'Servies bepaalt ide sfeer aan tafel Bij feestelijkheid hoort bruisende wijn Achttien recepten bij de slager HUNNENLAND LEIDSH COURANT WOENSDAG 28 NOVEMBER 1979 PAGINA 11 De Stichting Voorlich tingsbureau Vlees heeft 18 grote gekleurde briefkaarten in een mapje uitgegeven, waarop aan de achterkant een recept staat van Henk Molenberg. Ze zijn ontworpen voor drukke en rustige dagen. Biefstuk met champignons en sherrysaus bijvoorbeeld is in een zucht klaar. Vlaamse riblappen daarentegen moeten sudderen. Voor heel snel en restjesverwerking volgt hier het recept voor „harde bolletjes met vleeswaren-ragout". Een uitstekende maaltijd bijvoorbeeld voor de zaterdag, als ook de huisvrouw het wat makkelijk wil hebben: Benodigdheden: 10 harde bolletjes van de bakker, 1 ons ham, 1 ons pekelvlees, 1 ons fricandeau, 1 ons gebraden gehakt, 2 eetlepels gehakte peterselie, 1 eetlepel zoete ketjap, 1 theelep>el sambal oelek, 2 sjalotjes of 1 middelgrote ui, 50 gram boter of margarine, 50 gram bloem, 0,5 liter melk, eventueel peper en zout. Snij de kapjes van de bolletjes en bewaar ze zuinig. Hol de broodjes geheel uit en snij alle vleeswaren in piepkleine stukjes. Fruit in boter de ui of de sjalotjes goudbruin met de sambal. Strooi de gezeefde bloem erover en laat de saus indikken met de melk. Roer de ketjap en de stukjes vleeswaren erdoor. Voeg tenslotte de peterselie toe. Proef even of het mengsel pittig genoeg is; misschien moet zout en peper worden toegevoegd. Vul de broodjes met de ragout en bekroon ze met het kapje. Beboter een bakblik en kwast de broodjes in met boter. Geef ze de tijd in de oven knapperig te worden. Serveer met een tomaten-komkommersla. Het mapje is te koop bij de slager voor 2,50. Elk bruidpaar in spe en misschien ook vele andere mensen die een eigen huis houden willen opzetten, staan op een goed moment voor het blok: welk soort servies zal ik kopen? Som mige gelukkigen krijgen van ouders of familieleden de kopjes en de schoteltjes mee, maar over het alge meen komt het op eigen aanschaf en in elk geval ei gen keuze aan. De eettafel is een trefpunt, zelfs in een tweepersoonshuis houding. Daarom besteedt men er graag wat aandacht aan. Wat komt er op de ge dekte tafel? Porselein of aar dewerk, glas of kristal, zilver of plate, plastic of tafellinnen? Meestal besluit de beurs. Als hoofdgroep echter is servies goed het meest „toonaange vend". Men zou een vijfjaren plan kunnen ontwerpen door „sparend" te beginnen. Bij een bezoek aan een ver trouwde winkelier valt raad te vragen over voor- en/of nadelen van aardewerk of porselein. In het algemeen is porselein duurder dan aarde werk, maar goedkoper in het gebruik. Het kan nog eens op de grond kletteren zonder te breken. Niettemin zal ook het porseleinen servies in de loop der jaren aanvullingen nodig hebben, zodat het vertandig is zich te voorzien van een be kend merk dat kan worden bijbesteld. Voor „sparend" ko pen geldt hetzelfde: men be gint met b.v. zes borden en twee schalen. Loopt de spaar rekening op, dan kan het ser vies worden uitgebreid. Eén telefoontje en er komt een bij passende juskom op tafel. Ser viezen echter zijn ook onder- Nieuw Wedgwood met accessoires ter vervolmaking van een verzorgde tafel. hevig aan mode, wat niet be tekent dat men zich daarvan iets moet aantrekken. We hebben een tijd gehad dat boerenservies en de houten borden „in" waren. Inmiddels hebben een heleboel mensen genoeg van de Franse ee thuisjes, waar men een stuk vlees op een houten bord krijgt opgediend. De „aha-belevenis" is daar een beetje af, zodat we thuis ook niet meer zo juichen over dit kwasie-bistrogebeuren. We gaan degelijk over op vuurvast, vlamvast en oven vast, wat overigens veiliger kopen is dan naamloos porse lein, Een anoniem produkt is meestal niet het beste. In elk geval: laat u voor elke aan koop van betekenis voorlich tten door een detaillist die van wanten weet. Tijd némen voor een besluit is nooit weg. Prospectussen verzamelen evenmin. Goede, belangrijke en betrouwbare fabrieken stellen ze gratis ter beschik king aan hun detaillisten. Vakwinkeliers weten ook veel over technische facetten. De techniek maakt duizeling wekkende