUT Rijkspolitie heeft van- orgen met een 33-jarige oordwijkerhouter onge- ter een half uur gezocht ar diens kunsthand. De an raakte het orthopedisch l' ilpstuk kwijt, na om half 'it door een 24-jarige auto- _Jbilist uit Lisserbroek te J ijn aangereden op de Zil- erduinweg. wagen van de Noordwij- irhouter had het begeven en ond met gedoofde lichten idden op de weg. De auto- obilist uit Lisserbroek merk- de stilstaande auto niet op, akte de wagen en de snel uit wagen springende Noord- ikerhouter. Behalve enkele jwonden aan het hoofd op hebben gelopen, bleek de itomobilist ook zijn kuns- Bnd kwijt te zijn. lodelijke al in 'oorschoten OORSCHOTEN Een 65- rige inwoner van Voor noten is zaterdagmorgen terleden na een val van de l0 aP in zijn woning aan de °ordheijstraat. Wen belden tevergeefs aan j het slachtoffer. Zij waar huwden de politie van Voor noten die de woning binnen- fong en de alleenstaande kn dood aantrof. Zijn hoofd met een jas bedekt en zorgvuldig bewaakt door een gewapende wacht, stapt deze gevangen genomen zwarte guerril lastrijder uit de helikopter, die hem van het Noordwestelijke grensgebied van Zimbabwe-Rhodesië naar Enterprise heeft ge bracht. Daar zal hij aan een verhoor onderworpen worden. SALISBURY Gevechtsvliegtuigen van de luchtmacht van Zimbabwe-Rhodesië hebben gisteren drie afzonderlijke luchtaanvallen uitgevoerd op basiskampen van de zwarte nationalistische guerrillabeweging zowel in Zambia als in Mozambique. De gevechtsvliegtuigen bombardeerden gisterochtend vroeg ver meende guerrillabases vlak over de rivier de Zambesi, die de grens vormt tussen Zambia en Zimbabwe-Rhodesië. Het opper bevel gaf later op de dag een ander communiqué uit. Daarin werd verklaard dat de straalvliegtuigen ook andere kampen in Zambia hadden aangevallen en tevens guerrillabases in Mozam bique. De aanvallen zijn uitgevoerd terwijl vertegenwoordigers van re gering van Zimbabwe-Rhodesië en de leiders van de nationalis tische bewegingen in Londen aan het onderhandelen waren over een door Engeland opgesteld plan voor een bestand. NEW YORK/TEHERAN Secre taris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties stuurt een Liba nese diplomaat naar Teheran om als bemiddelaar op te treden bij de pogingen van de VN een oplossing voor het conflict tussen Teheran en Washington te bereiken. Wald heim heeft van de Iraanse minis ter Ghotbzadeh de verzekering ge kregen dat „onpartijdige waarne mers" de gijzelaars in de Ameri kaanse ambassade mogen bezoe ken. Het is echter de vraag of de gezant van Waldheim als onpartij dige waarnemer zal worden be schouwd, of dat Ghotbzadeh ver wees naar een internationaal li chaam dat hij zou oprichten om een onderzoek in te stellen naar vermeende spionage van de Ameri kaanse gijzelaars. Washington heeft Iran te kennen gege ven dat de VS bereid zijn deel te ne men aan een internationaal onderzoek naar het bewind van de voormalige sjah als de gijzelaars in de Amerikaanse ambassade zijn vrijgelaten. Dit is echter niet door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bevestigd. De bereidverklaring zou echter op ver zoek van president Carter aan de Iraanse autoriteiten zijn doorgegeven door diverse vertegenwoordigers van Europese en Arabische landen die de afgelopen dagen Teheran hebben be zocht. Minister Vance legt vandaag en mor gen bezoeken af aan enkele Europese hoofdsteden om overleg te plegen over de Amerikaanse plannen Iran door middel van een handelsblokkade op de knieën te krijgen. (Voor de zitting van het Internationaal Hof van Justitie en de situatie in Iran zelf zie pag. 7. ADVERTENTIE AMSTERDAM 8flmt6dec. rdehge Trem-Toegang-b.ljel Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. CAFES EERDER DICHT: (Van een onzer verslaggevers) HARDENBERG - Evenals vorige week hebben hebben jeug dige barbezoekers in Hardenberg dit weekeinde voor rellen gezorgd. Er werden zes etalageruiten ingegooid. Oorzaak van de rellen is dat de bars in Hardenberg voort aan om half een moeten sluiten in plaats van twee uur. Dit besluit werd onlangs door de gemeenteraad genomen omdat er in een bepaald deel van het centrum van Hardenberg steeds overlast door de barbezoekers werd veroorzaakt. De politie, die vorige week ervaring had opgedaan, was bij het uitbreken van de rellen snel aanwezig. De jongelui en het toegestroomde publiek werd de binnenstad uitgewerkt en het centrum werd enige tijd afgesloten. Binnen een uur had de politie de zaak onder controle. Grote kunstroof in Pyreneeëndorp RODA DE ISABE- NA Uit de be roemde Romaanse kathedraal van Roda de Isabena, een klein dorpje in de Spaanse Pyre neeën dat 's win ters maar enkele tientallen inwoners telt, hebben dieven het afgelopen weekeinde een kunstschat gesto len, waarvan de waarde wordt ge schat op meer dan drie miljoen gul den. Gestolen wer den onder meer de emaillewerk, stof fen en voorwerpen uit de Moorse tijd en Barok-beelden. