r Kritiek op betaling schromelijk overdreven Nooren vergaart eerste punten voor wereldbeker gSPORTTRIBUNE ZIJDELINGS Ie1 okserin vensgevaar Rolhockeytitel /oor Spanje ÏTenniszeges Ivoor Walts *jen Amritraj Volmac heeft kans op zege Herman Snoeij'ink: Snoeyink wintin Berg en Bos Fortuna EW YORK Twee dagen na e nederlaag door knock out *">gen zijn landgenoot Wilfried cypon bevindt de Ameri- In janse profbokser Willy Clas- in (28 jaar) zich nog steeds levensgevaar. de tiende ronde van het ge- BCht in het middengewicht, at in Madison Square Garden laatsvond. ging Classen neer n kwam met zijn achterhoofd p de ringrand. De bokser ierd in bewusteloze toestand 3- aar het Bellevue-ziekenhuis ebracht en gedurende twee ur geopereerd. rnesto Espana heeft zaterdag Washington geweigerd uit te omen in een gevecht tegen e Colombiaan Leonidas As- irilla waarin de Venezolaan Hüvijn wereldtitel in het lichtge- •oiiQht (WBA-versie) zou verde lgen. Espana besloot een uur oordat het gevecht moest be- innen niet in de ring te komen angezien hij de garantiesom an 60.000 dollar niet tevoren reeg uitbetaald. ARCELONA Spanje is za- erdagavond winnaar gewor- en van het toernooi om het 4e Europese kampioenschap olhockey. In de laatste wed- trijd versloegen de Span aarden in Barcelona Portugal net 2-1. lederland, dat op de slotdag ian het toernooi met 6-4 van Ifest-Duitsland won, is vierde i de eindrangschikking. wltserland-Engeland 11-1. Portugal- alié 4-2, West-Duitsland-Frankrljk 2- llalié-Belgie 8-0. Nederland-West- Hjitsland 6-4, Spanje-Portugal 2-1. iindrangschikking: 1. Spanje 16 pnt.. Portugal 13 pnt.. 3. Italië 11 pnt., 4 lederland 10 pnt., 5. Zwitserland 7 h int.. 6. West-Duitsland 7 pnt., 7. 10 rankri|k 6 pnt., 8. België 2 pnt.. 9. ingeland 0 pnt. "Zeven turnsters "naar Fort Worth iEN HAAG Voor de we- 'eldkampioenschappen tur en, die van 2 t/m 9 decem- er in Fort Worth worden ge- iouden, heeft Leona Horvath volgende Nederlandse loeg aangewezen: Ingrid en lonique Bolleboom, Marijke arnoutse, Marleen Houter, larja Huyting, Debbie Amson n als reserve Inge Wulz. Nederland wordt bij de wereld- ampioenschappen bij de he ren vertegenwoordigd door Dick Ooykaas, Ton Hoencamp, Frans van Elteren en Ron Lam- boo. van wie de laatste waar- delschijnlijk als reserve zal funge- tne en. DEN HAAG Butch Walts en D— Vijay Amritraj hebben Grand srei Prix-tennistoernooien in Bolog- na en Bombay op hun naam 'H gebracht. De Amerikaan Walts, Bast die in de halve finale John i M McEnroe met 4-6,7-6,3-6 ver- a"raste, versloeg in de eindstrijd i de Italiaan Gianni Ocleppo met rk 6-3.6-2. Ocleppo bereikte de finale door Mark Cox uit te schakelen. De Indiër Amritraj zegevierde in eigen land door de Westduitser Peter Elter met 6-1.7-5 te verslaan. Elter had eerder Louk Sanders in de hal ve finale met 6-1, 6-1. In Buenos Aires ging de finale tussen de Argentijnen Jose Clerc en Guillermo Vilas die zich voor de eindstrijd plaat sten door resp. af te rekenen met Lendl(3-6, 6-4. 6-3) en Dibbs(6-1,6-1). Vilas was de sterkste: 6-1,6-2,6-1. Martina Navratilova won het toernooi van Brighton door Chris Evert met 6-3, 6-3 te ver slaan. BAD LAUTERBERG De Rot- terdamse schaakclub Volmac heeft zich nog niet kunnen ver- zekeren van de winst in finale J van de strijd om de Europese beker voor verenigingsteams tegen het Russische Boere- vestnik Moskou. De Rotter- dammers kwamen in de eerste ontmoeting tot een winst van 3,5 - 2,5, maar uit de tweede wedstrijd dienen nog drie afgt I broken partijen te worden uit- "2. gespeeld. Indien deze drie duels in remise eindigen is de G, totaalzege voor Volmac. Als de stand alsnog gelijk wordt tfoi wordt vandaa9 een derde wed strijd gespeeld. De hangpar- tijen van Timman tegen