let probleem van Friedl Rausch Punch op de vuist AZC verslaat koploper Zian INTRACHT HEEFT TE VEEL SPELERS Zege UEFA- jeugd Nooren zevende ^.'ORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 NOVEMBER 1979 PAGINA 17 avelange kwaad NTEVIDEO De groepsindeling van internationale voetbaltoernooi, dat van ecember 1980 tot en met 10 januari 1981 Montevideo wordt gehouden, heeft de vel opgewekt van Joao Havelange. Braziliaanse voorzitter van de FIFA ver- t poulevorming door middel van loting, at „aan het toernooi» even veel Zuidameri- ise als Europese landen (drie) deelnemen nen niet moet zoeken naar een Zuidameri- is-Europese eindstrijd." Nederland was in- ield met Brazilië en West-Duitsland. De tde groep bestond uit Argentinië, Uruguay Italië. Havelange heeft verklaard, dat de A niet akkoord gaat met de handelwijze de organisatie. „In januari zullen Her- n Neuberger en ik Uruguay bezoeken," al- Havelange. „Tijdens dat bezoek zullen wij irganisatoren op de hoogte stellen van de A-verplichting. Groepsindeling door loting in voorwaarde om het toernooi doorgang te stam ii vinden." IS h( n ho Spaanse t. v. kan wk voetbal niet aan MADRID Manuel Clavero, de Spaanse minister van vultuur, heeft hetparlement meegedeeld dat de Spaanse telvisie in zijn huidige organisatie en met de technische mogelijkheden die er nu in dat land zijn, niet in staat is destrijd om het wereldkam pioenschap voetbal in 1982 naar behoren te veslaan. Hij betoogde dat de noodzakelijke modernise ring van de televisieorganisatie een bedrag van ongeveer tien miljard peseta's (ruim 300 mil joen gulden) zal vergen. Met de huidige techni sche faciliteiten is het onmogelijk om alle wed strijden van het eindtoernooi uit te zenden. Volgens Clavero is de hotelcapaciteit in de ste den waar wordt gespeeld en in de omgeving daarvan wel voldoende om de verwachte twee miljoen bezoekers te herbergen. Zes Britse atleten beschuldigd EDINBURGH Zes Britse atleten zullen zich volgende week moeten verantwoorden tegenover de Schotse amateur atletiekbond. Zij worden er van beschuldigd voor hun deelneming aan de Schotse Highland Ga mes geld te hebben ontvangen. Enkele maanden geleden is er al een onder zoek ingesteld toen de organisatoren van de Spelen ervan werden beschuldigd startgelden aan_amateurs te hebben betaald. De zes atleten zijn Allan Wells, een van de Engelse troeven voor de Spelen van Moskou, alsmede Graham Wiliamson, John Robson, Frank Clement, Chris Black en Nat Muir. De vereniging van Britse atletiekinternationals heeft het zestal er al op gewezen dat zij zich bij het onderzoek moeten laten vergezellen door een advocaat. Volleyballer Blangé blinkt uit GELDROP Het heren volleybalteam van Starlifï heeft zich gisteravond een voudig geplaatst voor de halve finales van de natio nale bekerstrijd. Bij De Lampenier won de Haagse formatie met 3-1 dank zij setstanden van 15- 13, 9-15, 15-12 en 15-7. Fred Blangé was de uitblinker bij de bekerhoudr. Vanavond kunnen de dames van Star- lift zich ook voor de halve eindstrijd plaatsen. Daarvoor moet dan wel gewonnen worden van Quick-Orion. Koopmans zevende op ranglijst WBC MEXICO Op de ranglijst, die de wereld- boksraad (WBC) maandelijk publiceert, neemt de Europees kampioen in het half- zwaargewicht Rudi Koopmans na zijn titel gevecht tegen de Fransman Tafer de zeven de plaats in. De Brit John Conteh is de eerste kandidaat