Weggesleepte woonboten opnieuw in (verdrukking Moskee-Marokkanen naar Leiden-Noord Vraag om derde alternatief Ivoor raadhuisbouw in Lisse A Jan Schmitz ,life'' met MissaFestiva in Hartebrugkerk EN W NEMEN IN PRINCIPE BESLUIT: Bijlsma en Woodrow in Kapelzaal Inbraken in Lisse W DE BALKAN STAD REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 LEIDEN De uit de brand gevaarlijke pensions gezette Marokkanen, die thans de lorspoortkazerne bezet hou den. krijgen vervangende woonruimte in Leiden. Het college heeft in principe be-1 sloten accoord te gaan met bet voorstel van de ambtelij ke werkgroep, om een aan- lal panden in de Molen straat. Prins Hendrikstraat en Frederikstraat voor de huisvesting van de Marok kanen beschikbaar te stel len. De gehele kwestie wordt echter eerst nog in de eerstkomende raadscommis sie voor Volkshuisvesting besproken. Ongeveer drie maanden gele den werd door de commissie migrantenhuisvesting besloten een wergroep in te stellen, die na zou gaan wat de herhuis- vestingsmogelijkheden voor de buitenlanders in Leiden zou den zijn. De werkgroep be stond van ambtelijke zijde uit voorzitter H. Akse, die het rapport binnen de gestelde ter mijn wist te realiseren, K.H. Dekker, C. van Ingen en N. Adema. Van maatschappelijke en welzijns kant waren in de werkgroep N. Baks, K. Walle, W. van der Wal, Toensi en twee Moskee Marokkanen vertegenwoordigd. Het geld dat voor de verbouwing van de panden in Leiden-Noord noodzakelijk is kan worden verkregen van de Overheid. Staatssecretaris Brokx heeft voor de verbouwing van pan den tot één en twee-persoons huishoudens in Leiden in de zogenaamde Van Dam-rege- ling een subsidiebedrag van twee miljoen gulden beschik baar gesteld. Er kan slechts aanspraak op deze subsidie worden gedaan als de aan vraag voor 1 januari wordt verstuurd. Verwacht kan echter worden dat de eerste Marokkanen pas aan het eind van volgend jaar de verbouwde huizen kunnen betrekken. Inmiddels is tevens een verzoek naar het college uitgegaan om de toekomstige bewoners bij de verbouwings plannen te betrekken. Bijvoor- baat grote vreugde bij de uit de pensions gezette buiten landse werknemers, maar boosheid bij de bewoners uit de wijk Leiden-Noord. Nog voordat er enige zekerheid was over de kans van slagen van de werkgroep, schreven zij reeds boze brieven waarin zij de komst van de Marokka nen naar hun wijk afkeurden. PROVINCIE DfcEIGT GEMEENTE MET KORT GEDING LEIDEN De twee gezinnen die on langs met hun woonboten werden wegge- w sleept uit de Leidse Boshuizerwetering tc4dreigen thans opnieuw in de problemen J! raken. Het college van Gedeputeerde taten van Zuid-Holland is niet van plan mfle twee boten te laten liggen op de plek waarheen de gemeente Leiden hen heeft hi gesleept. G.S. heeft de gemeente Leiden 11twee dagen de tijd gegeven om voor de woonboten een andere ligplaats te vin den. Zijn de boten op dat tijdstip niet verdwenen uit het Rijn-Schiekanaal, dan kan de gemeente een kort geding ver wachten. De twee woonboten werden enkele weken geleden weggesleept uit de Boshuizerwete ring, terwijl de commissie beroepsschriften zich nog niet had kunnen uitspreken over een bezwaarschrift van de woonboothou ders. Het wegsleep-incident leidde tot op schudding in de buurt, die de twee gezinnen graag een legale ligplaats had gegund. De gemeente Leiden liet de twee woonboten met hulp van de politie verslepen naar het Rijn-Schiekanaal. Dit is een vaarwater, waarop het vaarwaterreglement Zuid-Hol land van toepassing is. Door de woonsche pen naar dit water te brengen zou de ge meente in overtreding zijn. Naar aanleiding van dit onrechtmatig handelen van het col lege heeft de directeur-hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat al op 7 november per telex met klem verzocht de schepen uit het Rijn-Schiekanaal te laten verwijderen. Tot op