m deTijd Begroting kerkprovincie aangenomen met blijvend voorbehoud mgr. Gijsen pi SÉ Scherpe veroordeling Maffia door bisschoppen Calabrië kerk wereld Luchtvaart maatschappijen keren „vertragingsgeld" uit NIEUWSNET KORTE METTEN Geen vervolging Turkse christenen in thuisland Kabinet handhaaft bestek ombuigingen Amandelstaven: goedkope zijn net zo goed als dure BINNENLAND DONDERDAG 29 NOVEMBER 1979 PAGINA De begroting over 1980 van de Neder landse r.k. kerkprovincie is in zijn ge heel goedgekeurd. Het bisdom Roer mond blijft echter voorbehoud maken ten aanzien van haar bijdragen aan de posten N.R.K., CAPER en Raad van Kerken. Het bisdom Roermond stelt bij dragen aan deze posten afhankelijk van nadere besprekingen hierover in de bis schoppenconferentie. Dit is deze week in Utrecht besloten op een ontmoeting van de bisschoppenconferentie en het econo mencollege van de Nederlandse kerk provincie. Het vorig jaar deelde mgr. Gijsen van Roer mond mee, dat hij besloten had zijn finan ciële bijdrage te onthouden aan de Nationa le Raad voor Katechese (NRK), het Cen traal Adviesbureau voor Priesters en Reli gieuzen (CAPER), en de Raad van Kerken in Nederland. Mgr. Gijsen, die niet op de vergadering aanwezig was, liet nu via zijn econoom weten, dat hij nog steeds inhoude lijke bezwaren had bij de financiering van deze posten en eerst de uitkomst wilde af wachten van besprekingen hierover binnen de bisschoppenconferentie. De begroting van de Nederlandse kerkpro vincie bevat ongeveer vijftig posten, te we ten de centrale diensten van de kerkpro vincie, de interkerkelijke samenwerking en enkele kerkelijke instellingen in het bui tenland. De begroting gaat in totaal over 3.877.000 gulden. In vergelijking met vorig iaar hebben zich in de posten geen opmer kelijke verschuivingen voorgedaan. Aan de ontmoeting met het economencolle ge ging vooraf een ontmoeting met de agendacommissie van de bisschoppenconfe rentie, de bisschoppelijke beheerscommissie (BKK). Door de BBK werd grote zorg uit gesproken over de traaglopende voorberei ding van de bijzondere synode die in janua ri in Rome zal worden gehouden. De BBK sprak met name haar zorg uit over het feit, dat de agenda nog niet beschikbaar is en dat de twee leden namens de religieuzen in Nederland nog niet zijn benoemd. Bij beide ontmoetingen waren van de bisschoppen conferentie aanwezig: mgr. Bluyssen, mgr. Zwartkruis en mgr. Simonis. De bisschoppen van de Zuiditaliaanse provincie Calabrië hebben in een her derlijk schrijven de Maffia gekenschetst als een „oneer volle plaag" en een „ver schrikkelijk kwaad". Zij hebben de burgers opgeroe pen aan de uitroeiing ervan mede te werken. „We zien het als onze plicht om onze duidelijke en uit drukkelijke veroordeling te herhalen van elke vorm van de Maffia, dit noodlottige kankergezwel en deze parasi taire substructuur, die onze samenleving stukvreet", aldus de bisschoppen. Met de ontvoeringen, waarbij ook vrouwen en kinderen niet meer worden ontzien en de cynisch gepleegde moor den bespot de Maffia de hoog ste waarden en de heiligste gevoelens. „We zijn ervan overtuigd, dat een gemeen schappelijke en moedige in spanning van allen en een voortdurend werken aan de opvoeding en gewetensvor ming noodzakelijk zijn om deze plaag uit te roeien", zo schrijven de bisschoppen, die de politici oproepen niet al leen de bestaande arbeids plaatsen in de weinige indu striële bedrijven te behouden, maar ook nieuwe en passende plaatsen te scheppen om aldus de al gedane beloften in te lossen. Ook dit kan het pro bleem oplossen. Voorts beplei ten zij het instellen van medi sche centra, het stichten van scholen en het zorgen voor passende huisvesting. Pas als de oorzaken, die leiden tot on recht zijn weggenomen, kan het komen tot sociale vrede, aldus de bisschoppen. Frère Roger Schutz, prior van de