Imateurvoetbal voelt weinig voor ugdteams - klasse onaf hankelljken imisement zeven, endement nul jax weinig moeite met MVY DEN HAAG IN DUEL MET EXCELSIOR: Spanning zoek bij Roda-AZ Afwerking begint in Zuiderpark zorgen te baren MAANDAG 26 NOVEMBER 1979 Een competitie voor non-ama- (onafhankelijken), een klasse met rs die maximaal 20.000 gulden voor voetbalprestaties mogen ontvangen, weinig kans van slagen. Dat maakte itter Jo van Marle duidelijk in zijn ope- woord tijdens de algemene vergade- van het amateurvoetbal in het Sport- um in Zeist. Als reactie op de door de i betaald voetbal de week tevoren ge- om tot een dergelijke competitie nen, verklaarde Van Marle: „Wij zullen klem tegen de invoering verzetten, lok zou 25 jaar worden teruggezet", ^rduidelijkte: „Als bestuurslid van de Stich- Nationale Sporttotalisator ken ik vrijwel .ktap op de lijdensweg om te komen van 80 betalende clubs. Instelling van een com- 3 non-amateurs betekent nieuwe aansla- |>p de toto-lotto en N.O.S.-gelden met alle i vandien." Deze amateurvergadering leverde nog meer voor het betaalde voetbal minder prettige gelui den op. Zo bleek dat de invoering van een vak school voor voetballers van 16 tot 18 jaar als mede een speciale competitie voor deze cate gorie niet enthousiast werden begroet. Voorts scheelde het maar weinig of het overleg met de sectie profssport om tot een andersoortige structuur te komen, was op de lange baan ge schoven. Overtuigen Na een discussie van ruim anderhalf uur, noodzakelijk geworden door een voorstel van afgevaardigde H. Feringa, slaagde voorzitter Jo van Marle er in de aanwezigen te overtui gen dat het amateurvoetbal gezichtsverlies zou lijden door nu niet in te stemmen met een werkgroep die de structuur met een of meer dere rechtspersoonlijkheden zal onderzoeken. De amateursectie, die indertijd op een dergelijk onderzoek heeft aangedrongen, besloot uitein delijk de volgende stap op deze weg toch maar te zetten. Daarvoor moest de vergadering ech ter wel eerst worden geschorst. De nieuw te vormen werkgroep, al of niet onder een onaf hankelijke voorzitter, zal vooral kijken naar de consequenties die met een andere structuur ge paard gaan. Op deze vergadering waarop te veel onderwer pen aan de orde kwamen die met algemene za ken weinig of niets te doen hadden - een hele rits verzoeken had beter schriftelijk kunnen worden ingediend - werd eveneens gesproken over de problematiek inzake de B.T.W. en soci ale lastenverplichtingen die door de overheid op de sportwereld van toepassing worden ver klaard. Van Marle toonde zich een voorstander van het Westduitse systeem. Bij de oosterburen wordt elk jaar tussen de sportwereld en de fis cus onderhandeld over welk bedrag geen belas ting behoeft te worden betaald. „Dat is daar momenteel zo'n 700 gulden per maand. Wan neer kantines echter een soort veredeld horeca bedrijf zijn geworden, liggen de zaken anders. Dat is logisch", aldus de voorzitter. En passant kritiseerde de praeses ook de over heid voor het gemakkelijk verstrekken van ver gunningen voor kansspelen. Vooral Telebingo en de "Grote Clubactie" beschouwde hij als concurrenten voor het toto-lotto-gebeuren. Er werd eveneens lange tijd stilgestaan bij het plan het plakken van zegels op de totoformulie ren te doen vervangen door een systeem van afstempeling. Los van de kosten - met de aan schaf van een dergelijk apparaat is een bedrag van 450 tot 600 gulden gemoeid - werd getwij feld aan de praktische bruikbaarheid van het systeem. De herbenoeming van de bestuursleden Th.Janssens, J. Jaspers en J. van der Meijde was bij gebrek aan tegenkandidaten eveneens een hamerstuk. PETER VAN PUTTEN HAAG Hoewel aan de wedstrijd FC Haag - Excelsior als amusementscijfer i dikke zeven kon worden toegekend le de ontmoeting de thuisclub een ren- nent van zegge en schrijve nul op. Daar- waren twee oorzaken aan te wijzen: het 4se spel van de Rotterdammers en schro- llijke tekortkomingen in de afwerking bij Hagenaars. Waaraan ook de herpostering van Henk van Leeuwen, die energiek en agressief begon, maar beduidend terug viel, niets kon veranderen. De twee genoemde factoren leidden dan weliswaar tot een al leszins onderhoudend schouwspel, maar voerde tegelijkertijd