'Droog weer met zonnige Zoeterwoudse fracties stemmen in met zuinige begroting '80 Vraagtekens bi j kinderspreekuur Voor vi jftig mille vernield aan scholen Ophalen huisvuil toch gehalveerd? Raadhuis Ter Aar hard aan opknapbeurt toe Drie mannen misbruikten gestoord meisje Naderende sloop Johannes Postschool 'De Drie Eenen' moet voorziening maken REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 DECEMBER 1979 ALPHEN AAN DEN RIJN Burgemeester M. Paats van Al phen aan den Rijn gaat bij zijn collega's informeren wat hun er varingen zijn met een kinder spreekuur. De fraktie van de PvdA had vorige week laten blijken van het instellen van een kinderspreekuur, een voor stander te zijn. Burgemeester Paats zei „niet af wijzend te staan tegenover het verzoek". Wel zette hij vraagte kens bij het functioneren van zo'n spreekuur. Volgens hem kon een dergelijk spreekuur te grote ver wachtingen wekken bij de jeugd. En verder zei hij: „Wat moet je met kinderen die naar het spreek uur komen en vragen naar bij voorbeeld een skate-board-baan, FINANCIËLE VOORUITZICHTEN VOOR ALPHEN: en die dan denken, het beeld van de burgemeester uit Swiebertje voor ogen hebbend, de burgemees ter zal wel zorgen dat wij over een week die baan hebben. En dan moet je vertellen dat dat naar O- penbare Werken moet, dat ook de Sportstichting er mee te maken heeft, dat op de afdeling Algemene Zaken, juridische consequenties van ongelukken onder de loep ge nomen moeten worden, dat ver volgens B. en W. een beslissing moeten nemen, dat het dan nog naar een aantal commissies moet, dat het tenslotte in de raad komt, waarna GS er ook nog hun goed keuring aan moeten hechten. Het lijkt mij bijzonder moeilijk om dat aan kinderen duidelijk te moeten maken", aldus Paats. ALPHEN AAN DEN RIJN De vernielingen aan ruiten en daken van scholen in Alphen aan den Rijn belopen jaarlijks een bedrag van rond de f 50.000,Daarbij is niet inbe grepen de schade die wordt aan gebracht aan buitenlampen, deurbellen, dorpels en school pleinen. Om te pogen de vernie lingen terug te dringen zal bin nenkort een overleg worden ge organiseerd met de politie en de beheerders en gebruikers van de schoolgebouwen. Dat maakte gisteren de wethouder voor on derwijs, mevrouw H. Donker, bekend tijdens de begrotingsbe handeling. Uit het betoog van de wethouder bleek verder dat het vandalisme in scholen zich vooral richt op het glas. „Het wordt steeds meer dui delijk dat vooral bij de meest be dreigde scholen het om pure ver nieling gaat", zei ze. Een proef met hardglas had geleerd dat ook dit in hetzelfde tempo vernield werd als gewoon glas. Aan het inzetten van onbreekbaar glas kleven volgens de wethouder „technische bezwa ren", terwijl de prijs vijfmaal zo hoog is. „Toepassing van dit glas wordt vooralsnog niet overwo gen", aldus mevr. Donker. Zij zei verder dat de meeste ver nielingen aan scholen worden aan gericht in buurten die dichtbe volkt en kinderrijk zijn en waar het schoolgebouw gemakkelijk te bereiken is. Verder bleek dat dit jaar slechts 7% van de kosten ver haald zal kunnen worden op enke le daders die achterhaald konden worden. Volgens wethouder Don ker is het niet uitgesloten dat ou ders die in de onmiddellijke omge ving van de scholen wonen inge schakeld zullen worden voor toe zicht buiten de schooluren. „Ook wordt overwogen op lage dakran den „duivekit" aan te brengen om het klimmen op daken te voorko men", aldus wethouder Donker die verder opmerkte dat het aantal inbraken in scholen in verhouding tot de vernielingen „gering" te noemen is. ALPIIEN AAN DEN RIJN B. en W. van Alphen aan den Rijn blijven vooralsnog vasthouden aan het voornemen om het opha len van huisvuil terug te brengen van twee keer per week tot een maal. De frakties hadden vorige week laten weten niets voor het idee te voelen omdat de bespa ring niet zou opwegen tegen het ongemak van de halvering. Wethouder van Leeuwen maakte bekend dat in de commissie van Openbare Werken van morgen avond een rapport van deze dienst aan de orde zal worden