Meesterschap EBBC Vandaag oplossing van Rhodesische crisis verwacht IJSHOCKEYTEAM IMPONEERT NIET Weer dode bij boksen Geldzorgen BOB na kwalificatie Lotto SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 NOVEMBER 1979 PAGINA 19 Rehabilitatie Dwight Stones _,AS VEGAS Oud-wereldrecordhouder hoog springen Dwight Stones mag weer aan wed- itrijden deelnemen en zich zelfs prepareren op ie Olympische Spelen in Moskou. Achttien tiaanden nadat hij bestraft werd met een ichorsing wegens het ontduiken van de ama- ;eurbepalingen (hij zou ruim 30.000 dollar aan zijn uitkomen in de superstarcompetitie heb ben overgehouden) bepaalde de Amerikaanse Amateur Atletiek Unie (AAU) dat Stones weer actief mag zijn. Een stemming viel duidelijk ten gunste van Stones uit: 62 stemmen voor rehabilitatie, 18 tegen. Stones stemde er in toe het gewraakte geld aan amateur- sportorganisaties te schenken en een aangespannen gerechtelijke procedure tegen de AAU te laten val len. Drie andere klasse-atleten werden destijds ook ge schorst. Dat waren Francie Larrieu, Jane Fredrick en Kate Schmidt. Dit drietal mocht een jaar later weer in wedstrijden uitkomen nadat het in de su perstarcompetitie gewonnen geld op de rekening van de AAU was gestort. Leerling-pikeur Out overleden UTRECHT Johnny Out, een leerling-pikeur uit Bus- sum, is gisteren in het Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht overleden aan de ge volgen van een ongeval. Dinsdag, tijdens de avondkoer- sen te Hilversum, trachtte Out het op hol geslagen paard Matchless tot rust te brengen. Bij die poging liep de leerling- pikeur, die zelf niet had deel genomen aan de amateurdra verij, een aantal inwendige kneuzingen en hersenletsel op. Avanti loot Vitkovice DÉN HAAG Landskam pioen Tempo Team uit Am sterdam komt in de derde ronde van het toernooi om de Europese tafeltennisbe ker uit tegen het Westduitse PSV Borussia Düsseldorf. De wedstrijd wordt op 19 de cember in Amsterdam ge speeld. De winnaar plaatst zich voor de vierde ronde. Voor de Europa Cup II, ook wel Jaarbeursbeker genoemd, heeft zowel de Nederlandse dames- als herenvertegen woordiger een uitwedstrijd ge loot. De dames van Avanti uit Hazerswoude treden aan tegen Wenduine Vitkovice uit Ostra- va (Tsjecho-Slowakije). De wedstrijd moet voor 23 januari worden gespeeld en is beslis send welke club zich zal kwa lificeren voor de vierde ronde. Bij de heren ontmoet Salto/De Veluwe het Westduitse SSV Reutlingen. Het duel moet voor 19 december worden af gewerkt. De winnaar plaatst zich voor de vierde ronde. Sportwereld ZEIST Arie van Tiggelen van Sparta is door de tucht- commissie van de KNVB voor vier wedstrijden ge^ schorst. Bovendien kreeg hij een geldboete van 200 gul den. De straf werd de speler van Sparta opgelegd nadat hij zon dag in het duel met Willem II zijn derde gele kaart van dit seizoen had ontvangen. HOME Juventus heeft de eerste wedstrijd tegen AC Mi lan voor de kwartfinales van de strijd om de Italiaanse be ker gewonnen met 2-1. MELBOURNE Evonne Cawley heeft zich wegens griep moeten terugtrekken voor het internationale dames- toernooi in Melbourne. STOCKHOLM De Grote Prijs van Zweden is afgelast wegens geldgebrek. Vorig jaar gebeurde hetzelfde. Twee weken voor bezit vuurwapen HAZERSWOUDE/DEN HAAG Na een eis van zes weken gevangenisstraf door de officier van justitie, veroor deelde de Haagse politierech ter een 23-jarige elektrotech nicus uit Hazerswoude tot zes weken gevangenisstraf waar van twee weken voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar en