Damesturnen gebaat bij wereldtitel Nelli Kim Moeizame prolongatie van badmintontitels Go Giling wint ook op Do Uithof Nederlaag van wielrenners in omnium Revanche baat Heerenveen niet Pikeur Langeweg acht dagen geschorst na „bekende gebaar" Tweemaal goud vrije oefening Nadia Comaneci geopereerd Grote Prijs Zuidlaren voorSkelton MOEILIJKHEDEN OP NOOTDORP OVER UITSCHAKELING LEIDSE COURAN MAANDAG 10 DECEMBER 1979 PAGINA 15 I lw FORT WORTH „Madame Nelli Kim we reldkampioen". Bijna eerbiedig kondigde de speaker bij de twintigste wereldkam pioenschappen turnen in Fort Worth de nieuwe titelhoudster achtkamp aan. Se dert de 22-jarige Russin in 1974 bij de wereldkampioenschappen in het Bul- drafi 9aarse Varna debuteerde, zijn er heel oer3 wat lofliederen gezongen op de turnkwa- 13. liteïten en de schoonheid van de turn ster. Nog nooit was zij echter uitgeroe pen tot de beste allround-turnster. Drie jaar geleden bij de Olympische Spelen in Montreal, waar Nelli Kim de bijnaam „Aziatische tijgerin" verwierf, moest zij genoegen nemen met het zilver achter Nadia Comaneci. Vorig jaar bij de we reldkampioenschappen in Straatsburg, bleef haar landgenote Elena Moechina haar voor. Nadia Comaneci, die zaterdag aan haar ontstoken hand werd geopereerd, was als concurrente tijdens de keuzestof afgeval- |.,len en op dat moment moet het Nelli Kim ['duidelijk zijn geworden, dat na twee zilve- |4ren medailles de grote kans was gekomen om eindelijk eens het goud van de acht kamp te grijpen. De overwinning van Nelli Kim was een triomf voor het gehele da mesturnen. Een vrouw was wereldkampi oene geworden en geen automaat of be wust klein gehouden typetje, zoals er in het huidige turnen bij de dames maar al te veel rondlopen. Nelli Kim gaf na afloop met een niet-Russische openhartigheid toe, dat de druk op haar enorm groot was geweest. ,,lk wilde die gouden medaille hebben. Het onderlinge verschil is tegen woordig zo gering, dat niet meer de kwali-. teiten als turnster doorslaggevend zijn, maar veel meer je vermogen om de zenu wen in bedwang te houden. Gelukkig wa ren die van mij het sterkste". De turnster uit het ver in Azië liggende Tsimkent, toonde in de finale van de beste 36 turnsters, waarin opvallend veel bij de meeste deelneemsters mis ging, een grote gelijkmatigheid. Voor de vier onderdelen werd zij gelijk gehonoreerd, 9.85 per toe stel en voor de vrije oefening.- Het met 11.000 toeschouwers uitverkochte Tarrad County Convention Center kreeg de einde lijk verwachte maximale score van een tien niet te zien. Ook niet bij de vrije oefening van Nelli Kim. De Russin bekende eerlijk enkele riskante elementen te hebben weggelaten. „Ik mocht geen risico nemen, omdat dit ein delijk de kans was niet als tweede op het podium te komen". Met een voorsprong van 0.075 punt op de Oostduitse Maxi Gnauck, wier voornaam haar lengte van 1.46 meter en een gewicht van 32 kilo gram bepaald niet dekt, was Nelli Kim de weg opgestapt die naar de titel moest lei den. Het minimale verschil bleek uiteindelijk voldoende, want de 15-jarige Oostduitse ging bij het paardspringen en op de even- wichtsbalk (2 x 9.70) met haar riskante oe fening even in de fout. Zij probeerde het verloren terrein terug te winnen in de vrije oefening, waarop zij voor de tweede keer buiten eigen land de zogenaamde „mo len", een gestrekte salto met drievoudige schroef, sprong. Het pakket atletisch ver mogen en riskante onderdelen, werd jam mer genoeg ondersteund door volkomen verkeerd gekozen orkestmuziek en leverde haar evenals de brugoefening (waarin schitterend overflanken