Doe mee aan de nationale kierenjacht? \w I l[ Vi Wie wat bespaart heeft wat. n Verstandig met energie. r PAGINA 28LEIDSE COURANTZATERDAG 24 NOVEMBER Kieren zijn klieren. Ze zijn, behalve in de badkamer en de keuken, nergens goed voor. Ze maken dat 't tocht en soms zachtjes waait. En ze kosten zeerveel energie. Soms tot 25% van uw verwarmingsverbruik.Waarbij u moet bedenken dat 90% van uw totale energieverbruik voor verwarming is. Hier ziet u waar warmte ontsnapt. U kunt niet alles tegenhouden. Maar het verlies door kieren (±23%) is echt onnodig. Vandaar ons voorstel. Allemaal op kierenjacht. Om komfort te winnen en energie te besparen. Waar te jagen en waarmee? Wie op kieren wil jagen, moet eerst zoeken. Bij alle deuren, bij alle ramen en op zolder. Dat zijn de plekken waar huizen lekken. Waar warmte naar buiten en kou naar binner sluipt. Door geniepige scheuren en kieren. Spoor die boosdoeners op en zet ze op de bon. Maak een lijstje van alle tochtplekken in uw hele huis. En kies aan de hand daarvan uw wapens, variërend van schroevedraaier tot vulmaterialen en tochtstrips. Hieronder krijgt u een overzicht van de meest voorkomende tochtlekken. Waarbij beknopt wordt aangegeven wat u eraan kunt doen. Houd er rekening mee dat u in badkamer, keuken èn alle andere ruimtes waarverbrandingstoestellen staan, met tochtwering moet oppassen, omdat daar ventilatie noodzakelijk is. Om te beginnen: hang- en sluitwerk. Voor u tot ingrijpender maatregelen overgaat, is het goed om al het scharnier- en sluitwerk van ramen en deuren in orde te brengen. Want bij een raam dat uit z'n voegen hangt, heeft een tochtstrip natuurlijk weinig zin. Er zijn drie belangrijke hang- en sluit- euvelen: fig.5Tochtprofiel.Veel toegepast en redelijk duurzaam. Dit profiel moet niet in de sponning, het gedeelte van een kozijn waar de deur in valt, worden bevestigd, maar er vlak naast. Zodanig dat de dichte deur het profiel iets indrukt. fig. 6 Metalen tochtveren.Wel goed, J' niet zo makkelijk aan te brengen. De veren moeten aan drie zijden in de sponning wor den aangebracht en aan de scharnierende kant tegen de deur. Voor een goede werking van deze veren is het van belang dat de on dergrond goed vlak is. fig.7 Soepele PVC-strip. Deze strip moet rondom in de sponning worden bevestigd met koploze spijkertjes om de deur goed te laten aansluiten. Deze strip is eenvoudig aan te brengen, maar heeft een tijdelijke werking, omdat het materiaal aan veerkracht verliest. Tussen drempel en deur. We zeiden al dat de onderkant van de deur een aparte aanpak vraagt. Daardver nu: 1 langere nieuwe schroef fig. 1 Versleten scharnieren.Vervang ze door nieuwe van hetzelfde model. Zet ze vast met iets langere schroeven, voor de stevigte. fig. 2 Slechte raamsluitingen. Raam- sluitingen willen wel eens te soepel worden, waardoor het raam slechter sluit. Dit kunt u verhelpen door het kozijnplaatje, waarin het raamboompje moet vallen, iets naar binnen te plaatsen. Het raam moet dan wat steviger worden aangetrokken, waardoor het beter sluit. Ramen sluiten soms ook slecht, omdat ze wat karig van sluitwerk zijn voorzien. De oplossing ligt voor de hand: extra sluitwerk. bovenraampjes minder goed sluiten. Verplaats in zo'n geval de bevestiging in het kozijn iets naar binnen, dan wordt het raam weer steviger aangetrokken. Tochtende ramen en deuren. Ter bestrijding van dit bekende euvel zijn er talloze tochtwerende middelen in de handel. Deze zijn voor ramen en deuren hetzelfde, alleen voor de onderkant van deuren zijn er nog speciale materialenmaar daar komen we straks nog op terug. In het nu volgende materiaaloverzicht noemen we alles wat scharniert voor het gemak: deur. Het overzicht is niet volledig, maar bevat wel de belangrijkste materialen: fig. 8 Voor u iets anders doet, moet u, vooral in een ouder huis, kijken of de drempel niet is uitgesleten. Is dat zo, dan moet er een nieuwe in of moet het uitgesleten gedeelte met kunststof-vulmortel worden opgevuld. Geen eenvoudige ingreep, wel een belangrijke. 