verbeurdverklaring van het vuurwapen. Dit betrof een vuurbuks kali ber 22 en een geluidsdemper. Verdachte was 's nachts door de politie in Alphen aan de Rijn aangehouden. In de auto werd het wapen aangetroffen. Volgens zijn verklaring was het bezit van een vuurwapen zijn hobby. „Maar wel een strafbare hobby", merkte de rechter op. Bovendien is verdachte reeds eerder wegens een soortgelijk feit veroordeeld en ook terza ke van stropen. Hij had het wapen voor 285 gulden in Antwerpen gekocht. De ge luidsdemper had hij gekocht omdat het schieten anders spoedig zou worden gehoord. De officier vond de gedragin gen van verdachte beneden peil. Ook al zou hij in de pol ders gaan schieten, het blijft gevaarlijk. ..Het schieten op blikken en hekken is zinloos. Vaak wordt ook op verkeersborden ge schoten, „aldus de officier die vond dat verdachte van de vo rige veroordeling kennelijk f niets heeft geleerd. Forse boete voor KNWU GENEVE Het hoofdcomité van de In ternationale Wielrenunie (UCI) heeft de KNWU een boete opgelegd van 10.000 Zwitserse francs (ongeveer 12.500 gul den) wegens „diverse tekortkomingen" bij de organisatie van de wereldkampi oenschappen 1979. Het comité heeft een communiqué uitgege ven, waarin deze tekortkomingen worden gepreciseerd. Deze luiden als volgt: De UCI-vlag was niet aanwezig op het wegparkoers in Valkenburg. De ordedienst tijdens de wegkampieon- schappen was „matig". De start- en finishdoeken waren voorzien van reclame. De officiële „speaker" sprak de officiële taal van de UCI (Frans) niet. Voorts wijst het comité erop, dat de verant woordelijkheid van de organisatie van de wereldkampioenschappen geheel ligt bij de nationale wielerfederatie van het land waar de kampioenschappen plaatsvinden. Tennissen lucratief voor Betty Stove NEW YORK Dat tennissen voor Betty Stöve nog altijd een lucratieve zaak is, bewijst de lijst van verdiensten in het seizoen 1979, die de Amerikaanse Tennis Associatie bekend heeft gemaakt. Bij de dames bezet Betty Stöve de zesde positie met een inkomen van 148.^06 dol lar (ongeveer 295.000 gulden). De statenloze Martina Navratilova is eerste met 524.248 dollar (meer dan een miljoen gulden). Zij wordt gevolgd door de Amerikaanse Chris Lloyd- Evert (423.415), de Amerikaanse Tracy Austin (356.343) en de Australische speelsters Wendy Turnbull (219.113) en Dianne Fromholtz (207.647). Bij de heren voert de Amerikaan John McEnroe de ranglijst aan met een 'salaris' van 585.238 dollar (1.17 miljoen gulden). Daarna komen achtereenvol gens de Zweed Björn Borg (529.345) en vier Ameri kanen: Jimmy Connors (441.430), Peter Fleming (270.751), Vitas Gerulaitis (260.515) en Eddie Dibbs (214.294). Acht Nederlandse supporters gearresteerd FRANKFORT Acht Nederlandse en twee Westduitse voetbalsupporters zijn door de politie van Frankfort gearres teerd na ongeregeldheden rond de UEF A-Cupwedstrijd Eintracht—Feye- noord. Een woordvoerder van de politie van de Westduitse stad verklaarde, dat tijdens vechtpartijen voor en na de wedstrijd in het Waldstadion vijf Nederlanders en twee Westduitsers met verwondingen in een zie kenhuis zijn opgenomen. Drie personen hebben voorts ter ontnuchtering de nacht in een politiecel doorgebracht. Het Rode Kruis moest dertien keer assistentie verle- DEN BOSCH De bevrijding van EBBC kwam na 33 minuten van de strijd tegen Le Mans. EBBC was toen, op de stand 7957 al een zekere winnaar, maar alles hing nog af van het resultaat dat Fresh Air in Wenen tegen UBSC zou behalen. Het bericht van de Belgische nederlaag zette de Bossche sporthal