opgesteld. Daaruit zou moeten blijken dat het eenmaal per week ophalen van huisvuil geen al te grote pro blemen voor de bevolking met zich mee hoeft te brengen. „Wel licht dat hierbij de kans op privés- tortplaatsen en de hinder van on gedierte enigszins toeneemt, doch ook bij het tweemaal per week ophalen, komen dergelijke illegale stortplaatsen voor", zei Van Leeu wen. „Een nauwgelette controle kan deze toename ook voorko men", aldus Van Leeuwen. Dat het voor het college geen halszaak wordt als de raad het idee toch verwerpt, bleek uit zijn laatste woorden: „Er zullen geen jassen aan worden opgehangen", aldus Van Leeuwen die er trouwens om bekend staat dat hij ook eerder geneigd is een boetekleed aan te trekken. ALPHEN AAN DEN RIJN „Droog weer met zonnige perioden". Zo kenschetste Al phens wethouder van Financiën, J. Goedhart, gisteren tijdens de tweede ronde van de begro tingsbehandeling de financiële vooruitzichten van de gemeente. Daarmee haakte Goedhart in op hetgeen vorige week was betoogd door de fraktievoorzitter van de PvdA, J. van der Vlies. Deze had het financiële beleid van de ge meente vergeleken met het weerbericht van het KNMI, waar geen touw aan vast te knopen was. Goedhart zei dat het „gunstige weerbericht" kon worden verstrekt omdat de jaarrekeningen van 1975 en 1976 alsmede de grondbalans, positief wa ren uitgevallen. Verder, zo stelde Goedhart, was het ook te danken aan „het strakke financiële be leid" dat in de afgelopen jaren was gevoerd. „Zou dit niet hebben plaatsgevonden dan hadden wij nu het volgende weerbericht moeten uitgeven: zwaarbewolkt met onweerskansen", zo zei hij. Dat het „slechte weer" Alphen voorlopig bespaard zal blijven, bleek later uit de diverse cijfers die Goedhart opsomde: de saldireserves, gestegen tot bijna 10 miljoen; een gevormde reserve van nog eens 2,5 miljoen in de begroting van dit jaar; de grondbalans sluit met een batig saldo van 4 mil joen; van het reservefonds stadsuitleg blijft nog een bedrag over van 4,5 miljoen. Aan deze laatste reserve zal door grondverkopen, naar verwach ting, de komende jaren nog eens 5,5 miljoen kun nen worden toegevoegd. Goedhart gaf gisteren ook al enige mogelijkheden aan hoe men de reserves zou kunnen benutten. Zo zou de saldireserve gefixeerd kunnen worden op een bepaald bedrag per inwoner, een bedrag zou gereserveerd kunnen worden voor eventuele toe komstige tekorten op Ridderveld II en verder zou er een fonds gevormd kunnen worden voor bij voorbeeld het afboeken van investeringen. Goedhart deed een beroep op de raad om „on danks deze gunstige perspectieven" correcties op de begroting van het volgend jaar tot een mini mum te beperken. „Elke ingreep heeft haar door werking op de uiteindelijk beschikbare budgettai re ruimte", aldus Goedhart. Burgemeester Paats had aan het begin van de begrotingsbehandeling verklaard dat het financieel betoog was afgestemd op „het blijven functioneren van de AVR (Afval verwerking Rijnmond) zoals voorheen". Op even tuele financiële gevolgen daarvan kon niet wor den vooruitgelopen, stelde Paats. Onderhoud Wethouder Goedhart ging ook in op de fikse be zuinigingen die waren doorgevoerd op het onder houd van wegen en beplanting. Daar hadden de diverse frakties vorige week dikke vraagtekens bij geplaatst. „Mocht blijken dat schade aan het verzorgingspeil zal worden berokkend doordat men niet, bepaald dringend noodzakelijke werken binnen het kader van de begrotingsposten kan uitvoeren, dan zal in 'overleg met de raad naar financiële mogelijkhe den worden gezocht, bijvoorbeeld", zo zei Goed hart, „door middelen te putten uit het eerder ge lanceerde idee van fondsvorming". Zijn collega van Openbare Werken, wethouder Van Leeuwen, had eerder gesteld dat de bezuini gingen op het onderhoud „onvermijdelijk merk baar zal moeten worden in de kwaliteit daarvan". „Ten aanzien van het groen en straatonderhoud in het algemeen zal dit wellicht niet onmiddellijk doch na verloop van een of enkele jaren, zeer dui delijk zichtbaar worden aan een