Weinig interesse bij Turkse bevolking voor bezoek van paus Johannes PaulusII Brezjnjev geeft toe: het gaat slecht met Russische economie Nog honderden rebellen in moskee Sjah kan spoedig New York verlaten Artsen en verpleegsters verjagen postende stakers bij Londens ziekenhuis Beslissing modernisering kernwapens uitstellen UITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 NOVEMBER 1979 PAGINA 15 Kritiek Pravda op Sovjet-spoorwegen MOSKOU Het Russische partijblad Prava heeft gisteren kritiek geleverd op de gang van zaken bij de spoorwegen. Als gevolg van diefstallen op grote schaal, wordt de staat, volgens de Prava, ernstig benadeeld. De misstanden zouden te wijten zijn aan on verschilligheid van het personeel. Vaak zou den onderweg niet alleen onderdelen van de treinen, maar ook goederen uit laadkisten verdwijnen. Boendien zouden veel goederen bederven doordat de verzendingen nodeloos worden vertraagd, aldus de Pravda. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft dit jaar een graanoogst geproduceerd van slechts 179 miljoen ton, een vierde minder dan de recor- doogst van vorig jaar (237 miljoen ton). Dit heeft de Russische president en partijleider Leonid Brezjnjev gisteren bekendgemaakt. Brezjnjew zei dat in termen van graanproductie dit jaar „zeer moeilijk" was. Hij weet de slechte oogst aan de „grillen van het weer, waarvan de grote graangebieden van ons land in sommige jaren te lijden hebben". Westerse deskundigen in Moskou wijzen erop dat het weer inderdaad een belangrijke rol speelt bij de graanproductie in de Sovjet-Unie. Zij menen echter dat het land tevens te lijden heeft van grootscheepse mechanische manke menten, tekorten aan onderdelen voor land- bouwmaterialen, inefficënte oogstmethoden, te korten aan mankracht, gebrekkige transport mogelijkheden en opslagprocedures die zo ver tragend werken dat de oogst vaak op het land of op spoorwegemplacementen staat te rotten. Het slechte oogstresultaat van dit jaar kwam overigens niet geheel onverwacht. Russische functionarissen hebben al eerder te kennen ge geven dat de voorgenoemen 227 miljoen ton niet zouden worden gehaald. Het is echter de slechtste oogst geworden sinds 1975, een ramp jaar toen slechts 140 miljoen ton van de velden werd gehaald en een flink beroep moest wor den gedaan op de Amerikaanse graanmarkt. Brezjnjev maakte het slechte oogstresultaat be kend in een toespraak tot het Centrale Comité van de partij, aan de vooravond van de presen tatie van de jaarlijkse begroting aan het parle ment. In zijn toespraak wees hij er tevens op dat de Russische economie op veel gebieden spanningen vertoont, en hij liet doorschemeren dat de economische doelstellingen voor volgend jaar zullen moeten worden verlaagd. De econo mische groei van dit jaar loopt al ver achter op de plannen. De industriële produktie had vol gens de verwachtingen in 1978 met 5,7 procent moeten groeien, maar over de eerste drie kwar talen van het jaar lag het feitelijke cijfer rond de 3,5 procent. De olieproductie van de Sovjet- Unie zal volgens Brezjnjev op 858 miljoen ton uitkomen: 8 miljoen ton minder dan de doel stelling en slechts 2 procent meer dan vorig jaar. De 72-jarige leider verheelde niet dat, on danks grote injecties van kapitaal en man kracht, de Sovjet-economie niet de verwachte resultaten zal boeken. DJEDDAH Uit zeer goede bron is ven. Ze zijn goed bewapend en heb- enkele gijzelaars hebben. Alle uitgangen van de moskee wor- in Mekka vernomen dat zich in de ben veel levensmiddelen en munitie, den nu bewaakt, kelders van de moskee in Mekka die zij dagen voor de overval al naar In de eerste week van de bezetting Gezien het lot dat hun wacht, is het u nog 200 moslimrebellen bevinden, en de kelders en riolen van de moskee heeft de nationale garde van Saoedi- niet waarschijnlijk dat zij zich zul- Jniet „een handjevol" zoals de Saoedi- hebben gebracht. Arabië al 300 rebellen gedood of ge- len overgeven voordat zij hun laat- Ische autoriteiten willen doen gelo- Het is ook mogelijk dat zij nog vangen genomen. ste mimi tie verschoten hebben. jNederlanders lin Teheran in Igoede welstand (Van een onzer verslaggevers) TEHERAN/DEN