Snoepen ja» maar let op de kilojoules 45 'Verantwoorde' recepten voor december Een stukje marcepein eten is geen ramp, maar als het aan het Voorlich tingsbureau voor de voeding ligt, is het wel verstandig om dat met mate te doen. Appelstaaf In plaats van de geijkte banketstaaf, een appelstaaf, waarom niet? Beduidend minder joules en nog makkelijk te maken ook. Benodigd: een pakje diepvriesbladerdeeg, 500 gram stevige appels, 100 gram rozijnen, wat geraspte citroenschil, kaneel, 25 gram basterdsuiker, paneermeel en een ei. Zelf deeg maken kan ook, maar is een stuk ingewikkelder. Kant-en-klaar deeg dus. Eerst laten ontdooien en in de tussentijd appels schillen, in kleine stukjes snijden en vermengen met de geraspte citroenschil, rozijnen, kaneel en basterdsuiker. Dan het deeg uitrollen tot een lap van 30 x 40 cm., door midden snijden en de beide helften met paneermeel bestrooien. Het appelmengsel over de twee lappen verdelen, het deeg erom heen rollen en de randen vast plakken met een beetje heet water. Bestrijk de bovenkant met een losgeklopt ei en bak de staven op een bakblik in een voorverwarmde hete oven (200° C.) in ca. 30 minuten. Soezen met vruchtensla (10stuks) Benodigd: 1 dl. water, 40 gram boter of margarine, zout, 50 gram bloem en 2 middelgrote eieren voor de soesjes. Voor de vruchtensla: 1 appel, 1 peer, 1 banaan, 1 sinasappel, 100 gram blauwe druiven of 25 gram blauwe rozijnen, citroensap, een halve eetlepel basterdsuiker, geraspte kokos of poedersuiker. Breng het water met de boter of margarine en wat zout aan de kook. Voeg als de boter of margarine gesmolten is in één keer alle bloem toe en roer tot het deeg loslaat van de pan. Breek er, van het vuur af. een voor een de eieren in en roer steeds zo lang tot ze zijn 'opgenomen' in het deeg. Maak op een ingevet bakblik tien deegbergjes op een onderlinge afstand van ongeveer 8 cm. Schuif het bakblik in het midden van een hete oven (200° C.) en bak de soezen in 30 minuten gaar en lichtbruin. Open de oven niet tijdens het bakken. Schil de appel, peer, banaan en sinasappel en snij ze in kleine stukjes. Halveer de druiven, haal de pitten eruit en schep alle vruchten door elkaar. Besprenkel met wat citroensap en de meng de basterdsuiker erdoor. Knip de afgekoelde soezen open en vul ze, vlak voor het serveren, met de vruchtensla. Bestrooi ze met wat geraspte kokos of poedersuiker. December, feestmaand, eetmaand. „In januari doe ik wel weer aan de lijn", hoor je in die weken vaak ver zuchten. Nee, het is niet de bedoeling u op sinterklaa savond aan de selderijstengel te praten. Bij de traditi onele chocolademelk als die nog geschonken wordt tenminste past iets zoets beter. Maar, en dat is het enige, let een beetje op de calorieën, tegen woordig kilojoules (kJ) of kortweg joules genoemd. Bedenk dat het niet persé amandelstaaf of gevulde speculaas hoeft te zijn. Een simpel voorbeeldje: een avondje zitten en surpri ses uitpakken kost gemiddeld zo'n 1200 kJ aan ener gie, heen en weer lopen naar de keuken meegere kend. Een klein stukje gevulde speculaas levert al ruim 1000 kJ. Een marsepeinen beestje van een ons erbij (ca. 2000 kJ) en u zit ver boven de rode streep. Na één avond teveel is er natuurlijk niets aan de hand, na twee avonden ook niet. Het probleem is dat de meeste mensen sowieso al te veel, te vet en te sui kerrijk eten voor het leven dat ze leiden. Alle extra's in december komen daar nog eens bovenop. En op den duur klim je zo toch aardig in maat