jrote spanningen eerwacht in Dublin n Straatsburg Amerikaans Congreslid in ambassade toegelaten Schmidt sust dreigementen van Gromyko Spijziging legertop Bolivia voorkomt lieuwe staatsgreep Sovjet-Unie laat neer joden gaan Amnesty verontrust )ver gevangenen h Indonesië Sihanouk vraagt Westerse steun BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 26 NOVEMBER 1979 PAGINA 7 SE It EG ^an onze correspondent Mare de Koninck) ?mie ^rvolg van pag.l) EtUSSEL Na afloop van de verga ring van de Raad van Ministers in ussel viel in de wandelgangen te rnemen dat de Engelse minister van ïanciën onder zware druk was gezet >or zijn Franse collega. Zoals bekend in de Britten erop uit hun netto-bij- age aan de EG-kas (verschil tussen drachten aan en ontvangsten uit russel) tot een nulsaldo terug te j-engen. De Fransen zouden nu ge- j^eigd hebben aan die eis niet tege- PHoet te komen indien Engeland door fnvaarding van de Dankert-voorstel- gjbn de zeggenschap van het Europees ■■irlement zou versterken. Britse premier Thatcher heeft met een ^^fckkadt.- van de EG gedreigd als „Dublin" deze ^Bek geen genoegdoening voor Engeland engt Naar verluidt heeft Londen plannen aarliggen om de besluitvorming in de EG te pn boycotten door weg te blijven van alle [rgaderingen en door tegen elke verhoging In de landbouwprijzen te stemmen. In Europese kring vraagt men zich thans af hoe de diverse crises die de EG thans bedreigen nog kunnen worden afgewend. Donderdag komen in Dublin de negen regeringsleiders van de lid staten bijeen en tijdens deze Europese top zul len voor het vraagstuk van de landbouwombui- gingen, voor de kwestie van de machtsverde ling met het Europees Parlement en voor het probleem van de Engelse „contributie" oplos singen moeten worden aangegeven. Als dat niet gebeurt, dan kan het Europees Parlement als nog een laatste machtsmiddel aanwenden: het kan tijdens de komende zitting van half decem ber in Straatsburg de totale EG-begroting voor 1980 verwerpen, en de raad van ministers op dragen een geheel nieuw ontwerp te maken. Dat zou een geweldig oponthoud en daarmee een financiële crisis tot gevolg hebben, temeer daar thans reeds de EG-landbouwfondsen zijn uitgeput. De ministers van landbouw moeten dus voor medio volgende maand een concreet eigen landbouwplan in de plaats hebben gesteld van de parlementsvoorstellen. willen ze geen blok kade van het hele EG-mechanisme riskeren. De ministers zouden als leidraad het voorstel kunnen nemen dat de Europese Commissie vo rige week deed om de strafheffing op de melk productie te verhogen tot 1 Vi en nog eens een superheffing van 3 in te stellen voor de melkfabrieken. A PAZ De Boliviaanse president mevrouw Gueiler peft het afgelopen weekeinde, door de benoeming van een euwe chef-staf van het leger, een mogelijke nieuwe staats- eep kunnen voorkomen. Nadat zij in een eerder stadium :neraal Villaroel Rejas tot chef-staf had benoemd, besloot (j hem, toen opstandige eenheden van het leger in staat n paraatheid werden gebracht, te ontslaan en generaal icha Patino als opperbevelhebber aan te stellen. e opstandige troepen, geleid door generaal Garcia Meza, ver dansten zich afgelopen vrijdag in het hoofdkwartier van de "(idkrachten, dat op minder dan drie kilometer afstand ligt n het paleis van de president. Een aantal officieren verzette •h tegen door mevrouw Gueiler voorgestelde wijzigingen in de todgertop en stuurde zelfs tanks naar de hoofdstad. Onderhande- ïgen tussen niet-optandige officieren en vertegenwoordigers n generaal Garcia hadden uiteindelijk tot gevolg, dat generaal ïjas het veld moest ruimen voor generaal Patino en de staat ,n paraatheid van het rebellerende deel van de troepen werd igeheven. EW