Omzet over eerste drie kwartalen 1.103.706.000 gld. Produktschap legt grote nadruk op 'gezonde voeding' ilMTE FRfMT BL f EMEN B#LLEI\I >0-m /an® i daorU<p je niet Aanbod glassla neemt sterk toe WEINIG BLOEIENDE TULPEN IN DECEMBER? ""LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT DINSDAG 27 NOVEMBER 1979 PAGINA 17 DEN HAAG De drie grootste bloemenveilingen van ons land, namelijk de VBA te Aalsmeer. CCWS te Honselersdijk en Flora te Rijnsburg hebben over de eerste drie kwartalen vaste jaar een totaal omzet bereikt van 1.103.706.000 gulden tegen 915.702.000 in dezelfde periode van het vorig jaar. Genoemde drie veilingen hebben ruim negentig pro cent van de twaalf bloemen veilingen welke zijn aange sloten bij de Vereniging van Bloemenveilingen Nederland (VBN). Deze gezamenlijke twaalf veilingen hadden op 1 oktober van dit jaar een om- zetbedrag bereikt van 1.298.412.000 gulden tegen 1.188.532.000 vorig jaar een stijging dus met 9.3 procent. Zoals reeds vaker geconsta teerd, is de hoger omzet in hoofdzaak het gevolg van de sterk toegenomen aanvoer van bloemen, mede veroor zaakt door teeltuitbreidingen. De zware wintermaanden van het eerste kwartaal had den een kwade invloed op de omzet zodat over het eerste kwartaal een aanzienlijke achterstand werd vastgesteld, die echter in het tweede kwartaal op vrijwel alle vei lingen weer kon worden in gelopen. Dat alles betekent echter niet dat als geheel de bloemen teelt in dit jaar financieël gunstiger resultaten heeft op geleverd dan vorig jaar, ge zien de sterk gestegen kosten vooral ook wat de gasprijzen betreft. Er is wel een sterk gestegen omzetcijfer voor de potplan- BIJ DRIE GROOTSTE BLOEMENVEILINGEN ten namelijk van ruim 210 miljoen gulden vorig jaar tot ruim 251 miljoen gulden in de drie kwartalen van dit jaar. De maand september blijkt hier een duw in de goe de richting te hebben gege ven van ruim totaal 107 mil joen gulden naar ruim 116 miljoen. Van de drie genoemde groot ste veilingen heeft de CCWS tot dusver de sterkste groei van omzet gehad namelijk met 10,5 procent, dan volgt Aalsmeer met 8,3 procent en Flora met 5 procent. Maar Berkel en Rodenrijs mag er verhoudingsgewijs ook wel zijn met een stijging van ruim 23 procent met een kans dat dit jaar voor het eerst de 100 miljoen zal wor den bereikt!. Bij het totaal van genoemde omzetcijfers komt nog ruim 55 miljoen gulden van ter veiling verhandelde import- bloemen. De CCWS had over oktober een omzetstijging van bijna 15 procent. Van ja nuari tot 1 november nam de aanvoer van potplanten toe met bijna 43 procent. Bere kend is dat het gemiddelde prijsniveau voor bloemen tot dusver vrijwel gelijk is aan dat van vorig jaar en de ach terstand van het eerste kwar taal ingelopen. Aandeel Gebleken is ook dat de aan vankelijke achterstand in de produktiewaarde tot en met 1 oktober met 13,2 procent is gestegen vergeleken bij de eerste 9 maanden van vorig jaar. Uit de gegevens blijkt dat het aandeel in de toege nomen bloementeelt in de provincie Zuid-Holland is ge stegen van ruim 21 procent van het totaal van 1965 naar ruim 37 procent in 1978. Het aandeel van Berkel en Ro denrijs nam tot van 1.8 pro cent naar 4,8 procent. Merkwaardig is dat het totale aandeel van de drie voor naamste bloemenveilingen samen reeds gedurende twaalf jaar rond de 85 schom melt en thans dus tot ruim 90 is gestegen. Ook in de pot plantensector is het aandeel van de CCWS landelijk aan zienlijk toegenomen al is ge constateerd dat het aandeel van Aalsmeer vrij stabiel is gebleven met ongeveer 60 procent. Groenten- en fruitpresentatie voor studenten In voorlichting