Boksprofs Bok en „Nikkel" met pensioen Zwaar verwaarloosd Ar mam en tari um in Delft toont dood en verderf zaaiendwapen tuig Tweede bowlingbond in Leiden Tips voor I Nootdorp ROY SOMER IN HOOFDROL OP AFSCHEIDSAVOND SPORT/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 27 NOVEMBER 1979 PAGINA 1 ROTTERDAM Cen traal op de boksavond, die gisteren in de Schie- hal - onderdeel van het Ahoy'complex in Rotter dam werd gehouden, stonden twee „oudge dienden". De Rotterdam se profs Gerard Bok en Bert Nikkelen Kuijper boksten hun laatste par tij. Zij waren de hoofd personen maar speelden niet de hoofdrol. Die was (weer) weggelegd voor vedergewicht Roy Somer, die een uitste kende partij bokste. De andere twee profpartijen uit het programma kre gen een voortijdig einde. Bij een afscheid moet een oog je dicht worden geknepen maar toch niet op de manier zoals dat met Gerard Bok ge schiedde. De weltergewicht trof in de Tunesier Becher Boundka een opponent met een goede stijl, een sterke linkse en een minder gebruik te rechtse. Vooral die linkse, snel en accuraat, baarde Bok zorgen. Hij was een jaar niet in de ring geweest en te weinig afgetraind, maar zijn enthousi asme was nog even groot. Op die grond echter kan geen on beslist worden toegekend. Bok had duidelijk verloren maar er was zelfs een jurylid dat hem winnaar maakte. Een ander had het volkomen juist - pun ten 60-58 voor Boundka - en de derde had onbeslist, zodat Bij alle geschenken die Bert Nikkelen Kuiper ontving na zijn laatste profpartij was ook een paar „vergulde" handschoenen, die hij van zijn zoontje kreeg. De knaap kon voor de microfoon alleen maar uitbrengen: „Pa" en gaf gauw zijn cadeau. „Nikkel" nam hem even snel in zijn armen. Links de echtgenote van de populaire Nikkel. deze uitslag ten onrechte eruit kwam. De tweede scheidende bokser was superzwaargewicht Bert Nikkelen Kuijper (95 kg), acht kilo'slichter dan de Algerijn Mohamed Galoul. „Nikkel", zoals Rotterdam hem kent, had nog langer dan Bok geen ring gezien, was evenmin vol doende afgetraind maar bokste wonderlijkerwijs de beste par tij uit zijn loopbaan. Kuijper was altijd nogal onbeheerst maar ditmaal was hij de kalm te zelf, verzorgde zijn dekking goed en had een sterke tweede ronde. Het was een merkwaar dig duel waarin Galoul in de derde ronde acht tellen rust vroeg omdat zijn tandbescher- mer was verschoven en in de vierde omdat hij de duim van Nikkels handschoen in zijn oog had gekregen. Toen de po pulaire Nikkelen Kuijper in deze vierde ronde een oog- wond opliep, staakte de rin- garts het duel zodat de sterke Galoul winnaar werd, wat hij overigens toch was geworden want Nikkel had de zes ron den waarschijnlijk niet ge- LEIDEN Leiden is ene bowlingbond rijker. Het is de afgescheiden groep bowlers, die thans speelt op de Hans Menken-banen aan de Boshui- zerlaan, gelukt een eigen sta tus te verwerven. Mede dank zij een wijziging in het regle ment van de Nederlandse Bowling Federatie is het mo gelijk geworden naast de be staande Bowling Bond Leiden een tweede Leidse bond te creëren. De „dissidente" groe pering, die bestaat uit de bow lingvereniging Formule en een groot aantal nieuwe sport- bowlers, zal gaan draaien on der de naam Bowling Bond Leiden Zuid-West De competities en overige wedstrijden zullen derhalve volledig gesanctioneerd en volgens internationale regels worden gespeeld. Het oprich tingsbestuur bestaat uit Tjeerd Scheffer (voorzitter), Inge Lek (secretaris), Margo de Ruiter (penningmeester), Aad Blom (vice-voorzitter wedstrijdse cretaris) en Henk van Loef (wedstrijdsecretaris). Ter gele genheid van de nieuwe bond- soprichting heeft het nieuw bakken bestuur éen eerste toernooi georganiseerd. Op de