Minister wijst progressief gastarief van de hand Gematigd vakantie-optimisme bij Holland-Internationaal Twintig Turkse christenen moeten Nederland verlaten Tuin opzetten in Spanje nu niet aantrekkelijk Chocoladevla halve liter tijdelijk Kamerlid wil inzicht in relaties BVD-journalisten ^^9^^ Tweede Kamer gaat akkoord met integratie kinderbijslag Het rommelt in journalistieke opleidingswereld BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 DECEMBER 1979 PAGINA 7 PAGINA ONDANKS MEERDERHEID IN TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zal zeer waarschijnlijk de pro gressieve tarieven voor huishoudelijk verbruik van gas af wijzen. Dit kan worden afgeleid uit een artikel van minis ter Van Aardenne (Economische Zaken) in het blad TNO- project. Een meerderheid in de Tweede Kamer (onder ande re PvdA en CDA) is voorstander van een dergelijke tarief stelling uit een oogpunt van energiebesparing. Volgens de bewindsman, die zich beroept op een onderzoek van het Nederlands Economisch Instituut (NEI), zouden progressieve tarieven (onevenredig meer gaan betalen naarmate het verbruik toeneemt) niet doelmatig en evenmin rechtvaardig zijn. Wat het eerste betreft vreest hij dat mensen, die meer dan gemiddeld verbruiken, zullen overschakelen op een andere brandstof. De studie van het NEI zou hebben uitgewezen dat dit de moeite loont. De rechtvaardigheid zou in het gedrang komen, aldus Van Aar denne, „omdat de individuele warmtebehoefte en het verbruik zeer sterk kunnen verschillen". De minister legt uit dat aan een hoog individueel verbruik geenszins een maatschappelijk onge wenst gedrag ten grondslag behoeft te liggen. „De energiebe hoefte van woningen verschilt nogal en kan slechts door middel van van strek uiteenlopende isolatie-investeringen tot elkaar worden gebracht". Vandaag staat nog volop in het teken van Sinterklaas, maar morgen zullen in menig huisgezin de voor bereidingen van het kerstfeest al weer beginnen. De handel is al enige tijd klaar voor kerstmis. In warenhuizen ligt al een assortiment aan kerstversiersels uitgestald en de eerste kerstbomen zijn inmiddels ook op de belangrijkste verkooppunten aangeland. Opslag-plan kernafval Borssele ontkend V1ISSINGEN (ANP) De Provinciale Zeeuwse Ener gie Maatschappij (PZEM) ontkent dat zij via slinkse wegen probeert alsnog een vergunning los te krijgen van de gemeente Borssele voor een gebouw waarin ra dio-actieve afvalstoffen kun nen worden opgeslagen. Een beschuldiging van deze strekking was geuit door het PPR-Tweede Kamerlid Leo Jansen die dit afleidde uit te keningen die aan de gemeen teraad van Borssele ter inzage waren gegeven. Hetgeen Jan sen aanziet voor een geheime opslagplaats zou in werkelijk heid een extra veiligheids voorziening zijn voor de nieu we regelkamer van het com plex. (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK - Met gematigd optimisme stort Holland International zich op de zomervakantiemarkt van 1980. Deze grootste Touroperator van Nederland, die vorig jaar 355.900 vakantiegangers heeft vervoerd, zal zijn reizen dit jaar aanbieden via 3 miljoen vakantiegid sen. Deze bevatten informatie over vliegvakanties, die tussen de 7 en 12 procent duurder worden, over treinva- kanties (stijging 4 tot 7 procent), de touringcarvacanties (verwachte prijs stijging 7 procent), cruisevakanties (stijging 10 tot 16 procent) en de eigen auto-vakanties, waar gerekend moet worden op een prijsverhoging tussen 5 en 10 procent. Nieuwe bestemmingen bij Holland Inter national zijn het Ionische eiland Kefalli- nia op charterbasis en de Spaanse Costa de la Luz. Nieuw is ook de vakantietrein, die wekelijks zal worden ingezet op het traject tussen Den Haag en Noord Spanje. Een aanwinst is voorts de vliegcharter op het Turkse Izmir, die het tijdrovende overstappen in Istanboel nu overbodig zal maken. Holland International heeft de combina- tiereizen (doe- en luieren) aanzienlijk uit gebreid, met name in Griekenland, waar de accomodatie met 25 procent is toegeno men. Naast een speciale cruise-gids is er nu ook een speciaal Ierland-programma, met reis mogelijkheden