q gjNederlandse houding ÈAVO beïnvloedt ook in EEG' I Albeda negeert advies CDA bij kortingsvoorstel £etdóc Qowuvnt I{eerderheid 'ER wil fonds hnovatie Patriottisch front waarschuwt Soames Massale staking in België Vredeling kritiseert uitspraak over kernwapens Volgende week overleg ^leer werk in Noorden igen taal verplicht op ^-"ïholen in Friesland laughey nieuwe remier Ierland Zeegers terug in cel Hoofd koel houden LIANEN LAND/BUITENLAND i 50 lit? s). Tuin» LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 DECEMBER 1979 PAGINA 7 prijsop. Mg van de voorpagina) )NDER$SEL - Als Nederland zich inderdaad k. Mjnrekt aan de installatie van NAVO-raket- r U pik West-Europa, heeft dat grote gevolgen 069 lie positie van ons land in de EG. Dit ift voo?60 Paa* boven water staande" gegeven hermo^oldoende aan bod gekomen in de ra- ekiatjejwliscussie in de Tweede Kamer. Aldus was eiihet commentaar van de EG-commissa- jiijvend Henk Vredeling (oud-minister van 509 )sie, PvdA) op de aanvaarding van de SW-Stcmerdink. mij mei averlnispecteer de oprechte en belangeloze be- jaratlkigen van de ondersteuners van de motie, SitteNje bent ook in de politiek om na te den- .-jver de gevolgen van je standpunt. Ik zeg 1 0u7«lat de afweging anders zou moeten uitval- (ïaar men moet alle aspecten van het pro- onder ogen zien", aldus Vredeling. Vol- ln hetVredeling is er alleen formeel een strikte sren. 5|jjng tussen NAVO en EG, maar bestaat er praktijk een belangrijke band. lenMrl Prem'er Van Agt gisteren in Wasghin- veKO-let inhoudelijke op het gesprek met Carter >A 400i ingaan heeft hij wel zijn teleurstelling over de afwijzende motie laten blijken door na drukkelijk te stellen, dat het kabinet Den Uyl destijds heeft meegewerkt aan de instelling van een speciale NAVO-studiegroep, die de moder nisering moest voorbereiden. "Dit kabinet heeft daar later met de Westduitsers voor gezorgd, dat die studie vergezeld zou gaan met een on derzoek naar mogelijkheden voor ontwape ning", aldus premier van Agt. Na afloop van het gesprek met president Carter hebben premier Van Agt en minister van der Klaauw nog bijna een uur afzonderlijk met Vance en Brzezinski gesproken. Geheel tegen de gewoonte in legde Carter aan het begin van het gesprek een korte verklaring af, toen foto grafen het geijkte plaatje in het "Ovale office" mochten schieten. Carter roemde de Neder landse NAVO-inbreng en het grote belang van de beslissing, die volgende week op de NAVO- -konferentie in Brussel moet worden genomen. De premier begon zijn korte antwoord met een sympathiebetuiging inzake de kwestie Iran. "Wij voelen ons er sterk bij betrokken. Het is ook onze zaak", aldus Van Agt. Hij zei voorts, dat de sterke band met de Verenigde Staten ge handhaafd moet worden, "zover als wij in de toekomst kunnen kijken". Premier Van Agt zei zich na afloop van het ge sprek in een "kwetsbare, ja bijna deerniswek kende positie" te bevinden. Hij zei de Neder landse positie uitvoerig te hebben uitgelegd aan de Amerikaanse president en begrip te hebben gevraagd voor het feit, dat de maatschappelijke belangstelling voor het vraagstuk van de mo dernisering van de kernwapens in Nederland intenser is geweest dan in elk ander NAVO- -land. Van Agt zei een antwoord te hebben ge had op de vraag, wat een Nederlandse weige ring zou betekenen voor het bondgenootschap. Over dat antwoord zei hij echter niets te kun nen zeggen. In de ministeraad zijn gisteren omdat premier Van Agt en minister Van der Klaauw (Buiten landse Zaken) nog in Washington bij president Carter waren, nog geen conclusies getrokken uit de motie. Volgens Wiegel heeft minister Scholten (Defensie) alleen een uiteenzetting ge geven van het verloop van het debat. „Mede