Digros laat zich niet betuttelen Matrogoth is weer terug Vier miljoen extra voor huisvesting alleenstaanden 7>IRECTEUR J. VAN DEN BROEK TEGEN GEMEENTE: ifiillHIi S0MHH1@m9 iTAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 EI DEN Het ministerie van volkshuis- isting heeft de gemeente Leiden in het ka- x van de Van Dam-regeling een financiële 45 w eun gegeven van vier miljoen gulden voor bouw en herbouw van een hoeveelheid inden in de stad. De te realiseren wonin- i'undp11 komen ten goede aan de een- en twee persoonshuishoudens, onder wie studenten, werkende jongeren en de zogeheten Moskee- Marokkanen die momenteel de Morspoort- kazerne bezet houden. Zoals wij in de krant van zaterdag schreven is er al eerder overeenstemming bereikt over de herhuisvesting van 25 Marokkanen in Leiden- Noord. Behalve zij zullen eveneens de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) en de Stich ting Huisvesting Werkende Jongeren (SHW) van de extra steun profiteren. De SLS krijgt de beschikking over 11 eenpersoons-units en 34 tweepersoons-units. De verbouwing komt tot stand in panden aan de Groenesteeg, Middelste- gracht, Nieuwe Rijn en Nieuwe Mare. De SHW mag rekenen op 60 eenpersoons-units en 33 tweepersoons-units. Een deel hiervan wordt nieuwbouw, te realiseren aan de Boommarkt, Doelengracht en Morsweg. De Van Dam-een- heden moeten een huur tussen de 150 en 25C gulden opbrengen. 3 CutyEIDEN „Wij laten ons niet be- ittelen. Natuurlijk willen wij het erkea ranchepatroon in ons koopcentrum Mrfe lc' de &emeen*e bespreken. Maar et moet duidelijk zijn dat wij vrij illen worden gelaten in de uitein- iijke bepaling ervan". Dit stelde fe A>igros"directeur van der ®roek f gisteravond op vragen van het ___jvdA-raadslid A. Ranner tijdens :n vergadering van de raadscom- KinAissie voor economische aangele- eg- qenheden. De heer Ranner had enke- schriftelijke vragen aan de Di- iros-directeur opgesteld waarvan de raag in hoeverre de gemeente het ranchepatroon in het koopcentrum 2° Jou kunnen meebepalen, er een was. oals bekend heeft de heer Van der roek het gemeentebestuur onlangs :hooh oorgesteld in overleg te treden over 00* e vraag welke ondernemers zich in de leine shops die in het koopcentrum an de sLangegracht zullen worden in- Sch ericht, zullen vestigen en welke niet. Een deel van de Leidse gemeenteraad is tegen elk overleg met Digros, die op basis van het verstrekken van valse in formatie een vergunning zou hebben bemachtigd. Een ander deel van de ge meenteraad vindt, dat nu de Kroon een uitspraak in deze zaak heeft gedaan, de gemeente min of meer haar medewer king aan de totstandkoming van het koopcentrum moet geven, om verdere ongunstige ontwikkelingen in de hand te kunnen houden. Ondanks enig aan dringen van het VVD-raadslid K. van Duijn was wethouder mevrouw Fase gisteravond niet bereid met de raads commissie te discussiëren over de vraag of het Leidse gemeentebestuur wel of niet met Digros enige vorm van samen werking moet zoeken. Volgens het VVD-raadslid dringt de tijd omdat de heer Van der Broek verklaarde in ja nuari met de gesprekken met de gega digden te willen beginnen. Voorts zit de gemeente met bedrijven in de stadsvernieuwingsgebieden in de maag. Enkele van deze bedrijven, on der meer uit Leiden-Noord en de Kooi hebben inmiddels te kennen gegeven zich in het koopcentrum te willen ves tigen. De heer Van der Broek vond het een goede zaak deze bedrijven in zijn Leidse Digros-vestiging op te nemen. ,,Ik heb er natuurlijk alle belang bij. Het betekent dat ik concurrenten ver lies, terwijl ze hun eigen vaste klanten kring meenemen", aldus de heer Van der Broek. Hij