verbonden was met een moeilijke combinatie van over gaan van de hoge naar de lage ligger) 9.90 punten op. De strijd om de achtkamptitel was een vol komen Oosteuropese aangelegenheid. Bij de eerste tien plaatsten zich twee Russin nen, twee Tsjechischen en drie Oostduit- sen en Roemeensen. Slechts drie uit een niet-communistisch land afkomstige deel neemsters eindigden onder de beste twin tig. De beste Westeuropese turnster werd de Zwitserse Romy Kessler met de 28ste plaats. Nelli Kim stijlvol in actie tijdens de vrije oefening die haar de wereldtitel opleverde in het individuele klassement. FORT WORTH - Als afsluiting pen turnen stelfinales gehouden. De Amerikaan Thomas en de Oostduitser Brückner ver overden de gouden medaille op het onderdeel vrije oefe ning. De Rus Tkatsjev greep brons. Bij de dames was Roe menië de grote winnaar. On danks de afwezigheid van Na- dia Commaneci versloeg de Roemeense damesploeg de Russische turnsters. De grootste verzamelaar van me dailles was echter de ook in de VS uiterst populaire Rus sin Nelly Kim. De overige prijsverdeling was als volgt (resp oen, twee en drie): HEREN paardvoltige: I. Magyar (Hon) 19,825 punten; 2. Thomas (VS) 19.715; 3. Gushiken (Jap) 19.600. ringen: I. Ditjatin (Rus) 19.800; 2. Grecu (Roe) 19.700; 3. Tkatsjev (Rus) 19.765. paardspringen: 1. Ditjatin 19.725; 2. Andrlanov (Rus) 19.700; 3. Konner (VS) en Barthel (Odl) 19.675. brug: 1. Konner 19.725; 2. Thomas en Tkatsjev 19.700; rek I. Thomas 19.775; 2. Tkatsjev 19.750; 3. Ditjatin 19.650. DAMES paardsprong: 1. Turner (roe) 19.775 punten; 2. Zakarova (Rus) 19.700; 3. Kraeker (Old) en Kim 19.675. brug ongelijk: 1. Ma (China) en Gnauck (Old) 19.825; 2. Eberle (Roe) 19.750; 3. Kraeker 19.700. balk: 1. Cerna (tsj) 19.800; 2. Kim 19.625; 3. Grabolle (Old) 19.575. vrije oefening: 1. Eberle 19.800, Kim 19.775; Ruhn (Roe) 19.725. GERD MEIER GENATURALISEERD ZUIDLAREN De 21-jarige Brit Nick Skelton heeft gister avond de Grote Prijs van Zuidlaren gewonnen. Met May Be was hij in de barrage het snelst. De Grote Prijs van Zuidlaren werd gereden in twee manches. In de eerste Tnanche moesten de combi naties over tien hindernissen (13 sprongen) met een maxi male hoogte van 1.60 meter. De tweede manche telde zes hindernissen met even zovele sprongen en een maximale Yioogte van 1.70 meter. Er ble- ifen zes ruiters over, die fout loos door de manches waren heengekomen. Er volgde een barrage over zes hindernis sen (zes sprongen) met een maximale hoogte van 1.80 meter. Als eerste was de Nederlander Tjerman Seiger met Chipantico aan de beurt. Zijn tijd van 31.9 seconden werd in de tweede rit door Johan Heins met Ro- fneo Z met ruim vier seconden overtroffen. Skelton zette in de derde rit een tijd van 26.5 se conden en dat bleek de ove rige combinaties (Jean-Marc Nicolas, fra.) met Seaman, Heinrich Johansmann (Wdl) met Sarto en Lionel Dunning (Gbr.) met Jungle Bunny te snel. Allen bleven overigens in de barrage foutloos. De Oostenrijker Hugo Simon won zaterdag een internatio naal jachtspringconcours. Met Sorry legde hij het 550 meter lange parkoers, waarin 11 hin dernissen moesten worden ge nomen, af in 50.8 seconden. Heins werd met Argonaut der- De landenwedstrijd werd zater dagavond voor 3000 töeschou- wers gewonnen door Enge land. De Engelse equipe pres teerde het om na de twee manches zonder strafpunten beslag te leggen op de hoofd prijs. Tweede werd West-Duitsland, dat in de eerste rondgang twaalf strafpunten achter de naam kreeg, maar zich in de tweede revancheerde door zonder fouten de hindernissen te nemen. Nederland