Vuur van Iran slaat licht over naar andere islamitische staten belangstelling Moskou voor betere Nederlands teeltmethoden Heftige ruzie tussen PLO en Libanon op Arabische top Ongeluk op Périphérique: file van 51 kilometer rE Alle Britse premiers na '67 op hoogte van zaak-Blunt Aanhang van partij iegin loopt terug Kosygin had hartaanval Gewapende Arabieren aange houden in Rome LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 NOVEMBER 1979 PAGINA 9 (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De kwetsbaarheid van het verkeersysteem in en rond de grote steden is gistermorgen in Parijs andermaal gebleken toen het gevolg van een auto-ongeluk ongekende verkeersopstoppingen ontstonden. Een dertig ton zware truck was aan de Porte de la Villette in noordelijk Parijs tegen de vangrail van de Boulevard Périphérique, de rondweg van de hoofdstad, gereden en dreigde omlaag te storten. De hulp- en opruimingswerkzaamheden waarvoor het hele verkeer stilgelegd moest worden, namen diverse uren in beslag en alle auto's en vrachtwagens werden over grote gedeelten van de Périphérique en de autoweg A-l over een lengte van 51 kilometer (twee tot vier rijbanen) geblokkeerd. Naar schatting waren daarbij 40.000 auto's en ruim 100.000 personen betrokken. Volgens voorlopige berekeningen gingen 400.000 liter benzine als gevolg van stationair draaiende motoren verloren, hetgeen in klinkende munt omgezet een verlies van bijna 1.200.000 francs, of 600.000 gulden betekent. In een aantal zuidelijke wijken van Parijs had zich enkele dagen geleden al een soortgelijke, zij het wat minder grote opstopping voorgedaan. Doordat een graafmachine, die bij het nachtelijk onderhoud van de Périphérique gebruikt werd, defect raakte, moesten arbeiders een gat met schoppen vullen, alvorens een nieuwe rijlaag aangebracht kon worden. Dit veroorzaakte een vertraging van enkele uren en in plaats van het betreffende gedeelte van de Périphérique om vijf uur open te stellen, kon het verkeer eerst kort na zeven toegelaten worden. De opstoppingen duurden in vele zuidelijke stadswijken dientengevolge tot bijna twaalf uur. Happy landing Een fotograaf was kennelijk net In de buurt, oen glazenwasser Ralph Brookshire in Mesa n de Amerikaanse staat Arizona na ruim de lelft van de 1220 vensters van een bankge bouw te hebben gewassen en gezeemd, merkte, dat zijn stellage het begaf (foto 1). Zonder merkbaar in paniek te raken liet hij zich van het platform zakken en greep het veiligheidstouw (foto 2), waarlangs hij zich iet zakken en zonder kleerscheuren, na de vensters, ook dit varkentje waste (foto 3). IJ OPENING LANDBOUWBEURS fctte: (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Ayatollah Khomeiny heeft het heilig vuur aangewakkerd dat nu blijkt licht te kunnen overslaan naar andere Isla mitische staten. Maar naar eigen zeggen maakt noch hij, noch de revolutionaire raad de dienst uit in Iran. Dat doet wel de twaalfde opvolger van de profeet Moham med, die in 878 volgens de Islamitische leer op raadselachtige wijze in het niets is ver dwenen. Mohammed Al Mahdi is zijn naam en volgens de leerstellingen die bij de Ko ran, het heilige boek, gevoegd zijn, komt hij eens terug om de wereld te onderwerpen aan de Islam. Khomeiny zegt dat hij in contact staat met deze profeet en van hem zijn leiderschap ingegeven krijgt. Daarin wordt Khomeiny gevolgd door miljoenen Perzen, die terug willen naar de aloude Islamitische leer en alle westerse invloe den willen uitbannen. De recente ontwikkelin gen in Iran zijn daarvan een rechtstreeks ge volg. „Het is allemaal vanuit hun standpunt volko men verklaarbaar en niets zal hen kunnen te genhouden", zeggen de Islam-deskundigen dr A. van Leeuwen en prof. P. Backx. Beiden zijn ervan overtuigd dat het fanatisme in Iran die per grijpt dan alleen maar de aanwakkering door een geestelijk leider als Khomeiny. De Islam heeft sedert de twaalfde eeuw gesla pen. Nu ontwaakt de leer in zijn oude vorm, het geloof dat de