Stakingsgolf slaat over België NIEUWSNET Carter draait bij Iran duimschroeven aan Onthullingen over diamanten maken het Giscard moeilijk Onvriendelijk onthaal Rosalynn Carter Britten ongerust over opvolging Ierse premier SPD gaat mee met modernisering kernwapens jINA BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 PAGINA 7 PARIJS De nieuwe onthullingen van „Le Canard Enchainé" over het diaman ten-schandaal rond de Franse president Giscard d'Estaing hebben, zo was men gis teren in Parijs van mening, aan de hele af faire een nieuwe dimensie gegeven. De verklaringen van de president in zijn tele visie-interview van 28 november werden, Giscard zou niet alleen diamanten schenke hebben gekregen toen hij van financiën was, maar eveneens nadat hij staatshoofd was geworden. Verder zou hij niet één of twee keer diamanten van Bokassa gekregen hebben, maar tussen 1970 en 1975 minstens vijf maal, terwijl geen van deze dia manten aan liefdadige instellingen of musea ter beschikking werden gesteld. Diplomaten die in die jaren in Bangui „en poste" waren, hebben inmiddels .bevestigd, dat het gebruikelijk was dat Bokassa zijn be zoekers bij wijze van souvenir diamanten gaf, terwijl niemand die bij de zogenaamde Cen- traalafrikaanse Diamantenfaktorij werkzaam was, dit gebruik ooit formeel heeft ontkend. Het wordt in de Franse hoofdstad hoogst on waarschijnlijk geacht, dat de onthullingen van „Le Canard Enchainé" niet juist zijn en de afgedrukte fotokopieën vervalst. Het blad heeft overigens verdere onthullingen in het vooruitzicht gesteld. In politieke kringen meende men gisteren, dat de affaire Giscard mogelijk een tweede ambtsperiode kan kos ten (het wordt zo goed als zeker geacht dat hij van plan is zich in 1981 andermaal verkies baar te stellen) als er niet spoedig een af doend antwoord op de beschuldigingen gege ven wordt 3 1711- FORD pk) in uur Burgemeester van Nabloes door Israël vrijgelaten JERUZALEM Israël heeft de burgemeester van Nabloes, Bassam Shakaa, vrijgelaten en de uitwijzingsprocedure tegen hem gestaakt. Hij is inmid dels naar Nabloes op de westelijke Jordaanoever te ruggekeerd, waar hij door de Palestijnse inwoners feestelijk is ontvangen. Egypte heeft het Israëlische besluit om burgemeester Sha kaa niet uit te wijzen en hem vrij te laten een „positieve stap" genoemd, die wellicht een stoot zou kunnen geven aan de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. De zeven de ronde van de Egyptisch-Is- raëlische vredesbesprekingen zal dinsdag in Israël een aan vang nemen en wordt op nieuwjaarsdag bekroond met een topgesprek tussen premier Begin en president Sadat in Assoean in Egypte. Inmiddels heeft Israël een am bassadeur in Egypte benoemd, een post waarvoor ook de vroegere minister van buiten landse zaken Abba Eban in de markt lag. Abba Eban is even wel niet benoemd. De eerste Israëlische ambassadeur in Egypte wordt de huidige di recteur-generaal op het bureau van premier Begin, Ben Elis- sar. Hij is lid van de Heroet- Ïartij, waarvan Begin de leider Hij heeft ook deel uitge maakt van de Israëlische dele gaties, die met Egypte onder handeld hebben. BRUSSEL Het openbaar leven in Belgié zal morgen goeddeels verlamd zijn door een algehele staking, uitgeroepen door de socia listische vakcentrale ABVV. Vooral Brussel en Wallonië zullen door de 24-uursactie wor den getroffen. Bovendien staat er ook nog een artsenstaking voor de deur. Het stakingsparool geldt het openbaar de industrie, de bouw, de administratieve sector en de warenhuizen. Ook zullen de meeste kran ten niet verschijnen. Officiéél heet het dat de actie is gericht tegen de onwil van de werk gevers om de 38-urige werkweek algemeen in te voeren. Maar in feite is het een protest tegen de regeringsvoorstellen om via loonmatiging, belastingmaatregelen