aan consument DEN HAAG Het Pro duktschap voor Groenten en Fruit werkt intensief aan de promotie van groen ten en fruit. Vooral het as- pekt „gezonde voeding" krijgt daarin veel aan dacht. Uiteraard beperkt het schap zich niet tot het Nederlandse verse produkt, ook de geïmporteerde waar en de verwerkte waar ko men ruim aan bod. De voorlichting van de afde ling Promotion kan in meer segmenten opge splitst worden. Een over zicht van de activiteiten '79-'80 geeft daarvan een goed beeld. Een van de belangrijkste ac tiviteiten van het schap be staat uit het geven van voor lichting aan groepen consu menten. Ze worden voorna melijk met de afdelingen van de diverse vrouwenorganisa ties opgezet. Daarnaast neemt het aantal bijeenkomsten met ouderen (zelfstandig wonend en kokend) sterk toe. Recen telijk is ook voor klanten kringen van agf-detaillisten een aantal zeer geslaagde avonden gehouden. In 1978 werden 344 bijeenkomsten georganiseerd, waarvan 38 op scholen. Scholen In 1976 startte het projekt „multi-mediapakket voor ba sisscholen." Dit bestaat uit een dia-serie met 44 plaatjes, tekstboekjes voor de docen ten en een wandplaat. De laatste zendingen worden momenteel afgewikkeld. Op het ogenblik wordt ook gewerkt aan een klankbeeld voor alle scholen van voort gezet onderwijs. Hierin gaat men uit van het produkt zoals dat te koop is. De teelt, handel en verwerking wordt daar verder buiten gelaten. Vooral onderwerpen als lunchpakket, versnaperingen op feestjes en zelf koken ko men erin aan de orde. In het schooljaar '79-'80 zal aan cif- Groente HOpI ca 12.000 examenleerlingen van circa 200 „huishoudscho len" de praktijkmap „Huis houdelijke Zorgvlakken" worden uitgereikt tijdens een speciale gastles. Het schap doet hieraan mee met de bro chures „Groenen en fruit - dag in dag uit." Horeca De Stichting Vakopleiding Horeca beschikt sinds dit jaar over een diaserie van het schap. Deze wordt gebruikt in het kader van de lessen warenkennis. Met de beide hogere hotelvakscholen (Maastricht en Den Haag) wordt een goed kontakt on derhouden. De activiteiteiv bestaan uit het geven van gastcolleges en het verstrek ken van voorlichtingsmateri aal. In het vakblad voor de grootkeukenchefs verschijnt maandelijks een door het schap verzorgde rubriek over groenten en fruit Materiaal De laatste speelfilm „Je kunt er van binnen niet van bui ten," die sinds januari j.L in het programma is opgeno men, blijkt uitstekend aan te slaan. Samen met de recep tenfilm „Smakelijk-eten" is de film nu ook opgenomen door het technisch Filmcen trum te Arnhem, van waar uit de extra distributie wordt geregeld. Volgend jaar zullen de ideeën op tafel moeten ko men over de vervanging van de receptenfilm in 1981. Jaarlijks wordt er voor dit kostbare medium een bedrag gereserveerd. De algemene folder „Groen ten en fruit - dag in dag uit" is een succes geworden. En dat geldt sinds lange tijd ook voor de groente- en fruitka- lender. Deze is trouwens in februari aan een herdruk toe. In de folder „Ui=In" wordt speciale aandacht gevraagd voor de ui als maaltijdgroen te. Van het boekje „Bijzonde re groenten en vruchten" zijn sinds januari 1978 bijna 75.000 exemplaren verkocht. Op dit moment wordt het herdrukt in een oplage van maar liefst 150.000 stuks. Het ligt in de bedoeling het boek je tegen gereduceerde prijs aan de AGF-winkeliers aan te bieden. Samen met het Voorlichtingsbureau voor de Voeding is een herdruk be steld van het boekje „Tuin kruiden". Waarschijnlijk zal dit in 1980 ook voor de uitga ve „Groenten gewoon/an ders" moeten gebeuren. Prestaties Bij tal van bijeenkomsten en