I (Van een onzer verslaggevers) 10SK0U De Sovjet-autoriteiten zullen in 1979 ongeveer ',500 tot 42.000 joden het land laten verlaten. Dit aantal is tot 40 procent hoger dan het aantal joden dat in 1978 uit Sovjet-Unie mochten vertrekken. Diplomatieke kringen Moskou zien in de stijging een duidelijk verband met de lympische Spelen die in 1980 in de Sovjet-Unie gehouden ïlen worden. Met de komst van dit voor de Sovjet-Unie prestigeproject willen de autoriteiten goed voor de dag •men. Overigens staat wel vast dat de steden Moskou en iningrad tijdens de Olympische Spelen van dissidenten zuiverd zullen worden, aldus diplomatieke kringen in oskou. e eeste joden die uit de Sovjet-Unie mogen vertrekken gaan aar de Verenigde Staten. De administratieve afhandeling van i uitreis verloopt via de Nederlandse ambassade in Moskou. Nederlandse ambassade behartigt tevens de belangen van Is- icl in de Sovjet-Unie. Voor hun uitreis moeten de joden toe- emming hebben van de Sovjet-autoriteiten. Zij worden op deze «stemming gecontroleerd door de permanente bewaking wel- e buiten de ambassade gestationeerd is. Pas als blijkt dat hun ipieren in orde zijn. mogen zij van de Sovjets de ambassade be- eden om een verdere administratieve afhandeling mogelijk te laken. Daarbij bestaat ook de mogelijkheid van een financiële igemoetkoming in de .kosten van vertrek, lede als gevolg van de behartiging van de Israëlische belangen de Nederlandse ambassade de zwaarst bewaakte in de Russi- he hoofdstad. De permanente "bewaking bestaat vrijwel con- ant uit zes agenten die in- en uitgaande personen controleren. 'EN HAAG Amnesty International verontrust zich over erichten dat 1500 politieke gevangenen in Indonesië tegen et einde van dit jaar niet zullen worden vrijgelaten, on- anks officiële toezeggingen van Djakarta. Ie organisatie heeft de Indonesische regering daarom gevraagd aar belofte gestand te doen en vóór het einde van 1979 alle res tende politieke gevangenen op vrije voeten te zetten, die niet 'orden bnerecht. Enkele van deze gevangenen hebben meer an veertien jaar vastgezeten. imnesty heeft telegrammen gestuurd aan president Soeharto en en minister van buitenlandse zaken Mochtar Kusumaatmadja m bevestiging te krijgen van de garanties die op 15 november i Londen werden gegeven. Minister Kusumaatmadja, die toen iet Soeharto op staatsbezoek in Groot-Brittannië was, had de iternationaal secretaris van Amnesty, Martin Ennals, verteld at de gevangenen voor het einde van het jaar zouden vrijko men, maar een vooraanstaand functionaris van het Indonesische linisterie van defensie, zo zegt Amnesty nu, verklaarde onlangs it verscheidene tientallen „onwillige" gevangenen, die voor- ien werden vastgehouden op het afgelegen eiland Boeroe, niet uilen worden vrijgelaten. Volgens Amnesty behoren tot deze evangenen de schrijver Pramudya Ananta Tur en de voormali ge journalisten Hasjim Rahman en Naibano. ■Cl, Ex-NDP-er mag geen ambtenaar zijn MAINZ (DPA) Een West- duits hof in Mainz heeft zater dag de uitspraak gedaan, dat een voormalige afgevaardigde van de rechtsextremistische, nationaldemokratische Partei Deutschlands (NPD), Rolf Ko- siek, in het parlement van Rijnland-Palts geen ambtenaar mag worden. Kosiek, doctorandus in de fy sica, had gesolliciteerd naar een functie als docent aan de hogeschool van deze Westduit se bondsstaat. Einde proces Ma jdanek nog niet in zicht DUSSELDORF (DPA) - Het proces Majdanek in Düsseldorf, met 369 zitting sdagen het tijdorvendste strafproces uit de Duitse rechtsgeschiedenis, is van daag zijn vijfde jaar inge gaan. Over de afsluiting van het naar alle waarschijnlijkheid grootste oorlogsmisdadiger sproces over het onbeschrijf lijk lijden van een kwart mil joen Joodse mannen, vrouwen en kinderen die werden ver moord is zelfs na het verhoor van ruim 300 getuigen nog niets te zeggen. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld dat een oordeel over de nog negen van de oor spronkelijk veertien beklag- den, niet voor de zomer van volgend jaar" kan worden t:e- gemnoet gezien. Zelfs dit is twijfelachtig, daar het ge rechtshof onder zijn 49-jarige president Guenter Bogen, nog stapels stukken van de meer dan 20 verdediger voor zich heeft liggen die op het verhoor van nog eens 150 getuigen slaan. Sunday Times: Pakistan wil kernproef LONDEN (Reuter) Paki stan hoopt in april 1980 eer kernproef te nemen. Het zou niet om een waterstofbom gaan, maar het verschil is slechts academisch, zo meldt het Engelse zondagsblad „The Sunday Times". Het blad heeft dit vernomen in militaire kring in Islamabad. Pakistan heeft het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens niet ondertekend. Prins Karei Hugo afgetreden als voorzitter Carlisten MADRID Prins Karei Hugo van Bourban Parma, de echt genoot van Prinses Irene, is zaterdag afgetreden als voor zitter van de Carlistische par tij. Hij maakte zijn aftreden bekend op een door hem bij eengeroepen buitegewone ver gadering van de federale raad van de partij. „In een democratische en soci alistische partij als de onze", zo zei hij, „lean het leiderschap niet een leven lang duren, zelfs niet een lange periode" De prins verklaarde na rijp beraad tot zijn beslissing te zijn gekomen. patriottisch grjtse plannen voor bestand onaanvaardbaar DAR ES SALAAM De leiders van het Patriot tisch Front, Nkomo en Mugabe, hebben gisteren verklaard het Britse ultimatum voor een ant woord op voorstellen voor een bestand in Zim- babwe-Rhodesië te zullen negeren. Na zes uur be sprekingen met leiders van drie „frontlijnsta- ten", zeiden Nkomo en Mugabe op een persconfe rentie, dat de Britse voorstellen voor hen nit aan vaardbaar zijn. De Britse minister van buitenlandse zaken, Carring- ton, voorzitter van de vredesbesprekingen in Lon den, heeft vandaag als limiet gesteld voor een ,ja" of „neen" op zijn voorstellen. Nkomo en Mugabe zijn vandaag naar Londen terug gekeerd en zoudenh vanmiddag de onderhandelin gen met Lord Carrington hervattén. De bezwaren van de leiders van het Patriottisch Front betreffen voornamelijk het voorstel, dat guerrilla-troepen naar aangewezen verzamelplaatsen worden gedirigeerd, terwijl de strijdkrachten van de regering in Salis bury, op hun oorspronkelijke bases mogen blijven. Mugabe zei bovendien dat het Front er ook bezwaar tegen heeft, dat het niet rechtstreeks mag onderhan delen met vertegenwoordigers van het bewind in Sa lisbury. HAMBURG Naar de mening van vooraanstaan de Westduitse politici zal de Sovjet-Unie, ondanks de harde verklaring van de Russische minister Gromyko, de deur naar ontwapeningsonderhande lingen niet dichtslaan als de NAVO mocht beslui ten tot modernisering van zijn kernbewapening. Zambiaans dorp geplunderd LUSAKA Regeringsfunc tionarissen in de Zambiaan- se hoofdstad Lusaka hebben gisteren bekendgemaakt, dat troepen zijn gestuurd naar het dorpje Rufunsa, vlakbij de grens met Zim- babwe-Rhodcsië. Rufunsa zou worden geplunderd door Rhodesische commando's, die gebrek hebben aan voed sel. In Lusaka is gisteren verder meegedeeld, dat een op 40 kilometer afstand gelegen vluchtelingenkamp is gebom bardeerd. Nadere bijzonderhe den werden niet gegeven, maar volgens onofficiële be richten zijn tenminste 200 ge wonden naar het ziekenhuis van Lusaka gebracht. PARIJS Prins Noro dom Sihanouk is giste ren in Parijs aangeko men aan het begin van een reeks bezoeken aan Westerse landen, met het doel steun te