Gemeente wil meer invloed krijgen >p verhuur en verkoop woningen Voorschoten zet eerste stap naar sociaal- cultureel plan ÖtEGSTGEEST BESTRIJD SLECHTE WOONRUIMTESITUATIE Woningen in Warmundastraat Leiderdorps Onderwijs Advies Centrum onder nieuw dak ^EGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 NOVEMBER 1979 PAGINA 7 'GSTGEEST De woonruimtesituatie Oegstgeest is de laatste jaren ernstig rslechterd. Er is een dusdanig tekort n woningen ontstaan dat het gemeen- jestuur niet langer kan garanderen dat Oegstgeestse bevolking wat het wo- n betreft aan haar trekken komt. De ichte situatie heeft verschillende oorza- n. Enerzijds zijn er de laatste jaren aktisch geen huizen gebouwd die een jdrage aan de oplossing van het huis- stingsprobleem kunnen leveren. An- rzijds worden de vrijkomende huizen ak betrokken door mensen die niet in gstgeest woonachtig zijn. Gevolg hier- n is dat de in Oegstgeest werkende in de kou komen te staan. Met me de huisvestingsmogelijkheden or-het gemeente-, onderwijzend- en po- iepersoneel zijn zeer beperkt. In de ip der jaren heeft het aantal woning- ïkenden zich dermate opgehoopt dat er jmenteel op wachttijden van drie jaar rekend moet worden. Zelfs de meest jente gevallen moeten onverantwoord ïg op een woning wachten, alles is voor het gemeentebestuur aan- ding geweest de huisvesting in Oegstgeest astisch aan te pakken. Nadat de registra- van woningzoekenden een aantal jaren eden werd afgeschaft heeft het college plannen ontvouwd om deze registratie er ter hand te nemen. Niet alleen de urwoningen maar ook bepaalde catago- en koopwoningen hoopt het gemeentebe- ur onder controle te krijgen. Zij heeft >rvoor een woonruimteverordening ont worpen die 13 december aan de gemeente raad wordt voorgelegd. Vooruitlopend op de discussie in de gemeenteraad kan gesteld worden dat de verordening een goede oplos sing lijkt te bieden voor de woonruimtepro- blematiek in Onder de woonruimteverordening vallen zowel huurwoningen als koopwoningen. Voor de huurwoningen geldt dat de kale huurprijs niet hoger mag liggen dan 540 gul den per maand. De prijs van de koopwonin gen mag niet hoger liggen dan 270.000 gul den, een bedrag dat jaarlijks door de minis ter wordt vastgesteld. Om in aanmerking te komen voor een woning dient men van de gemeente Oegstgeest een woonvergunning te ontvangen. Deze vergunning mag in be paalde gevallen geweigerd worden. Deze mogelijkheid tot weigeren van een vergun ning is essentiëel in het beleid. Het is name lijk één van de weinige manieren waarop een gemeentebestuur de 'handel' in wonin gen kan reguleren. Tot voor kort mocht de gemeente geen vergunning weigeren wan neer iemand niet economisch gebonden was aan Oegstgeest. Ook in drie andere gevallen mocht geen vergunning geweigerd worden: wanneer een nieuwe woning door de eerste eigenaar betrokken wordt, wanneer de wo ning door de voormalige eigenaar tenminste 6 maanden werd bewoond en bij wonin- gruil. Nu de gemeente Oegstgeest de minis ter heeft verzocht haar op de zogenaamde bijlage 2 van de woonruimtebeschikking te plaatsen heeft zij de mogelijkheid gekregen ook in de eerste twee gevallen een vergun ning te weigeren. Alleen bij woningruil mag er dan niet geweigerd worden. Plaatsing op bijlage 2 heeft ook tot gevolg dat het gemeentebestuur eisen mag gaan stellen aan de economische gebondenheid van haar potentiële bewoners. In de woon ruimteverordening is opgenomen dat toe komstige bewoners van Oegstgeest econo misch of maatschappelijk aan Oegstgeest