Ook boete voor melkfabrikanten voorgesteld Voorzitter in Brussel moet meer gezag hebben Alleen Paisley steunt Ulster-conferentie Carrington stelt twee ultimatums Voorbereidingen voor Nederlandse bisschoppensynode onder hoge druk Meer hulp voor Britten in EG Uitwijzing burgemeester Nabloes uitgesteld Arabische top: belooft rust in Zuid-Libanon NAVO kan en moet „nullijn" als doel steller BUITENLAND: LEIDSE COURANT BRUSSEL Het aantal leden van de Europese Commissie (het dagelijks be stuur van de gemeenschap) moet als de gemeenschap tot twaalf lidstaten uitgroeit, tot twaalf worden beperkt. Het gezag van de voorzitter van de Commissie moet worden versterkt. De voorzitter moet zes maanden voordat de Commissie wordt benoemd, door de Europese raad (de staats- en rege ringshoofden van de lidstaten) wor den gekozen. De regeringen moeten de voorzitter raadplegen over de aan wijzing van de leden van de Commis sie, en de voorzitter moet het laatste woord hebben bij de portefeuillever deling. Dit is een van de aanbevelingen die de „drie wijzen" zullen doen aan de komende Europese raad, die volgende week in Dublin bijeenkomt. De „drie wijzen" zijn de Nederlander Barend Biesheuvel, de Brit Edmund Dell en de Fransman Robert Maijolin. Zij hadden de opdracht aanpassingen voor te stellen in de procedures van het instellingen van de Europese ge meenschap. De Europese raad is een doeltreffende bron van politieke oriëntatie voor de gemeenschap geworden, maar de be-, trekkingen tussen deze raad en de in stellingen van de gemeenschap kun nen aanzienlijk worden verbeterd, al dus de drie wijzen. COMMISSIE: BRUSSEL Op de topconferentie van de Europese Gemeenschappen volgende week in Dublin zal de Europese leiders nadruk kelijk worden gevraagd de economie van Groot-Brittannië te ondersteunen om tege moet te komen aan de Britse klacht over de te grote bijdrage aan de EG-begroting. De Europese Commissie doet een aantal aan bevelingen voor de conferentie, waaronder ook directe hulp bij het winnen van steen kool, bij de verbetering van het transport en bij programma's ter verbetering van de agra rische sector. Een woordvoerder van de Com missie verklaarde dat als Groot-Brittannië zich aansluit bij het EMS. het Europese Mo netaire Stelsel, de hulp kan worden geboden tegen een laag rentetarief. Groot-Brittannië moet volgend jaar ongeveer 4,3 miljard gulden storten in de Europese be- grotingskas. Het land vindt dit te veel; het zoeken naar de oplossing van dit probleem vormt de hoofdmoot van de conferentie in Dublin, die wordt gehouden op 29 en 30 no vember. BRUSSEL De Europese Commissie wil volgend jaar de strafheffing op overproduktie van melk fors uitbreiden. Per 1 april a.s. gaat de bestaande al gehele „medeverantwoordelijkheidstax" van V» pro cent naar IV» procent. Maar bovendien moeten de melkfabrieken die volgend jaar meer dan 99 pro cent produceren van wat ze dit jaar haalden, over dat surplus een heffing van 3 procent betalen. In de praktijk kan die boete nog veel hoger uitvallen, want de drie procent is een gemiddelde dat voorlopig aan alle fabrikanten in rekening wordt gebracht. Uit gangspunt van de Europese Commissie is dat de melk producenten zelf voor de kosten gaan opdraaien die het gevolg jijn van hun bijdrage aan de groei van de zuive- loverschotten. Op basis van de verwachting dat in de EG volgend jaar de totale melkproduktie met 2,1 pro cent zal toenemen, heeft de Commissie berekend dat de extra heffing vooralsnog op 3 procent kan worden vast gesteld. Men legt die op aan de melkfabrikanten, omdat deze via deze reglementen van de coöperaties het beste de lasten kunnen verdelen over de aangesloten boeren, en bovendien het investeringsbeleid van de veehouders kunnen beïnvloeden. Voorts werkt de regeling op deze manier ook door naar de kaasproduktie. Europees landbouwcommissaris Gundelach heeft deze voorstellen gisteren openbaar gemaakt. De landbouw ministers zullen erover moeten beslissen, en ook de ne gen regeringsleiders die volgends week tijdens de Euro pese top in Dublin bijeen zijn, zullen zich in hoofdlijnen erover