festiviteiten wordt een be roep gedaan op het produkt schap. Uiteraard is daarbij een selectie nodig. Veel suc ces had het schap tijdens de introductiedagen op de Vrije Universiteit in Amsterdam. Ook de presentaties voor ver schillende grootwinkelbedrij ven vielen goed in de smaak. Voorts dienen nog vermeld te worden de activiteiten tij dens de nationale onderwijs tentoonstellingen, bewaar- kooltentoonstelling, open dag fruitteelt (Beneden Leeu wen), Haarlemse VQorjaar- beurs, tweede lustrum Rot terdamse groothandelsmarkt, congres schoonheidsspecialis ten en de Rijswijkse floralia. Wie meer informatie wenst over de promotie-activiteiten van het produktschap moet :-even bellen met 070-814631. Het aanbod van glassla is de laatste weken sterk toegenomen. De aanvoer aan de 14 grootste veilingen in Nederland is opgelo pen naar ongeveer 9 miljoen kroppen per week. Dit aantal ligt aanmerkelijk hoger dan vorig seizoen, het is ongeveer gelijk aan het aanbod in de jaren 1976 en 1977. Uit de prijsvorming valt al af te leiden dat het aanbod groot is. De gemiddelde prijs ligt zo rond de drie dubbeltjes per krop. Het leeuwedeel van het aanbod verdwijnt naar de West-Duitse markt. Een gelukki ge bijkomstigheid is de tot op heden klei nere concurrentie van Italië en Frankrijk. Maar men mag aannemen dat dit niet zo zal blijven. In Frankrijk wordt er op een grote oogst gerekend. Uit de gegevens van het Produktschap voor Groenten en Fruit blijkt dat er voor het Zuidfranse sla-ge bied Rousillon een produktieraming be staat die neerkomt op 40.000 ton sla. Vorig seizoen was dit 30.000 ton, er is dus duide lijk sprake van een flinke stijging. Vooral de teelt onder kunststof breidt sterk uit, en wel met een derde en komt zo op een oppervlakte van 500 ha. De oogst in dit gebied is in oktober van start gegaan, de maanden december, januari en februari zijn de topmaanden in de aanvoer. Er is in Zuid-Frankrijk nog een belangrijk sla-ge bied te weten Bouches du Rhone, men denkt hier 30.000 ton meer te oogsten. Deze sla komt hoofdzakelijk onder plastic. Het gebied Rousillon richt zijn export hoofdzakelijk op West-Duitsland en Bou ches du Rhöne hoofdzakelijk op Zwitser land. Het Nederlandse glassla-areaal lijkt zich met 10 procent uit te breiden. Al met al mag er daarom op een flink sla-aanbod gerekend worden in binnen- en buiten land. De verwachtingen voor het komen de seizoen zijn als gevolg hiervan beschei den. Een strenge winter kan de hele situa tie veranderen, maar daar kan men bij voorbaat niet op rekenen. Radijs De aanvoer van radijs steekt al weken met kop en schouders uit boven die van vorig jaar. Toch heeft dit gelukkig nog geen fatale gevolgen gehad voor de prijs vorming. De vraag van West-Duitsland was goed en er wordt op de West-Europe- se markt weinig concurrentie ondervon den van radijs uit de U.S.A. De gemiddel de prijs schommelde vorige week rond een gulden per bosje. Het aanbod zal ruim blijven en er wordt op een vaste prijsvor ming gerekend. Enige schommelingen zijn echter niet uitgesloten. Overige gewassen De aanvoer van courgettes loopt dit sei zoen langer door dan vorig jaar. Het aan bod zal op korte termijn kleiner worden. De prijsvorming verloopt bevredigend. Er werd gemiddeld 1,01 per stuk betaald. De-binnenlandse markt vertoonde de af gelopen week een levendige vraag naar witlof, het groeiende aanbod vond pro bleemloos zijn weg. De prijs trok zelfs wat aan, er werd 2,88 per kilo betaald. Het aanbod blijft groeien, de prijs zal meer on der druk komen. Voor de kwalitatief goe de andijvie worden er steeds hogere prij zen betaald. Er kwam