Noordwijkerhout trekt 8,5 miljoen bit voor bouw van grote sporthal 9tiaad Katwijk vol tegenzin toch akkoord met ieuw politiebureau Verbetering Wilhelminaschool bijna anderhalve ton duurder Zwendel in Voorsehotense by's loopt al tegen de twee miljoen Bewoners Voorhoutse Beukenrode niet eens met bestemmingsplan Eerste paal voor school in Boerenburg Marine Radiodienst 75 jaar Verkeerscommissie Oegstgeest in meerderheid voor rondweg fËGÏÖ leidse courant vrijdag 30 november 1979 pagina 7 lLLEEN pvda-fractie stemt tegen ee lijste QORDWIJKERHOUT Noordwijker- de chri,u* ^an 'ie^nncn aan bouw van de s een sa enementenhal annex sporthal. Met de itische smmen van de PvdA-leden tegen, vo- ■ïtpliilf» erde de raad gisteravond namelijk een LS Do Al -ediet van 8.500.000,-. waarmee de -ibeiro ichtingskosten voor de hal zijn gedekt. [976 Z0( oordat het voorstel van het college in de sten ïhandeling werd genomen, kwamen de er de ah ethouders Van der Klaauw en Heems- erk ieder nog met een toelichting. De eer Arts verzocht de beide wethouders demon eze toelichtingen voortaan bij het voor- nomisch el te leveren en er niet in de vergade- ïie voor ng mee aan te komen. „Bij zo 'n belang- in 19 jke kwestie als deze moet je de tijd wil zuiv rijgen alles rustig te overwegen", zo ares gal elde hij. uccesvo!1 ziin toelicbting ging wethouder Heems- hterziidier^ "Rg^reid in op de financiële konsek- zeer b enl'es van plannen rond de evenemen- n in de !n^a'- **ij memoreerde dat in het voorstel ie omd e gronc^PrÜs van 58,40 m2 wordt gehan- -erd, maar dat men in feite rekening moet ouden met een grondprijs van f 232,- per h2. Deze laatste prijs is volgens de prognose e reële prijs die voor een m2 grond in het Mossenest in 1986 betaald moet wor- ;n. Reëel zou dus de grond onder de eve nementenhal 2 miljoen meer moeten kos ten en deze meerkosten moeten ook worden opgebracht door de gemeente. Wethouder Heemskerk wil het grootste gedeelte van deze meerprijs laten betalen door de mensen die een vrije sector-woning kopen in het plan Mossenest. „De inwoners van Noord wijkerhout sparen al jaren voor allerlei ge meenschapsvoorzieningen, dus laten de mensen die zo graag in Noordwijkerhout willen komen wonen maar een eenmalige bijdrage leveren. Ook zij gaan profiteren van de voorzieningen", zo stelde hij. De heer Kuijper (PvdA) wilde de meerprijs van 2 miljoen direct betrekken bij de plannen en dit bedrag bestemmen voor de sociale woningbouw in het plan Mossenest. Verder zag hij besparingsmogelijkheden in de plannen van het college. Hij vond dat de grootte van de hal (48 x 32 meter) te veel was afgestemd op het kunnen spelen van tennis. „De uren dat er getennist kan wor den in de sporthal zijn niet interessant, daar in de tennishallen in de verschillende bol lenschuren op deze uren ook praktisch niet getennist wordt", zo luidde zijn betoog. Hij stelde dan ook een verkleining van de hal (45 x 26 meter) voor, waardoor er volgens zijn berekening een besparing van f 800.000.- mogelijk was. Ook zou er minder' grond nodig zijn, namelijk 366 m2. Deze beide besparingen zouden volgens de PvdA aangewend kunnen worden om een nieuwe bibliotheek te bouwen bij de evene mentenhal. De heren Arts (EZP), Koelewijn (CDA), Kuyper (D'66) en Knapp (VVD) hadden geen overwegende bezwaren tegen de plan nen van het college. De heer Knapp merkte wel op dat men de hal royaal moest opzet ten, daar men rekening moest houden met een stijging in de recreatiebehoefte. Me vrouw Van de Geest (CDA) liet blijken, dat haar fractie niet geheel eensgezind was. Zij vond de grondprijs van 232,- niet reëel