Ik begrijp niet dat er nog mensen zijn die dit omroepbestel verdedigen Leuk om te geven èn Ie krijgen.Massief eiken van Meubelfabriek Oisterwijk. kernwapens oorzaak van tweespalt binnen D'66 Meubelfabriek Oisterwijk DELTAKABEL-DIRECTEUR 16 NNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 NOVEMBER 1979 PAGINA 17 DEN HAAG „Driekwart van de ether bruikbaar voor televisieuitzendingen ligt nog braak". Prof. Bordewijk, zei dat begin dit jaar in deze krant naar aanleiding van het misbruik van het kabelte levisienet door pornopiraten. Bordewijk heeft op dit terein enig recht van spreken als hoogleraar aan de TH in Delft, voormalig employee bij de PTT en oud-lid van de omroepraad. De visie van firof. Bordewijk is opnieuw actueel door de ruzie n de regeringsfracties van VVD en CDA over de vraag of het Leidschendamse bedrijf Deltakabel in Nederland uitzendingen mogelijk mag maken van het commerciële Radio Télé Luxembourg. Afgelopen maandag was er in de vaste Kamercommis sie van Verkeer en Waterstaat sprake van een botsing tussen deze twee partijen; in de gisteren in de kamer door Jan Nico Scholten (CDA) over deze kwestie ge houden interpellatie traden de irritaties tussen de coa litiepartners opnieuw aan het licht. Het verschil van mening is te herleiden tot een eenvoudige principek westie. De VVD vindt, zich beroepend op zoals woord voeder Wim Keja zei, „liberale beginselen", dat de •vrijheid van meningsuitting zo moet worden uitgelegd dat ook programma's van buitenlandse omroepstations, fond zonder discussie over de inhoud van het geboden pro gramma, tot Nederland moeten worden toegelaten. Het CDA daarentegen hecht aan een democratisch tot stand gekomen omroepbestel, dat de overheid vervol gens kan en moet beschermen tegen door het parle ment kwalijk gevonden invloeden van buitenaf. Com merciële televisie, zo bleek deze week weer eens zon neklaar, vindt het CDA en ook de PvdA, zo'n kwalijke invloed, die bestreden moet worden. Brenger van het onheil in Nederland is dr. A.C.A. Dake, grondlegger en directeur van de Leidschemdam- se Deltakabel en Deltavisie, twee bedrijven die zich be zighouden met de aanleg en exploiatie van kabelnet- Kleurrijk Hoe dan ook een kleurrijke figuur die Dake, die de af gelopen tien jaar in de publiciteit onuitwisbare sporen heeft nagelaten. Zelf als journalist begonnen bij Vrij Nederland's voorloper Je Maintiendrai, vervolgens als jurist afgestudeerd en als correspondent werkzaam voor zowel Nederlandse als buitenlandse kranten in achtereenvolgens Moskou en Bonn en in '73 toegtreden tot de directie van de alom bekende Cemsto schoon maakbedrijven, waarvan het eigendom in zijn familie berust. Dake stichtte zoals gezegd zelf Deltakabel en verwierf zich vanwege de wellicht nog eens rende ment opleverende relatie tussen telecommunicatie en het geschreven woord naar verluidt tien procent van de aandelen in de Nederlandse Dagblad Unie. Publicaties van zijn hand die in het geheugen gegrift zijn gebleven, schreef hij over de verhouding Oost- West, ten tijde van zijn in '67 na de coup van nieuw links beëindigde lidmaatschaap van de PvdA en zijn proefschrift (Vrije Universiteit van West-Berlijn) over de communistische partij in Indonesië. Na een kort Dr. Dake: er zit een knop aan dat apparaat en die kun je omdraaien. verblijf in D'66 verruilde hij deze partij in '71 vanwege Van Mierlo's flirt met de PvdA en trad toe tot de VVD. Ook dat ging niet geruisloos voorbij, met name door zijn in 36 dagen uitgevoerde opdracht van partij genoot en minister van defensie Don de Koster om voor de somma van 20.000 het Nederlandse defensie apparaat door te lichten. In den Lande haalde Dake dan nog regelmatig de krant door zijn pogingen om het aanvankelijk door het parlement afgewezen, maar later toch geaccepteerde Sternet-kabeltelevisiesysteem aan gemeenten te slijten. In Leiden bijvoorbeeld lukte hem dat niet, ondanks een groot opgezette lobby onder plaatselijke gemeente raadsleden, hetgeen de gemeentebestuurders kort daarop op een felle tijdens