Smy- slov, Van der Vliet contra Kotsjiev bieden remisekansen, (terwijl ook Van Dop tot een deling van het punt tegen Dol- rs( tnatov lijkt te komen. Vlietwijk alleen <H aan kop 1- LEIDEN Aangezien VLiet- poi «rijk met 7-4 van Avanti won :chl en concurrent Oosterhout een punt verspeelde zijn de bad mintonners van Vlietwijk al- 0- leen aan kop van de ranglijst 00- flekomen. LEIDSE COURANT MAANDAG 26 NOVEMBER 1979 PAGINA 13 Verwerpelijk Terecht wil Feyenoora wet eens weten wat de precie- se functie van een waarne mer namens de KNVB bi) wedstrijden is. Met het schorsen van André Sta- fleu (Feyenoord) voor vier wedstrijden omdat hij de speler van AZ'67, Weijs- ters, in het gezicht heeft geschopt, heeft de tucht- commissie zich op een ui terst gevaarlijk terrein be geven. Zij was wel zo wijs te ontkennen dat de beel den op de t.v. bij de schor sing een rol hadden ge speeld. De commissie sprak recht op basis van rapporten en verklaringen. Van wie? De scheidsrech ter noch de grensrechter had de overtreding gecon stateerd. Weijsters kan na tuurlijk verklaren dat hij werd geraakt en Stafleu bood voor die daad ver ontschuldigingen aan en bekende dus schuld. Als de tuchtcommissie op die twee gronden had gestraft, kan men er vrede mee hebben. Een waarnemer het rapport als scherprechter opvoeren moet als onjuist worden gekenschetst. Wat kunnen de gevolgen zijn? Een waarnemer ziet dat een scheidsrechter onterecht een strafschop geeft, of een terechte onthoudt. Een waarnemer meldt dat hij meer gele en/of rode kaarten zou hebben gege ven dan de scheidsrechter. Een waarnemer heeft ge constateerd dat een bal de doellijn niet is gepasseerd terwijl er wel een doelpunt is toegekend, of omge keerd. Het aantal variaties is legio. Voorts wordt de waarnemer een grotere macht toegekend dan de scheidsrechter zoals in het geval-Stafleu die natuurlijk wel in het hemd wordt gezet omdat hij heeft gefaald in zijn waar neming. Wat doet de KNVB dan met zo'n scheidsrechter? Niets, hij fluit rustig door terwijl de waarnemer heeft gecon stateerd dat hij dit (over duidelijke) geval niet zag. Bovendien had de waarne mer dan ook moeten con stateren dat Weijsters tweemaal achtereen Sta fleu onheus bejegende en best een gele kaart had mogen hebben. Hoe dan ook, afgaan op de waarne mer is zonder meer ver werpelijk. Maar de tucht commissie heeft het wèl gedaan. Oplossing De langslepende affaire China-Taiwan is door het Internationaal Olympisch Comité opgelost. De een wilde niet dat de ander werd toegelaten maar een Salomonsoordeel heeft de zaak glad gestreken. China zal voortaan lid van het IOC zijn als „Chinees Olympisch Comité" en Taiwan als „Chinees Olympisch Comité van Taipeh". Vandaag moest nog het fiat op deze oplos sing volgen van de 89 le den van het IOC maar dat lijkt geen bezwaar. China heeft zelfs al gemeld met 300 man naar Moskou te gaan en piekert erover om enige sportlieden naar Lake Placid te zenden. Dat getuigt van een snelle re actie na ellenlange bespre kingen waarvoor eindelijk een oplossing is gevon den. Inpassen Na alle lof die in Europa over Oranje is uitgestort na het bereiken van de eindronden van het Euro pees voetbalkampioen schap doet het goed dat bondscoach Zwartkruis er van doordrongen is dat hij moet voortgaan met bou wen aan een nieuw Oranje. Wat betekent: verjongen. Er zijn al enige jongeren doorgedrongen maar Zwartkruis realiseert zich dat eventuele plaatsing voor de eindronden van het wereldkampioenschap 1982 vervanging zal eisen van spelers die dan tot de „oudjes" zullen behoren. Als de drang tot prestaties niet te zeer de overhand heeft, kunnen er misschien voor het loodzware toer nooi in Italië al spelers worden ingepast die tegen 1982 tot de ervarenen kun nen