kinderbijslag krijgt anpassing aan oonontwikkeling Benzinedistributie: meer na- dan voordelen jl dat enkele bestuursleden in „Reclame van overheid voor energiebesparen heeft geen zin' Nederlander koopt meer op de markt CcidócSomcmt Bescheidenheid past Aantjes Meeste kinderen evenveel zakgeld als vriendjes Staatssecretaris wil geen wijziging van vermogensbelasting Spoorwegen klaar voor eventueel strenge winter weer NNENLAND. LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 NOVEMBÉR 1979 PAGINA 13 Van onze parlementaire redactie) HAAG De nieuwe kinderbij- wet zal volgende week wel door de ede Kamer worden aanvaard. Dit ogelijk geworden doordat het kabi- bij monde van staatssecretaris De af van Sociale Zaken, twee niet on- ngrijke concessies had gedaan op Irang van vooral het CDA-Kamer- Hermsen: eerstkomende twee jaren zullen de Jagen voor het tweede en de volgen- underen telkens worden aangepast de loonontwikkeling en niet aan irijsbeweging, zelfstandigen zonder kinderen krij- niet één maar drie jaren een aflo- ide reductie op de te betalen premie, aan de nieuwe situatie (inkomens- erking) te wennen. De staatssecretaris beloofde voorts alles op alles te zullen zetten, om voor 1 januari 1982 een totale herstructurering van het kinderbijslagstelsel te realiseren. De kin derbijslag voor het eerste kind blijft tot dan bevroren. Hermsen toonde zich tevre den, de liberaal De Korte, die aanvanke lijk verzet aantekende, was tenslotte niet zo ontstemd, dat hij zich bleef verweren. De CDA-fractie had vooraf gesteld dat de winst, die behaald zou worden door het bevroren houden van de bijslag voor het eerste kind, geheel gebruikt zou moeten worden voor het opheffen van knelpun ten in de bijslagregeling. De liberalen wil den het bevriezingsplan geheel gebruiken voor verdere besparing op de overheids uitgaven. De concessie van de staatssecre taris betekende, dat nog tweederde als be sparing kan worden gezien. Hermsen werd daarom gehoond door de socialist Poppe: „Alles moest toch herbesteed wor den aan de kinderbijslagregeling...". De Graaf zei, dat dit ook wel gebeurt omdat er in de financiering van eerdere wijzigin gen nog een gat zit. De nieuwe wet betekent een samenvoe ging van vijf bestaande wetten. Ze is te vens een volksverzekering: ook de zelf standigen vallen er allemaal onder en moeten eveneens premie gaan betalen. Zelfstandigen met kinderen gaan er op vooruit, die zonder kinderen brengen via de premie een solidariteitsoffer, dat echter geleidelijk wordt gevraagd. De bewindsman wees op de vereenvoudi ging die het stelsel thans ondergaat. Bo vendien is iedereen nu gelijk voor deze wet. Daarom heeft het kabinet het verlan gen van de ambtenarenbonden, om de bij slagen per maand (en dus niet voortaan per kwartaal) te blijven uitbetalen, van de hand gewezen. „Gelijke monniken, gelijke kappen", zei De Graaf. „De overheid kan als werkgever niet afwijken van wat zij als wetgever voorstaat". dl 'oduktschap bi iudt gegevens sserij voortaan ider tafel N HAAG (ANP) Het duktschap voor vis en [jrodukten zal de gege- s, die geregeld in de be- rsvergadering worden trekt over de vangsten de Nederlandse vissers, rtaan niet meer in de nbaarheid brengen. gisteren gehouden openba- vergadering de betrouw- irheid van die gegevens lden aangevochten, deed tuurslid W. Wijnbelt de gestie ze voortaan alleen* in de besloten vergadering e te delen. Een van de an- re bestuursleden had opge- »rkt dat men hier in Neder- nd wel weet „hoe de vlag er- I] staat", maar dat de cijfers, Is ze hier openbaar worden Émaakt, ook in andere landen ip tafel komen. f leisje grijpt ader van eldroof ISTERDAM Dankzij doortastend optreden i een 20-jarige meisje, It een 73-jarige Hongaar termiddag de ƒ20.000 te- gekeregen waarvan hij ra