voelde er evenwel niet zoveel voor zich vast te leggen op deze bepaalde groep van ondernemers. „Wanneer ik op deze wijze een bepaal de branche niet vertegenwoordigd kan krijgen, moet ik de vrijheid hebben el ders te zoeken". Ook zonder medewerking van de ge meente verwacht de heer Van der Broek een grote belangstelling bij het Leidse publiek voor zijn vestiging aan de Langegracht. Voor de klanten die met een auto komen, heeft hij de vol gende oplossing: „We laten de voorzijde Direkteur Van den Broek van het centrum vrij om te laden en te lossen. Klanten die alleen zijn, kunnen rekenen op medewerking van een spe ciaal daarvoor aangetrokken perso neelslid, dat op de boodschappen past, terwijl de klant de auto voorrijdt". Ook voor de oplossing van een eventueel boodschappenkarretjesprobleem wordt door Digros gezorgd. „Dat personeelslid kan er gelijk op toezien dat er geen karretjes verdwijnen. Tevens willen we aan de voorzijde in de stoep een soort rooster laten maken waarin de wieltjes verdwijnen bij het verlaten van het koopcentrum", aldus de heer Van der Broek. In antwoord op vragen van het CDA- raadslid W. Bleijie verklaarde de Di- gros-directeur dat hij verwachtte dat zijn vestiging een publiekstrekker zal worden voor het gehele Leidse kern- winkelapparaat. „De enige winkels die zullen gaan lijden onder onze aanwe zigheid, zijn de discount-achtige zaken, zoals Albrecht, die eveneens aan de Langegracht is Bedenkingen tegen vroege verkoop van vuurwerk LEIDEN De Leidse Vuur werkverkopers kunnen van af donderdagavond 27 de cember hun waren slijten. Het college van b en w heeft hiertoe onlangs na overleg met de omliggende gemeen ten besloten. Het besluit viel gisteravond tij dens een vergadering van de raadscommissie voor economi sche aangelegenheden niet in goede aarde bij het PvdA- raadslid A. Ranner en het D'66-raadslid B. Oosterman. Zij vonden dat wanneer vanaf vrijdag vuurwerk zou kunnen worden verkocht, het vroeg genoeg was. „Al die Leidse jongeren gaan natuurlijk ook op vrijdagavond, wanneer het koopavond in de andere ge meenten is, vuurwerk kopen, terwijl de toeloop naar de Leidse bedrijven op donder dagavond ook gigantisch zal worden", voorspelde de heer Ranner. „Wij hebben voor* donderdagavond gekozen, om dat er dan een gespreidere verkoop zou plaatshebben, waardoor de winkeliers iets meer tijd zouden krijgen om de klanten informatie over het vuurwerk te verschaffen", al dus verdedigde wethouder me vrouw J. Fase het besluit. Bijzondere jpeningstijden Ifeestdagen iElDEN In verband met de komende feestdagen is de gemeente Leiden de midden- itand ruimschoots tegemoet- ekomen met een hoeveel- teid bijzondere openingstij- In Leiden mag de midden stand op de volgende dagen iran 18.00 tot 21.00 uur extra loopavonden houden: 28 en 30 november, 3, 4, 19, en 21 de cember. Deze verruiming geldt 'tok voor de markt- en straa- fnandel. iVinkeliers mogen hun zaken bnbeperkt tussen 5.00 en 18.00 uur geopend houden op 29 en j) november, 3, 4, 5, 20, 21, 24, en 31 december. Wat Ifiet nieuwe jaar betreft geldt 'pe regeling ook voor 2, 3 en 4 Een afwijking van faeze regeling is gemaakt voor en 29 december alsmede 5 januari 1980, want op die data mogen de winkels on beperkt open blijven tussen B.00 en 17.00 uur. *Teroïneklant ngerekend [IEUWKOOP De politie n Nieuwkoop heeft gister- lorgen een 19-jarige heroï- »ton.' |>everslaafde van zijn bed licht, op verdenking van aantal inbraken. De jon- :man, die ondermeer wordt irdacht van de inbraak in gemeentehuis van ieuwkoop, is de politie op iet spoor gekomen door een 'hen bekende werkwijze" al- in fo^1*5 de P°litie* r y )e sporen die