oecumenische kloos tergemeenschap van Taizé, verblijft momenteel in Chi li. Sampn met kardinaal Sil- va van Santiago heeft hij deelgenomen aan een gebe dsdienst met vele jongeren en aan een bijeenkomst ter verdediging van de rechten van de mens. Frère Roger is nu in het zuiden van Chili, waar hij een maand leeft met de bewoners van het in diaanse deel van de stad Te- muco. Tot Kerstmis deelt een groep jongeren, afkom stig uit alle delen van de wereld met hem de leven somstandigheden van de al lerarmsten. Zij zullen ook een tekst samenstellen over de concrete stappen van het jongerenconcilie voor 1980. Deze tekst zal worden gepu bliceerd bij een „Europese samenkomst" van het jon gerenconcilie van 27 tot 31 december met meer dan tienduizend jongeren. Overeenkomstig de resultaten van de Latijnsamerikaanse bisschoppenconferentie van Puebla is de kerk tegen een partij, die zich „christelijk" noemt. Dit zei de bisschop van Bauru in het zuiden van Bra zilië, Candido Padin, naar aanleiding van geruchten over de oprichting van een „nationale christelijke partij" onder leiding van de vroegere minister van buitenlandse za ken Magalhaes Pinto. De bis schop zei, dat de kerk tegen een dergelijke „christelijke" partij was, omdat anders de indruk zou worden gewekt, alsof de andere partijen de steun en de stemmen van christenen niet zouden kun nen krijgen. Hij wees erop, dat de kerk haar bijdrage zou leveren door de verdediging van die evangelische beginse len, die de politieke activiteit zouden kunnen richten. De overblijfselen van het Andreaskruis, die worden bewaard in de crypte van de abdij St.-Victor in Mar seille, zullen worden ge schonken aan de kerk van Patras, de havenstad aan de Peloponnesos. Volgens de overlevering stierf de apos tel Andreas als martelaar aan het einde van de eerste eeuw in Patras. De aartsbis schop van Marseille, kardi naal Roger Etchegaray, zal de kruisrelieken aan de me tropoliet van Patras, Niko- demos, overhandigen tij dens plechtigheden tussen 19 en 21 januari. Onlangs schonk paus Johannes Pau- lus II de relieken van de Heilige Dimitrios aan de or thodoxe kerk van Saloniki. De Amerikaanse Corinne* Halsema (52) is gekozen tot al gemeen overste van de Fran ciscanessen Penitenten Recol- lectinen. De congregatie telt 3.300 leden, verdeeld over Ne derland, Polen, Duitsland, Ita lië, Brazilië, Indonesië en de Verenigde Staten. De Zuidkoraanse minister president Choi Kyu-Hah heeft overleg gepleegd met de godsdienstige leiders van het land over het overwin nen van de crisis, ontstaan na de dood van president Park. Hij heeft hen om me dewerking gevraagd. Naar aanleiding van deze bespre kingen met vertegenwoordi gers van de katholieke, pro testantse en boeddhistische geloofsgemeenschappen van Zuid-Korea heeft presi dent Choi de verzekering gegeven, dat de politieke ge vangenen van het land spoedig zullen worden vrij gelaten. Dr. Lukas Vischer, die eind dit jaar aftreedt als directeur van de afdeling „Geloof en kerkorde" van de Wereldraad van Kerken, zal per 1 oktober 1980 directeur worden van het „protestants bureau voor oecumene in Zwitserland". Dit bureau is opgericht door de Duits-Zwitserse conferen tie van kerken. Het doel er van is de achterstand van oe cumenische informatie bij de gemeenten op te heffen. Processtukker zaligverklaring T deken Tijssen naar Rome Een bijzondere rechtbant van het bisdom Roermond heeft het diocesaan proces voor de zaligverklaring vaj de in 1929 overleden dekei Tijssen afgesloten en dt stukken naar Rome stuurd. De voortzetting van het proces is thans in han den van de curie-congreg* tie voor de heiligverklarin gen. Het initiatief tot het di ocesane proces werd in 1955 genomen door de toenmali ge bisschop van Roermond, mgr. Lemmens. In de samenvatting van hei informatieve proces, die door bisschop Gijsen voor