maatschappij en het menselijk leven tot in alle facetten op strikte wijze be heerst. En dat niet alleen in Iran. Het totale aantal Islamieten wordt geschat op 750 miljoen. De bevolking van het Arabisch schiereiland, Afghanistan, Algerije, Egypte, Irak, Jordanië, Libië, Marokko, Mauretanië, Pakistan, Somalië, Tunesië en Turkije is voor 90 a 100 procent Islamitisch. De „radicaal rechtse richting", zoals wij die zouden noemen, leeft natuurlijk in al die lan den niet zo sterk als in Iran. Maar veelal is er slechts één man als Khomeiny nodig om het vuur aan te wakkeren. Logisch dat hij de groot machten slapeloze nachten bezorgt. De sjah is hen voorgegaan. Onderwerping Eerst werd hij vervolgd in Mekka, maar hi; week uit naar Medina en daar is de verbreiding van de wereldgodsdienst begonnen. Dat is dan ook het jaar 1 in de Islamitische jaartelling. Na de dood van Mohammed en door de ver breiding van de Islam ontstonden er situatie? die niet voorzien waren in de Koran. Daarvooi werden de Soenna's (letterlijk: tradities) inge steld. Aanvankelijk beriep men zich op uitspra ken en gedragingen van de profeet Mohammed en later op verklaringen van personen die daarvan getuige waren geweest. Die Soenna's zijn even heilig als de Koran. Op die manier werd een allesomvattend stelsel van wetten en rechten verkregen. Tegen het begin van de twaalfde eeuw was dat geheel af gerond en nadien is er eigenlijk niets aan toege voegd. Verscheurd Volgens Backx en Van Leeuwen is dat het tijd stip waarop de Islamitische leer begon in te sla pen. Europa was tot zover duidelijk in ontwik keling achtergebleven, maar na het afsluiten van de wetten en rechten bleef de Islam stil staan, kwam het tot een verstarring van maat schappelijke ontwikkeling. Aan de veroveringsoorlogen kwam een eind. Europa sloeg zelfs terug. Naar Islamitische op vattingen een volslagen onmogelijke zaak, want door Allah gedreven zijn moslims boven alle andere volkeren geplaatst. Een grote hervorming door westerse invloeden kwam op gang door de inval van Napoleon in 1798. In de tussenliggende duizend jaar was de Islam bovendien verscheurd, vooral door de strijd ofn de opvolging van Mohammed, die di verse afscheidingen veroorzaakte. Mohammed stierf in 632 na Christus, zonder opvolger na te laten of aan te wijzen. Hij had één dochter, Fatima, die gehuwd was met Ali. Twee zoons uit dit huwelijk, Hassan en Hoes sein, veroorzaakten de eerste scheiding en bloe dige oorlogen tussen islamitische groeperingen. De grootste groep moslims volgde de lijn Hoes sein, maar na hem waren er nog tal van scheu ringen, steeds weer doordat bepaalde Islamiti sche groepen het niet eens konden zijn met de benoeming van profeten.' „Alle problemen waarmee Iran en de andere Islamitische staten te kampen hebben, zijn het gevolg van het bondgenootschap met het wes ten, met Amerika", is een uitspraak van Kho meiny die typerend is voor deze ontwikkelin gen. Prof. Backx en dr Van Leeuwen wijzen erop dat de Islam ontstaan is als een alleroverheer- sende godsdienst. De „Djihad" was daar in de zesde en zevende eeuw het bloedige gevolg van. Letterlijk betekent dat wQord „inspanning (op de weg Gods)", maar allerwege wordt het ver taald met Heilige Oorlog, want oorlog was vaak het gevolg van de pogingen om alle heidenen ter wereld te onderwerpen aan de Islam. Het Heilige Boek, de Koran bestond volgens de moslims al vóór de schepping. Het is door Allah (Arabisch voor God) in 610 na Christus „opgele zen" (Koran betekent letterlijk oplezing) aan zijn uitverkorenen, de profeet Mohammed, die daarna zijn prediking begon. Mahdi Na de twaalfde profeet, Mohammed Al Mahdi, is er geen opvolger benoemd. Mahdi verdween in 878 op zonderlinge wijze. Zijn stoffelijk over schot werd nooit gevonden. In de Islamitische leer werd vastgelegd dat hij eens terug zal ke ren om het Islamitische volk te verlossen en de wereld te onderwerpen. Kenmerkend voor de moderniserende hervor ming in de Islam is dat in tal van staten geloof