verwerven voor een nieuwe bevrij ding van Cambodja. Hij riep bevriende naties op militaire steun te geven, „groot of klein, openlijk of in het geheim". De 57-jarige vroegere vorst verzocht alle mo gendheden die uiting hebben gegeven aan hun sympathie voor een vrij Cambodja militaire steun van welke aard dan ook te geven aan alle nationalistische Khmerstrijders". „Dat is de enige manier om ons te ontdoen van de Vietna- mezen, die alleen de taal van het geweld spreken", ver klaarde Sihanouk. De prins, die in 1970 door ge neraal Lon Nol werd afgezet en na de val van de Khmer republiek in 1975 voor enige tijd weer aan het hoofd van de regering terugkeerde, heeft ie dere mogelijke vorm van sa- 'menwerking met de door Chi na gesteunde communisten van de Rode Khmer van de hand gewezen. Hij wil zonder de communisten, maar samen met de andere nationalistische groepen in zijn land, een ge- Prins Norodom Sihanouk zwaaide bij zijn aankomst in Parijs, gistermorgen, naar wachtende Cambodjanen. wapende anti-Vietnamese ver zetsactie op gang brrengen. Sihanouk zou van plan zijn om de Sangkum, het volksboed- hisme, nieuw leven in te bla zen om zo nieuwe eensgezind heid te vormen onder het Cambodjaanse volk. Enorme brand in Duitse uitgeverij GUTERSLOH Een gewei- dige brand bij de firma Be- rtlsmann, de belangrijkste drukkerij van boeken in Euro pa. in het Westduitse Güeter- sloh (Westfalen) heeft gisteren een schadepost opgeleverd van meer dan 20 miljoen gulden. Een nachtwaker ontdekte de brand, die ontstaan was op de binderij. Het duurde bijna 15 uur voordat de brandweer, die het vuur met ongeveer 100 stralen bestreed, de brand meester was. Israel geeft oliebronnen terug TEL AVIV Israël heeft gisteren de oliebronnen van Alma, in de Sinaï ontruimd. Hieruit dekte het land een kwart van zijn behoefte aan olie. Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van bui tenlandse zaken heeft de na druk gelegd, op „het zeer grote risico, dat Israël neemt met deze evacuatie, zowel in eco nomisch opzicht als ten aan zien van zijn veiligheid". Israël blijft niettemin bereid tot grote offers voor de vrede met Egypte. Zuid-Afrika: beleid niet wijzigen NEW YORK Zuid-Afrika zal die aspecten van de rassen- diserminatie, die in langer niet langer noodzakelijk worden geacht, geleidelijk afschaffen, maar de hervormingen zullen niet het principe aantasten van blank minderheidsbe wind. Het beleid zal niet wor den gewijzigd om de critici te bevredigen. Dit zegt de Zuid- afrikaanse premier Pieter Bo tha in een interview met het Amerikaanse weekblad Time. Impasse in Teheran duurt voort TEHERAN „Neem van mij aan, wij spelen geen spel", zegt een student die de wacht houdt bij de Ameri kaanse ambassade in Tehe ran tegen een groepje ver slaggevers. Aan een tak bo ven zijn hoofd hangt een portret van een streng kij kende ayatollah Khomeiny. Op de vraag hoe de Ameri kaanse gijzelaars in het ge bouw het maken, antwoordt hij: „Ze zijn allemaal ziek, homesick" (heimwee). En, ter verduidelijking: „Je Amerikaanse vrienden heb ben de buitenwereld voor het laatst gezien, als de mis dadige sjah niet aan ons wordt overgeleverd". Rond de bezetting van de Amerikaanse ambassade duurt de impasse voort. De bezetters lieten gisteren het Amerikaan se Congreslid George Hansen in het ambasadegebouw toe, maar ze maakten daarna dui delijk dat hun eisen dezelfde bleven: uitlevering van de sjah en al zijn bezittingen. Hansen sprak enige tijd met de gijze laars en zei na afloop dat ze het naar omstandigheden goed maken. Wel had een der Ame rikanen waterpokken opgelo pen. Hansen werd toegelaten omdat hij niet de Amerikaanse rege ring, maar het Amerikaanse volk vertegenwoordigde. Ge- Het Amerikaanse