sprongen vooruit. Er zijn verschillen tussen vuurbestendig en ovenbesten- dig. Dat geldt niet alleen voor porselein, maar ook voor glas. Miljoenen worden er gespen deerd aan vakantiereizen naar het buitenland en me nigeen komt „verrijkt" terug omdat hij nieuwe kostjes heeft leren kennen, waarbij het niet alleen gaat om wat er gegeten of gedronken wordt, maar ook hoe het wordt gegeten en waarvan of waaruit. Een ge- grillde forel smaakt beslist niet van een smoezelig wit „porseleinen" bord waar een scherf af is. Men kan erom la chen of ermee spotten, maar feit blijft dat servies en glas werk moeten passen bij wat erop of erin komt. Wijn smaakt niet uit een plastic be ker. Echt kristal (100 procent handwerk) is zo duur dat bij na niemand er meer aan hoeft te denken, tenzij het erfgoed is. Daartegenover staat dat de glasfabricage zo is geperfecti oneerd dat er prachtige vor men op de markt zijn, die bij na niet te onderscheiden zijn van „echt". Over couvertartikelen en ta fellinnen is verder niet zoveel te vertellen. Wit tafellinnen geeft de meeste mogelijkhe den. Kleurige dessins, die groot zijn uitgevallen, doen onrustig aan en beperken de servieskeuze. Ruitjes passen weer niet bij bloemetjesbor den, tenzij men met zulke ex quise zaken omspringt, dat juist het contrast leuk is. Stip peltjes op tafelgoed staan leuk bij gebloemde kopjes en scho teltjes voor het ontbijt. Pro- vengaals ondoorzichtig bruin glaswerk kan op boerenbont; genopte placemats verdragen gestreepte servetjes, vooral als de theemuts eenzelfde nop: vertoont. Wie dol is op een gekleurd tafelkleed, kan leuk uit de voeten met aardewerk in fel afstekende kleur, b.v. rood op groen. Verfijnd roomkleurig Wedgwood (Qu- eensware) heeft recht op een tafelkleed met groene klimo pranken gedecoreerd. „Napo leon Ivy" (Wedgwood dessin met klimopbladeren en -ran ken, eertijds door Napoleon op Elbar gebruikt) komt het mooiste uit op wit damast. Bij het porselein van Arzberg is een rentree van blauw. Fran co Pozzi, een Italiaanse fabri kant, maakt servies „Primalu- na" van het zogenaamde „sto neware", een harde kera- mieksoort in strakke vormen. De kleuren zijn zwart en wit (mooi in modern interieur). Importeur: Porfasa-de Bilt, Herenweg 55, Heemstede. Tel. 023-290360). Dezelfde impor teur bracht ook de in Duits land vervaardigde mondge- blazen glazen op de markt. Waanzinnig veel mogelijkhe den voor waanzinnig veel in terieurs. Ook gewoon voor het gezin of een vriendschappelij- ke hap met buren. Iedereen zit graag aan een fraaie dis, het basiswerk voor een paar plezierige uurtjes. Energiebewust zwemmen Een zwembad in de tuin, ak koord. Een overkapping tegen afkoeling, bladeren, stof, nog beter. Maar het allernieuwste brengt de Duitse firma Vöro- ka uit Eppingen-Mühlbach: een overkapping, waarin smalle buizen zijn aange bracht. U begrijpt het al, het zwemwater wordt door die buizen geperst, de zon ver warmt de buizen en dus het water en u zwemt van ener- giezorgen verlost in lekker lauw water. Er doemt weer een reeks feestdagen op, die dit jaar bijna een korte vakantie vormt... In de vakantie mag men zich iets gunnen, voor al als de kerstlichtjes gaan twinkelen. Culinaire tijd schriften krijgen regelma tig vragen over de feeste- lijkste aller wijnen, cham pagne, en de juiste manier om die te drinken. Daaruit blijkt dat velen nog niet be kend zijn met een aantal voorwaarden, waardoor het tot zich nemen van een champagne aan de dis een nog groter genot met zich mee brengt. Prins Henry Melchior de Po- lignac, eigenaar van het Cha teau Pommery en Greno mid den in het champagnegebied in Reims, weet er alles van. Op zijn chateau, dat een ver kleinde versie is van het voormalige kasteel van de Hertog van Windsor in Enge land, bezit deze volle neef van de vorst van Monaco schitte rende kelders waaruit hij champagne verkoopt om zijn landgoed in stand te kunnen houden. „Deze koninklijke wijn", zoals de prins zegt, „kun je overal en altijd drin- Een champagne-ontbijt klinkt wat snobistisch, maar het is wel een uitje dat er zijn mag... Wie zijn weekendgasten eens bijzonder wil onthalen, serve- re champagne bij een eenvou dige ochtendmaaltijd van