slechtere staat van onderhoud", zo voorspelde hij. De raad heeft daarover volgende week woensdag het laatste woord als de afsluitende vergadering plaatsvindt. HAZERSWOUDE/LEIDEN Wegens verkachting en zware mishandeling eiste de officier van justitie bij de Haagse recht bank tegen een 25-jarige in Hazerswoude wonende Surinamer drie jaar gevangenisstraf en tegen diens 17-jarige in Leiden wo nende landgenoot wegens verkachting een jaar gevangenis voor beiden met aftrek van voorarrest. Op 16 september werd een geestelijk gestoord 18-jarig meisje uit een te Leiden gevestigd verpleeghuis door beide verdachten en oen derde landgenoot verkracht. Dezelfde avond vond in een bar een gevecht plaats waarbij de oudste verdachte een bezoeker zodanig met een schroevedraaier in diens borst stak, dat een long werd geraakt en een operatie noodzakelijk was. Het betrokken meisje was bevriend met de 17-jarige verdachte op wiens kamer aan de Oude Vest zij om beurten door de drie mannen werd verkracht. Vanwege bepaalde omstandigheden moest het meisje zich eerst wassen en werd daartoe in een douchecel afgespoten en vervol gens in het zwembad geduwd. Ook zou het meisje door de oudste verdachte zijn geslagen. Deze verdachte is terzake van geweldsdelicten en andere mis drijven reeds meermalen veroordeeld. Hij was in Hazerswoude bij een vriend gaan wonen omdat in die gemeente de sociale uit kering hoger is dan in Leiden. In 1974 was de verdachte, afkomstig uit een gezin met twaalf kinderen, naar Nederland gekomen volgens zijn zeggen om te studeren, waar weinig of niets van terecht is gekomen. Ook in Suriname had hij allerlei moeilijkheden ondervonden. De officier van justitie, mr. Den Os stelde zich de vraag of de oudste verdachte gezien diens misdragingen nog wel in de maat schappij is te handhaven en geen terbeschikkingstelling van de regering moet plaatsvinden, waartoe de officier thans nog niet wilde overgaan. Vonnissen op 18 december. - - Dit is de nieuwe Johannes school dient volgens de CDA- Dit heeft deze fractie inge- voor volgend jaar. Op de vrij- Postschool in Hazerswoude. gemeenteraadsfractie zo snel bracht bij de algemene be- komende grond zouden wonin- Het oude gebouw van deze mogelijk te worden gesloopt, schouwingen bij de begroting gen gebouwd kunnen worden. RAAD VAN STATE STEUNT GEMEENTÏ ROELOFARENDSVEEN De heer P. Rodewijk, tant van het caravanterrein 'De Drie Eenen' aan het I einde 111, moet een toilettengroep bouwen. De Raad State verklaarde gisteren het beroep van de heer Rodeu tegen de gemeentelijke beslissing om een toilettengroep'^ plaatsen, ongegrond. De gemeente Roelofarendsveen had in een brief aan de ex. tant duidelijk gemaakt dat er een toiletvoorziening moet koi voor de stacaravans. De heer Rodewijk betwijfelde de juist! van deze beslissing. 'Ome' Piet Rodewijk voerde zonder sui in zijn beroep aan, dat de caravans al voorzien zijn van een gen toilet. De mening van de caravan-exploitant dat het j sen van de toilettengroep hierdoor nutteloos zou zijn, wen door de Raad van State gedeeld. De gemeente Roelofarend: heeft de heer Rodewijk gesommeerd om voor 1 januari 1980 hf toilettengebouwtje te plaatsen. ZOETERWOUDE In haar atelier aan de Hoge Rijndijk 121 in Zoeterwoude exposeert Gerda van den Bosch tot half januari haar kunstwerken. De expositie omvat ondermeer een dertigtal bronsplastieken. In haar werk staan mens en dier centraal en tracht de be eldhouwster vooral iets van het wezen te karakteriseren. De tentoonstelling is dagelijks geopend. NOORDWIJK Maandaj avond, 10 december om acl uur belegt het CDA-Noorl wijk in het Verenigingsgj bouw aan de Hoofdstraat ei voor iedereen toegankelii! vergadering, waarin h Tweede Kamerlid Ton Frié king zal spreken over de m| dernisering van kernwapens ZOETERWOUDE Met kreten als „De vette jaren zijn voorbij, de magere zijn aangebroken" en „de rek is er uit" geven CDA en WD aan dat zij instemmen met de zuinige ontwerp-begro- ting. Anders dan in voorgaande jaren heeft u nu aandacht ge schonken aan de