tevoren in de Amstel- aat was beroofd. De da- een 19-jarige Amster- mmer, had de man over- llen toen hij met een geld- I uit een bank kwam. Het isje zag dat gebeuren, zet- de achtervolging in, over- esterde de dader en hield ra stevig vast totdat de po- arriveerde. wee miljoen Ktra voor eelbesproken iekenhuis I0NINGEN Het Gro- academisch ziekenhuis jgt van minister Pais van derwijs twee miljoen gul- extra, om „orde op zaken" stellen. Dit betekent, dat het ikenhuis moet zorgen zo oedig mogelijk voorzienin- n, ook van personele aard, treffen, om de leegstand n bedden ongedaan te ma li- Het ziekenhuis kwam idelijk in het nieuws mede »r optreden van de actie- oep Peter Stutvoet, waarvan acteur Rutger Hauer de lei- ng had genomen. ouwfonds: remieregeling gen woning ihiet tekort IEVELAKEN Het Wwfonds Nederlandse Ge- raten gaat kopers van goedkope premiewoning ttncieel steunen als blijkt ze de dupe zijn gewor- van de nieuwe premiere- ^og vafc het rijk. Het owfonds zal een fonds Wren om zg. „subsidie-rsis- op te vangen, de premieregeling van de rheid, die bedoeld is om sen met een laag inkomen 1 aan een eigen woining te «n, wordt uiteggaan van inkomensstijging van vier *nt per jaar voor inko- tot en met het modale, stijging dreigt niet gehaald borden en daardoor is ook premie-regeling van de terheid niet voldoende. DEN HAAG Mensen storen zich niet aan alle oproepen van de overheid via kranten, weekbladen, radio en televisie om hun ener gieverbruik te verminderen. Al die reclame is een aanzienlijke verspilling van over heidsgeld. Er zou goed onderzoek gedaan moeten worden naar de inhoud en het be reik van die advertenties. Dat zegt Dr. B.J. Verhage. wetenschappelijk medewerker marketing bij de interfaculteit be drijfskunde in Delft. Hij heeft een enquête over dit onderwerp gehouden. Daaruit is hem geble ken dat de meeste mensen van de overheid verwachten dat deze aangeeft hoe bespaart moet worden en dat niet vrijblijvend doet, maar zelf maatregelen neemt om dat te berei ken. Volgens Verhage heeft verhoging van de energieprijzen ook geen zin om besparing te be reiken om dat mensen met een laag inkomen al een minimumverbruik hebben. De meeste marktkooplieden verkopen hun waar nog gewoon in het kraampje. DEN HAAG De Nederlander koopt steeds meer op de markt. Het aantal gemeenten met een markt is in vijf jaar tijd van 372 naar 481 gestegen. Dat blijkt uit een onderzoek naar de positie van warenmarkten in Nederland dat het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft verricht. Eén op de zes weekmarkten wordt gehouden in de grote steden. Amsterdam neemt al tien procent van het totale aanbod voor zijn rekening. De meeste handel gebeurt nog via de kraam; maar acht procent van de marktkooplieden heeft een moderne verkoopwagen. Op ongeveer een derde van de weekmarkten zijn ook nog standwerkers aan de slag. Textiel is nog steeds favoriet bij aankopen op de markt (34,6 daarna volgen voedings- en genotsmiddelen (32,6 en bloemen en planten (8,6 Een kwart van de markt wordt gebruikt voor uiteenlopende andere soorten goede ren. In meer dan tachtig procent van de gevallen leidt de aanwezigheid van de markt voor winkels in de buurt tot een omzetstijging. Aan sanitaire voorzieningen bij der markt is nog een groot gebrek, zo blijkt uit het onderzoek De ex-voorzitter van de CDA-Tweede Kamerfractie, mr.W. Aantjes, mengt zich weer volop in het politieke gekrakeel Afgelopen zaterdag heeft hij voor de jubilerende Arjos een complete politieke redevoering gehouden. Dat is zijn goed recht. Evenals ieder ander burger kan en mag hij voor zijn politieke overtuiging uitkomen. Al eerder hebben wij in deze kolom betoogd, dat zijn oorlogsgedragingen en het verzwij gen daarvan voor ons geen reden is, hem dit morele recht