cro- isants, diverse broodjes en meloen toe. Een goed idee, vooral als die gasten zakenre laties zijn, van wie men het min of meer moet hebben... Ook een heel lekker ochtend drankje is een „cocktail" van champagne en jus d'orange. U weet misschien wel dat champgane gekoeld, maar be slist niet onderkoeld mag worden gedronken. Ideaal is een temperatuur van 6 a 8 graden C. Daartoe kan men de fles het beste een half uur voor gebruik in een emmer met smeltend ijs zetten. „Voor het uitschenken", zegt de prins, „de fles liefderijk in het ijs wentelen, zodat de temperatuur gelijkmatig ver deeld wordt en het eerste glas even sprankelend is als het laatste". Dit sprankelen moet het „maken". Bij het openen van de fles moet deze zelf worden gedraaid (en dus niet de kurk). De koolzuur moet zachtjes kunnen ontsnappen. Een ober in een sjiek restau rant die de kurken laat „knal len", slaat zijn gasten niet hoog aan. Het is onhoffelijk. Champagne wordt geserveerd in flutes of (nog beter) in een kristallen tulpglas, waardoor het bouquet nog meer tot zijn recht komt. Het glas mag maar voor tweederde gevuld zijn om het mousseren te be houden. Het zou zonde zijn als de glazen overliepen. De cou pe of het ondiepe champag neglas, waarin de wijn vroe ger nogal eens werd geschon ken is niet zo geschikt omdat het koolzuurgas te snel ont snapt. Champagne is de enige wijn die gedurende het hele diner mag worden geschonken. Maar zé moet wel van ver schillende „soort" zijn. Als aperitief en bij het voorge recht is het meest bekend de „brut zonder jaartal". Is de oogst in een jaar bijzonder goed, dan wordt een vintage (jaartal) champagne gemaakt de z.g. „Brut-millesimé", zoals De Prince de Polignac in een der gangen van zijn immense kelders, waar de flessen door de keldermeester regelmatig een kwartslag worden gedraaid om bezinksel te gen te gaan. in 1973 en 1976. Deze is, het ligt voor de hand, beter maar ook prijziger dan de „brut zonder jaartal". Champagne sec en demi-sec zijn iets zoe ter, maar laten zich zeer goed drinken bij verschillende spij zen om te eindigen bij het dessert met een Carte-Blan- che. Maar niemand zal het de gastheer kwalijk nemen als hij een (droge) witte wijn schenkt bij vóór- of visge recht, een bordeaux of bour- gonje bij vlees of wild en al leen bij het dessert een cham pagne met „eigen karakter", waarvoor iedere goede wijn handelaar informatie kan ge- Het is altijd verstandig naar een erkend wijnhuis te gaan voor speciale wijnen, omdat deze soms de hand hebben kunnen leggen op speciale partijen voor speciale prijzen. Bovendien hebben zij ver stand van zaken. Wie in de buurt van Reims komt zal zijn ogen uitkijken bij een bezoek aan de oude Romeinse kalkgroeven, waar de Pommery-keldprs, met een totale lengte van 30 kilome ter, 35 meter onder de grond liggen. In dit labyrint rusten miljoenen flessen, die als eni ge in Frankrijk het predikaat „Prestige de la France" mo gen voeren. Ze komen van de 9 wijngaarden, die de prins beheert met een gezamenlijke oppervlakte van 350 ha. Maar de Prince de Polignac is niet alleenheerser in het gebied. De champagnestreek telt bij elkaar zo'n 3800 individuele champagnemakers, waarvan 146 grote huizen. De oogst in 1978 echter is te gengevallen en de daarmee gepaard gaande prijsverho ging was een kleine streep door de rekening van de champagne-import naar Ne derland. Een terugloop van 1.441.000 flessen naar 1.321.000 flessen. Uit de cijfers echter blijkt dat menig Ne derlander het edele vocht waardeert. Kijk op kasten Wie vandaag de dag nog een inzicht heeft over wat er op het gebied van kasten, kastjes en aanbouwsystemen in de handel is, moet een soort com puter zijn. Je ziet door de kas ten de kast niet meer. Van daar dat Het Bouwcentrum in Rotterdam tot en met 29 de cember een expositie houdt onder de titel „Kasten en kas ten: aanbouwsystemen voor woon- en slaapkamer". De tentoonstelling vormt een overzicht van kasten, rekken, legborden en boxen, die door middel van een systeem ge koppeld zijn of op andere wij ze zijn te combineren. De reeks kasten loopt van goedkoop naar duur en toont zowel open als gesloten exem plaren, kant en klaar gemon teerd of door