Arrestaties bij poging om toch e demonstreren in Den Haag Grote visserijkotters benadelen kleintjes Jubilerend Residen tie-Orkest gouden platendoos voor 400jaar Nederlandse muziek" PvdA komt met intiatiefvoorstel over aftopping prijscompensatie CDA wil topuitkeringen verder terugdringen MARKTEN Maastricht squash kampioen NNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 26 NOVEMBER 1979 PAGINA 9 .(N HAAG Vier leden" i de extreem-rechtse Na- lale Partij Nederland p i zaterdagmiddag bij poging om op het Ma- ;eld zonder vergunning demonstreren tegen de itenlandse indringers de Nederlandse samen- ing", door de politie ge- esteerd. Twee twintigja- mannen werden opge- ht wegens het mishan- van tegen-demon- nten van het Haags Iti-Fascistisch Comité. jJleider van de fascitoïde ireif-N., de 27-jarige R.Boot Zoetermeer, werd inge- -jalten omdat hij kennelijk icl^der vergunning een de- stratie wilde begin- zich provocerend ge- g en bovendien in het lit was van een verbo- wapen, een gummi- |uppel. werd er een negentienja- dakbedekker uit Amster- aangehouden, omdat de itie niet kon instaan voor ;ijn veiligheid, die door zijn /ocerend gedrag als aan- iger van de N.P.N. in ge- ir was. De jongen werd des- lanks ernstig mishandeld j/r anti-fascisten, die ook pgs raakten met de door de >r>"itie naar het Centraal Stati- igeescorteerde N.P.N.-leden. waren hevig geëmotio- ;rd geraakt door de uitlatin- van een woordvoerder de gewraakte partij, die had laten weten, lanks de geweigerde vergunning, toch te ko- iri demonstreren. Donderdag werd door bur- neester Schols de partij een demonstratie- gtgunning geweigerd, omdat hij heftige reac- van de door de partij gehekelde culturele iderheden vreesde. De Raad van State vere- 'de zich vrijdag met de beslissing van burge- OIfester Schols. jjzichtig 'ejterdagmiddag om twee uur arriveerde een |ftiental leden van de N.P.N. op het Centraal ütion en toog opzichtig naar het Malieveld lar zij door naar schatting tachtig leden van !t Anti-Fascistisch Comité werd opgewacht, e in leer geklede en met ijzeren kettingen mhangen betogers van de racistisch georiën- erde partij werden naar het hart van het Ma- [veld gedreven, waar hen door vertegenwoor- ;ers van de Haagse politie te kennen werd 'even, dat geen enkele vorm van demonstra- getolereerd zou worden. Geprovoceerd door l agressieve gedrag en de dreigende houdipg' ,4n de anti-fascisten om hem heen, liet de lei- 'r van de N.P.N. zich gaan en begon afweren- gebaren te maken met twee grote in papier v< wikkelde vlaggestokken. Dit was voor de ti-fascisten aanleiding een soort van drijf- :ht op de leidèr te organiseren, en voor de po- 'ie reden hem te beschermen en te begeleiden Emotionele vecht partijen rondom N.PM De leider van de N.P.N., de 27-jarige R. Boot uit Zoeter meer, begon met in papier gewikkelde vlaggestokken af werende gebaren te maken. Vechtpartij De opdringerige anti-betogers en de horde jour nalisten en fotografen maakten het echter on mogelijk rustig naar het Centraal Staion. te wandelen. De N.P.N.-leider werd daarom „op gevangen" in een overvalswagen van de Mo biele Eenheid, en afgevoerd naar het district sbureau aan de Wilhelmina van Pruisenweg. Daarna werd de afkeer van de „politiek" van de partij afgereageerd op de overige N.P.N.-le den, die hun tocht naar Centraal voortzetten. Ofschoon ook zij werden geflankeerd door een leger van extra ingezette agenten ongeveer vijftig man kon niet worden verhinderd dat er van beide kanten tijdens de „wandeling" van het Malieveld naar Centraal over en weer flink geschopt en gemeen gevochten werd. Eenmaal in het station laaide de wederzijdse haatgevoe lens van de betogers zo hoog op, dat er verschil lende malen kluitjes vechtende jongeren uit el kaar moesten worden gehaald. Twee N.P.N.