en wilde een lagere prijs. Verder zag zij moge lijkheden 1 miljoen gulden aan B.T.W. te besparen door een stichtingsvorm aan te gaan en wilde zij de bouwkosten met één miljoen gulden terugbrengen. De heer Heemskerk zegde toe de mogelijk heden rond de B.T.W. te gaan bekijken, maar zag verder weinig heil in de andere voorstellen van mevrouw Van de Geest. Wethouder Van der Klaauw had becijferd dat een verkleining van de sporthal maar 350.000,- zou besparen. Verder verklaarde hij dat er geld genoeg was om ook projecten als de uitbreiding van het gemeentehuis en de nieuwbouw of uitbreiding van de biblio theek aan te pakken. In tweede termijn kwamen er weinig nieu we gezichtspunten naar voren. Alleen de heer Sluis (CDA) hield een vlammend be toog vóór de evenementenhal„De gemeen teraad mag een uitdrukkelijke wens van de bevolking niet verder traineren", zo betoog de hij. Bij de stemming werden alle voor stellen van de PvdA en van mevrouw Van de Geest (CDA) unaniem verworpen. Alleen de EZP ging mee met het voorstel van de PvdA de sporthal te verkleinen. Voor de eindstemming vroeg de fractie van de PvdA een schorsing aan. Na deze schorsing kwam zij met een stemverklaring. De heer Van Koningsveld betoogde dat zijn fractie prin cipieel overtuigd was van de noodzaak van een sporthal. Men had daarom de voorberei dingen nauwkeurig gevolgd en geconsta teerd dat er te lichtvaardig met de financiën en met constructieve voorstellen werd om gesprongen. Hij constateerde dat de sporthal één miljoen gulden te veel ging kosten en dat de gevolgen voor de woningbouw in het toekomstige plan Mossenest hoogstwaar schijnlijk negatief zouden uitvallen. Hij ver klaarde daarom dat zijn fractie tegen het voorstel van het college zou stemmen om f 8.500.000,- te voteren om te komen tot de stichting van een evenementenhal. De an dere leden van de raad (inclusief mevrouw Van de Geest) gingen wel akkoord met het voorstel. In principe ging de raad akkoord met de conceptnota van de stuurgroep Onderwijs begeleiding Duin- en Bollenstreek. De defi nitieve beslissingen laat men echter afhan gen van de beslissingen van andere gemeen tebesturen en schoolbesturen, de verkrijging van rijkssubsidie en de totale kosten van de dienst in relatie tot het aantal te begeleiden leerlingen. Op aandrang van de heer Van Schie (EZP) zou men er bij het SOB op aan dringen meer aandacht te schenken aan de remedial teaching en iets minder aan de sy steembegeleiding. De stimulering door middel van subsidies van acties door particuliere instellingen ten bate van de derde wereld werd door de meeste fracties als zeer mager beschouwd. Het college wilde hiervoor niet meer dan f 5000,- bestemmen. De heer Kuyper (D'66) dacht meer in de richting van 20.000,-. Ook over een aantal voorwaarden om subsi dies te verkrijgen werd verschillend ge dacht. Afgesproken werd in commissiever band deze zaak nog eens uitgebreid door te praten. Ted-tijd in Noordwijk NOORDWIJK Op maan dag 3 december zal in de nieuwe toneelzaal van het dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat een opname wor den gemaakt van het NCRV- radio-programma ,,'t Is Ted- Tijd". Deze gevarieerde radio-show wordt gepresenteerd door Ted de Braak met muzikale omlijs ting van het orkest van Freddy Golden. Aan de show in de Noordwijkse Kuip wer ken verder mede het bekende zangduo Saskia en Serge, de zanger Ronnie Tober en de pi anist Hans van Eyck. Belang stellenden kunnen kaarten krijgen (2,50 per stuk) aan de bar van De Kuip. Voor invali den is een beperkt aantal gere serveerde plaatsen beschik baar. Men dient deze te