Nog geen duidelijkheid school begeleidingsdienst over Woningbouw Koudekerk raakt mogelijk knel in de 'Omleidingswerk Kerk en Zanen niet koppelen aan woningbouw' ALKEMADESE BEGROTING AANGENOMEN COLLEGE OVER FINANCIEN: "NIET DENKEN DAT HET NIET OP KAN" Culturele Raad wil koopavond concerten i Hazers- woude Aanleg fietspad Zuiddijk Financiële zorgen Muziekensemble REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 27 NOVEMBER 1979 PAGIN ;T> Voldoende aandacht voor clubbelangen ALKEMADE Wethou der H.M.L. heeft gistera vond nog eens duidelijk gewezen op het feit, dat het college de definitieve keuze heeft gemaakt met de nieuwe sportveldenlo catie tussen de Flora weg en de Rijksweg. „Aan clubbelangen is voldoende aandacht geschonken. Ik heb in januari, voor en na de grote vakantie en in oktober, besprekingen ge had met de besturen van de sportverenigingen. B en W. hebben de knoop door gehakt voor deze locatie. Werken de clubs hier niet aan mee, dan gaat er niets gebeuren" aldus een na drukkelijk sprekende wet houder. Geen "tent sluiten..." In een persoonlijke verklaring heeft de heer P.C.W. van der Meer (CDA) de woorden "Je mag van mij die tent sluiten", zoals geschreven in het raads- verslag van vorige week, weerlegdIn de behandeling van het voorstel, aangaande maatregelen tegen de nachte- -lijke onrust in de omgeving van het café 'El Barco' is door ■de heer Van der Meer letter lijk gezegd: „Onze fractie vraagt uw college in deze zaak zeer alert te reageren, zodra de ->omstandigheden daartoe nood- - zaken. Overigens kunnen wij op dit moment wel met het voorstel instemmen en als de noodzaak blijkt, kunt u wat onze fractie betreft, direct maatregelen treffen, die de omwonenden de rust gunnen m waar ze recht op hebben". ALKEMADE Het aanne men van de begroting 1980 in de gisteravond gehouden raadsvergadering ging ge paard met kanttekeningen over ondermeer de schoolbe geleidingsdienst (SBD). De kans op een SBD lijkt nog niet helemaal verkeken voor het komend jaar, nu er van vele kanten stemmen op gaan om alsnog financiële ruimte te zoeken voor aan sluiting bij een dergelijke voorziening. Het college had (en heeft nog steeds) de me ning dat de financile ruimte niet te vinden is voor het ko mend jaar. Van het PA, de VGA en de VVD werden echter oplossingen voor de financiële dekking aange dragen. Geen van alle echter overtuigend genoeg voor het college, om alsnog de aan sluiting bij een SBD in de begroting voor volgend jaar op te nemen. De behande ling van de SBD is nog niet afgelopen, daar het PA en de VGA een motie hebben ingediend die duidelijkheid moet verschaffen over de welwillendheid van het col lege inzake de aansluiting. De motie, die door een tech nisch mankement moest worden aangehouden, wordt in de raadsvergadering van december behandeld. Wet houder H.M.L. van Duijke- ren heeft aangekondigt dit onderwerp in de komende commissie onderwijs aan de orde te stellen. De Kagerpont, volgens Alkemadese raadsleden een landelijke aangelegenheid. Het geld moet volgens de mo tie komen uit de winstuitke ring van het Streekenergiebe- drijf over 1980. Een kwart van het bedrag van driehonderd duizend gulden zou volgens de motie bestemd moeten worden voor de aansluiting bij de SBD Midden Holland Rijnstreek. Wethouder van Duijkeren zag het afgaan op een vaag bedrag niet zo zitten en wilde "Het geld eerst binnen hebben. Dan kan altijd nog worden een aansluiting overwogen wor den". Verder wees de wethou der erop dat de aansluiting voor de meerdere jaren is en de blijvende komst van winst uitkeringen niet zeker is. Bur gemeester Bolten maakte dit nog duidelijker in zijn verslag van de gistermiddag gehouden