worden gerekend. APELDOORN Herman Snoeijink is de grote slok-op van het amateurpeloton. In bijna alle wedstrijden waarin hij start, sleept de Denekampse onderwijzer een aanzienlijk deel van de prijzen- en premiepot binnen. „Snoeijink is een geldwolf, die voor de kleintjes niets over laat", klinkt het dan ook gere geld in het besloten wielerwereldje, waarin heel wat -deels zwart- slijk der aarde omgaat. Snoeijink, dit jaar op de weg goed voor 28 overwinningen en ook in het veldrijden een abso lute topper, met tot nu toe zes overwinningen, mag dan bij veel van collegae niet al te geliefd zijn, voor sponsors is hij een begeerlijk object. Wielrenners die het hele jaar door bijna wekelijks reclame maken via overwinningen zijn nu eenmaal heel schaars. ,,Van alle Nederlandse amateurs ben ik voor een sponsor de aantrekkelijkste", klinkt het zelfverzekerd uit de mond van de Twentenaar. Snoeijink is er de man niet naar zijn unieke positie niet zoveel mogelijk uit te buiten. „Alleen vanwege het aantrek kelijke premiestelsel heb ik besloten het volgend jaar te gaan rij den voor de ploeg van Van Eijk", geeft de Twentse prijs- en pre miejager eerlijk toe. Maar het zetten van zijn handtekening onder het contract van de Limburgse sponsor, die ook meer dan gewo ne belangstelling voor Gerrit Möhlmann, een andere amateur die jaarlijks goed is voor een twintigtal overwinningen, haalde Her man Snoeijink zich wel flink de problemen op de hals. Herman Krott, ploegbaas van een concurrerende sponsor en te vens voorzitter van de BVAS (Bond Van Amamateurs Sponsors) onderschepte een contract van de Limburgse ploegbaas en kreeg het bewijs in handen, dat er ongeoorloofd hoge premies zouden worden betaald. Zo stond zwart op wit, dat een overwin ning in een klassieker, waarvan Snoeijink er het afgelopen sei zoen twee won, zal worden gehonoreerd met 1000 gulden, terwijl de reglementen slechts toestaan, dat er 300 gulden worden uit gekeerd. Ook voor zeges in criteria zou de nieuwe sponsor de bedragen neertellen die ruim boven het gepermitteerde liggen. Herman Krott nam de zaak hoog op en besloot het voorzitter schap van de BVAS neer te leggen. Dat gebeurde tijdens een vergadering waarin met name Snoeijink en Möhlmann, die jaren lang door Krott werden gekoesterd, in niet mis te verstane be woordingen van onoirbare financiële activiteiten werden beschul digd. Herman Snoeijink op zijn beurt bestempelde de bedragen die ter vergadering werden genoemd als „schromelijk overdreven". „Op de dag dat de zaak in de publiciteit zou komen heeft Krott mij gebeld. Hij vertelde mij dat het persé niet zijn bedoeling was om mij een loer te draaien. Hij wilde alleen zijn handen vrij maken om dingen te kunnen doen, die hij als voorzitter van de BVAS achterwege zou moeten laten. Maar intussen heeft Krott wel ge suggereerd, dat ik zou worden betaald als een beroepsrenner en West-Berlijn Henk Nooren heeft in West-Berlijn de eer ste punten verdiend in de kwalificatiewedstrijd voor de wereldbeker voor springrui ters. Hij eindigde met Pluco als vijfde en veroverde daar mee vier punten. Nooren slaagde er het gehele vorige winterseizoen niet in punten te vergaren. Winnaar werd de Westduitser Paul Schocke- möhle, die in de barrage met El Paso foutloos bleef in 31,6 seconden. Zijn landgenoot Heinrich-Wilhelm Johann- smann werd met Sarto twee de (0-33,0) en de Braziliaan Nelson Pessoa bezette met Fils d'Argent de derde positie (0-33,8). Zeven combinaties bleven in de eerste twee manches fout loos en bereikten derhalve de barrage. Daarbij waren verder de Westduitsers Peter Schmitz met Diavolo en Andreas Wey- chert met Goldstern en de Brit David Broome met Queens- way. Nooren maakte in de bar rage de beste tijd (31.1 