betekent dood van gijzelaars Aanval van VS Omroepbond dreigt met tv-loze avonden papagaaien circuit Pais noemt parlement AYATOLLAH KHOMEINY: TEHERAN Volgens aya tollah Khomeiny, de geeste lijk leider van Iran, zijn de bezetters van de Amerikaan se ambassade niet in de hand te houden als de VS zouden besluiten Iran aan te vallen. In dat geval zouden zij de gijzelaars ombrengen en ook zelf sterven. In een televisie-toespraak beschul digde Khomeiny de Ameri kanen ervan de moslims te willen vernietigen. Hij sprak van een „oorlog tus sen de islam en de heidenen" en drong er bij alle moslims op aan Iran te steunen. Hij noemde de bestorming van de Amerikaanse ambassade in Pakistan een goede zaak. In Camp David houdt presi dent Carter vandaag beraad met Amerikaanse veilig heidsfunctionarissen over de toestand in Iran. Een van Irans grootste luch tmachtbases in het zuiden van het land en de Iraanse marine zijn in staat van paraatheid om te kunnen reageren op een eventuel militair ingrijpen door de Verenigde Staten. De Iraanse marinebevelhebber, In een fabriek in het plaatsje Ver ona in de Ameri kaanse staat New Jersey wor den Iraanse vlaggen ge maakt. De ma nager van de fa briek verklaarde admiraal Madani, die overi gens bekend staat om zijn on afhankelijke opstelling tegen over de ayatollah, acht een Amerikaans ingrijpen echter niet erg waarschijnlijk. dat de vraag naar de vlaggen momenteel sterk is toegenomen. De meeste be stellingen komen van mensen, die de vlag van Iran tijdens demon straties willen verbranden. Minister Bani-Sadr van bui tenlandse zaken, verklaarde gisteren dat „het Iraanse volk zich tot de laatste druppel bloed zal verzetten" tegen een Amerikaans ingrijpen. Hij zei te hopen dat „de wereld niet zo gek is om te aanvaarden dat een grote mogendheid als de VS Iran aanvalt om vijftig mensen te redden". Hij her haalde dat alleen door uitleve ring van de sjah zou kunnen worden voorkomen dat de gij zelaars worden berecht. Vol gens de directeur /an de Iraanse radio en televisie staat het besluit dat er een proces komt vast. De bezetters van de Ameri kaanse ambassade hebben gis teren vijf niet-Amerikaanse gijzelaars vrijgelaten: twee Fi lippijnen, een Zuidkoreaan, een Bengali en een Pakistaan. De Pakistaanse kok had ver kozen in de Amerikaanse am bassade achter te blijven om voor de gijzelaars te blijven koken. In Mekka is de bezetting van de grote moskee geheel voor bij. De laatsten van de gewa pende aanvallers zijn gisteren overmeesterd. Gebleken is dat de extremistische moslims ook de tombe van de profeet Mo hammed in Medina hebben willen bezetten. Hun aanval werd echter afgeslagen. De dertien vrijgelaten Amerikanen uit de ambassade in Teheran zijn gisteren in de Verenigde Staten teruggekeerd. Hier wordt een van de dertien, Lloyd Rollins, door zijn vrouw verwelkomd. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren tij dens de voortzetting van de behandeling van de onderwijsbegroting frontaal in botsing gekomen met minister Pais. De minister toonde zich geïrri teerd door de kamer, die hij verweet te veel de kritiek van buiten het parlement op zijn beleid over te nemen. Hij sprak in dit verband van het parlement als „papagaaiencircuit". De irritaties in met name het kamp van regeringspartijen lie pen zo hoog op dat zijn partijgenote mevr. Gin jaar-Maas de minister ronduit arrogantie ver weet. Belangrijkste grief was dat de minister te weinig overlegt met het het onderwijsveld en teveel afspra ken niet nakomt. Gevolg van die ontevredenheid bij de Kamerleden was een stroom van moties die door de oppositie maar vooral ook door CDA en VVD sa men werden ingediend. In een van die moties laten beide regeringspartijen zich kritisch uit over de ma nier, waarop de minister omgaat met kameruitspra ken: door de bewindslieden van Onderwijs worden veel toezeggingen gedaan, die niet worden uitge voerd. CDA en VVD vragen die minister dan ook om in het vervolg bij iedere begroting een lijstje te voe gen, waaruit blijkt hoe en in welke mate de bewinds lieden de aangenomen moties hebben uitgevoerd. Bierpul van Bismarck geveild GENEVE Op een veiling in Geneve heeft een verzamelaar uit het Midden-Oosten een be drag van 300.000 