vorige week een gemiddelde van een gulden per kilo uit de bus. Door een kleiner wordend aanbod lijkt de prijs vast te blijven. De spinazie- teelt loopt op zijn laatste benen. De laatste partijen brengen zeer hoge prijzen op, nl. 3,07 per kilo. Voor prei leefde de markt wat op, er werd 70 cent per kilo betaald. De aanvoer is vrij omvangrijk en zal dat blijven. Lagere prijzen zijn daarom niet uitgesloten. De binnenlandse- en de ex- portvraag naar spruiten was de afgelopen week goed. De gemiddelde prijs lag op 1,01 per kilo. Door het groeiende aanbod zal de prijs dalen. Voor boerenkool is de markt vrij stabiel er werd 43 cent per kilo betaald. Broccoli werd verkocht voor 4,35 per kilo. Ijsbergsla klom begin vo rige week fors in prijs, deze liep op naar 1,39 per stuk. Door een kleiner wordend aanbod mag er op hoge prijzen gerekend worden. De paprika's deden het weer best, voor groen werd er 4,82 per kiio betaald en de rode sorteringen liepen op naar 4,21 per kilo. Er worden vaste prij zen verwacht. De laatste komkommers die er geveild worden zijn ongekend duur, voor de sorteringen van 41/76 lag de prijs tussen de 1,41 en 1,56 per stuk. Het snel kleiner wordenae aanbod zal weinig hinder ondervinden van de snel groter wordende concurrentie. REDELIJK GOED IN DE BLOEMENHANDEL In het algemeen kan worden gesteld dat het afgelopen week in de bloemenhandel aan de CCWS in Honselersdijk redelijk goed verliep. De aanvoer lag ongeveer op gelijke hoogte van dezelfde week in het vorig jaar doch het omzetcijfer was bijna twee miljoen gulden hoger en dat tekent wel het beeld. Hetgeen ook weer niet be tekent dat er geen kwade uitzonderingen waren, zoals van de trosanjers, die bij een gelijk aanbod van ruim twee miljoen ge middeld 36 cent opbrachten tegen 41 vorig jaar. Er zijn kopers die het aanbod van de anjers te klein vinden om er iets mee te doen. Het aanbod vap jaarrondchrysanten liet ook nogal te wensen over ook al lag de gemiddelde prijs hoger. Bij een totaal aanvoer van 23.871.643 bos of stuks lag het omzetbedrag van de CCWS afgelopen week op 13.031.604,96 tegen een aanvoer van 24.473.189 in de zelfde week van het vorig jaar en omzet van 11.861.220,57. Bij zulke hoeveelheden kan niet bepaald worden gezegd dat er maar weinig bloe men worden aangevoerd, maar het vei lingbeeld is toch wel iets rustiger dan twee weken geleden. Vooral de aanvoer van grootbloemige an jers blijft matig. Bij de trosanjers ligt het iets gunstiger Het wil nog maar steeds niet goed gaan met de prijzen voor het snijgroen en de anthuriums die beneden het niveau van vorig jaar blijven. De gerbera is nog steeds "going strong" zowel wat aanvoer als prij zen betreft. Over de bolboemen valt niet te klagen met een aantrekkelijke prijs vooral wat de irissen betreft, die bij gelijke aanvoer iets hoger in gemiddelde prijs lagen. De lelies wisten zich te handhaven. De prijs van de cymbidiums stond wel onder sterke druk van verhoogde aanvoer. Met de ruim vier miljoen aangevoerde freesi- as, ongeveer een miljoen minder dan in dezelfde week van het vorig jaar, blijft het de laatste tijd wel goed gaan met de prijs, die nu gemiddeld 30 cent was tegen 24 vorig jaar. De aanvoer van rozen was ruimer dan vo rig jaar, totaal ruim drie miljoen maar met vrij gunstige prijs. De aangevoerde hoeveelheid snijbloemen van ruim 23 miljoen bos of stuks was vrij- wel/gelijk aan vorig jaar. Maar de import- bloemen op 84 na bijna honderdduizend bos of stuks, was de helft minder dan vo rig jaar. Toch begint Israël sterker aan de markt te komen vooral met trosanjers, bijna 300.000, ruim 14.000 import anjers, 