HAAG De Nederlandse kolonie in Iran, die uit 59 mannen, 42 vrouwen en vier kinderen bestaat, verkeert in goede welstand. Dit heeft ambas sadeur W.S.J. Campagne vanuit Teheran laten weten aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag. Van de Nederlanders wonen er 44 in de hoofdstad, onder wie veertien vrouwen, die getrouwd zijn met Ira- niërs. Naast de genoemden vertoeven er nog meer Ne derlanders binnen de gren zen van Iran, namelijk be manningen van helicopters en baggerschepen. Hun aan tal is niet precies bekend. De regering voelt er niet voor de ambassadeur uit Teheran terug te roepen voor consulta tie om zo te protesteren tegen de bezetting van de Ameri kaanse ambassade, aldus een woordvoerder van het depar tement. Men wijst erop dat een dergelijke protestactie vermoe delijk niets uit zou halen, ter wijl de aanwezigheid van de ambassadeur in deze moeilijke tijd van wezenlijk belang wordt geacht. Vanuit de Amerikaanse ambassade is dit een da gelijkse aanblik: een joe lende menigte die anti- Amerikaanse leuzen schreeuwt en portretten van geestelijk leider Kho- meiny meevoert. Een Iraanse demonstrant beeldt een parodie op Un cle Sam als duivel uit voor de Amerikaanse am- bassado In Teheran. Daarnaast een spotprent van de sjah wiens uitleve ring door de bezetters van de ambassade wordt geëist. NEW YORK De medische behandeling van de sjah, de verwijdering van een laatste galsteen, is zo goed verlopen, dat de ex-vorst van Iran mogelijk deze week al het New Yorkse ziekenhuis kan verlaten. De komende dagen wordt onderzocht of er nog fragmenten van de steen zijn achterge bleven en of er andere complicaties optreden. De bestraling van het gezwel in de hals is vorige week al beëindigd. De Washington Post publiceerde gisteren de uitlating van een ziekenhuisfunctionaris die gezegd had dat de sjah vandaag of morgen zou vertrekken. President Carter heeft gisteren geklaagd over de behandeling van de gijzelaars in de ambassade in Teheran. Volgens Carter worden de gijzelaars gestraft als zij spreken en zijn ze zelfs met pistolen bedreigd. Carter noemde de behandeling „onterend". De gevangenen worden al 23 dagen met gebonden handen en voeten in gijzeling gehouden. De studenten hebben explosieven bij zich die zij tegen de gijzelaars kunnen gebruiken in geval van een bevrijdingsactie en zij zouden de ambasade hebben onder mijnd. Carter maakte ook duidelijk dat de eer van zijn land op het spel staat en dat hij niet zal buigen voor chantage, ongeacht het risico voor de gijzelaars. Ook als de gijzelaars ongedeerd vrijkomen is de kwestie hiermee nog niet afgelopen. Voorlopig blijven de Verenigde Staten echter de voorkeur geven aan tactische overwegingen: zij wachten tot het eind van de week op een debat in de Veiligheidsraad, die gisteren na een korte bijeenkomst werd verdaagd tot vermoedelijk zaterdag. Mi nister Vance zal dan in de raad mogelijk zijn Iraanse collega Bani-Sadr ontmoeten. Volgens ayatollah Khomeiny is de Veilig heidsraad echter niet bevoegd in de zaak van de gijzelaars. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Dokters en verpleegsters van het Charing Cross-ziekenhuis in de Lon- dense gemeente Fulham zijn er in ge slaagd de stakersposten, die daar sinds vijf weken de ingangen versperren, te ver drijven. Het medisch personeel en zelfs enkele ongeneeslijke zieke patiënten hou den nu zelf de wacht voor het ziekenhuis om leveranciers van stookolie op te van gen en er voor te zorgen, dat de onmisbare brandstof wel degelijk geleverd wordt. Maar de 55 technici van Charing Cross Hos pital zijn nog niet van plan hun wilde staking op te geven. Openbare protesten schijnen hun niet te deren. De stakers geven zelfs geen ge volg aan het bevel van hun vakbond om zon der verwijl weer aan het werk te gaan. Dit conflict werd vijf weken geleden veroor zaakt door het ontslag van een lid van het technische onderhoudspersoneel, dat gewei gerd had om een nieuwe luchtfilter te plaat sen in een van de operatiezalen. De stakers probeerden het ziekenhuis te iso leren. De tankwagens, die stookolie aanvoer den, werden nog maar sporadisch doorgela ten. Hierdoor