een doe-het-zel- ver in elkaar te zetten en af te werken. De titel geeft al aan, dat het niet gaat om speciale kastsystemen voor keukens" en badkamers Voegen in kleur Erg lelijk soms die witte voe gen tussen gekleurde tegels. Hoeft ook niet meer. De Woerdense firma Belfa is op de markt gekomen met een voegmortel multikleursys- teem. Met dit systeem kan men door middel van kleur- patronen bijna elke gewenste kleur voegmortel maken zoals: zwart, geel, rood, don ker- en middelblauw, beige, donkerbruin, donker- en mid- delgroen, licht- en donker grijs. Belfa voegmortel is een twee- componentenmortel en met name geschikt voor het afvoe- gen van o.a. betegelde aan- rechtbladen. (hitte-, zuur- en waterbestendig). Zo wordt „tegelen" een kleurige bezig heid. Pluspomp Een nieuwtje van Black en Decker: de Plus pomp. Een han dige, zelf aan zuigende hand- pomp voor huis- houden, tuinie- ren, watersport en auto-onder houd. Een appa raat voor heve len, pompen en sproeien. Of het nu water, benzi ne, dieselolie, warme olie of bestrijdingsmid delen zijn, de kunststof Plus pomp kan over al voor gebruikt worden. Hij heeft een capa citeit van vier li ter per minuut, is rechts- en linkshandig te bedienen en heeft geen elek triciteit nodig. ...vier Prijs: 39,75. citeit. De echte doe-het-zelver metselt hem in... Kluisklus Voorheen lagen de verzekeringspolissen, spaarbewijzen, aktes, diploma's, persoonlijke brieven of foto's met dierbare herinne ringen in een lade of doos, of zomaar ergens in huis. Jawel, maar als er brand uitbreekt is alles voor altijd verloren. Het is slimmer om die dingen centraal in een brandvrije kluis op te bergen. Sinds kort is er een draagbare Martex-Sentry brand vrije kluis (gewicht 16 kg) prijs 189,-. Hij kan een tempera tuur van 1000 graden C. gedurende een uur verdragen. Uitvoe ring inclusief uitschuifbare binnenlade, verankerd sleutelgat en afneembaar handvat. En dan komt de doe-het-zelf kluisklus! Deze kluis makkelijk uitneembaar in een muurnis in te metselen. Want met een draagbare kluis gaat een inbreker natuurlijk snel op de loop. Buitenlandse hypotheek riskant Het is een riskante zaak om een eigen huis te financieren met een hypotheek van een buitenlandse bank, vindt de Vereni ging Eigen Huis in Amersfoort. Sinds enige tijd bieden Duitse en enkele Zwitserse banken via tussenpersonen hypothecaire geldleningen aan voor de financiering van in ons land staande huizen. De Vereniging Eigen Huis heeft de voorwaarden van deze leningen onderzocht: „Op het eerste gezicht ziet zo'n hy potheek er erg aantrekkelijk uit. Het rentepercentage ligt na melijk lager dan in ons land, terwijl de overige hypotheekvoor- waarden niet ongunstiger zijn dan bij de Nederlandse hypothe ken. Een buitenlandse hypotheek kent echter een belangrijk nadeel. De financiering wordt afgesloten in de valuta van het land van de financier. Ook de rente en de aflossing moeten in deze valuta worden betaald. Het koersverloop is echter volkomen onzeker. Voor een N/GTStSnUlQ particuliere geldlener zijn er ....u.. ...,on geen mogelijkheden aanwezig VCI uvunvcii liter per minuut, zonder elektri- Verbouwen is een zaak die van te voren goed moet wor den overwogen en zeker is het belangrijk voor een ver bouwing een aannemingsove reenkomst te sluiten waarbij de hoofdzaken duidelijk op papier staan. In de praktijk worden er te weinig afspraken goed zwart op wit gemaakt. Er worden wel allerlei mondelinge af spraken gemaakt en men in formeert dan meestal ook nog wel of de aannemer goed be kend staat; het komt er meestal echter niet van om een overeenkomst met de aannemer op te stellen waarin is geregeld wat er moet ge beuren, hoe lang dat duurt en wat de kosten zijn. De Vereniging Eigen Huis in Amersfoort heeft een boekje uitgegeven, „Verstandig Ver bouwen" genaamd, waarin dat nog eens nadrukkelijk naar voren wordt gebracht. Het bevat dan ook een ge bruiksklare verbouwingsove reenkomst. Het boekje is te bestellen door overmaking van 6,75 (voor leden van de vereniging f 4,50) op postgiro 31.55.100 t.n.v. Vereniging Eigen Huis, Amersfoort, met vermelding „Verstandig Verbouwen".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11