3a _3 fig.4Tochtband.Niet duur en gemakkelijk aan te brengen, maar heeft een beperkte levensduur. De deur moet er overal tegenaan drukken. Het plaatje laat zien waar u het moet aanbrengen. Let op de afwijkende bevestiging aan de scharnierende kant van de deur. fig. 9 Heeft u een vlakke drempel, dan kunt u gaan werken met een van de vele tochtprofielen die ervoor onderkanten van deuren in de handel zijn. Ze zijn ervan metaal of hout met een kunststofflap. Ze zijn er met een zogeheten borstelprofiel. En ze zijn er zelfs met een mechanisme dat de tochtflap neerlaat, zodra de deur dicht is. Het is maar wat u wilt voor welke deur. Laat u op dit punt even verder voorlichten in de winkel. fig. 3 Oude uitzetijzers. Deze vertonen vaak vermoeidheidsverschijnselen, waardoor Dit is een publikatie van het ministerie van Economische Zaken. fig. 10 Voor deuren zonder drempels zijn er speciale tochtdorpels in de handel. Een rubber band in 'n aluminium profiel zorgt voor de afdichting tussen vloer en deur. Tussen hout en steen. Er is nog een plek rond ramen en l t deuren waar kieren en gaten kunnen zitten T Tussen het houtwerk en de muren. Waarovp: nu meer: fig. 11 Omdat cement, waarmee ram en deuren worden ingemetseld, en hout verschillende materialen zijn en hout, zoal; dat heet, werkt, ontstaan ervaak scheurtjes tussen houtwerk en muren. Deze kunnen worden gedicht met elastische kit. De kit moet elastisch zijn, omdat de kier blijft werken. Zoals het plaatje laat zien, wordt de kier aan de binnenzijde gedicht. Aan de buitenkant kan hij beter - en móet hij soms open blijven. Fig. 12 Zijn de openingen tussen muren en houtwerk te groot, dan kunt u ze niet meer dichten met kit. Maar, geen nood ji in dat geval komt de spuitbus met polyure- thaanschuim te hulp. Dit schuim zet na inspuiting flink uit, waardoor de opening volledig wordt afgesloten. Het inspuiten ma^E met'n omgekeerde spuitbus gebeuren. Het overtollige schuim kunt u, na verhardin met een mesje wegsnijden. Naar zolder. Alle kieren en gaten bij ramen en deuren hebben we nu gehad. Rest ons de zolder. Daar kunnen twee grote tochtlekke: voorkomen. Op nagenoeg dezelfde plek: I fig. 13 Er kan ruimte zitten tussen he schuine dak en de zoldervloer. De hele hoel daartussen kan het beste goed worden afgetimmerd. Is de opening klein, dan kunt volstaan met een vulmiddel of een tochtstrip fig. 14 Een ander gapend gat dat op u zolder kan zitten, is de open bovenkant van een spouwmuur. In dit geval kunt u de open bovenkant het beste zo goed mogelijk opvullen met glas- of steenwol. U kunt de opening ook aftimmeren. Door de open bovenkant van een spouwmuur te dichten, rekent u niet alleen af met tocht op zolder, maar verhoogt u ook de isolerende werking van de totale muur. Bewaar deze pagina en doe er iets mee. Loop aan de hand van deze publika tie uw huis eens na en schrijf alle kieren en gaten op. Dan kunt u in uw luie stoel rustig bekijken hoe u een en ander gaat aanpakket Voor de meeste klussen is een bezoekje aan de doe-het-zelf-winkel noodza kelijk. Gebruik die gelegenheid om nog wat door te vragen over de dingen die u van plan bent. Een beetje behoorlijke doe-het- zelf-zaak kan u ongetwijfeld een op uw geva gericht advies geven. Denk er eens over, maar vooral: doe er iets aan. Aan al die klieren van kieren. Reken met ze af. Uw huis wordt er lekkerder door. U bespaart energie en dus geld. En u draagt uw steentje bij aan energiebesparing. Wie meer wil weten over energie besparing, kan zich wenden tot: Energiebesparing, Postbus 503,7300 AM Apeldoorn, telefoon 055-410141.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 28