te ontzeggen. Maar naast dit morele recht bestaat er ook het element van de politieke collegialiteit En daarmee houdt mr. Aantjes eigenlijk in het geheel geen rekening. In ons land is het goed gebruik nog steeds door alle partijen in meerdere of min dere mate nageleefd dat ex-ministers zich niet onmiddel lijk na hun aftreden volop bemoeien met het werk van hun opvolger. Dat goede gebruik moet als vanzelfsprekend ook voor fractievoorzitters en of politieke leiders gelden. MET alle begrip voor de zienswijze van Aantjes kunnen wij ons niet aan de indruk onttrekken, dat hij door zijn optreden zijn opvolger Lubbers danig voor de voeten loopt. Zijn hou ding is ook in tegenspraak met wat Aantjes steeds zelf zegt, namelijk dat hij terughoudend wil zijn. Afgelopen zaterdag was hij dat alles behalve. Over de kernwapenproblematiek, waarbij Lubbers noodgedwongen en tot nu toe op overtuigende wijze, uiterst omzichtig manoe- vreert, kwam Aantjes met het uitgesproken standpunt dat er geen kernwapens gemoderniseerd mogen worden. De vraag lijkt op zijn plaats of Aantjes, indien hij nog fractievoorzitter zou zijn geweest, ook zo'n duidelijke stelling had betrokken. Het lijkt aannemelijk, dat ook hij in die situatie met „ver trekpunten" zou zijn gekomen, en zou hebben uitgedragen dat hij daarmee, vanuit de interne verdeeldheid over dit on derwerp, toch een politiek signaal had willen geven, naar de NAVO toe, maar ook naar het kabinet. Dat is precies het standpunt van Lubbers, die nu voor de verantwoordelijkheid van het politiek leiderschap staat. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN Hoeveel zakgeld moet een kind heb ben? Bij de beoordeling daarvan kijken de meeste ouders naar wat andere kinderen op zak hebben. Driekwart van de ouders geven hun kinderen dan ook net zoveel zakgeld als hun vriendjes en vrien dinnetjes krijgen. Twintig procent geeft hun eigen hinderen minder en acht procent geeft ze meer. Dit-blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Stichting voor de Statistiek. Het onderzoek had betrekking op het zakgeld van kinderen van 6 tot 16 jaar. Van alle kinderen in die leeftijd krijgt zeventig procent zakgeld. Dat hangt samen met de leeftijd. Van de 6-jarigen krijgt een derde zakgeld, van de 15-jarigen on geveer negentig procent. De leeftijd is ook van invloed op de hoogte van het zakgeld. Kinderen van 7 jaar met zakgeld krijgen gemiddeld ongeveer 1 gulden, kinderen van 9 jaar ongeveer 2 gulden, als ze 12 zijn krijgen ze ongeveer 4 gulden, 14-jarigen krijgen 6 gulden en 16- jarigen ongeveer 8 gulden per week. Opvallend is dat de ouders in de lagere inkomensklassen royaler zijn met zakgeld dan ou ders met meer inkomen. LELIJK MAAR PRAKTISCH Mooi is het niet, maar wel praktisch, deze „banden- berg" bij een prachtige boerderij in Raamsdonk. Om het ingekuilde maïs te beschermen tegen regen en wind wordt het bedekt met plastic en een grote hoeveelheid wielen en autobanden. Een zekere bescherming tegen een onzekere factor: het weer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Nooteboom (Finan ciën) heeft de Tweede Kamer ontraden het amende ment op het dekkingsplan voor 1980 aan te nemen, dat gisteren werd ingediend door de fracties van SGP en WD. De bedoeling van het voorstel is de belastingvrije voet in de vermogensbelasting met 7.000 gulden op te trekken tot 66.000 gulden. SGP en VVD lopen hiermee vooruit op een wijziging van de vermogenswet die al door het kabinet bij de Tweede Kamer is ingediend, maar niet meer dit kalenderjaar behandeld kan wor den, zodat die pas op 1 januari 1981 zou ingaan. In dit ontwerp is een verhoogde belastingvrije voet opgenomen. Het amendement maakt goede kans te worden aangenomen: CDA-woordvoerder Van Rooijen liet zich er althans in