secon den), maar liep in zijn haast een springfout op. In het klas sement van het Europese cir cuit voor de wereldbeker heb ben de Britten Derek Ricketts en David Broome nu na drie onderdelen de leiding met zes tien punten. Dick Wieken is de beste Nederlander. Hij deelt de tiende plaats met de Westduit ser Schmitz en de Britse ama zone Liz Edgar. Dit trio heeft vijf punten. Wieken werd in het eerste onderdeel tijdens Jum ping Amsterdam vierde. Henk Nooren staat op de gedeelde dertiende plaats met vier pun ten. De beste 20 ruiters van Europa plaatsten zich na de serie voorwedstrijden voor de finale, die volgend jaar april in Baltimore wordt gehouden. Henk Nooren, die in de barra ge van het onderdeel voor de wereldbeker het snelst was van de zeven deelnemers, maakte uitgerekend op de laatste balken, de zogenaam de Hollandhindernis, met Plu- co een springfout. Dit obsta kel was een onderdeel van de propaganda, die het Ministe rie van Landbouw en Visserij - de co-sponsor van het cir cuit om de wereldbeker voor springruiters - in West-Berlijn maakte voor het Nederlandse agrarische produkt. Johan Heins maakte met Argo naut in de eerste manche geen fouten. In de tweede manche beëindigde hij zijn parkoers echter vroegtijdig toen het een paar maal niet klikte. Gerd Meier liep met Piraat in de eer ste manche vier strafpunten op en kwam er in de tweede om gang niet aan te pas. Wereld en Europees kampioen Gerd Wiltfang zegevierde gistermid dag in het jachtspringcon- cours. Met Goldika had hij slechts 31.7 seconden nodig voor het parkoers. Henk Noo ren bezette met Cat's Whis kers de tweede plaats. Hij was zeventiende seconde langza mer. Heins eindigde met Fer nando als vijfde. Uitslag springconcours, tellend voor de wereldbeker: 1. Paul Schockemöhle (Wdl) met El Paso 0 strafpunten, 31,6 se conden (in de barrage), 2. Heinrich-Wilhelm Johann- smann (Wdl) Sarto 0 - 33,0, 3. Nelson Pessoa (Bra) Fils d'ar- gent 0 - 33,8, 4. Peter Schmitz (Wdl) Diavolo 0 - 41,4, 5. Henk Nooren (Ned) Pluco 4 - 31,1, 6. David Broome (Eng) Queens- way 4 - 33.5, 7. Andreas Wey- chert (Wdl) Goldstern 8,5 - 45,0 (allen in de barrage), 8. Jean-Marc Nicolas (Fra) Sea man 0,25 - 156,1 over de twee manches. Stand Europese circuit voor de wereldbeker (na drie onderde len):^ Derek Ricketts (Eng) en David Broome (Eng) 16 punten, 3. Paul Schockemöhle (Wdl) 12, 4/6. Heinrich-Wilhelm weer stellen. „De Wielrenunie heeft toegezegd, de zaak van de ongeoorloofde betalingen te onderzoeken. Ik hoop dat ik dan word gerehabiliteerd. Natuurlijk kan ik nu wel uitgebreid reage ren, maar ik ben bang dat er dan een sneeuwbaleffect zal ont staan en er een hoop negatieve publiciteit loskomt. En daar schiet ik niets mee op, want ik heb geen tijd om naast mijn werk als onderwijzer en het fietsen me ook nog eens met dat soort za ken bezig te houden", meldt Herman Snoeijink, die wel onmid dellijk in het geweer zou komen als de KNWU hem tot beroeps renner zou verklaren. „In dat geval zal ik, geloof ik, een kort ge ding aanspannen. Maar zo ver zal het niet komen. Bas Goud en Adriaan de Schipper van de KNWU schijnen al een gesprek te hebben gehad met de nieuwe sponsor. De resultaten daarvan moeten positief zijn". Herman Snoeijink vindt alle opwinding over de betalingen overi gens nogal overdreven. Snoeijink, geirriteerd over het feit, dat bondscoach Rini Wagtmans hem niet in zijn selectie heeft opge nomen, haalt in dat verband de positie van de wel uitverkoren renners aan. „Ik werk de hele dag. Maar degenen die in de se lectie zitten trekken van de steun en krijgen ook nog eens geld van de bond. Dat kan allemaal wel. En dan nog iets. Wielrennen is een dure sport, zelfs wanneer je een sponsor hebt. Zo heb ik alleen voor het