CRM en Sporttotalisator moeten 5 miljoen bijdragen Sugar Ray nieuwe All Zaalhandbalteams voor E.C. kansloos WilHartogkan eindzege in Australië vergeten HOCKEYSELECTIE ONGEWIJZIGD MM® SPORTTRIBUNE Adviesnota Topsport LEIDSE COURANT MAANDAG 3 DECEMBER 1979 PAGINA 15 Zuidafrikaanse tennisster wil voor Nederland spelen JOHANNESBURG De Zuid afrikaanse tennisster Brigitte Cuypers; die gisteren voor de derde keer de Open Zuidafri kaanse tennistitel op haar naam schreef, heeft verklaard volgend jaar met wedstrijd- tennis te stoppen. Zij wil wel in het toernooi om de Federa tion Cup voor Nederland spe len. De ouders van de 24-jari- ge Brigitte Cuypers zijn af komstig uit Nederland. De Tsjechische Hana Mandli- kova slaagde er zaterdag voor de eerste keer in haar loop baan in een groot toernooi te winnen. In het toernooi van Melbourne versloeg ze in de fi nale Wendy Turnbull met 6-3, 6-2. De Zweed Björn Borg heeft gisteren het demonstratie-ten nistoernooi van Frankfort op zijn naam gebracht. In de fina le versloeg hij Jimmy Connors met 6-3, 4-6, 6-3, 6-4, hetgeen hem 200.000 gulden oplever de. John McEnroe werd derde. Basketballers in voorronde ingedeeld MUNCHEN De Internatio nale Basketbalfederatie heeft in München de loting verricht voor de kwalificatiegroepen voor het Olympisch toernooi in Moskou. Het Nederlandse herenteam is ingedeeld in groep D met Bulgarije, Ier land, Italië en West-Duitsland. De wedstrijden in groep D worden van 6 tot 10 mei 1980 in Lugano gespeeld. Het Nederlandse damesteam moet het in kwalificatiegroep B opnemen tegen Bulgarije, Grie kenland en de Volksrepubliek China. De wedstrijden worden gespeeld van 5 tot 15 mei in Varna (Bulgarije). Bij de dames gaan de num mers één en twee uit de groe pen over naar de tweede ron de. Tenslotte plaatsen zich vijf ploegen voor het Olympische toernooi van Moskou. In het toernooi van de heren gaan de nummers één en twee uit de groepen over naar de eindronde met acht ploegen. Het resultaat uit de voorronde blijft meetellen. In de finale- groep moeten van 12 tot en met 17 mei zes wedstrijden worden gespeeld: De eerste drie uit de eindronde plaatsen zich voor het Olympische toer nooi. Parker/Leiden, de Nederland se bekerhouder, is in de kwartfinales van de strijd om de Europese basketbalbeker voor bekerwinnaars inge deeld met Panathinaikos Athene (Gri), BC Caen (Fra) en Gabetti Cantu (It). Eczacibasi Istanboel (Tur), Emerson Varese (Ita), Ikzadar (Joe) en FC Barcelona (Spa) vormen groep B. De BOB Oud- Beijerland, de Nederlandse, vertegenwoordiger in het Euro pa Cuptoernooi voor dames landskampioenen, is in de kwartfinales ingedeeld in groep A met CUC Clermont-Ferrand (Fra), BSE Boedapest (Hon) en Mineur Pernik (Bul). Groep B wordt gevormd door TUS Le- verkusen (WDL), Sparta Praag (TSJ), Rode Ster Belgrado (Joe) en TF Turijn (Ita). Hans de Jager degradeert Van Oostrhout behoudt titel kunststoten WAALWIJK Cees van Oos terhout heeft zijn nationale ti tel kunststoten, die hij vorig jaar in Ammerzoden verover de, met succes geprolon geerd. Hij verbeterde twee nationale records, een voor het totaal met 240 punten (het oude record stond op 234 punten op zijn naam) en een voor gelukte stoten dat hij bracht op40. Het oude record stond op naam van drie man; Van Oos terhout, Jean Bessems en Hans de Jager met 39 gelukte stoten. Ron Schumann en Piet de Jong promoveerden naar de ereklasse. De lirhiet was 150, Schumann scoorde 164 en De Jong 152. Hans de Ja ger, die vorig jaar zilver won, kwam slechts tot 124 punten en degradeert. De eindstand (resp.: punten, pogin gen, gelukte stoten): 1. Cees van Oosterhout (Amsterdam) 