zaterdagen 15 en 22 december a.s. zal een toernooi volgens afvalsysteem worden gehou den. De inschrijving is echter slechts mogelijk voor de leden van de Bowling Bond Leiden Zuid-West. Naast de drie leagues, die reeds sinds september gespeeld worden, zal in januari op woensdagavond nog een vijf manscompetitie van start gaan. Hiervoor kan nog wel volop worden ingeschreven. Met deze, vierde league, wordt de sportcapaciteit op de Hans Menken-banen gecompleteerd, waardoor de bowlingcompeti ties in Leiden wederom zo goed als vol zijn. Koopmans verdedigt titel ROTTERDAM Euro pees kampioen half- zwaargewicht Rudi Koopmans zal op 28 ja nuari in het sportpaleis „Ahoy" zijn titel vrijwil lig op het spel zetten te gen de Italiaan Ennio Cometti. Het is de tweede keer - na zijn onbeslist tegen de Fransman Hocine Tafer - dat Koopmans zijn op Aldo Traversaro verover de titel verdedigt. haald. Het was een elegantere manier om afscheid te nemen dan met Gerard Bok gebeurde. Hoewel, een onbeslist in het buitenland behaald, geldt voor een zege. Maar die komt toch niet in het startboekje. Het afscheid van beide boksers ging gepaard met geschenken en bloemen, ook voor de echt genotes. Promotor Theo Hui zenaar bood elk een gouden bokshandschoentje aan. Ge rard Bok bokste op 26 juli 1964 zijn eerste partij als amateur en haalde een totaal van 67 duels, waarna er 22 als prof volgden. Winstpartijen resp. 40 en 11. Nikkelen Kuijper bok ste als amateur 80 partijen, waarvan hij precies de helft won en omdat zijn startboekje als prof niet alle gevechten vermeldde, moest „huldiger" Jaap Villerius, vice-voorzitter van de boksvereniging „Hui zenaar", volstaan met 18 par tijen - „Het waren er 26", meldde Kuijper - waarvan 9 gewonnen. Beiden hebben de bokspensioenleeftijd van 36 jaar bereikt. Gerard Bok (links) had geen eenvoudige afscheidswed- strijd maar de jury gunde hem toch een onbeslist. Aantrekkelijkst was die tussen de vederge wichten Roy Somer en de Ma rokkaan Kader Hammi - zo wel de Algerijnen als de Ma rokkaan en de Tunesier zijn woonachtig in Frankrijk - technisch het aantrekkelijkst. Van Marokkanen e.d. kan men immer pittig bokswerk verwachten en Hammi die had gewonnen van een van de twee tegenstanders van wie Somer heeft verloren, maakte daarop geen uitzondering. Hij had evenwel moeite zich zelf in bedwang te houden. Zo kreeg hij in de tweede ronde een openbare waarschuwing wegens vasthouden in de nek en sloeg, woendend, prompt na. Dat deed hij in de vijfde ronde nog eens, waarvoor hij ook een openbare waarschu wing kreeg. Het was Hammi's laatste ronde van -de zes. So mer had in de tweede ronde het tempo verhoogd, was agressiever te werk gegaan en stootte meer series dan Ham mi, die het in hoofdzaak van zijn linkse moest hebben. De risicovolle partij omdat beiden konden counteren had een su blieme vierde ronde van So mer, die in de vijfde met een linkse Hammi aan het wanke len bracht - toen stootte hij na - en met een roffelende serie zijn tegenstander acht tellen rust bezorgde. Toen ging de gong. Hammi voelde er niets meer voor - was er ook niet toe in staat - aan de laatste ronde te beginnen en gaf op. Somer had zijn achtste zege in tien gevechten binnen na weer een uiterst attractieve partij. De ruim duizend toeschou wers, die een flink bedrag bijeen brachten voor een lief dadig doel, waarvoor de recet te was bestemd, moesten het met onbevredigende laatste partijen doen. Weltergewicht Cor Eversteijn was te sterk en te goed - voor de Belg Kalo Restivo die slechts over incor recte stoten beschikte en voor het overige achter zijn dek king kroop. Toen hij al twee o- penbare waarschuwingen had gekregen - in de derde en vijf de ronde - voor incorrect bok sen