de Vinken- kamp op zijn kop. EBBC had zich ge plaatst voor de eind ronde van het toer nooi van de lands kampioenen met er kende groten als Maccabi, Real Ma drid, Bosna Seraje- wo, Partizan Belgra do en Sinudyne Bo logna. En terecht, het mees terschap dat in het Gehinderd door Beugnot en Lindsey van Le Mans scoort Akerboom (rechts) voor EBBC. Bossche sporthalle- Mans, dat na de vijf- tje al eerder getoond de minuut van de was tegen UBSC en wedstrijd kansloos Fresh Air werd her- was en in de slotfase haald tegen Le volledig werd „uit gekleed" door de ontketende Bossche naren. EBBC begon met loden schoe nen aan het duel, maar de ploeg maakte zich snel los van het idee dat UBSC in eigen hal tegen Fresh Air de sportieve plicht zou verzaken. Dat los maken van die druk gebeurde eigenlijk heel eenvoudig. Een sterke zone van Le Mans hield de Bossche ploeg aanvankelijk vrij ver van de basket, maar dat was geen probleem voor EBBC. Er werd van iets grote re afstand geschoten. Aker boom was daarin een meester, voor rust plukte hij 21 punten tegen een schotpercentage van 75. Achtereenvolgens vond hij Cain, Lindsey en Lamothe te genover zien. Geen van de drie kon Akerboom weerstaan. Niemand was daartoe eigenlijk in staat, ook na rust niet toen de race al snel gelopen was, 6650 na zeven minuten. Het leek de wedstrijd van Kees Akerboom, maar dat was het niet helemaal, want de lange köningsschutter kon op zijn hoge niveau schitteren door het werk van Kirkland en vooral Cramer, die ook nog 17 punten binnenbracht. Cra mer werd in de beginfase ge prikkeld door Eric Beugnot, die hem in die periode een paar keer nadrukkelijk voor joker zette en met een puntga ve „drie-op-drie" Le Mans een goede start bezorgde. Cramer raakte daardoor hele maal geladen en reageerde op een formidabele manier. Acht keer balwinst in een wedstrijd die hij met slechts een per soonlijke fout afsloot. Dat, ge voegd bij de sterke verdedi ging, was de basis voor de rui me overwinning. Lister be perkte de score van Le Mans' lange mannen Parham en Cain, Kirkland stopte gaten en de agressie van Jan Dekker groeide de Franse guards bo ven het hoofd. Coach Ton Boot deed de rest. Hij haalde Cra mer in de beginfase even weg van Eric Beugnot en liet de veel koelere Kirkland de beste Fransman bewaken. Dat was het zetje dat Le Mans niet kon pareren. Van 810 werd het in enkele minuten 2516 en daarna speelde Den Bosch beter dan ooit in deze serie van zes wedstrijden. Tot vijf minuten na rust kon Le Mans de schade tot rond elf punten beperken, daarna liep EBBC met kleine pasjes (66 50, 7253) verder weg. Le Mans, conditioneel een klasse minder, kon zelfs tegen een voorzichtig verdedigend EBBC geen zuiver schot uit de vermoeide vingers krijgen. Met 9465 kwam het einde en toen mochten de 1750 toe schouwers op het speelveld in de sporthal Vinkenkamp echt jubelen. Voor het tweede jaar in successie had hun ploeg zich een plaats veroverd temidden van de sterksten van Europa. NEW YORK De Ameri kaanse bokser Willie Classen is gisteren overle den ïn een ziekenhuis te New York. De 29-jarige middengewicht Classen, die in Porto Rico was ge boren, maar in New York woonde, ging vorige week vrijdag in een partij over tien ronden tegen zijn landgenoot Wilford Scypi- on knock out. Toen de gong luidde voor de tiende ronde kwam Clas sen niet onmiddellijk uit zijn hoek. Uiteindelijk deed Classen enkele passen, ter wijl hij zich aan de touwen vasthield. Daarop diende Scypion zijn wankelende te genstander een linkse en twee rechtsen toe. Classen viel