Sprintkernploeg moet nog veel werk verzetten Holland verrassend beste in marathon Residentie Cup f weer voor Friesland i Schaatsten ver in achterhoede Ul-J.l,—-II.IIIJI3 EINDHOVEN Nationaal kampioen Miel Go- vaert en Sies Uilkema behoeven zich voorlo pig nog geen zorgen te maken over hun zwak ke prestaties. Jos Valentijn, die op dit mo ment over de snelheid beschikt om èén van beiden uit de kernploeg te verdringen, staat namelijk min of meer buiten spel. De fysiothe rapeut uit Heerenveen was niet in de gelegen heid gesteld om de rijders van de schaats kernploeg zaterdagavond tijdens de strijd om de Brabant Plant trofee in Eindhoven te ont moeten en kan er het komend weekeinde bij internationale wedstrijden in Oost-Berlijn evenmin bij zijn. Het verzoek van de drievou dig sprintkampioen om daar mee te mogen doen, is door de landelijke technische com missie, waarvan de vader van Miel Govaert voorzitter is, afgewezen. Jos Valentijn nam zelf het besluit om zich buiten de kernploeg om op het schaatsseizoen voor te bereiden, maar moet zich toch wel enigszins verbitterd voelen nu prompt de KNSB zijn be staan lijkt te hebben vergeten. De situatie waar sprinttrainer Jorrit Jorritsma waarschijnlijk ook weinig gelukkig mee is, maar zich niet over uit laat. „Dat zijn beleidszaken en daar heb ik niets mee te maken", aldus Jorritsma, die min of meer al heeft besloten, dat zijn complete kern ploeg op 15 en 16 december in Groningen te gen de Noren in actie komt. Jos Valentijn, die zaterdagavond in Assen op de sprint juist onder 40 seconden bleef, krijgt nog een kans om zich nadrukkelijk op de voorgrond te plaatsen. Maar het is zeer de vraag of de Fries de strijd om de Domstad trofee op maan dag 10 december nog kan benutten om ten koste van éèn der kernploegsprinters zich voor de schaatsinterland te kwalificeren. Zodat Jos Valentijn zijn geduld moet betrachten tot aan het Nederlands kampioenschap op 5 en 6 janu ari in Den Haag. Geruststellend Vooral voor Govaert en Uilkema moet dat een geruststellende gedachte zijn, zij hebben im mers nog ruim een maand de tijd om de vorm te pakken te krijgen. Eigenlijk geldt hetzelfde trouwens voor de complete ploeg van Jorrits ma, want indrukwekkend waren de prestaties in Eindhoven bepaald niet. Alleen Ron Ket en Lieuwe de Boer waren op de 500 meter sneller dan allrounder Hilbert van der Duim, maar een tijd onder de 40 seconden zat, er niet in. Op de 1000 meter bleef Bert de Jong als enige binnen 1.22.0. Jorritsma hoopte nog een excuus in de minder gunstige omstandighe den te vinden, maar werd zich pas goed bewust van het zwakke optreden van zijn sprinters, toen Hilbert van der Duim en Yep Kramer later op de avond kans zagen op de vijf kilometer on der de 7.30 te blijven. Er valt voor de sprint kernploeg nog veel werk te verzetten. Voor Egbert van 't Oever ziet de toekomst er heel wat gunstiger uit. De samenstelling van de ploeg voor de interland zal hem geen enkele moeite kosten, de concurrenten van buiten de kernploeg lijken niet sterker dan andere jaren en zijn eigen rijders zetten veelbelovende tijden op de klokken. Zoals gezegd was dat in Eindho ven vooral op de vijf kilometer het geval. Op het Brabantse werkijs finishte Van der Duim in 7.26.64 en reikte Kramer