Hazerswoude krijgt ook kabeltelevisie Meerderheid raadNieuwkoo tevreden over beleid Raadsels rond eeuwenoude grafzerken Alkmania gaat verhuizen Keukens van klasse. poggenpohl Slachters op dievepad Werkgroep zonne-energii beëindigt activiteiten Woubrugge inventariseer culturele activiteiten KORTWEG REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 NOVEMBER 1979 PAGIf HAZERSWOUDE Burgemeester en wethouders van Hazerswoude stellen de gemeenteraad aantstaande donder dagavond voor om over te gaan tot de aanleg van een centraal antennesys teem. Hiervoor is een krediet van ruim twee miljoen gulden (om precies te zijn: 2.140.158,-) nodig. Ten behoeve van het beheer en de exploitatie van het ontvangststation wil het college een gemeenschappelijke regeling aan gaan met de gemeenten Ter Aar, Alke made, Boskoop, Leimuiden, Nieuw koop, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Woubrugge en Zevenhoven. Op grond van een aantal potentiële aansluitin gen mag Hazerswoude twee leden en evenzoveel plaatsvervangende leden voor het algemeen bestuur aanwijzen. De op 15 mei van dit jaar in het leven ge roepen werkgroep kabeltelevisie acht de signaalaanvoering vanaf de PTT-toren te Alphen aan den Rijn het meest wenselijk. Een overleg tussen gemeentelijke verte genwoordigers en PTT heeft geresulteerd in een mondelinge toestemming van dit bedrijf om het programma-pakket dat aan de regiogemeenten wordt aangeboden, te brengen op de signaaldoorvoerkabel die naar Koudekerk aan den Rijn is gelegd. Een schriftelijke bevestiging heeft PTT overigens tot nu toe niet naar het gemeen tebestuur van Hazerswoude gestuurd. Het beleidsteam van de regio heeft het ge meentebestuur van Alphen aan den Rijn verzocht om bij het bestuur van Sodea (welke eveneens een signaal kan leveren) aan te dringen tot medewerking aan de oprichting van een gezamenlijk ont vangststation op de boven bedoelde toren. Ook is „Alphen aan den Rijn" gevraagd om te bevorderen dat de gemeenteraad in principe besluit tot deelname aan de ge meenschappelijke regeling tot oprichting, exploitatie en beheer van een centrale an tenne-mast in de regio. Voorts is verzocht om de door de gemeente Alphen aan den Rijn met Sodea gesloten overeenkomst zo spoedig mogelijk te beëindigen. Deze mo gelijkheid doet zich, aldus b. en w. van Hazerswoude, wellicht spoedig voor om dat het contract met de levering van sig nalen aan Koudekerk aan den Rijn moet worden bijgesteld. Het ontvangststation op de Alphense PTT-toren zal ingericht worden voor de ontvangst van zeven televisie- en voor twaalf FM-radioprogramma's, die in kwa litatief opzicht goed te ontvangen zijn. Uitbreiding van het programmapakket boven het zevende tv-kanaal zal relatief gezien goedkoop zijn, aangezien er geen eindversterkers extra meer behoeven te worden opgenomen. Het ontwerpen en detailleren van het sy steem, evenals de aanbesteding, wordt door de gemeente Hazerswoude zélf ter hand genomen. Ten aanzien van de leve ring van apparatuur, kabelbehuizingen en arbeid is aan vier verschilende bedrijven de voorkeur gegeven. Het toezicht op de werkzaamheden zal berusten bij de ge meente, in samenwerking met externe ad viseur (BV Kabeltelevisie Advies Insti tuut). B. en W. verwachten dat de realisering van het centraal antenne systeem in onge veer vijf maanden kan geschieden. De voorlopige planning geeft aan dat de werkzaamheden in april van het komend jaar moeten beginnen. Volgende maand al start de voorlichting aan de burgerij (via een folder en bijeenkomsten in de wij ken). B. en W. hebben intussen bij de PTT een voorlopige machtigingsaanvraag inge diend voor het C.A.I.