eigenlijk tot slechts één conclusie, door trainer Piet de Visser van FC Den Haag onder woorden gebracht: „Dit zijn twee onnodig weggegeven punten". i minder dan tenminste zes 'llrijpe mogelijkheden lëerde FC Den Haag zich teren en uit dat aantal ont- id èèn treffer(van Aad isveld) en troffen twee ijballen het houtwerk. Bo- lien was er nog een hoe heid halve kansen, die imin tot uitkomsten leid- Zie daar het resultaat van middagje pressievoetbal het zo nadrukkelijk naar op Europees voetbal recht inde eindklassering lon- FC Den Haag. Dat ech- foor de nederlaag van 2-1 !dsv!n Excelsior voorlopig weer minder hoog van de toren it te blazen, dat in één klap in de laatste vier wedstrij den opgebouwde prestige te grabbel gooide. Vandaar ook dat de gezichten in de Haagse kringen nogal somber stonden na de niet verwachte en moei lijk te verwerken verliespartij. „We hebben het geheel aan onszelf te wijten", verklaarde De Visser nog, eens ten over vloede. „Doordat wij onze kan sen niet benutten gaven we Excelsior de gelegenheid zijn eigen spel te spelen". Hoofdrol En dat deden de pupillen van een na afloop uiterst verge noegde trainer Thijs Libregts op een voor een ploeg van dat kaliber bewonderens waardige wijze. Een hoofdrol was daarbij weg gelegd voor Koos Waslander, die eigenlijk als noodverband in het cen trum van de driemansaanval- slinie was geposteerd. Libregts: „Nu ik Struis en Pat- tinama weer tot mijn beschik king heb voor het middenveld kon ik Waslander voorin neer zetten". Waarna Libregts te kennen gaf dat hij eigenlijk een beetje met het inpassen van zijn nieuwe centrumspits in de maag zat en hem daarom maar „eens op die frontplaats pro beerde". En met succes. Wa slander ontpopte zich niet al leen als een uiterst beweeglijke aanvaller, die het voorstopper Ton Wickel van FC Den Haag zeer lastig maakte, maar pro duceerde bovendien in de ze ventiende minuut van de twee de helft de uiteindelijk winnen de treffer. Die hij op zijn naam bracht door met zijn scheen been de bal uit een voorzet van invaller Dick Ernst over de Haagse doellijn te werken. Ook deze omhaal van Henk van Leeuwen heeft geen succes, hetgeen typerend was voor de zwakke afwer king van FC Den Haag gisteren. Veelvuldig Deze treffer ontstond uit een situatie zoals die zich giste ren veelvuldig voordeden. Zonder één keer tot naar een negatief concept riekend spel te vervallen pleegde Excelsi or een countervoetbal, dat FC Den Haag grote zorgen baar- Zelfs in de fase dat de thuis club bij de stand van 1-1 nog volop in de race was naar de volle winst braken de Rotter dammers menigmaal gevaarlijk uit, zoals bijvoorbeeld ook de eerste treffer ontstond. Hans Kraay werd in de diepte gelan ceerd, passeerde in een vloeiende beweging de uitko mende doelman Hans Galjè en scoorde uit een moeilijke hoek a la Van de Kerkhof vorige week woensdag tegen Oost- Duitsland. Het was de bekro ning van plezierig ogend spel van Excelsior, dat zelfs niet de kans kreeg om weer naar een iets behoudender strategie te rug te schakelen, omdat FC Den Haag binnen de kortste keren de gelijkmaker produ ceerde. Na een combinatie tussen Jonker en Van Leeuwen belandde de bal voor de voe ten van Mansveld, die wèl koelbloedig was: 1-1. Attractief Dat gebeurde in de twaalfde minuut van de eerste helft, waarna zich een zeer attrac tief duel ontwikkelde, waarin FC Den Haag weliswaar wat meer in balbezit was, maar Excelsior even goede moge lijkheden kreeg. Op welke ontwikkeling de wissel van Ernst voor Piasmans geen en kele invloed had. FC Den Haag oefende pressie uit en vergrootte deze na de pauze, vooral na de treffer van Waslander, maar door te wei nig overleg - zowel bij opbouw als afwerking - leverde dit geen resultaat op. Ook het kij- kniveau daalde door dit spel- verloop, die ook geen gunstige wending kreeg na vervangin gen van Wetzel door Melis en Advocaat door Tempelaar. Ex celsior kreeg zelfs nog moge lijkheden op uitbreiding van de marge, maar Galjè pareerde inzetten van Nijssen en Wa slander. Dat Kraay nog onno dig een gele kaart kreeg en scheidsrechter Van Ettekoven de Rotterdammers een straf schop onthield deerde Excelsi or niet. „We hebben maar een bescheiden ploeg", verklaarde Thijs Libregts. „Zeker als je het materiaal vergelijkt met dat van FC Den Haag". Hetgeen eigenlijk niet zo gek veel zegt in het huidige voetbal. Dat bleek gisteren en 3802 toe schouwers waren er getuige van. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 10. Kraay 0-1; .12. Mansveld 1-1; 62. Waslander 1-2. scheidsrechter: Van Ettekoven; toe schouwers: 3802. FC Den Haag: Galjè; Van Vliet, Mans veld. Wickel. Korevaar; Advocaat- (Tempelaar). Schoenmaker. Jonker, Wetzel(Melis), Van Leeuwen. Good- Excelsior: Vermunt; Van Tour. Ouwe hand, Van de Munnik. Ridderhof. Pat- Kraay, Struis(Tijl); Ni|ssen, Waslander. Plasmans(Ernst). IASTRICHT Ajax had een 9 fressiever tegenstander ver- cht, liet trainer Leo Beenhak- f na afloop weten. „We wisten I MVV thuis tegen Sparta was legaan en zich voor eigen pu- ek wilde revancheren. Daarbij mt dat Ajax voor motivatie bij n tegenstander zorgt, maar we bben het niet echt moeilijk ge- V toonde weliswaar aanvallende aspi cs te bezitten, maar van enige druk nauwelijks sprake. Een flitsende combinatie leverde Ajax een doelpunt op. Tahamata schoof de bal naar Ling, die met een droog schot doel trof. Na de rust kreeg Ajax het aanvankelijk moeilijker. De voor Adam ingevallen Bon- frère, die na zes maanden zijn rentree maakte, en meteen tegen het geel aan liep, was daar debet aan. Ajax speelde rommelig en lange tijd zag het er naar uit dat de werklust van MVV beloond zou worden. Het offensief van de Limburgers duurde ruim twintig minuten maar leverde niets op. Toen besliste Lerby de wedstrijd. Na voorbereidend werk van Ling schoot hij eerst tegen doelman Gerards op maar de terugspringende bal schoot hij in: 0—2. Het verzet van MVV was gebroken. De invallers Pen en Bonsink kregen voor Ajax in de slotfase nog uitstekende kan sen, maar Gerards en de lat onthielden Ajax een grotere overwinning. Frank Arnesen is wellicht voor enige tijd uitgeschakeld. Hij moest ernstig gebles seerd aan zijn enkel het veld verlaten. MW: Gerards: Kerstgens, Dijkstra, Busk, Webb v.d Poppe. Janssen. Adam (Bonfrrere); Van Bom mel (Schrijnemakers). Schapendonk. Van Marwijk AJAX: Schrijvers; Meutstege, Krol, Zwamborn Everse; Arnesen (Bonsink). Schoenaker (Pen) Lerby; Ling, Jensen, Tahamata. Kerkrade De eindstand van het duel Roda JC—AZ'67 (1— 2) doet vermoeden dat de 12.000 toeschouwers een spannende wedstrijd hebben gezien. Dat is niet juist want van spanning was nauwelijks iets merkbaar. Op de over winning van AZ'67 valt niets af te dingen. Het had zelfs niemand verwonderd als het bij rust al 03 had gestaan. Kees Kist kreeg in de eerste helft drie opgelegde kansen. Hij verscheen in de 8e. 13e en 37e minuut alleen voor Jong bloed, die een voortreffelijke wedstrijd speelde, en zich alle drie keren voor de voeten van de spits van AZ wierp. Roda, dat erg mat begon, stond al na vijftien minuten achter. Kist stuurde op rechts Schouwenaar de diepte in, die een duel op snelheid met De- gens won. Op het schot van Schouwenaar was Jongbloed kansloos. In de tweede helft rekende ie dereen op een geweldig of fensief van Roda, maar dat bleef uit. In de 58e minuut kwam aan alle illusies een einde. De defensie van Roda bleef staan na een voorzet van Reijnders. Voor Nygaard was het toen een koud kuns tje Jongbloed van dichtbij koppend te passeren: 0—2. Interessant werd het pas 22 minuten voor tijd. Toen won Nanninga een kopduel van zijn directe tegenstander Spelbos: 1—2. Opgezweept door de fa natieke aanhang perste Roda JC er een offensief uit, dat AZ'67 in verlegenheid bracht. De Alkmaarders moesten zich in deze periode beperken tot enige sneJIe uitvallen en Roda mocht van geluk spreken, dat het vizier van Kees Kist ver keerd stond. In de 74e minuut verscheen hij voor de vierde keer alleen voor Jongbloed. Zijn schot belandde echter op de baal. Scoreverloop: 15. Schouwenaar 01, 58. Reijnders 0—2, 67 Nanninga 1 2. Scheidsrechter: Ram. Toeschou wers: 12.000. Gele kaart Reijnders (AZ'67). Roda JC: Jongbloed; Degens. Marljt, De Jopg. Broeks; Ehlen, Meuser, Niel sen. Vermeulen, Nanninga, Riemens (Dierikx). AZ'67: Treytel; Reijnders. Spelbos. Metgod, Hovenkamp; Arntz. Nygaard. Weijsters; Welzl (Talan), Kist, Schou- HHHHHHI SS®

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11