en besnoeiingen in de so ciale voorzieningen (onder andere meer eigen risico voor zieken) de staat voor een financiéel bankroet te behoeden. De socialistische vakbond is echter sterk gebon den aan de Franstalige socialistische regerings partij PS. Hun ministers zijn binnen het kabi net Martens accoord gegaan met het bezuini gingsprogramma, onder meer omdat Wallonië en Brussel beslist geen kabinetskrisis willen veroorzaken. Beide landsdelen houden kramp achtig vast aan het regeerakkoord waarin Bel gié in drie zelfstandige gewesten wordt opge deeld. Volgens recente economische studies zul len de gemaakte afspraken sterk in het nadeel van Vlaanderen uitwerken. Kort voor de feestdagen, op 21 december, wil len de artsen, die zijn aangesloten bij de zogehe ten federatie van dokter Wijnen hun werk zaamheden stop zetten. Hetzelfde geldt voor de apothekers en tandartsen. De actie is bedoeld als een protest tegen het bevriezen van de ho- WASHINGTON De Ame rikaanse president Carter heeft gisteravond tegenover Congresleden verklaard dat hij „de duimschroeven" bij Iran zal aandraaien in zijn actie de vijftig gijzelaars in de Amerikaanse ambassade in Teheran vrij te krijgen. Een van Carters mogelijkhe den is het stopzetten van de voedselleveranties, die ove rigens al praktisch stillig gen in verband met de be vriezing van de Iraanse te goeden in de VS. Ook zijn de verzekeringspremies voor de transportschepen met 400 procent gestegen, omdat het gebied rond Iran door de aanwezigheid van veel Ame rikaanse oorlogsschepen door Lloyds als oorlogsge bied wordt beschouwd. Vol gende week vertrekt minis ter Vance naar Europa waar hij vermoedelijk steun zal proberen te krijgen voor eco nomische maatregelen tegen Iran. Vice-president Mondale heeft de behandeling van de Ameri kaanse gijzelaars in Teheran gisteren slechter genoemd dan die van krijgsgevangenen. Het het dat naaste medewerker van presi dent Carter zich zo scherp uit liet over de gijzeling. Senator Kennedy, die zich kandidaat heeft gesteld voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar, zei gisteren dat er in de VS een openbaar de bat moet worden gehouden over de vraag of de verdreven sjah van Iran blijvend asiel moet worden verdeeld. Hij meent dat een dergelijk open baar debat een gunstige in vloed zal hebben op het lot van de Amerikaanse gijze laars. Waar de sjah heen moet bij een eventueel vertrek uit de Verenigde Staten, wordt steeds meer de vraag. De sjah heeft gisteren Egypte, Pana ma, de Bahama's en Zuid-Afri- ka als mogelijke asiellanden afgewezen. NEW YORK De Amerikaanse vice- Iran eiste, president Walter Mondale en mevrouw Rosalynn Carter, hebben gisteren in Mondale schreeuwde naar de oproer- een kerk in de New Yorkse wijk Har- kraaiers: „Jullie zijn het, die indertijd Hu- lem hun verkiezingstoespraken moeten bert Humphry het spreken beletten lie die van anderen eerbiedigen". Me vrouw Carter moest haar toespraak de eerste in een reeks die zij houdt in plaats van haar man, die in Washington blijft wegens de Iraanse crisis staken onderbreken, omdat hun gehoor luid- maakten, dat Richard Nixon won. Als jul- steeds gevraagd werd hoe het kan „dat de keels het terugsturen van de sjah naar lie geloven in burgerrechten, moeten jul- Ku Klux Klan nog steeds bestaat" LONDEN Prins Philip van Engeland heeft gezegd, dat zijn land „een van de lelijkste landen ter wereld is". Hij maakte deze sne rende opmerking ter gelegenheid van een prijsuit reiking aan vier Britse firma's, die zich hadden on derscheiden door de vervaardiging van „esthetische produkten". Hij noemde als voorbeeld de staat waarin de bushal tes en de ingangen van de stations verkeren. Het Lon- dense vliegveld Heathrow noemde hij „de ellendigste plaats waar ik ooit geweest ben". Dit Prins Philip: Engeland is een van de lelijkste landen ter wereld vooral vanwege de chaotische bebou wing op de lucht haven. De vakbeweging werd door de prins-gemaal voor gehouden dat ze haar 18e- en 19e-' eeuwse tactiek moet laten varen. Als men tegen het bedrijfsleven schopt, dan treft men niet zozeer de rijke kapitalisten, maar veeleer ie dereen die er bij betrokken is, aldus Philip, die de prij zen uitreikte in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Koninklijke Maat schappij voor Scho ne Kunsten. Nieuwe president in Zuid-Korea SEOEL De waarnemende president van Zuid-Korea, Choi Kyuhah, is vandaag met overweldigende meerderheid door de 2465 leden van een kiescollege, dat een opvolger moest zoeken voor de op 26 oktober vermoorde president Park Chung-Hie, tot president gekozen. Choi, die de enige kandidaat was, heeft zijn functie meteen aan vaard, twee maanden vóór zijn officiële installatie. De nieuwe president, die 60 jaar is en beroepsdiplomaat is ge weest, was de laatste vier jaar premier onder Park. TWA verkiest Boeing boven Airbus PHOENIX De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij TWA heeft de boeing-767 verkozen boven de Europese Air bus A-310. Dit heeft de onderneming in Phoenix bekendgemaakt. De TWA besloot 10 toestellen van het type Boeing-767 en twee van het type Lockheed-1011, „Tristar" te kopen en een optie te nemen op nog 10 Boeings-767. Kerst-amnestie Klaus Croissant Stuttgart - Klaus Croissant, de Westduitse advocaat die 30 maanden gevangenisstraf opgelegd had gekregen wegens steun aan de Baader-Meinhoff groep, is gisteren voortijdig uit gevangenschap vrijgelaten. Croissant, die door de Franse autoriteiten op Westduits ver zoek was uitgeleverd, kon profiteren van een amnestie in verband met Kerstmis. Brand in nachtclub: 16 doden BUENOS AIRES Een brand in een nachtclub in de Ar gentijnse stad Rosario, 270 kilometer ten noordwesten van Buenos Aires, heeft gisteren het leven gekost aan 16 perso- Minstens 10 personen werden gewond. Volgens de politie zijn de 16 dodelijke slachtoffers allen door verstikking om het leven ge komen. Hondsdolheid na transplantatie hoornvlies i 36-jarige leraar aan hondsdol- ;n hoornvliestransplantatie had PARIJS In Nancy is e heid overleden, nadat hij ondergaan. Het onderzoek heeft uitgewezen dat het overgeplante hoornvlies afkomstig was van een 57-jarige Egyptische vrouw, die ook aan hondsdolheid is overleden. Premier Lynch die in Dublin zijn aftreden heeft aan gekondigd. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Groot-Brittannië maakt zich onge rust over de mogelijkheid, dat de Ierse premier Jack Lynch (62) opgevolgd zal worden door ie mand, die de IRA een warm hart toedraagt. Lynch gaat volgende week aftreden. De laatste tijd werd hij tegengewerkt door leden van zijn eigen partij, die hem te toegevend vonden ten aanzien van de Britten, vooral in verband met de veiligheidsmaatregelen in het grensgebied met Ulster die hem werden opgedrongen na de moord op Lord Mountbatten. Jack Lynch is in de afgelopen dertien jaar zowat negen jaar premier geweest. Hij heeft zijn partijgenoten van de Fianna Fail verzocht tegen volgende week een opvolger te kiezen. Men acht het niet uitgesloten, dat Lynch later zelf president zal worden. Het huidige Ierse staatshoofd, dr. Pa trick Hillary, heeft persoonlijke problemen, en zou niet. van plan zijn zich later nog kandidaat te stellen voor een tweede ambtsperiode van zeven jaar. Ongunstige uitslagen in recente tussentijdse verkiezingen hebben het ontslag van premier Lynch enigszins bespoe digd. Een andere factor, die een grote rol gespeeld heeft, is de ontevredenheid van enkele haviken in de Fianna Fail- partij over zijn politiek ten aanzien van de Britten. Volgens die partijgenoten zou Lynch de laatste tijd niet veql