moest genoegen nemen met de derde plaats. Het kwartet Johan Heins, Henk Nooren, Gerd Meier en Anton Ebben verza melde 12.5 strafpunten. Dat halfje meer dan West-Duits land kwam op conto van Anton Ebben, di,e in de eerste seance alle hindernissen liet staan, rr\aar niet aan de tijdgrens vol deed. De Engelsman John Brown won gisteren met Pinxter een internationaal springconcours a l'Americaine. De Oostenrijker Thomas Fruehmann eindigde als tweede voor de Belg Be nnie Motmans. Harry Wouters van den Oudenweyer werd vierde. De al jaren voor stal Van Tuyl in Gameren uitkomende West- duitse ruiter Gerd Meier heeft de afgelopen week bericht ont vangen dat hij tot Nederlander is genaturaliseerd. Meier, die in zijn loopbaan vooral met het paard Casimir enkele succes sen boekte, voornamelijk in puissanceparkoersen, is daar door kandidaat geworden voor de Nationale Olympische equi- (Van onze sportredactie) NOOTDORP In de Echtprijs, de eerste draverij zaterdagmiddag op de baan in Nootdorp werd het paard Sugar Ray met pikeur Hugo Lange weg uitgeschakeld. Oe uitschakeling konden pikeur Langeweg en een groot deel van het publiek moeilijk verwerken. Er was dan ook enig ru moer rond de rechterstoel op Noot dorp. Sugar Ray draafde niet best en vooral in de bochten ging hij erg slecht. Langeweg had er dan ook vrede mee gehad als zijn paard in de eerste ronde zou zijn uitgescha keld. Maar het draverijcomitê wachtte daarmee tot de laatste bocht. Toen hij met grote voor sprong aan de leiding ging werd Su gar Ray toen door het comité uit de strijd genomen en dat terwijl hij de hele koers had gemaakt en de paar den achter deze driejarige ruin ook niet goed meer het ene been voor de andere konden krijgen. Nadat Sugar Ray was uitgeschakeld maakte Hugo Langeweg het bekende gebaar met zijn vinger naar het voorhoofd in de richting van het draverijcomitê. Dat kwam hem op een schorsing te staan van acht dagen. En kele mensen bestormden de rechterstoel, maar gelukkig liep het allemaal goed af. De draverijcomite's hebben op de Nederlandse banen geen enkele bescherming. Een hee thoofd kan zo maar een bezoek aan de he ren brengen. De heer Post voorzitter van het comité:" Soms vraag ik mij wel eens af waarom ik het allemaal doe. Het is toch maar een gevaarlijk baantje geworden. Be scherming is er niet". Slda du Bois met De Jong won nu de echt prijs voor Suzette T en Sorel Spencer. UTRECHT Joke van Beusekom en Rob Rid der waren weliswaar door het bereiken van drie centrale figuren van de nationale badmin tonkampioenschappen, die in Utrecht werden gehouden, maar zelden hebben zij het zo moeilijk gehad als ditmaal. Joke van Beusekom, die freewheelend de eind strijd had bereikt en slechts zeventien punten in drie wedstrijden had weggegeven, stuitte op heftige tegenstand van Hanke de Kort, die bij absentie van Marjan Ridder (achillespeesblessu re) ook in de eindstrijd was gekomen. Er leek voor de tienvoudige kampioene geen vuiltje aan de lucht, want moeiteloos liep zij via 3—0, 5—3 en 5—6 naar 10—6. Maar toen vocht de stoï cijnse Hanke de Kort terug, knabbelde punt voor punt van haar achterstand af en won ten slotte in de verlenging met 12—10. Het drama leek voor Joke van Beusekom compleet, toen Hanke de Kort in de tweede game op een voor sprong van 7—2 kwam. Maar op het moment dat Hanke de Kort zich ging realiseren, dat zij heel dicht bij de titel was, viel ze terug. Joke van Beusekom greep de kans, hoewel zij veel fouten bleef maken. „Ik maakte te veel fouten, speelde wisselvallig. Halverwege de partij dacht ik ook, dit wordt de sensatie. Maar