reserve-positie en aan de toenemende druk die kapitaalsinvesteringen tot ge volg hebben, constateert de WD. De fractie van PZ doet nog enkele opmerkelijke sug gesties om de toekomstige las ten van de gemeente te verlich ten. Zo vindt zij dat de nieuwe burgemeester best zelf een wo ning kan kopen. Ook de perso nenauto van de gemeente kan beter worden afgeschaft. Via een overgangsperiode van een vijftal jaren zouden vergoedin gen voor telefoonkosten bijna geheel afgeschaft kunnen wor den, merkt PZ tenslotte op. De realisatie van een politiepost acht de CDA-fractie van groot belang. Nu het rijk het vooralsnog laat afweten, vraagt het CDA welke stappen het college van b en w nu overwegen. Onder het hoofdstuk openbare veiligheid en ver keer komt het CDA weer terug op het door haar gewenste voetpad langs de dr. Kortmannstraat. Men zou graag zien dat de gemeente de voorbereiding voor een voetpad heeft voltooid, als de overdracht van de dr. Kortmannstraat (aan de gemeente) over enkele jaren plaats vindt. Nu er geen parkeerterrein voor vracht wagens nabij het gemeentehuis zal ko men, is het zoeken naar een geschikte plaats weer hoogst urgent aldus het CDA. Volgens PZ zijn er alternatieven genoeg. Zij noemen de eigen terreinen van transportbedrijven, de Keerweer (voor noodgevallen, met enige aanpas sing), het doodlopende stuk van de Miening, de Loethe (een haast onge bruikte, reeds aanwezige gelegenheid), het parkeerterrein van SJZ en het in dustrieterrein. Het door alle drie de partijen ongewenste parkeren van vrachtwagens in woonstraten mag dan ook nog vóór oudjaar verboden worden als het aan PZ ligt. Zowel CDA als PZ pleiten voor een an dere exploitatie-opzet van „Hoge Rijn dijk-West".' De vraag naar goedkope premie A-woningen is veel groter dan naar de duurdere premie B-woningen, constateren zij. Het CDA stelt in dit licht een verdeling van 20% vrije sec tor, 30% premie A, 20% premie B en 30% woningwetwoningen voor. PZ ziet liever 40% gesubsidieerde huurwonin gen, 40% goedkope premiewoningen (max. 130.000 gulden) en maximaal 20% vrije sector. Daarnaast moeten er meer woningen voor alleenstaanden, wer kende jongeren en andere kleine huis houdens gebouwd wórden, volgens bei de partijen. „Over openheid gesproken", deze zinsnede komt in de algemene beschouwingen van Progressief Zoeterwoude herhaalde lijk voor. Gezamenlijk menen zowel de VVD als PZ dat er op het punt van de openbaarheid nog veel valt te verbeteren. Zij noemen als belang rijkste items het openbaar maken van commissievergaderingen, het publiceren van besluiten van b en w, het openbaar maken van niet-ambte- lijke adviezen (zoals bijvoorbeeld het rapport van de Werkgroep Ac commodatie Dorp over de huisves ting van verenigingen). Verder mer ken beide partijen op dat nu al reke ning gehouden moet worden met de „wet openbaarheid van Bestuur", waarin overheidsorganen de plicht tot duidelijke informatieverschaf fing wordt opgelegd. De progressie ven zien voorts de benoeming van een nieuwe burgemeester midden 1980, als een toetsteen voor de ver langde openbaarheid. Zij vragen zich af of er een profielschets komt en of de raad ingeschakeld zal wor den. De VVD vindt dat de verschillende raadsfracties de bevolking meer moe ten activeren, middels aan iedereen be kend te maken spreekuren. Overigens verdient de Zoeterwoudse inwoner het, eens bestraffend te worden toegespro ken, aldus de VVD. „Zijn aanwezigheid op de publieke tribune is uiterst mini maal. Zijn stemgedrag laat alles te wen sen over. Te weinig beseft hij, dat zijn stem doorslaggevend is voor een even wichtige samenstelling van de raad. Te weinig controleert hij of de partij op welke hij zijn stem heeft uitgebracht inderdaad diens verkiezingsbeloften waarmaakt." Woorden die duidelijk re fereren aan de geringe verkiezingsne derlaag van de VVD, waardoor het CDA nu 8 van de 13 raadszetels bezet. Op het financiële vlèk zijn de drie par tijen het roerend met elkaar eens de 50.000 gulden van de winstuitkering van het energiebedrijf Rijnland te