een plaatselijke JOVD-ver gadering afgestoken tirade kwam te staan. Tijdens die vergadering werd overigens al duidelijk dat dr. Dake er over ons omroepbestel uitgesproken ideeën op na hield, die ongetwijfeld nog tot veel discussie aanleiding zouden geven. Deze dr. Dake nu hield de afgelopen dagen vrijwel doorlopend „jour" in het Haagse perscentrum Nieuws poort, om kamerleden en journalisten zijn voortijdig uitgelekte plannen toe te lichten. Na afloop van het de bat gisteren toonde Dake zich verre vanuit het veld ge slagen. „Natuurlijk ga ik de komende tijd nog veel met CDA-politici praten. Kijk: deze motie is voor mij een slag in de lucht. Daar gaat voor mij geen enkele be- Minister Gardeniers en staatsscretaris Smit bij de beantwoording gisteren tijdens de interpellatie. dreiging van uit. Wat Scholten wil is uitstel van een wijziging van de omroepwet die normaal gesprtoken op 1 januari zou ingaan. Wordt die wijziging niet door gevoerd, dan blijft de zaak bij het oude en is het alleen maar makkelijker. Maar ik heb een grote ongerustheid geproefd voor mijn plannen. De PvdA zal nooit voor zijn, de VVD is voor, het CDA is verdeeld, dus het lijkt me duidelijk dat ik in die kring goed moet gaan uitleg gen wat ik wil. Maar ik ben er zeker van dat het alle maal gewoon door gaat". Dat Dake daar wel eens gelijk in kan krijgen wordt de goede lezer van de motie snel duidelijk. Centraal in de problemen die zich nu voordoen is namelijk het gege ven dat de wet voor het doorgeven van signalen door middel van een kabel, alleen een machtiging van de PTT vereist. Die machtiging verleent de PTT, zodra voor de auteurswet dat op de signalen rust, een rege ling is getroffen. Iets anders is het als het gaat om het overdragen van programma's hetgeen betekent dat de programma's door de doorgever zelf of in opdracht van hem worden gemaakt. Dat laatste nu, en daar zijn ju risten het wel over eens, is in het geval van Dake aan de orde. Wat Scholten nu met zijn motie wil voorko men is dat er na 1 januari een situatie onstaat waarin de minister van CRM niet langer invloed heeft op wat er aan programma's wordt overgedragen. Voor die si tuatie biedt de motie dus soulaas, maar niet voor het doorgeven, dat Dake via een zender van zijn kabelnet in Sluis wil gaan doen. Zoals bekend ontvangt Sluis als grensgemeente van België al de omstreden commercië le RTL-programma's, die CDA en PvdA nu willen we ren. Dake ziet zichzelf als niet meer dan een „verhuizer van signalen. Het intereseert mij helemaal niet of ik commerciële programma's doorgeef, of uitzendingen van de BBC. Met die omroep hen ik ook in onderhan deling, maar in Engeland werkt dat veel moeilijker. Ik ben ondernemer en fk geef toe dat het principe van winst voor mij voorop staat. Ik moet er aan verdienen, maar daar zal niemand iets tegen hebben. Daarnaast vind ik principieel dat mensen zelf moeten kunnen uitmaken wat ze willen zien. Er zit een knop aan dat apparaat en die kun je omdraaien als je niet wilt kij ken. Het omroepbestel is in Nederland in beginsel een goede zaak, omdat frequenties hier een schaars goed zijn. We hebben maar twee netten. Natuurlijk wordt die schaarste door de overheid in stand gehouden, maar dat is een ander verhaal. Principieel ben ik het er mee eens dat als iets schaars is, er verdeeld moet worden. Dat gebeurt hier ook, maar het resultaat is wel dat er een x-aantal zendgemachtigden is, dat te weinig middelen en mensen heeft, om hun in de om roepwet vastgelegde opdracht uit te voeren. Er is hele maal geen sprake van een variatie in de zin van cul tuur, educatie, informatie en verstrooiing. Welnu, we tende dat dat omroepbestel door de praktijk ten dode is opgeschreven, zeg ik: doe dan wat". „Ik ben helemaal geen voorstander van het Ameri kaanse omroepsysteem. Ik zie veel meer in een combi- 'natie. Zo'n VPRO, om een voorbeeld te noemen, mag natuurlijk nooit weg. Ik vindt het overigens bewonde renswaardig hoe deze omroep zich kan handhaven met zo'n kleine organisatie. Wat bij mij voorop staat