verbonden moeten zijn. Hierbij wordt een uitzondering gemaakt voor mensen die niet meer aan het arbeidsproces deelnemen, mensen die vroeger in Oegstgeest hebben gewoond (tenminste 5 jaar) en zij waarvan het werkgebied in Oegstgeest ligt. Om het beleid ook effectief te kunnen uit voeren moet de gemeente contróle krijgen over de leegstaande ruimten. Daarom legt het. college de raad ook een zogenaamde meldingsverordening voor. Met deze veror dening worden eigenaren van woningen verplicht om bij het leegkomen van een woonruimte dit binnen 72 uur bij de ge meente te melden. Huren Wannee men in aanmerking wenst te ko men voor een huurwoning dient men zich als woningzoekende bij de gemeente in te Koopwoningen schrijven. Aan de hand van verschillende omstandigheden, die bij de inschrijving be kend moeten worden gemaakt, vergaardt iedere ingeschrevene een aantal punten. Aan de hand van het puntenaantal wordt de ingeschrevene op de woningzoekendenlijst geplaatst. Hoe meer punten, hoe hoger op de lijst. Dit puntenaantal wordt voor elk jaar dat iemand ingeschreven staat verhoogd. De inschrijving dient jaarlijks opnieuw plaats te vinden. Bij de inschrijving wordt een mini mum leeftijd van 18 jaar gehanteerd. Bij het verhuren van woonruimte in de huursector zal in het vervolg rekening ge houden worden met de grootte van de wo ning in verhouding tot de grootte van het gezin. Zeker is dat er nooit vergunning wordt verleend wanneer de woning vier of meer kamers meer bevat dan het aantal personen dat er in komt te wonen. Een al leenstaande krijgt dus nimmer toestemming om een vijfkamerflat te betrekken. Om te verhinderen dat mensen met een hoog inko men in een huis met een lage huur gaan wonen is vastgelegd dat de huurprijs min stens 17% van het inkomen moet zijn. Met deze maatregel hopen burgemeester en wet houders een goede doorstroming te bevorde ren. Voor de huurwoningen die niet onder de verordening vallen (huurprijs hoger dan 570 gulden) worden ook enkele maatregelen ge nomen. Bij het toewijzen van die woningen wordt voorrang gegeven aan mensen die in Oegstgeest een woning achterlaten. Door de plaatsing op bijlage 2 is vooral de invloed van het gemeentebestuur op de koopwoningen toegenomen. Ook hier wordt bij toewijzing voorkeur gegeven aan diege nen die in Oegstgeest een andere woning achterlaten. Wanneer iemand in Oegstgeest een woning, vallende in de prijsklasse van 50.000 gulden boven het door de minister vastgestelde bedrag, wil verkopen moet deze woning binnen een maand ten minste twee maal te koop worden aangeboden in de plaatselijke bladen. Warwieer iemand ge ïnteresseerd is in de woning moet hij daar van heb college in kennis stellen. Hij moet dan ook vermelden voor welk bedrag hij de woning wil kopen. Wanneer zich na een maand geen gegadigden hebben gemeld mag de woning aan iemand buiten Oegst geest verkocht worden. In dit geval mag de prijs niet hoger liggen dan het in de plaatse lijke bladen vermelde bedrag. Verdere maatregelen Met het instellen van deze verordening wordt een begin gemaakt met een woon- ruimtebeleid in Oegstgeest Het college stelt zich voor nog verdere stappen te onderne men. Op een volgende raadsvergadering wil zij de gemeenteraad een voorstel voorleggen over een aantal verkoopregulerende bepa lingen bij de verkoop van premiekoopwo ningen. Ook over de te hanteren inko mensgrenzen bij dergelijke verkopen vallen nieuwe voorstellen te verwachten. Ofschoon een woningbeleid jarenlang is uitgebleven moet gezegd worden