tot 7.27.76. Hans van Helden bleef met 7.32.43 dicht in de buurt van Piet Kleine (7.30.95) en kon dik tevreden zijn. Een miserabel gereden vijf kilometer tijdens diezelfde strijd om de Brabant Plant trofee leid de vorig jaar immers voor hem een mislukkend seizoen in. Nu kon hij moeiteloos bij Van 't Oe ver zijn verzoek om niet in Oost Berlijn te hoe ven starten ingewilligd krijgen. Waarmee zijn deelneming aan de schaatsinterland tevens vaststaat. Van 't Oever zal komende zondag de ploeg bekend maken, maar het lijdt geen twijfel, dat Harm van der Pal in Groningen het toekijk kende kernploeglid zal zijn. Ook Joop Pasman, Klaas Vriend en Hermannus Moek, de enigen die de illusie mogen koesteren om bij de NK de kernploeg te verrassen, zullen daar toeschouwers zijn. Zaterdagavond in Eind hoven klasseerde Pasman zich in het klasse ment als vierde achter Van der Duim, Kramer en Van Helden. De Zwollenaar reikte op de vijf kilometer echter niet verder dan de zevende plaats en het zullen waarschijnlijk de lange af standen zijn, die begin januari in Den Haag over zijn lot gaan beslissen. STEVEN TEN VEEN Ijshockeyers beginnen op Spelen tegen Canadese team PARIJS De Nederlandse ijshockeyploeg speelt zijn eerste wedstrijd in bet Olympisch toernooi van Lake Placid op dinsdag 12 februari tegen Canada. Twee dagen later volgt het duel tegen de Sovjet-Unie- Voorts treedt Nederland achtereenvolgens aan te gen Japan, Polen en Fin land. Nederland is ingedeeld in groep 1. In groep 2 komen Noorwegen, Tsjechoslowa- kije, West-Duitsland, Roe menië, Zweden en de Vere nigde Staten uit. Deze in deling is via een „gewogen loting" tot stand gekomen, zodat de Sovjet-Unie en T8jecho8towakije, twee fa vorieten voor de Olym pische titel, elkaar niet reeds in de groepswed strijden zullen ontmoeten. De halve finales van het toernooi (de nummer een van de ene groep tegen nummer twee van de ande re) vinden plaats op vrij dag 22 februari. De eind strijd en het duel om het brons is vastgesteld voor zondag 24 februari. DoeL John de Bruijn (Amster dam) en Jerry Göbel (Tilburg); Verdediging; Allen Pluijmers. Rick van Gog (Groningen). Henk Hiile, Chuck Huuinga (Amster dam). George Peternousek (Til burg). Frank van Soldt (Heeren- vecn) en Patrick Kobjn (Den Bosch). Aanval: Jan Janssen. Larry van Wieren, Jack de Heer, Brian de Bruijn, Leo Koop mans (Heerenveen). Klaas van de Broek (Tilburg). Harry van Heu- men (Nijmegen). Johan Toren (Groningen). Ron Berteling, Gorky de Graauw en Jos. Bles (Amsterdam). Holtkampen Peltenburg speelden 250e wedstrijd (Van onze sportredactie) RIJSWIJK Twee spelers van de Rijswijkse voetbal vereniging Vredenburgh zijn gisteren door bestuur en leden gehuldigd. De 30-jarige Jos Holtkamp en de 29-jarige Ad Peltenburg kwamen gisteren voor de 250e keer uit voor Vredenburgh. Deze thuiswedstrijd in de der de klasse KNVB tegen HMSH kende geen feestelijke uitslag: 2-4. Start van de Marathon om de Residentie Cup die door Henk Holland werd gewonnen. (Van onze verslaggever) DEN HAAG Voor het eerst in zijn echaat- sloopbaan heeft de 27-jarige Henk Holland uit Ambt-Delden zaterdagmiddag op de kunstijs baan van De Uithof een marathon gewonnen. Het was de vijfde wedstrijd voor het klasse ment om de Marathon Cup van