be spreken met de beheerder van het dorpshuis, de heer W. J Bladeck. De radioshow begint om acht uur. KORTWEG NOORDWIJK De collecte voor gehandicapte sportlieden die onlangs in Noordwijk werd gehouden heeft een eindbe drag van ruim 7300 gulden op geleverd. Het organiserend co mité wil iedereen die geholpen heeft dit bedrag bij elkaar te krijgen voor hun inzet bedan ken. featwijk - „Persoonlijk vind dit het moeilijkste punt in de agenda". Deze ver luchting slaakte burgemees ter mr. C. A. Bos toen gister avond een aanvullend kre diet voor het nieuw te bou wen politiebureau in de Kat- wijkse raad aan de orde twam. B en w vroegen om eschikbaarstelling van een Extra bedrag van rond 1.705.000.-; een forse tegen- raller, die volgens de heer C. )skam (SGP/GPV) de rreugde over het nieuw- louwplan sterk temperde. Inaniem was de raad van oor- eel dat het een moeilijk te ferteren zaak was. „Nee zeg- jen kan niet", concludeerde de ÈDA-er J. Vink, „maar ja zeg- |en, betekent je neerleggen bij fit enorme bedrag. Hoe kun- ien we dat aan de burgerij lerkopen?" J. Haasnoot PvdA/PPR) had in eerste in- kantie gedacht: Gooi dat plan paar weg, maar zei te beseffen jat dat niet meer kon. Hij Irong er, evenals de heren J. I. Timmermans (CDA) en R. Buitendijk (VVD) op aan dit (oort fouten in de toekomst te roorkomen en de kosten van lijvoorbeeld de nieuwe brand weerkazerne beter in de gaten fe houden. volgens burgemeester Bos was Ie oorzaak van de tegenvaller loofdzakelijk gelegen in het pit dat er een periode van zes jaar lag tussen de eerste plan nen en het „groene licht" uit Den Haag. Die termijn is prak tisch niet te overzien geweest omdat steeds met geraamde cijfers moest worden gewerkt en er telkens ook wijzigingen in de plannen nodig waren. Toen eindelijk de toestemming voor de bouw kwam, bleek bo vendien de aanneemsom erg tegen te vallen. De heer Bos hield de raad echter voor dat bij intrekking van het plan er weer „rood licht" zou komen, wat de bouw weer zo'n jaar of zes.zou kunnen ophouden. On der het motto „We kunnen niet meer terug" ging de raad akkoord. Over het nieuwe centrumplan in Katwijk/Zee waren vrolij kere geluiden te horen. Diver se raadsleden betoogden dat zij de bebouwing die nu beoogd wordt een grote verbetering vinden ten opzichte van de vroegere plannen, waarin een bovengrondse parkeergarage voorkwam. Nu die „lelijke puist" (opmerking van wet houder Bergman) er niet komt, kan men gaan denken over de „invulling" van de grond boven de ondergrondse garage. Over dat invullen is zowel met winkeliers die zich in het centrum zullen gaan vestigen, als met de bewoners van de Wilhelmina- en Em- mastraat overleg geweest. De laatsten zijn in principe al ak koord met de door de gemeen te voorgestelde afstand en hoogte van de toekomstige be bouwing. Met de winkeliers wordt verder gepraat, al kan volgens wethoudeer Bergman de middenstand niets voor schrijven. Op de vraag van de heer G. J. Minnee (Gem. Bel./D'66 of het tempo bij de bouw wat opgevoerd kon wor den, antwoordde de wethou der: „Dat tempo ligt zo hoog, dat het centrum in 1985 klaar zal kunnen zijn." De raad ging, met uitzonde ring van de SGP/GPV-fractie plus SGP-wethouder J. van Dijk, akkoord met het voorstel van b en w tot subsidiëring van de organisatiekosten over 1979 van het open jongeren centrum Het Mallegat. In eer ste instantie was deze subsidie geweigerd, doch na een hoor zitting waarin de Mallegatraad de vroegere beslissing van de raad aanvocht, heeft de hoor- en adviescommissie geadvi seerd het subsidiebedrag ad. 23.375 - alsnog toe te ken- VOORSCHOTEN Het on