uitspreken. Men verwacht veel verzet. JERUZALEM Het Israëlisch hooggerechtshof heeft gisteren geen besluit genomen over de uitwijzing van burgemeester Bassam Sjaka van Nabloes. Volgens het hof mag Sjaka wel gevangen worden gehouden maar moet zijn zaak. wanneer hij beroep aantekent, binnen drie dagen worden behandeld door de militaire autoritei ten van de bezette westelijke Jordaanoever. Tijdens de zitting van het hooggerechtshof waren op de be zette Jordaanoever de meeste bedrijven en winkels gesloten. Er deden zich geen noemenswaardige incidenten voor. Intus sen heeft premier Begin, zo meldde de Israëlische radio giste ren, een verklaring opgesteld over de nederzettingen in be zet Jordanië, die de stichting van nieuwe dorpen moet verge makkelijken. Komende zondag zal Begin zijn plannen aan het kabinet voorleggen. Terwijl burgemeester Sjaka voor het gebouw van het Is raëlisch Hooggerechtshof naar zijn supporters zwaait, duwt een Israëlische politieman hem in een gevange- nenwagen die hem naar de gevangenis .zal terugbren gen. Massale ontslagen in Zuid-Afrika PORT ELIZABETH Een Zuidafrikaans rubberbedrijf heeft donderdag 625 zwarte werknemers ontslagen. Zij hadden een staking georgani seerd om de erkenning van hun vakbond af te dwingen. Een dag eerder waren er op de fabriek van Ford Motor Com pany 700 ontslagen gevallen onder de zwarte werknemers, omdat zij het werk hadden neergelegd na indiening van een lijst met grieven, die voor namelijk betrekking hadden op de verstoorde betrekkingen met hun blanke collega's. Aardbeving China in 1976 eiste 242.000 doden PEKING Meer dan drié jaar na de verwoesting van de Noord-Chinese stad Tangsjan en omgeving door een hevige aardbeving, is hier gisteren officieel be kendgemaakt dat daarbij ongeveer 242.000 mensen zijn omgekomen en 164.000 ern stig gewond. Volgens niet-officiële schattin gen kort na de ramp van 28 juli 1976 zouden er in de stad Tangsjan alleen al 800.000 mensen zijn omgekomen. ADVERTENTIE Stapt U maar eens binnen bij één van de méér dan 200 speciaalzaken op foto- en filmgebied.Daar heeft de Combifoto vakman nog écht tijd voor U en daar vindt U alle kwaliteitsmerken. 5, buur, j (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Ondanks de toenemende moeilijkheden wil de Britse minister Humphrey Atkins van Noord-Ierland toch doorzet ten met de politieke bespre kingen over Ulsters toe komst, die op 3 december ge opend zouden worden in Be lfast. De vier Noordierse partijleiders zijn door At kins uitgenodigd. De conferentie zal tot doel hebben Noord-Ierland op nieuw een betrekkelijk ruime mate van zelfbestuur te geven, met een adviserend eigen par lement. Toen minister Atkins een maand geleden de bespre kingen hierover voorstelde in het Lagerhuis, reageerden de Noordierse afgevaardigden hier niet bijzonder gunstig op. Gerry Fitt, van de katholieke SDLP, was in het begin erg wantrouwig gestemd. Pas na dat minister Atkins hem be praat had, stemde hij toe om de onderhandelingen over Ul sters toekomst niet te sabotte- ren. Die beslissing veroorzaak te een conflict binnen de SDLP, de partij van de Noord ierse katholieke nationalisten. Gerry Fitt werd gisteren ge dwongen ontslag te nemen als leider van de SDLP. De Euro pese afgevaardigde John Hume volgt hem op. De SDLP zal niét deelnemen aan de door minister Atkins voorge stelde vredesbesprekingen, omdat men van Britse zijde weigert rekening te houden met de mogelijkheid van een latere Ierse hereniging. Voor de conferentie, die op 3 december zou moeten begin nen, blijft nu nog alleen de medewerking over van de de mocratische Unionisten, onder de leiding van dominee Pai sley, en de kleine Alliance- partij. De officiële Unionisten vinden de conferentie „tijd verlies". Mevr. Ethel Kennedy, echtge note van de in 1968 vermoor de presidentskandidaat Ro bert Kennedy, heeft gisteren met haar kinderen het graf van wijlen John Kennedy op de begraafplaats Arlington bezocht. Gisteren was het zestien jaar geleden dat John Kennedy in Dallas werd ver moord. LONDEN Lord Carring ton, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft in verband met de toegenomen spanning tussen Zambia en Zimbabwe-Rhodesië twee ul timata gesteld voor het ver volg van de conferentie over Zimbabwe-Rhodesië. In het eerste stelt hij een bestand voor, waarover hij maandag antwoord verlangt. Robert Mugabe van het Patriottisch Front reageerde prompt met: „Hij kan naar de pomp lopen". Het komende week einde houden de Frontlei ders beraad met de zwarte buurlanden. In zijn tweede ultimatum roept Carrington de strijd krachten van Salisbury op hun acties op Zambiaans grondge bied te staken. Rhodesische troepen hebben de afgelopen dagen bruggen in Zambia op geblazen om te voorkomen dat guerrillastrijders op grote schaal terugkeren, zodat zij kunnen deelnemen aan de verkiezingen. Zambia heeft om een spoed vergadering van de Veilig heidsraad gevraagd vanwege de recente aanvallen op Zam-' biaans grondgebied. In New York sloot men niet uit dat de zitting vandaag nog zou wor den gehouden. Premier Muzorewa van Ziim babwe-Rhodesië heeft gisteren aangekondigd dat deze week 1300 politieke gevangenen zul len worden vrijgelaten. Het is niet duidelijk dat er onder hen ook gevangenen zijn die vast zitten krachtens de staat van beleg. Volgens Amnesty Inter national zijn er in Rhodesië acht tot vijftien duizend van dergelijke gevangenen. BEIROET Het Palestijn se verzet heeft ermee inge stemd zich te onthouden van aanvallen en wraakacties vanaf Libanees grondgebied, zo heeft premier El Hoss van Libanon vanmorgen verklaard bij zijn terugkeer van de Arabische topconfe rentie in Tunis. Op deze top conferentie zijn enkele kwesties betreffende de Pa lestijnse aanwezigheid in li- banon in geheime afspraken vastgelegd. El Hoss toonde zich ingeno men met de medewerking van het Palestijnse opperbevel en meende dat de topconferentie „positieve en bemoei resultaten" heeft op die de basis leggen stel van de veiligheid stabiliteit in het betrolJ bied. Gisteren kon nofleri melding worden gemaltr een felle woordenvf tussen de Libanese pL Sarkis en PLO-leiderf over het gebruik van 2 banon door de Pal)Q voor hun aanvallen op' Secretaris-generasal KLj klaarde bovendien <r Arabisch land maaïp neemt om te voorkom, een beweging van relia.v natisme ontstaat die tT vooruitgang ingaat. r MINISTER VAN DER KLAAUW: STRAATSBURG/BRUSSEL Minister Van der Klaauw van butenlandse zaken heeft gisteren in Straatsburg gezegd, dat de de NAVO de zogenaamde „nullijn" (geen nieuwe Westelijke kernwapens voor middel lange afstand en volledige afbraak van dit soort wapens aan Russische zijde) als uit eindelijk doel „kan en moet" stellen. De minister reageerde hiermee op berichten, als zou de NAVO volgende maand in Brussel de Sovjet-Unie willen aanbieden in het geheel geen nieuwe kernwapens op te stellen, op voor eerste week van december in Brussel modernisering van de kernwapens en di sing daarvan. Dit laatste gebeurt echt voor 1983, omdat de raketten dan pas b baar zijn. Minister Van der Klaauw zei dat het goed mogelijk is dat het eerder g de doel (de nullijn) alleen wordt bereik 'r neer de NAVO eerst tot fabricage van n' wapens overgaat. Verder heeft de Belgische regering ziel ren voor het eerst openlijk uitgesproke het opstellen van nieuwe NAVO-raketti op Belgisch grondgebied. Het gaat daarbi "waarde dat de Sovjet-Unie geen nieuwe SS-20. totaal 48 raketten gaan die, zoals wij vi raketten meer plaatst en de bestaande raketten inclusief de verouderde SS-4 en SS-5 ver nietigt. Zoals bekend beslist de NAVO in de week zaterdag meldden, op een vliegveli kilometer van Eindhoven zouden word|g dergebracht. Zware straffen voor Palestijnen TEL AVIV Van de zes Arabieren, die voor een mili taire rechtbank in het Israë lische Lod terecht stonden op de verdenking van het willen plegen van een aan val uit zee op Tel Aviv, zijn er gisteren vijf veroordeeld tot 22 jaar gevangenisstraf. De zesde verdachte moet tien jaar de gevangenis in, terwijl de kapitein en de stuurman van een Griekse boot, die de Arabieren vervoerde, respec tievelijk 11 jaar en anderhalf jaar tegen zich hoorden uit spreken. Een Israëlisch marinevaartuig had het