Noordwijk on tvangt groep Vietnamezen met open armen Comité wil huurwoningen op Schuttersveld Kamer wil geld Smallenbroekfonds voor academische ziekenhuizen Financiële steun NOORDWIJK De aktiviteiten voor de bootvluchtelingen kosten veel geld. Niet alles wordt door de overheid be taald. Voor een belangrijk gedeelte is men voor deze aktiviteiten afhankelijk van particuliere steun. Een aantal vrij willigers zou graag een passend Kerst feest voor de Vietnamezen willen orga niseren. Het geld hiervoor ontbreekt nog. Zij die een 'financieel' steentje bij willen dragen kunnen dit doen op re kening 822932571 van de Bondsspaar bank in Noordwijk, ten name van 'Fonds Kerngroep Vietnamese Vluch telingen Noordwijk'. De jongsten worden beziggehouden door vrijwilligers en excursies heeft ook tot doel de mensen vertrouwd te maken met de Nederlandse gewoonten. Deze aktiviteiten worden door een zogenaamde 'kerngroep' georga niseerd. Deze kerngroep is samengesteld uit de 80 vrijwilligers die zich vanuit de Noordwijkse bevolking aandienden om te helpen. De kerngroep zorgt ondermeer voor sportvoorzieningen, ontspanningsa vonden en gastgezinnen. Zo gaat de gehe le groep vandaag naar Amsterdam om het rijksmuseum en de grachten te be wonderen en in de loop van de volgende week staat een dag bij de Noordwijkse politie op het programma. Hier zullen de Vietnamezen bekend worden gemaakt met het verkeer in Nederland. In decem ber worden natuurlijk ook Sinterklaas en Kerstfeest gevierd, twee feesten die voor de Vietnamezen eigenlijk nieuw zijn maar waar met erg veel nieuwsgierigheid naar uitgekeken wordt. In het kader van de 'intergratie' worden Noordwijkse kin deren met hun ouders op het Sinterklaas feest uigenodigd. Gastgezinnen Eén van de belangrijkste taken van de kerngroep is het vinden van gastgezin nen. Een gastgezin heeft tot taak 'de gast' wegwijs te maken in het alledaagse le ven, zoals bijvoorbeeld het duidelijk ma ken van administratieve procedures, het wegwijs maken in de plaatselijke biblio theek en het in praktijk leren te brengen van de Nederlandse taal. Van een gastge zin wordt verwacht dat het zo vaak mo gelijk de vluchteling ontvangt en met hem of haar optrekt. Het is niet de be doeling dat de vluchteling bij een gastge zin intrekt. In principe kan ieder gezin zich aanmelden als gastgezin. Er worden echter wel eisen aan gesteld daar de er varing heeft geleerd dat niet iedereen deze zware taak aankan. In Noordwijk hebben zich na een eerste voorlichtings- NOG WAT ONWENNIG, SCHUCHTER EN ZELFS WAT ANGSTIG avond 20 gastgezinnen aangemeld. Op een binnenkort te houden tweede avond hoopt men nog meer gastgezinnen te 'werven'. Het huishouden De Vietnamezen in Hotel 'De Zeeleeuw' (118 mensen waarvan de jongste 6 weken is) moeten voor hun eigen eten zorgen. Zij gaan dan ook zelf naar de markt om inkopen te doen. De gezinnen koken voor zichzelf, de overigen koken in groe pen. De Hollandse kost is hen niet mee gevallen hetgeen volgens hen ook te ma ken heeft met het feit dat ze de verschil lende bereidingswijzen niet kenden. Het programma van de dag wordt voor een belangrijk gedeelte ingenomen door de taken die in het huishouden verricht moeten worden. Daarnaast is er deze maand nog weinig te doen geweest zodat de eerste verveling de kop heeft opgesto ken. „Het zijn allemaal jongens die vol met energie zitten. We hopen dat het pro gramma gauw tot stand komt want het is afschuwelijk om ze te zien niks-doen", al dus mevrouw Raadsheer. „Er