derzoek naar de gang van feaken in drie besloten ven nootschappen is in volle gang. De Voorsehotense poli tie is door de officier van Justitie belast met het on derzoek naar de vermoede lijke zwendel. De hoofdver dachte in deze zaak, de heer HJ.M. uit Bergschenhoek, i? in verzekerde bewaring ge steld. be 32-jarige M. was directeur Van 8 b.v.'s waarvan Interme- jto Konsumenten Produkten P-V. en Intura B.V. de groot- pte waren. Van de eerste B.V. f. inmiddels achterhaald dat Pj een schuld heeft van meer pan 800.000 gulden, bij de tweede B.V. is dit bedrag op gelopen tot meer dan een mil joen gulden. Verwacht wordt dat de bedragen nog hoger zul len worden. De politie heeft vanuit de gehele wereld, zelfs vanuit Nigeria en Bangla Desh, schadeclaims ontvangen van bedrijven die produkten aan de B.V. hebben geleverd maar geen geld ervoor hebben teruggezien. Het ging hier voornamelijk om zeepproduk- ten. Twee Nederlandse bedrij ven die de dupe zijn geworden van de zwendel hebben hun faillissement aan moeten vra gen. Op geld en goederen van de vennootschappen is inmid dels beslag gelegd. De politie verwacht dat het gecompli ceerde onderzoek nog geruime tijd in beslag zal nemen. De eerste paal voor de nieuwe Openbare School in de Noordwijkse wijk Boerenburg ging gistermiddag de grond in. Het karwei werd geklaard door een tweetal wit gehelm de leerlingen, aangevuurd door enkele honderden mede scholieren onder leiding van „bouwhoofd" Brinkers. De jeugd maakte van het heien van de paal een feestelijke happening. Daverend vuurwerk volgde, toen het heiblok de laatste klap op de paal had gegeven, terwijl talloze veelkleuri ge ballonnetjes de lucht ingingen om wijd en zijd de blijd schap van de jongens en meisjes over de bouw van hun school te laten weten. De nieuwe school krijgt zeven leslokalen, inclusief dat voor handenarbeid, voor het lager onderwijs, en nog eens drie lo kalen voor het kleuteronderwijs. Verder voorziet het bouw plan in een ontmoetingsruimte, een documentatiehoek, spreekkamers en een kamer voor het personeel. De nieuwe openbare school wordt uitgevoerd door het aan nemersbedrijf Noorlander naar een ontwerp van het Katwijk- se architectenbureau Van der Meij B.V. De Marine Radiodienst, thans Marine Elektro nisch en Optisch Bedrijf geheten, viert dezer dagen in Oegstgeest het 75-jarig bestaan. Op 5 december 1904 werd de dienst opgericht, terwijl na de Tweede Wereldoorlog de dienst werd gehuisvest in Oegstgeest. Daar werd onder meer dit pand (zie foto) in de Morse belpolder betrokken waarin de Duitsers tij dens de oorlog V-1 raketten assembleerden. Sinds de komst in Oegstgeest is de dienst sterk gegroeid. Naamswijzigingen waren het gevolg van fusies met andere marinedien sten. Morgen is er 'open huis' voor werkne mers, gezinsleden en genodigden. Volgende week op 8 december is er een feestavond in Avifauna en op 11 december vindt de recep tie plaats. Brand in flat LEIDSCHENDAM Een surveillance van de Leid- schendamse politie heeft gis terochtend rond elf uur een uitslaande brand ontdekt in de woning van een flatge bouw aan de Gravin Juliana van Stolberglaan. Door een snelle actie van de brand weer kon verder uitbreiden van de vlammenzee worden tegengegaan. De woning brandde echter nagenoeg ge heel uit. De politie werd tijdens haar surveillance gealarmeerd door een hevige rookontwikkeling vanaf de 6e etage van de gale rijflat. De brandweer werd on middellijk gewaarschuwd en was snel ter plaatse. Een van de woningen stond in lichter laaie. De bewoners, een echt paar, waren niet aanwezig. De brand kon snel worden be dwongen. De