bewusteloos neer en raakte in een coma, waaruit hij niet meer bijkwam. Op last van gouverneur Hugh Carey van de staat New York zal een onderzoek worden gehouden. Willie Classen is het vijfde slachtoffer dat de bokssport dit jaar heeft geëist. De amateurs Jacob Sejersen (Den), Francisco Rodriguez en Arnaldo Mauro (beiden Vst) en de prof Samuel Tsa- balala overleden eveneens aan verwondingen die zij in de ring hadden opgelopen. De 24-jarige Australiër Ste phen Gauley en de 20-jarige Amerikaan Ronnie Newton overleefden boksongeluk- (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britten verwachten, dat de veertien jaar oude Rhodesische crisis vandaag opgelost zal worden, aan het einde van onderhandelingen, die twaalf weken geduurd hebben. Als het Patriottisch Front de lichtelijk ge wijzigde Britse voorstellen inzake een wapenstilstand in Zimbabwe-Rhodesië inderdaad goedkeurt, is de Rhodesië- conferentie onder het voorzitterschap van Lord Carrington afgelopen. De plechtige ondertekening van het Rho desische onafhankelijkheidsakkoord zou dan maandag of dinsdag kunnen plaats vinden. Bisschop Abel Muzorewa, premier van de huidige regering in Salisbury, zal vermoedelijk naar Londen terugkeren om er de ceremonie te kunnen bijwonen. Lord Carrington heeft de Frontleiders Nkomo en Mugabe op het hart gedrukt, dat hij de Rhodesië-conferentie vandaag wenst te besluiten, onmiddellijk na zijn te rugkeer van de EG-besprekingen in Du blin. Volgens Carrington zijn de voorstel len, die Groot-Brittannië doet, de beste die het Patriottisch Front mag verwachten. De Frontleiders verklaarden gisteravond nog, dat zij geen akkoord zouden onderte kenen, zolang het niet vaststond, dat hun guerrillastrijders niet als tweede-rangssol- daten beschouwd zouden worden. Lord Carrington zal dus tot op het laatste mo ment behendige diplomatie moeten ge bruiken om Nkomo en Mugabe ertoe te brengen de Britse voorstellen te accepte ren. Als de onafhankelijkheidsovereenkomst inderdaad volgende week in Londen on dertekend wordt, zal onmiddellijk daarna een Britse gouverneur naar Salisbury ver trekken. Rhodesië is dan weer een echte kolonie, die nog enkele maanden gehoor zaam in het Britse gareel moet lopen. Uitspraak beroep burgemeester Nabloes week uitgesteld JERUZALEM Het militair gerechtshof in Jeruzalem dat gisteren een beroep heeft be handeld tegen het bevel van de regering tot uitwijzing van de burgemeester Sjaka van Nabloes, heeft de uitspraak tot volgende week uitgesteld. Daar de procedure geheim is zijn er geen nadere details be kend gemaakt. Inmiddels is wel bekend geworden dat de burgemeester na 14 dagen zijn hongerstaking heeft beëindigd. PARIJS De staking van de Franse luchtverkeersleiders die haar vijfde week is inge gaan, is gisteren nog ver scherpt doordat de stakers be sloten geen toezicht meer te houden op het overvliegen van vreemde vliegtuigen (bo ven Frankrijk) met uitzonde ring van vluchten uit Duits land, Italië, Nederland en Zwitserland. Voor de luchtvaartmaatschap pijen en de luchthavens bete- Staking Franse lucht - verkeersleiders verscherpt kent de staking een miljoenen- verlies. Enkele van de kleine re maatschappijen vrezen dat zij als gevolg van de staking een faillissement zullen moe ten gaan aanvragen. Zege Borg MILAAN Björn Borg is winnaar geworden van het acht- mans-tennistoernooi in Milaan. In de eindstrijd versloeg hij de Amerikaan John McEnroe met 1-6, 6-1, 6-4. Borg verdien de met zijn zege 50.000 dollar, ruim tweeduizend gulden. Guilermo Vilas verzekerde zich, na een slechte