-ers werden daarop gearresteerd, één lid van de partij moest zwaar gehavend in bescherming worden genomen en werd later eveneens naar het politiebureau aan de Van Pruisenweg ver voerd. Na de emotionele taferelen in de stationshal waar heftige discussies werden gevoerd en leu zen als „Dood aan de fascisten" niet van de lucht waren, hield de politie nog een 18-jarige Hagenaar aan, die met een zwarte viltstift de veel gescandeerde leus op de muur van Cen traal stond te kalken. Het Haags Anti-Fascistisch Comité distantiëer- de zich later van de gebeurtenissen, die zuiver en alleen het gevolg waren van enkele hee thoofden, die volgens een zegsman van het Co mité niets met de HAFC te maken hadden. Wel veroordeelde zij scherp het partijprogramma van de extreem-rechtse partij. De zegsman van de HAFC: „Het is jammer dat er gevochten is, want door ze te lynchen maak je van die ver werpelijke fascisten martelaren. Bovendien zijn wij zeer ontevreden over het politie-optreden, dat naar onze smaak veel te demonstratief was. Ze hadden die lui direct in een overvalwagen moeten gooien, en ze niet openlijk via de Utrechtse Baan en de Bezuidenhoutseweg naar het Station moeten begeleiden. Dat heeft alleen maar meer agressie uitgelokt, net als de mensen van de Mobiele Eenheid die maar met die knuppels stonden te zwaaien en de honden maar net in toom konden houden" Een lid van de N.P.N. verklaarde niet van het gebeurde onder de indruk te zijn geraakt, en zei desgevraagd, „Gewoon door te gaan met het propageren van wat de partij nastreeft". AP VAN DER MEULEN Overvallers met speelgoedpistool DEN HAAG Twee bewoners van het Haags Tehuis voor Onbehuisden hebben za terdagavond een „gewapende" overval ge pleegd op het Shell-benzinestation op de Laakbrug. Daarbij werd een bedrag van dui zend gulden buitgemaakt. De mannen drongen het kantoorgedeelte van het station binnen en bedreigden, naar later bleek, met een speelgoedpistool de pompbe diende achter de kassa. De bediende gaf de mannen daarop duizend gulden waarna de overvallers zich uit de voeten maakten. Later op de avond kon de politie de twee mannen aanhouden. Aan de hand van verklaringen van de pompbediende dat beide mannen er nogal verwaarloosd uitzagen leidde het spoor al snel naar het aan de overzijde van het bezine-stati- on gelegen tehuis. Op de kamer van één van de mannen werd het speelgoedpistool aangetrof- Het zal voor velen een teleurstel ling zijn geweest dat het de Konin gin niet mogelijk was het officiële jubileumconcert van het 75-jarig Residentie-Orkest zaterdagavond in het Congresgebouw bij te wonen. Nu waren het prinses Beatrix en prins Claus die ,de manifestatie luister bijzetten, samen met de mi nisters Gardeniers, Andriessen, De Ruiter en Scholten, enkele staatsse cretarissen, leden van de Raad van State en van het Corps diplomati que. Met vele anderen luisterden zij naar twee Nederlandse composities die ook zijn vastgelegd óp de zes el pees in de jubileumcassette, die het belangrijkste en meest blijvende bestanddeel vormen van deze jubi leumviering. „Ons publiek is nooit vertrouwd ge raakt met de idee dat Nederlandse muziek op het concertpodium thuis hoort. Er bestaat een grote achter stand in het wegwerken van dit te kort. Hoewel verklaarbaar, is het wel licht te eenzijdig geweest dat werd ge probeerd die achterstand in te lopen door een sterker benadering van onze eigentijdse muziek. Er is onvoldoende licht -gevallen op de rijkdommen die door de eeuwen heen op muziekge bied in ons land tot stand kwamen. Onze hedendaagse composities bevin den zich