publika- tie is vrijgegeven, wordt de ken Tijssen een voorbeeld ge noemd voor deze tijd, waarin „het priesterschap geweld lijdt". „Voor velen is het ver worden tot een edel maat schappelijk werk. Een pries terschap, waaruit het spiritue le is weggeëbd, en dat nog bestaat in het beleven van de medemenselijkheid, het goed zijn voor elkaar", al dus de samenvatting. Voor deken Tijssen was de stem van zijn bisschop de stem van de kerk, van God. LEI doe Dit wordt geplaatst tegenover hor de moderne „creatieve onge hoorzaamheid, gezagscrisis en de verheerlijking van het ei gen geweten". De biddendé priester Tijssen wordt gesteld tegenover deze tijd „vai| schrikbarende geestelijke ver vlakking". het sel Handhaving dieseltoeslag DEN HAAG (ANP) Dieselauto's zijn niet mi lieuvriendelijker dan be nzineauto's en de ener giebesparing bij het ge bruik van een dieselmo tor is slechts gering. ■Dat meent een ambtelijke werkgroep en op basis van deze uitspraak heeft minister Van Aardenne besloten de zo genaamde dieseltoeslag te handhaven (voor auto's met een dieselmotor moet meer wegenbelasting worden be taald). De bewindsman heeft dat gisteren in de Tweede Ka mer meegedeeld. Afschaffing van de dieseltoeslag zou de schatkist een inkomstender ving van 25 miljoen gulden per jaar opleveren. DEN HAAG De tandart sen hebben van het ministe rie van economische zaken toestemming gekregen om hun tarieven voor particlie- re patiënten met 5,6 te verhogen. Van deze tariefs verhoging is het grootste deel (3,6%) het gevolg van de gestegen prijzen van hun grondstoffen. DAG VAN HAAR LEVEN Miriam Hassan! Indrissi had gisteren in De Doelen te Rotterdam de dag van haar leven toen zij prinses Beatrix een fraai bloemstukje mocht overhandigen. De prinses bezocht daar de Europese conferentie over „kinderen van migrerende werknemers". Een onder werp dat haar grote belangstelling heeft. (Van een onzer verslaggevers) ALMELO'„Hoewel naar de werk elijke redenen voor Turken om hun land te verlaten slechts kan worden gegist, wijst alles erop dat hierbij economische motieven een belangrij ke, zo niet zelfs doorslaggevende, rol spelen". Tot deze en geen andere con clusie komt wederom de Nederland se ambassade in Turkije, die op ver zoek van de minister van Buiten landse Zaken in oktober een nieuw onderzoek heeft ingesteld naar de positie van christenen in dat land. De resultaten van het onderzoek zijn op 9 november doorgezonden naar het ministerie van Justitie, hoofd direktie vreemdelingenzaken. In het rapport van de ambassade wordt gesteld dat In het rapport wordt vervolgens wederom is gebleken dat er in Turkije steld dat op grond van herhaalde inf( gewelddadigheden plaatsvinden, waar- maties is gebleken, dat er geen bewuj tegen de overheid niet voldoende is op- christenvervolging plaatsvindt. Op gewassen. „Maar", aldus het rapport, vraag waarom er toch zoveel Turkt „alle bevolkingsgroepen hebben daar- het land ontvluchten, schrijft de aa van te lijden. Er is geen sprake van dat bassade: „De economische toestand I dit geweld zich in het bijzonder richt de werkgelegenheid zijn nog altijd zo tégen godsdienstige of etnische groe- gelijk", pen". (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTELVEEN De vereniging van Europese luchtvaartmaatschappijen, de AEA (waarvan ook de KLM deel uitmaakt), heeft besloten een schade vergoedingsregeling in te voeren voor passagiers op lijnvluchten, die niet kunnen worden vervoerd hoewel zij wel een defintieve boeking hadden ont vangen; passagiers derhalve, die op de passagierslijst van de luchtvaartmaat schappij voorkomen. Bij de KLM zal de regeling per 1 januari volgend jaar ingaan. De regeling houdt het volgende in: Een passagier met een gereserveerde stoel in een lijnvlucht meldt zich op tijd op de luchthaven. De maatschappij blijkt echter niet in staat te zijn de