ge bruiken voor het sluitend maken van de begroting. Dat hierdoor de onroe- rendgoedbelasting niet verhoogd hoeft te worden stemt zowel CDA als VVD tot tevredenheid. PZ wil toch een ver hoging van 3 '/2% om al te forse verho gingen in de toekomst (die noodzakelijk zullen zijn omdat de kosten voor het welzijnsbeleid enorm zullen gaan stij gen volgens PZ) te vermijden. VVD en PZ wijzen er met klem op dat de winst uitkering van het energiebedrijf geheel aan de inwoners toekomt. VVD wil dit geld ook in de toekomst gebruiken om belastingverhogingen tegen te gaan, PZ wil er bijvoorbeeld isolatiemaatregelen voor woningwetwoningen mee bekosti gen. Overigens dient het bouwtempo even tueel te worden afgeremd volgens hen, een zienswijze waar de VVD het hele maal niet mee eens is. De bouwplannen van Zoetermeer in de richting van Zoeterwoude en het idee van deze gemeente om de Geer- en Kleine Blankaardpölder te bestemmen voor intensieve recreatie, baart het CDA grote zorgen. De opstelling van een bestemmingsplan dient dan ook zorgvuldig te gebeuren volgens het CDA. Echter wel moet aan de agrariërs aldaar, evenals dit in het Stompwijkse deel gebeurt, vergunning tot bebou wing worden verleend als een econo mische bedrijfsvoering dit verlangt. Over het beleid op het gebied van bi bliotheekwerk en de VOS-cursussen is Progressief Zoeterwoude minder tevre den. Aan de rijksnorm voor bibliothe ken wordt nog niet voldaan, daarom moet tijdig overleg (vóór 1983) worden gepleegd en niet zoals voor anvang van de huidige planperiode verzuimd wor den met de provincie in contact te tre den. De VOS-cursussen moeten volle dig gesubsidieerd worden, inclusief een vergoeding voor de leiding, want deze cursussen zijn een belangrijke vorm van volwassen-educatie, aldus PZ. Zoe terwoude zal meer en meer geconfron teerd worden met beleidsplanning merkt de VVD op. Om een chaos te vermijden stelt de VVD voor om aan korte- middellange- en lange termijn planning (bijv. 1 a 2, 4 a 5 en plm. 10 jaar) te doen, voor die sectoren die daarvoor in aanmerking komen. PZ vraagt aan b en w om oplossingen te bedenken waardoor het bereikbaar heidsprobleem van het St. Elisabethzie- kenhuis in Leiderdorp opgelost wordt. Vooral nu binnenkort het gratis taxi vervoer komt te vervallen is dit pro bleem actueel. Overigens is ook het overmatige roken in de raadszaal een doorn in het oog van de progressieven. Het aantrekkelijke raadhuis van Ter Aar. TER AAR Het gemeentelijk onderkomen van Ter Aar is na de tien jaar dat het ge bouw er nu staat aan een opknapbeurt toe. Een eerste reparatie is onlangs al uitge voerd, met name aan de hoofdtrap, waar be ton van de bewapening afsprong. In en uit wendig moeten nu enige werkzaamheden verricht worden waarvoor een uitgewerkt plan in het komende jaar aan de orde ge steld zal worden. Aansluitend aan de trap ligt de halvloer. Deze schilfert af en-kan~naar de mening van het col lege verfraaid worden door op deze vloer een zelfde toplaag aan te brengen als onlangs op het bordes is aangebracht. Binnen korte tijd hoopt het college bij de raad met een voorstel aan te komen het dak te repareren. Het dak vertoont diverse lekkages terwijl ook de isolerende funktie veel te wensen over laat. Zeer belangrijk achten B. en W. het om aan gemeentehuis voorzieningen te treffen in kader van de energiebesparing Die gedacl leefde destijds bij de bouw nog niet zo sterk. 1 wil men overgaan tot isolerende beglazing. O de verwarmingsinstallatie begint gebreken vertonen. Bij een onlangs uitgevoerde inspek is gebleken dat de kanalen onder de vloer v het gemeentehuis op verschillende plaats niet goed meer in elkaar zitten en dat een aa tal kanalen verkeerd zijn aangesloten. Ook e voorstel om tot. reparatie van de C.V. over gaan zal de Ter Aarse raad binnenkort ber ken. Geconstateerd is ook dat de grond rondom gemeentehuis de kruipruimte onder het bouw wordt ingedrukt. Om dit tegen te ga moet er een grondkering van hout worden aa gebracht.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4