240 - 169 - 40; 2. Jean Bessems (Ka- dier en Keer) 226 - 177 - 38; 3. Ben drik Ido Ambacht) 152 - 198 - 28; 7. HZC derde Boedapest HZC/De Rob ben, dat in de gloriejaren driemaal doordrong tot de fi nalepoule van landskampioe nen zonder een wedstrijd te winnen, is het afgelopen weekeinde in Boedapest voor de Europa Cup II interpolo als derde geëindigd. Nadat zaterdag door de per soonlijke inzet van vooral doel man De Bie en Andy Hoepel man (4 treffers) met 64 van Barcelona was gewonnen, ging de laatste wedstrijd tegen het Joegoslavische Posk met 98 verloren. Eindstand: 1. Ferencuaros Boedapest 6 pnt., 2. Posk 4. 3. HZC 2. 4. Barcelona 0. Den Haag De topsport kan een bedrag van ruim zeven miljoen gulden extra tegemoet zien als de partners in het Nationaal Sport Overleg het zaterdag 8 december in Amers foort eens worden. Dan is de Adviesnota Top sport het onderwerp van discussie tussen de twintig afgevaardigden van de georganiseerde sport en de twintig afgevaardigden uit de drie lagen van de overhied (rijk, provincie en ge meente). De coördinatie-adviesgroep sportvormen. die ruim een jaar bezig is geweest met het vaststel len van knelpunten in de topsport, komt tot 38 aanbevelingen, die variëren van het voorstel om te komen tot een nationale sportacademie tot het uitbreiden van het aantal topsportkeuringen met 750. De daarmee gepaard gaande kosten zijn niet gering. Het ogenschijnlijk eenvoudige voorstel om de vervangingskosten te vergoeden van de meestal pro deo met de vertegenwoordi gende ploegen meereizende artsen en fysiothe rapeuten vergt een bedrag van 600.000,— voor tweederde te betalen uit de Stichting Nati onale Sporttotalisator en voor een derde deel door de georganiseerde sport zelf. Blijkens de cijferopstelling dient een belangrijk deel van de benodigde gelden te komen van "het ministerie van CRM, dat in de onlangs gepubli ceerde nota topsport en rijksoverheid een eigen verantwoordelijkheid voor de topsport nam. De georganiseerde sport zou volgens het fi nancieringsmodel bereid moeten zijn zelf ten minste 2.353.500,bij te dragen. De overige vijf miljoen zouden moeten komen van CRM en de Stichting Nationale Sporttalisator. Hierin is niet begrepen de 2,7 miljoen, die CRM dient te gaan betalen voor de subsidiëring van de twintig fulltime en honderd part-time trai ner/coaches. die momenteel werkzaam zijn bij de diverse sportbonden. Wel is daarin begrepen de dertig man extra, die men op dit gebied no dig acht en de subsidiëring van twintig mana gers/organisatoren. De gezamenlijke kosten be dragen een kleine twee miljoen gulden. De adviesnota houdt zich ook bezig met nega tieve verschijnselen als spelverruwing en do- pinggebruik. Wat het eerste betreft, krijgt de Nederlandse Sport Federatie de aanbeveling mee de oplossing te zoeken op internationaal niveau. De nota acht het dopingprobleem een ethische kwestie, die in eerste instantie de sportbeoefenaar zelf en zijn begeleiders aan gaat. Men vindt de lijst van verboden middelen niet duidelijk, acht dopingcontroles niet hele maal waterdicht en vindt dat het probleem juri disch onvoldoende is uitgediept. Zolang niet overtuigend is aangetoond dat bepaalde midde len ook op de lange termijn onschadelijk zijn, wordt doping door het overgrote deel van de coördinatie-adviesgroep afgewezen. Die stand puntbepaling wordt in de nota becijferd op 300.000, zijnde de kosten van twee weten schappelijke medewerkers en twee assistenten, te betalen door CRM en/of SNS. In de nota wordt gesteld dat op tal van gebie den de nodige gegevens ontbreken en dat van lingen een begrotingspost ten behoeve van een meer specifiek