daardoor in een dubbel isole ment: dat van hun eigentijdsheid en dat van de hun ontbrekende traditie." Met onder meer deze woorden heeft 'de heer L. Brouwer, voorzitter van het stichtingsbestuur van het Residen tie-Orkest, de eerste exemplaren van de cassette aangeboden aan het kroon prinselijk paar, de minister van CRM, de commissaris van Zuid-Holland en de Haagse burgemeester. De spreker Vees er verder op dat nog nooit eer der is geprobeerd op deze schaal onze eigen scheppende toonkunst blijvend hoorbaar te maken, en dat ook nog nooit eerder een poging van deze aard met zoveel publieksucees werd be kroond. Niet minder dan 21000 exem plaren van de cassette, dus 126.000 el pees, werden bij voorintekening be steld. Minister Gardeniers in een onderonsje met het prinselijk paar. Onderscheidingen Hoewel gouden platen eigenlijk alleen worden uitgereikt voor de verkoop van handelsplaten, meende drs. W. Barents, directeur van Phonogram (de maatschappij die de platen heeft ge perst en de documentatie technisch heeft verzorgd) dat er alle reden was het gedurfde en geslaagde project te belonen met „een gouden platendoos" die hij uitreikte aan Willem Noske, die deze prijs als oudste concertmees ter namens het orkest in ontvangst nam. In het verdere verloop van de avond heeft burgemeester Schols in een hul digingsrede de gelukwensen en de waardering van het stadsbestuur overgebracht. Hij sprak de hoop uit, dat de lang gekpesterde wens van het orkest voor een eigen, goed klinkende concertzaal niet meer zo heel lang on vervuld zal behoeven te blijven. Hij bevestigde (met instemmend applaus van de aanwezigen) dat hiertoe wel dra een voorstel aan de gemeenteraad zal worden gedaan. Verder reikte de burgemeester twee onderscheidingen uit aan orkestleden die zich elk in een heel lange dienst tijd voor het enbsemble hebben inge zet. Slagwerk-aanvoerder en pauke- nist Frans van der Kraan die al op zijn 16e jaar meespeelde, heeft boven dien veel gedaan voor het gehandi capte kind. Evenals de solofluitist Jol- le de Wit onderscheidde hij zich bo vendien als pedagoog. Beiden zijn be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Over de muziek die tijdens twee, op ingenieuze wijze in elkaar geschoven concerten ten gehore werd gebracht kunnen we kort zijn. Alle op het jubi leumconcert van vrijdagavond ge speelde en naar aanleiding daarvan besproken werken, klonken ook za terdagavond. Er kwamen er nog twee bij. Leitner dirigeerde de aardige vierde symfonie van Carl Anton Fo- dor, een in Venlo uit een Hongaarse vader en een Nederlandse moeder ge boren musicus die zich na verkennin gen in Duitsland, Frankrijk en Rus land omstreeks 1795 in Amsterdam vestigde en daar in het stedelijk mu ziekleven een grote rol ging spelen als dirigent van concerten en opera's. Zijn muziek, goeddeels in het stijlge middelde van Haydn maar wat stijver van karakter, spreekt gemakkelijk De solohoornist van het orkest, de Spanjaard Vicente Zarzo, kreeg in het vierde concert dat Mozart voor de 18e-eeuwse voorloper van zijn instru ment heeft geschreven, nog eens de kans te laten horen dat hij een solist van formaat is'. Hij speelde de bekoor lijke muziek even voornaam als ver fijnd, daarbij uitstekend geassisteerd door Leitner. Kinderconcert Zaterdagochtend hield het jubilerende orkest een jonge traditie in stand die bij mijn weten alleen het Haagse or kest de zijne kan noemen. Het gaf geen jeugdconcert zoals er meer wor den gegeven, maar een echt „kinder concert" waarvoor de PWA-zaal hele maal volliep. Er waren, vrijwel geen ouderen bij, want die waren gepar keerd in de foyer. Hun aanwezigheid was ook niet nodig, want Herman Frank van het kindertheater