Groenboek"van George W. M. heeft boekhandel bereikt College kreeg aangeklede presentatie van promotiefilmpje over Leiden Neerlands Hoop minder scherp Provincie gaat oude particuliere olietanks met zand te lijf ^raamcentrum wil uitbreiding personeel 'AD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 NOVEMBER 1979 PAGINA 5 Op mijn -omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. ZEGENS 'BOVENMATIGEBELANGSTELLING' Vragen over toelaten vluchtelingen op Leidse universiteit LEIDEN Is het moge lijk om van de miljoe nen vluchtelingen in Z.O.Azië, waaronder ongetwijfeld studenten zullen zijn, een aantal van deze studenten toe te laten tot de Leidse uni versiteit? Dit vraagt ir. J.D.Enthoven, lid van de universiteitsraad aan het College van Bestuur. De heer Enthoven vraagt dit omdat "de Leidse uni versiteit een rijke traditie heeft in het opnemen van vluchtelingen in haar bol werk van vrijheid". Naar zijn mening kan het Colle ge van Bestuur hierbij sa menwerken met de over heid, het hoge commissari aat voor de vluchtelingen in Genève en eventueel het universitaire asiel fonds. Volgens de heer Enthoven is de Leidse uni versiteit meer geschikt voor het opnemen van stu denten dan andere univer siteiten, omdat de Leidse universiteit verscheidene Aziatische specialismen telt. Economisch wel en wee Aan de Bachstraat 180 is de autorijschool A. Noort geves tigd. Aan de Apothekersdijk 32 is de Islamitische slagerij en le vensmiddelenwinkel El Marsse" gevestigd. Aan de Goejestraat 55 is het ophaal- en vernietigingsbedrijf van archiefstukken en oud pa pier van A. Kluivers opgehe ven. Aan de Da Costastraat 36 is de autorijschool J. N. Hulstein ge vestigd. Aan de Driftstraat 12 is de au torijschool H. Nagtegaal geves tigd. Aan de Grevenstraat la is de bloemenbesteldienst G. J. Rijs- bergen gevestigd. Aan de Lage Rijndijk 53 wordt bij de grammofoonplatenhan- del „Disco Corner Junior", de opheffingsuitverkoop gehou den. Aan de Haarlemmerstraat 160 wordt bij Oudshoorn, winkel in speelgoed, de opheffingsuit verkoop gehouden. Van de Oosterkerkstraat 35 is het Ned. Drukkerijbedrijf ver plaatst naar het pand van de v.m. grofsmederij op het indu- strietérrein te Zoeterwoude. Aan de Lange Mare 38 is in een leegstaand v.m. winkel pand het restaurant „De Enge lenbak", gevestigd. De Leidse afdeling van de K.W.J, is van het onderkomen in het v.m. marinecomplex aan het Noordeinde 2a ver huisd naar de Koppenhink- steeg 2. Aan de Hogewoerd 6-8 wordt een deel van het bedrijfspand van de v.m. verffabriek Herfst en Helder als detail-verkoo pruimte te huur aangeboden (200-400 m2). Huurprijs 125.- m2 per jaar. LEIDEN Neerlands Hoop gaat uit elkaar. Het huidige programma „Neerlands Hoop Code", dat ook vanavond en morgenavond in de Schouw burg te zien is, is tevens het laatste. In deze voorstelling zijn dezelfde dingen terug te vinden die Neerlands Hoop beroemd hebben gemaakt, maar ook kan men zien dat Freek de Jonge en Bram Ver meulen verschillende wegen aan het inslaan zijn. Bram en Freek hebben jaren lang een geheel eigen vorm van cabaret gepresenteerd, waarin hun oprechte pogingen om mensen wakker te schud den niet altijd pijnloos waren. Vele mensen waren geschokt door de recht-voor-zijn-raap teksten, die ook het publiek zelf niet spaarden („Je beves tigt gewoon een paar bestaan de vooroordelen, en de men sen denken dat ze kritisch meegedacht hebben"). De sick- joke werd veelvuldig gehan teerd, en een eigen, indringen de zangstijl werd ontwikkeld. In dit laatste programma zijn Bram en Freek minder scherp, en ook zijn de absurde, ver warring zaaiende teksten min der in getale. Freek eist de meeste aandacht voor zich op, met prachtige sketches zoals de salto mortale op rolschaat sen, de losgeslagen drummer, de stervende vrouw, en de pe dofiel. Hij is een meesterlijke acteur gebleken, die door zijn spel het publiek kan doen ge loven dat er werkelijk iemand in de lege stoel zit. Bram is naar het tweede plan verdron gen, en zorgt samen met Jan de Bondt, die in een later sta dium aan Neerlands Hoop was toegevoegd, voor de muziek en zang. Deze zijn meer als aan vulling op Freek te beschou wen, dan als op zichzelf staan de programma onderdelen. Al- leen wanneer Freek