op topsport gericht onderzoek. De coördinatie-adviesgroep is van mening, dat daarvoor ruimte moet kunnen worden ge creëerd binnen de bestaande mogelijkheden van de Stichting Nationale Sporttotalisator en CRM. Moment uit het duel tussen Swift en Sofia, dat door de Roermondse dames met 17-9 werd verloren. Praag Dukla Praag, de Tsjechische handbalkampi- oensploeg bij de heren, heeft Sittardia weinig illusies gela ten. In de eefste wedstrijd uit de tweede ronde van het toernooi voor landskampioe nen won Dukla met 32—20. Bij de rust hadden de Limbur gers de achterstand nog be perkt kunnen houden tot 14 9. Liska was het productiefst voor Dukla met tien treffers. De meeste doelpunten van Sit tardia werden gemaakt door Reynders (7), Hanckman (4) en Busio (3). Voor de dames van Mora Swift is het Europa/Cupgebeuren ook zo goed als voorbij. De ploeg rest nog, volgende week, de uitwedstrijd tegen de Bul gaarse kampioen WIF Sofia, dat gisteren in Avenmond al met 17—9 won. De Nederlandse bekerhouder heren, Blauw Wit uit Beek (4) verloor zaterdag de eerste wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de Euro pese Beker voor bekerhouders van Bern met 2019. Er volgt nog een uitwedstrijd voor Blauw Wit. Den Haag Bondscoach Wim van Heumen heeft de herense lectie voor het hockeytoernooi om de Champions Trophy, dat van 3 tot en met 11 januari in Karatsji wordt gespeeld, onge wijzigd gelaten ten opzichte van het vierlandentoernooi dat begin september in Brussel werd gehouden. De volgende zestien spelers zullen de reis naar Pakistan maken: Maarten Sikking (Schaerweyde), André Bolhuis (Kampong), Cees-Jan Diepe- veen (Bloemendaal), Geert van Eijk (Venlo), Theo Doyer (Bloe mendaal), Tom van 't Hek (Kampong), Pierre Hermans (Amsterdam), Wouter Leefers (HGC), Hans en Ties Kruize (Klein Zwitserland), Ewout van Asbeck (Kiein Zwitserland), Paul Litjens (Kampong), Rode- riek Bouwman (HGC), Ron en Tim Steens (Klein Zwitserland) en Arno den Hartogh (Oranje Zwart). De Nederlandse ploeg vertrekt op 1 januari naar Karatsji, waar de eerste wedstrijd op 4 januari wordt gespeeld tegen Groot-Brittannië. In het kader van de voorbereiding worden enkele oefenwedstrijden tegen clubteams gespeeld. Deze se rie begint op 15 december in Wassenaar tegen HGC en wordt vervolgd met duels te gen Kampong in Utrecht op 16 december, tegen Klein Zwitser land in Wassenaar op 22 de cember, tegen De Boekaniers op 23 december en tegen De Batavieren op 29 december. Speedy Volita gaat als eerste over de streep in de koers om de wintersDrinttitel. GEBROEDERS POOLS STERK IN HILVERSUM HILVERSUM De gebroeders Pools hebben gisteren een dui delijke stempel gedrukt op de paardekoersen te Hilversum. Zo won M. Pools de Tizianprijs, een koers over 2440 meter en Qaf de eer van de familie nog H. Pools kwam met Rapid Bui- meer glans door met Speedy tenzorg in de koers om de Baarlo de draverij om de Ta- Tom Mixprijs eveneens als eer- borprijs over 2020 meter win- ste over de streep. Ruud Pools nend af te sluiten. Chinezen sterk in Franse strijd tafeltennis PARIJS - China heeft in Parijs bij de open Franse tafeltennis kampioenschappen de titels in het enkelspel behaald. Bij de heren zegevierde Wang Hui Yuan met 12-21, 8-21, 21-13. 