Pssstt wist de aandacht van de schare met simpele middelen op het orkest te ves tigen, Hij wist die aandacht ook vast te houden en met een nauwelijks uit gewerkt verhaaltje van het ene orkes trale fragment naar het andere te voe ren. Doordat de regie wat uit de hand liep, moest „De Zwaan" van Saint- Saëns zich na de inzet terugtrekken en viel Ravel helemaal uit elkaar. Maar goed, een dame die haar zeven tigste verjaardag vierde, en een jonge man in een oranje trainingspak moch ten in een zonnig stukje Mendelssohn hiin dirigeertalent tonen. Reken maar dat nog wel meer jongelui voor zo'n proefdirectie in aanmerking hadden willen komen! JOHN KASANDER VEEMARKT LEIOEN, 26 novemt LEIOEN - Aanvoer: totaal 1793, s ren 1180, schapen en lammeren I 6 90-7,90, 2e kwal. 5.80-6,20. 3e kwal. 5.40-5,70. worstkoelen 4,50-5.50, dikbillen extra kwal. 9.00-14,25, schapen 155-195, KANS OP PROBLEMEN VOOR CDA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer-fractie van de PvdA zal deze week bij de behan deling van het dekkingsplan voor de begroting van vol gend jaar een initiatief-voor stel indienen waarin de af topping van de prijscompen satie wordt geregeld. Dat kondigde de financiële spe cialist van de socialisten, Hans Kombrink, zaterdag voor de VARA-radio aan. Door het indienen van een dergelijk wetsontwerp zou het CDA in een moeilijke positie kunnen worden gebracht. Deze partij kwam eerder, zeer tot ongenoegen van haar coali tiegenoot de VVD, met een motie, waarin voor aftopping van de prijscompensatie vol gend jaar werd gepleit. De VVD verzet zich zowel in de Kamer als in het kabinet fel tegen een nieuwe aftopping van de prijscompensatie, om dat die vooral de middeninko mens zou treffen. Als het CDA consequent is zal zij volgens PvdA-woordvoerder Kom brink voor het socialistische wetsontwerp moeten stem verder komen de socialisten deze week met voorstellen over een verhoging van de vermogensbelasting, het op trekken van het huurwaarde- forfait voor duurdere en twee de woningen om het belasting voordeel dat hieraan gekop peld is te verminderen en met voorstellen om de inflatiecor rectie voor inkomens boven de 50.000 gulden te beperken tot 50 procent. CDA-woordvoeder Van Rooijen kondigde in hetzelfde radioprogramma aan dat hij zich zal inspannen een grotere rentevrijstelling van 500 gul den voor de inkomstenbelas ting voor kleine spaarders te bewerkstelligen. Op dit mo ment is een rentebedrag op spaartegoeden van 200 gulden per jaar belastingvrij. Hij wordt hierin gesteund door PvdA-woordvoerder Kom- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op den lan ge duur zouden de topuitke ringen in ons stelsel van so ciale zekerheid verder naar beneden moeten dan in Be stek "81 is voorzien. Dit om de laagste uitkeringstrek kers zoveel mogelijk te spa ren. Aan een dergelijke ex tra verlaging zou in het ka der van een totale herzie ning van het sociale voorzie ningen stelsel in het komen de decennium moeten wor den gewerkt. Dat meent de „uitkeringenspe cialist" van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, Steef Weijers. In de schriftelijke re actie op het kortingswetsont werp over de sociale uitkerin gen, dat volgende week door de Tweede Kamer wordt be handeld, heeft hij deze CDA- wens vastgelegd. Op den duur zou daardoor *de hoogste WAO-uitkeringen (thans rond 3.000 gulden netto per maand) met driehonderd gulden wor den gekort. In het regerings voorstel is een korting van 159 netto opgenomen, die geleide lijk zou moeten worden uitge voerd. Volgens Weijers is het CDA- idee bepaald niet nieuw. Hij verwijst naar de opvatting van zijn partij dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen. Ook het