maar hardleers bleek en voor nog een waarschuwing in aanmerking kwam, stuurde scheidsrechter Adriaanse hem terecht naar zijn hoek. Ever steijn winnaar, door diskwali ficatie, van ook zijn vierde profpartij. Nog sneller maakte zwaarwel- tergewicht Alax Blanchard zijn partij af. Al in de eerste ronde ging de Duitser Josef Kossmann k.o. Nog even en Blanchard heeft voldoende winstpartijen om tot de tweede serie te worden toegelaten. Het wordt tijd want in de derde heeft hij kennelijk geen tegen standers van zijn formaat. HERMAN VAN BERGEM „Geen oorlog - geen munitie interessant voor kleine groep Het sinds 1973 in Eurometaal N.V. omgedoopte Staatsbe drijf Artillerie-Inrichtingen heeft gisteren in Delft het ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan uitgegeven boek „Geen oorlog - geen munitie" ten doop gehouden. Op voor Eurometaal historische grond de voormalige huisvesting van dit munitiebedrijf aan de Korte Geer in Delft kreeg de auteur Heinz Nagele het eerste exemplaar overhan digd. Mede-auteur Dick Schaap was door zijn verblijf in Spanje verhinderd. Vanaf vandaag ligt het boek „Geen oorlog - geen munitie", waarvan de ondertitel luidt „De geschiedenis van 300 jaar militaire produktie" in de win kel. In dit boek wordt de ont wikkeling geschetst van de op richting van de affuitmakerij in Delft in het jaar 1679 tot het huidige munitiebedrijf Euro metaal in Zaandam. Het in oorsprong geopperde plan om bij het derde eeuwfeest een klein boekje voor het perso neel samen te stellen, groeide door de stroom van historisch materiaal weldra uit tot een boek voor een groter en bre der publiek, zo werd bij de presentatie gezegd. Of dit laat ste uitgangspunt juist is. moet ernstig worden betwijfeld. Momentopnamen van de fa briek in een bepaald tijdvak worden begeleid door momen topnamen van de maatschap pelijke en politieke omstandig heden van diezelfde perioden. De geschiedenisfeiten worden weliswaar in aangename schrijftrant weergegeven, ver luchtigd met veel illustraties, maar zij mogen door de opper vlakkigheid zonder meer als bekend worden verondersteld. Rest niets anders dan het uit gebreide verhaal van een be drijf met zijn ups en downs. Gezien het menselijk handelen door de jaren heen heelt deze munitiefabriek vooral ups ge kend. („Geen oorlog - geen munitie" door Heinz Nagele en Dick Schaap. Uitgeverij Fibula-Van Dischoeck. Haarlem. Prijs f 34.50). de munitiekamer. thandel. Veelvuldige lekkages hebben het ge bruik van lekbakken en plastic noodzakelijk gemaakt. Een gedeelte van de collectie in Delft is al door roest beschadigd. Het schrijnendst is een binnenplaats waar stukken geschut ten prooi staan aan de elementen. Een dikke mo- slaag zorgt er dat een wandeling in een glijpar tij ontaardt, als men de door corrosie aangetas te wapens van nabij wil aanschouwen. Een schoonmaakbedrijf, dat het lot van deze stuk ken ter harte gaat, heeft vorig jaar aangeboden voor het vriendenprijsje van 7000 gulden de binnenplaats van alle smetten vrij te maken. Geldgebrek maakt dit echter onmogelijk. Groepsverband Staat in Leiden bij wijze van spreken elke dag de deur wijd open voor de belangstellenden, in Delft kan men alleen het Armamentarium in groepsverband bezoeken. Vooraf moet een te lefonische afspraak worden gemaakt: telefoon 015-12.41.26. Bij afwezigheid van verwarming in de grote ruimten moet men rekening hou den met een ijzingwekkende temperatuur. Maar de ware liefhebber zal dat er graag voor over hebben om kennis te nemen van allerlei „staaltjes", zoals luisterapparatuur de voor loper van de radar veld- en luchtdoelge schut, tanks, pistolen, revolvers, geweren en machinegeweren, bommen, raketten, waaron der een V-2, granaten en patronen