Griekse schip waarop wapens en explosieven wer den gevonden op zee onder schept. ROME Onder hoge druk werkt de secreta ris van de bijzondere synode van de Neder landse bisschoppen, prof. dr. J.F.Lescrauwa- et msc momenteel in Rome aan het schrij ven van het ontwerp-discussiestuk voor deze synode, die op 14 januari begint en vermoe delijk een dag of tien zal duren. Het discus siestuk vormt een samensmelting van de ze ven rapporten, die door de Nederlandse bis schoppen al dan niet in overleg met hun achterban zijn ingediend Prof. Lescrauwaet vertelde ons gisteren, dat hij de tekst deze week probeerde af te ronden, zo dat hij morgen aan paus Johannes Paulus II kan worden aangeboden. „Ik hoop dat de paus de tijd vindt, de in het Frans gestelde tekst door te nemen, voordat hij de volgende week woensdag afreist naar Tur kije. Mogelijk wil hij er nog iets in veranderd zien, voordat de tekst aan de Nederlandse bis schoppen wordt toegestuurd. Dezen kunnen er daarna ook nog veranderingen in aanbrengen, al zullen die wel van ondergschikte aard zijn, gezien het feit, dat hun eigen rapporten als grondslag hebben gediend. Of dit praatstuk in de openbaarheid wordt gebracht vóór de syno de, kan ik niet zeggen. Bij de generale synodes wordt zo n werkpapier toegestuurd aan alle deelnemende bisschoppen. Dan heeft het wei nig zin om geheimhouding te vragen. Nu is de kring van deelnemers beperkt. Misschien vindt men het verstandiger om het werkpapier pas na afloop van de synode te publiceren, maar dat hangt af van het beleid van de paus en de bisschoppen". De voorbereidingen voor de synode hebben steeds onder hoge druk gestaan. Vóór 10 okto ber moesten de Nederlandse bisschoppen hun rapport in Rome indienen met hun wensen, verlangens, inzichten, grieven en voorstellen. De meesten van hen hebben voor een deel overleg gepleegd met hun achterban. Vervolgens werd prof. Lescrauwaet uit zijn werk als docent aan de Leuvense universiteit gehaald om de zeven rapporten om te werken tot één. Door de onverwachte aankondiging van de reis van de paus naar Turkije, nam de stoom op de ketel toe. Aan deze reis neemt bo vendien ook kardinaal J. Willebrands deel, om dat hij als hoofd van het secretariaat voor de eenheid een groot aandeel heeft gehad in het leggen en cultiveren der contacten tussen Rome en Istanbul. De synode zal straks zelf ook haast moeten maken in verband met de reis van de paus naar de Filippijnen in februari. Omweg over Damascus De zaak is nog eens vertraagd, doordat een der bisschoppelijke rapporten per ongeluk te recht is gekomen op de Nederlandse ambassade in ...Damascus", vertelt prof. Lescrauwaet met firetogen achter zijn brilleglazen. "De Neder- andse bisschoppen kunnen hun post naar Rome versturen met de diplomatieke post van de regering. De secretaris van een der bisschop pen had op de enveloppe geschreven, dat deze bestemd was voor mgr. Tomko, de Tsjechische bisschop, die in Rome als algemeen secretaris van de bisschoppensynode fungeert. Iemand op het ministerie van Buitenlandse 2aken in Den Haag kende alleen een meneer Toml werkt op de ambassade in Damascus. Tol ia; het rapport ontving, wist hij niets be doen, dan de brief door te sturen naar hi J* aanse ministerie van Buitenlandse Za Rome. Langs een lange omweg is het bi ts pelijke rapport eindelijk toch daar tere komen, waar het thuishoort, maar o; heeft dit de gang van zaken vertraagd' prof. Lescrauwaet. Wat verwacht prof. Lescrauwaet me 7. benoeming tot synodesecretaris alle bel W nen het eens waren, „zodat daarover tei geen ruzie bestaat" zelf van de synoi „Een secretaris fluistert, schrijft en zwijg mezelf hoop ik natuurlijk, dat de tegen gen, die niet alleen binnen het episcop ven, maar hun doorwerking hebben or rif hele clerus en het kerkvolk, worden ven. Het zal wel nooit een gemeenseh engelen worden, maar zoals de zaken v voorstaan, kan het niet langer. Overige liefst van alles zou ik mijn gewone werpi in Leuven. Ik ben er niet op gebrand, v te raken in de strijd van anderen", aldi Lescrauwaet. ts

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16