toernooistart, van de derde plaats. Met bij vlagen briljant tennis won hij met 6- 4, 6-4 van de Italiaanse favoriet Adriano Panatta. Vitas Gerulai tis werd vijfde, Peter Fleming zesde. OUD-BEIJERLAND Door een zeer simpele overwinning met 107—59 (50—31) op ABC Donau, heeft BOB uit Oud-Be- ijerland zich verzekerd van een plaats bij de laatste acht in het toernooi om de Europese basketbalbeker voor lands kampioenen (dames). Na het door een onthutsend slecht spelend BOB vertekend beeld in Wenen (8488) weerspie gelde het scorebord in sporthal de Vierspan gisteren het gi gantische krachtsverschil op reëlere wijze. Van een wedstrijd was in de met 200 toeschouwers gevulde hal nauwelijks sprake. De Zuidhollandse dames maakten er vanaf het eerste fluitsignaal een hardhol-duel van, dat veel chaotische taferelen opleverde, zeker aan Oostenrijkse zijde en weinig aan vaardbare spelmomenten. De ontspannen spelende landskampi oen dreef de score met de regelmaat van de klok op via de soe pel schietende Irene Maarschalkerweerd (27), Carla de Liefde (26), Anita van Zee (19) en Ria van der Meijs (17). Dat ABC Do nau nog aan 57 punten kwam, dankte de ploeg aan Addi Bier- mayer. De vrouw van de Donau-coach, die topscorer werd met 29 punten, zou in geen enkel Nederlandse clubteam misstaan, maar werd omringd door speelsters van tweede- en lagere garni tuur. Interessanter dan het eenzijdige duel is de vraag of BOB aan de kwartfinales zal deelnemen. De ploeg stort zich bij positieve be antwoording in financieel opzicht in het ongewisse. In de eerste twee ronden, tegen Ankara en Donau. kon de club de kosten enigszins dekken door een toezegging van de gemeente, die zich garant stelde voor het tekort na uitkering van subsidies van de Nederlandse Basketbal Bond en de Provinciale Sportraad. Tot haar schrik bemerkte de gemeente na de trip naar Turkije dat het om veel hogere bedragen ging dan was begroot. Toezegging op dezelfde basis voor de kwartfinales lijkt derhalve nauwelijks tot de mogelijkheden te behoren. Jos Bles brengt het Nederlandse ijshockeyteam op 3-0. De Deense doelman Erik Stiller is uit positie gespeeld. Slechts kleine zege tegen Denemarken6-3 ASSEN Het 22e ijshockeytreffen tussen Nederland en Denemarken dat gisteren in Assen plaats had, heeft de verwachte zege (6-3) voor het Nederlandse team opgeleverd, maar imponerend was het optreden van de Westberg-formatie beslist niet. Een mis plaatst superioriteitsgevoel bij Nederland speelde daarbij een grote rol, omdat de spe lers zich teveel bezondigden aan „gallery- play" en de combinaties daardoor te wensen overlieten. Mogelijk dat de snelle voorsprong van 3-0 na zeven minuten door treffers van Larry van Wieren, Brian de Bruyn en Jos Bles deze ge dachte voedsel heeft gegeven, feit is dat Neder land na het flitsende begin erg terugviel. De Denen, die met een grote nederlaag leken te worden geconfronteerd, herstelden zich echter schitterend en toonden zich - als land uit de c- groep - bijna gelijkwaardig aan de nieuwbak ken a-groep-natie. Nederland kon alleen in het eerste kwartier in druk maken. Vooral de befaamde Heerenveen- lijn Van Wieren-De Heer-Janssen deed met sterk spel de verwachting opbloeien dat een grote overwinning in het verschiet lag. Door een geweldig hoog tempo was Denemarken ge dwongen zich uitsluitend tot verdedigen te be palen, maar bleek desondanks niet in staat de Nederlandse aanvalmachine goed af te stoppen. Het publiek - slechts 1500 toeschouwers - ging er na de 3-0 eens goed voor zitten, maar juist op dat moment stokte de