schade is niette min aanzienlijk. Het echtpaar is verzekerd. Oorzaak van de brand onbekend. VOORHOUT Op de twee de informatieavond over de bouwplannen op de grond van de firma Van Dijk uit ten de bewoners van de Beu kenrode hun ontevredenheid over het bestemmingsplan. De drie eerder naar voren gebrachte varianten waren gereduceerd tot één en deze was volgens de belangheb benden gebrekkig op het ge bied van de veiligheid van voetgangers en kinderen ten opzichte van het bromfiets- verkeer. Kritiek was er met name op de plaats van het fietspad, de ontsluiting met het dorp, parkeergelegenhe- den, geluidshinder en de on veilige situatie ten aanzien van het verkeer op de Spoor- laan. De voorzitter, de heer Joon, verzekerde de vragen stellers dat met hun klach ten terdege rekening zal worden gehouden in het voorontwerp dat in de volge- ned raadsvergadering aan de orde komt. Na het informatieuurtje was het de beurt aan de commissie ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer om het bestem mingsplan door de kritische molen te halen. Afgezien van de problemen die door de be woners van Beukenrode wa ren aangeroerd zagen de com missieleden nog meer haken en ogen. De heer IJdo (CDA) predikte voor een zo groot mo gelijke bereikbaarheid van de woningen voor de Voorhou- ters en vroeg zich met Me vrouw Wijling (PPR) af waar om de woningbouwvereniging geen inspraak kreeg in het be stemmingsplan. De heer War- menhoven (Gemeentebelan gen) stelde enkele veranderin gen voor die echter volgens de heer Jansen van bureau Stad en Land gezien de exploitatie kosten niet mogelijk waren. De voorzitter zei toe alle op merkingen en suggesties mee te nemen en ze te verwerken in een definitief voorstel over het bestemmingsplan. Streekcommissie heeft vacatures NOORDWIJK In de Streekcommissie voor de Bollenstreek, die zich onder meer bezig houdt met de ruimtelijke ontwikkeling van het gewest, is een aantal vakatures ontstaan. Een van haar taken is de bevolking sinspraak te organiseren bij provinciale plannen, als daarmede de ruimtelijke or dening in de streek betrok ken is. De commissie bestaat uit een twintigtal personen uit de Bol lenstreken en heeft een geva rieerde samenstelling naar leeftijd, beroep en woonplaats. Omdat de samenstelling zo ge varieerd mogelijk dient te zijn. wordt er gezocht naar man nen, vrouwen en jongeren met uiteenlopende bezigheden en belangstelling. Zij moeten in de streek wonen en zich willen inzetten voor het functioneren van de streekcommissie. Men kan zich aanmelden bij de Provin ciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening, Verrijn Stuartlaan 17 te Rijswijk, telefoon 070- 997770. Informatie kan men eveneens bij de P.R.R.O. krij gen. OEGSTGEEST De drie structuuralterna tieven die het verkeersdeskundig bureau voor Oegstgeest heeft ontwikkeld waren gisteravond onderwerp van discussie in de verkeerscommissie. Het laatste verkeers plan is samengesteld aan de hand van de honderden reacties die op eerdere plannen binnenkwamen en geeft een aantal aanvul lingen op eerdere voorstellen. Het plan biedt drie alternatieven waarvan het derde voorstel het verste gaat. Alleen de socialist Beckers maakte en duidelijke keus voor dit laatste alternatief. De andere leden wilden liever een iets minder ingrijpende wijziging in de vorm van een 3-min of een 2-plus alter natief geraliseerd zien. Het derde alternatief verdeelt de gemeente in een aantal sectoren, een situatie die enigszins vergelijkbaar is met de situatie in Groningen. De gedachte achter dit plan is dat men zich via een rondweg van de ene wijk naar de