-systeem. Het college acht het om praktische redenen het meest gewenst om de bestaande werkgroep ka beltelevisie in de aanlegfase als begelei dingscommissie te laten fungeren. Deze zal overigens nog worden aangevuld met vertegenwoordigers uit de wijken in Ha- zerswoude-dorp en de wijk Groenendijk. Rendabele en minder rendabele gebieden wat betreft de aansluiting kent Hazers woude. Gesteld kan worden dat de dich tbevolkte wijken in de gemeente als „ren dabel" kunnen worden aangemerkt. Be woners in de zogenaamde onrendabele ge bieden kunnen signaal geleverd krijgen. Maar, aldus b. en w.: Zij zullen dan zelf de aanlegkosten moeten betalen". Het abon nementstarief per maand resulteert in een bedrag van 14.78. Hierbij gaat men uit van een rentepercentage van negen en een kwart percent, inclusief UHF en be rekend op basis van het dynamische kost prijssysteem. Eigenaren van bestaande systemen in de gemeente zijn intussen benaderd met het verzoek om hun bestaande systemen in dien mogelijk in het nieuwe in te bren gen. Die van de woningbouwvereniging Volksbelang in Rhynenburch-oost, de Jan Lievenslaan en omgeving en die aan de Breitnerlaan blijken daarin inpasbaar. den. Het noodveld va De Alkemadese voetbalver- tuaaen de Floraweg en de hel huidi9e sportvelden- D.O.S.R. op het industrietei eniging Sv. Alkmania ver- Rijksweg (zie foto) De vel- complex tuaaen de Sport- rein kan dan eindelijk vei huist naar het nieuw te vea- dennood, die vooral opgaat la,n de Alkemadelaan, ruild worden voor een 01 ligen aportveldencomplex Voor 'buurman' D.O.S.R. op behoort dan tot het verle- dentelijk speelveld. ADVERTENTIE- Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b.v. Gebr. Rolff s Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 DEN HAAG/BODE GRAVEN De Haagse politierechter heeft twee slachters uit Bodegra ven veroordeeld tot ie der driehonderd gulden boete plus voorwaarde lijk een week gevange nisstraf met proeftijd van twee jaar. De Bode gravers stonden terecht omdat zij uit een winkel een radiotoestel en een rekenmachine hadden gestolen. Volgens een van de slachters, een 20-jarige inwoner van Bo degraven, was het puur toeval dat hij met zijn auto voor het winkelpand terecht was geko men. „Het was heel simpel in de winkel te komen omdat er een verbouwing werd uitge voerd", aldus deze verdachte. „Alles lag als het ware voor het grijpen". Als verzachtende omstandigheid voerde ver dachte aan dat hij en zijn vriend, een 19-jarige inwoner van Bodegraven een beetje dronken waren geweest, en daarom niet goed wisten wat ze deden. Dit maakte op de officier van justitie evenwel geen enkele indruk. Hij eiste driehonderd vijftig gulden boete voor de oudste Bodegraver en twee honderdvijftig gulden voor de iongste met ieder voorwaarde lijk een week gevangenisstraf met proeftijd van twee jaar. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge-, bracht. AARLANDERVEEN In Aarlanderveen, een klein dorpje dat deel uitmaakt van de gemeente Alphen aan den Rijn, zijn sinds enkele dagen twee eeuwenoude grafzerken onderwerpen van gesprek. De twee, helaas beschadigde graf tekenen, kwamen het afgelo pen weekeinde bij toeval voor de dag. Ze hebben jaren lang onder een pad gelegen, nadat ze hoogstwaarschijnlijk af komstig waren uit de voorma lige Nederlands Hervormde Kerk. De zerken, respektieve- lijk daterend uit 1521 en 1648, behoren tot de oudste monu menten van het dorp, want van de kerk waarin ze des tijds lagen is niets meer over. Op de plaats daarvan werd in 1905 een nieuw bedehuis ge bouwd. De voormalige Nederlands Hervormde Kerk van Aarlan derveen, waar de grafzerken hoogstwaarschijnlijk aanvan kelijk gelegen hebben, werd gesticht in de 15de