zijn inmid dels dan wel twee voetbalelftallen opge richt maar door de regen is van spelen nog niets gekomen". De meeste mensen uit de groep gaan iedere zondag naar de kerk want het overgrote deel is katho liek. Speciaal voor hen worden er Viet namese missen georganiseerd en ook met Kerstmis wil men wat speciaals doen. Verschillende Vietnamezen hebben, on danks het feit dat zij gevlucht zijn, heim wee naar hun vaderland, vaak omdat fa milie is achtergebleven. Nguyen van Phu is 31 jaar en heeft zijn vrouw en drie kin deren in Vietnam moeten achterlaten. Hij probeert nu met hulp van de Nederland se overheid zijn familie naar Nederland te halen. Vooral bootvluchtelingen heb ben vaak niet de kans gehad om hun fa milie mee te nemen. De regering heeft zich daarom op het standpunt gesteld dat de vluchtelingen hun naaste familie naar Nederland mogen laten overkomen. Wanneer deze familieleden in een vluch telingenkamp zijn opgenomen, is dat niet zo'n probleem maar wanneer zij zich nog in Vietnam bevinden is men volledig af hankelijk van de plaatselijke autoriteiten. De toekomst Het aantal Vietnamese vluchtelingen in Nederland bedraagt momenteel 1750, en de verwachting bestaat dat dit getal nog dit jaar tot 2500 zal oplopen. Al deze men sen worden voor een periode van 6 tot 9 maanden tijdelijk gehuisvest om ze in groepsverband de Nederlandse taal te le ren en bekend te maken met de Holland se gewoonten. Na die tijd zullen ze defini tief gehuisvest worden op een plaats die afhankelijk is van hun eigen keuze en van de mogelijkheden van woonruimte en werk. Honderd gemeenten hebben al toegezegd voor huisvesting te willen zor gen. Ook in de definitieve woonplaatsen zal de steun van vrijwilligers onontbeer lijk zijn, en dient de overheid er rekening mee te houden dat er wellicht speciale fa ciliteiten, zoals bijvoorbeeld op onder wijsgebied, gecreeerd moeten worden. GERT VISSER LEIDEN Een groep Leide- naars is verontrust over de ontwikkelingen rond het Schuttersveld. Deze groep heeft zich sinds kort vere nigd in een comité Schut tersveld. In een brief aan de Leidse gemeenteraad maakt de groep haar verlangens kenbaar. Op de eerste plaats wil het co mité dat er zoveel mogelijk goedkope huurwoningen op het Schuttersveld worden ge bouwd. Volgens het comité is het Schuttersled het enige ge bied bij de binnenstad waar woningbouw op grote schaal voor Leidse woningzoekenden nog mógelijk is., „De grond is in gemeentehanden, wat de mogelijkheid geeft om goedko pe huurhuizen te bouwen. Vele malen is van gemeente zijde erkend dat er een grote behoefte aan huurhuizen be staat en dat de woonfunctie van de binnenstad versterkt moet worden", aldus het comi té. „Dit is de kans om wat met deze uitspraken te doen". Tevens wil het comité dat de adviesgroep Schuttersveld o- penbaar gaat vergaderen zodat de leden van het comité meer betrokken kunnen worden bij de planvorming rond het Schuttersveld. Het comité vreest namelijk dat zonder in spraak er grootschalige kanto ren op het Schuttersveld zul len verrijzen. „Wij zien geen noodzaak tot de bouw van kantoren omdat: 1. Er kan toorruimte zal vrijkomen door de verhuizing van de universi teit van zijn huidige behuizing naar het Witte Singel-Doelen complex; 2. Er nu reeds leeg stand van kantoorruimte is; 3. Leidse werklozen niet gebaat zijn bij werk in de kantoorsec- Inbrekers steken bouwkeet in brand KATWIJK In een houw- keet op een bouwterrein aan de Rijnsoever werd afgelo pen weekend voor 2000 gul