en staat gescheiden werden, terwijl de Islam alle facetten van het leven beheerst, ook poli tieke en economische macht. Vanuit dat laatste standpunt werkt weer de re volutionaire raad in Iran, die zich ten doel ge steld heeft de westerse invloeden in de aloude leer uit te bannen en de wetten in de Koran weer zonder beperkingen toe te passen. Een Paki staanse le- gerhelikopter vliegt over de rokende Amerikaanse - ambassade in Islamabad, die gisteren werd aange vallen nadat ayatollah Khomeiny de Amerikanen de schuld had gegeven van de aan val op de hei lige moskee van Mekka. (Van onze verslaggever irel Goseling OSKOU De samenwerking in landbouw tussen Nederland en de vjet-Unie zal ook in de toekomst rder versterkt moeten worden. Ne- rland kan daarbij vooral fokvee zaden leveren, evenals voedings genotsmiddelen (vooral zuivel en ees). Met deze gezamenlijke inten tie openden de Russische minister van Landbouw, de heer V. Mesyats, en zijn Nederlandse collega Van der Stee gisteren de eerste Nederlandse agrarische tentoonstelling in de Sov jet-Unie, Agro-Techno-Expo 1979. Op de tentoonstelling zijn 101 Neder landse bedrijven op het gebied van land- en tuinbouw, voedingsmiddele nindustrie en landbouwmachines pre sent. De tentoonstelling blijft tot 30 no vember in Moskou geopend. De heer Mesyats liet blijken dat de Russen vooral belangstelling heben voor betere teeltmethoden in land- en tuinbouw. Hij legde de nadruk op Ne derlands-Russische samenwerking op het gebied van onderzoek ten bate van land- en tuinbouw. Daarbij betrok hij tevens de opleiding van personeel en de toepassing van kunstmest, waarvan in de Sovjet-Unie een groot tekort is. Dit jaar zal de waarde van de Neder landse export naar de Sovjet-Unie 500 miljoen belopen, waarvan tien procent agrarische produkten. De Sovjet-uit voer naar ons land heeft een waarde van één miljard gulden, vooral bestaan de uit olie en olieprodukten. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Sinds 1967, toen Harold Wilson premier was, waren alle Britse regering sleiders op de hoogte van het landverraad van Sir An thony Blunt. Ook de minis ters van Binnenlandse Za ken en Justitie, die toezicht hebben op de bedrijvigheid van Groot-Brittannië's ge heime diensten, wisten dat Blunt voor de Russen gespi oneerd had. Premier Thatcher heeft dit gisteren in het Lagerhuis ont huld tijdens een langdurig de bat, gewijd aan de ophefma kende zaak Blunt, die de Brit ten al bijna een week onafge broken bezighoudt. De conser vatieve regeringsleidster ver klaarde tevens, dat ook konin gin Elizabeth niet onkundig gelaten was. Het paleis kreeg de raad kunstexpert Blunt in dienst te houden, opdat de Russen geen argwaan zouden krijgen. Volgens premier Thatcher kan er geen twijfel bestaan over het feit, dat Blunt de Britse be langen ernstig geschaad heeft. Maar het is onwaarschijnlijk, dat door zijn actie Britse mili taire operaties in gevaar ge bracht werden. De premier gaf toe, dat vanaf het midden der dertiger jaren tot aan het be gin van de jaren vijftig ver moedelijk nog andere promi nente Britten gespioneerd heb ben voor Moskou. Ze weigerde evenwel het juiste aantal te onthullen. Volgens Thatcher werd Blunt elf maal zonder succes „op het rooster" gelegd door de con- traspionage-autoriteiten, die er daarna toch achter kwamen dat hij beslist voor de Russen gewerkt had. Bij gebrek aan voldoende bewijzen werd toen aan Blunt voorgesteld, dat hij immuniteit van rechtsvervol ging zou krijgen, op voorwaar de dat hij alles bekende. Premier Thatcher heeft maat regelen genomen om bepaalde communicatieproblemen tus sen de chefs van de geheime diensten, de minister van Bin nenlandse Zaken en Downing Street 10 uit de wereld te hel pen. Ze voelt weinig voor een intern^ onderzoek in dat ver band, omdat men de moeilijk- - OLGENS OPINIEPEILING: EL AVIV Volgens het Israëlische blad „Jeruzalem ost" zou, wanneer nu in Israël verkiezingen worden gehou- •n, de Arbeiderspartij weer als grootste uit