eeuw. Het gebouw was aanvankelijk een katholieke kerk en toegewijd aan de H. Johannes de Doper. In 1646 werd de kerk ingrij pend van opzet gewijzigd en meer aangepast aan de opvat tingen van de Hervormden, die inmiddels van het bede huis gebruik waren gaan ma ken. In het begin van deze eeuw werd de oude kerk, een zogenaamd kruisgebouw met enkele kapgevels, afgebroken en vervangen door de huidige kerk. Waarschijnlijk zijn toen ook de grafzerken zoek ge raakt. De oude kerk had een stenen doopvont, eiken koorhek, preekstoel, doophek en ban ken, alles daterend van onge veer 1675. Een fraaie achtkan tige koepeltoren werd om streeks 1850 aangebouwd. De eerste "leeraar"van de Aarlan- derveense Hervormden was Florentius Marie, die er in 1590 werd .beroepen. Het oude kerkgebouw had voorts een orgel in Lodewijk XIV-stijl, wat omstreeks 1800 werd ge plaatst. Het vreemde is, dat de zerken bij Monumentenzorg wel be kend waren, maar dat men in Aarlanderveen niet wist waar ze zich precies bevonden. Za terdag togen enkele kerke- raadsleden aan het graven en vonden toen de zerken. De kerkvoogdij gaat nu een betere plaats zoeken voor de stenen, want de liefde voor alles wat „oud" is, is de laatste iaren ook in Aarlanderveen flink ge groeid. Waér de stenen dan precies komen, weet men nog niet De gedachten gaan uit naar een geschikte plek op de begraafplaats van het dorp. De interessante vondst neeft direkt betrekking op twee pro minente Aarlanderveners van weleer. De oudste steen, die uit 1521, bedekte het graf van de in dat jaar overleden pas toor Zaal. In gothische letters vermeldt zijn grafzerk de vol gende tekst: „Vranck Lam- brechtsz. Zaal, priester van deze kerk, stierf in het jaar 1521 op Sint-Anthoniedach. Bidt voor mij tot Godt". De tweede grafzerk was voor Klaas Janszoon van Schellin gerhout, destijds schout van de vroegere gemeenten Ouds hoorn en Gnephoek onder Al- Een van de twee on langs gevonden grafste- phen aan den Rijn. Schout van Aarlanderveen is hij niet ge weest, maar de reden van zijn begrafenis hier, kan gelegen zijn in het feit dat hij daar na zijn pensionering is gaan wo nen. ALKEMADE Met het verdwijnen van de zon van het winterse toneel, stopt de Alke madese 'Werkgroep Zonne-energie' haar ac tiviteiten. De werkgroep is een onderdeel van de Kerngroep Alkemade van de Vereni ging Milieu Defensie (VMD). De werkgroep die 7 mei van dit jaar is opge richt, heeft in de afgelopen periode tal van acti viteiten ontplooit. Op de kermisbraderie \m( zij aanwezig met een informatieve stand e het bloemencorso reden zij mee met een f ne-energiebakfiets'. De informatieve avond1 22 oktober vormde de afsluiting van haarjie viteiten. E De Kerngroep Alkemade is tijdens het zaj energieproject uitgegroeid van vijftien vierendertig leden. WOUBRUGGE Bijna alle verenigingen uit Woubrugge hebben gis teravond gevolg gegeven aan de uitnodiging om te spreken over de nieu we rijkssubsidieregeling voor sociaal-culturele activiteiten. Om in aan merking te komen voor deze regeling, moet Wou brugge een inventarisa tie maken van alle acti viteiten die op dit ter rein in Woubrugge plaats hebben. De verenigingen in Woubrug ge hebben van de gemeente een vragenformulier ontvan gen. Hoe de gegevens door de gemeente worden verwerkt is nog niet duidelijk. Tijdens de bijeenkomst van gisteravond stelde wethouder Van der Laan dat een en ander raadscommissie welzijns2 nog moet worden bespri Een van de aanwezigen vur zich af of al het werk datfL gemeente en verenigif* wordt verwacht om tot inf1 tarisatie te komen, wel inpN houding staat met hetgeefar gemeente van het rijk tffer ontvangt in het kader vafer subsidieregeling (16.000 