dat de gemeente Oegst geest met het instellen van deze verorde ning een flinke stap in de goede richting heeft gedaan. Of het beleid succes zal heb ben valt pas over een aantal jaren te bekij ken. GERT VISSER 'OORSCHOTEN Met het uitbrengen van en inventarisatienota heeft de gemeente oorschoten de eerste stap gezet om te ko en tot een sociaal-cultureel vierjaren plan. et ingang van 1 januari is de rijksover- eid gestopt met de subsidie voor sociaal- lturele aktiviteiten. In het kader van de ijks Bijdrage Regeling worden de plaatse- jke aktiviteiten door de plaatselijke over men, het gemeentebestuur, gesubsidiëerd. i gemeente ontvangt hiervoor een subsidie an het ministerie van CRM dat hierbij ech- r wel de eis stelt dat de gemeente een vier- ren plan maakt. De volledige rijks bijdra- regelingen treden op 1 januari 1981 in erking. inventarisatienota gaat in op de aktiviteiten an 70 onderzochte Voorschotense instellingen, i de zomermaanden hebben vertegenwoordi- irs van de gemeente ettelijke gesprekken ge- oerd met de vertegenwoordigers van de diver- t instellingen. De nota geeft een beeld van wat t in Voorschoten aan aktiviteiten plaats vindt naar ook of het aanbod van aktiviteiten aan de behoefte voldoet. De instellingen zullen in december een uitnodiging van het gemeentebe stuur ontvangen waarin zij gevraagd worden mee te komen praten over de totstandkoming van het vierjaren plan. Ook de inspraak van de instellingen is een eis van het rijk. De coördina tie van het geheel ligt in handen van de Func tionele Commissie Welzijn, die bestaat uit de wethouder vorr welzijn, de heer Marselis, ge meenteraadsleden en vertegenwoordigers van de bevoking. De gemeente is van plan de ont wikkelingen met een voorlichtingsbulletin te begeleiden. Het van kracht worden van de rijks bijdrage regeling gaat vooralsnog niet gepaard met ver anderingen in de subsidiesfeer voor de instel lingen. In de overgangsperiode die nu van kracht is heeft de gemeente nauwelijks de mo gelijkheid om af te wijken van de bestaande subsidiebedragen. Na 1981 behouden de instel lingen het recht om tegen de beslissing van de gemeente in beroep te gaan bij de rijksover heid. Het ministerie blijft er op toezien dat, al vorens het subsidiebedrag door de gemeente raad wordt vastgesteld, er overleg is geweest met de betrokken organisatie. In de maand december komen al 8 van de 31 in aanbouw zijnde woningen in de Warmondse Warmundastraat gereed. Deze woningwetwoningen komen in de plaats van de vorig jaar afgebroken hui zen. Aanvankelijk leek het er op dat veel bewoners van de Warmundastraat na de herbouw in hun „oude straat" zou den willen terugkeren. Nu blijkt echter dat bijna alle bewoners zeer tevreden zijn met het huis dat zij elders in de ge meente toegewezen hebben gekregen. Van één Warmundastraatbewoner is be kend dat hij op zijn oude stekkie terug wil komen. Van de resterende 30 wonin gen zullen er drie toegewezen dienen te worden aan rijksambtenaren. Dat is door de overheid zo beslist en daar kan de gemeente niet onderuit. Verder heeft de raad enkele maanden geleden beslist dat er een woning beschikbaar zal wor den gesteld aan een Vietnamese boot vluchteling. De gemeente Warmond wil daarmee een voorbeeld stellen en re kent erop dat de omliggende gemeenten dit voorbeeld zullen volgen. Als later blijkt dat de omliggende gemeenten in verhouding meer woonruimte voor boot vluchtelingen beschikbaar stellen zal Warmond niet achter blijven. De overige woningen komen beschikbaar voor