meezingt, wint de zang aan zeggings kracht Neerlands Hoop is een unieke groep; echter, juist door hun eigenheid lopen Bram en Freek gevaar clichés te wor den van zichzelf. De scheiding is daarom logisch; het betekent wel dat we een goed cabaret kwijt zijn. JACQUELINE MAHIEU Fietser en bromfietser gewond OEGSTGEEST Een Leid- se fietser en de Oegstgeestse bestuurder van een brom fiets zijn vanmorgen naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht na een botsing in de Geversstraat in Oegst- geest nabij het Wilhelmina- park. Beiden reden op de Gever sstraat. De botsing ontstond toen de linksaf wilde slaan. Hij botste hierbij frontaal tegen de bromfietser op EEN WARE BALKAN ADE IN DE KAMER VAN BENW 'pEN Het Kraamcentrum „Rijn 13 [Vliet", dat verantwoordelijk is voor nel kraamzorg-thuis in Leiden, Leider- ,3J T. Leidschendam, Oegstgeest, Voor- 10' rg. Voorschoten, Wassenaar en Zoe- Woude, wil op korte termijn zijn *amverzorgstersbestand uitbreiden, enkele gevallen heeft het centrum in 1978 geen hulp kunnen verlenen aan kraamgezinnen die daarom vroegen, in verband met een tekort aan kraamver zorgsters. Dit ondanks een uitbreiding van het kraamverzorgstersbestand. Het aantal verzorgingen is in 1978 in,vergelijking tot 1977 met 159 toegenomen. De kraamver zorgsters van „Rijn en Vliet" hebben in 1978 de verzorging na 1.142 poliklinische- ziekenhuisbevallingen en 299 thuisbeval lingen voor hun rekening genomen. Dit zijn in toaal 1.441 verzorgingen. In 1977 werden er in totaal 1.282 kraamgezinnen geholpen. Het integrale'college van Burgemeester en Wethouders, insluitend secretaris Lodder van de gemeente Leiden, heeft gistermiddag, in zijn eigen soliede doortimmerde vergaderkamer als een zaal, kunnen zien hoe Leiden effectief aan de vreemdeling verkocht kan worden. Een verkoopstunt derhalve. Op tafel stond een „monitor" (televisietoestel in gesloten circuit), die twintig minuten achtereen videobeelden gaf van het toeristische filmpje „Leiden door het oog van de gast", door de nog jonge Rotterdamse firma Pers Video Reportage Dienst vervaardigd voor het super gastenverblijf Holiday Inn Leiden en door deze (door mij betitelde) „schaduw VVV" ten stadhuize in een smakelijke produktie aan de man gebracht; ofschoon ook wethouder mevrouw Jos Fase - Dubbelboer lering uit de inlichtingen trok. De presentatie van het filmpje aan de plaatselijke vroedschap werd op haar beurt vastgelegd door de cameraploeg van P VRD, onder cameramanschap van Bart Spijker en aan het touwtje gehouden door de vlotte regisseur die een Ed Jansen nu eenmaal is. Jongens met vaart, maar niettemin correct sportief gekleed. Dit registrerende presentatiefilmpje werd later aangeboden aan burgemeester dr. Adriaan Vis, die „zo verdraaid graag het toeristische video - filmpje wilde zien". Dr. Vis kon niet wachten tot 7 december, als de officiële presentatie aan de buitenwereld zal plaatsvinden, want dan (misschien moet heer Vis dan ruilen, na de Sint) is hij bezet. De flitsende bijeenkomst van het voltallig college, geëscorteerd door een paar topambtenaren als curieleden, werd opgeluisterd door folkloristische nostalgisch klinkende muziek van vier donkere Balkanezen, in dit geval Bulgaren, onder kameraad Emil Kolev die de aanwezigen vergastten op een middagse Balkanade. Tot het groot materieel waarmee de smaakmakende „schaduw VVV" was uitgerukt behoorden ook de trek opwekkende hapjes en bruisende champagne in glazen, die overal natte plekken op het gepolijste meubilair achterlieten. De burgemeester, die nog nèt niet op zijn tenen stond te wippen op het ritme, scheen net zoveel waardering te kunnen opbrengen voor een Kopanietsa als voor een suite van Henry Purcell, waarnaar hij ongetwijfeld thuis weieens zal luisteren. De 'Balkanade' in de gemeentelijke collegekamer. Het leek een ogenblik ernaar, dat hij de lopende zaken en dossiers even was vergeten - maar dat was slechts schijn, want onmiddellijk na de presentatie ging de deur onverbiddelijk op slot voor een spoedeisend onderonsje, nadat de bezoekers vriendelijk naar die deur waren verwezen. Het Leiden - filmpje dan, kwam plezierig over de tafel, waar de B en zijn W 's, gezellig keuvelend en schalkse opmerkingen makend, de promotie over