gulden be taald voor een bierpul van Bismarck. De waarde was op ongeveer 60.000 gulden ge schat. Het ging om de grootste zilve ren bierpul ter wereld, met een hoogte van 72 centimeter en een gewicht van 13 kilo. Bismarck kreeg de pul van Wilhelm I, toen deze in 1871 tot keizer van Duitsland werd gekroond. istvaarder tegen brug hen aan den rijn kustvaarder op sleeptouw t gistermiddag in het cen- 1 van Alphen een brugge- d geramd. Het verkeer ruim een uur gestremd. De was op weg van Antwer- naar Amsterdam waar het r de slopershamer terecht iomen. Het onder Panamese vlag va rende schip was door de Belgi sche autoriteiten uit de vaart genomen. Hoewel de ruimte tussen de bruggehoofden en het zeshonderd ton metende schip voldoende was, het eer ste gedeslte kwam er zonder veel moeite door. De achter kant van het sqhip ging plotse ling een andere kant uit. De stenen muur brokkelde door de kracht van de klap af. De snel ter plaatste zijnde politie heeft zonder veel mankeren het verkeer kunnen omleiden. De brug kon door het puin niet worden neergelaten. UTRECHT (ANP) De omroepbonden FNV slui ten acties bij de omroepen niet uit als minister Al- beda van sociale zaken blijft weigeren de cao te on dertekenen die werkgevers en werknemers in om roepland in augustus overeengekomen zijn. De omroepbonden FNV, werkzaam bij de VARA, overleggen maandag over de zaak, die volgens woordvoerder Engelsman het voeren van acties zeker waard is. Daarbij worden, naar Bel gisch voorbeeld, tv-loze avonden niet uitgesloten. Minister Albe- da zou het er niet mee eens zijn dat de laagstbetaalden bij de omroep die vervroegd uittreden, met honderd procent salaris naar huis gaan (voor anderen is dat tachtig procent). Ook de ABVA dreigt met „harde acties". De ambtenarenbond gelooft dat alleen daarmee de overheid kan worden afgebracht van verdere bezuinigingen op de ambtenarensalarissen. Voorzit ter Dutman gelooft dat de belastingvoorstellen van minister Al- beda om de sociale partners bij elkaar te krijgen verhaald zullen worden op de ambtenaar. „Het overheidspersoneel zal die 300 miljoen gulden moeten opbrengen", gelooft hij. BLOEMENHAL CENTRAALSTATION ROTTERDAM- DEN HAAG NEDERLANDSE MIDDEN STANDS BANK heeft de af- giftekoers van haar 9 pet spaarbrieven 1979 per 1986 verlaagd van 96,60 naar 96,20 pet, waardoor het effectieve rendement volgens de bank nu uitkomt op 9,80 pet. In de af- gifteprijs is begrepen de sinds 5 oktober opgelopen rente van 11,40 per 1000 nominaal. Proeftraject autosnelweg- signalering Zuid-Holland DEN HAAG (ANP) De dienst Verkeerskunde van Rijkswaterstaat heeft sa men met het projectenbure au Verkeer van Philips Ne derland en de afdeling Ver keerssystemen van Philips' Telecommunicatielndustrie een autosnelwegsignale ringssysteem ontwikkeld dat een bijdrage kan leveren in de vergroting van de vei ligheid op de weg. De oostelijke rijbaan van rijks weg 13 tussen Rotterdam en Delft is gekozen als proeftra ject voor dit systeem. Het is de bedoeling binnen "twee jaar het traject Den Haag-Rotterdam tot aan de Van Brienenoord- brug en de Beneluxtunnel en de autosnelwegen rondom het verkeersplein Oudenrijn te voorzien van deze systemen, die op het ogenblik het meest vooruitstrevende ter wereld zijn, zo blijkt uit dè Philips Koerier. Het systeem signaleert auto matisch de factoren die kun nen leiden tot filevorming. Met die gegevens zal het de automobilist via oplichtende borden en andere zichtbare signalen hierop attenderen en een verlaging van de maxi mumsnelheid adviseren. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer Q71 - 122248 en per speciale koerier wordt als nog gebracht Veewagen te krap voor 121 varkens EINDHOVEN De politie in Eindhoven heeft gisteren een veetransportwagen aan gehouden met 121 varkens. De ruimte in de wagen was zo krapt dat voor vier var kens slechts één m2 vloerop pervlakte beschikbaar was. Een geconsulteerde arts vond dat de dieren te weinig ruimte hadden, maar liet toch doorrijden omdat over laden volgens hem zinloos leek. Bij aankomst in Schoonhoven waren vier varkens dood. Vrijdag 23 november 1979, 70e jaargang no. 21512 Geheim kommando Eerste aflevering van „Ge heim kommando" om 22.10 op Ned. II en