War mondse woningzoekenden. Wikken en wegen over nieuwe verordening OEGSTGEEST Het zal wel volgend jaar april worden eer de gemeente Oegstgeest officieel gaat starten met het inschrijven van woningzoekenden. In tussen hoopt men in de raadsvergadering van de cember alvast de woon ruimteverordening vastge steld te krijgen. Daarin staan een aantal voor waarden genoemd waar aan men moet kunnen voldoen om als woning zoekende erkend te wor den. De paragraaf over Haaswijk in de verorde- in de te volgen procedure gradaties op: naargelang de omstandigheden waarin men verkeert krijgt men punten toegewezen aan de hand van een tabel. Daar in staat bijvoorbeeld dat een medische indicatie 5 punten kan opleveren. Maar bij andere onderwer pen wordt bijvoorbeeld ge sproken van 1 tot 5 pun ten. Daar had de CDA'er Van Veen het gisteravond moeilijk mee toen de gehe le procedure werd bespro ken in de commissie on derwijs en maatschappelij ke aangelegenheden. „Wéér liggen precies de normen, wanneer krijgt men twee, wanneer drie punten als er staat van één tot vijf.vroeg Van Veen zich af. Een moeilij ke zaak maar er werd toe gezegd dat, waar geva rieerde punten mogelijk zijn, er gehandeld zal wor den in overleg met de woonruimtecommissie. Over de aanbiedingsnota van de woonruimteveror dening werd voorts opge merkt dat er een motivatie van het doorstromingsbe- leid dient te worden gege ven en dat er duidelijk wordt gesteld wat de plaats is van de woning bouwvereniging Buiten- lust in het geheel. De wet houder zegde een voor lichtingskrant toe waarin de verhoudingen duidelijk worden uiteengezet. Men vond ook dat er in de aan biedingsbrief iets over de rechtsgang, het in beroep gaan tegen beslissingen, diende te worden opgeno men. belangrijk vond de commissie voorts dat het huisvestingsbeleid impul sen zal geven aan het bouwbeleid, met name in Haaswijk. Erepenning voor mr. Van Ommeren WASSENAAR Mr. PJ. van Ommeren ontving giste ren de ere-penning van de gemeente Wassenaar uit handen van burgemeester mr. K. Staab. Een en ander vanwege de verdiensten van de heer Van Ommeren voor de bejaardenzorg en als een blijk van hulde aan de fami lie Van Ommeren. De uitreiking vond plaats ter gelegenheid van het afscheid van de heer Van Ommeren als voorzitter van de Wilhelmina Alida Stichting. Deze stichting werd een halve eeuw geleden door Phs van Ommeren opge richt en beheert behalve het bejaardenhuis Rust en Vreugd ook het Johannahuis en de parken Rust en Vreugd en Wavo. Voorontwerpv plan Spoorlaan is gereed VOORHOUT Het vooront- ^erp bestemmingsplan voor Ie bouw van woningen op de grond van de firma Van Dijk lan de Spoorlaan is in een dusdanige fase aangeland dat de behandeling daarvan vana vond kan plaatsvinden in de ammissie ruimtelijke orde- ling, verkeer en vervoer. Het voorontwerp omvat een plan- Wart; een toelichting, waarin indermeer de aan het plan ten pondslag liggende gedachten ojn weergegeven en voor- chriften omtrent de bebou- fting. -0aan de commis sievergadering zal om 19.00 uur een tweede informatie-bij- eenkomst worden gehouden voor de bewoners van Beu kenrode, die bijzonder belang hebben bij de woningbouw plannen aan de Spoorlaan. In de openbare commissieverga dering zal verder nog aan lacht worden geschonken aan het voorstel om tot een par keerverbod te komen voor het 'hele terrein rond de sport- u en het Sociaal Educatief •entrum met uitzondering Van de daarvoor bestemde 'keerplaatsen en parkeer den. LEIDERDORP Gisteravond werd in Leiderdorp het nieu