vergadering van het streeke- nergiebedrijf dat „Indien de bezuiniging van vijf procent wordt gehaald, er zeker geen winst meer wordt gemaakt door het streekenergiebedrijf. Bij een grotere bezuiniging zou er zelfs verlies op kunnen tre den". Mevrouw P. van Aken- Rens (VVD) wilde de scholen zelf een bijdrage laten leveren. Dit werd door de heer H. van Tol (PA) uit praktijkervaring die niet te overzien zijn. tegengesproken met de mede deling dat de scholen het niet te breed hebben en dat sommi ge scholen zelfs een bijdrage van de minister nodig hebben om het hoofd boven water te houden. Oeververbinding De Kaag De heer W. Nugteren (CDA) bracht naar voren dat het pontveer De Kaag een lande lijke aangelegenheid is. „De zestig duizend bezoekers per jaar zijn zeker niet allemaal Alkemadenezen" aldus de heer Nugteren die tevens wees op de elfduizend bezoekers van de op het eiland aanwezi ge jeugdherberg. De heer A.H. Verdel (VVD) over het pont- veer: „Het Kagerpont is een heet hangijzer. Ik stel dan 'ook voor om een commissie ad hoe samen te stellen die zich met deze zaak zal gaan bezighou den". De oeververbinding naar De Kaag is en blijft de eerstkomende jaren het zor genkind voor de gemeente Al kemade. Ondermeer de schrikbarende kostenstijging van het pontveer samen met de aanleg van het riool deed gisteravond al stemmen op gaan dat de meeijarenbegro- ting "wel in de prullenbak kan verdwijnen" gezien de vele kosten voor de komende jaren CDA-Alphen lost schoten voor de boeg ALPHEN AAN DEN RIJN De fraktie van het CDA heeft gisteravond tijdens de algemene beschouwingen te Alphen aan den Rijn opnieuw schoten voor de boeg gelost. Bij monde van de fracktievoorzitter H. Hop man, maakte het CDA duidelijk dat een om- leidingsweg door Kerk en Zanen die het doorgaande verkeer om Alphen zou moeten leiden, niet langer afhankelijk mag worden gesteld van het wel of niet bebouwen van deze polder omdat dat teveel tijd gaat kos ten. Hopman zei te vrezen dat door deze koppeling de omleidingsweg op de tocht zou komen te staan. „Dit met name in verband met de vraag of de gemeente voldoende garanties krijgt dat ruime financiële bijdragen en subsidies worden verstrekt en er evenwicht is in de exploitatie. Een dergelijke koppeling vertraagt de aanleg," zei Hopman. Volgens het CDA moet de omlei- - dingsweg als „een gegeven voor Kerk en Zanen worden aangevraagd." „Het is bekend dat pla- - nologen liever een ondoorsneden gebied willen - indelen, maar lieverkoekjes worden niet altijd gebakken. Wij hopen dat de wethouder de on gerustheid van ons en van velen kan wegne men," aldus Hopman. - K. Waagmeester van de PCA zei dat een omlei- dingsweg noodzakelijk was „maar dat een nieu- we rijksweg 11 niets zal oplossen." „Dat is het trieste van alle gespannen verwachtingen." Volgens Waagmeester zal de Hoge Rijndijk niet of nauwelijks worden ontlast maar, door een toenemende bebouwing langs de Rijndijk die weer een gevolg zal zijn van het aanleggen van een nieuwe weg, weer spoedig even vol of nog voller zijn. „De nieuwe rijksweg 11 (Alphen- Leiden) zal een grote teleurstelling worden, omdat geen enkel probleem wordt opgelost maar er enkel nieuwe problemen zullen ont staan," voorspelde hij. De fraktie van de VVD beperkte zich door simpel te stellen dat „er met kracht zal moeten worden gestreefd" naar de omleiding van het verkeer via de polder Kerk en Zanen. De fraktie van de PvdA was slechts benieuwd naar de inhoud van een gesprek hierover met gedeputeerde Borgman. De fraktievoorzitter van de PvdA, J. v.d. Vlies, ging wel uitvoerig in op de financiële positie van de gemeente. Hij vergeleek het financiële beleid met de weersvoorspelling