omhoog. Dan helpt alleen een streng dieet nog om het overtollige vet kwijt te raken. Het voorlichtingsbureau voor de voeding in Den Haag voert al een jarenlange strijd tegen het over eten. Tegen cake en chocolaatjes bij de thee, koekjes of gebak bij de koffie en zoutjes bij de borrel. „We durven zelden te weigeren als ons iets gepresenteerd wordt", schrijft het voorlichtingsbureau in de nieuwe folder 'Magere lekkernijen'. „De gevolgen van die beleefdheid zijn echter duidelijk waarneembaar. Juist die kleine, lekkere tussendoortjes zitten vol suiker en vet". Toch kan het anders. Minder calorie-rijke hapjes zijn ook lekker. Het beste is natuurlijk om gewoon, ge zond te eten en niet te snoepen, maar dat is waar schijnlijk vechten tegen de bierkaai. Op feestdagen wordt meer verwacht dan een zorgvuldig samenges telde maaltijd. Daarom wat 'verantwoorde' recepten voor de lekkere trek. samengesteld door het voor lichtingsbureau. Yoghurttaart Vergeleken met, bijvoorbeeld, een mokkapunt van gemiddeld 2100 kJ doet een stukje yoghurttaart uw lijn aanzienlijk minder schade. Benodigd: een halve liter magere yoghurt, 50 gram krenten of rozijnen, 100 gram bloem, zout, 50 gram koude, harde boter of margarine, water, 2 beschuiten, 125 gram suiker, 1 ei, nooptmuskaat. Laat de yoghurt in een schone doek uitlekken Wel de krenten of rozijnen en laat die ook uitlekken. Zeef de bloem met wat zout en snij de boter of margarine er met twee messen doorheen. Voeg zoveel water toe tot het geheel net aan elkaar kleeft. Rol het deeg op een met bloem bestoven tafel uit tot 1 cm. dikte. Vet een vuurvaste schotel met een doorsnee van 18 cm. in en bekleed hem met de deeglap. Prik er met een vork gaatjes in. Plaats de schotel in een matig hete (175° C.) oven en laat de taartbodem in ca. 30 minuten gaar worden Bedek het gebak met de fijngemaakte beschuiten. Strijk hierop de uitgelekte yoghurt vermengd met 25 gram suiker. Klop het ei met 100 gram suiker tot het een dikke, vloeibare massa is geworden. Voeg er de krenten of rozijnen bij en schep het mengsel op de yoghurt. Strooi hierop wat nootmuskaat en schuif de taart voor 30 minuten weer in de iets lager gestelde (150° C.) oven. Laat hem daarna afkoelen en snij hem in 12 punten. Sin t Nicolaaskoek Een koek met een onmiskenbaar Sint Nicolaassmaakje. In kleine stukjes gesneden en waarom zouden het altijd van die grote hompen moeten zijn? heel bescheiden in joules. Benodigd: 3 eieren, 100 gram boter of margarine, 150 gram donkerbruine basterdsuiker, 150 gram zelfrijzend bakmeel. 1 blikje vlaaivulling-abrikozen, 50 gram blauwe rozijnen, anderhalve eetlepel rum, een halve eetlepel koekkruiden, 3 blaadjes gelatine. Roer de boter of margarine romig met de basterdsuiker en de koekkruiden. Voeg daarbij één voor één de eieren onder voortdurend roeren. Klop dit mengsel schuimig en roer er. dan in twee keer het gezeefde zelfrijzend bakmeel door. Schep het cakebeslag op een ingevet bakblik, zó dat er twee stukken van 20 x 30 cm. uit gesneden kunnen worden. Bak de koek in een matig warme (150° C.) in twintig minuten gaar en lichtbruin. Pureer de vlaaivulling, meng er de gewelde rozijnen en de rum door. Los de geweekte gelatine op in 1 dl. heet water en roer dit door het vruchtenmengsel. Laat het geheel geleiïg worden. Strijk het mengsel uit over de ene plak cake, leg de andere er bovenop, laat de koek nog even nastijven en snij er dan 50 stukjes uit.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 27