13-21 over zijn landgenoot Xie Saike. Bij de dames versloeg Tian Jing Shen Jiang Pin met 21-19, 24-22, 15-21, 23-21. Bij de heren was titelhouder Tibor Klampar, die in de tweede ron de Anne Vlieg met 21-12, 21- 17,21-16 versloeg, in de halve finales de laatste Europeaan. Hij verloor daarin van Xie in drie games. Han Gootzen werd in de tweede ronde verslagen door de Chinees Cai Zhen Hua. Henk Nooren eerste in springconcours BRUSSEL - Henk Nooren is af gelopen weekeinde tijdens het concours hippique In Brussel eerste geworden in een spring concours en vierde in het af sluitende puissancespringen. Zaterdag was de Nederlander met Pluco de snelste voor de Portugees Da Costa, die giste ren in de puissance de zege greep met Ecaussevillais. Jo- han Heins eindigde in een knock-outconcours als vierde achter winnaar Nelson Pessoa. Sugar Ray Leonard is blij met zijn zege. (Van onze correspondent) WASHINGTON De nieuwe Muhammad Ali weegt 67 kilo. De 23-jarige weltergewicht Sugar Ray Leonard was al eerder una niem door het Amerikaanse bokspubliek uitgeroepen tot er fgenaam van Ali, maar hem wachtte nog een grote test. Sugar Ray moest nog de wereldtitel veroveren ten koste van Wilfred Benitez uit Puerto Rico. Afgelopen weekeinde deed hij wat van hem werd verwacht, maar in een spannend en enerverend ge vecht. Wat de talloze fans van Sugar Ray in hun aMthousiastme hadden verwaarloosd, was het feit dat - als Suc^^fcy dan al de beste bokser van dit moment zou zijn - BenitMpker de op één na beste is. De jongeman uit Puerto Rico is iwrenog twee jaar jon ger dan Sugar Ray en was sinds hij op veertienjarige leeftijd klandestien met professioneel boksen begon in 38 partijen onge slagen gebleven. Sugar Ray bokste sedert het winnen van een gouden medaille tijdens de Spelen van '76 in Montreal 26 prof partijen zonder verlies. Tegen Benitez was de Amerikaanse „lie veling" dichter bij zijn eerste nederlaag dan ooit. Sugar Ray had voortdurend een kleine voorsprong, haalde Benitez in de derde ronde even neer, maar de wereldkampioen bleef binnen schoot safstand tot vlak voor het einde van de laatste (15e) ronde. Beni tez ging toen in een desparate slagenwisseling opnieuw neer, en hoewel Benitez niet zwaar aangeslagen leek, staakte de scheids rechter het enerverende duel. Het is voor het eerst sinds Sugar Ray Robinson dat de Amerika nen weer een niet-zwaargewicht op de hoogste bokstroon heb ben gezet. Aan Sugar Ray Leonard's bokskwaliteiten twijfelt nu niemand meer. Verder houdt iedere vergelijking met Ali op, en niet alleen vanwege het aanmerkelijke verschil in gewicht. Sugar Ray is populair geworden door zijn elegantie, eenvoud en vrien delijkheid. Ook na het gevecht liet hij zich uitermate lovend over zijn tegenstander uit. Sugar Ray Leonard heeft intussen de bokswereld aardig op zijn kop gezet. Tot nu toe bokste hij bijna zes miljoen bij elkaar, een in zijn gewichtsklasse ongekend record. Door zijn winst op Beni tez voegde hij daar in een klap ruim twee miljoen aan toe. In een gevecht om de wereldtitel halfzwaargewicht WBA-versie in New Orleans versloeg Marvin Johnson de Argentijn Victor Galin- dez en veroverde hiermee de wereldtitel. DICK TOET TASMANIE Wil Hartog kan zijn kansen op de eindzege in de Australische motorsport- klassieker, de Swan-series, vrijwel vergeten. Afgelopen weekeinde slaagde de motor coureur uit Abbekerk er niet in zijn meest serieuze con current Gregg Pretty van de winst af te houden in Tasma- nië. Pretty kon profiteren van de tegenslag, die het team van Hartog in de aanloop naar de race in Tasmanië had gehad. Na de race in Surfers werden Wil Hartog en zijn companen met alle soorten van pech ge confronteerd, die een mens maar bedenken kan. Bij de overtocht van het vaste land naar het eiland Tasmanië kreeg Hartog te maken met een staking van het veerboot- personeel. Dat leverde een lang oponthoud op, waardoor de training voor de Swan-race in Tasmanië geheel In het hon derd liep. Ten eerste kwam men te laat en verder had men te kampen met veel