tussen de 410 en 819 gul den. In de sector Verre Reizen is er een aantrekkelijke combinatiereis Suriname- Amazone-Colombia-Equador en de Gala pos-eilanden. Als nieuwe bestemming is Senegal opgenomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het is uitgesloten dat de Bin nenlandse Veiligheids Dienst (BVD) jour nalisten benadert met het oogmerk hun stel- lingname te beinvloedèn. Het is tevens uit gesloten dat journalisten als informanten voor de BVD optreden in verband met de verplichting van de journalist tot bronbe scherming enerzijds en in verband met de positie die de journalist anderzijds inneemt in het kader van het functioneren van een vrije informatie. Deze stellingen brengt het PvdA-Tweede Ka merlid Hein Roethof naar voren in schriftelijke vragen aan minister Wiegel van Binnenlandse Zaken. Hij stelde deze vragen naar aanleiding van berichten over een relatie .tussen de on langs afgetreden hoofdredacteur van het week blad Nieuwsnet en de Binnenlandse Veilig heidsdienst. Het Kamerlid wil nu weten, of er contact heeft bestaan tussen de hoofdredacteur van het ge noemde weekblad en de BVD, en of dit contact tot enigerlei verbintenis heeft geleid. Boven-, dien wil Roethof nadere inlichtingen over een brief van de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten aan de Vaste Kamercommissie voor Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten, waarin gesteld wordt dat de BVD bepaalde journalisten heeft benaderd met het oogmerk hun politieke stellingname te beinvloeden. Celstraf voor „totaal- dienst weigeraar" bevestigd DEN HAAG (ANP) De Hoge Raad heeft gis teren het vonnis van achttien maanden cel be vestigd dat het militair Gerechtshof in Den Haag had geveld over de 25-jarige „totaaldiens tweigeraar" Willem B. uit uit Utrecht. Willem B. weigerde niet alleen zijn militaire dienstplicht te vervullen, maar wilde zich ook niet beroepen op de wet gewetensbezwaren. In de ge vangenis besloot hij wel een beroep te doen op deze wet, werd in vrijheid gesteld, maar trok het beroep toen weer in. Daarop werd hij andermaal gedetineerd. Ministerie wil af van beoordeling diplomaten vrouwen DEN HAAG (ANP) De echtgenotes van di plomaten moeten niet meer worden betrokken bij de beoordeling van het werk van hun man. Dit doet echter niets af aan de waardering voor en de behoefte aan de bijdrage die echtgenotes, met name in representa tief én contactueel op zicht kunnen leveren aan het werk dat hun wederhelft doet. Men zou deze nieuwe manier van beoordeling kunnen in voeren tegelijk met de nieuwe geïntegreerde dienst buiten landse zaken, die zowel diplo maten in het buitenland als ambtenaren op het ministerie in Den Haag omvat. Dat is de mening van de loco-secretaris- generaal van het ministerie van buitenlandse zaken, P. G. M. Zwartkruis, die speciaal met de integratie is belast. In de behoefte die bij de echt genotes blijkt te bestaan aan een erkenning van hun positie en situatie, zou volgens de heer Zwartkruis ten dele wor den voorzien door een of meer speciale functionarissen aan te stellen voor het onderhouden van contact met de personeels- dienst van het departement. DEN HAAG - Staatssecretaris Haars (Justitie) vindt dat van de 41 in ons land verblijvende Turkse christenen, die zij in augustus wilde laten uitwij zen, er in ieder geval 20 direct het land moeten verlaten. Vijf van de 41 zijn in middels al vertrokken, zodat er nu nog 36 over zijn. Van het twintigtal dat nu weg moet is er één spoorloos. Twee Turken, die eigenlijk ook weg zouden moeten, kunnen nog even hier blijven omdat zij ziek zijn. De staatssecretaris schrijft dit in een brief aan de Kamercommissie voor Justitie. Zij bestrijdt daarin de kritiek van de Vereni ging Vluchtelingenwerk Nederland, dat er onzorgvuldig met de „groep van 41" is omgesprongen. Mevrouw Haars tekent daarbij aan, dat zij vanzelfsprekend reke ning houdt met nader aangevoerde argu menten om bepaalde Turken hier te laten blijven. Inmiddels zijn de verzoeken om een verblijfsvergunning van acht Turken opnieuw in beraad genomen in verband met nieuw aangevoerde gegevens. Vier