om wereldkampioen Saad Mohamed uit de Vere nigde Staten, die volgend jaar zijn titel moet verdedigen, uit te dagen. Het lijstje van de we- reldboksraad ziet er als volgt uit: 1 John Con teh (Gbr), 2 Eddie Gregory (VS), 3 Lotte Mwa- le (Zambia), 4 Alvaro Lopez (VS), 6 Jerry Mar tin (VS), 7 Rudi Koopmans (Ned), 8 Mustapha Massaga (Oeganda), 9 Mike Rossman (VS), 10 Ngatchou Pergaud (Kameroen). bij gspl krej espr i5™ tANKFURT De A*» liner van Ein- ai< icht Frankfurt, riedl Rausch, eft een merkwaar- probleem: hij téft te veel spelers vraagt zich af wie j tegen Feyenoord de bank moet zet- i. De voor acht edstrijden geschor- Oostenrijkse in- rnational Bruno ezzey mag wel uit- >men in wedstrij- en voor Europese kers en Werner Drant, die in de edstrijd tegen Bo- lum een rode kaart reeg omdat hij een igenstander een el- :boog in het gezicht lantte, is er, vol- ens Rausch, zeker bij. Maar moet hij dan de 19-jarige Ri- gobert Gruber, die Pezzey in het cen trum van de defen sie zo sterk ver vangt, laten vallen? Moet hij in de mid denlinie Werner Lo- rant de voorkeur ge ven, want hij kan toch moeilijk in het eigen Waldstadion het in uitwedstrij den zo graag ge speelde systeem vier-vier-twee hand haven. Terwijl de selectie van Ein- tracht trainde in het stadion Am Riedenwald, de thuisha ven vóór het Waldstadion, dat werd gebouwd voor het toer nooi om de wereldtitel 1974, verdiepte Friedel Rausch zich in zijn problemen. Hij zal zo lang moeten schuiven en in passen, tot hij zijn sterkste for matie kan laten aantrainen. Want uit heel West-Duitsland wordt hem van alle kanten toegeschreeuwd, dat Eintracht de gevaarlijkste tegenstander heeft geloot van alle vijf Bun- desligaploegen, die zijn door gedrongen tot de achtste fina les van het UEFA-Cuptoer- nooi. Die andere vier zijn Stuttgart, UEFA-Cuphouder Borussia Mönchengladbach, Kaiserslautern en Bayern München. Een ongekende weelde voor het Duitse voetbal, waaruit evenwel blijkt dat het, althans wat het UEFA-Cuptoernooi betreft, een overheersende po sitie in het Europese voetbal inneemt. En het zou de hoge heren van de voetbalbond zeer aangenaam zijn, als alle vijf ploegen zouden doordringen tot de kwartfinales, want Duitsland heeft zich in het hoofd gezet dat volgend jaar de UEFA-cup inzet zal zijn in een finale met tweeDuitse teams. Dat vuurtje werd nog aangewakkerd door de ex- bondscoach Helmut Schön, die zonder enige terughoudend heid uitkraamde dat er nau welijks een andere mogelijk heid is, gezien de kracht van het club voetbal in zijn land. rainer Vaclav Jezek, met een ijsmuts op vanwege een lichte verkoudheid geeft Gerard van der .em nog enige instructies. Friedel Rausch zit er maar mee, want hij wil in geen ge val tot de afvallers behoren. Afgelopen zaterdag werd hij - na het verlies de week tevoren tegen Bochum met 1-0, mede veroorzaakt doordat Lorant een kwartier voor tijd werd weggezonden - in het duel met FC Köln gesterkt in zijn zelf vertrouwen. De winst van 3-0, en als doelman Schumacher niet in zo'n grote vorm was ge weest zou Köln met het dub bele hebben verloren, was voor Rausch minder belang rijk dan de wijze waarop zijn ploeg zich manifesteerde: zeer agressief, met opmerkelijk veel opkomende vleugelverde digers. Twee doelpunten van de Koreaan Bum-Kun Cha, die nog steeds geen woord Duits spreekt en altijd een tolk ter beschikking moet hebben, en één van Harald