vastlopers. De oorzaak van die vastlopen de machines werd pas erg laat ontdekt: normale benzine werd op het eiland voor super-ben zine verkocht. Met een slecht geprepareerde Suzuki-652 cc diende Wil Har tog de 750 cc-Yamaha van Gregg Pretty bij te houden. Dat dat met een tweede plaats nog redelijk lukte, was meer aan geluk dan wijsheid te dan ken. De laatste noodgrepen aan de machines hadden uit eindelijk hun rendement opge leverd. Wil Hartog zal slechts de eind overwinning in de Swan-series kunnen pakken, wanneer de nummer één op de ranglijst, Pretty, het volgende week in de afsluitende race in Perth volledig laat afweten. Keizer Een week geleden deed scheidsrechter Jan Keizer Feyenoord een strafschop cadeau omdat hij niet had geconstateerd dat een overtreding buiten het strafschopgebied was be gaan. Zaterdagavond gaf hij AZ een doelpunt ca deau omdat hij niet had geconstateerd dat Kees Kist bij de inzet van Jaan de Graaf buitenspel stond. Elke scheidsrechter kan (en mag) fouten maken maar als er een is, die in twee opeenvolgende wed strijden blunders maakt, die beslissend zijn voor het verloop van een duel moet er ingegrepen wor den, temeer omdat Keizer de gehele competitie al slecht leidt. Hij blijkt even wel een soort „onschend baarheid" te genieten bij de scheidsrechterscom- missie die hem ook nog eens belangrijke duels steeds weer toevertrouwt. Destijds werd Van Dijken na een blunder voorlopig rtbar de eerste divisie ver wezen. Dat zou voor Jan Keizer ook goed zijn. Dan zal hij in opperste concen tratie moeten fluiten om zijn plaats aan de top te kunnen innemen. Want aan concentratie ontbreekt het hem, gezien zijn blun ders, in hoge mate. Waar om worden scheidsrech ters niet „gestraft" voor slecht fluiten. Krijgen zij wel eens een waarschu wing? En als dat zo is, waarom wordt dat dan niet openbaar gemaakt? Vra gen die in de duisternis van het aparte scheids- rechterswereldje blijven. Scheidsrechters,die royaal betaald worden voor lei ding geven maar niet om constant te blunderen. Zoals Keizer die nog arro gant genoeg is om het ad vies van zijn grensrechter te negeren terwijl hij zelfs niets heeft gezien. Is het verwonderlijk dat hij de spelers in hoge mate irri teert. Ook daar heeft de scheidsrechterscommissie iets op gevonden: gele kaart. Want kom niet aan de „onfeilbare". Overweg kan ervan meepraten. Rust Jan Zwartkruis heeft van de clubs, die spelers leve ren aan het Nederlands elftal, de verzekering ge kregen dat hij in alle rust kan werken aan de voor bereiding op het toernooi om het Europees kam pioenschap dat op 10 juni in Italië begint. Maar de competitie zal pas in het weekeinde van 2425 mei zijn geëindigd en de spe lers zullen dan ook wel enige dagen rust willen hebben. Er mag voor Zwartkruis en het Oranje team gehoopt worden dat aan de top de beslissin gen, mede in verband met de vier beschikbare plaat sen voor het UEFA Cup toernooi, niet in dat laatste weekeinde moeten vallen. Elke week eerder is mee genomen, ook al met het oog op blessures. Grootspraak Er is ooit eens uitgeroepen dat halfzwaargewichtkam- pioen Rudie Koopmans op weg is naar een duel om de wereldtitel. Dat blijkt grootspraak te zijn ge weest. Op de door de toonaangevende World Boxing Council gepubli ceerde lijst staat Koop- mans als zevende geno teerd, zodat hij voorlopig niet in aanmerking komt. Wel voor de andere orga nisatie, de World Boxing Association, maar daar is weinig eer te behalen want slechts een klein aantal landen is daarbij aangeslo ten. In feite worden alleen boksers van de WBC als wereldkampioen erkend.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15