personen mogen nog blijven in afwach- De staatssecretaris heeft de Kamer ook een verslag gestuurd van een onderzoek dat de Nederlandse ambassade in Turkije in oktober hield naar de omstandigheden waarin de christenen leven. Volgens dit verslag zijn er in Turkije wel geweldda digheden „waartegen de overheid niet voldoende is opgewassen", maar dit ge weld is niet speciaal tegen christenen ge richt. DEN HAAG (ANP) Voor een Nederlandse tuinder is het op dit moment weinig aantrekkelijk om een tuin bouwbedrijf in Spanje op te zetten. Het is daar net zo moeilijk, zo niet moeilijker, om er een behoorlijk inko men uit te halen. Dat is de belangrijkste conclu sie uit een onderzoek van de Centrale Rabobank. Bij Neder landse glastuinders is een ze kere belangstelling te bespeu ren voor vestiging in Spanje. De grondprijzen zijn er laag en het klimaat is gunstig voor tuinbouw. Volgens het onder zoek is dat juist en liggen ook de beschikbare arbeid en de noodzakelijke investeringen gunstiger dan in ons land. Maar daar staat tegenover dat. een redelijk werkend afzetap- paraat, onontbeerlijk voor de export, volledig ontbreekt. Binnen afzienbare tijd zal daar volgens het onderzoek ook geen verbetering in komen. Vooral bloementelers zullen gedwongen zijn hun eigen af zet te verzorgen en dat brengt een aanzienlijke verhoging van de kosten met zich mee. Ook de financieringsmogelijk heden zijn ongunstiger dan hier omdat de Spaanse banken geen kredieten meer mogen verlenen aan bedrijven die voor meer dan driekwart ei gendom zijn van niet-ingezete- nen. Daarbij is het door de gel dende beperkingen in het hy potheekrecht onmogelijk dat Nederlandse banken recht streeks Spaans onroerend goed financieren. Andere negatieve factoren zijn: de gebrekkige toeleveringsbedrijven, slechte voorlichting, grote afstanden tot de afzetmarkten bij export en de hoge transportkosten. ADVERTENTIE Kijk eens, de kerst kaarten voor Lenie en Ar, oom Cor, tante Roelie, Opa Groningen, Jan-Willem en mevrouw van Duin. allemaal met de post code bij het adres. Vorig jaar opgezocht in het postcodeboek en genoteerd op een lijst, nu zo bij de hand. Gebruik'm goed. pttpost 85, Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met alleen de stemmen van CPN en PSP tegen is de Tweede Kamer gis teren akkoord gegaan met de derde stap in het proces van samenvoeging van de huidi ge kinderbijslagregelingen tot een uniforme voor iedereen geldende regeling. Vrijwel alle door de oppositie ingediende wijzigin gen op dit harmonisatieontwerp, waarbij de kinderbijslag en kinderaftrek worden geïn tegreerd, werden door een Kamermeerder heid verworpen. Dat betrof onder meer een poging van PvdA en PPR het halveren van de kinderbijslag voor jonge, eerste kinderen ongedaan te maken. Ook een voorstel van deze partijen om alle kinder bijslagen aan de loonindex te koppelen, waar door deze sneller zouden stijgen dan bij een koppeling aan de prijsindex haalde het niet. De enige motie uit de hoek van de oppositie die een Kamermeerderheid achter zich kreeg was er een van Nypels (D'66). Daarin wordt de re gering gevraagd, uitgaande van het feit dat de kosten van levensonderhoud van kinderen in het algemeen variëren naar hun leeftijd, daar mee ook bij de verdere herstructuring van het kinderbijslagstelsel rekening te houden. CDA, SGP en GPV stemden tegen deze motie. Met de stemmen van PvdA, PPR en CPN tegen nam de Kamer een CDA/VVD-motie aan om een voorgenomen uitbreiding van het personeel van de Raden voor de Kinderbescherming te rug te draaien, waarmee een besparing van 3,5 miljoen kan worden gerealiseerd. PvdA: Bij Stork 2000 banen op de tocht HENGELO (ANP) Bij Stork Hengelo zijn volgens het PvdA-kamerlid Van der Hek op korte termijn twee duizend arbeidsplaatsen in gevaar. Hij zou daarom vandaag in de vergadering van de kamer commissie voor economische zaken bij minister Van Aar denne aandringen op een overbruggingskrediet dat het bedrijf door het dal moet hel pen. Van der Hek heeft dat gisteren gezegd in een uitzen ding van Radio Oost. Overi gens heeft minister Van Aar denne vorige week in een