r den). al Boete voor reeks van inbraken DEN HAAG/TER AAR De Haagse politierechter heeft twee inwoners van Ter Aar (beide 20 jaar) veroor deeld tot een boete van 250 gulden en voorwaardelijk een week gevangenisstraf. De mannen stonden terecht wegens het plegen van een groot aantal inbraken en diefstallen in hun woon plaats en naaste omgeving. De buit was weliswaar niet aanzienlijk, maar de officier van justitie constateerde dat als gevolg van vernielingen wel veel schade was aange richt. De diefstallen werden onder meer in de kantine van voetbalvereniging Zevenho- «ei ■F ven gepleegd. Bij een inogz werden verdachten op hLa daad betrapt door de pT „Anders waren ze nu nor° de gang geweest", aldus v#u derstelde de officier van let tie die tegen ieder van dejsi dachten 500 gulden boet|y€ voorwaardelijk een weelL vangenisstraf met Pr°L van twee jaar eiste. rr ALPHEN AAN DEN RIJN In de openbare bibliotheek van Alphen aan den Rijn be vindt zich sinds kort een col lectie Arabische informatieve boeken ten behoeve van de leerkrachten van de basisscho len met Marokkaanse leerlin gen. De collectie bestaat uit 78 boeken en is ter beschikking gesteld door de Stichting Bij stand Buitenlandse Werkne mers 'Rijn en Lek'. Nadere in formatie is te krijgen aan het adres van de bibliotheek: Pie- ter Doelmanstraat 15; telefoon: 01720 - 73663. TER AAR Amnesty Inter national organiseert dinsdag 27 november een bijeenkomst in het Dorpshuis. Tijdens de bijeenkomst wordt er een kort toneelstuk opgevoerd dat han delt over de schending van mensenrechten in het alge meen, terwijl een spreekster daarna speciaal zal ingaan op de situatie in de Sovjet-Unie. De aanvang is 20.30 uur. LEIMUIDEN/RIJNSATER- WOUDE Het Groene Kruis gebouw aan de Acacialaan is morgen het middelpunt van een E.H.B.O.-oefening. De oe fening, die gehouden wordt van twee tot vier uur, is be doeld voor de jeugd in het be zit van het E.H.B.O.-jeugdge- tuigschrift. LISSE De recreatiecommis sie van het gemeenschapscen trum De Poel houdt zaterdag een ruilbeurs in 't Poelhuys aan de Ruishoornlaan. Verza melaars van postzegels en munten zijn welkom van 10.00 tot 16.00 uur. De entreeprijs bedraagt 1 gulden voor vol wassenen en een kwartje voor kinderen. LISSE D'66 houdt donder dag 29 november een openbare ledenvergadering ten huize van voorzitter P. Alkemade, Frans Halsstraat 15 in Lisse. Op de vergadering wordt ge sproken over de samenwer king tussen progressieve par tijen in Lisse, het functioneren van de steunfractie en de bouwplannen voor het raad huis. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. LISSE De Lissese IJsclub houdt op 28 november haar jaarvergadering in café restau rant De Beurs aan de Haven in Lisse. De vergadering be gint om 20.30 uur. LISSE De toneelvereniging 'Het Geestgrondtheater' geeft drie uitvoeringen van het stuk 'De Bemoeial' van Jack Pop- plewell. De première vindt Elaats op woensdag 28 novem- er in 't Poelhuys aan de Ruis hoornlaan. Deze voorstelling begint om half negen. De tweede uitvoering is op vrijdag 30 november in dorpshuis De Meerkoet in Lisserbroek. De laatste voorstelling wordt ge geven in het Trefpunt aan de Lissese Schoolstraat. Deze laatste uitvoeringen beginnen om acht uur. NIEUWKOOP De ver schillende fracties in de Nieuwkoopse gemeente raad hebben gisteravond hun instemming betoond met het in de begroting 1980 aangegeven beleid. Alleen de PvdA-fractie liet in haar algemene be schouwingen kritische geluiden horen. De woordvoerder van de PvdA-fractie vond dat de nota van aanbieding een sfeer van zelfgenoeg zaamheid en gezapigheid ademde. Zowel CDA als WD drongen in hun algemene beschouwingen aan op een