van het KNMI. „Zijn de vooruitzichten somber dan klaart de hemel plotseling op en rollen de gul dens met tonnen, ja zelfs met miljoenen, als rij pe appels van de boom. Zijn de vooruitzichten daarentegen wat beter dan verschijnt er plots klaps bewolking in de lucht. Dit laatste is voor al het geval als de raad bepaalde wensen op ta fel legt," zei Van der Vlies. Hij meende dat het noodzakelijk was om naast een meerjarenplan ning van vijf jaar, om ook te beschikken over een langere termijnplanning. „Niemand weet wat bijvoorbeeld de financiële consequenties zullen zijn van een verdere groei van de ge meente." Ook de fraktievoorzitter van de VVD, Th. den Daas, beklaagde zich over het gebrek aan in zicht in de financiële positie van de gemeente. „Het kan vriezen, het kan dooien. De „Potjes" komen op gezette tijden uit de lucht vallen. De vraag dient zich echter aan, of wij niet aan het pot verteren zijn," aldus Den Daas. Volgens hem zou er gestreefd moeten worden naar „een meer saménhangend financieel beleid". „Mo menteel is er nog geen enkel inzicht in de saldi van de jaarrekeningen van 1975 tot en met 1977 en derhalve is het werkelijk bedrag van de sal- direserve niet bekend." Den Daas maakte dui delijk dat zijn fraktie geen beslissing zal nemen over de gestelde prioriteiten „als de juiste fi nanciële ruimte niet bekend is". Hij vroeg zich verder af of het niet mogelijk zou zijn om peri odiek controles uit te voeren „zodat dan vrijel exact is na te gaan hoe we er financieel voor staan." Hopman (CDA) zei over de kritiek dat „Sta of ik schiet" ALPHEN AAN DEN RIJN De frak tievoorzitter van de PvdA, J. van der Vlies, heeft gisteravond laten weten dat zijn fraktie niet meer zal meegaan met voorstellen van B. en YV. als daaraan niet „een weloverwogen besluitvorming" aan vooraf is gegaan. Van der Vlies noemde als voorbeelden de sporthal en het bestemmingsplan Zegersloot. „Daarbij werd een taktiek toegepast van: sta of ik schiet. Argumenten die daarbij werden gehanteerd waren: er moet direkt worden beslist, of bij wijziging van het bestem mingsplan verliezen wij de toegezegde sub sidie. In beide gevallen kon een en ander niet zwart op wit met bewijzen worden ge staafd. Gevolg hiervan was dat er van een weloverwogen besluitvorming geen sprake kon zijn. Onze fraktie hecht er dan ook aan te verklaren dat wij in het vervolg aan zulk een besluitvormingsproces onze medewer king niet meer zullen verlenen", aldus Van der Vlies. Opmerkelijk daarbij was dat hij als enige van de frakties kritiek leverde op de door B. en W. gevolgde procedure in bei de genoemde zaken. „de gemakkelijkste rol is weggelegd voor dege nen die met de handen over de rug staan toe te zien hoe anderen het doen." Hopman noemde de taak van Financiën „een eenvoudige zaak" en meende dat een compliment op zijn plaats was omdat die afdeling en de wethouder „er in slaagt de financiële touwtjes zo aan te trekken of te vieren, dat veel kan worden gerealiseerd." „Aan de vele wensen tegemoetkomen en toch een sluitende begroting te bereiken is geen si necure," aldus Hopman. Twijfels Alle frakties hadden twijfels over de door het college voorgestelde bezuinigingen van bijna 1 miljoen op het onderhoud van onder meer de beplanting en wegen. Waagmeester (PCA) meende dat een deel van de bezuinigingen „niet verantwoord zijn." „We voelen weinig voor de bezuinigingen op wandelplaatsen en plantsoenen. Of het college zou ons er van moe ten kunnen overtuigen dat het hier wel dege lijk om een verantwoorde bezuiniging gaat die het gezicht van de gemeente en het woonkli maat niet wezenlijk schaadt." Ook de bezuini gingen op onderhoud van wegen noemde