ge sprek met gedeputeerde staten van Overijssel en het college van B W van Hengelo laten weten niets voor deze vorm van rijkssteun te voelen. AANBRENGEN VAN STRUCTUUR IN OPLEIDINGEN LUKT GEWENST DEN HAAG Het rommelt in de journalistieke op leidingswereld. Vrijwel op hetzelfde moment dat staatssecretaris De Jong van Onderwijs de katholieke leergangen in Tilburg toestemming geeft voor het star ten van een journalistieke opleiding, breekt op het tot nu toe enige journalistieke opleidingsinstituut, de School voor de Journalistiek (SvdJ) in Utrecht, een be stuurscrisis uit. Twee zaken die ogenschijnlijk niets met elkaar te maken hebben, maar waartussen wel de gelijk een verband bestaat. Reeds enkele jaren bestaat er in de krantenwereld een toe nemende onvrede met de studenten die van de school in Utrecht afkomen. Voornaamste punten van kritiek uit deze wereld: de afgestudeerden van de school kunnen niets, we moeten ze alles nog eens zelf leren, ze hebben een grote mond, ze weten alles beter. Grondslag voor deze kri tiek ziet men in het ontbreken van een verplicht vakken pakket op de school. In een geheel gedemocratiseerd sy steem, waarbij de uiteindelijke macht bij de algemene schoolvergadering ligt (het hoogste bestuursorgaan van de school), maken studenten en docenten onderling de dienst uit. Toto Binnen de school zelf kunnen de leerlingen iedere drie maanden kiezen tussen een groot aanbod van verschillen de vakken. In principe kunnen zowel docenten als studen ten met een vakaanbod komen. Leerlingen vinden het aanbod in een boekwerk, tezamen met een korte omschrij ving van het vak, waarna zij, als vulden zij het wekelijkse voetbaltotoformulier in, de vakken kunnen uitkiezen. Eni ge richtlijn die zij daarbij hebben, is het leerplan, waarin drie onderdelen staan genoemd: journalistieke vaardigheid, maatschappijvakken en werken aan de eigen ontwikkeling (vooral door medebestuur in de school). Voor deelname aan het eindexamen - volgens het boekje na drie jaar - moeten zij kunnen aantonen aan alle drie onderdelen van het leerplan te hebben voldaan. Het is eigenlijk geen wonder te noemen, dat een dergelijk vrij onderwijssysteem problemen oproept. Dit vooral bij leerlingen die regelrecht van een Klassikale middelbare school, op 17-jarige leeftijd soms, op de SvdJ aankomen. Het willen „genieten" van de vrijheid, verbonden met het verloren raken in het vrijekeuzesysteem - in het klassikale onderwijs wordt immers alles voor de leerling uitgemaakt - is iets waar velen niet tegen zijn opgewassen. Ondergaan in het systeem, het gewoon erin verdwijnen, niet ingeloste studieverlangens, het „zoeken" naar eigen identiteit en plaats in het schoolleven zijn dan ook geen ongewone verschijningsvormen in Utrecht. Onnodig op te merken dat in dit proces van enig gericht kiezen van aan sluitende vakken en het werken op basis van het leerplan nauwelijks iets terecht kan komen, uitgezonderd bij hen die weten wat ze willen en hun eigen gang gaan. Lichtin gen van honderden eerstejaars vanwie er na drie jaar nog geen vijftig zich opgeven voor een examen, zijn dan ook geen rariteiten meer. Een examen overigens waartoe men wordt toegelaten op basis van materiaal van gevolgde vak ken, drie representatieve journalistieke werkstukken en een evaluatie van drie jaar studie. Het examenpakket wordt beoordeeld door een docenten commissie bestaande uit drie personen waarna nog een on derhoud volgt met een rijksgecommitteerde. Dan is men echter al geslaagd. Deze basis blijkt echter voor velen in de krantenwereld te smal. Gevolg: het Audet-concern (samen werking van Gelderse en Brabantse kranten), de Brabant Pers, de Pers Unie (samenwerkingsverband van dagbladen waar ook deze krant van uitmaakt) en het ANP begonnen inmiddels eigen interne opleidingen om in hun behoefte aan jonge journalisten te voorzien. Bijkomende klacht daarbij vormde het feit, dat de SvdJ per jaar te weinig mensen aflevert om aan de behoefte te beantwoorden. Dit ondanks het feit, dat de capaciteit van de school recentelijk van driehonderd naar vierhonderd leerlingen werd opge voerd. Binnen de