uitbreiding van het industrieterrein. Men vroeg het college hoe de bezet ting van die uitbreiding er dan wel uit zal komen te zien. Wethouder J. Mi chel antwoordde dat de nieuwe indus- triegronden uitsluitend worden be stemd voor de in de gemeente reeds gevestigde bedrijven, die om een of andere reden moeten worden ver plaatst. CDA-fractievoorzitter H. Bos vroeg gisteravond nog naar de inrichting van een zogenaamd „informatiecen trum" voor de bevolking. Hij zag dit centrum graag ondergebracht in het nieuwe gemeentehuis aan de Achter weg of eventueel in de nog te vestigen openbare bibliotheek. Een opmerking van de CDA-fractievoorzitter dat de leszwem mogelijkheden een verant woordelijkheid van het college van b en w zijn en waarbij het college met klem werd verzocht om deze zaak ter hand te nemen, werd hem door voor zitter Seinstra niet in dank afgeno men. Tevens sneed Bos de mogelijk heden om het zwembad/buitenbad te overkappen aan. Hij vond dat op die manier de gemeente een werkelijke bijdrage kan leveren aan energiebes parende maatregelen. Tenslotte stelde de CDA-woordvoerder het eens te zijn met de voorgestelde verhogidng van de markttarieven. Volgens hem gaat het college evenwel nog niet ver genoeg. Hij stelde zich op het stand punt dat de tarieven volledig kosten dekkend moeten zijn. De VVD-fractie sprak haar zorg uit over de zeer hoge kosten voor hinder wetvergunningen die op de bedrijven worden verhaald. Het college stelde dat deze hoge kosten werden veroor zaakt door het ingeschakelde bureau De Roever, dat dergelijke bepaald niet goedkoop blijkt te zijn. Toegezegd werd dat het college in contact met het bureau zal treden om lagere kos ten te bedingen. Op vragen van de VVD-fractie deelde burgemeester Seinstra mee dat de laatste hand wordt gelegd aan het ontwerp-be- stemmingsplan Zuideinde. Een van de belangrijkste VVD-wensen, die overi gens steun vanuit de CDA-hoek kreeg, was wel het maken van een verkeersomleidingsweg bij Noorden. Daarmee zouden dan Voorweg en Noordenseweg worden ontlast van het doorgaand verkeer. Het college van b en w bleek nogal wat twijfels over de uitvoerbaarheid van deze rondleiding- sweg te hebben vanwege de kosten en vanwege het feit dat dan een oplos sing wordt gezocht via het grondge bied van de gemeente Zevenhoven. Zoals hierboven gesteld, liet de PvdA- fractie zich vrij kritisch uit ten aan zien van de begroting. De fractie mis te een visie in de begroting. „Het ge heel is ontmoedigend en zelfs gevaar lijk voor onze toekomst" en „het col lege past op de winkel en meer nief, waren enkele opmerkingen uit n, betoog van de PvdA-woordvoerdf De fractie droeg als punten ter ovtf weging aan de versterking van li' huurdersoverleg omtrent isolatie vf' woningwetwoningen, het vinden 1 een oplossing voor het oude geme< tehuis aan de Dorpsstraat waarbij gedeeltelijk voor de dorpsgemeei schap behouden blijft. De groepering Nieuwkoop-Noordj brak een lans voor de betere situal en inrichting van een woonwagej kampje. De tijdelijk getroffen voorzj ning van een extra slaapwagen steil de groepering weliswaar zeer op pij maar er moet wel gestreefd word! naar een permanente en goede opld sing, aldus de woordvoerder van J groepering. D,e D'66-woordvoerder betoogde het afgelopen jaar de getalsverhil ding binnen de raad steeds doorsl# gevend is geweest. Ruimte voor fuif tioneel overleg waarbij de kracht v argumenten bepalend is blijkt dan c niet aanwezig en de D'66-er stelf van mening te zijn dat op deze wil1 voortaan beter telefonisch de men gen van raadsleden kan worden peild in plaats van vermoeiende v# gaderingen te houden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4