man met het ge plande toestel te vervoeren. Op dat mo ment treedt de regeling in werking. De maatschappij moet ervoor zorgen dat deze passagier alsnog binnen een bepaalde tijdsduur naar zijn plaats van bestemming worden gebracht. Voor bestemmingen binnen Europa is die periode vier uur; buiten Europa zes uur. Lukt dat niet, dan heeft de passagier recht op een schadever goeding. Deze is gelijk aan de helft van het enkele-reistarief op het betreffende traject, als tenminste van het gewone ta rief gebruik wordt gemaakt. Bij reizen te gen een gereduceerd tarief wordt een ver goeding gegeven van 25 procent van het enkele-reistarief. Overigens is er in de re geling wel een minimum en een maxi mum ingebouwd. De schadevergoeding wordt niet gegeven als de overheid op het laatste moment een aantal stoelen in een vliegtuig opeist, als er geen stoel meer is doordat er niet gevlogen kan worden door bijvoorbeeld een technische storing, door dat er ergens wordt gestaakt en verder in alle andere gevallen van overmacht zoals bijvoorbeeld mist. CDA wil grotere rechts bescherming op recreatiegebied DEN HAAG (ANP) CDA-kamerleden hebbci gisteren in vragen aan d minister van economisch zaken aangedrongen o| een betere beschermin van de rechtspositie va huurders van staanplaal sen op campings, ligplaal sen in jachthavens huurders van vakantie huisjes. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Pas in februari zal het kabinet bekend ma ken, in hoeverre de suggesties van de VVD-fractie in de Tweede Kamer om in het kader van Bestek '81 meer dan f10 miljard te gaan bezuinigen, zullen worden overgeno men. Dit zei premier Van Agt gistermorgen in de Eerste Ka mer tijdens de algemene politieke beschouwingen die daar werden gehouden. De Senaatsfracties van VVD en PvdA hadden om opheldering over de omvang van de ombuiging soperatie gevraagd. „We handhaven de huidige lijn van Bestek '81. We zijn bereid, de suggesties van de VVD zorgvuldig en welwillend te bestude ren, maar dat vergt wel tijd. Op dit moment zijn er nog geen concrete resultaten te melden. Wij hopen dat in februari te doen", aldus Van Agt. Evenals bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer benadrukte Van Agt nog eens dat het Bestekbeleid wel degelijk vruchten begint af te werpen. „In 1979 is de afbraak van de werkgelegenheid al gehalveerd ten opzichte van 1978", aldus de premier, die er overigens op wees dat het Bestekbeleid heel wat jaren zou moeten worden volgehouden om echt grote resultaten te zien. Volgens Van Agt zal de koopkracht volgend jaar tot en met modaal gehandhaafd blijven. „We kunnen dit alleen niet garanderen als zich in onze economie volgend jaar volstrekt on voorzienbare ontwikkelingen zullen voordoen". Van Agt ontraadde de Senaat een motie van PPR en PvdA te aanvaarden, waarin de modernisering van kernwapens wordt afgewezen. DEN HAAG (ANP) De kwaliteit van marsepein en amandelstaven is meestal goed maar de prijsverschillen zijn onverklaarbaar groot. De ene amandelstaaf is twee maal zo duur als de andere, terwijl ze precies dezelfde sa menstelling hebben. Ook bij marsepein is het verband tus sen kwaliteit en prijs meestal volstrekt onduidelijk. Tot deze conclusie komt het Konsumenten Kontakt op grond van een onderzoek naar deze decmeber-lekekernijen. Aan amandelstaven worden wettelijk geen eisen gesteld. Alleen als de verpakking vermeldt dat er uitsluitend amandelspijs en roomboter is gebruikt, kan men die ingrediënten ook verwach ten. Staat er alleen „amandelspijs" of „roomboter", zonder de ge bruikte hoeveelheid, dan kunnen er ook goedkopere grondstof fen gebruikt zijn. In ELSEVIER de vraag of de Spoorwegen ditmaal beter zijn voorbereid op een barre win ter. „We hebben gewoon aan tekort aan ervaren mensen die in een noodsituatie kunnen improviseren". In de heilige stad Qom wordt gesproken met de Ayatollah Madari. „Wat ik denk van de metho des die thans aangewend wor den? Als ik in Khomeiny's plaats was geweest, zou ik de gijzeling van mensen in de Amerikaanse ambassade niet hebben toegestaan". In een commentaar over de Luxem burgse t.v.