den materiaal ontvreemd. Aan de Rijnsoever wordt de nieuwe Mavo gebouwd. De inbrekers trapten de deur van het gebouwtje in en ont vreemden enkele boormachi nes en wat andere apperatuur. Bij het verlaten van de keet stichtten zij een brandje wat echter spoedig geblusd kon worden. De politie vermoedt dat het hier om baldadige jon geren gaat. TAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 27 NOVEMBER 1979 PAGINA 5 BOOTVLUCHTELINGEN IN DE ZEELEEUW MAKEN KENNIS MET HUN NIEUWE VADERLAND Met z'n vieren achter de sjoelbak De Vietnamezen laten zich de Hollandse kost goed smaken LEIDEN/DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat een deel van het geld, dat is gereserveerd in het Smallenbroek fonds, wordt besteed ten behoeve van investeringen binnen dp academische ziekenhuizen, vooral daar waar zich finan ciële problemen voordoen. Het gaat hierbij vooral om Leiden, Groningen en Amsterdam. In een motie van het CDA-ka- merlid Lansink heeft men bij minister Pais van Onderwijs aangedrongen op spoedig overleg daarover met alle be trokkenen bij de reservering en bestemming van dit fonds. PvdA, CDA, VVD en D'66 vinden dat snel een besluit ge nomen moet worden over een honorariumregeling voor spe cialisten die verbonden zijn aan academische ziekenhuizen en ook wat betreft de bestem ming van de gelden die in het Smallenbroekfonds zijn gere serveerd. Gedurende een groot aantal jaren hebben de zieken fondsen in dit speciale fonds een bijdrage gestort voor de bewezen diensten van specia listen aan academische ziek- huizen, die door Onderwijs worden betaald. Uit dit fonds is echter nog nimmer een uit kering gedaan, zodat er in de loop der jaren een enorme ge- ldreserve is ontstaan. SASSENHEIM In de Her vormde Dorpskerk wordt vrij dag 30 november een Gold- fusz-concert gegeven door de Haarlemse organist Klaas Bolt. Deze organist heeft gekozen voor werken van anonieme Spaanse componisten en Elias en Boyvin. Het concert dat wordt besloten met een psal mimprovisatie, begint op 20.15 Het Amerikaanse pool is een geliefde bezigheid voor de oudere Vietnamezen binnenkort krijgen we Nederlandse les en dan zal het wel beter gaan". Aan het kille herfstweer hebben de Viet namezen nog niet kunnen wennen. Al snel na hun aankomst hebben ze kleren gekregen die op het Hollandse klimaat waren afgestemd, maar ondanks dat vin den ze het nog steeds erg koud. Het kleedgeld dat zij enkele weken geleden ontvingen werd inplaats van aan kleren aan diverse luxe-artikelen zoals camera's, horloges en radio's besteed. „Begrijpe lijk," volgens maatschappelijk werkster mevrouw Raadsheer, „deze luxe waren ze in Vietnam niet gewend. Je kan ze niet kwalijk nemen dat ze hier de eerste mogelijkheid aangrijpen om dit soort din gen te kopen. Het heeft misschien in het dorp wel een vreemde indruk gewekt maar je moet niet vergeten dat er veel tijd voor nodig is, voordat deze mensen onze cultuur begrijpen. Geld is voor hen nauwelijks belangrijk. Zij zijn gewend om wanneer ze iets nodig hebben dat te rui len tegen iets anders. Materieële zaken zeggen hen veel meer dan 'papier'geld. Het gebeurt dagelijks dat ze in aanraking komen met zaken, die volledig nieuw voor hen zijn. In het begin kwam het herhaaldelijk voor dat mensen zich bran den aan het warme water dat uit de kraan kwam. Dat ze dat warme water met koud water kunnen mengen komt niet in hun hoofd op. Omdat ze in Viet nam altijd geconfronteerd werden met papierschaarste durfden zij hier het toi letpapier