gedaan hebben dat het oude Fianna Fail-ideaal van Ierse hereni ging ten goede zal komen. Tijdens zijn bezoek van afgelopen maand aan de Verenigde Staten werd premier Lynch op een gegeven moment ge dwongen een in Dublin gereed gemaakte toespraak volle dig te laten herschrijven, omdat een lid van zijn regering de avond tevoren precies het tegenovergestelde gezegd had. Diezelfde ambtgenoot, minister van volksgezondheid Haughey, maakt de Ierse premier het leven al jaren moei lijk. Haughey koestert namelijk wraakgevoelens, omdat hij in 1970 door Lynch ontslagen werd naar aanleiding van beschuldigingen inzake wapensmokkel voor de IRA. Later werden Haughey en twee andere ministers vrijge sproken. De anti-Britse Haughey wordt nu algemeen be schouwd als de belangrijkste kandidaat voor de opvolging van Jack Lynch tot partijleider en premier. Maar het is ook mogelijk, dat de Fianna Fail haar keuze zal laten val len op een compromis-kandidaat. In dat verband wordt on der meer Michael O'Kennedy genoemd, die momenteel minister van buitenlandse zaken is. (Van onze correspondent Ami van Vree) BERLIJN Met een verrassend grote meerderheid van 70 a 80 procent der stemmen heett het partijcongres van de SPD gisteravond de heftig omstreden motie van het partij- i bestuur aangenomen, waarin goedkeuring wordt gegeven aan het voorgenomen besluit van de NAVO om over te gaan tot modernisering van atoomraketten voor de middellange afstand in Europa. Dit besluit dient echter wel gepaard te gaan met een gelijktijdig aanbod aan de Sovjet-Unie om over een vermindering van deze wapens te onderhandelen. Ook wordt de voorwaarde gesteld, dat de nieuwe atoomra ketten niet uitsluitend in de Bondsrepubliek mogen worden opgesteld. De moties van de tegenstanders van de NAVO-bewapening wer den verworpen. Dat dit met de motie van de jongerengroepering in de SPD, de JUSO's zou gebeuren, stond lang van tevoren vast. Deze willen namelijk, dat de Bondsregering onder geen be ding toestemming geeft voor modernisering en stationering van nieuwe atoomwapens en dat er zeker niet niet over nieuwe be wapening zal worden gesproken, voordat het SALT Il-verdrag door de Amerikaanse Senaat is geratificeerd. Een andere motie leek aanvankelijk door een grotere minderheid te worden on dersteund. Deze voorziet alleen in een voorlopig besluit over de plaatsen, waar de wapens komen te staan en geen definitief. Bo vendien wordt gesteld, dat het besluit tot modernisering onge daan moet kunnen worden gemaakt, wanneer SALT II niet ge- ratificeerd wordt. Als een rode draad door de discussie van de afgelopen dagen, die ook door een delegatie van de Partij van de Arbeid onder lei- ding van voorzitter van Max van de Berg werd bijgewoond, liep de vrees, dat West-Duitsland met zijn goedkeuring voor het Na- vo-besluit in zijn politiek van ontspanning tegenover het Oost blok ongeloofwaardig zou worden. De laatste spreker in de lan ge rij was gisteren bondskanselier Helmut Schmidt, die met een vlammend betoog een dringend beroep op zijn partijgenoten deed om het standpunt van de Bondsregering te volgen. Hij kreeg de grote meerderheid, waar hij om had gevraagd. Pikant en wellicht niet helemaal toevallig was het, dat gisteren aan de andere kant van de muur in Oost-Berlijn de ministers van buitenlandse zaken van de staten van het Warschaupakt voor een vergadering bijeenkwamen. Bovendien werd daar in alle vroegte een begin gemaakt met de onlangs door Brezjnjev aangekondigde „eenzijdige" terugtrekking van 20.000 Russische soldaten uit de DDR. Voor deze manifestatie van de wil tot ont spanning waren ook een westerse correspondenten uitgenodigd. ELSEVIER stelt bij de omstre den Deltakabel vast: „De com merciële televisie is niet meer tegen te houden. We behoeven daar niet overmatig vrolijk