in het gemeen- ehuis werden gevonden, kwa-, nen overeen met het werktuig ^'1 lat de jongeman placht te ge- "ot iruiken. Dit kwam aan het e^e.' icht na onderzoek in het ge- echtelijk laboratorium in Rijs- vijk. Morgen wordt de jongen 'oorgeleid aan de officier van Half jaar cel voor stelende grondwerker LEIDEN/DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft gis teren een 23-jarige Leidse ZD, grondwerker veroordeeld "■^tot negen maanden gevange nisstraf waarvan drie voor- TT waardelijk met een proef- iyj hjd van twee jaar. De man .stond terecht wegens het t VI Plegen van diefstallen en mishandeling. Be grondwerker werd onder meer de diefstal van een ste reo-installatie verweten. Ook •vhad hij met een ijzeren staaf "geslagen op twee voorbijgan- lers. Drank speelde een be- É^llangrijke rol bij een en ander. HÉ De officier had tien maanden BH celstraf geeist waarvan drie voorwaardelijk. ïn LEIDEN Na een afwezig heid van een half jaar heeft het Leidse „improvisatiethe ater" Matrogoth in het weekend Leiden ondubbel zinnig laten merken dat de groep nog altijd nadrukke lijk aanwezig is in Leiden en dat er gewoontegetrouw op een verrassende manier op een onverwachte tijd wordt toegeslagen. Eén van de leden van Matrogoth voerde een ruim vijf meter hoge flexibele pop mee op het lichaam, begeleid door tromgeroffel van de met maskers uitgeruste andere leden van het straattheater. Dat gebeurde allemaal op de drukke zaterdagmiddag op de van verkeer vergeven Breestraat, zodat de door stroming niet bepaald bevor derd werd. De meeste men sen konden het hoogstaande gebaar van Matrogoth ech ter wel waarderen, ook al werd het langste groepslid door een heethoofdige auto mobilist hardhandig op de hielen gereden. „We wilden even laten zien dat we er nog steeds zijn. Om dat we een paar maanden niets gedaan hebben dacht ie dereen dat we opgeheven wa ren, maar dat is dus niet het geval", licht Frank Berbee, één van de'stuwende krachten achter Matrogoth toe. De basis van Matrogoth ligt in het voormalige marinecomplex aan het Noordeinde. Daar heeft het improvisatietheater in het op den duur te slopen complex schuin tegenover „Troef" een kleine ruimte tot zijn beschikking voor de origi nele activiteiten. Matrogoth is voortgekomen uit een de cur sus „Bewegingstheater" van het LAK-theater, die werd ge geven door Warner van Wely. „Een paar cursisten zijn toen zelfstandig met Warner door gegaan, en dat werd in 1975 de Stichting Matrogoth, zonder Warner van Wely, want die vertrok op een gegeven mo ment naar Amsterdam", aldus Berbee. Matrogoth houdt er geen be paalde filosofie op na, noch streeft de groep naar een spe cifiek doel. „We doen wat we mooi vinden", aldus karakteri seert één van de leden de drijfveer van het improvisatie- theater. Het steeds variërende ledental omvat werkende jon geren, maar ook studenten en scholieren. In de afgelopen ja ren trok Matrogoth regelmatig de aandacht door vrij bizarre acties, vaak gebeurde dat in samenwerking met studenten verenigingen en het Leids Vrijetijdscentrum. Uitgedost in zwarte gewaden en met het gelaat afschrikwekkend en verwrongen beschilderd had de groep vaak veel weg van een aantal middeleeuwse ver schoppelingen, heksen, geke tende moordenaars en strom pelende zieken. De opening Met een ruim vijf meter hoge pop liet Matrogoth dit weekeinde nadrukkelijk haar te rugkeer blijken. van het academisch jaar in de Pieterskerk werd bijvoorbeeld opgeluisterd door woest rond dansende en krijsende Matro- goth-leden, waarvan er één bij de toespraak van prof. Kuenen vanuit de nok van de kerk een schooltas aan een touw voor de neus van de recor magnifi