in velerlei variëteiten. De bezoeker kan alleen maar be vroeden dat een (groot) deel van dit tuig eer tijds daadwerkelijk is gebruikt om anderen - de vijand - naar de andere wereld te helpen. Hoe het ook zij en hoe men er ook over denkt, nu telt alleen nog de historische waarde. Al weer twaalf jaar geleden bood een Duits mu seum 20 miljoen Mark voor het hele spul. Aan genomen mag worden dat het bedrag in de tus sentijd vele malen is verdubbeld. Maar het is goed dat Nederland is blijven beschikken over deze verzameling, die als voorbeeld kan die nen van het gezegde: „Wie de geschiedenis niet kent, is gedoemd hem te herhalen". TOM VAN RIJSWIJK Geen verkoop Wassenaarse woning wethuizen WASSENAAR Huurder van Wassenaarse woninj wetwoniongen zullen naa alle waarschijnlijkheid ni< in de gelegenheid wordei gesteld hun huis te kopei Zowel het gemeentebestuu als de lokale woningbouv verenigingen voelen niel voor de suggestie in dez richting van de staatsssecn taris Brockx van Volkshui] vesting en Ruimtelijke Oi dening. Het gaat in Wassenaar in to taal om 2067 huizen. Het eolle ge is niet van plan deze wo ningen te verkopen, omda men dan helemaal geen moge lijkheden meer heeft om wo ningzoekenden te helpen. D1 bouwverenigingen noemen he 'sociaal onverantwoord' he bezit te verkopen, omdat be taalbare huurwoningen vod de minst draagkrachtigen ii - de samenleving door de ver koop zullen verdwijnen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij de Alphense politie zijn gis teren 14 inbraken gemeld di< het afgelopen weekend ge pleegd zijn. Ingebroken wen in 10 bedrijven, een woonhuis twee winkels en in een school Gestolen werden onder mee enkele calculators, een porta ble recorder en een bedraj van ruim 1000. Bij de inbra ken werden ramen of deurei geforceerd. (Van onze sportredactie) NOOTDORP Twaalf dra verijen staan er morgenmid dag op het programma van de draversbaan in Nootdorp. De eerste start is om 14.31 uur. Onze tips voor dezt meeting luiden: DELFTPRIJS<eerste afdeling): Seyll Hage, Rendez Vous en Sorella dl Nord. DELFZIJLPRIJS(eerste afdelingl Sylvia Axkit, Sida du Bois en Schui tie W. DOESBURGPRIJS: Ster General Rene-Ann en Pearl Duke. DELFZIJLPRIJSf tweede afdelingl Snoopy A, Sovereigh en Showgirl. DRONTENPRIJS: Petra Broonste Ricky First en Ruud Williams. DORDRECHTPRIJS: Refin Buite zorg. Oval Pride en Reier K. DEDEMSVAARTPR1JS: Over Prid Petra Voorne en Manus. DRONTENPRIJS{ tweede afdelingl Speedster Laren, Petronella M ei Rush. DOKKUMPRIJS: Rakker T, Petei Voorne en Ramon R. DIERENPRIJS: Nerva, Moniek Don. ne en Parodie. DEDEMSVAARTPRIJS: Pallieter. 0 Bento en Otara Buitenzorg. DELFTPRIJS: Sten Vitesse, Sofia en Sally Song. Kerdel blij met toelating China DEN HAAG Cees Kerde juicht het toe dat China mei een overweldigende meerder heid (62 stemmen voor, 17 te gen, 1 blanco, 1 onthouding weer was toegelaten als lid van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC). „Ik vim dat een zeer positieve ontwik keling", aldus het Nederlandse lid van het IOC. „Het was overigens wel te voorspellen, hoe de stemming zou uitvallen. Ik blijf het ech ter betreuren, dat de verkie zing schriftelijk moest geschie den. Maar in dit geval kon hel eenvoudig niet anders. Het is belangrijk dat de Volksrepu bliek China weer in het IOC is opgenomen, tenslotte verte genwoordigt dat land onge veer een miljard mensen." SPORTWERELD ZURICH De organisatoren van de Olympische Spelen in Moskou staat een recordaantal akkrediteringen van de massa media te wachten. Uit de 131 bij het IOC aangesloten landen hebben zich 7400 persmensen aangemeld, driehonderd meer dan ten tijden van Montreal (1976). VENETIE Dr. Diego Rossi, de voorzitter van de Italiaan» amateurclub