toen vond ik ineens iets van mijn ritme terug", zei de winnares na afloop, die op onbegrijpelijke wijze een voorsprong van 106 in de eerste game uit handen had gegeven. „In derdaad, onbegrijpelijk. Zij drong mij haar spel op. Ik ken haar nauwelijks. Het was meen ik, de tweede maal, dat ik tegen haar speelde", aldus Joke van Beusekom, die de tweede game met 11—8 won en in de derde haar grotere routine uitbuitte. Met 11—4 veroverde zij haar elfde ti tel. Nieuwe Sensatie leek ook de herenfinale te brengen. De veelvoudige kampioen Rob Ridder kreeg daarin ook een „nieuwe" Richard Paul, tegen over zich, die in een sterke halve finale de als finalist getipte Guus van der Vlugt met 1512, 15—12 had verslagen. Ridder was zichzelf niet. Dat was reeds geble ken in de halve finales tegen Lex Coene. Ridder moest in de eerste game een achterstand van 11 1 wegwerken. Ook tegen Paul kwam zijn nervositeit aan de oppervlakte, hoewel daarvan in de eerste game, waarin hij een voorsprong nam, nog niets bleek. Daarna stokte het ritme echter. Paul nam het initiatief over, wat resul teerde in de stand 12—6. Uiterst verkrampt kon Ridder de game met 15—10 in zijn voordeel be slissen. Hij kreeg de rekening gepresenteerd in de twee de, toen Paul met aanvallend spel uitliep tot 7— 0. Het werd zelfs 10—2 en de sensatie leek een feit. Maar ook Paul kon de spanning niet meer verwerken. Bij de Nijmegenaar ging tevens de conditie meespelen. Hij zag Ridder, die een ui terst hoog tempo aanhield, naderbij sluipen en via 11 11 werd hij geplaatst voor een achter stand van 13—11. Het pleit voor de 22-jarige student in de medicijnen dat hij nog gelijk kon komen, waardoor een verlenging noodzakelijk was. Daarin bleek Rob Ridder het sterkst: IS IS, zijn zevende nationale titel. DEN HAAG "Op adem komen en even je handen van je rug halen in de boch ten is er bi] het marathon- schaatsen niet meer bij. Hel zijn stuk voor stuk snel heidswedstrijden. Ook nu waren er weer rondjes van 32 seconden",aldus Rien de Roon uit Oud-Beyerland za terdagavond na afloop van de strijd om de Keyzerbo- kaal, een onderdeel van het Marathonklassement van de KNSB, op het Haagse schaatscentrum De Uithof. In de laatste van de hon derd ronden deed De Roon nog een poging om eerst binnendoor en later hele maal buitenom te demarre ren om als eerste over de eindstreep te gaan, maar hij kon niet verder komen dan een zesde plaats. Weer greep Co Giling uit War- menhuizen de zege in een totaaltijd van één uur vijf minuten en veertien secon den. Arie Eriks uit Wester- land- Wieringen werd twee de voor Dolle Dries van Wij- he uit Oosterwold. De laat ste kreeg de ieidersprijs. Maar liefst 25 keer kwam deze krachtmens als eerste door. Het ijs van De Uithof was zwaar, echter niet zwaar genoeg voor de strijdlustige Dries van Wij- he, die feitelijk te weinig heeft aan 40 kilometer op kunstijs. Co Giling, de leider in het Ma rathonklassement, pakte met nog 27 ronden te rijden samen met Dries van Wijhe een ronde voorsprong. Zes rijders kregen bij dit tweetal later aansluiting. Dat waren: Jos Pronk, Jaap Jonkman, Jan Kroon, Henk Holland, winnaar van de Resi dentie Cup marathon, Rien de Roon en en Arie Eriks. Giling en Van Wijhe gingen goed door en deden om de beurt kopwerk. Met nog twintig ron den te gaan hadden deze twee rijders twee ronden voor sprong genomen op het pelo ton en één op het groepje ach tervolgers dat later weer aan sluiting kreeg bij de twee vluchters. Dries van Wijhe pro beerde het met nog veertien ronden te rijden nog een keer alleen, maar kreeg bij zijn po ging geen steun, zodat