is het brede aanbod". Welwillend Om zijn doelen te verwezenlijken heeft Dake overleg gehad met de PTT, zo bevestigde staatstscereatris Smit-Kroes. Dake daarover: Ik heb zelfs herhaalde lijk met de hoofddirectie gepraat en technische advie zen gekregen. Ook daar is niets op tegen. Als je tele foon aanvraagt krijg je die adviezen tenslotte ook. Men is mij daar zeer welwillend tegemoet getreden Optimisme dus in de burelen van Deltakabel, die over igens nog wel een klein jaar nodig heeft voordat het auteursrecht rond de RTL-uiztendingen inderdaad is geregeld: „Het plan is via CRM voortijdig uitgelekt en daardoor lijkt het alsof het morgen gebeurt, zegt Dake, dat is niet zo. Er zijn nog veel voorbereidingen nodig. Maar ik ben er zeker van dat het door gaat. Trouwens als ik zo'n debat vanmiddag hoor dan wordt ik daar zo ingesterkt. Hilversum dat inderdaad de wanhoop nabij is, een systeem dat zichzelf zonder politieke steun nooit kan waarmaken. Zo'n Kosto van de PvdA staat daar natuurlijk gewoon als schildknaap van de VARA te praten; Scholten hetzelfde laken een pak voor de NCRV. Het is onvoorstelbaar dat mensen dat systeem nog levend proberen te houden". TON VAN BRUSSEL Vakantie per trein neemt toe UTRECHT (ANP) Het aantal mensendat per trein op vakantie gaat is in het seizoen 1978/1979 gestegen met ruim vijf procent ten op zichte van het seizoen daarvoor. Volgens de NS zijn vooral de reisbureaureizen naar Parijs in trek. Met Pasen, tegen het eind van juli en in de herfst vakantie waren de treinen naar de Franse hoofdstad vol vakantiegangers. In totaal gin gen bijna 14.000 Nederlanders via het reisbureau naar Parijs, hetgeen een stijging betekende van acht procent. De NS ver wacht in de komende kerstpe riode dat de treinen weer afge laden zijn met wintersportgan- gers. Wie nu nog voor deze reizen wil boeken, zal snel moeten zijn, omdat er niet veel ruimte meer i$, aldus de NS. Achttien maanden gevangenis voor dienst weigeraars ARNHEM (ANP) De krijgsraad in Arnhem heeft gisteren twee dienstweigeraars uit Nijmegen en Groningen veroordeeld tot achttien maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Het gaat om zogenaamde totaal-wei geraars, die zowel de normale als vervangen de dienst weigeren. De krijgsraad behandelde ook de zaak tegen een dienstweige raar uit Leeuwarden. Tegen hem werd 20 maanden geëist. De jongeman werd de afgelo pen maanden twee keer door de marechaussee aangehou den. De eerste keer tijdens de actie van de antimiltairistische groep „Onkruit" op de vlieg basis Twente. Hij ontsnapte uit Nieuwersluis en werd opnieuw aangehouden tijdens de actie van „Onkruit" bij de munitie fabriek De Kruithoorn in Den Bosch. Subsidie van de Koningin Koningin Juliana reikte gisteren op. het Koninklijk Paleis te Amsterdam de Koninklijke Subsidie voor de vrije schilderkunst uit. De zes maal vijfduizend gulden gingen naar het kunstenaars collectief Alumet, Mevr. I. van Haastert uit Schiedam en de heren S. Henderickx (Schiedam), E. Kops (Simpelveld), P.W. Mol (Terheijden) en M. Volger (Veldhoven). (Van onze parlemntaire redactie) ÏEN HAAG Wordt morgen 1 decem- tr de dag waarop de D'66-Tweede Ka- nerfractie en het congres van D'66 uit- envallen over de modernisering van de NAVO kernwapens als antwoord op de produktie en invoering van de SS 20 «ketten door de Sovjet Unie? Deze haag speelt thans levensgroot in poli- jjek den Haag en binnen D'66 zelf. «aat men dezelfde weg op als het CDA *aar tien fractieleden zich tegen de be- 'luiten van de meerderheid van de par tij keren of weet men de eenheid te be daren? Waar gaat het om? zaterdag 27 oktober hield D'66 een al- jwnene ledenvergadering in Utrecht. Al tar zou over de modernisering van de jAVO kernwapens gesproken worden, "at bleek echter; de achterban van de jartij was hopeloos verdeeld en men stel le men de discussie tot 1 december uit. toniddels heeft echter de fractie van D'66 i de Tweede Kamer tijdens een debat °ver diezelfde modernisering van NAVO gapens wel een standpunt ingenomen. Na tog