-kabel hoont Else vier: „Den Haag kan hoog of laag springen, maar een satel liet op 36.000 km hoogte is voor de parlementaire dwer gen van PvdA en CDA onbe reikbaar". Het omslagartikel gaat over „het laatste taboe" ofwel liefde boven de zestig. „Als bejaarden blijk geven van dezelfde verlangens, gevoelens en eisen als jongeren, dan wekken ze ergernis. Bij hen lijken liefde en jaloezie erge- lijk of belachelijk, sexualiteit weerzinwekkend en geweld bespottelijk. Zij moeten een voorbeeld zijn van volkomen deugdzaamheid". Willy van Hemert praat over zijn nieuwe Dagboek van een Herders hond. „Kapelaan Odekerke is aan het slot van de serie 12,5 jaar ouder en dat betekent dat ik hem niet meer als een dolle hond tekeer kan laten gaan. Kluchtige elementen zijn daarom minder aanwezig". Zwartkruis tenslotte zegt in een vraaggesprek: „Een bonds coach is in Nederland geen au toriteit, maar een dorpsgèk". NIEUWSNET constateert dat de Nederlandse vrouw steeds minder de pil slikt. „Menige vrouw blijft tegenwoordig lie- ver aan de sigaret dan aan de pil. Immers: bij pilgebruik door vrouwen boven de deftig wordt het roken beschouwd als een factor, die het optreden van hart-en vaatziektes extra bevordert". Voorts een inter view met minister Beelaerts van Blokland van Volkshuis vesting. „Als je geen risico's wilt lopen, moet je niks doen. Dat kan niet. Dat is uitgeslo ten. Je moet dus heel duidelijk met de stadsvernieuwing door gaan. Ja, en daar maak je fou ten bij. Nou, akkoord'Een beschouwing ook over de „hei lige oorlog" van Khomeiny. „Niets in de islam verzet zich tegen vooruitgang, maar een dergelijke ontwikkeling moet een morele basis hebben. Het moet rechtvaardig zijn en geen uitbuiting bevatten. Wat wordt er eigenlijk van de Moslims verwacht? Dat zij hun levens stijl aanpassen. Dat zij de islam vergeten en ja-knikkers wor den Een artikel tenslotte over de miljoenendans rond Sinterklaas. „Deze week wordt er voor f 300 miljoen speel goed gekocht. Matiging of geen matiging, het kan niet op. In de Verenigde Staten kan men de chips voor de electro- nische spellen zelfs niet meer snel genoeg aanmaken". In de HAAGSE POST stelt Jan Terlouw zich kandidaat als minister voor technologie een volgend kabinet. „We ...bben de slag totaal gemist, zowel op het gebied van de hele grote computers als van de kleintjes. Dat vind ik on voorstelbaar, met zo'n electro- nische industrie in huis. En waarom hebben we die markt gemist? Omdat de overheid er tien jaar geleden niet in heeft willen springen". Elders in het blad wordt een hete lente voorspeld. „De kans dat de cao-onderhandelingen 1980 door acties beslist zullen wor den, is levensgroot aanwezig. Binnen de FNV heeft men af gesproken dat men in dat ge val gecoördineerd zal optre den. Er komt ook een geza menlijk stakingsfonds". Voorts wordt gesproken met de man die de Britse spion Sir Blunt ontmaskerde. „Er zijn er nog steeds een hoop van over. De meesten zijn gevonden, maar de dossiers zijn nog niet geslo ten". Het blad start een serie over de klassenstrijd op de Ne derlandse scholen, want „de nieuwste CBS-cijfers tonen aan dat van de arbeiderskin deren nog altijd slechts 11 pro cent naar gymnasium, lyceum of HAVO gaat, tegen 43 pro cent van de kinderen uit de hogere milieus". VRIJ NEDERLAND maakt zich geen zorgen over de heili ge oorlog, waartoe twintig mil joen Iraanse mannen en vrou wen zijn opgeroepen. „Het mo bilisatiebevel munt- niet uit door helderheid. De vraag of zuigelingen, invaliden en be- jaarden de industrie en land bouw draaiende moeten hou den, is niet