aan de hand van de resultaten van de gesprek ken die de premier de afgelopen week op inter nationaal niveau heeft gevoerd, zal het kabinet zijn standpunt gaan bepalen. We moeten daar bij zeer zorgvuldig te werk gaan", aldus Wiegel. Aangenomen wordt dat het kabinet vanmiddag voor het eerst over de kernwapenkwestie in beraad gaat. Tenzij enkele partijbijeenkomsten van dit weekeinde nog nieuwe ontwikkelingen bren gen, zal het Belgische parlement aanstaande woensdag vóór de opstelling van Amerikaanse atoomraketten op Belgische bodem stemmen. Tijdens het Kamerdebat in Brussel over de ra- kettenkwestie is het verzet tegen het Navo-plan tot een minderheid beperkt gebleven. Alleen de Vlaamse socialisten, twee kleine taaipartijen en een aantal individuele christendemokraten en Franstalige socialisten kondigden aan tegen te zullen stemmen. In Belgié is het rumoer over de nieuwe kern wapens zeer laat gekomen. Gevolg daarvan is onder meer dat de stemming in het parlement over de deze week ingediende moties pas vol gende week woensdagmiddag zal plaatsnebben. Luttele uren later moet volgens de agenda van de NAVO-ministerraad in Brussel de definitie ve beslissing vallen. =IATIE,f -4 uurl an 19-| ïegou- 9l (van onze sociaal-economische redactie) HAAG Een meerderheid van de Sociaal-Economi- ouden Raa(* (19 van de 36 stemmen, voornamelijk van de vak- 600.-,tging) is voor de oprichting van een speciaal fonds, van 1906,ruit innovatie-activiteiten van ondernemingen kunnnen ,2 ^len gesubsidieerd. Zijn geven hieraan de voorkeur, om- 1)7lJe °P lnvesteringsrekening (WIR) alleen maar "pdieert op basis van investeringen en bijvoorbeeld niet papt in loonkosten, die er uit voort vloeien. tiinderheid wil de subsidiëring van research en ontwikke len nieuwe produktiemethoden en produkten onder het 5 jaar/an WIR houden, maar dan wel via een aangepaste rege- leg.die ook met andere dan investeringskosten rekening houdt, s classing zou sneller gaan dan het oprichten van een nieuw 20fi. Kroonlid prof.De Wolff zei in dit verband, dat andere j innovatie-activiteiten reeds lang en uitgebreid steunen, 'St Nederland zijn achterstand nog dreigt te vergroten als er nog eens nieuwe opzetjes moeten worden gemaakt. De weging wilde in het advies, dat aan de regering over de lie innovatie-WIR of innovatie-fonds ook nog vermeld zien, de vakorganisaties geïnformeerd dienen te worden over het it Van de subsidies. (van onze parlementaire redactie) 'V HAAG Een aantal ministers zal aanstaande dins- in Den Haag een gesprek hebben met bestuurders uit de i noordelijke provincies over de mogelijkheden om meer bidsplaatsen in het noorden te scheppen. Vice-premier kei, die dit gistermiddag na afloop van het wekelijks 'Inetsberaad meedeelde, zei dat het overleg een vervolg lijn op informele gesprekken tussen kabinet en noorde- - bestuurders na de steunmaatregelen die de regering laanzien van Zuid-Limburg had genomen. wzig. (ni«f (van onze parlementaire redactie) N HAAG Het vak Friese Taal wordt met ingang van Ugustus 1980 een verplicht vak op de scholen voor ge- ïv®ft>n lager onderwijs in Friesland. Hiertoe heeft de minis- 02O^faad gisteren definitief besloten. Zoals bekend had de :de Kamer zich vorig jaar al unaniem voor het ver te vak Fries uitgesproken. Gemeenten waar geen Fries ^^jdt gesproken kunnen van GS een ontheffing krijgen, een verhoging pensioen eduwen oorlogsslachtoffers HAAG (ANP) Staatssecretaris Kraayeveld van is niet van plan de pensioenen van weduwen van oor- slachtoffers te verhogen, zo blijkt uit een brief die ze •ren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Met name de I had op een dergelijk verhoging aangedrongen. Wel :n met ingang van 1 januari van het komend jaar ook iwde