eerste in stantie nogal positief over uit. De staatssecretaris wees het ech ter van de hand. Enerzijds omdat het optrekken van de belas tingvrije voet hiermee uit het gewogen systeem van de voorge stelde wetswijziging op de vermogensbelasting zou worden ge haald, maar ook omdat het de schatkist 25 miljoen kost. Ook de door de Kamer bepleite grotere vrijstelling van belasting op ren te kost 25 miljoen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De distributie van benzine, die door het kabinet Den Uyl op 7 januari 1974 werd afgekondigd, waarbij een vaste hoeveelheid per auto werd vastgesteld, heeft ertoe geleid dat het verbruik van benzine groter bleek dan onder normale omstandig heden mocht worden verwacht. Het rijksbu reau voor aardolieprodukten heeft dan ook geadviseerd dit systeem, dat via bondistri butie was geregeld, niet meer in te voeren, tenzij een besparing van 20 procent of meer moet worden bereikt. Indien nogmaals van benzinedistributie sprake zou zijn zou het kabinet dit alleen doen via een rijverbod, beperkte openstelling van benzines tations en via verhoogdq benzineprijzen. Dat schrijft minister Van Aardenne (Economische Zaken) in antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Jansen (PPR), Lambers-Hacque- bard (D'66) en Nijhof (DS'70). Volgens de mi nister is tijdens de distributie van benzine on der het kabinet Den Uyl, waarbij naast de toe wijzing van bepaalde hoeveelheden per auto extra brandstof verkregen kon worden voor za kelijk verkeer en diverse andere doeleinden, een aantal nadelen van het systeem aan de dag gekomen. Nederlander beste immigrant DEN HAAG (ANP) De Ne derlander staat er goed op in de emigratielanden. Hij be hoort tot de beste immigran ten, past zich goed aan en weet van aanpakken. Daardoor komt werkloosheid onder de ex-Nederlanders bijna niet voor. Dat is de mening van de heer A. T. de Moree, hoofd van de afdeling voorlichting van de directie voor emigratie, die zich met de uittocht van de Nederlanders naar het land van hun toekomst bezighoudt. Wooneisen kleine huis houdens niet zo groot DEN HAAG Alleenstaanden en tweepersoonshuishou dens die nu nog geen woonruimte hebben, geven de voor keur aan kleine huurwoningen. Uit het rapport „Woonwen sen van alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens", dat in opdracht van het ministerie van Volkshuisvesting is op gesteld door het Instituut voor Sociaal-wetenschappelijk onderzoek, blijkt dat zestig procent van de woningzoeken den in deze categorie een huis van twee of drie kamers wil. Uit het rapport blijkt voorts dat degenen die nog thuis wonen aanmerkelijk optimistischer zijn, dan bijvoorbeeld de grote groep studenten die al op kamers woont en heeft ondervonden dat de woningvoorraaad tekort schiet. Het aantal kamers dat voor verhuur wordt aangeboden loopt nog steeds terug. De sa menstellers van het rapport bepleitten een gericht toewijzing sbeleid van de gemeente aan deze groep, met name van de oude re woningen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben het afgelopen jaar voor 15 miljoen gulden aan voorzieningen getroffen om een eventueel strenge tot zeer strenge win ter op een redelijke wijze het hoofd te kunnen bieden. Dat geld komt bovenop de circa 3,5 miljoen die jaarlijks wordt besteed aan verbetering van de verwarming van wissels en het ijs- en sneeuwvrij houden van koppelin gen en deursponningen. Bovendien is een noodplan ontworpen dat erin voorziet dat de allernoodzakelijkste spoorwegverbindingen ook bij erge kou nog gehandhaafd kunnen worden. De hevige en vooral langdurige kou aan het begin van dit jaar heeft de Spoorwegen, die sinds vijftien jaar niet met een dergelijke situatie waren geconfron teerd, domweg overvallen. De technische moeilijkheden die