over te doen, maar het kramp achtig bekampen van het ver schijnsel is slechts meelijwek kende Don Quichotterie Het blad ziet in de gewetensnood van de AR inzake de kernbe wapening de mogelijkheid dat „de datum van de grote fusie van het CDA voor onbepaalde tijd wordt utgesteld". Een commentaar over Iran conclu deert: „De wereld is nu een maal slechter dan de idealisti sche Amerikanen denken en dan wij in Europa (die wat meer ervaring hebben) zouden wensen. Het Iraanse drama betekent voor Amerika een harde les, maar tevens een keerpunt". Het omslag artikel gaat over uitzendbureaus. „Re alistisch zou zijn dat het ge westelijk arbeidsbureau en het uitzendwezen hun activiteiten op elkaar afstemmen en zo voor de arbeidsmarkt samen een groter kanaal naar werk gelegenheid creëren dan de som van beider kanalen nu is. Dat er behoefte bestaat aan goede en zelfs nieuwe kanalen blijkt uit de belangstelling voor de overal opkomende ba- nenmarkten". De HAAGSE POST over de mislukking van het loonover- leg: „Toch zal de FNV het uit eindelijk niet vol kunnen hou den op twee paarden tegelijk te wedden. Er zal een keuze gemaakt moeten worden. En alles wijst erop dat die meer op het vlak van de poen ligt dan op het vlak van de arbeidstijd- verkortende maatregelen". In een gesprek met een voormali ge drugshandelaar de opmer king: „Laat die spleetoog het lekker zelf opvreten. Ik doe niet mee aan de derde wereld oorlog. Volgens mij hebben ze het uitgevonden als patent middel tegen de overbevol king. De mensen moeten uit gedund worden en dan kun je napalm op hun kop gooien of ze heroïne voeren. Dat blijft voor mij hetzelfde". Bij de Iraanse crisis de kanttekening: „Het is gedaan met de schaam te over Watergate, weg is het Vietnam-complex. De Vere nigde Staten zullen zich voort aan niet meer schamen een su permogendheid te zijn". Voorts een groot portret van Ajax-vedette La Ling. „Jan Keizer is zo'n scheidsrechter. Jij voelt die trappen niet, zei ik eens tegen hem tijdens een wedstrijd. Maar zal ik jou eens een teringschop voor je poten geven? Toen ging hij lachend met zijn handje naar de gele kaart in zijn borstzak. Scheids rechters voelen een wedstrijd vaak niet aan omdat ze zelf geen topvoetbal hebben ge speeld. Als je klaagt over te hard spel, vinden ze je een zei kerd". V^IJ NEDERLAND analy seert de verzwegen staatsgreep in Mekka. „Alles wijst erop dat de gebeurtenissen in Iran Saoedie Arabië tot staatsvijand nummer een hebben gemaakt. Het zal de Saoedie's heel wat politiek vernuft kosten om de dreiging die van deze vijand uitgaat, af te wenden". Het de bat over de Luxemburgse ka bel wordt kwezelachtig ge noemd. „De culturele waarden van ons omroepbestel zijn zo groot dat ze slechts met een electronenmicroscoop zijn waar te nemen". Voorts een artikel over de afgang van KIoos. „Het is natuurlijk onzin aan te nemen dat er geen mensen te vinden zijn die zo veel visie en zoveel bestuurs kracht hebben dat ze van al die Vara's niet de ene, linkse omroep kunnen maken. Te vrezen valt dat die mensen af wachten tot er na Kloos nog meer figuren hun functie be schikbaar stellen. Het weggaan van Kloos heeft voor die ma nipulaties in ieder geval ruim te gemaakt". De slotsom van een commentaar over de kern wapens „over een paar weken mag Hans de Boer onder de kerstboom van Van Agt vrede op aarde komen zingen". Een gesprek tenslotte met ayatolla Beheschti, de Raspoetin van Iran. „Wij staan aan het begin van de tweede fase van onze revolutie tegen Amerika. In de eerste fase hebben we een eind gemaakt aan de politieke macht. In de tweede fase zul len wij een einde maken aan een economische macht". De kleurenbijlage gaat over de Rotterdamse haven. DE TIJD tekent bij de crisis- sfeer rond de kernwapens aan: „Lubbers heeft als politiek lei der bovenal