Waagmeester „evenmin aanvaardbaar". Hij vroeg aan^het college om een nauwkeurige om schrijving van wat de bezuinigingen in details inhielden. Ook Den Daas (VVD) vroeg zich af of het een juiste zaak was dat er „zo drastisch gesnoeid" vooral ook omdat Openbare Werken zelf had laten weten dat de bezuinigingen te merken zullen zijn. „Als de bezuinigingen zou den leiden tot een verpaupering van de woon straten kan dat onze goedkeuring niet verdra gen," aldus Den Daas. Van der Vlies (PvdA) vroeg zich af of de „on- derhoudsnorm in negatieve zin" niet werd overschreden." „Geconstateerd wordt dat het publiek het openbaar groen met wandelpaden steeds intensiever gaat gebruiken. Desondanks wordt toch voorgesteld om op dit onderhoud te bezuinigen", aldus Van der Vlies. Ook het CDA plaatste vraagtekens bij de voor gestelde bezuinigingen. „Wij zouden het zeer betreuren indien wij volgend jaar moeten con stateren dat groen en recreatie het slachtoffer zijn geworden van de schoningsoperatie. Graag vernemen wij of er meer efficiënte onder- houdsmethoden bestaan om dit naar ons oor deel niet denkbeeldige gevaar af te wenden", aldus Hopman. College moet bemiddelen bij Ashramconflict ALPHEN AAN DEN RIJN De fraktie van de PvdA heeft gistera vond aan B. en W. de vraag gesteld of het col lege mogelijkheden ziet om een bijdrage te leve ren in het oplossen van het conflict dat op het Ashramcollege is ont staan, „temeer omdat het een experiment voor de middenschool betreft", zei Van der Vlies. „Alhoewel het bestuur van het Ashram-college auto noom is en de gemeente geen bemoeienis heeft met deze school, rijst de vraag of het gemeentebestuur zich afzijdig kan houden. Immers, voor een gemeen te is het van het grootste belang dat het onderwijs in al zijn geledingen goed funktioneert", aldus Van der Vlies. Hopman (CDA) zei de con flictsituatie te betreuren. „Wij hopen dat er op zeer korte termijn een oplos sing gevonden wordt die aanvaardbaar is voor al len. Een oplossing waarbij het karakter van deze school behouden blijft als mede het onderwijs geen kwaad berokkent. Het vinden van een oplossing zal van allen die er bij be trokken zijn, de uiterste wijsheid vragen", aldus Hopman. Tegen halvering ophalen huisvuil ALPHEN AAN DEN RIJN De frakties van de Alphense gemeente raad hebben zich gekant tegen het bezuiniging svoorstel van ben w om het huisvuil in plaats van twee keer, voortaan een keer per week te la ten ophalen. Hopman (CDA) noemde het voorstel „niet accepta bel". „Gelet op de ruimte bij verschillende wonin gen, de kans daardoor op privéstortplaatsen en de toenemende hinder van ongedierte, bepleiten wij voor handhaving van de huidige frequentie". VVD'er Den Daas meende dat de bezuiniging niet op woog tegen het ongemak van de burger. -Volgens hem zouden de burgers die geen raad weten met het huisvuil er ook minder zorgvuldig mee gaan om springen. Gezien het ruim tegebrek bij verschillende woningen voorzag Den Daas een lozing van het vuil in plantsoenen en het oppervlakte water. „Het is dan maar de vraag of de kosten om een en ander op te ruimen, de besparing niet te niet zullen doen". Ook Van der Vlies (PvdA) zei bezwaren te hebben te gen het voorstel. De frak tie van de PCA had zich eerder al. bij de begro tingsbehandeling in de commissie Financiën, te gen het voorstel gekant. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De be groting van de gemeente Koudekerk aan den Rijn laat voor het komende jaar, even als de voorgaande jaren, een gunstig beeld zien. De begroting is sluitend met een reser ve van 50.470,32 gulden. De uitgaven voor komend jaar worden buiten dit bedrag ge raamd op 3.624,587,99. Het college geeft de waarschuwing aan de raad mee, om niet overmoedig te worden door de goede finan ciële positie van de gemeente. Het college in de aanbiedingsbrief voor 1980: „Door het feit, dat wij de laatste jaren nogal ruim in de middelen hebben gezeten, dreigt het ge vaar dat gedacht wordt: het kan niet op!" Veel ingrijpende zaken zijn echter niet in de aanbiedingsbrief te lezen. Een belangrijke zaak die in de loop van 1980 gaat spelen is de aanwij zing van een deel (of delen) van de gemeente voor de woningbouw. Door Gedeputeerde Sta ten is aan het college meegedeeld dat pas in 1985 woningen gebouwd mogen worden ten be hoeve van de eigen inwoners en daarmee ge lijkgestelde categoriën. Het college heeft echter bezwaar gemaakt tegen de berekenig door Ge deputeerde Staten; zij hebben bij de berekening de dertig kleine woningen in 'De Boomgaard' volledig in mindering gebracht. Wordt dit be zwaar toegewezen dan zijn er mogelijkheden voor de woningbouw in 1983, maar dan moet er wel eerst een bestemmingsplan worden ge maakt. Voor een dergelijk plan is een voorbe reidingsperiode van drie jaar zeker nodig. De aanwijzing van voor woningbouw bestemde ge- bied(en), dient uiterlijk in de maand februari plaats te vinden volgens het college. Een daling van het jaarlijks aantal nieuwe in schrijvingen is te verwachten door de nieuwe inschrijvingsnormen van de gemeente. Er wordt door het college, met het bestuur van de woningbouwvereniging 'Goed Wonen', ge streefd naar een zo goed mogelijke verdeling van de bestaande voorraad aan huurwoningen onder de eigen inwoners. Het college is echter over de doorstroming van grotè naar kleine huurwoningen tevreden. Het college: „Het is te betreuren dat de verwachte doorstroming naar de zogenaamde 'kleine woningen' in de Boom gaard is uitgebleven ondanks enkele gerichte acties daartoe". De reconstructie van de Dorpsstraat/Hondsdijk heeft het sluipverkeer niet tegen kunnen hou den. xDe geluidsoverlast van het verkeer pro beert de gemeente nu tegen te gaan door het aanbrengen van een 'gesloten wegdek' (asfalte ren). Ook het wegdek van het resterende ge deelte van de Dorpsstraat en Hoogewaard tot aan de Weidedreef wordt geasfalteerd naar het laat aanzien geasfalteerd. De woningen aan de Weidedreef worden aangesloten op het nog aan te leggen hoofdriool. Fietspaden Het college betreurt dat nog niet is begonnen met de aanleg van het provinciale fietspad 81 (tussen Lagewaard en Ruigkade). Wel wordt de verwachting uitgesproken dat volgend jaar aan het fietspad wordt begonnen. Er wordt door het college tevens gestreefd naar een gescheiden fietspad vanaf de Weidedreef tot het recreatie ve fietspad naar Alphen aan den Rijn, Een der de fietspad dat door het college wordt voorge staan is een fietsverbinding tussen de fietspa den Koudekerk aan den Rijn via grondgebied van Alphen naar Woubrugge. De energiebesparing laat ook Koudekerk aan den Rijn niet onberoerd. Het college heeft een aantal maatregelen in petto die vermindering van het gebruik van energie tot gevolg zullen hebben. Het vaststellen van een maximumtem peratuur van 20 graden in de gemeentelijke ge bouwen; het beperkt laten branden van de bui tenverlichting van het gemeentehuis; het ver beteren van de c.v.