heden is op het verzoek van de di recteur-hoofdingenieur niet gereageerd. Ge- deputerde Staten sommeren daarom nu het college in de brief binnen twee dagen een einde aan de onrechtmatige situatie te ma ken. Als het college hierin in gebreke blijft zal door de Provincie een kort geding tegen de gemeente worden aangespannen. Ver zocht wordt dan aan de arrondissement srechtbank in Den Haag om de schepen on- middelijk te laten verwijderen op straffe van een dwangsom voor elke dag, dat aan gemeld bevel geen gevolg wordt gegeven. Het college had gistermiddag hierover nog geen beslissing genomen, omdat de menin gen verdeeld waren. LEIDEN Wie een foutloze weergave verwacht van wer ken voor strijkinstrumenten kan beter niet naar kamermu ziekconcerten gaan, want hij of zij zal dan onherroepelijk in zijn verwachtingen teleur gesteld worden. Wie bereid is de muziek een kans te geven die zal bij concerten als die vangisteravondzeergenieten. In de Kapelzaal van het K& O-gebouw was gistera vond een duo te beluisteren in een niet alledaagse samenstel- ling, namelijk cello en contra bas. Als er goede spelers aan het werk zijn en dat was zeker het geval is het wel een van de mooiste combinaties van strijkinstrumenten. De namen Anner Bijlsma en Anthony Woodrow behoeven geen uit leg; ze staan voor uitstekende kwaliteit. Hun spel was van een indringende diepte en technische perfectie die van de avond een niet licht te verge ten ervaring maakten. Bijlsma speelde o.a. ook op een cello piccolo, een ooit in opdracht van J. S. Bach vervaardigd in strument met vijf snaren. Van Bach werd (helaas) maar één werk gespeeld, een bewerking van een partita die oorspron kelijk voor fluitsolo heet te zijn. Bijlsma was hier solo te horen en zijn verfijnde tech niek en elegante precisie de den naar meer verlangen. In de canon voor twee basinstru- menten was het samenspel niet zo uitgebalanceerd als tot de mogelijkheden behoorde. De aanpassingsproblemen wa ren echter in het daarop vol gende werk al volledig ver dwenen. Zowel Boccherini's Sonate in Bes, als de Fantasie in G van Boukinik met het subtiele Lento misterioso toon den een superieur inlevings vermogen van de beide solis ten. Onbetwist hoogtepunt was echter wel het Grande Duetto van Rossini waarmee het pro gramma werd besloten. De scherpte van lijnen, de heldere melodiek, het was volmaakt en een prestatie van hoog ni- VCa VERENA KOPERDRAAT 25 jaar 1hristelijk voortgezet -K onderwijs jEIDERDORP „De Chris- elijke MAVO is een waar op- rangcentrum. Niet alleen leer ingen van protestants-christe- ijke huize kunnen er terecht, naar ook leerlingen uit ande richtingen worden er opge- Een echte oecumeni- le school derhalve", aldus l^iderdorp's wethouder van h nderwijs Jos Verdier (CDA) n op een feestelijke jubileum- 5 ijeenkomst van de Vereni- Voortgezet Christe- Jdjk Onderwijs in de aula van 1 ie deze MAVO aan de Vossiu- h slaan. Z !en wel zeer bijzondere jubi- J* eumbijeenkomst, want er wa len niet minder dan vijf jubi- :a te vieren. De kroon spande e directeur van de Christelij- e MAVO de heer D. Groene nd 'eld met zijn 40-jarig jubileum. ito )e aandacht ging ook uit naar de biologieleraar van deze school de heer A. P. van Dalen die 25 jaar bij het onderwijs werkzaam is. Tegelijk werd; ook het 25-jarig bestaan van de Vereniging voor Voortgezet Christelijk Onderwijs in Lei derdorp herdacht. Ter gele genheid hiervan werden de heren L. C. Bulens en C. Ver- heij in het zonnetje gezet in verband met het feit dat zij. beiden van de oprichting af deel van het bestuur uitmaak- LISSE Inbrekers hebben gisteravond bij een inbraak in een woning aan de Lisse- se Oranjelaan voor 20.000 gulden aan juwelen buitge maakt. De inbraak werd tussen 18.30 en 10.00 uur gepleegd tijdens de afwezigheid van de bewo ners. De daders zijn de woning binnengekomen door de ach