zich heen lieten komen. Zoals de heer Jansen ter welkome herinnering voorhield: „Leiden, laten we het maar bekennen, dat is de stad waar, toeristisch gezien, de laatste jaren nogal het één en ander schortte aan de bevordering, nietwaar? Maar kijk, Leiden is mooier, veel mooier dan je denkt, zeker als je deze filmbeelden ziet door het oog van de gast", zei Ed Jansen, regisseur. Het dagelijks bestuur van de gemeente zag de goede stad werkelijk zonder veel moeite door een vreemdelingenbril, want er waren heel wat taferelen die met gesmoorde uitroepen werden begroet: „waar is dat ook al weer..?" Ho Daar had heer burgemeester de tekstschrijver, Albert de Haan, even bij z'n staart. De Haan liet spreker Jansen zeggen, dat de Koornbrug de oudste brug zo'n beetje van Leiden was. Ha Daar zat De Haan dan mooi naast; de burgemeester schudde verongelijkt het hoofd. Totdat een paar zinnen verder de aap uit de mouw kwam: pas in de 19e eeuw was „dat bouwwerk" op de brug gekomen. Nee, dan is het goed, knikte de magistraat tevreden gesteld. De brug zelf, zeker, die was erg oud al, ja. Na afloop (vlug nog een paar aangeklede toostjes, maar de champagneglazen waren onderwijl al gedemobiliseerd) werd de heer Vis vanuit het alternatieve Leiden promotie - lievende kamp gevraagd hoe hij het had gevonden. De burgemeester sprak staande recht: „een vreselijk aardige film; dat kan ik zonder aarzelen zeggen". „Hear, hear", bromden z'n collegegenoten instemmend, hoewel ze enkele minuten eerder nog hadden zitten grinniken bij het zien van het blauwe VVV - schild, gehecht aan het bolwerk van directeur Dekker op het Stationsplein. „Ik kan, geloof ik, nog wel een vergelijking trekken", ging de heer Vis helemaal door het dolle verder: „door het oog van de gast, neem ik nu aan, lijkt een vergadering van B en W - twee keer in de week overigens - ook allemachtig veel leuker dan ze in werkelijkheid is „Verdraaid als het niet waar is", had hij nog willen zeggen, maar dat slikte de voorzitter in. „Leiden door het oog van de gast" kroop niet door het oog van de naald. Niks daarvan. De film was integendeel pertinent geslaagd door de hooggekwalificeerde beoordeling heengekomen. Tijdens de vertoning hadden de zwartharige, nogal levenslustige, Bulgaren (op instigatie van een bij de tijd zijnd gemeentelijk curielid) in de koffiekamer van het stadhuis, waar 's middags gemeentelijke bonzen („en die zijn in feite nog belangrijker dan burgemeester en wethouders" deelde iemand mij in vertrouwen mede) de lunch plegen te gebruiken, een pauzeconcert gegeven, waarna ze nog even met een slotcsardas het op hete kolen zittend college bijna voor de voeten liepen. „Ik heb, tussen twee haakjes, wel wat gemist", zei de burgemeester even tevoren nog: „de Lakenhal bijvoorbeeld, notabene hét stedelijk museum". „Ja maar, u zult kunnen aannemen, dat we, gezien het beperkte bestek van twintig minuten, waarbinnen dan nog ruimte is geschapen (hij zei: gecreëerd, T. P. voor streekgebonden commercialtjes, een keuze moesten maken", voerde Ed Jansen aan, zonder met de ogen te knipperen. „En, weet u. Leiden is ook de geboortestad van Rembrandt", gaf heer Adriaan nog als te verwachten informatie. „Ja" zei weer eert ander, „en Laurens Janszoon Coster is in de Haarlemmerstraat geboren". „Zie je wel" riep heer Waal, wethouder, heel attent: „daar heb je 't al! Daar zit Haarlem in. Die man is in Haarlem geboren". Dat wisten we; al is die veronderstelling volgens de deskundigen niet meer staande te houden. Ik bedoel, dat Laurens de uitvinder van de boekdrukkunst zou zijn geweest. Ook burgemeester. Vis had nog nooit de gevelsteen gezien, die ergens in Leidens drukste winkelstraat prijkt. In die buurt moet Coster tegen de muur gemetseld zijn. Nu hangt stevig er, boven de voordeur van nummer 86, nogal ostentatief een fors beeld van een drukker, maar dat is ene Arnoldus Hoogenacker, 1639, „vinder der boeck druckerij". Verwarring. Genoeg voor heer Adriaan Vis, die, ach, wel aan verwarring gewend is geraakt in de loop der jaren. „En nu d'r uit heren; we hebben nog wel wat anders te doen". OPVULPREMIE VOOR EIGENAREN IN WATERWINGEBIEDEN LEIDEN/DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland gaan premies geven aan