om 20.27 uur „Ste- denspel". De westelijke jor- daanoever in „Hier en Nu" om 23.05 uur. Op Ned. I om 20.05 uur „Kom- missaris Moulin" en om 22.05 uur „The Ramblers". Opklaringen Vannacht nog tijdelijk regen, daarna van het westen uit weer opklaringen. Min. temp. van 8 graden aan zee tot circa 4 graden in het zuiden. Mid- dagtemperaturen rond 10 gra den. Matige, aan zee vrij krachtige wind, ruimend van zuidwest naar west. Morgen zon: 8.14 - 16.39. Schev. hoogw.: 5.41 en 17.58. Laagw.: 1.25 en 13.47. Actiegroepen vernielen oorlogsspeelgoed NIJMEGEN (ANP) Anti-militairistische groeperingen hebben gisteravond in ver schillende steden aanzienlijke schade aange richt in warenhuizen. De groeperingen, waaronder „Onkruit", hielden acties die wa ren gericht tegen de verkoop van militair speelgoed. Bij V D in Amsterdam werd voor driedui zend gulden aan speelgoed vernield. Twin tig actievoerders, die als Zwarte Pieten ver kleed waren, verdwenen weer voordat de politie ter plaatse was. Ook in Breda werd speelgoed vernield, danwel gestolen. In Nij megen werd het speelgoed in vuilniszakken gedaan en in het vuur gegooid. Zwaargewonde veertig meter op motorkap GRONINGEN Een 47- jarige man uit Eelde is gis teren levensgevaarlijk ge wond geraakt toen hij werd geschept door een 20- jarige automobilist, die met het slachtoffer op de motorkap nog veertig me ter doorreed. Daarna viel hij zwaargewond van de auto af. De dader reed ver der, maar meldde zich la ter bij de politie. Hij had geen rijbewijs en de wa gen was niet verzekerd. Reclame voor kerken op voetbalveld ANGEREN Een katholieke parochie en een hervormde gemeente in Anger en bij Arn hem maken sinds deze week samen reclame langs het veld van een plaatselijke voetbal vereniging. „Na sport en wer ken. denk ook aan onze beide kerkenluidt de tekst op een reclamebord, dat is aangebo den door de supportersvereni ging van de club. De bedoeling is de kerkgang, die onder meer door de sportbeoefening wat in het gedrang is geko men, weer aan te moedigen. Voetballen op gehoor GRANADA In de Zuidspaanse stad Granada heeft de plaatselijke voetbal ploeg met 2-0 gewon nen van een team uit Almeria. Het bijzon dere van de wed strijd was dat er twee ploegen tegenover el kaar stonden die ge heel uit blinde voet ballers bestonden. Een klokje in de bal zorgde ervoor dat de blinde spelers het spel op het gehoor speelden. Bankoverval toch geen film ROME Drie jongelui hebben in de Italiaanse hoofdstad Rome handig gebruik gemaakt van de aanwezigheid van de bekende filmregisseur Fellini in een kantoor van American Express. Terwijl zij de kassier bedreig- 'den. vroegen zij de omstanders kalm te blijven omdat zij met een film bezig waren. De klan ten. die Fellini herkenden, ge loofden het verhaal en keken belangstellend toe. hoe de over vallers er met hun buit van 35.000 gulden vandoor gingen. Even later bleek echter, dat er een echte overval was ge pleegd. Kaping Japanse DC-10 mislukt TOKIO De piloot van een Japanse DC-10 is er van morgen in geslaagd een kaper te over meesteren, die met het vliegtuig naar de Sovjet-Unie wil-' de vliegen. Het toestel, dat 345 passagiers en 11 be manningsleden aan boord had, werd bo ven Tokio gekaapt. Het lukte de piloot de kaper te over meesteren. Zijn eni ge wapen bleek een blikopener te zijn. Recordschade bij Spoorwegen UTRECHT De Neder- landse Spoorwegen be steden gemiddeld 50.000 uur per jaar aan het re pareren van beschadigde treinen. Dit jaar echter zal er naar verwachting 70.000 uur gesleuteld zijn aan bots- en brandscha de. Een groot deel van de schade ontstond bij twee treinbranden in Rotter dam en Zwolle, maar de NS gaat ook het perso neel vragen wat voor zichtiger te zijn bij het rangeren. Helder: doden Minister ook in conflict met regeringsfracties 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,49 per mm. Telefoontjes ƒ4.46 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: ƒ43,05; jaar 160,70; losse nummers: 55 cent. HELDER In het is gisteren een zo- basaltschip omge- waardoor vrijwel ze- zeven opvarenden leven zijn gekomen. het omgeslagen schip van Den Helder nengesleept, vonden boord het stoffe-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1