beantwoord, ter wijl evenmin iets bekend is gemaakt over de strategie die men denkt toe te passen tegen een vijand, die enkele tiendui zenden kilometers verderop woont". Voorts een groot in terview met Wim van Norden, die afscheid heeft genomen als directeur van het Parool. „Als mensen niet goed zijn, als ze niet deugen voor hun taak, dan moet je consequent hande len. Dan moet zo iemand te horen krijgen: je kan niet mee, je moet weg. De leiding mag zulke situaties niet uit de weg gaan. Je wordt er alleen niet populair door". Zwartkruis geeft een nabeschouwing over zijn voetbalsucces tegen Oost- Duitsland. „Ik heb de spelers in zijn algemeenheid gezegd: achter spelen we Hollands, voorin spelen we Braziliaans. Onze kracht is geweest dat de DDR niet in de orde van het publiek heeft kunnen spelen. Het publiek heeft zijn elftal niet de mentale doping kun nen geven van twaalf jaar ge leden". Over het opinieweek blad Nieuwsnet, ook in deze rubriek vertegenwoordigd, weet Vrij Nederland te mel den: „Er zal over de hele linie bezuinigd moeten worden. Het blad wordt dunner en èr zal minder kleur worden ge bruikt. Tevens zullen negen redacteuren moeten verdwij nen". De kleurenbijlage rak kelt de zaak-Weinreb weer op. In de TIJD een pleidooi voor ombuigingen in de sociale ver zekeringen. „Het kortzichtig verdedigen van verworven rechten geeft alleen maar een harde klap die niemand meer kan tegenhouden. Dit durven te weinig beslissers in het soci aal-economische veld hard te maken en te verdedigen". Voorts een artikel over „de ca tastrofale gevolgen" van de wet buitenlandse werknemers. „Bedrijfstakken als de horeca en de vleeswaren drijven voor een groot deel op illegalen. Het schijnt zelfs zo te zijn dat de produktie van de vleeswaren- industrie met 25 procent zal dalen wanneer alle illegalen zouden worden uitgewezen. Stringente naleving van de wet zou een ramp betekenen voor de werkgelegenheid. Be drijfssluitingen worden dan onvermijdelijk". Een vooruit blik ook op de komende bis schoppensynode. „Heel veel priesters en religieuzen, nog altijd hardnekkig trouw in de dienst aan de kerk waarvoor zij ooit gekozen hebben, lijden aan geestelijke verdorring, leegheid, gebrek aan spirituali teit. Dit nu lijkt een thema dat meer dan alle onderling ge krakeel tussen kerkelijke ge zagsdragers urgent is om in de kerk te bespreken". Het blad .heeft een boekenbijlage. HERVORMD NEDERLAND over de Luxemburgse kabelte levisie: „De bijl ligt aan de wortel van de boom. Naïeve uitspraken doen het ergste vrezen met betrekking tot de standvastigheid van de rege ring. Daarom zal het parle ment zich scherp moeten op stellen en zonder omwegen de bewindsvrouwe duidelijk die nen te maken, dat dit een be slissende stap is op een zeer hellend vlak die niet mag wor den gezet". De polemoloog Léon Wecke zegt in een inter view: „Het is onmenselijk en onwetenschappelijk op de ma nier van vredesonderzoeker Neuman over de bewapening te praten. Zelfs in gezin en be drijf wordt beter over proble men gesproken, en zelfs in een rechtszaak gaat het niet alleen over het pistool waarmee ge schoten is, maar ook over de achtergronden van de zaak". De adhesiebetuigingen voor Schillebeeckx nemen blijkens een ander verhaal, soms werk- waardige vormen aan. „Op zijn naam worden zendingen serviesgoed, wijn en encyclo pedieën bezorgd. Alle week en omroepbladen, vermage ringscursussen en sexboeken. Ze worden braaf terugge stuurd. Zo'n actie schijnt vaker voor te komen", vertelde de PTT. Een vraaggesprek ten slotte met ARJOS-voorzitter Klaas de Vries. „Ik ben niet in de positie dit kabinet de laten vallen, maar het CDA moet goed bedenken of het aan de nieuwe kernwapens mee wil werken. Als de partij het doet, zal het zijn beste mensen ver liezen en van zich vervreem den".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16