de KNSB. Co Giling uit Warmenhuizen, die tweede werd, gaat nog steeds met 55.1 punten aan de lei ding voor Dries van Wijhe die in Den Haag ge noegen moest nemen met een derde plaats, met 39.1 punten. Henk Holland, die zich dit seizoen wil proberen te plaatsen voor de B-kampioenschappen lange baan, was tien ronden voor het eind weg in een groepje van vijf rijders. Het ging allemaal van zelf. Toen ik In de laatste ronde weg ging kwa men ze mij niet meer achterna". Henk Holland, die geen enkele rol speelt in het algemeen klas sement, mocht dus duidelijk de Residentie Cup winnen op De Uithof. De leiders in het algemeen klassement hielden alleen elkaar in het oog. Henk Holland deed over de veertig kilometer 1.03.47.61 seconden. Jan Kooiman (Ammerstol), derde in het alge meen klassement met 38 punten, ging als vierde over de streep voor Jos Niesten(Heemskerk). Jos Pronk( De Rijp) werd op één ronde achter stand zesde en staat in het algemeen klasse ment nu vierde met 35 punten. Rien de Roon (Oud- Beyerland), winnaar van de eerste mara thon In Groningen, ging vroeg in de slag, maar kon niet verder komen dan een zevende plaats voor Jan Kroon Abcoude), Jaap Jonkman (An- dijk) en Piet Bloedjes Limmen). Co Giling won gisteravond in Alkmaar een ma rathon voor Jos Pronk, Jaap Jonkman, Arie. Er- iks en Piet Bloedjes. LEIDSE COURANT MAANDAG 26 NOVEMBER 1979 PAGINA 20 VEEL SCHAATSTALENT OP DE UITHOF Hein Vergeer een nieuw talent. Hij kwam zaterdag sterk voor de dag tijdens de Residentie Cup. DEN HAAG Hein Vergeer uit Haastrecht heeft zich za terdagmiddag tijdens de wedstrijden om de Residentie Cup op De Uithof aan ge diend als een groot talent. Voor insiders kwam de over winning in het eindklasse ment en de zege op de 1500 meter echter niet als een ver rassing. De eerste jaars A-ju nior, net 18 jaar, heeft het he lemaal in zich om een grote te worden. Eindelijk heeft het gewest Zuid-Holland van de KNSB weer eens een rijder met wie men voor de dag kan komen. Hein Vergeer kon echter ook niet verhinderen dat het gewest Friesland in deze wedstrijd voor teams voor de zesde keer achtereen de Residentie Cup mee naar huis nam. Hein Vergeers ge vaarlijkste tegenstander van het ogenblik is Geert Kuiper( Oldeholtwolde), die evenals Vergeer, Fred Rijders Am sterdam) en Frans van Zin- nicq-Bergman Vught) deel uit maken van de selectie van trainer Ben Scheperkamp,in Jong Oranje. Geert Kuiper won de 500 me ter in 40.98 seconden, zijn te genstander Frans van Zinnicq- Bergman kwam tot 42.02 se conden. Een uitstekende tijd van Kuiper gezien de behoorlij ke wind die er tijdens de vroe ge morgenuren was in het Haagse schaatscentrum. Daar had ook Hein Vergeer last van. Hij werd tweede op deze af stand in 41.05 seconden in de rit tegen Simon van Wieren, die tot 44.08 kwam. Hein Ver geer won vervolgens de 1500 meter in 2.05.80. Geert Kuiper moest met 2.09.84 genoegen nemen met de zevende plaats. De tijd op de 1500 meter van Hein Vergeer betekende een record voor de Residentie Cup. De dolgelukkige Hein Vergeer: Mijn persoonlijk record op de 1500 meter was 2.05 rond. Vorige week tijdens de ijssei Cup deed ik een poging om dat te breken. Maar ik ben toen te snel weggegaan. Ik ben nu wat minder snel begonnen. Een volgende keer