vrouwen die dan 65 jaar zijn in aanmerking kun- komen voor een uitkering krachtens de wet vervol- 'sslachtoffers '40-'45. BLIN (Reuter/UPI) De Ierse regeringspartij Fienna 1 heeft gisteren de vroegere minister van gezondheid 'rles Haughey gekozen tot opvolger van Jack Lynch, die Ier deze week te kennen gaf als premier te willen terug- 'en. Haughey wordt sympathie met de IRA, het verbo- Iersie Republikeinse Leger toegedicht. Verwacht wordt hij een harde politiek tegenover Groot-Brittanië zal voeren. een persconferentie zei de nieuwe premier evenwel de IRA "eroordelen en dat altijd te hebben gedaan. De miljonair «!?y werd door Lynch in '70 uit zijn kabinet ontslagen, om- h'j bij een wapensmokkel van de IRA betrokken zou zijn ge- fst. De nieuwe premier zei dat hij geen wezenlijk ander be gaan voeren dan zijn voorganger. Duizenden gelovigen zijn gisteren naar de grote Moskee in Mekka gestroomd voor de eerste dienst die sinds de bezetting, zeventien dagen geleden, kon worden gehouden. Volgens officiële cijfers zijn bij die bezetting 60 soldaten en 75 bezetters omgekomen. DEN HAAG (ANP) Minister Albeda van sociale zaken wil in zijn voorstellen om per 1 januari kortingen aan te bren gen op de sociale uitkeringen niet, zoals de CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft gevraagd, een overgangsregeling treffen voor mensen met een uitkering boven het minimum die van de ene naar de andere uitkeringsregeling overgaan. Hij zegt dit in zijn nota naar aanleiding van het eindverslag over het korting swetsontwerp, het laatste schriftelijke antwoord van de regering voor de be handeling in de kamer volgende week. Degenen die van de ene uitkering naar de an dere overgaan vallen niet onder de garantie van de regering dat de koopkracht van hun in komen wordt gehandhaafd. De regering maakt in haar voorstel een onderscheid tussen „oude gevallen" (degenen die al een bepaalde uitke ring hebben), en nieuwe gevallen (zij die een uitkering krijgen na 1 januari). Voor de oude gevallen wil de regering voor 1980 de koop kracht via toeslagen, die later moeten verdwij nen, handhaven. De nieuwe gevallen komen onmiddellijk op het lagere niveau. Het CDA heeft zich steeds op het standpunt ge steld dat zij die van de ene uitkering naar de andere uitkering overgaan beschouwd moeten worden als „oude gevallen". Albeda wil nog geen antwoord geven op de vraag wanneer het wetsontwerp zal worden in gediend voor de belastingverlaging, die hij in het overleg met werkgevers en werknemers heeft aangeboden. Die belastingverlaging (on geveer 240 miljoen) diende ter loonstijging. Wel kondigt hi nieuwe voorstellen aan ter handha ving van de koopkracht van minimumloners en uitkeringstrekkers. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De algehele staking, die door de Belgische socialistische vakbond (ABVV) voor gisteren was uitgeroepen, heeft in Wal lonië en Brussel vrijwel volledig, en in Vlaanderen op maar beperkte schaal gehoor gevonden. In Brussel en de Franstalige steden lagen het o- penbaar vervoer, de industrie en de kantoren stil. Ook de warenhuizen bleven dicht. Het aan tal betogingen bleef beperkt. De meeste stakers hadden zich voorgenomen er een lang weekend van te maken. Met name in de hoofdstand heerste een ontspannen zondagssfeer. De staking was gericht tegen de weigering van de werkgevers om de 38-urige werkweek in Belgié algemeen in te voeren en tegen de bezui nigingen die het kabinet Martens wil doorvoe ren^ J In Brussel demonstreerden duizenden mensen en legden door een blokkade het verkeer in de Belgische hoofdtad I'm. DEN HAAG (ANP) Prof. Zeegers, die wordt verdacht van fraude met gelden van het Lepra-fonds, bevindt zich weer achter de tralies. Het