Karger stelden de ruimschoots ver diende zege veilig. Goedkoopste Met die twee zijn meteen de goedkoopste en opvallendste spelers van Eintracht ge noemd. De Koreaan kostte niet meer dan 200.000 mark, en ontpopte zich met zijn vlammend schot en gave techniek als de lieveling van het Frankfurter publiek. Harald Karger, afgestu deerd ingenieur, werd uit een clubje uit de vijfde klas van de amateurcompetitie gelicht en vergde niet meer dan 25.000 mark. Scoren met het hoofd is zijn sterkste kant, waarbij hij verbluf fend hoog van de grond komt. Als hij op de linker vleugel staat, waarover Rausch het met zichzelf nog niet eens is, vormt hij met Cha en Bernd Hölzenbein, met zes treffers topscorer van Eintracht, een levensge vaarlijke aanval. „Dat moet ook wel", aldus Rausch, „want Feyenoord heeft een ijzersterke verdedi ging. Ik bewonderde afgelopen zondag Van de Korput, ik zag dat Wijnstekers niet voor niets in het Nederlands elftal speelt en ik merkte op dat die lange Deen, Nielsen, erg gemakke lijk passeert als hij naar voren gaat. Alleen op links was Fey enoord wat minder sterk, maar ik weet dat Brard een vervanger was voor een ge- blësseerde speler. Jammer dat ik die niet heb kunnen zien. Bum-Kun Cha. de Koreaan die tegen Feyenoord een hoofdrol moet gaan spelen bij Eintracht. Dat zou voor onze rechterspits Cha goed zijn geweest, want hij wordt natuurlijk extra in de gaten gehouden." Trainers willen nog wel eens misplaatst de loftrompet ste ken over een tegenstander om hun eigen ploeg te stimuleren. Daarvan is bij Friedel Rausch geen sprake. „Ik vond Feye noord al goed tegen Utrecht en de ploeg speelde niet eens op volle kracht. Eintracht heeft van alle vijf Duitse clubs in derdaad de sterkste tegenstan der getroffen". Waarmee Rausch te kennen gaf dat zijn ploeg vanavond in eigen stadi on een prestatie zal moeten le veren om niet al halverwege de achtste finales, na de eerste van de twee ontmoetingen met Feyenoord, kansloos te zijn. En daarin zal de goedlachse, maar alleen onverstaanbare klanken voortbrengende Bum- Kun Cha een hoofdrol moeten spelen. HERMAN VAN BERGEM DOETINCHEM Het Neder landse UEFA-elftal (16-18 jaar) heeft gisteravond in Doetinchem de interlandwed strijd tegen de Schotse UEFA- ploeg met 2-1 gewonnen. In de veertiende minuut kwam Schotland door Nicho las op 1-0. Vijf minuten later maakte John Holshuysen van Ajax gelijk. Na rust was het de Spartaan Danny Blind, die Ne derland naar 2-1 schoot. Ne derland zette daarmee in het Vijverbergstadion de eerste stap op weg naar de eindronde van het UEFA-jeugdtoernooi. WEST-BERLIJN De Neder lander Henk Nooren is met Pluco zevende geworden in het „Championat von Berlin", het laatste onderdeel van het internationale concours hippi- que, dat in West-Berlijn werd gehouden. De zege was na een barrage van vijf combinaties voor de in Parijs domicilie houdende Braziliaan Nelson Pessoa. Hij bleef met Fils d'Argent voor zesduizend toeschouwers straf- puntloos. Ook de Westduitser Hendrik Snoek maakte met Rochus geen fout. Hij was ech ter minder snel dan de Brazili- Sportwereld PARIJS Caen (Fra), Zadar (Joe), Panathinaikos (Gri) en Eczacibasi (Tur) hebben zich geplaatst voor de kwartfinales van de strijd om de Europese basketbalbeker voor beker houders (heren). MOSKOU Sergej Lapin, de omroepbaas van de Sovjet- Unie, heeft buitenlandse ra dio- en televisieverslaggevers gewaarschuwd