43.000 kleine- en 5000 grote import rozen en niet te vergeten bijna 38.000 import statice. Overigens mogen de potplanten met bijna 680.000 stuks er ook best zijn, ongeveer 100.000 meer dan vorig jaar en met goede prijzen, waarbij poinsettia in belangstel ling toeneemt. Voor deze week wordt wei nig verandering in de aanvoer bij de CCWS verwacht en kunnen de redelijke prijzen voor dit ogenblik zich handhaven. In het CCWS-gebouw zijn de nieuwe tochtsluizen in gebruik genomen, hetgeen een bescherming voor mens en bloem be tekent. Wat gemiddelde prijzen van afge lopen week met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 43(32), trosanjers 36 (41), anthuriums 14 (17), snij groen 14 (17), jaarrond troschrysanten. 54 (41), idem geplozen 79 (71), tros normaal cultuur 2,08 (1,58), idem geplozen 67 (58). freesia 30 (24), gerbera 72 (69), gladiolen 16 (37), irissen 39 (33), leliekelken 61173). lelietakken 55 (46), grote cymbidium groot 85 (1,16), klein 17 (27), grote rozen 53 (56) klein 37 (36), sonia 45 (52), belinda 40 (35) red garnette 25 (26) tulpen 39. Op donderdag 13 december wordt in de Brug te 's-Gravenzande de najaarsverga dering van de CCWS gehouden. In over leg met de georganiseerde handel en het bestuur van de VBN is besloten dat op za terdagen 22 en 29 december veiling van snijbloemen zal worden gehouden, maar kunnen dan geen potplanten worden aan gevoerd. Zullen er in december weinig bloeiende tulpen aan de veilingen komen?... De kans daarop is zeker niet uitgesloten. Om te be ginnen heet het met nadruk dat de broeiers minder bollen hebben opgeplant voor de vroegste bloei. Nu is het spreek woord: „Wacht U voor hetgeen er niet is", nog altijd van kracht, al hebben de hoge bollenprijzen de animo van de broeiers stellig wel geremd. Maar zélfs al zijn er nauwelijks minder tulpen voor de broei in december opgeplant, dan nóg is de kans groot, dat men straks maar over beperkte hoeveelheden bloeiende tulpen zal kun nen beschikken. Want alles wijst er op dat de broei in december allesbehalve vlot zal gaan verlopen. Is dat nu al te voorspellen? Inderdaad. Daar is o.m. het feit dat de bol len dit jaar een week later in stadium G zijn gekomen. Dat wil zeggen, dat ze een week later zijn met de bloemaanleg. Al leen dat feit doet de exporteurs nu al het hart met beide handen vasthouden. Als er nl. bij de broei in h^t buitenland brokken worden gemaakt, dan staat de afnemer snel klaar met de kreet dat het allemaal te wijten is aan het feit dat de exporteur bol len van minder goede kwaliteit heeft ge leverd. En het gevolg is dan strijk en zet, dat meneer de broeier zo vrij zal zijn een fors bedrag van de rekening af te trek ken. Kind moet was kunnen doen De exporteurs zijn dus gebaat bij een vlot te gang van zaken in de broeïerij. Vooral in de zo belangrijke maand december moet een kind de (broeiers)was kunnen doen. Want in deze maand pleegt de afne mer een groot deel van de buit binnen te halen. Het ziet er echter niet naar uit, dat de broeiers de zaak op een presenteerblad zullen krijgen. Dat is ook geen wonder. De lange, koude winter had tot gevolg dat de bollen eerst laat aan de groei gingen. In de eerste week van mei werd bijvoor beeld in de bollenstreek een grondtempe- ratuur van acht graden gemeten. Dan „doen" de bollen natuurlijk weinig. Daar kwam de koude en natte zomer nog eens bovenop. De gewassen rijpten laat af en partijen Apeldoorn, die eind juni gerooid hadden moeten worden, zaten soms half juli nog in de grond. En in zo'n geval kan men kunstgrepen aan de lopende band gaan toepassen, maar de natuur laat zich nu eenmaal