moet de tijd zeker nog scherper zijn op de 1500 meter". Hein Vergeer hoopt voor Ne derland mee te doen aan de wereldkampioenschap voor ju nioren dat in Assen wordt ge houden. Daarvoor gaat hij in december met Jong Oranje drie weken trainen in In nsbruck. Vergeer, die op de HAVO in Gouda zit kwam vorig jaar bij de Residentie Cup nog niet verder dan de twaalfde plaats. Naast de training van Ben Scheperkamp in Jong Oranje doet hij ook veel op van de oud-sprintkampioen van Nederland Jan Bazen, on der wie hij traint in Zuid-Hol land en die tijdens de Residen tie Cup ook zijn coach was. Een opvallende prestatie lever de ook de achttienjarige Rob Vunderink uit Zwolle, die ach ter Hein Vergeer op de 1500 meter de tweede tijd op het ijs bracht: 2.07.92. Jammer was dat hij op zijn 500 meter niet verder kwam dan 42.86, goed voor de zestiende plaats. Wel licht is Vunderink een rijder voor de langere afstanden. Daar ziet ook Hein Vergeer meer heil in. De 5000 en 10.000 meter heeft Vergeer nog nooit gereden, maar op de drie kilometer kwam hij tot 4.32. Het gewest Friesland behaalde 254.570 punten. De ploeg be- slond uit: Geert Kuiper, Jan Ykema en Marcel en Ronald Westra. Zuid-holland werd tweede met 256.452 vo«^ Overijssel 257.244, Noord Brijf! bant/Limburg 257.586, Noor Holland/Utrecht 259.56 Drente 260.786, Gelderlai 268.850 en Groningen 292.9I punten. Bij de dames-junioren kwam« zestien rijdsters op uitnodig» aan de start. Ria Visser, winnares van vorig jaar, wa niet van de partij wegens va blijf in in West- Berlijn. Twe Haagse meisjes, Moniqu Kauffman en Marja Struid - deden van zich spreken. Ml. Alie Boorsma Drachten) Coby Borst Krommenie), alll maal van Jong Oranje, behea sten ze de wedstrijd. Ali Boorsma won de 500 meter i een baanrecordtijd van 44.2 seconden. Monique Kauffma werd met 45.24 tweede vofl Coby Borst 46.08 en Marj Struick 46.59. De pas zestienjarige Moniqu Kauffman, die dit jaar nq* kampioen werd bij de C-junic ren toonde veel kracht. Dl heeft ze de laatste tijd niet al leen bij het schaatsen, mal ook bij het wielrennen bewa zen. Niet voor niets was dit ta lentje reserve bij het wereld kampioenschap wielrennen a wist ze vele ronden te winna Dit seizoen verwacht men I schaatskringen de doorbraai van Monique Kauffman, dl schaatsen en wielrennen blijven combineren. Het jonfl ste lid van Jong Oranje gooi er zoveel kracht uit tijdens haar schaatsen, dat men zid ook kan afvragen hoe lan zoiets goed kan gaan. Zow op de 500 meter als op d 1500 meter (2.22.66) werd Mo nique Kauffman tweede. Mei een puntentotaal van 92.711 werd ze achter Alie Boorsnu (91.833), die op de 1500 meta in 2.22.66 seconden dertü werd, ook in het eindklasse ment tweede. Marja Struid (17 jaar) won de 1500 meter U 2.22.17 punten. De wedstrijden om de Red dentie Cup maakten duidelip dat er nog veel talent voorhaiv den is. Na Ria Visser zijn nieuwe dames Moniqu» Kauffman en Marja Struick) dH klaar staan om door te dring# tot de top van het Nederlands! en hopelijk internationale haf' drijden van de dames. ARTHUR VAN RIJSWIJK WEST-BERLIJN De Oost- duitse Christa Rothenburger en de Amerikaan Eric Heiden hebben de internationale sprintwedstrijden in West- Berlijn afgelopen weekeinden beheerst. Christa Rothenbur ger