terdeur van de woning. Kort daarna werd ingebroken in een schoolgebouw aan de Lis sese Don Boscostraat. Uit deze school is waarschijnlijk niets vermist. Nederlandse musici in EEG- jeugdorkest Den Haag Vergevorderde Nederlandse musici die op 1 januari tussen de 14 en 23 jaar zijn kunnen meedingen naar een plaats in het EEG-Jeugd- orkest, dat volgend jaar in West-en Oost Europa concer ten geeft en rond Pasen '81 een toernee maakt naar de Verenigde Staten en Canada. GEEN DISCUSSIE MET POLITICI MOGELIJK OP HOORZITTING 'ISSE Over de hoorzit- over de nieuwbouwplannen ing die de politieke partijen voor het raadhuis kan letter- §en. i Lisse gisteravond hielden lijk en figuurlijk gezegd Culinair, cultureel en muzikaal, presenteert a.s. zondag in samenwerking met R.K. S.V. D0C0S en de LEIDSE SPORTSTICHTING ARTIESTENSPUL 1979 Vanaf 9.30 uur diverse programmaonderdelen sportterrein DOCOS en vanaf de middag op het parkeerterrein Holiday Inn. ZWEMWEDSTRIJDEN ROLSTOELRACES André Moedig. Joop Westbroek. WIELERWEDSTRIJD m.o.d. Joop Riethoven in de omgeving van Gorlaeus lab., Plesmanlaan nvm.v. Nederlandse artiesten o.a. Ben Cramer, Tony Albertl, Willy Alber- ti.'lmca Marina, Patricia Paay, Hans Boskamp. Saskia en Serge, Rini Lubbers. Leo v.d. Kroft, de Blue Diamonds. Lau Ravens, Harry de Groot, Ricardo, Ben Almondo en nog vele anderen. Holiday Inn, Haagsche Schouwweg 10, Lelden. Tel. 76.93.10. worden dat ér een groot aan tal vragen onbeantwoord bleef. Voor het beantwoor den van concrete vragen uit het publiek over het plan dat een investering van 13 miljoen gulden vraagt, liet forumvoorzitter Grimme (VVD) geen gelegenheid. Hij merkte tot de verbazing van de progressieve fracties dan ook op „dat dat van te voren duidelijk afgesproken was". Dit terwijl volgens de protesterende linkse raads leden alleen was afgespro ken dat de raadsleden onder ling niet in discussie zouden treden om het effect van een 'schaduw-raadsvergadering' te vermijden. Een hoorzitting in Lisse dus, waarin alleen meningen naar voren kwamen. Meningen ge geven op verzoek van politiek Lisse dat alvorens een beslis sing te nemen over nieuw bouw of gedeeltelijke sloop en uitbreiding van het raadhuis, eerst de plaatselijke belasting betaler wel eens wil horen. Een hoorzitting die niet alleen werd bijgewoond door leden van plaatselijke politieke par tijen, maar ook vertegenwoor digers van het comité jonge renhuisvesting Bollenstreek, Jonge VVD'ers, De actiegroep 'Hou heel'en de slagvaardige gebroeders Broerse die optra den namens een groep voor standers van de raadhuis- nieuwbouw Architect Duintjer heeft voor het te kleine raadhuis twee plannen getekend. Het eerste is een totaal sloop en nieuw- bouwplan, terwijl het alterna tief sloop van de tweede vleu gel 'Eenhuis' en aanbouw in houdt. De grote vraag was gis teravond waarom de gemeente Lisse zo'n groot en duur raad huis moet hebben. Veel spre kers vroegen dan ook om een derde plan, waarin Raadhuis en Eenhuis zonder slopen met aanbouw van een derde vleu gel op de benodigde grootte gebracht zou kunnen worden. PvdA, PPR en D'66 denken dat die aanbouw gerealiseerd kan worden voor 6 miljoen gulden. Waarom is die derde mogelijkheid niet bestudeerd Welke consequenties heeft de raadhuisbouw voor de ge meentelijke belastingen en het investeringsprogramma van Lisse Waarom gaat het in het plan om een uitbreiding tot 4500 vierkante meter, terwijl een ambtelijke werkgroep be rekende 3500 m2 nodig te heb ben? Aldus de vragenstellers die het konden doen met een verwijzing naar de in Lisse huis-aan-huis verspreide 'raadhuiskrant' of de gloedvol le betogen van de heren Broersen en de jonge liberaal Van den Bos. Deze laatste re kende en passant even voor dat hij met zijn vriendjes ach ter alle Lissese ramen 'maar' 2000 anti-sloop-posters had ge teld, hetgeen neerkomt op 34 procent