niet dwingen. Een gewas dat later klaar is met de bloemaanleg, kan men heel moeilijk op dezelfde tijd in bloei hebben als in normale groei-jaren. Toch blijkt herhaaldelijk dat vele broeiers on danks dat de zaak toch willen gaan force ren. En dan is de kans op een groot per centage „nieten" of „blinden" erg groot. Gokken Tulpenbloemen worden vaak veel te rauw geoogst. tdagen tulpen in bloei hebben. Men neemt de gok in de hoop dat het zal meevallen. Maar men wil er niet aan denken dat men beter een week later 90% van de geplante bollen kan oogsten, dan dat men voor de Kerst met een kas tulpen zit met een uit valpercentage om van te huilen. Als het de komende maand nu al proble men gaat geven voor de vroegste broei- tulp, nl. Apeldoorn, hoe moet het dan met cultivars als Christmas Marvel, Lustige Witwe, Prominence, e.d. Dat zal helemaal een heksentoer zijn om die voor Kerstmis in bloei te hebben. Alleen als er regel rechte wonderen plaatsvinden, zal „de juffrouw" straks een keus kunnen maken uit een flinke assortiment bloeiende tul pen. Te onrijp Intussen staat het vast, dat de Verenigde Bloemenveilingen Nederland, kortweg de VBN genaamd, in het komende seizoen het euvel van de veel te onrijp geoogste tulpen gaat aanpakken. Vooral met Apel doorn kunnen de kwekers ze bijzonder bruin bakken. Men ziet karrenvol van deze cultivar aangevoerd, waarvan de bloemen op zijn best een rood puntje heb ben en soms zelfs dat niet eens. Daar komt bij de consument geen spetter van terecht. De bloem zal in negen van de tien gevallen niet goed openkomen, een ver fomfaaide indruk maken en na enkele da gen als een minder frisse vaatdoek over de rand van de vaas hangen. Gevolg: men koopt zulke tulpen niet meer. Dit kwaad is in feite al te ver voortgewoekerd. Grootwinkelbedrijven in het buitenland lieten vorig jaar hun leveranciers in Hol land al weten, dat ze beslist geen Apel doorn meer in het bolbloemenpakket wensten, omdat men hiefover klacht op klacht kreeg. Ook in het binnenland was men allesbehalve enthousiast over de kwaliteit van deze tulp. In deze rubriek is trouwens ook al meerdere malen met na druk gewezen op deze voor de bolbloeme- nafzet zo kwalijke zaak. Commissie Nu gebleken is dat men met uitsluitend voorlichtende acties en het doen van een beroep op het gezonde verstand van de broeiers, te weinig effect heeft gesorteerd, gaat de VBN andere maatregelen treffen. Er is nu een commissie gevormd van ver tegenwoordigers uit alle bolbloemencentra en die onder leiding staat van ing. Bree- baart van de VBN. Die commissie zal in de komende weken de aangevoerde par- geoogst, zullen wellicht eerst nog één- of de te rauwe partijen niet meer worden ge veild. Een moeilijke kant aan dit alles is, dat de handel juist graag onrijpe tulpen heeft Daar gaan er meer van in de auto en men kan er enkele dagen langer mee uit de voeten. Hoe ze het bij de consument zul len doen, dat is een punt waarmee sommi ge handelaren zich niet bezig houden. In tussen heeft de imago van de tulp als snij bloem al een dreun gehad en als men geen maatregelen treft, dan zal het grqte publiek zich van de bolbloem gaan afke ren. En hoelang zal het dèn niet gaan du ren voor men de gemaakte brokken bij el kaar heeft geveegd en de tulp weer in aanzien heeft verheven. Het zijn trouwens niet alleen de tulpenbroeiers, die nijver doende zijn, hun eigen glazen in te gooien. Ook de producenten van lelies, irissen, freesia's, narcissen, enz., oogsten vaak veel te rauw. Er is voor de VBN-commis- sie dan (rok stellig volop werk aan de win kel.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17