ook te maken met de geloofwaardigheid van het CDA als nieuwe politieke be weging. En hij zal beseffen dat die geloofwaardigheid op het spel staat, wanneer hij de ver plichtende taal die hij namens de CDA-fractie bij de algeme- .ne beschouwingen sprak, los laat terwille van het voortbe staan van het kabinet-Van Agt".. Bij het mislukken van het centraal akkoord de voor spelling: „Er komen in de ver schillende sectoren zeker har de besprekingen. Van enige mate van echte solidariteit tus sen de bonden en sectoren on derling zal waarschijnlijk geen sprake zijn". Het omslagartikel verkent de grenzen van de ali mentatie. „De problemen spe len het sterkst als het gaat om oudere vrouwen "die jarenlang getrouwd zijn geweest en nooit of nauwelijks een baan bui tenshuis hebben uitgeoefend. Of in die gevallen een alimen tatie van maximaal twaalf jaar redelijk is, valt te betwijfelen". Ook een beschouwing over de Deltakabel. „Het doet vals-pa- thetisch aan als de tegenpartij de ondergang van het omroep bestel bejammert, zonder daar aan de vraag te verbinden of dit bestel nog langer de grote culturele schat is die met tede re zorg bewaakt moet wor den". NIEUWSNET vraagt zich, naar aanleiding van Telebingo af waarvoor liefdadigheidsac ties (geschatte opbrengst een half miljard per jaar) nodig zijn. „Rente op rente kwe kend, redekavelen de beheer ders met elkaar over de meest nuttige manier van uitgeven, terwiil de mensen voor wie het allemaal bedoeld was, met afnemende hoop uitzien naar een aangepast zwembad, pony kamp, researchruimte of kli niek". Voorts een artikel over de illegale handel in dieren. „Van het controlewerk is de lol af. Een aantal drugshande laren heeft de dierenhandel ontdekt en verpakt heroïne in kisten met gifslangen". Ook een interview met voorzitter Paulen van de Internationale Atletiek Federatie. „Dat die gehandicapten aan sport doen, is prachtig, want die mensen, hebben toch al niet veel. Maar noem dat dan in godsnaam geen Olympische Spelen, zeg, nee, natuurlijk niet. Want de Olympische Spelen zijn de top van de top op lichamelijk ge bied en die bereiken deze mensen helaas niet". Tön van 'Duinhoven zegt in een vraag gesprek: „Naar mijn mening hadden zeker de eerste twee afleveringen van Cassata nooit uitgezonden mogen worden. Maar ja, dan gooi je kapitalen aan materiaal weg". HERVORMD NEDERLAND praat met Jan Terlouw over de kernbewapening. „Tot nu toe heeft Nederland met de af schrikkingsstrategie geleefd. Iedereen die dat ontkent, moet eens kijken waarmee hij de af gelopen jaren heeft ingestemd. Alle politieke partijen die iets betekenen, hebben de NAVO- strategie gesteund. Nu ineens doen alsof je daar vreselijk te gen bent, stuit me geweldig te gen de borst". Over hetzelfde onderwerp ook een gesprek met CDA-Kamerlid Couprie. „Helaas krijg ik weieens de in druk als ik met fractiegenoten praat, dat het ze niet zozeer om het probleem van de kern wapens gaat, maar om Schol ten en het kabinet die over eind moeten blijven. In deze zaak is dat voor mij van min der belang. Over de posttarie- ven wil ik mijn bezwaren nog wel inslikken, maar hierbij niet". Een interview voorts met minister Gardeniers. „Ik zie weinig mogelijkheden om uitzendingen van die Luxem burgse televisieprogramma's te verbieden. Door de wetswijzi ging die onder het vorige kabi net is aangebracht, is het niet meer vereist dat CRM toe stemming geeft. Mijn voorgan ger Van Doorn heeft alles weggegeven". Minister Ban Sadr tenslotte, de sterke man van Iran, zegt: „We zullen, zonder ons zorgen te maken over het wegvallen van de sa menwerking met de Russen en de Amerikanen, de samenwer king met Europa garanderen. Wij kunnen geen economische vooruitgang boeken zonder de steun van West-Europa".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7