machine. De spelers gin gen zich te buiten aan soli en het schieten werd onzuiverder. Denemarken kreeg daardoor de gelegenheid de openingsklap te boven te ko men. Vooral Kenneth Henriksen en Preben Sö- renseri gaven daarbij blijk snel te willen leren. Hun checken verraste de Nederlandse ploeg, die steeds slordiger ging spelen. Score verloop: 1.06 Van Wieren 10, 4.00 Brian de Bruyn 20, 7.05 Bles 30, 23.27 Pluymers 40, 27.40 Luckassen 41, 38.52 Berteling 5 1, 42.36 De Heer 61, 43.07 Sörensen 62, 47.30 Thomsen 63. Nederland kreeg in totaal achttien strafminu- ten, Denemarken acht. AMSTERDAM De Am sterdamse amateurvoetbal vereniging WA is er niet in geslaagd via een kort geding opheffing te bewerkstelli gen van het beslag dat trai ner Henk van Neck heeft la ten leggen op het clubkapi taal. De president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. J. Borgerhoff Mul der, heeft gisteren een desbe treffende vordering afgewe zen. Hij heeft daarbij overwogen,. WA verliezer in conflict met ex-trainer dat Van Neck heeft aangebo den het beslag op te heffen in ruil voor een bankgarantie van 80.000 gulden. Het bestuur is op dat aanbod niet ingegaan.. Van Nëck stelt dat hij van WA 80.000 gulden aan dwangsommen tegoed heeft en de rechter noemt het in zijn vonnis „niet onaannemelijk" .dat hij daarin gelijk zal krij gen. Het geschil dateert van april dit jaar, toen de club Van Neck op staande voet ontsloeg als trainer van de selectie. In zijn plaats werd Cor van der Hart als oefenmeester aange trokken. DEN HAAG De lotto van week 47 heeft één winnaar van de eerste prijs opgele verd, die bruto 666.666,67 ontvangt. De cijfers van lot to en toto zijn: Lotto 47 van zondag 25 no vember 1979: totaal aantal prijzen 32.677, in leg 3.615.083,-, prijzenbedrag 1.837.479,38. le prijs 1 winnaar, die bruto 666.666,67 ontvangt 2e prijs 9 winnaars, elk bruto 19.079,60 3e prijs 168 winnaars, elk bru to 1.533,10 4e prijs 10.052 winnaars, elk 34,10 5e prijs 22.447 winnaars, elk 15,20 jackpot bestemd voor week 48 54.655,83 toto/normaal-systeem no. 47: totaal aantal prijzen 999, inleg 573.598,-, prijzenbedrag 272.459.05. le prijs 3 winnaars, elk bruto 36.327,80 2e prijs 60 winnaars, elk bruto 1.135,20 3e prijs 936 winnaars, elk bru to/ 101,80 toto-gelijk no. 47: totaal aantal prijzen 979, inleg 71.150,-, prijzenbedrag: 36.740,48. le prijs geen winnaars 2e prijs geen winnaars, regle mentair gaat van de niet uitge keerde eerste en tweede prijs een bedrag van 3.904,44 naar de jackpot van week 48. De rest wordt gelijkelijk verdeeld over de derde tot en met vijfde prijs van deze week. 3e prijs 10 winnaars, elk 981,80 4e prijs 383 winnaars, elk 32,20 5e prijs 586 winnaars, elk 18,10 jackpot bestemd voor week 48: 3.904,44,- ZURICH De strafcommissie van de UEFA heeft de Belg Michel Renquin en de Portu gees Artur Corfeire voor één wedstrijd geschorst. Renquin (woensdag bij Standard-Brno uit het veld gestuurd) kreeg zijn tweede gele gele kaart tij dens België-Schotland. voor Correira gebeurde dat tegen Oostenrijk. TER AAR De kunstena ressen Els van Foeken en Je anne Johns exposeren van 15- tot en met 28 december in 'Het Oude Raadhuis' te Aalsmeer. De tentoongestelde werken bevatten ondermeer beelden, schilderijen en tekeningen. De tentoonstellingsruimte is dage lijks van van 14.00- tot 17.00 uur geopend (ook gedurende de kerstdagen); 's maandags is de expositie gesloten. De offi ciële opening door Prof. Dr. G.J. Bremer vindt vrijdag 14 december om 20.00 uur plaats.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19