ontstonden problemen, niet al leen wat betreft de verwarming van het zie kenhuis, maar ook voor de keukens, de was serij en de sterilisators. Het moderne Charing Crossziekenhuis werkt nu op minder dan halve kracht. Er kunnen geen operaties meer gedaan worden. Meer dan de helft van de 787 bedden zijn niet in gebruik. Acht te vroeg geboren babies wer den elders in veiligheid gebracht. Een protestbetoging van 250 dokters, ver pleegsters en enkele kankerpatiënten heeft tot gevolg gehad, dat de stakersposten de plaat gepoetst hebben. Nieuw abortusproces in Spanje MADRID Een maand na- ces voor tegen 13 vrouwen, we- dat feministische demonstra- gens onwettige abortus, ties op grote schaal leidden De aanklagers eisen tegen een tot de verdaging van een 50-jarige moeder van negen groot abortus-proces in het kinderen 29 jaar gevangenis- noorden van Spanje, bereidt straf. Zij wordt beschuldigd de staat nu in Madrid een pro- van het uitvoeren van de abortussen. Onder de beklaag den bevindt zich ook een we duwe, tegen wie drie jaar is- geëist wegens het doorgeven van het telefoonnummer van de vrouw die de abortussen uitvoerde. KOPENHAGEN De Deense re gering heeft gis teren laten we ten, dat het de NAVO zal voor stellen om de be slissing over de modernisering van de kernwa pens in West-Eu ropa een half jaar uit te stel len. Volgens minister van buitenlandse zaken Kjeld Ole- sen kan in die zes maanden met de Sovjet-Unie wor den onderhandeld DEENSE REGERING: over ontwape- Oleson, bestaat er ning. „Maar wan- geen alternatief neer de Sovjet- meer voor de in- Unie faalt deze stallatie van nieu- gelegenheid aan we kernwapens in te grijpen", aldus West-Europa. (Van onze speciale verslaggever Piet Tummers ANKARA De reis van paus Johannes Paulus II naar Turkije, die vandaag is begonnen verschilt dui delijk van zijn reizen naar Polen, Mexico, Ierland en de Verenigde Staten. Dit maal stromen geen pelgri merende mensenmassa's naar de drie grote steden Ankara, Istanbul en Izmir, diè door de paus worden bezocht. Hij speelt geen thuiswedstrijd voor eigen volgelingen, doch bevindt zich in een land waar offi cieel godsdienstvrijheid heerst, maar waar christe nen op zijn zachtst gezegd niet helemaal voor vol worden genomen. Er is dan ook nergens getimmerd aan hoge podia met altaren op plekken, waar plaats is voor enorme volksmassa's. Nergens hangt een geel- -witte pauselijke vlag. Het pauselijke bezoek lijkt de massa van de Turkse bevol king weinig of niets te inte resseren. De chauffeur van de taxi die ons van het vlieg veld naar het hotel bracht, had er zelfs nog niets over gehoord. „Wordt dit dan het tweede bezoek van Paulus VI aan Turkije?", vroeg hij ons, nadat hij zichtbaar zijn ge heugen had gepijnigd. Dat Paulus VI al meer dan een jaar geleden overleden is en aan zijn tweede opvolger toe is, was nieuw voor hem, maar erg onder de indruk bleek hij er niet van te zijn. De Turkse regering komt het pauselijk bezoek op dit ogen blik minder goed gelegen. Terwijl Vaticaanse woord voerders volhouden dat de paus door de Turkse regering is uitgenodigd, valt aan Turkse zijde te vernemen, dat het initiatief nauwelijks twee weken geleden van het Vaticaan is uitgegaan en dat men in Ankara eigenlijk voor het blok is gezet. Tur kije, dat prijs stelt op goede verhoudingen met het wes ten, kon moeilijk het verzoek om een uitnodiging afwijzen. De belangrijkste Turkse krant, Hurriyet, schreef gis teren, dat de paus een ver keerde datum voor zijn be zoek heeft gekozen. Zoals be kend, is bij deze keuze uitge gaan van de feestdag van St.