we onderkomen van het Onderwijs Advies Centrum geopend. Het nieuwe centrum de voormalige kleuter school 'Klein Duim pje' bij de koningin Juliana school. Het onderwijs centrum verleent hulp bij de verbetering van de vorm en organisatie van het onderwijs. In de toekomst zal het centrum een belang rijke rol gaan spelen bij de intergratie van het kleuter- en lage- ronderwijs tot de zo genaamde basisschool voor 4 tot 12 jarigen. Verwacht wordt dat de wet die hierom trent is aangenomen rond 1983 van kracht wordt. De opening werd verricht door wethouder Verdier in zijn funktie als voor zitter van het onder- wijs-adviescentrum. Hij memoreerde, dat het OAC in '73 werd opgericht met de be doeling, dat het aantal Wethouder Verdier (2e v. r.) met de medewerkers van het OAC. medewerkers snel'zou uitgroeien. In '78 zou den het er zeker tien hebben moeten zijn. Dat is niet gebeurt, want er zijn nog steeds maar drie medewerkers. En dat zal wel zo blijven, want de kleinschalig heid van de onder wijsbegeleiding wordt door dit drietal goed uitgevoerd. Uitgroei naar een regionale taak is niet de bedoe ling. Ook is er geen enkele neiging om te werken aan de aan sluiting van het Lei- derdorpse OAC bij de Leidse dienst, omdat dan de kleinschalig heid die een goede begeleiding garan deert, zou verdwijnen Na de officiële ope ning kregen de verza melde Leiderdorpse leerkrachten en geno digden de mogelijk heid het nieuwe cen trum te bewonderen. Restauratie De Salamander niet uitgesloten LEIDSCHENDAM Zuiver technisch gezien is restauratie van de houtzaagmolen „de Sa lamander" niet uitgesloten maar het staat wel vast dat hiermee zeer veel geld ge moeid zal zijn. Dit delen bur gemeester en wethouders van Leidschendam mee in het ant woord op de schriftelijke be grotingsbeschouwingen van de raad. Met diverse fracties wordt het voortschrijdende verval van wat toch een prachtig monument zou kun nen zijn" betreurd. De kans op herstel wordt echter steeds kleiner en het college ziet de toekomst van de molen niet optimistisch tegemoet. In een terugblik zeggen b en w dat in het verleden om wel ke reden dan ook nooit enige medewerking voor restauratie is verkregen. Integendeel, CRM heeft jaren geleden al een sloopvergunning afgege ven waarvan echter nooit ge bruik is gemaakt. De eigenaar heeft diverse pogingen onder nomen de molen tegen een hem passende prijs in binnen- of buitenland te verkopen. Ondanks eventuele subsidies van Monumentenzorg, de Ver eniging De Hollandse Molen of mogelijk andere instanties en misschien akties onder de bur gerij zou een groot deel van de kosten ten laste van de ge meente komen, aldus b en w. De gemeenteraad zou de. kos ten van een restauratieplan dan moeten afwegen tegen an dere prioriteiten. Restauratie Lissese Poortwachterswoning Bij de Lissese gerestaureerde ridderhofstede 't Huys Dever is Cees Schoorl begonnen met de restauratie van de eeuwenoude poort wachterswoning nabij het in ere herstelde monument. De Lisser wil de poortwachters woning opknappen om er zelf in te gaan wo nen. Aannemer De Raad die ook tekende voor de restauratie van de 'ruïne Dever zal eveneens het buitenwerk van deze restauratie verrich ten. Enige tijd geleden is het dak van de met instorting bedreigde poortwachterswoning gelicht. Nu is men bezig om de muren aan beide kanten te stutten om straks de zaak mechanisch recht te kunnen zetten. Het bin nenwerk wil eigenaar Schoorl met behulp van een aantal vrienden doen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7