kabi net is die mening toegedaan, maar volgens het CDA gaat het daarbij niet ver genoeg. Deze regeringspartij wil de la gere uitkeringen meer ontzien dan het kabinet voor ogen staat. De zogenaamde systeem- fouten die in de uitkeringen zijn geslopen, waardoor deze aanzienlijk sneller zijn geste gen dan de bedoeling was, wil het CDA voor de toekomst corrigeren. Het bedrag dat de lagere uitkeringstrekkers door die fouten thans eigenlijk te veel krijgen ziet het CDA ech ter als een verworvenheid. Daarom zou dit bevroren moe ten worden. ONDANKS VASTGESTELDE VANGSTEN PER SCHIP (Van onze parlementaire re- daktie) DEN HAAG De schippers van kleine kotters worden in hun vangsten van schol en tong gedupeerd door gro tere kotters. Dit omdat kot ters met een groter motor vermogen vroeger in het vis- seizoen kunnen gaan vissen, waardoor zij in een korte pe riode de meeste vis kunnen wegvangen. Ook wanneer de schol en tong door deze vroe gere vangsten weg zou trek ken zijn de grotere schepen in het voordeel. Zij kunnen immers de weggetrokken vis sneller opsporen. De overheid zal dan ook een streng beleid moeten voeren om de naleving van de per schip vastgestelde vangs- thoeveelheden te waarbor gen. Dat schrijft een werkgroep ca- paciteitsbeheersing in de kot- tervloot van het ministerie van Landbouw en Visserij in een rapport aan minister Van der Stee. De werkgroep werd ingesteld nadat in april van dit jaar bekend werd dat reders 18 visserijkotters met een motor vermogen van 1.500 pk bij werven hadden besteld. Het gemiddelde motorvermogen van de huidige kottervloot (347 schepen) is 860 pk. In vis serijkringen en in het parle ment werd dan ook negatief geoordeeld over de bestellin gen van de reders. Niet alleen zou een groter motorvermogen kleinere kottervissers benade len, een groter motorvermo gen zou ook alleen zin hebben als de toegewezen vangsthoe- veelheid per schip werd ont doken. Volgens eerdere bere keningen heeft een groter mo torvermogen dan 1.250 pk per schip geen voordeel meer. De werkgroep concludeert nu dat, ondanks het feit dat per schip vastgestelde vangsthoe- veelheden bestaan, ongeacht motorvermogen, kleinere schepen toch meer moeite zul len hebben de hun toegewezen vangsthoeveelheid op te visen. Om redenen van vastgestelde vangsthoeveelheden per schip wijst de werkgroep echter het stellen van maxima aan het motorvermogen af. Bij een be perking van 1.250 pk zou dit betekenen, dat 27 procent van de vloot omgebouwd moeten worden tegen een bedrag van 2 miljoen. Bovendien zou voor bestaande schepen een overgangstermijn moeten wor den ingesteld. Verder voorziet de werkgroep EG bezwaren omdat' een beperking van het motorvermogen kan worden uitgelegd als met de EG mark tordening strijdige maatrege len. Ook andere oplossingen zoals vermindering van het toeren tal van de motor of de snel heid van de schroef, wijst de werkgroep ondermeer wegens de kosten van dergelijke maat regelen af. De werkgroep wijst er wel op dat ook in de ko mende jaren zeker EG-maat- regelen voor de vangsten van schol en tong zullen blijven bestaan. Het aantal kotters in de Nederlandse vloot daalde tussen 1973 (hoogtepunt) en 1978 van 473 naar 347, mede door talrijke saneringsregelin gen. Sinds 1975 kent de vloot 15 kotters met een motorver mogen van meer dan 1.500 pk. DEN HAAG Maastricht is zaterdag voor het eerst club kampioen van Nederland squash geworden. Dit resul taat werd bereikt door zowel van het eerste als het tweede team van HSRC in Den Haag te winnen. De ploeg van Maastricht be stond uit Robbie Robinson, Lew Arthur, Raoul Maassen, Brian Whiterton en Erik van der Pluijm.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9