van de plaatselijke be volking die zich actief heeft uitgesproken tegen de sloop van het raadhuis en Eenhuis. Een duidelijk verrukte PvdA'er Rosdorff maakte hieruit op dat de actie dan ge slaagd is: „Er waren in die pe riode veel mensen op vakantie" en er is ook een enorme groep die om principiële redenen geen posters voor het raam hangt. Ik denk dat dan ruim 80 procent van de Lissese be volking voor ons 'derde' plan LEIDEN De Hartebrugkerk staat in de steigers en haar orgel bevindt zich zelfs in Amsterdam. Daar moet natuurlijk gauw verandering in komen en sinds '75/'76 ij vert de Stichting Orgelfonds ervoor om het benodigde geld bijeen te brengen. Men is al een flink eind gevorderd, maar er is nog een gat. De aktiviteiten die uiteinde lijk moeten leiden tot een sluitende begro ting zijn tweeërlei: concerten en grammo foonplaten. Vanaf september 1976 is er een tiental con certen verzorgd. De meeste ervan waren een groot succes en alle hebben er toe bijgedragen het doel dichterbij te halen omdat de concer terenden bereid werden gevonden belange loos mee te werken. En er waren grote na men bij: 9 oktober 1977 zong Caroline van Hemert, 6 november van dat jaar Marco Bak ker en in februari '78. kwam de beroemde Franse organist Philippe Lefèbvre naar Lei den in gezelschap van de trompettist Guy Touvron. In maart van dat jaar was Feike Asma gastorganist. Nog enige concerten volg den en het laatste gaf Jan Schmitz begin van dit jaar. Het orgel was er toen echter dermate slecht aan toe dat men besloot het nog daarna geplande concert af te lasten. De lekkages in de windladen, de scheuren, de voortdurende ontstemming maakten het onmogelijk dit ro mantische orgel, dat volkomen terecht op de monumentenlijst is geplaatst, nog langer goed te laten klinken. Met Jan Schmitz, vaste or ganist van de Hartebrugkerk, noemen we te gelijk de naam van een van de belangrijkste ■voorvechters van het orgelfonds. Zijn kon takten in de muziekwereld maakten de be langeloos gegeven concerten mogelijk, zijn inspanningen vooral resulteerden in nu al twee langspeelplaten. De eerste is voorname lijk door hemzelf volgespeeld en heet dan ook „Jan Schmitz speelt op het Maarschalker- weerdorgel". Hij koos voor die gelegenheid composities die bij uitstek voor zijn orgel ge schikt zijn; Franse voor het grootste deel. We noemen Pièce nr. 5 en Cantabile van Franck; Cantique de Jean Racine van Fauré. Maar ook Bach en Handel zijn vertegenwoordigd. De tweede plaat, „Missa Festiva" geheten, is onlangs uitgekomen en er is morgen gelegen heid live met de muziek van deze langspeel plaat kennis te maken. Vanaf tien uur in de Hartebrugkerk wordt de Missa Festiva uitge voerd door het Parochieel zangkoor „Sancta Laetitia" versterkt met enige krachten van „Jubilate Deo in Laetitia" uit Den Haag. Schmitz begeleidt op een gelegenheidsorgel en het geheel staat onder leiding van René Verhoef. Na afloop van de mis hebben be langstellenden de gelegenheid om de plaat aan te schaffen. Maar Schmitz kijkt nu al verder dan het doel (orgel en kerk weer in goede staat). Met Joop Brons en Ben Fey, twee andere belangrijke Leidse organisten is hij van plan alle werken van Cesar Franck integraal uit te voeren, wat uiteraard een bijzonder belangwekkende mu zikale gebeurtenis zal zijn, omdat dat nog nooit gedaan is. Ook speelt Schmitz met de gedachte om andere onbekende, maar inter essante stukken uit het stof te halen. Alles bij elkaar meer dan voldoende redenen om dit sympathieke doel te steunen: de hernieuwde terugkeer van het Hartebrugkerkorgel. Het gironummer van het Orgelfonds te Lei den is: 558718. Ook via dit gironummer kunt u aan de plaat komen, en wel door er 18,90 op te storten. ARIE DE RU Organist Jan Schmitz achter het orgel In de Hartebrugkérk bij een plaatopname.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3