SC Stra is door onbekenden ontvoerd. De da ders hebben een losgeld van 2,7 miljoen gulden geëist. Inbreker op heterdaad betrapt ALPHEN AAN DE RIJN - Een inwoner uit Ter Aar werd vannacht op heterdaad betrapt bij een inbraak in een winkel aan de Europa' singel in Alphen aan de Rijn. De 21-jarige man was binnen gekomen door een ruit in te slaan Hij stond op het punt te verdwijnen met een tuner- versterker en een cassettere corder toen de gewaarschuwde politie hem kon aanhouden. ONDERDEEL VAN HET LEIDSE LEGERMUSEUM DELFT Zoals reeds eerder in de geschie denis is voorgekomen, heeft het woord be wapening ook nu weer een beladen klank, niet in de laatste plaats in de hand gewerkt door de onpersoonlijkheid en de alles ver nietigende kracht van de huidige kernwa pens. Hoe onterecht misschien ook, werd in vroegere tijden het slag- of stootwapen zoals degen, zwaard of dolk als een meer „sportief" element gezien, dat bij een man- tegen-man-gevecht het pleit voor een van beiden moest beslechten. De tussen de ul tra-moderne vernietigingswapens en het „oude handwerk" liggende groep van vuur wapens is wellicht van al het dood en ver derf zaaiend „wapentuig" het meest het aanzien waard. Niet voor niets is in Leiden speciaal het Koninklijk Nederlands Leger en Wapenmuseum „Generaal Hoefer" voor dit doel in het leven geroepen. Men kan daar door middel van wapens, wape nuitrustingen, uniformen en een uitgebreide bibliotheek kennis nemen van alle facetten van de geschiedenis van het militaire bedrijf. Minder bekend en ook niet zo aan de weg tim merend is het Armamentarium in Delft aan de Korte Geer, dat een onderdeel is van het eer dergenoemde museum in Leiden. In eerste in stantie was er de studieverzameling van de Technische Dienst opgeslagen om officieren op de hoogte te brengen van de nieuwe ontwikke lingen op wapengebied. Tot 1955 werd de ver zameling redelijk bijgehouden, maar daarna bleef door geldgebrek de aanschaf van nieuwe wapens en munitie meer en meer uit, waar door de collectie snel verouderde. De minister van Defensie besloot de verzameling af te sto ten naar het Legermuseum. Als onderdeel van het Leidse museum is sindsdien in het Arma mentarium de moderne bewapening in de ruimste zin ondergebracht, terwijl in de Sleu telstad de Nederlandse krijgsdienst en oudere wapens volop de aandacht krijgen. Weerslag De bezuinigingen van Bestek '81 hebben ook hun weerslag op het Armamentarium in Delft. In het Armamentarium is een V-2 te zien. Ondanks het feit dat het meer dan drie eeu wen oude gebouw, waarin de Rijks Artillerie- Inrichtingen in 1679 de kanon- en wapenpro- duktie ter hand nam. hard aan restauratie toe is, hebben de bezuinigingen van overheidswe ge ertoe geleid dat het noodzakelijke bedrag pas in 1983 kan worden uitgetrokken. Gere kend dat de werkzaamheden ruim vijf jaar in beslag zullen nemen, mag worden aangenomen dat het gebouw met zijn 11.000 vierkante me ter grondoppervlakte op zijn vroegst in 1989 in zijn oude luister zal zijn hersteld. Hoewel de Leldenaren het als minder positief zullen erva ren, heeft de minister van Defensie al besloten dc twee collecties in Delft bijeen te brengen. De ruimte is daar geen probleem, want nu al wordt een groot gedeelte in het Armamentari um niet benut. Het tijdstip van samenvoeging is echter afhankelijk van de restauratie, zodat het tenminste nog tien jaar kan duren voor een en ander zijn beslag heeft gekregen. Droefenis vervult de willekeurige bezoeker als hij geconfronteerd wordt met de verwoestende werking die met name vocht uitoefent op het historisch belangrijke materiaal, dat nu wordt teruggebracht tot oud roest voor de schroo-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16