Congreslid George Hansen stond gisterochtend, nadat hij een bezoek had gebracht aan de bezette Amerikaanse ambassade in Teheran, de pers te woord. vraagd naar de mogelijkheid tot uitlevering van de sjah zei Hansen: „Volgens het interna tionaal recht en de bestaande wetten is dat moeilijk. Maar we zullen andere mogelijkhe den onderzoeken". Sean McBride, oud-voorzitter van Amnesty International, is onverrichterzake uit Teheran teruggekeerd. Mgr. Bugnini, de Vaticaanse bemiddelaar is 'opnieuw naar Teheran ver trokken. Ondanks de feitelijke impasse lijkt er enige beweging in het Iraanse standpunt te zijn geko men. Minister Bani-Sadr heeft gisteren in een interview met Radio France-Inter gezegd dat zijn land bereid is over de vrij lating van de gijzelaars te pra ten als Washington in een offi ciële verklaring de misbruiken van het regiem van de sjah veroordeelt. Gisteren werd opnieuw gede monstreerd voor de Ameri kaanse ambassade. Islamiti sche betogers en links-marxis tische betogers kwamen bij de ambassade bijeen. Alles ver liep zonder incidenten, hoewel gevreesd was voor een con frontatie tussen beide groepe ringen. In Koerdistan wordt de ko mende drie weken een staakt- het-vuren in acht genomen als de revolutionaire gardisten zich uit het gebied verwijde ren. Een ayatollah maakte de Koerdische leiders overigens uit voor „satans". In het wes ten van Iran is vanmorgen melding gemaakt van een ge wapende aanval op een televi siestation. Burgers en reddingploegen doorzoeken in de Colombiaanse stad Pereira de puinhopen van de huizen, die door een zware aardbeving werden vernield. Aardbeving Columbia eist 42 levens BOGOTA (Reuter) De aardbeving die vrijdagavond een gebied ten noordwesten van de Colum- biaanse hoofdstad Bogota heeft getroffen, heeft aan 42 mensen het leven gekost, terwijl er meer dan 1000 werden gewond. Dit is zaterdag in officiële kringen in Bogota vernomen. Volgens de politie en het rode kruis werden de steden Pereira en Manizales, resp. op 300 km ten noordwesten en 50 km ten westen van de hoofdstad gelegen, het zwaarst getroffen. Bondskanselier Schmidt verklaarde gisteren in Hamburg dat Gromyko niet de wens heeft geuit dit dreigement zwart op wit in het slotcommuniqué over zijn bezoek op te nemen. Zowel Gromyko als zijn Westduitse collega Genscher stellen in het communiqué duidelijk dat er voor hen geen redelijk alternatief voor de ontspanningspolitiek bestaat. Begin december komen de ministers van buitenlandse zaken van het Warschaupakt bijeen, kennelijk om de NAVO-plannen te bestuderen. Schmidt heeft met zijn commentaar de gemoederen wat tot rust willen brengen, na de dramatisch verlopen persconferentie van Gromyko voor zijn vertrek naar Moskou, vrijdagavond. De CDU-oppositie noemde het dreigement van Gromyko „een po ging tot onvervalste politieke chantage", die door Bonn afgewe zen zou moeten worden. Oud-kanselier Willy Brandt was overigens van oordeel dat de standpunten tussen Bonn en de Sovjet-Unie in de discussie over ontwapening niet ver uit elkaar liggen en dat onderhandelingen over vermindering van de bewapening mogelijk zijn. De SPD streeft naar een stabieler evenwicht op zo laag mogelijk niveau; er is veel tijd om na te gaan waar beide partijen elkaar kunnen vinden om „idealiter gesproken plannen van de NAVO tot nul te laten ineenschrompelen", aldus Brandt. Een groep gepensioneerde Amerikaanse diplomaten heeft als zijn mening gegeven dat de NAVO-landen geen beslissing over nieuwe kernwapens moeten nemen, voordat er met Moskou is gepraat. Van de groep maken o.a. George Kennan en William Fulbright deel uit. De Britse liberalen hebben zich uitgesproken tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7