de Olympische Spelen niet tot een platform voor politieke discussie te ma- AMSTERDAM Veertien vertegenwoordigers van natio nale sportfederaties hebben besloten in 1981 te komen tot de oprichting van een over koepelende wereldsportfedera tie. AMSTERDAM Floor Blaauw, coach van het Neder lands caddetten honkbalteam heeft de „coachaward" gekre gen. GRONINGEN AZ'67 heeft een vriendschappelijke wed strijd tegen FC Groningen ge wonnen met 2-0 door treffers van Talan en Kist. Kwalificatie toernooi waterpolo in Bulgarije UTRECHT De FINA heeft definitief Bulgarije aangewezen om het kwalifi catietoernooi waterpolo te organiseren, dat derhalve van 28 april tot 4 mei in So fia zal worden gehouden. De eerste vijf landen plaatsen zich voor de Olympische Spelen in Moskou. In totaal komen twaalf landen dit toernooi in aanmer king. Het zijn (tussen haakjes de plaats die werd behaald tij dens het wereldkampioen schap in Berlijn 1977): Austra lië (9), Is»"' 1 (16), Japan, Egyp te, Cana«_j (14), Cuba (10), Me xico (15). Puerto Rico, Frank rijk, Griekenland (12), Spanje (11) en Nederland (13). an Dekker ledankt IMSTEKDAM Jan Dek- er heeft bedankt voor het utionale basketbalteam. De peler van landskampioen EBBC Den Bosch kan in de lijd dat het nationale team leelnemen aan het kwalifi- atietoernooi voor de Olym pische Spelen in verband met zijn drukke werkzaam- leden geen tijd vrij maken, let toernooi wordt in mei 1980 n Cenève gehouden. De eer- Ie drie plaatsen zich voor Moskou. Jan Dekker is de weede speler van EBBC die ledankt voor het nationale earn. Eerder liet Kees Aker- xx>m de bond weten niet meer n'aanmerking te willen ko len voor de selectie zolang tom Quinn de scepter als •ondscoach zwaait. Boksavonden DEN HAAG De Haagse boksvereniging Leen Hoo sband organiseert ook dit een toernooi voor de tugd. Dit keer gebeurt dat op 1 de cember in de boksschool in de Achter Raamstraat 10 te Den Haag. Er zullen jeugdige bok jes uit Limburg, Assen, Bre da. Den Helder. Rotterdam en Dordrecht in de ring verschij nen voor de wedstrijden die 13.00 uur beginnen. De boksvereniging Kristalijn, eveneens uit Den Haag, orga niseert 3 december de laatste "tateuravond van het jaar. (Van onze sportredactie) HAARLEM Punch uit Delft heeft zijn (En gelse) naam gistera vond wat al te letterlijk opgevat. Na de met 82- 77 (38-42) verloren ont moeting in Haarlem te gen Stars gingen de bas ketballers met elkaar op de vuist. De minder verheffende tonelen volgden op de incinden- trijke laatste minuten van het duel, dat daar voor in alle rust was verlopen. Stars en Punch waren eikaars gelij ke. Eén minuut voor tijd leidde de Haarlemse ploeg met 80-77, toen Punch op eigen helft een inworp kreeg. Sikking speelde snel naar Taylor, die scoorde. De stand zou daarmee op 80-79 zijn gekomen, maar scheidsrechter Staarthof keur de de treffer af. Hij beweerde dat hij de bal in handen had moeten hebben voordat Sikking had mogen ingooien. Een misvatting, want dat is alleen noodzakelijk als de inworp op de helft van de tegenstander is. Coach Luuk Lubeek van Punch maakte dat de arbiter in forse taal duidelijk en kreeg daarvoor een technische fout. Met als gevolg weer twee vrije worpen voor Stars, dat daardoor de eindstand kon bepalen op 82-77. Na afloop bedankte Ruud Geelhoed van Punch in nogal sarcastische be- wordingen de scheidsrechters en liep een van hen, Dishoek