was op drie van de vier afstanden het sterkst en had in het eindklassement bijna drie punten voorsprong op de Russische Ljoebov Sadsjiko- va. De 21-jarige Heiden won twee keer met overmacht de duizend meter, maar kwam op de korte sprint zaterdag en zondag nogal wat te kort. Toch bleef hij zijn landgenoot Peter Müller in de slotklasse- ring ruim anderhalf punt voor. Bij de dames was vooral de sprintkracht van de Oostduitse deelnemers op de 500 meter opvallend. Zaterdag zorgden Christa Rothenburger, Sylvia Vierkotten en Cornelia Jacob zelfs voor een drievoudige Oostduitse overwinning. Toen zorgde Christa Rothenburger met 1.26.70 ook voor een baanrecord op de kilometer. Nadat zij gisteren ook de der de afstand had gewonnen (de 500 meter in 42.40, 0.49 se conden langzamer dan de dag daarvoor) kon Christa Rothen burger het rustig aan doen op de tweede duizend kilometer. Het resultaat was een vierde plaats. Ljoebov Sadsjikova kon nu dit onderdeel op haar naam brengen. Van de Nederlandse dames kernploeg bleek Haitske Va lentijn op de korte afstanden het best in vorm. Zij eindigde als vierde. Door een teleur stellende tiende plaats op de laatste afstand kon de Cana dese Sylvia Burka langs Haitske Valentijn glippen. Annie Borckink was behoorlijk goed op dreef op de 1000 me ter (gisteren werd zij zelfs der de), maar de andere Neder landse kernploegleden kwa men er niet aan te pas. De beste prestatie van eric Heiden was ongetwijfeld de 1.16,65, waarmee hij gisteren de duizend meter won. Daar door kon de wereldkampioen zijn puntenvoorsprong op zijn landgenoot Peter Müller, die door matige verrichtingen op de 500 meter (achtste op za terdag, negende op zondag) nog niet erg groot was, be hoorlijk uitbouwen. Jevgeni Koelikov won de eerste dag de 500 meter in 39,19 seconden, gisteren was de Amerikaan Dan Immerfall het sterkst in 38,85 seconden. Ook Koelikov bleef toen onder de grens van 39 seconden (38.98). De Cana dees Gaetan Boucher, die goe de tijden had gemaakt op de overige afstanden, kwam op de laatste duizend meter ten val. Erie Heiden is winnaar gewonnen van internationale sprintwedstrijden in WestBerlijn. Links van hem de Rt JJ! Anatoli Medennikov. reij >r Natalia Petroeseva uit Dle Sovjet-Unie heeft bij schaalonl wedstrijden in Moskou op 1 1500 meter een tijd geredild van 2 minuten en 12,5 secof1 den. Dat is de beste tijd op een laaglandbaan vervu zenlijkt. Ook de 500 meter I verde een overwinning i voor Petroeseva. De tijd w 42,1 seconden. De Fin Pertti Niitylae won tij dens internationale schaats wedstrijden in Inzeil zowel de 500 als 1000 meter. De Ameri kaan Craig Kessler zegevier de op de 1500 en 3000 meter. Uitslagen: Dames: 500 meter: 1. Leah Müller (VS) 43.68. 2. Sigrid Smuda (WDI) 45.00. 3. Liz Appleby (Can) 45.70. 1500 meter: 1. Sigrid Smuda (WDI) 2.17.30. 2. Liz Appleby (Can) 2.20,71. 3. Manuelle Hassmann (WDI) 2.24,66. 500 meter: 1. Pertti Niitylae (Fin) 39.99. 2. Fritz Gawenus (WDI) 40,25, 3. Craig Kessler (VS) 40,50. 3. Hans Salsberg (Zwe) 1500 meter: 1. Craig Kessler (VS) 203.10. 2. Frits Gawenus (WDI) 204,04, 3. Wolfgang Scharf (WDI) 2.05.96. 3000 meter: 1. Craig Kessler (VS) 4.16,36, 2. Frits Gawenus (WDI) 4 20,18, 3. Markus Eicher (WDI)

Leidse Courant | 1979 | | pagina 20