intern beraad wist de fractie een for mulering te bereiken waarin alle fractie- Kien zich konden vinden. Een compro mis dus, vastgesteld op 8 november. J't compromis bestaat uit vier onderde- to. Ten eerste, nu geen besluit tot moder- üsering van de NAVO-kernwapens. Ten tweede, zo snel mogelijkmoet de Sovjet Unie een aanbod worden gedaan te onder handelen over vermindering van kernwa pens. Ten derde, als deze onderhandelin gen voor mei 1981 geen resultaat hebben, ondermeer over een voortgaande produk tie en invoering van de Russische SS 20 raketten, dan besluit de NAVO tot moder nisering. Ten vierde, als alle voorgaande punten geen resultaat hebben dan mag Nederland produktie en stationering van de gemoderniseerde NAVO kernwapens niet eenzijdig weren. Binnen de partij is over deze opstelling, gedragen door ondermeer fractievoorzit ter Jan Terlouw, (tot morgen nog) partij voorzitter Jan Glastra van Loon en oud staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Laurens-Jan Brinkhorst, de nodige op winding ontstaan. Opwinding die het best verwoord wordt in een concept-motie van Dick Tommei, adjunct-directeur van de Provinciale Waterstaat in Groningen en volgens velen een coming man in de par tij. Zijn motie gaat uit van een beperking van de wapenwedloop met het Warschau pact. Voordat daarover echter overeen komsten zijn gesloten moet de NAVO de kernwapens niet moderniseren. Ook een besluit dit alleen te doen als niet tijdig een overeenkomst met het Oostblok over wa penbeperking kan worden gesloten, wordt afgewezen. Een mogelijke bewapening sachterstand in de NAVO als gevolg hier van moet worden geaccepteerd. Krasse taal die inmiddels door de regio's Drenthe, Friesland, Groningen, Noord- Holland, Utrecht en naar verluidt Lim burg wordt gesteund. Mocht dit standpunt door het congres worden aangenomen, wat doet dan de fractie in het parlement? Formeel kan zij het besluit naast zich neerleggen maar dit lijkt niet waarschijn lijk nu ook een meerderheid van de frac tie voor Tom mei is, zoals deze zelf beves tigd heeft. De verhouding zou 5-3 in frac tieleden voor zijn motie liggen waarbij al leen Terlouw,' Brinkhorst en naar verluidt Engwirda het eerdere fractiestandpunt nog aanhangen. Tommei heeft dan ook goede hoop dat zijn motie het zal halen. Hij noemt de motie- Brinkhorst, die onlangs in een regioverga dering van Drenthe met bijna 110 van de 130 stemmen werd verworpen, een kleur loos compromis. Ook in een opzet waarin Brinkhorst zijn motie zou verdedigen bijgestaan door Ter louw, waar beiden zouden laten blijken lak te heben aan uitspraken van het con gres, houdt Tommei niet voor reëel. Daarbij blijft immers de mogelijkheid voor de meerderheid in de fractie die voor het standpunt Tommei is, zelf het woord te vragen waarmee de scheuring van de partij op dit punt een feit zou zijn. Kleine bijkomstigheid: de motie-Tommei vraagt de Tweede Kamerfractie haar in vloed „dien-overeenkomstig aan te wen den", naar de wensen in de motie uitge sproken. Er blijft dus wat ruimte - al is het een kiertje - voor de fractie over. ADVERTENTIE Van nature hebben mensen zich altijd 't beste thuis gevoeld bij massief eiken meubelen. Omdat ze warmte, huiselijkheid en geborgenheid geven. Dat zie je mooi bij de collectie van Meubelfabriek Oisterwijk. Vakwerk naar de beste tradities. Eigen vakmensen, eigen ontwerpen. IDEEËN GENOEG in geloogd massief eikenEn stuk voor stuk om 't in huis heel gezellig te maken. Wijnrekjes, telefoonkastjes, mimi-sets, lectuurbakken, krukjes, reprodukties en wandtegels in eiken lijst... keus genoeg voor iedereen en ieders smaak, om zó mee te nemen. ELK STUK VAKWERKvan Meubelfabriek Oisterwijk draagt het eigen brandmerk. Altijd 12 jaar schriftelijke garantie. Dus is er iets.we komenKost niets. Dat kunnen we doen, omdat we bij Meubelfabriek Oisterwijk alles zeifin eigen hand houden. Veilig idee! toonaangevend in eiken Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116, tel. 0189M670.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17