cus liet bungelen. Ook werden er de laatste jaren een paar ex posities gehouden. Erg succes vol was het labyrint dat in de zomer van 1978 in het onder komen aan het Noordeinde werd gebouwd en dat in feite een kunstwerk was waar de bezoeker in rondliep. Een ex positie van Matrogoth die aan het begin van dit jaar in het LAK-theater werd gehouden bleek minder succesvol. De or ganisatoren konden weinig waardering opbrengen voor het scheppende werk van Ma trogoth en na anderhalve week werd het geheel er min of meer uitgezet. „We werken nu eigenlijk liever alleen na alle ervaringen die we in de samenwerking met andere or ganisaties hebben gehad", al dus Frank Berbee. De Reiziger Matrogoth werkt met erg goedkope materialen. Met een bakfiets wordt Leiden regel matig afgestroopt en dan wor den kranten, karton, hout en stoffen verzameld die samen met het gekochte papiermaché en gips in opvallende bouwsels worden samengekneed. Alles wordt uit eigen zak betaald. „We vragen al jaren om subsi die bij de gemeente maar we hebben nog nooit antwoord van ze gehad, zelfs geen afwij zend antwoord", is de klacht van Matrogoth. Ook voor het nieuwste initiatief, de gespeel de tentoonstelling „De Reizi ger" is weer subsidie aange vraagd. „Omdat we daarvoor veel materiaal nodig hebben hebben we een bijdrage van 600 gulden in de kosten ge vraagd aan de de gemeente. De werkelijke kosten zijn 1100 gulden", aldus Frank Berbee. Het spectaculaire stuk De Rei ziger wordt gespeeld op 27, 28, 29 en 30 december. De toe schouwers zullen niet zoals ge bruikelijk passief toekijken, maar zullen door de decors op het marinecomplex aan het Noordeinde worden geleid door de reiziger en de wonder baarlijke reis actief meebele ven. De reis begint bij het hek van het complex, daarna wor den de reizigers naar een bin nenplaats gevoerd waar door Matrogoth een klein theater is getimmerd. Na de voorstelling in dit theater gaat de reis ver-, der, eerst door de hel, vervol gens langs de Mexicaanse le vensboom om weer van de hel bij de komen, dan door enkele grotten om tenslotte bij het water de reis te beëindigen. De dappere doorzetters wacht daar nog een wondermooi eindspel. De inhoud van het stuk staat nog niet helemaal vast, zeker is dat Matrogoth gebruik zal maken van muzie kinstrumenten, opvallende kostuums, veel maskers en Engelse gastspelers. Ook be staat er nog een sterke behoef te aan oude lakens en dekens bij de groep. Wie dat kan mis sen wordt verzocht de familie Berbee te bellen, telefoon 141345. Alle avonden begint de voorstelling om 20.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O en LAK-theater. Matrogoth zal ook in 1980 van zijn penetrante aanwezigheid blijk geven. „We hebben iets bijzonders in gedachten voor de jaarwisseling. De mensen moeten maar goed opletten op oudejaarsavond. Als de finan ciën het toelaten gaan we vol gend jaar ook een enorm dool hof samenstellen", aldus Frank Berbee. Eigen risico De actiegroep „Stop het eigen risico" manifesteert zich zaterdag 1 december in de Leidse binnenstad. Op de Haarlemmerstraat stelt de groep belangstellenden in de gelegenheid vragen te stellen en een protestbrief- kaart te sturen, tegen de plannen van de regering om een eigen bijdrage voor ziekenfondspatiënten per 1 ja nuari 1980 in te voeren. De protestkaarten die en masse naar staatssecretaris mevrouw Veder-Smit van Volks gezondheid zullen worden verstuurd, zijn ook verkrijg baar bij verschillende gezondheidscentra, buurthuizen en dienstencentra. Algerijnse films In het kader van de cyclus Arabische films vertoont het Filmhuis van het Leidse Vrijetijdscentrum morgen de Al gerijnse films „Noua" en „Mektoub" van respectievelijk A. Tol bi'en A. Ghalem. De vertoning van „Noua" begint om acht uur. De film gaat over een jonge boerendochter die zich, door de onderdrukking op het platteland daartoe aan gezet, in de onafhankelijkheidsstrijd werpt. „Mektoub" be gint om kwart over tien. Deze film laat de teleurstelling zien van Achmed, een Algerijn die zijn land verlaat in de hoop in Parijs werk te vinden. Uitwisseling De Leidse school voor M.E.A.O. is thans gastheer voor het Loughborough Technical College uit Loughbo rough, Leicestershire uit Engeland. In totaal acht jon gens en zes meisjes van deze Engelse school zijn gister morgen in Leiden aangekomen. Met hun Nederlandse collegaatjes (vijftien jongens en een meisje van de commerciële richting van de M.E.A.O.) zullen zij wer ken aan een project, dat betrekking heeft op televisie reclame-spots over was- en schoonmaakmiddelen, E.E.G.-auto's en mode voor teenagers. Het bezoek ein digt morgenavond. Appeloog Het poppentheater van Jozef van den Berg komt met „Ap peloog" zondag 2 december naar het LAK-theater. De voorstelling begint om drie uur. Het verhaal gaat over een man die in een kist slaapt. In grote bomen van stof, naast zijn huis, wonen allerlei figuren. Tovenaar Appeloog houdt alles in de gaten. Het verhaal begint, als een klein figuurtje Mannetje Pluim besluit om bij de man in de kist op bezoek te gaan. De bomen luisteren mee. ,Mensch Meier Toneelgroep Theater komt 1 december om half negen met de voorstelling 'Mensch Meier' van Franz Xaver Kroetz naar het LAK-theater aan het Levendaal. 'Mensch Meier' is het haarscherpe verslag van een fa miliedrama, gevat in een heldere, zeer realistische dia loog. Het gaat over Meier, zijn vrouw en zijn zoon. Meier werkt aan de lopende band in een autofabriek, zijn vrouw doet het huishouden, zijn zoon is pas van school en werkloos. Geleidelijk wordt duidelijk, dat de vader vervreemdt van het gezin. Het komt tot een uit barsting, die alles in beweging zet: het huwelijk loopt stuk, de vrouw gaat elders wonen en ook de zoon ver dwijnt. Kroetz schildert de aanzet tot een bewustwor dingsproces van een aantal mensen. Glazen Speelgoed In de Leidse Schouwburg wordt vrijdag 30 november en zaterdag 1 december het toneelstuk Glazen Speelgoed" van Tenhessee Williams opgevoerd. In het stuk wordt het leven geschilderd van een gezin dat de werkelijkheid niet onder ogen durft te zien en daarom wegvlucht in een droomwereld. De moeder leeft voornamelijk in het verle den en houdt zich daardoor nog enigszins op de been, maar vooral de dochter Laura, die kreupel is door een ziekte in de kinderjaren gedraagt zich vreemd als er anderen in de buurt zijn. Ze is geworden als een stukje van haar eigen collectie glazen speelgoed, te teer en te breekbaar als het in aanraking met de harde realiteit komt. In de rollen Jose phine van Gasteren, Marja Lieu wen, Eddy Brugman en Manfred de Graaf. Op beide avonden begint de voorstel ling om kwart over acht De acteurs en actrices van „Glazen Speelgoed" met van links naar rechts: Eddy Brugman, Josephi ne van Gasteren, Jo Dua (regisseur) en zittend: Marja Lieuwen en Manfred de Graaf. Li tera tuurfesti val De Literaire Workshop van bet LAK-theater aan het Levendaal 150 organiseert morgen een literatuurfesti val in het LAK-theater. Op deze avond zullen Joop Waasdorp, Hanms Tentije, Bart Scabot en Ad Zuider ent voordragen uit eigen werk. Er zal ook gelegenheid zijn voor de toeschouwers om gedichten of korte ver halen voor te dragen en er kan met de dichters worden gediscussieerd. Het festival begint om negen uur.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3