niet te gebruiken. En zo komen we steeds nieuwe dingen tegen". Steun bevolking De verantwoordelijkheid voor de hulp verlening aan vluchtelingen ligt bij het ministerie van CRM. Zij heeft de uitvoe ring en de coördinatie van de immate- riëele hulpverlening overgedragen aan de Vereniging Vluchtelingenwerk Ne derland. Het doel hierbij is om de vluch telingen de mogelijkheid te geven om zelfstandig in de Nederlandse samenle ving te functioneren. In dit kader zijn de taallessen die de Vereniging verzorgt van wezenlijk belang. De taalbarrière vormt een groot obstakel voor de Vietnamezen om met de plaatselijke bevolking in con tact te komen en de Nederlandse ge woontes te leren kennen. Deze lessen worden door bevoegde leerkrachten ge geven die met grote zorgvuldigheid wor den uitgezocht. In Noordwijk hoopt men in december vier uur per dag aan de taal lessen te kunnen wijden. De Vietname zen krijgen totaal 400 uur onderricht in de Nederlandse taal aangeboden. Later zullen de meesten deelnemen aan het ge wone onderwijs in Nederland. Degenen die daar dan nog niet aan toe zijn zullen speciaal onderwijs krijgen op een inter nationale school. Uitstapjes Het maken van verschillende uitstapjes Nguyen van Vo en Nguyen van Phu in gesprek een kind weet al meer van alle moge lijke zaken dan zij. Over één element in hun eerste kennismaking met het nieuwe vaderland is men het unaniem eens: de Nederlander is een vriende lijk mens. Bewijzen van die vriende lijkheid zijn inmidels al overduidelijk geleverd. Zoals laatst, toen de pastoor na aloop van de zondagmorgendienst om vrijwillergs vroeg om broodjes te smeren. Een kwartier na de dienst stonden meer dan honderd mensen voor De Zeeleeuw. Enkelen hadden zelfs boter meegebracht. Nguyen van Phu over die aardige mensen: „De mensen zijn ontzettend vriendelijk. Omdat behalve mij en de tolk nie mand Engels spreekt is het wel erg moeilijk om contacten te leggen. Maar thjOR.yt 'IJK Nu ik in Nederland bom jk me veel vrijer. Ik kan hier cn staan waar ik wil zonder dat iemand daar wat van zegt. De luxe die men hier kent, is nieuw voor ons. Ie dereen heeft een auto en een eigen huis. In Vietnam kunnen slechts wei nig mensen een auto betalen. Daarbij is de benzine onbetaalbaar, zodat dege nen die een auto aan kunnen schaffen er niet in kunnen rijden. Het is voor ons een vreemde gewaarwording dat je in Holland zomaar in een trein ot bus kan stappen. In Vietnam worden de spoorlijnen alleen maar voor het vervoer van militairen gebruikt. We staan hier eigenlijk iedere dag weer opnieuw te kijken van dingen die we niet kennen". Aan het woord is Nguyen van Phu, één van de Vietnamese bootvluchtelin gen die op 24 november in ons land aankwamen. Hij maakte deel uiNt van een groep van 154 Vietnamezen die twee maanden eerder dooreen Neder lands vrachtschip uit zee werd opge pikt. Honderdtwintig mensen uit deze groep zijn in Noordwijk gehuisvest. In hotel 'De Zeeleeuw' aan de Boulevard op een stevige steenworp afstand van de Noordzee. Enkele weken geleden nam de groep intrek in het voormalige Noordwijkse strandhotel. Hun nieuwe leven begint hier. In het Noordwijkse hotel zullen ze kennis maken met hun nieuwe vaderland. Straks, en dat is dan over een klein jaar, zullen ze uit waaieren over ons land. Vooralsnog is alles nieuw. Een beetje angstig, schuchter en verlegen kijkt men on wennig aan tegen de Nederlander. Een kind is hen thans de baas. Want zelfs

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5