gerechtshof in Den Haag heeft tot schorsing van de voorlopig hechtenis besloten die de raadkamer van de rechtbank eerder had bevolen. De schorsing kwam tot stand na een hoger be roep van de officer van jusi- tie tegen de uitspraak van de raadkamer. Zeegers blijft in hechtenis in afwachting van het onderzoek naar de fraude. Kan's bekende voorspelling zou deze maand best weer eens kunnen uitkomen: als de kerstbomen staan, vallen de kabinetten. Het kabinet-Van Agt maakt de komende twee weken de meest kritieke periode door sinds zijn installatie in december twee jaar geleden. Datzelfde geldt ook voor het prille CDA als politieke groepering, al zullen de naweeën van het uiteen vallen van de Tweede Kamerfractie van deze partij in het kernwapendebat donderdagavond nog wel wat langer doorzieken. Er is gebeurd wat op den duur onvermij delijk was: de spanning tussen het kabinet en een in de kern wapenkwestie gebleken meerderheid van het parlement, moest zich ontladen. Het zou te simpel zijn om het gebeurde van deze week uit sluitend tot de kernwapenproblematiek terug te voeren. Bij een deel van de krappe parlementaire basis, waar de rege ring op steunt, raakt langzaam maar zeker de politieke rek eruit om het veel bekritiseerde beleid te blijven steunen. Dat is de diepere politieke achtergrond van de crisis. En wat die achtergrond betreft kunnen we helaas niet anders dan op nieuw vaststellen, dat het kabinet door een gebrek aan over tuigingskracht op zijn minst enige reden heeft gegeven voor de langzame ondermijning. DAARNAAST is er de onmiddellijke aanleiding, de drup pel, die voor een aantal CDA-kamerleden deze week klaar blijkelijk de emmer deed overlopen. Aan hun opstelling zit ten kanten waar we zij het niet zonder moeite wel enig begrip voor kunnen hebben. Voordat het NAVO-overleg in Brussel begint wilde men het kabinet duidelijkheid verschaf fen over de wijze, waarop de meerderheid van het parlement over de kwestie van de kernwapens denkt. Men kon zich niet langer laten vangen in de „vertrekpunten" van het CDA, die weliswaar politieke-kracht-door-eenheid gaven, maar die ontegenzeggelijk ook standpunten verhulden. Het geweten speelde een grote rol. MAAR daarmee houdt ons begrip voor de dissidente groep CDA-kamerleden wel volledig op. Waarom konden de tien niet nog twee weken varen op het kompas van hun fractie voorzitter Lubbers, de man die zich het afgelopen jaar bin nen de hem gegeven marges tot het uiterste, en met resultaat heeft ingezet voor wapenbeheersing? Hij was er bijna in ge slaagd het kabinet naar de „vertrekpunten" van zijn fractie toe te dirigeren. Het stond al vrijwel vast dat het kabinet vol gende week in Brussel een afwijkend standpunt zou gaan in nemen ten opzichte 'van de andere NAVO-landen. Waarom kon of wilde men Lubbers het kleine beetje ruimte dat hij nog nodig had niet meer geven? Wat men nu heeft bereikt is dat Nederland het gevaar loopt zich volledig te isoleren en straks binnen de NAVO, en met name binnen de commissie die zich bezig houdt met kernwapens, geen enkele invloed meer te kunnen uitoefenen. En dat in een situatie, waarin de twee moties, waar het don derdagavond in de Kamer om ging, op weinig punten ver schilden. Het enige essentiële onderscheid ertussen is dat de motie Frinking (CDA) de mogelijkheid van beperkte pro- duktie van gemoderniseerde kernwapens open laat, terwijl de motie Stemerdink (PvdA) produktie de eerstkomende twee jaar uitsluit. Beide moties gingen uit van een opschor ting voor twee jaar van het besluit tot stationeren. De NAVO-raad zal zich volgende week in Brussel in hoofd zaak bezighouden met een beslissing over de stationering van nieuwe kernwapens. De produktie zelf is immers een zaak van de