- Andreas, patroon van de oos terse kerk,- iets wat de over grote meerderheid van de Turken niets zegt. Burgers van Ankara poseren met een krant die naar aanleiding van het dreigement aan de paus de kop voert: „Gaat hij doden of wordt hij gedood". Iedereen hoopt nu maar dat Johannes Paulus II geen on doordachte dingen zal doen, zoals zijn voorganger Paulus VI. Deze viel in 1967 bij zijn bezoek aan de Haya Sofia spontaan ter aarde om de grond te kussen van wat eens de hoofdkerk der christen heid was. Zo'n gebaar zou nu niet in goede aarde vallen en zou ernstige gevolgen kun nen hebben, nu van Iran uit de bij sommigen latent aan wezige anti-christelijke ge voelens worden aangeblazen. Turkse terroristen hebben het dreigement laten horen, de paus te zullen ontvoeren tijdens zijn bezoek. Het maakt de taak van de min derheidsregering van Demi- rel er niet eenvoudiger op. De aandacht van de meeste Turken is momenteel gericht op andere dingen, zoals de gebeurtenissen in het buurt- land Iran en de heiligschen- nende daden, die verleden week in Mekka zijn gepleegd. Het eigen land zorgt trou wens ook voor de nodige op winding. De drie grote steden van Turkije, die de paus be zoekt, zijn haarden van ter roristen, waar gemiddeld vijf doden per dag vallen. In de straten van de grote steden wemelt het van gewapende militairen en politie-patrouil- les. Tot nu toe hebben de Turkse massa-media weinig aan dacht besteed aan de ontmoe ting tussen de patriarch van Constantinopel, Demetrius I, en de paus van Rome. Het aantal christenen in Turkije wordt door de leiding van de orthodoxe kerk geschat op een miljoen, maar een schat ting van 250.000 lijkt dichter bij de waarheid te zijn. Van hen behoren er 25.000 tot de rooms-katholieke kerk. De bevolking van Turkije telt te gen de 45 miljoen zielen. Officieel heerst er gods dienstvrijheid, maar hetgeen de naar Nederland gevluchte christen-Turken hebben ver teld wekt de indruk, dat die vrijheid van kleine, in de di-" aspora levende christenen te midden van een islamitische wereld slechts betrekkelijk is. Anders dan twaalf jaar gele den toen de Turkse regering Paulus VI zeer formeel tege moet trad, heeft de huidige regering met aan het hoofd president Fahri Koroturk en minister- president Demirel zich ingespannen om Johan nes Paulus II een waardig onthaal te bieden. Rekening houdend met de gevoelens van de bevolking en haar geestelijke leiders, laat men dit onthaal niet zozeer de paus van Rome dan wel het hoofd van de Vaticaanse staat ten deel vallen. Wat dat betreft is Turkije welwillender dan Grieken land, waar het opperste ge rechtshof onlangs de plannen van premier Karamanlis heeft gedwarsboomd, om di plomatieke betrekkingen met de Heilige Stoel aan te kno pen. De beslissing zou onder druk van de orthodoxe kerk in Griekenland zijn genomen en dat maakt duidelijk, dat de weg naar een hereniging, ondanks de vriendschapsbe tuigingen tussen Rome en Constantinopel deze week, nog zeer lang kan zijn. Aard schokken in Iran WASHINGTON De Ameri kaanse geologische dienst heeft gemeld dat zich gisteren een tweede zware aardschok in het noordoosten van Iran heeft voorgedaan. Deze had de kracht van 7.3 op de schaal van Richter. Het epicentrum zou liggen op 720 km ten oos ten van Teheran. Eerder op de dag had het officiële Iraanse persbureau Pars melding ge maakt van een schok met een kracht van 5.4 op de schaal van Richter rondom de stad Masjad in het noordoosten van Iran. Betico Croes voorzit ter Antilliaans parle ment WILLEMSTAD Het parle- ment van de Nederlandse An tillen heeft Betico Croes giste ren voorgedragen als haar nieuwe voorzitter. Croes is lei der van de Arubaanse politie ke partij MEP. Croes wordt de opvolger van Frans D. Figaroa. Hoewel pre mier Van Agt het afgelopen vrijdag nog niet wilde bevesti gen, is het op de Antillen een publiek geheim, dat Figaroa op 1 december zal worden be noemd tot gezaghebber van het eilandgebied Aruba. Spaanse socialisten willen onderzoek Baskische gevange nen MADRID De Spaanse Soci alistische Partij PSOEheeft gisteren in het parlement voorgesteldeenparlementaire commissie in te stellen, die de situatie van de Baskische ge vangenen is Spanje moet on derzoeken. Ook heeft de PSOE de Spaanse regering vragen gesteld over de gezondheids toestand van de Baskische ge vangenen. Politieke waarnemers be schouwen het voorstel van de Spaanse Socialisten als een ge baar van goede wil tegenover de Baskische afscheidingsbe weging ETA Politico-Militar, die nu al 16 dagen het Spaanse parlementslid Javier Ruperez in gijzeling houdt. De ETA eist in ruil voor zijn invrijheidstel ling de vrijlating van zes van haar leden die in de gevange nis zitten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15