school zijn de klachten uit de krantenwereld aangeslagen. Reeds enkele jaren geleden begon men met het aanbieden van vakkenpakketten, waarmee leerlingen voor een jaar onder de pannen waren. Later kwamen zgn. eerstejaarsplannen, waarin een aantal vakken verplicht werd gesteld. Als compromis bleven naast de uren ver plichte vakken genoeg vrije uren over om de leerlingen de kans op eigen vakkenkeuze niet te ontnemen. Tegelijk met het invoeren van dergelijke onderwijspakketten laaide echter op de school de aloude strijd tussen voorstanders van algehele vrijheid en voorstanders van meer structuur weer op. Een strijd-die in de laatste jaren menig directielid van de school heeft doen besluiten op te stappen. Laatste in deze rij waren drie leden van het sinds twee jaar functionerende directieteam, te weten onderwijscoördina tor Piet Verkaart, stagebegeleider Jan de Vos en adminis trateur Wim Schippers. Alleen directeur Peter Craghs bleef zitten. Reden van de drie: de democratie laat ieder een toe te doen en laten wat men wil. Dit leidt tot verspil ling van onderwijsmiddelen. Pogingen tot het aanbrengen van structuur in de school (ander leerplan, invoering van criteria voor het eindexamen enz.) worden door enkele do centen en studenten constant van de hand gewezen. Bijko mende factoren: kennis van de top wordt als „macht" bij de basis opgevat en dat is een vloek op de school; de top wordt geziën als establishment. De strijd tussen de twee kampen (voornamelijk docenten- groepen met ieder een eigen achterban leerlingen) gaat dan ook onverminderd door, waarmee de school zich al leen maar verder in de nesten schijnt te werken. Oplossing nu voorlopig: iedereen zet de eigen ideeën op een rijtje, waarover de bestuursraad op 20 december zal vergaderen. De drie weggelopen directieleden blijven gewoon - demis sionair - verder werken. Een oplossing lijkt echter niet snel nabij, of het zal een tijdelijke moeten zijn, welke over enige tijd opnieuw tot een crisis aanleiding zal geven. Inmiddels zijn er echter nieuwe ontwikkelingen. De start van een tweede - katholieke - journalistieke opleiding in Tilburg, medio 1980. Volgens een strak leerplan zullen daar uiteindelijk 450 aspirant-journalisten hun opleiding kunnen krijgen. Het lijkt niet ondenkbeeldig, dat juist deze studenten werk zullen vinden bij de vele op christelijke grondslag opererende kranten. Waar blijven dan straks de SvdJ-studenten, die toch al de naam hebben „links" te zijn? Het aantal kranten in die richting is nu al beduidend minder in aantal. Desondanks gaat ook de school in Utrecht uitbreiden. Men hoopt, na jaren slepende onder handelingen, eind 1980 uit de huidige huisvesting in een oude lagere school te vertrekken naar een geheel nieuw gebouw, waarmee tegelijk de leerlingencapaciteit van 40Q naar 500-530 wordt opgetrokken. Indien alle plannen voor spoedig verlopen, zullen dus straks in Utrecht en Tilburg samen jaarlijks ongeveer duizend studenten zich proberen te bekwamen in de journalistiek. Dit nog afgezien van plannen in Zwolle en Kampen om te komen tot de stich ting van een protestants-christelijke school voor de journa listiek. Tot nu toe dekt het aanbod van jonge journalisten de vraag vanuit het bedrijfsleven niet, maar of deze spanning op de arbeidsmarkt tot in lengte van dagen zal voortduren is de vraag. Daarbij is het ook twijfelachtig of Audet, Brabant Pers, Pers Unie en ANP bij voldoende aanbod de eigen op leidingen weer zullen afschaffen. De kans dat die eigen op leidingen zo goed zijn bevallen dat men niet meer terug wil, is niet denkbeeldig. Kortom: de problemen in de journalistieke opleiding swereld lijken voorlopig nog niet van de baan. Utrecht kent een nieuwe crisis, Tilburg gaat beginnen, bedrijf sopleidingen draaien en het gevaar van een te groot aanbod van journalisten over enkele jaren zit er dik in. Met de steeds groeiende vraag naar meer informa tie zouden deze zaken voor alle betrokkenen een ernsti ge waarschuwing moeten inhouden. De tijd van struc turering zie Utrecht - komt nooit te laat

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7