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN BI LENING 1373 PER 1985/1989 tweede uitgifte inschrijving volgens het tendersysteem op 11 december a.s. van 9 tot 15 uur Via banken en commissionairs Overval op Leids hulppostkantoor LEIDEN Bij een overval op het hulppostkantoor aan de Maresingel in Leiden is zaterdagmorgen ongeveer 500 gulden buitgemaakt. De overval gebeurde om onge veer half tien. De agentscha phouder werd door twee man nen onder bedreiging van een vuurwapen gedwongen de in houd van de kas af te staan. De daders zijn na de overval te voet de Leidse binnenstad in gegaan. Bij aankomst van de politie was het tweetal reeds tussen het winkelend publiek verdwenen. i Gehandicapt Feyenoordin volle Kuip? ROTTERDAM Nog een goede tienduizend kaarten zijn be schikbaar voor de tweede wed strijd tussen Feyenoord en Eintracht Frank furt, wi avond Kuip. Met ge mengde gevoe lens zien de Rotterdammers dat duel, waar van verdere deelneming aan het UEFA Cup toernooi af hangt, tege moet. Het staat zeer te bezien of Michel van de Kor- put, die gisteren tegen Roda JC een enkelblessure opliep, zal kunnen spelen. Jezek: „Voor mij staat vast dat dit niet het geval is". V.d. Korput zou vandaag in het Claraziekenhuis wor den onderzocht en eventueel behandeld. Voorts suk kelen v.d. Lem, Petursson en Notten met blessures en kon Wim Jansen gisteren onmogelijk worden opge steld. Bij Eintracht is middenvelder Werner Lorant niet beschikbaar. Hij scheurde tijdens de training een spiertje in zijn rechtervoet en is voor lange tijd uitge schakeld. Zuidafrikaanse ploeg Paralympics telt in hoofdzaak blanken JOHANNESBURG De gehandicaptensportbond van Zuid-Afrika heeft zaterdag de ploeg voorge steld, die zal deelnemen aan de Paralympics in Ne derland in 1980. De ploeg bestaat uit 41 blanken, 11 kleurlingen en 18 officials. Ploegleider Peter Goldhawk stelde met nadruk: „We gaan in ieder geval naar Nederland". De Zuidafrika nen beroepen zich op hun lidmaatschap van het inter nationale sportverbond, dat zij als hoofdorganisator van de Paralympics beschouwen. Menzo Barrish. de voorzitter van de Zuidafrikaanse bond, zei dat er ruim 4000 „zeer bemoedigende brieven uit Nederland zijn ontvangen en een gift van 25.000 gulden om mede de reis te kunnen bekostigen" De beste drie Dit zijn ze dan, de beste drie turnsters ter wereld. De Russische Nelli Kim bevindt zich op de hoogste trede, links staat het meisje Maxi Gnauck uit de DDR, dat de tweede plaats bereikte en rechts de nummer drie van de wereldstrijd in het Amerikaanse Fort Worth, de Roemeense Melita Ruhn. Er kan bij geen van de drie, helaas, een lachje af. Een wereldtoernooi is dan ook kennelijk voor hen een uiterst serieuze zaak. Geen toppaard voor Nooren ZUIDLAREN Doordat het paard „Olympic Val Mon te", waarmee Harry Wouters van den Oudenweijer thans nog rijdt, is verkocht aan stal De Molshoop in Bosch en Duin, is ruiter Henk Nooren de enige kans ontnomen met een toppaard te kunnen deelnemen aan de Spelen van Moskou. Nooren, die per 1 januari prof zou worden, had zijn hoop gevestigd op dit paard, dat nu eigendom is van de stal waarvoor Noo ren voorheen uitkwam. Spanje naar Italië LIMASSOL Door op Cyprus van de nationale ploeg te winnen, met 3—1, heeft Spanje zich als zesde land gekwalificeerd voor de eindronde van het toernooi om het Europees voetbalkampioen schap. Voor Spanje scoorden Villar, Santillana en Saura. Voor Cyprus Stefanous. De eindstand in groep 3: 1 Spanje 9 punten, 2. Joego-Slavië 8, 3. Roemenië 6, 4. Cyprus 1. De landen die zich voor Italië 1980 al heb ben geplaatst: Nederland, Spanje, Griekenland, Enge land, gastland Italië en titelverdediger Tsjecho-Slowa- kije. Schaatstitelstrijd toch op de Uithof DEN HAAG De Nederlandse kampioenschappen hardrijden op de schaats worden op het Zuidhol landse schaatscentrum De Uithof georganiseerd. Afgelopen zaterdagavond is deze beslissing geno men tijdens een vergadering tussen het gewest Zuid Holland van de KNSB, voorzitter Herman van Laer van de schaatsbond, leden van het Stichtings bestuur van De Uithof, wethouder Piet Vink van Den Haag en het hoofd van de afdeling Jeugd, Sport en Recreatie, Dick Lindhout. Zoals bekend waren er moeilijkheden ontstaan omdat de televisie geen ge bruik zou willen maken van het scorebord van De Uithof. De NOS wilde de tijdwaarneming gebruiken van Barel. Daardoor zou het schaatscentrum het eigen elektroni sche scorebord niet kunnen gebruiken. Zaterdaga vond werd besloten dat de wedstrijden in elk geval cp De Uithof zullen plaats vinden en dat voor informatie aan het publiek gebruik zal worden gemaakt van het eigen scorebord. Het is nog niet duidelijk of de NOS daar ook gebruik van zal maken.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1