V.S. Er is daardoor wel degelijk nog een kans dat het kabinet, gezien de lijn waar Lubbers het langzamer hand op heeft weten te krijgen, impliciet ook de motie Ste merdink uitvoert. Wat dat betreft is de schrijver van deze kolom minder pessimistisch dan zijn parlementaire collega, die elders in deze krant aan het woord is. Slaagt het kabinet daar in, dan wordt oppositieleider Den Uyl. die ongetwijfeld een motie van afkeuring klaar heeft liggen die bij aanvaar ding het kabinet de kop zou kosten, de wind uit de zeilen ge nomen. De politieke schade blijft dan beperkt. MAAR daarvoor is wel nodig dat kabinet en regeringspar tijen de komende weken het hoofd koel weten te houden. Met name de VVD zal (nog meer) geduld en zelfbeheersing moeten opbrengen, want ook die partij zal dan moeten slik ken dat Nederland in het huidige stadium van de bewape ningswedloop een overigens loyale en verre van neutrale tijdelijke uitzonderingspositie zal innemen. De uitlatingen gisteravond van VVD-fractieleider Rietkerk wijzen een an dere richting op, maar er rest ons gelukkig nog een aantal dagen voor het er werkelijk op aan komt. Zo goed als het ook nog valt te bezien of de tien dissidenten allemaal een PvdA- motie zullen steunen, als de val van het kabinet daar het ge volg van zou zijn. Voorzitter Britse hogerhuis wordt gouverneur in Rhodesië (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De guerilla-leiders van het Pa triottisch front hebben de tot gouverneur van Zimbabwe-Rhodesië benoemde Lord So ames gewaarschwud dat hij het risisco loopt te worden neergeschoten als hij in hun land aankomt, voordat het bestand van kracht is. Die waarschuwing volgde gisteren na de be kendmaking dat Lord Soames volgende week vertrekt, ook als in Londen het ak koord tussen de partijen nog niet is onderte kend. „Hij is een echte Britse bulldog, vol levenslust; een stevige drinker, die bovendien graag lek ker eet". Die beschrijving werd vandaag door vrienden van Lord Soames (59) gegeven. Soa mes, die nu na een indrukwekkende staat van dienst, voorzitter van het Britse hogerhuis is, zal Zimbabwe-Rhodesië zo goed en zo kwaad als het gaat proberen te besturen tijdens de overgangsperiode van enkele maanden, vóór die Britse kolonie onafhankelijk wordt. Hij moet ervoor zorgen dat de nieuwe parlementai re verkiezingen daar democratisch en ordelijk verlopen. Daarna zal hij het bestuur overdra gen aan de eerste Afrikaanse bewindslieden van de nieuwe onafhankelijke staat Zimbabwe. In afwachting kan Soames alleen hopen dat de wapenstilstand - als die er tenminste komt - niet om de haverklap geschonden zal worden. Politieke waarnemers verwachten, dat hij ze ker in de smaak zal vallen bij de blanke min derheid van Zuid Rhodesië. Zij zullen hem be wonderen, omdat hij Churchill goed gekend heeft. De zwarte meerderheid daarentegen zal hem vooral in het begin argwanend bekijken. Maar volgens Londen kan dat, gezien de tijde lijkheid van zijn ambt, geen kwaad. Officier vervolgt Nationaal Jeugdfront UTRECHT (ANP) De hoofdofficier van justitie in Utrecht, mr. G. van Dijken gaat een strafvervolging in stellen tegen drie mensen die het woord hebben ge voerd tijdens de demonstra tieve bijeenkomst van het Nationaal Jeugdfront op 20 oktober in Soest. Hij heeft daartoe besloten op grond van een onderzoek dat de Rijksrecherche naar de gang van zaken in Soest heeft in gesteld. De strafvervolging is geba seerd op artikelen in het wet boek van strafrecht die beledi ging van een groep mensen wegens hun ras en het aanzet ten tot haat en discriminatie strabaar stellen. Op beide mis drijven staat een straf van ma ximaal een jaar cel of tiendui zend gulden boete.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7