een groep van acht rijders zich kon opmaken voor de finale. Waar bij Go Giling zegevierde voor Arie Eriks en Dries van Wijhe voor Jaap Jonkman, Jos Pronk, Rien de Roon, Jos Niesten em Willem Westerveld. Bij de dames gingen slechts vijftien rijdsters van start. De groep dames die aan het ma- rathonschaatsen doet in Ne derland is niet al te groot en bovendien proberen er enkele meisjes zich via regionale wed strijden te plaatsen voor de Nederlandse B-kampioen schappen op de langebaan. De kampioene van Nederland, de Haagse Anita Vriesema, kon op eigen ijs niet verder komen dan een derde plaats. De leid ster van het marathonklasse ment, Ineke Kooiman-Van Ho- moet, zegevierde over de 25 ronden in een totaaltijd van ze ventien miniuten en 56 secon den. Lenie van der Hoorn-Lan- gelaan, wier man won bij de veteranen, werd tweede voor Anita Vriesema. Geeske Poep- jes uit Lemmer werd vierde voor Ellis Deins uit Rijswijk. Daar achter kwamen: Hennie Ebbinga( Hooghalen), Groetje Alberda Balk), Janny Nijkamp (Neede), Hennie Albers (Mij drecht) en Joke Menkveld( Kla- renbeek). ARTHUR VAN RIJSWIJK GENT Het Nederlandse kwartet Gerrie Knetemann, Joop Zoetemelk, Cees Priem, Leo van Vliet heeft zon dag in het Sportpaleis van Gent een nederlaag geleden in een omnium- wedstrijd tegen België. Walter Schoonjans, Roger de Vlaeminck, Ferry van de Haute en Wilfried Wese- mael toonden zich de sterkste in alle vijf onderdelen. Gaby Minneboo en Matthé Pronk wer den gisteren in het Sportpaleis Ahoy' te Rotterdam nationaal titelhouder koppel- koers. In de slotfase van de race over 50 kilometer namen Minneboo en Pronk een ronde voorsprong op de Hennie Stamsnijder werd tijdens veld- ritten in Zwitserland zaterdag vijfde met een achterstand van 39 seconden op de winnaar, de Belg Roland Liboton. Een dag later moest de nationale kampioen op de weg slechts de Zwitser Erwin Lienhard voor laten gaan. Herman Snoeyink, Gerrit Scheffer en Wieger van der Hoef hebben gisteren nationale veldritten in respectievelijk Erp, Bornerbroek en Amersfoort op hun naam gebracht. Reinier Groenendaal en Jac van Kuyvenhoven wonnen zaterdag in Schijndel en Rotterdam. HEERENVEEN Het Europa Cup-avontuur is voor ijshockey- kampioen Heerenveen voorbij. De twee wedstrijden tegen het Tsjechische Slovan Bratislava, die beide in Heerenveen wer den gespeeld, leverden een nederlaag van 11—1 en een zege van 96 op, waardoor een negatieve score restte. Zaterdag zagen 4000 toeschouwers in de Thialfhal tot hun verbij stering dat hun favorieten volledig van het ijs werden gespeeld door de fabelachtige techniek van de Tsjechen die na de perio destanden 40 en 30 eerst in de derde speeltijd een tegen treffer (van Koopman) toestonden waardoor het 4—1 werd. De Tsjechen hadden geen fysieke kracht nodig geen enkele strafminuut om Heerenveen te overmeesteren. De Friezen boekten ook slechts vier strafminuten. Gisteravond werd de „re turn" gespeeld. De Tsjechen speelden niet in hun sterkste forma tie. In een wederom doelpuntrijke wedstrijd bleven de Friezen met 96 (doelpunten van Kouwenhoven 2, De Heer 2, Mc.Do- nald, v. Wieren, Madson, Koopman en De Bruin) de meerderen maar de ruïneuze nederlaag van de dag tevoren kon er niet mee worden goedgemaakt. Heerenveen was voor de derde Europa Cup-ronde uitgeschakeld. De doelpunten voor Slovan werden in de eerste wedstrijd ge maakt door Miskosovic 3, Jasko 2, Moravec, Rusnac, Pasek 2, Bezak en Bukoniwsky. In het tweede duel scoorden Pasek, Poko- vic, Jasko, Peter Stasny, Rusnak en Cerny.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15