omver. Daarop volgde een vechtpartij tus sen bijna alle betrokken spelers. Voor die rake klappen vielen, had den Strong (28) en Parker (29) zich als schutters het verdienstelijkst ge maakt voor respectievelijk Stars en Punch. ADVERTENTIE ALPHEN AAN DEN RIJN AZC/Unique heeft koplo per Zian-Vitesse de eerste ne derlaag uit de lopende hoofd- klasse-waterpolocompetitie toegebracht. In De Dillen werden de Hagenaars met 42 verslagen. In de gebruikelijke heksen ketel die De Dillen toch bij topwedstrijden altijd is, heeft AZC het ditmaal bij zonder moeilijk gehad. Voor al in de eerste wedstrijdhelft was het betere spel voor Zian en kwamen Jan Evert Veer en zijn ploeggenoten uit veel persoonlijke duels als winnaar tevoorschijn. De op eningstreffer was dan ook te recht voor Zian-Vitesse, John v.d. Bosch reageerde attent op een slecht gestopt schot van Veer op invaller-doel man Jos v.d. Heuvel. Een omkeerfout van Aad van Mil bracht AZC kort na de eerste her vatting in balbezit en uit een snelle uitbraak kon Erik Noordegraaf uit de tweede lijn de gelijkmaker sco ren. Deze periode ging de strijd ge lijk op en kregen beide ploegen meerdere kansen. Door een te ge haast schot verzuimde Goudena Zian aan de leiding te brengen en een te zwakke inzet van John v.d. Bosch kon door de AZC-doelman worden gestopt. Ook AZC miste in deze periode meerdere kansen, Ed van Es schoot rakelings naast, ter wijl Erik Noordegraaf van afstand de paal trof. Bovendien verzuimde de thuisclub een numerieke meer derheid te benutten. In de derde spelperiode legde AZC de basis voor de overwinning. Juist jop het moment dat Zian de leiding leek te heroveren, Metz schoot op de lat, kon AZC uitbreken en hoe wel een schot van aanvoerder Buunk in eerste instantie uitstekend door Misdorp werd gestopt, werd de verdediging uitgespeeld. Erik Noordegraaf passeerde na een snelle aktie met Strobcer de verdediging en scoorde zijn tweede treffer. Bal verlies voor AZC, dat de overigens goed leidende scheidsrechters een luidkeels hi-ha enz. opleverde, leid de een Zian-offensief in. Te zwaar verdedigen van Noordegraaf koste hem 45 strafseconden en bood de Hagenaars kans op de gelijkmaker. Een kans die niet werd benut, want onnauwkeurig plaatsen stelde Buunk in staat, na een snelle sprint, de marge te vergroten. Een marge die interim-coach 't Hart groot genoeg achtte om, voor het eerst, een wissel toe te passen. Met Ron de Vogel voor Frank v.d. Ak ker, bleef AZC ook in het laatste kwart de betere ploeg, die de Zian- aanvallen goed opving. Een ge zichtsblessure van Ton Buunk, waarvoor het spel enkele minuten onderbroken werd. liet de aandacht van AZC-verdedigers even verslap pen. Jan Evert Veer maakte hier van dankbaar gebruik en bracht zijn ploeg na een prachtige aktie op 32. AZC bleef aandringen, een snelle combinatie werd onreglementair onderbroken, wat een man meer tot gevolg had en ditmaal had Zian hierop geen antwoord. Gijze Stro- boer bracht de stand op 4—2. Kansen op een beter resultaat kreeg Zian in de slotfase nog wel, maar men geloofde er zelf niet meer in. waardoor o.a. een man meer niet werd benut en door te lang aarzelen met schieten nogmaals een kans verloren ging. Goeie hint van de Sint: maak uw adressenlijstje nu compleet. Dus mèt postcodes erbij. Makkelijk als u pakjes gaat versturen. Gebruik'm goed. pttpost

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17