-installatie van de Burge meester de Herderschool en het aanbrengen van een tijdklok hieraan en het doorlichten van de sterkte van de straatverlichting wordt ondermeer door het college te berde gebracht in het kader vaA de energiebesparing. Tweede fase Kanaalstraat promenade Lisse LISSE De gemeente L begint in het voorjaar 1980 met de 'Reconstru Kanaalstraat II'. Het om de uitbreiding van wandelpromenade in de naalstraat vanaf de Ka straat tot de Lissese He weg. De plaatselijke denstand heeft bij de prei tatie van de plannen beugd gereageerd op voorgenomen reconstruct Een half miljoen gulden voorlopig uitgetrokken de realisatie van een verk sarme Kanaalstraat. Door aanbrengen van obstakels plantenbakken, bomen banken zal doorgaand verk uit dit deel van de Kan straat geweerd worden, stemmingsverkeer blijft m< lijk zolang dit geen over oplevert voor de winkele voetgangers. Afhankelijk de succes van de tweede wordt op langere termijn gedacht aan een derde uitb ding (Tulpenstraat-Mol straat) van de Kanaalstr promenade. Hazerswoude In de krin van het algemeen bestuur de Culturele Raad Hazersv de leeft de gedachte om o nisten uit te nodigen op vaste koopavond (vrijdag concerteren in de Nederla Hervormde kerk. Bestuur D. P. Onderwater heeft suggestie gelanceerd tijd de laatst gehouden bij komst van de raad. Genoemd kerkgebouv hem genoemd", omdat he gelegen in het centrum het „shopping centre" van zerswoude-dorp. Het pub zou op die vrijdagavonder de gelegenheid moeten den gesteld de kerk in en te lopen tijdens de orgeltx lingen. En de concerten den alleen gegeven mo worden in de maanden da kerk niet verwarmd behoe worden. De Culturele Raad overw trouwens, om in 1981, het dat Hazerswoude zevenh derd jaar bestaat, een straa neelmanifestatie te organ ren dan wel de stimulans de organisatie te geven Hazerswoude De aai van het gedeelte van het fi pad op de Zuiddijk tussen tunneltje onder de Provin le Weg en de Torenstraat 1 349.732,01. Nu het minist van Verkeer en Watersl een subsidie van 257.25 verleent, moet de geme< Hazerswoude 92.472,37 fii eieren. Volgens burgemeester en houders zijn de voorbereii gen van het werk thans zo gevorderd, dat met de aai van dit fietspad-part kan den gestart. Fase 2 (To: straat tot Zuiddijklaan) en 3 (Zuiddijklaan tot Voon kunnen nog niet worden gevoerd, omdat er nog gr door de gemeente moet v den verworven. Wat het di gedeelte aangaat moet boi dien de herziening van het stemmingsplan Voorweg worden afgerond. VOORSCHOTEN De toriumvereniging „Exul Deo" geeft donderdag 29 vember een uitvoering in Voorschotense Moeder G kerk. Gezongen wordt heU torium 'Samson' van Handel. De 3 uur durendi voering wordt gedirigef door Sander van Marion. zikale medewerking wordt der meer gegeven door or nist Addie de Jong en lei van het Residentiekamei kest. Het concert begint acht uur. Kaarten zijn krijgbaar bij M.P. Prudhom van Reine, Leidseweg 175 01717-4178. Hazerswoude - Het Muzieken semble Hazerswoude, dat en kele maanden geleden werd opgericht, staat er financieel gezien niet al te best voor. Op het gebied van de prestatie kan er vooruitgang worden geboekt, indien de repetities van drie- tot vier-maal per maand worden uitgebreid. Maar: ook dit kost extra geld. Op een vergadering van het algemeen bestuur van de Cul turele Raad Hazerswoude is de suggestie aan bestuurslid van het Muziekensemble H. F. Terlaak-Schüsler gedaan, om donateurs te winnen, ten einde uit de financiële problemen te geraken. Dit wordt wel toege juicht, maar. het Muzie kensemble Hazerswoude heeft nog geen rechtsbevoegdheid. Ook het gemeentebestuur eist dat het gezelschap zo snel mo gelijk een rechtspositie krijgt. Een zaak die nu dan ook zaak van bespreking is in het be stuur van het ensemble, dat dan ook weldra via het verlij den van de stichtingsakte de notaris dit probleem baas hoopt te zijn. Overigens betalen de jeugfl v den van het ensemble tien a den per maand en de volw v senen 17.50. In beide bed c gen zijn 2.50 begrepen v< S kosten in verband met de schaf van bladmuziek.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4