andere wijk kan en moet begeven. Het ringwegenstel sel zou in Oegstgeest gevormd worden door de Abtspoelweg, Kennedylaan, Rhijngeesterstraat- weg. Geversstraat, Leidsestraatweg en War- monderweg. Bij de uitvoering van dit plan moeten diverse straten afgesloten worden. Het verkeer in de wijken neemt af maar daarinte- gen wordt het verkeer op de zogenaamde ring weg toe. Wethouder Thorn vroeg de leden van de verkeerscommissie een keuze voor één van de drie alternatieven te maken. Het merendeel van de vergadering koos daarop voor een oplos sing in de vorm van een combinatie van 2 en 3. Verkeersdeskundige Westerduin vestigde nog eens de aandacht op de doelstellingen van het plan: zorg voor de zwakkere groepen die aan het verkeer deelnemen zoals de fietsers en de voetgangers. Over het algemeen waren de le den van de commissie teve'rden over het rap port. Alleen de socialist Beckers zei te weinig van de reacties er in terug te vinden. Hij had zich er meer van voor gesteld. Twijfels bleven bestaan over de suggestie het verkeer van de Irislaan over de Floralaan en Korenbloemm- laan naar de Lange Voort te leiden. Wethouder Thorn zegde toe dit nader te onderzoeken. De heer Kakebeeke (CDA) had het gevoel dat de NZH aan het verkeersbureau een aantal haar welgevallige routes had opgelegd. Dit werd door de heer de Jager, vertegenwoordiger van het bureau, ontkend. De heer Kakebeeke zei niet in te zien waarom er aan de bestaande lijn- voering gesleuteld moet worden. Na een lange discussie koos het grootste aantal leden van de commissie voor alternatief 2 met een extra voorziening voor de Terweeweg. In januari wordt naar aanleiding van het rap port opnieuw een hearing gehouden. Wethou der Thorn: „van alle vragen en wensen zal een verslag gemaakt worden dat mede als basis zal dienen voor de hearing. RIJNSBURG De commissie welzijn gaat akkoord met een krediet voor de «xtra kosten van de vernieuwing van koningin Wilhelminaschool. Met de aanvulling van bijna anderhalve ton komt de totale kosten op 619.000 gul den. Enkele leden vroegen zich af of nier sprake was van een verkeerde be rekening en waren bang dat een soor- gelijke kostenstijging ook bij de bouw van volgende scholen te verwachten viel. De heer Brul, lid van het school bestuur en lid van de commissie maak te duidelijk dat de kostenstijging voor al te wijten was aan het feit dat de bouw twee jaar lang op zich heeft laten wachten. ging gisteravond ook ak koord met het aantrekken van een twee de leerkracht voor de openbare lagere school. Hoewel het aantal kinderen niet aan de normen voldoet was de commissie van mening dat zij de eerste stap moest nemen om de school uit de impasse te ha len. Hierbij stelde zij wel de voorwaarde dat het bijzonder onderwijs geen extra leerkracht zou claimen en dat de ouder commissie van de school nieuwe kinderen moest gaan zoeken. De kosten van het zwembad 'Het Water- bos' zullen ruim 3 miljoen gaan bedragen. De gTootste posten op de begroting wor den ingenomen door de zonnecollectoren en de zogenaamde turn-over-tijd, de tijd waarin het bad ververst moet worden. Deze tijd moet terug gebracht worden van 4 naar 3 uur. Tevens moet de grond bewerkt worden zodat de bodemgesteld heid beter wordt In het Waterbos worden 95 parkeerplaat sen extra 'aangelegd. De kosten hiervan bedragen 130.000 gulden. Erg gelukkig was de commissie hier niet mee, omdat de meeste plaatsen in de berm van de weg komen. Een aantal leden wilde het voor stel eerst in de fractie bespreken alvorens een advies zou worden uitgebracht

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7