eigenaren van oude ondergrondse op slagtanks voor huisbrandolie in waterwin gebieden, die deze tanks willen laten legen, reinigen en opvullen met zand. Dat werd gisteren tijdens een persbijeenkomst op het provinciehuis in Den Haag bekendgemaakt. Behalve deze zogenoemde „opvulpremie" zul len ook premies beschikbaar worden gesteld voor eigenaren van oliegestookte centrale ver warmingsinstallaties in waterwingebieden, die willen omschakelen van olie op gas. Een en ander gebeurt in het kader van een ac tie waarmee GS het komend voorjaar willen beginnen om het gevaar van olielekkage in wa terwingebieden zo veel mogelijk te beperken. Volgens GS is één liter olie voldoende om één miljoen liter drinkwater te verontreinigen. In de in Den Haag en Wassenaar gelegen wa terwingebieden bevinden zich, aldus GS, onge veer tienduizend tanks voor huisbrandolie in de grond met een gezamenlijke maximum capa citeit van 37 miljoen liter. Naar schatting is de helft van die tanks buiten gebruik. In de ove rige waterwingebieden in Zuid-Holland bevin den zich nog eens vijftienhonderd olietanks on der de grond. Daarvan zijn de meeste wel in ge bruik. De actie zal van start gaan in een deel van de Haagse wijk Duttende! en in de Wassenaarse wijk Kievitsduin en zal zich verder uitstrekken tot een door GS nader aan te geven gebied. De actie zal geschieden op basis van vrijwilligheid, maar GS tekenen hierbij aan dat de eigenaar van een lekkende olietank in een waterwinge bied aansprakelijk kan worden gesteld voor de schade die de lekkende tank in de grond ver oorzaakt. lanceren van een soort ironisch geleide projectielen, in de hoop, „dat er eindelijk eens een lichtje zal gaan branden bij de stedelijke overheid, omdat het zo niet langer kan". George Gussenhoven - die elke dag de deur uitgaat en zich daarbij afvraagt of hij zich ditmaal zal ergeren of met waardering rondkijken; en meest draait het dan weer op zich ergeren uit - belde me gistermorgen op: „Ja hoor, het is in beweging. Ik heb gehoord, dat m'n groene boek ook al onderwerp van bespreking is geweest op een vergadering van burgemeester en wethouders. Het krijgt een herdruk wegens de bovenmatige belangstelling die er van alle kanten voor bestaat. Het eind van deze week is het boek verkrijgbaar bij een stuk of vijf grote boekwinkels hier ter stede". Dan vertrouwt George W. M. Gussenhoven, die voor onbepaalde tijd zijn schriftelijke gramstorigheid heeft opgeschort in afwachting van voorlopige resultaten (maar inmiddels is hij wel weer zijn geschut aan het laden), dat er enkele honderden exemplaren over de toonbanken zullen gaan, tegen de prijs van enkele luttele guldentjes. Het wegdek van de Langebrug is alweer enkele weken opengebroken. Een doorn in het oog van George W.M. [outes voor ïrvoer ïvaarlijke Itoffen EIDEN Gedeputeerde Rten van Zuid-Holland Hllen de gemeenten in -die kvincie stimuleren veror- piingen op te stellen v< R vastleggen van routes tor het vervoer van gevaar- lke stoffen over de weg. 1 de routes op elkaar te aansluiten, kan de pro- icie de coördinatie van de prdeningen op zich ne- L dit voornemen volgen GS van de aanbevelingen uit ambtelijke nota over het 'oer van gevaarlijke stof- Eind volgend jaar kunnen routes al in kaart zijn ge- fcht, menen GS. de nota wordt verder voor- ïld na te gaan of het aan- stoffen dat „routeplichtig" moet worden uitgebreid, fens bevat de nota de aan- fcling om de minister van Steer en Waterstaat te ver ken het mogelijk te maken igemeente geheel af te slui- voor het vervoer van ge- Mijke stoffen. Momenteel staat deze mogelijkheid niet. Wegens overstelpende jj belangstelling geprolongeerd. Althans het „groenboek" „Leiden, een d( door het rijk gesubsidieerd ^museum 9", van de hand 'an aartsbinnenstedeling George W. M. Gussenhoven, heeft een iaa herc*ruk bereikt. Vorige J- 'week mocht ik deze nota vol kermen en klachten, als giftige slangen, gericht aan de leden van de Leidse gemeenteraad, in deze kolommen introduceren. Het „groenboek" valt (zeker na veelvuldig raadplegen) uiteen in de categorieën „grachten", „bruggen" en „diversen". Zoals men zich zal herinneren, was George W. M. niet karig met het rijd m J v;

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5