daardoor werden veroorzaakt, bleken haast onoverkomelijk. Het publiek kon daarvoor in de meeste gevallen overigens wel be grip opbrengen. Maar dat kon men niet opbrengen voor het vrij wel volledig falen van enige informatie. „Dat zal ons nu niet meer overkomen", aldus de perschef van de NS, de heer A. J. Meinsma, die gisteren stelde dat er heel wat gebeuren moet wil de NS bij een strenge winter wéér onderuit gaan. NATURAPOLIS De vereniging Natura, die zich ten doel stelt om het verzekeren tegen de behandeling- skosten van alternatieve genezers mogelijk te maken, heett een overeenkomst geslo ten met Intermed Schadeverzekeringen voor de zogenaamde Naturapolis. Deze polis kan worden afgesloten voor particulier verzekerden, maar kan ook dienen als aanvul ling op de ziekenfondsverzekering. De nieuwe verzekering werd gisteren in Den Haag gepresenteerd door (vlnr) prof. Muntendam (voorzitter van de commissie die alterna tieve geneeswijzen bestudeert)^ de heer J. H. Bok, directeur van de verzekerings maatschappij en Dr. C. Aakster, voorzitter van de vereniging Natura. Vooruitzichten voor zondag: Opklaringen, maar ook kans op wat regen. Middagtempera- turen ongeveer negen graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: omstreeks 4 gra den. Max. temp.: omstreeks 9 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur. 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam l.bew. De Bilt l.bew. Doelen l.bew. Eindhoven onbew. Den Helder ïw.bew. Luchth. R'dam onbew. Twente onbew. Vlissingen h.bew. Bordeaux mist Frankfort getvbew. temp alag Innsbruck Rotterdam komt niet terug op vijfploegen dienst ROTTERDAM Het colle ge van b en w van Rotter dam heeft minister Wiegel van binnelandse zaken laten weten niets te zien in zijn verzoek om de vijfploegen dienst bij het Gemeentelijke Energiebedrijf terug te draaien. B en W vinden dat het GEB-personeel recht heeft op een vorm arbeids tijdverkorting er wordt 34,3 uur gewerkt) omdat de onregelmatigheidstoeslagen de afgelopen jaren in ver- houding tot die in het be drijfsleven sterk zijn achter gebleven. Havenarbeiders achter FNV-beleid ROTTERDAM (ANP) Een opinie-onderzoek door de vervoersbonden FNV on der de havenarbeiders in Amsterdam en Rotterdam heeft uitgewezen dat de meerderheid achter het ar beidsvoorwaarden van de bonden voor 1980 staat Ruim 70 procent van de uitge brachte stemmen is vóór het FNV onderhandelingspakket en de rest wijst het voorstel af. De opkomst viel de bonden echter tegen. Slechts dertig procent van de stembiljetten werd teruggestuurd. De septemberstakingen in de Rotterdamse havens hebben de stukgoedbedrijven daar een verlies van 20 miljoen gulden opgeleverd. In die periode is ruwweg een miljoen ton goe deren verdwenen naar andere havens. De Vereniging van Rotterdamse Stuwadoors heeft dat gisteren bekend gemaakt. Het zou wel eens nodig kun nen zijn dat hierdoor de tarie ven met tien procent moeten worden verhoogd. Veel bedrij ven draaien nu met te lage rendementen. Zware eis tegen frauderende oud-directeur GRONINGEN De oud-di- recteur van het bedrijfsfonds voor bakkerijen, de 73-jarige J. k. heeft gisteren voor de Groningse rechtbank drie jaar gevangenisstraf en een boete van 725.000 gulden tegen zich horen eisen. Deze hoge eis stelde de officier van Justitie mr. w. R. Rosingh omdat ver dachte volgens hem iarenlang het pensioenfonds door zijn malversaties, zoals gisteren reeds is vermeld, had opge licht En dit ten bate van zich zelf en de ondernemingen b waaraan hij was verbonden. "„De verdachte is iemand, die lijdt aan grote geldzucht, aldus de officier. „Deze zitting is voor hem één grote ontluiste ring. Hij is van zijn voetstuk gevallen", stelde mr. Rosiiigh vast

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13