de bus komen t de Likoed-partij van premier Begin een enorme neder- Ag leiden. it een gisteren in het blad gepubliceerde opiniepeiling blijkt, »t de Likoed slechts 23 procent van de stemmen zou krijgen, et aantal zetels in het parlement zou van 45 naar 28 teruglo- in. De Arbeiderspartij zou daarentegen meer dan 43 procent in het aantal stemmen op zich weten te verenigen. Het aantal Itels zou daardoor van 32 op 52 worden gebracht. Volgens een ilijke opiniepeiling in september, zou de Likoed-partij 36 en de rbeiderspartij 46 zetels hebben behaal. Gevaarlijk brand in San Francisco Een brand in een met explosieve chemicaliën gevulde opslag plaats in San Francisco heeft het verkeer in de stad, en met name het verkeer op de brug over de baai, urenlang opgehou den. Bij het blussingswerk werd de brandweer gehinderd door vrijkomende gifgassen. Het vuur was na ongeveer twee uur on der controle. LONDEN Volgens de cor respondentie van de Finan cial Times in Moskou heeft Sremier Alexei Kosygin van e Sowjet-Unie enkele we ken geleden een hartaanval gehad. Volgens de correspondentie wordt het congres van de Rus sische Communistische Partij, dat in de herfst van 1980 zou worden gehouden, een half jaar vervroeg dom de 75-jarige Kosygin in staat te stellen zijn vertrek uit de politiek bekend te maken en het president Brezjnjev mogelijk te maken, een deel van zijn verantwoor delijkheden over te dragen. TUNIS Op wat de laatste dag had moeten zijn van de Arabische topconferentie in Tunis zijn president Sarkis van Libanon en PLO-leider Arafat elkaar zo heftig in de haren gevlogen, dat vanmorgen een nieuwe vergadering moest worden gehouden om een compromis te vinden over het kruitvat Zuid-Libanon. Dat diet zal worden bereikt is hoogst twijfelachtig: president Sarkis blijft onwrikbaar bij zijn eis dat de Palestijnse guerrilla strijders moeten ophouden Zuid-Libanon te gebruiken als lan ceerbasis voor hun aanvallen op Israël en dat zij een punt zetten achter hun acties vanuit de hoofdstad Beiroet. Arafat was woe dend. „Dit hadden we uit uw mond niet mogen horen. Dit is taal van Israël", riep hij. De Arabische top was tot nu toe gekenmerkt door crisis na cri sis: de voortdurende gijzeling in Teheran, de aanval op de Ame rikaanse ambassade in Pakistan en de bezetting van de Heilige Moskee in Mekka. Achter de coulissen stonden voortdurend drie Iraniërs, die als nipt-Arabieren niet werden toegelaten, maar desondanks uitvoeng werden verwelkomd door Jasser Arafat. heden van tegenwoordig uit het oog zou kunnen verliezen door zich te concentreren op problemen uit het verre verle den. De Britse Labour-opposi- tie deelt die mening. Veroordeling Zuidafrikaanse kernproef NEW YORK De politieke commissie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren krachtig de „kernproef die Zuid-Afrika op 22 september zou hebben genomen" veroordeeld. De Zuidafrikaanse regering heeft echter tegengesproken, dat zij een proef heeft geno men. In oktober maakte de Amerikaanse televisiemaat schappij ABC bekend, dat op 25 september een kernexplosie in het zuiden van Afrika was waargenomen. Amerikaanse deskundigen stelden de VN ervan op de hoogte, dat zij niet konden bewijzen dat een atoomproef was genomen. ROME Op het vliegveld van Rome zijn gisteren twee Arabieren gearresteerd, diè explosieven en verdovende middelen in hun bagage had den. Het uit Libanon afkom stige tweetal was van Beiroet onderweg naar Parijs, en moest in Rome op een ander vliegtuig overstappen. Volgens een woordvoerder van de politie was een van de koffers gevuld met 29 staven dynamiet, twee tijdklokken en een ontsteking, terwijl in een andere koffer 10 kilo hasjiesj verborgen was. De Italiaanse anti-terreurbri- gade houdt scherp het oog op Italië binnenkomende Arabie ren, sinds twee weken geleden drie uiterst linkse Italianen gearresteerd werden vanwege het bezit van twee SAM-7 ra ketten die tegen vliegtuigen te gebruiken zijn.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9