wielrennen een auto nodig. Stel dat ik in Limburg moet koersen. Ik rijd dan 500 kilometer a 35 cent. ledereen kan dan uitrekenen dat ik in de wedstrijd al heel wat moet winnen om quitte te spelen. Er zijn, dat geef ik eerlijk toe, wedstrijden waar in ik wat overhoud, maar er zijn er ook die mij geld kosten", meent Herman Snoeijink. Voor Robin Buiten zorg stuurde Bouw huis Rik Fortuna als eerste over de eindstreep. Op de derde plaats kwam Remarquable W. Bouwhuis boekte later op de middag nog een tweede zege met Pimpel mees H. Voor Henk Nooren lag er eindelijk een succesje weggelegd. Johannsmann (wdl). Carolyn Bradley (Eng) en Arthur Blic- kenstorfer (Zwi) 8, 7. Eddy Macken (Ier) 7; 8/9, Tim Grubb (Eng) en Nelson Pessoa (Bra) 6, 10/12. Peter Schmitz (Wdl), Dick Wieken (Ned) en Liz Ed gar (Eng) 5, 13. o.a. Henk Noo ren (Ned) 4. Piet Raymakers uit Asten won zaterdagavond tijdens het concours hippique indoor Limburg en Grathem het pro gressief springconcours ge wonnen. Hij verzamelde met Ducal 56 punten in 51,9 se conden. Tweede werd Dick Wieken met Wisma en derde Maarten Bagchus met everest Amigo. De Westduitser Alfons Klopper zegevierde eerder met Abigail in de Grand Prix voor junioren. De beste Nederlander. Jan Tops, kwam pas op de negen de plaats. Piet Mooy boekte voorts in een springconcours, tabel a, een dubbele overwin ning. De Westduitser Alfons Kloepper won twee springon- derdelen voor junioren. In een onderdeel zonder barrage bleef hij met Abigail de Neder lander Gert-jan Mooy met Easy Flower een seconde voor en in het nummer met barrage was hij met hetzelfde paard ander halve seconde sneller dan de Oostenrijker Markus Ott met Prinz Itty. Voorts zegevierde Willy van de Ham met Athos in een nationaal seniorenspring concours. daar is absoluut geen sprake van. Wel is het zo, dat ik voor Van Eijk heb gekozen, omdat die de beste premieregeling heeft". Maar nu Krott een contract heeft onderschept, waaruit blijkt dat er ongeoorloofde premies zouden worden betaald verandert de zaak natuurlijk weet Snoeijink, wiens „transfer" naar de Lim burgse sponsor aanmerkelijk werd vergemakkelijkt door 'net feit dat zijn huidige ploeg wordt opgeheven. Wat er precies aan het contract van Snoeijink c.s. zal worden veranderd is nog onduidelijk. Maar wel kan worden aangenomen, dat de vergoedingen op papier tot geoorloofde proporties zullen worden teruggebracht. Waarmee overigens niet komt vast te staan, dat de toegezegde, te hoge. bedragen niet zullen worden uitgekeerd. Hoe zwaar de beschuldiging van Herman Krott bij Snoeijink ook zijn aangekomen, hij zal zich er niet met veel vertoon tegen te- (Van onze sportre dactie) APELDOORN Herman Snoeyink uit Denekamp heeft zaterdag op een parkoers in Berg en Bos bij Apeldoorn een nationale veldrit over 24.6 kilo meter gewonnen in een tijd van èén uur. zeven minuten en 26 seconden. In Son en Breugel werd Snoeyink derde achter winnaar Reinier Groenendaal en Kees van de Wereld. In Nijverdaal zegevierde Hennie Stamsnijder uit Enter en Nico Slingerland uit Lisse won in Noordwijker- hout over 15 kilometer in 53 Herman Snoeijink: „Ik moet soms heel wat win nen om quitte te spelen". minuten en 0,1 seconden. Jan van Dijk uit Lisse kwam op de tweede plaats. Reinier Groe nendaal zegevierde ook in Zalm( Belgie). Hier kwam Kees van der Wereld op de vierde plaats. HILVERSUM Rik Fortuna maakte zich gistermiddag op de draversbaan van Hilversum weer helemaal waar. Een week geleden werd de favoriet wegens een fout aan de start tot ongenoe gen van pikeur Manus Bouwhuis uitgeschakeld. Ook gistermiddag maakte Rik Fortu na een foutje, maar Bouwhuis had de draf weer snel onder contro le bij de hengst.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13